Odwiedzin 37794119
Dziś 1154
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - W jakim banku założyć konto oszczędnościowe?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorW jakim banku założyć konto oszczędnościowe?
Patryk87


Wpisów: 14
Od: 2017-12-18
2019-01-09 15:26
Hej! Mam pytanie... odłożyłem z narzeczoną
Troszkę pieniędzy i kurcze nie wiemy jak te konta działają w Szwecji... czy bardziej się opłaca założyć takie konto oszczednościowe w Polsce? W którym banku jest najwiekszy procent? Dodam, że Mieszkamy i pracujemy w Szwecji i na razie sie nie chcemy wracać i też to nie są jakieś miliony...
  Profil uzytkownika: Patryk87     
befsztyk


Wpisów: 920
Od: 2016-08-04
2019-01-09 16:10
zarabiać w Szwecji a oszczedzac w Polsce???? to jakas nowość.
  Profil uzytkownika: befsztyk     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2019-01-09 17:05
Pewnie, ze sie oplaca w Polsce oszczedzac jesli sie porowna to co w Polsce w banku na 3-4 m-ce Czarnecki placi (3,9% z mozliwoscia zerwania w kazdej chwili) a w SE najlepiej placą 2% z tkz. BFG do 950 tys. sek, ale na okres 5 lat trzeba mrozic i jak zerwiesz to nic z odsetek nie dostaniesz...
Innych form oszczedzania tu nie poruszam.
Tak czy siak bez PN w szwedzkikm banku to droga przez meke by zalozyc jakakolwiek lokate.
  Profil uzytkownika: Maby     
befsztyk


Wpisów: 920
Od: 2016-08-04
2019-01-09 17:15
Poruszasz się w kategorii "bajki"?
  Profil uzytkownika: befsztyk     
befsztyk


Wpisów: 920
Od: 2016-08-04
2019-01-09 17:17
https://www.oprocentowanie lokat.pl/
  Profil uzytkownika: befsztyk     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2019-01-09 17:31
Dobrze befsztyk, że ten znak ? dodałeś, inaczej pozostałby po Tobie tylko zapach zgniłego mięcha
  Profil uzytkownika: Maby     
befsztyk


Wpisów: 920
Od: 2016-08-04
2019-01-09 17:33
mącisz chłopcze jak oparzony.
Załóz lokate w PL, to będziesz wiedział czym to pachnie!
1.87% to realny procent
  Profil uzytkownika: befsztyk     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 19:45
"czy bardziej się opłaca założyć takie konto oszczednościowe w Polsce?"

Bardziej sie oplaca. Polskie stopy procentowe sa wyzsze niz szwedzka zalosna minusränta, mniejszy jest podatek od oszczednosci /odsetek od nich/: w Polsce 19% - w Szwecji 30%.
Od kilku lat na trzymaniu pieniedzy w szwedzkich bankach niestety sie traci - po odliczeniu inflacji na kazdym tysiacu jest sie kilkanascie kr na minusie.
Dopoki Riksbank nie urealni reporäntan w Szwecji oszczedzanie nie bedzie sie oplacac, chyba ,ze samemu sprobuje sie sil np. na gieldzie.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Patryk87


Wpisów: 14
Od: 2017-12-18
2019-01-09 20:14
PawełPaweł dzięki za podpowiedz. Tak chyba zrobie. Tylko jak tą kase wysłać? Przez cinkciarza? Można się tak tutaj w banku wyczyścić do zera i czy w Polsce jakaś skarbówka czy coś na mnie nie będzie czekała😅?
  Profil uzytkownika: Patryk87     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-01-09 20:18
w polsce to tez nic niewiadomo co moze byc ,jeszcze nietak dawno ludzie potracili pieniadze przez franka szwajcarskiego,a tyle bylo ekspertow (madrych)w polsce dostaniesz napewno wiecej oproc,ale tylko dlatego ze pozyczyc pieniadze w banku jest duzo drozej,zeby myslec o oszcedzaniu to zalezy jakie sumy? gdybym byl mlody to kupilbym akcje jakies super tanie za np 20-40000 kr i czekal ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-01-09 20:21
czy w Polsce jakaś skarbówka czy coś na mnie nie będzie czekała😅?

19% podatku z zysku? plus 20% na tace do kosciola a takie cos podobnego bedzie jak tak dalej pojdzie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 20:26
"Tylko jak tą kase wysłać? Przez cinkciarza? Można się tak tutaj w banku wyczyścić do zera i czy w Polsce jakaś skarbówka czy coś na mnie nie będzie czekała😅?"

Mieszkasz i pracujesz w Szwecji to pewnie masz i konto w szwedzkim banku. Zlecasz w swoim banku utlandsbetalning i juz. A do zera to raczej chyba nie warto.. z czegos musicie pewnie w tej Szwecji zyc i karta do bankomatu pewnie tez sie przydaje. Oplaty za karte, betalningar tez bank czasami pobiera.
Jesli masz papiery na wszystko - tzn. ze pieniadze, ktore przekazujesz masz legalne i juz opodatkowane to dlaczego cos do tego mialby miec polski urzad skarbowy?
Mysle, ze nie takie kwoty ludzie przekazuja - chyba, ze rzeczywiscie chodzi o wielomilionowe przelewy.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 20:35
A w jakim banku w Polsce masz konto?
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 21:21
Pytanie do mnie? Bo Patryk z tego co pisze nie ma jeszcze konta..
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 21:24
Pytam, bo takie same warunki co do założenia konta obowiazuja w Polsce i w Szwecji, czyli meldunek i nr pesel.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 21:35
"w polsce to tez nic niewiadomo co moze byc ,jeszcze nietak dawno ludzie potracili pieniadze przez franka szwajcarskiego"

System gwarancji depozytow w Polsce jest taki sam jak w Szwecji i w calej Unii Europejskiej - gwarancje wkladow do 100.000 euro.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 21:37
Jak chcesz załozyc konto w polskim banku bez polskiego meldunku?
I czy wiesz, ze kazad transakcja na swiecie miedzy swoimi kontami jest automatycznie sledzona przez IRS?
Rozumiesz o czym mowie?
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 21:43
Ja konto mam juz zalozone kilkanascie lat temu. Ale rzeczywiscie bez nr pesel i zameldowania bedzie ciezko - moze na kogos z rodziny?
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 21:50
"I czy wiesz, ze kazad transakcja na swiecie miedzy swoimi kontami jest automatycznie sledzona przez IRS?
Rozumiesz o czym mowie?"

Do czego zmierzasz?
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 21:50
możesz przelac na kogos z rodziny ale wtedy w gre wchodzi darowizna!...i podatek i to się zupełnie nie opłaca.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 21:51
"W Polsce: osoba obdarowana powinna zameldować otrzymanie darowizny do urzędu skarbowego i ewentualnie zapłacić od niej podatek. Od podatku zwolniona jest najbliższa rodzina zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo), pod warunkiem, że obdarowany zgłosi otrzymanie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy"
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 21:58
Poza tym, szwedzki bank, przez który przelejesz pieniądze do Polski automatycznie umieści tę informacje w systemie międzybankowym. I za kilka lat jak pójdziesz do banku po kredyt na mieszkanie, to bank zapyta cie dlaczego oszczędności wyprowadzasz ze Szwecji i mocno będzie się zastanawiał nad przyznaniem kredytu.
prywatnie odradzam takie małe interesy, bo zarobek żaden, a problemów można sobie narobić.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 22:01
Ok, tak wiec jak Patryk ma zameldowanie i pesel zalozy konto jak nie - lepiej niech nie zaklada.
Swoja droga jakby skarbowka miala sprawdzac wszystkie transakcje jakie ludzie miedzy soba przeprowadzaja to nie zazdroszcze im pracy.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2019-01-09 22:02
Uwierz sprawdza, wiem to po sobie.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 22:03
"I za kilka lat jak pójdziesz do banku po kredyt na mieszkanie, to bank zapyta cie dlaczego oszczędności wyprowadzasz ze Szwecji i mocno będzie się zastanawiał nad przyznaniem kredytu."

Dlatego, ze Szwecja nie jest konkurencyjna jesli chodzi o godziwe warunki oszczedzania. O kredyt sie nigdy nie staralem i staral sie nie bede.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-09 22:54
Zobacz co sie dzieje nawet na tak niby pewnych aktywach jak räntefonder, ktore powinny wlasciwie zawsze byc na plusie: wiekszosc minusowe stopy zwrotu za ostatni rok, a normalnie poiwnny dawac min. 2-3% w skali roku.
Jak Szwecja chce zachecic ludzi do oszczedzania..? Chca lepszej stopy zwrotu niz konto bankowe, kupuja "niby pewne" räntefonder i maja jeszcze wiekszy minus. Szkoda gadac.

  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Patryk87


Wpisów: 14
Od: 2017-12-18
2019-01-10 09:28
Dziekuje za odpo-podpowiedzi☺ czyli we Szwecji nie zostawiam pieniędzy w żadnym wypadku. Chyba jeszcze mnie z domu całkowicie nie wymeldowali, ale to nie problem. Nie chce brać tutaj kredytu na dom, bo to jest różnie z pracą czyli przeprowadzkami, a podatek nie mały gdybym go sprzedał...
  Profil uzytkownika: Patryk87     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2019-01-10 12:49
befsztyk - "mącisz chłopcze jak oparzony" - cóż za autokrytyka, haha. Wylewasz z siebie pustosłowie i podajesz przykłady, które mu przeczą. Cóż wiecej potrzeba by takiego lewaka jak Ty odstawić na bok, by ochłonął i prosił Pana o łaskę nawrócenia z nadamiem odpowiedniej rzeczy wypowiadanym słowom.

"Załóz lokate w PL, to będziesz wiedział czym to pachnie!
1.87% to realny procent" Z matematyką widać miałeś spory kłopot w podstawówce. Zakładam, że tam się zakończyła Twoja edukacja, bo inaczej bezwstydnie byś sie tu nie kompromitował.
Niektórzy na własną prośbę się nigdy nie budzą odchodząc od prawdy Słowa Bożego, błądząc po omacku i staczając sie podobnie jak befsztyk.

Dodam tylko w wątku podjętym tu, że o tym gdzie się płaci tkz "belkowy" zależy od tego w którym państwie EU ma się centrum swoich zyciowych operacji i gdzie się przebywa powyżej pół roku. Zatem jeśli Patryk przebywa w SE to nawet jak założy lokate w Polsce mając PN, bedzie musiał od niej zapłacić 30% w SE. Jeśli natomiast przbywa ponad pół roku w PL to płaci 19% od lokat w PL. Analogicznie z lokatami założonymi w SE.
Uwaga, bo banki ida na łatwizne i po zwolnieniu depozytu często z automatu czy to w PL czy to w SE pobieraja odpowiednią "belke", wiec od razu należy im na to zwrócić uwage i żądać zwrotu pobranej kwoty na poczet "belkowego", bo to my, jeśli oszczedzamy w kraju w którym nie płacimy podatk. dochodowego mamy obowiązek zadeklarować go i odprowadzić w kraju w którym te podatki jesteśmy zobligowani płacić.
Sam miałem taki przypadek ostatnio. Płace pod. doch w PL a skończyła mi się roczna lokata na 1,25% w jednym z banków w SE. Bank nie dość ze nie zwrócił kasy na moje konto z kąd do nich transfer na lokatę przyszedł to jeszcze odliczył od niej 30% belkowego z SE.
Zareagowałem po tygodniu od zakończenia lokaty i zażądałem od banku zwrotu owych 30%, żle naliczonych odsetek oraz odsetek 7,5% za opóżnienie w płatnościach od całej deponowanej kwoty od momentu zakończenia lokaty do momentu wpłynięcia środków na moje konto z którego kasa do nich przyszła.
Na początku się chcieli targować, niby dobrodusznie za opóżnienie naliczając mi tylko 1,25% od całej kwoty, ale wyłuszczyłem im prawo i napisałem ze jeśli nie zapłacą tego co żądam zwrócę sie do rzecznika praw konsumentów i sprawa pójdzie do sądu. Oczywiście wiedzieli, że w sądzie nie mają szans i w rekacji na mój email odezwała się od razu jakaś szycha z zarządu banku deklarując zwrot wg moich żądań, co bardzo szybko nastąpiło.
Ludzie walczcie o swoje, bo nagminną praktyką banków w SE jest to ze nie płacą na czas kasy badz przetrzymują kase na własnych kontach 2-3 dni zanim je prześla tam gdzie chcecie a maja obowiązek to zrobić pierwszą sesją po złożeniu dyspozycji przelewu. Takich sesji miedzybankowych w ciągu dnia w SE są 3, identycznie jak w PL. Wiec jesli bank nie wyśle wbrew naszej woli kasy od razu to jest narazony obecnie na zapłacenie 7,5% w skali roku od nieprzesłanej kwoty o co możecie spokojnie wnosić. Żadnemu bankowi nie opłaca się iśc z wami do sądu, przegrać spraw i do tego płacić opłaty sądowe oraz kasę dla swoich adwokatów.

Transfery są śledzone z automatu i należy płacić od nich odpowiednie podatki, jeśli sa kierowane na konta do osób
innych niż my np. takie jak opisała tu forumowiczka -wawa.
  Profil uzytkownika: Maby     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-01-10 13:31
"Ludzie walczcie o swoje, bo nagminną praktyką banków w SE jest to ze nie płacą na czas kasy badz przetrzymują kase na własnych kontach 2-3 dni zanim je prześla tam gdzie chcecie"

To prawda o tych przelewach, ale winny jest najczesciej archaiczny system PG/BG /plusgiro/bankgiro/, ktorym posluguje sie przy rozliczeniach wiele instytucji finansowych w Szwecji. Przelew, ktory zlecony rano normalnie doszedlby w innym przypadku po poludniu lub wieczorem w systemie BG/PG najczesciej dochodzi po 2-3 dniach - zdarzalo sie, ze nawet dluzej jesli wypadaly rowniez swieta.
Dlaczego Szwecja nie przejdzie na system normalnych przelewow tylko w dalszym ciagu rozlicza zdecydowana wiekszosc transakcji orzez PG/BG trudno powiedziec.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Forum -> Życie w Szwecji -> W jakim banku założyć konto oszczędnościowe?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Praca dla ogólno budowlańca (Västerås)
Röjare - praca na wykaszarce (Timrå)
kuchnia (Stockholm)
Monter rusztowania (Östergötland)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Sklepy Budowlane
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony