Odwiedzin 37779633
Dziś 3681
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Jakie prezenty-niespodzianki z Polski?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorJakie prezenty-niespodzianki z Polski?
survey06


Wpisów: 2
Od: 2018-12-09
2018-12-09 12:04
Hej! Planujemy kilkudniowy rodzinny wypad do Szwecji z zamiarem odwiedzenia koleżeństwa z lat szkolnych. Mamy problem z doborem/wyborem drobnych prezentów. Że należy zabrać butelczynę naszej swojskiej Wyborowej lub Żubrówki oraz przednią nalewkę na miodzie dla płci pięknej, zapewne kabanosy (drobiowe), suchą krakowską czy żywiecką rozumie się samo przez się. Ale czym jeszcze możemy sprawić Polonusom miłą niespodziankę meldując się na progach ich gościnnych domostw. Uprzejmie proszę o rady.
  Profil uzytkownika: survey06     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
donejt


Wpisów: 81
Od: 2018-08-30
2018-12-09 12:07
Zadne kabanosy wezcie szyneczke z indyka
  Profil uzytkownika: donejt     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2018-12-09 13:50
Może ptasie mleczko i inne typowo polskie słodycze, oczywiście jeśli jedzą lub mają dzieci. Michałki, Grześki itp.
  Profil uzytkownika: Bartender     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2018-12-09 14:02
michałki
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2018-12-09 22:38
Dużo zależy od tego, gdzie mieszkają i jak często w Polsce bywają. W dużych szwedzkich miastach są polskie sklepy, więc raczej ich niczym pospolitym nie zaskoczycie. Zależy też w jakim wieku jesteście wy i oni, kiedy wyjechali, jakie mają wspomnienia z Polski. Czy to był PRL, czy nowa emigracja - to są duże różnice, różne smaki, tęsknoty itd.

Myślę jednak, że żaden wyjechany Polak nie obraziłby się za polski chleb i pączki. Chyba że sami pieką.

Poza tym weźcie ze sobą polskie gazety, dzienniki regionalne itp., a nie wybiórczą (czyt. Trybunę Ludu), bo od tego właśnie uciekli.

Powiem szczerze, że osobiście jestem niezasymilowanym emigrantem zarobkowym i bywam często w Polsce (może nawet za często ) i z każdym wyjazdem coraz mniej stamtąd przywożę. Szwedczejemy z czasem

PS. Irysy, krówki-ciągutki, mordoklejki...coś mnie na słodyczy stronę ciągnie, chociaż jestem zdania, że najlepszy cukierek to kawałek boczku.
  Profil uzytkownika: Bartender     
survey06


Wpisów: 2
Od: 2018-12-09
2018-12-10 11:40
Dziękuję za szybką odpowiedź. Wybieramy się samochodem via Niemcy i Dania, więc z zapewnieniem świeżości pączków lub innych regionalnych wypieków będzie trudno. O zestawie wedlowskich (i podobnych renomowanych) słodkości też myślałem. To cenna rada. Rozumiem, że t.zw. cepeliada; chusty, chusteczki, obrusy, obrusiki, narzuty itp. nie porywają. A jak jest przyjmowana porcelana użytkowa? Takie zestawy na dwie osoby do herbaty i/czy kawy – dzbanek, cukiernica, dwie filiżanki ze spodeczkami.
  Profil uzytkownika: survey06     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2018-12-10 12:50
Jakieś drobiazgi z bursztynem.

Wyborowa czy Żubrówka raczej bez rewelacji. Lepsze alkohole z jakiejś manufaktura. Zresztą wszystko od prawdziwych rzemieślników jest cenione.
  Profil uzytkownika: tittut     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2018-12-10 12:58
Zestawy filiżanek - dość oklepane. Lepiej jakieś spersonizowane prezenty. Ciekawe, artystyczne (i ładnie oprawione) zdjecia szkoły do której chodziliscie czy miasta.

Zawsze może być to kiczowate krasnal do ogródka dla śmiechu 😜
  Profil uzytkownika: tittut     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2018-12-10 13:52
Filiżanki??? Nieee! Nie zaśmiecajcie ludziom domu. Kupcie coś, co skonsumują i będą szczęśliwi
Gwarantuję wam że nawet lekko czerstwawy polski chleb lub nie pierwszej świeżości pączek wywoła co najmniej uśmiech, a może nawet i łzy szczęścia. To za takimi drobiazgami tęsknimy na emigracji.

Dobry pomysł Tittut ze zdjęciem szkoły lub rodzinnych okolic. Sam często oglądam zdjęcia na necie z okolic w których mieszkałem w Polsce. Nostalgia 😂
  Profil uzytkownika: Bartender     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2018-12-10 17:07
Bartender napisal :
"Szwedczejemy z czasem "

Eee tam .... produkty spozywcze sprzedawane w Polsce sa duzo gorszej jakosci a nawet szkodliwe dla zdrowia ,jak takie same sprzedawane w Szwecji.
Nawet Szydlo w tej sprawie apelowala do jakiejs tam komisji w EU.
Paczki np. robione sa na oleju kokosowym bo najtanszy.
Ostatnio w krakowskim afera z chlebem byla bo sie okazalo ze mlyny w ktorych produkuje sie make sa zaszczurzone i zamyszone ze chej.... i to wszystko jest w chlebie zamiast np...kminku...
Ja np. pare tygodni temu znalazlem w kaszance ktora kupilem w prywatnym malym osiedlowym sklepie w ktorym podobno z pewnego zrodla sprzedaje sie wedliny, caly zab.
Wyglada na kiel jakigos gryzonia ( moze szczur).
Napewno nie jest to zab swinski.
Mialem go wyslac do Sanepidu do zbadania ale dalem sobie na razie spokoj, bo etykieta z kaszanki i dowod mi sie gdzies zapodzialy.
Chyba ze produkty spozywcze wlasnej roboty i do kosumpcji wlasnej ...to tak .
Rzeczy zas inne ktore tu sa wartosciowe to tam kosztuja tyle samo albo i wiecej, techniczne tez a juz nie mowie o jakis markowych z wysokiej polki ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
Forum -> Na każdy temat -> Jakie prezenty-niespodzianki z Polski?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 16 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony