Odwiedzin 37797060
Dziś 837
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Numer tymczasowy 15 lat a emerytura

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNumer tymczasowy 15 lat a emerytura
boniek


Wpisów: 4
Od: 2018-10-17
2018-10-17 09:43
Witam serdecznie ,pracuje w Szwecji od 15 lat(szwedzka firma) w systemie 7 miesięcy praca 5 miesięcy dom Polska (urlop),mam ciągle tymczasowy numer personalny, rozliczam się normalnie ze Skatem ,stąd moje pytanie czy przysługują mi jakieś świadczenia emerytalne za ten okres czy nie mam szans i co bym musiał zrobić aby zacząć je dostawiać.

pozdrawiam Teodor
  Profil uzytkownika: boniek     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2018-10-17 13:20
A dlaczego masz numer tymczasowy? 15 lat nie mozna nazwac okresem tymczasowym...Dlaczeg nie masz numeru stalego?

A drugie pytanie- na te emaryture to ty chcesz terez przejsc (w sensie jestes juz teraz w wieku emerytalnym...albo bisko) czy tak pytasz na przyszlosc?
  Profil uzytkownika: ag_b13     
boniek


Wpisów: 4
Od: 2018-10-17
2018-10-17 13:57
Pytam tak po prostu z ciekawości ,do emerytury jeszcze brakuje mi z 30 lat .....a czemu mam tymczasowy numer personalny ,otóż nie miałem pojęcia że to tylko numer tymczasowy .Zaznaczam pracuje jako jedyny polak w firmie gdzie jest 50 innych szwedów ,więc za bardzo nie jestem w temacie , podatki płacę ,ze skatem się rozliczam więc tak mnie zastanawia czy mi się coś należy czy nic .Od razu zaznaczam nie planuje tutaj być na stałe w Szwecji, odpowiada mi taki system że tylko tam pracuje a żyje w Polsce.
  Profil uzytkownika: boniek     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2018-10-17 17:54
"A dlaczego masz numer tymczasowy? 15 lat nie mozna nazwac okresem tymczasowym...Dlaczeg nie masz numeru stalego? "

Poniewaz:
"Vem kan få samordningsnummer?

•Om du inte ska vara folkbokförd och få personnummer, till exempel om du är bosatt utomlands men vistas i Sverige mindre än ett år kan du behöva ett samordningsnummer vid kontakt med olika myndigheter.

•Om du är bosatt utomlands och vistas i Sverige minst 6 månader, men mindre än ett år blir du normalt obegränsat skattskyldig i Sverige. "



  Profil uzytkownika: pati_sko     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2018-10-18 11:12
no ale 15 lat to jak na moje nie jest 'mindre än ett år' tym bardziej ze pracuje w SE wiekszosc czesc roku.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2018-10-18 16:42
Wszystko ladnie i pieknie i "place podatki", ale skladka emerytalna nie jest oplacana z Twoich podatkow .

Pracodawca odprowadza co miesiac opdowiednik polskiego "zusu", wiec tu jest pytanie, czy twoj pracodawca to robi ?

Mamy tu tz pracownikow sezonowych z polski i poniewaz ich skladka emerytalna nie jest opacana w szwecji, to dostaja gte pieniadze co roku w formie zwrotu podatku (wiem paradokaslne).

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
boniek


Wpisów: 4
Od: 2018-10-17
2018-10-19 15:16
Czyli można rzec "jestem w czarnej dupie", co do zwrotów podatku,być może faktycznie jest tam umieszczona emerytura, bo to co roku w sumie duże pieniądze. Reasumując czas się spytać kogoś w kadrach o ową składkę na emeryturę ale raczej nie ma co się spodziewać hura optymizmu

pzdr Teodor
  Profil uzytkownika: boniek     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2018-10-19 15:32
https://www.pensionsmyndig heten.se/

Zobacz czy da sie zalogowac na twoim numerze personalnym..bo Mobilt BankID chyba masz co?
Dla tych co maja numer stay tam jest wyliczone jaka przewidywalnie twoja emerytura bedzie...
Nawet jesli do tej pory nie uzbierales nic- sam pisales ze jeszcze 30 lat przed toba....dobre i to. Czas zmienic numer na staly i zaczac zbierac na emaryture.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-10-20 21:51
Twoja sytuacja jest prawidłowa.
Po pierwsze: ponieważ mieszkasz w Polsce a jedynie pracujesz część roku w Szwecji to nie należy ci się numer personalny lecz tymczasowy, tak zwany "samordningsnummer". Stały numer personalny otrzymują jedynie osoby, które osiedlają się na stałe w Szwecji, czyli przeprowadzają się tutaj z Polski. Wypełniają podanie w SKV " Flyttning till Sverige". Aby być uznanym za mieszkańca Szwecji i otrzymać numer personalny trzeba spełnić warunki zawarte w "Folkbokföringslagen".
Po drugie: jeżeli pracujesz oficjalnie i płacisz podatki w Szwecji, to nabywasz prawa emerytalne, jak każdy pracujący mieszkaniec Szwecji. Najlepiej skontaktuj się ze szwedzkim urzędem emerytalnym https://www.pensionsmyndig heten.se/.
Jest tam nawet informacja po polsku. Aby dowiedzieć się n.p. jaką kwotę masz uzbieraną i czego możesz oczekiwać napisz do nich list lub mejl i nie zapomnij podać swojego numeru tymczasowego.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
boniek


Wpisów: 4
Od: 2018-10-17
2018-10-22 13:40
Czyli może jednak nie jest tak dramatycznie ....dzisiaj wysłałem mail na podany adres ,zobaczymy czy odpiszą i jak już co odpiszą .

pzdr
Teodor
  Profil uzytkownika: boniek     
Forum -> Życie w Szwecji -> Numer tymczasowy 15 lat a emerytura
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony