Odwiedzin 37782833
Dziś 3156
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Numer ubezpieczenia

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNumer ubezpieczenia
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 12:49
Witam chciałabym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć numer ubezpieczenia (utländsk försäkringsnummer ) taty.
Mój tata zmarł w Szwecji ja mieszkając w Polsce i ucząc się chcę starać się o rentę niestety muszę przedstawić ostatnie umowy pracy z Szwecji taty, trzeba również podać numer ubezpieczenia. Umowy posiadam, ale nie mogę znaleźć tego numeru ubezpieczenia, wiem że tata był rozliczany z podatku w Szwecji.
  Profil uzytkownika: karolina97     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2018-10-16 14:18
Piszesz ze to ma byc *utländsk försäkringsnummer*
Ty te dokumenty po szwedzku wypelniasz do jakiegos szwedzkiego urzedu czy w polsce i tak sobie sama na szwedzki przetlumaczylas?

Jesli do szwedzkiego urzedu to 'utländsk' bylby zagranicznym...czyli innym niz szwedzki ...w twoim przypadku niepotrzebne bo tata podlegal pod ubezpieczenie socjalne w szwecji.

Jesli to dokument do polskiego urzedu w ktorym to Polska pyta gdzie tata byl ubezpieczony i jaki byl jego numer ubezpieczenia - wtedy moim zdaniem powinnas podac szwedzki personnummer- bo to po tym numerze urzedy sobie potwierdza ze osoba w Szwecji placila podatki i podlegala pod szwedzki system spoleczny.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2018-10-16 14:49
Po pierwsze wyrazy współczucia z powodu śmierci taty. Po drugie uściślij który urząd pyta o ten numer, polski czy szwedzki? Ta renta ma być z Polski czy ze Szwecji?

Piszesz poza tym, że masz umowy o pracę. Jeśli poszukujesz szwedzkiego numeru ubezpieczenia to jest to personnummer, składający się z 10 lub 12 cyfr. Pierwsze 2 lub 4 cyfry to rok urodzenia taty, kolejne dwie to miesiąc, a kolejne dwie to dzień. Po nich następują 4 losowe cyfry. Szukaj na umowach numeru np. 651012-1234, lub 19651012-1234. Cyfry podane przeze mnie są oczywiście przypadkowe. Natomiast jeśli to szwedzki urząd pyta o polski numer, to jest to pesel.

https://forsakringskassan. kundo.se/org/forsakringskassan-pl/d/numer -ubezpieczenia-zagranicznego/
  Profil uzytkownika: Bartender     
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 15:10
Potrzebuje tego do polskiego zusu który prześle papiery do głównego urzędu i po sprawdzeniu w szwedzkich urzędach dopiero będą mogli wydać decyzję o przyznaniu renty .
Jednym z dokumentów które muszę wypełnić jest dokument o przebiegu ubezpieczenia osoby migrującej muszę wpisać tam okresy pracy, nazwe firmy, miejsce pracy, miejsce zamieszkania i właśnie numer ubezpieczenia, instytucje lub system ubezpieczenia i typ ubezpieczenia. Szukałam po roznych portalach i tam znalazłam tą nazwę (utländsk försäkringsnumme) w umowie i oczywiście wszystkich papierach miałam personnummer ale nic o tym wspomnianym. Nie wiem jakie są przepisy w Szwecji dlatego próbowałam się dowiedzieć czy to ten numer czy muszę poszukiwać czegoś innego.
  Profil uzytkownika: karolina97     
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 15:12
Z tego co jeszcze powiedziała mi Pani w Polskim zusie renta będzie częściowo polska częściowo szwedzka ale muszę pokazać że były odprowadzane składki.
  Profil uzytkownika: karolina97     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-10-16 16:12
Skontaktuj sie z ojca pracodawca, zeby sprawdzic czy ojciec mial jakies ubezpieczenie przez pracodawce. Jezeli nalezal do zwiazkow zawodowych to moze oplacal prywatne ubezpieczenie (gruppliv)?

Dobrze byloby, zeby ktos ci pomogl sprawdzic jakie ubezpieczenia (prywatne) moglby miec twoj ojciec?
Z czasem ubezpieczalnie sie dowiedza, ze ubezpieczona osoba zmarla, ale jezeli nikt tu nie bedzie mieszkal to nie bedzie mozna pociagnac spraw dalej, bo nie bedzie chociazby adresu gdzie ubezpieczalnia bedzie mogla wysylac korespondencje.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-10-16 16:25
Ew. renta po zmarlym rodzicu zajmuje sie Pensionsmyndigheten, wiec tam musisz sie dowiedziec szczegolow, ktore dotycza ciebie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2018-10-16 18:14
W szwedzkich urzędach wystarczy personnummer, czyli szwedzki pesel.
Natomiast zwróć uwagę na to co napisała Ronja. Często w Szwecji ma się extra ubezpieczenie płatne przez pracodawcę, ale to są firmy, które beneficjentów nie będą szukać po całym świecie. Skontaktuj się może z jakąś firmą prawniczą z zakładki "Katalog firm" na górze strony. Działają w Szwecji, ale mówią po polsku i mogą pomóc w wyszukaniu ew. ubezpieczenia. Może chodzić o niemałe kwoty.

https://www.poloniainfo.se /firmy/index.php
  Profil uzytkownika: Bartender     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-10-16 18:37
Nie, nie, na tym etapie nie warto placic za taka usluge. Napisz swoj mail, skontaktuje sie z toba. Niestety dopiero za ok 2 tyg bede mogla sie tym zajac.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 19:53
Wiem że tata na początku należał do związków ale tam chyba trzeba opłacać jakieś składki o ile nie pomyliłam instytucji, ale niestety przestał z winy kolegi. Niestety nie mam żadnych dokumentów z tego
  Profil uzytkownika: karolina97     
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 20:06
Niestety mam mało czasu ponieważ do końca października muszę złożyć dokumenty. Czy mam rozumieć że związki odprowadzają składki na rentę bądź emeryturę? I czy wtedy urzędy dotrą do tego po samym personnummer czy potrzebuje jakiś innych danych z związków?
  Profil uzytkownika: karolina97     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-10-16 20:48
Ew. renta zajmuje sie urzad Pensionsmyndigheten. Do tego jest potrzebny ojca szwedzki pesel. To powinien urzednik ZUS-u wiedziec, ten ktory takimi sprawami sie zajmuje. W zaleznosci ile masz lat i co robisz moze, ale nie musi przyslugiwac ci renta po ojcu. Szwedzki system nie jest skory do rozdawania pieniedzy, wiec wielu pracownikow zapewnia sobie/rodzinie dodatkowe ubezpieczenia. Czesto przez pracodawcow, zwiazki czy prywatnie. Czesto te prywatne ubezpieczenia maja lepsze, zabezpieczajace warunki dla rodziny. Wszystko jednak zalezy od formy ubezpieczenia, wieku i ew innych czynnikow.

Jezeli masz np ponad 20 lat nie jest powiedziane, ze nalezy ci sie renta, natomiast moze byc tak, ze ojca prywatne ubezpieczenie ma inne warunki. System jest troche skomplikowany na takie luzne pytania.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
karolina97


Wpisów: 6
Od: 2018-10-16
2018-10-16 21:05
Nie wiem jak by to wytłumaczyć. Dokumenty będę składać w Polskim zusie czyli to oni będą załatwiać i sprawdzać Szwecję tylko że aby dostać rentę tata musi mieć opłacane składki w okresie półtora roku czy dwóch lat nie pamiętam więc nie chce skłamać bez względu na to czy w Polsce czy w Szwecji tylko te lata tata właśnie przepracował w Szwecji. A w Polsce mogę otrzymywać rentę do 24 bądź 25 roku życia jeśli się uczę.
  Profil uzytkownika: karolina97     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2018-10-17 09:07
Tak jak ci Bartender pisal- wszedzie gdzie chca numer ubezpieczenia wpisuj ojca szwedzki personnummer
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-10-20 22:06
Czy twój tato pracował w firmie budowlanej?
Bo jeśli tak, to powinien mieć dodatkowe ubezpieczenie poprzez pracodawcę w firmie AFA. Najlepiej zadzwoń lub napisz do pracodawcy i zapytaj, gdzie dodatkowo był ubezpieczony twój tato. W kontaktach ze Szwecją zawsze podawaj numer personalny taty. Jest to jedyny numer, który używa się w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Numer ubezpieczenia
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony