Odwiedzin 37802492
Dziś 2936
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Deklaracja za rok 2017

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDeklaracja za rok 2017
Mateusz223


Wpisów: 2
Od: 2018-08-09
2018-08-09 15:07
Witam.

Przyjechalem do Szwecji we Wrzesniu 2017.

Pracuje w firmie na umowe o prace.

Od wrzesnia do listopada pracowalem na numerze tymczasowym
Od listopada do grudnia pracowalem juz na normalnym numerze personalnym.

Otrzymalem deklaracje podatkowa w formie papierowej z uwzglednieniem tymczasowego numeru.

Otrzymalem rowniez deklaracje na numer staly.

Deklaracje na numer tymczasowy potwierdzilem telefonicznie.

Jako, ze na numerze stalym deklaracja byla zupelnie pusta, Pani w Skatteverket zasugerowala wpisac dochody ktore otrzymalem w 2017 oraz numer tymczasowy aby mogli mnie zidentyfikowac i polaczyc deklaracje oraz oba numery personalne.

Wczoraj dostalem informacje, ze musze zwrocic do skatteverket pieniadze mimo, ze deklaracja na numer tymczasowy mowila o zwrocie podatku dla mnie.

Rozmawialem dzisiaj telefonicznie ze skatteverket-em i otrzymalem taka informacje:

Jezeli mieszka Pan i pracuje w Szwecji mniej niz rok, to automatycznie musi pan placic wyzsze podatki do skatteverketu.

Zanim przyjechalem do Szwecji slyszalem, ze jezeli pracuje mniej niz pol roku w Szwecji powinienem placic mniejsze podatki, lub jezeli firma placi za mnie taki sam podatek jak za inne osoby ktore sa w Szwecji na stale to otrzymam zwrot podatku.

Czy kts moze mial podobna sytuacje lub z czyms takim sie spotkal?

Nie wiem czy po prostu zaplacic ten podatek czy szukac dziury w calym.

  Profil uzytkownika: Mateusz223     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-08-20 15:16
Bardzo możliwe, że nie musi pan płacić tego podatku.
Informacja o rzekomym wyższym podatku dla krócej pracujących jest błędna.
Jeśli chce pan konkretnej pomocy, to proszę podać swój numer telefonu, bo musiałabym zobaczyć jak wygląda końcowe rozliczenie pana przez Urząd Skarbowy.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-20 15:25
Płać i nie marudź, już ci to rozrysowuję.

Na tymczasowym numerze płacisz niższy podatek, tzw. SINK
Pracodawca odprowadzał zaliczkę 25%
Później dostałeś stały numer, więc za CAŁY rok powinieneś zapłacić zwykły podatek (wyższy od SINK) i dlatego zaliczki okazały się za niskie, stąd dopłata.
Jakby tego było mało, jako że nie mieszkałeś CAŁEGO roku w SE nie należy ci się pełny grundavdrag, czyli coś jak w PL kwota wolna od podatku. To dodatkowo podwyższa kwotę podatku należnego do zapłaty.

Częsta pułapka, w którą wpadają ludzie w pierwszym roku pracy w SE. Także powtórzę ci jeszcze raz: płacz i płać!!!

Välkommen i Sverige
  Profil uzytkownika: Bartender     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-20 15:36
Edit: SINK w 2017 był 20%, dopiero od 1 stycznia 2018 wynosi 25%, więc tym więcej ci brakuje do zwykłego podatku.

https://www.skatteverket.s e/privat/skatter/internationellt/bosattut omlands/sinksarskildinkomstskattforutomla ndsbosatta.4.6fdde64a12cc4eee23080002583. html
  Profil uzytkownika: Bartender     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-08-21 23:11
Grundavdrag nie musi być zmniejszony. Wszystko zależy od tego ile dana osoba zarobiła oficjalnie poza Szwecją przez pierwszą część roku.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-22 08:52
Zakładam że do sierpnia żył z czegoś więcej, niż łapania much, więc mu się pełna kwota wolna od podatku nie należy.
  Profil uzytkownika: Bartender     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-08-22 11:28
Mógł się uczyć lub pracować nieoficjalnie
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-22 11:47
Czytaj ze zrozumieniem. Napisał że przyjechał do SE we wrześniu, więc jego wcześniejsze dokonania SV ma w d....

Ty tak zawodowo doradzasz klientom?
  Profil uzytkownika: Bartender     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2018-08-22 22:20
Właśnie się mylisz. Deklaracja w Szwecji obejmuje cały rok kalendarzowy bez względu na to ile czasu ktoś przepracował w Szwecji. Zarobki poza Szwecją maja wpływ na wysokość odpisu podstawowego / grundavdrag. Prawo mówi, że jeśli 90% lub więcej zarobków jest deklarowana w Szwecji to podatnik ma prawo do pełnego odpisu podstawowego. Dzięki temu wielu Polaków, którzy przyjechali jesienią zeszłego roku otrzymało bardzo duży zwrot zapłaconego podatku.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Mateusz223


Wpisów: 2
Od: 2018-08-09
2018-10-15 13:38
Hej.

Przepraszam za brak odzewu z mojej strony.

To co udalo mi sie ustalic to:

- Jezeli podjalem prace we Wrzesniu i w tym samym momencie przyjechalem do szwecji to moj Grundavdrag liczy sie od Wrzesnia.

- System ktorego uzywa Skatteverket blednie przyznal mi Grundavdrag. Zamiast od Wrzesnia do Grudnia otrzymalem obnizenie za Listopad i Grudzien ( czyli miesiace w ktorych posiadalem Personnummer )

Wyslalem blanket do Skatteverket o ponowne rozpatrzenie deklaracji pod katem Grundavdrag, tak aby obnizyli mi podatek za cztery pelne miesiace a nie dwa.

Wydaje mi sie, ze nic wiecej zrobic nie moge.

Co do zaplaty, jezeli niczego nie poprawia to zaplace i plakac nie bede. W koncu zdecydowalem sie na ten Kraj i musze sie do tego przyporzadkowac.
  Profil uzytkownika: Mateusz223     
Forum -> Życie w Szwecji -> Deklaracja za rok 2017
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony