Odwiedzin 37805049
Dziś 1373
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Emerytura w szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorEmerytura w szwecji
debek


Wpisów: 11
Od: 2018-06-29
2018-06-29 21:45
Hej Wszystkim!
Dostałem propozycję pracy w Szwecji jako informatyk i zastanawiam się nad ofertą. Oferują mi 48000 koron/miesięcznie. Żona ma doświadczenie jako kucharka i musiała by wtedy szukać czegoś na miejscu.
W związku z tym, że nie jesteśmy pewni czy by nam się podobało życie w Sztokholmie to zakładamy, że jeśli będzie ciężko to po 5 latach wrócimy do Polski.
Zastanawiam się jak to wtedy wygląda z emeryturą. Wiem, że kokosów nie ma bo trochę się już o tym naczytałem a na emeryturę gwarantowaną nie mamy co liczyć (jesteśmy w wieku 31 lat a doczytałem, gdzieś, że warunkiem do emerytury gwarantowanej jest rozpoczęcie pracy od 25 roku życia) więc pozostaje nam gromadzenie części składek na cele emerytalne z naszych zarobków.
Czy zakładając gorszy wariant po tych pięciu latach pracy ile można się spodziewać tej emerytury tak mniej więcej? 10,20% wartości zarobków?
Może ktoś z doświadczeniem był by w stanie odpowiedzieć?
  Profil uzytkownika: debek     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2018-06-29 22:55
Emeryture gwarantowana w pelnej wysokosci otrzymuja ci, ktorzy mieszkali tu min. 40 lat, ale nie jest tak, ze nie dostajesz jej wcale jesli mieszkales tu krocej. Kazdy rok tutaj to 1/40 garantipension wiec po np. 5 latach to 5/40, 15 latach 15/40 itd.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
debek


Wpisów: 11
Od: 2018-06-29
2018-06-29 23:13
@pawelpawel dziękuję za odpowiedź. A czy Garantipension dla osoby żonatej wynosi max. 7 204 SEK? Dobrze przetłumaczyłem z strony?: https://www.pensionsmyndig heten.se/forsta-din-pension/sa-fungerar-p ensionen/garantipension-om-du-har-lag-pen sion

Czyli od tej kwoty odlicza się ułamek np. 5/40
  Profil uzytkownika: debek     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2018-06-30 00:20
Te cale emerytury sie jeszcze tyle razy pozmieniaja zanim na was przyjdzie czas, ze nie ma co w tej chwili dzielic wlosa na czworo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2018-06-30 00:20
Tak, to maksymalne kwoty /8076 kr i 7204kr/ i dostaje sie je tylko wowczas jesli nie ma sie zadnej "inkomstrelaterad" emerytury - czyli od dochodu zwiazanego z praca. Jesli ten jest wyzszy niz 11650 kr/mies dla samotnych i 10326kr/mies dla par garantipension bedzie 0.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
debek


Wpisów: 11
Od: 2018-06-29
2018-06-30 09:17
Nie za bardzo rozumiem czym jest dochód związany z pracą czyli inkomstrelaterad. Chodzi o kolejne zasiłki?

Czy warto wg. Was samodzielnie wpłacać na prywatny fundusz emerytalny nawet przez te 5 lat?

Wiem, że zmienić się trochę może, ale wolę już za wczasu pomyśleć o tych sprawach.
  Profil uzytkownika: debek     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2018-06-30 10:04
Dochod z pracy, zasilki, a-kassa, chorobowe.
Wg mnie nie warto. Przepisy moga zmienic sie jeszcze wielokrotnie w ciagu tych kilkudziesieciu lat.
Jeszcze kilka lat temu bardziej oplacalo sie privatsparande - bylo zwolnienie z podatku do 12000kr/rok jesli prywatnie oszczedzalo sie pieniadze na emeryture.
Teraz juz nie.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-06-30 10:49
majac 31 lat to odpowiedziec na twoje pytanie nie jest niemozliwe.mowi sie juz teraz ze emerytury nikt nie dostanie za 20-30 lat.sam sobie przekalkuluj czy sie oplaca czy tez nie przez oszczedzanie tutaj,5 lat to nie jest dlugo przy oszczednym? zyciu zaoszczedzisz 1mln kr,jesli ona bedzie miala prace
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2018-06-30 12:04
Ciekawe czy za ponad 30 lat beda jeszcze pieniadze , i do jakiego wieku bedzie sie pracowalo ?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2018-06-30 15:47
Pieniadze pewnie beda, bo jakis srodek platnosci zawsze bedzie, chyba ze szlag trafi kapitalizm.

Pracowac pewnie bedziemy tak dlugo jak to mozliwe.

Gdy powstaly emerytury i wiek emerytalny zostal ustalony na 65 lat to ludzie zyli srednio 63 lata. Wiec na niewiele osob dozywalo wieku emerytalnego a ci, ktorzy dozyli nie zdazyli sie dlugo nacieszyc z tej emerytury.
Teraz ludzie zyja srednio jakies 85 lat, wielu dozywa setki i wiecej. Oczywiscie, ze wiek emerytalny trzeba podniesc, bo jak utrzymasz system, gdzie ludzie dluzsza czesc zycia sa na utrzymaniu (szkola, emerytura, itd) niz w pracy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2018-06-30 15:55
Powiedz Kajetan kiedy ostatnio miales w reku nominaly , bo ja dawno temu . Na bank beda cyfry . Z tym , ze ludzie zyja dluzej nawet nie idzie dyskutowac . W dodatku jak wygladaja . Kiedys 65 latek , to byl stary zged , a w tamtym miesiacu odszedl u mnie w robocie na emeryture facet , ktorego ziuty zwaly ciacho .
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Patryk22


Wpisów: 29
Od: 2011-07-20
2018-06-30 21:25
Siema ! Jestem dokladnie w takim samym wieku, i mam taka sama pensje jaka Ci proponuja, zona pracuje dorywczo w domu opieki i ma okolo 8-9 tys na reke przy 90h/miesiac. My odkladamy okolo 25 tys / msc i to w zalozeniu bedzie emerytura. Tylko Stockholm to calkowicie inne ceny przedewszystkim mieszkan niz u nas w miescie okolo 40 tys.
  Profil uzytkownika: Patryk22     
Forum -> Życie w Szwecji -> Emerytura w szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 16 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony