Odwiedzin 37779468
Dziś 3516
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pluskwa - robactwo jak się tego pozbyć

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPluskwa - robactwo jak się tego pozbyć
Karo25


Wpisów: 22
Od: 2018-02-22
2018-05-25 19:24
Od jakiegoś czasu w nocy męża zaczęło coś gryźć. Wstawał rano ze swędzącymi czerwonymi niezbyt wypukłymi bąblami. Najbardziej swędzą rano i po kąpieli. . Na początku podejrzewaliśmy alergie na proszek, zmieniliśmy proszek i dziwnym trafem przez jakiś czas się uspokoiło jednak teraz wróciło i pogryzło także mnie chociaż proszek ten sam. Teraz podejrzewamy pluskwy. Zeszłej nocy pogryzło mnie a dziś męża :/ Jeśli ktoś miał z tym do czynienia wie jak postępować i może mnie utwierdzić ze to napewno to prosiłabym o wypowiedz na ten temat. Gdzie się z tym zwrócić ? Jaki koszt dezynsekcji ? Czy można kupić jakiś preparat samemu i spróbować wytępić na własna rękę ? Czy do dezynsekcji potrzebna jest zgoda spółdzielni ? Mieszkanie wynajmujemy. Dwa łóżka i kanapę mam z drugiej ręki. Jedno łóżko od sąsiada który się wyprowadzał. Drugie dokupiliśmy od Szwedki. Kanapę dostaliśmy od znajomego który wymieniał na inna. Jedno łóżko to od sąsiada jest w drugim pokoju który wynajmuje kolega - on nie skarży się na pogryzienia , nic takiego nie zauważył. Z knapy korzystamy wszyscy jednak to mnie i męża gryzie. Nasze łóżko to to odkupione od Szwedki już jakiś czas temu i przez pierwsze miesiące nic nas nie gryzło. Dodam ze to się zaczęło mniej więcej gdy mąż zmienił pracę Czy możliwe ze przyniósł je z pracy ? Raz wspominał ze chłopaki go oszczegali ze na mieszkaniach które pracownicy tej firmy wynajmują były jakieś robaki. Czy możliwe ze któryś pracownik je przeniósł i dostały się jakoś do odzieży roboczej która mój mąż dostał z firmy ?
  Profil uzytkownika: Karo25     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-25 20:39
Wszystko jest mozliwe jesli chodzi o drogizaraznia.

Jesli wynajmujesz mieszkanie z pierwszej reki i jest
to hyreslägenhet, czyli tylko wynajm, zawiadamiasz
administracje i musza wezwac firme Anticimex, ktora
zrobi szczegolowy saniering- chemiczne lub gazowe
czyszczenie-dezynfekcje- Ty za to nic nie placisz.

Jesli z drugiej reki hyres i na czarno, to ten od ktorego
wynajmujesz musi sam zglosic.

Jesli to mieszkanie pracownicze, to zgloscie do pracy
i tam albo oni wezwa Antycimex, albo Ty sama.

Jesli to bostadsrätt wynajety z drugiej reki bez pozwolenia spoldzelni wlasnosciowej to bedzie ciezko
bo Antycimex zawsze zawiadamia wlasciciela co w jego objekcie bedze wykonywac

(pisze to na wszelki wypadek)

Rozumiem ze pluskwy w zyciu nie widzialac, to plaskie czarne robaki troche wieksze od biedronki i splaszczone.
Przewaznie siedza za obrazami, w listwach podlog,
w starych lozkach.

Jesli lozko ma nogi-te w ktorym spicie, wez cztery miski
lub wiadra, nalej wody i wstaw kazda node do tej miski
na noc (miski sa lepsze)
Jesli pluskwy sa gdzies w podlodze czy pod szafa to wchodzac w nocy do Was po swieza krew, utopia sie.

Pluskwa jest bardzo bystra, 2 dni takiej operacji i nowe pluskwy zasuwaja po scianie az do sufitu i z tegoz
spadaja do lozka krwiodawcy.

Wroce do Antycimex-u, sama ich nie wzywaj bo dezynfekcja kosztuje desiatki tysiecy koron.
Kilka lat temu mialam inwazje mrowek i to sie stalo
bardzo szybko, w ciagu pol dnia wsystko sie ruszalo.
Antycimex gazowal cala chalupe, musielismy sie wyniesc na 2 dni a rachunek opiewal na jakas horendalna sume.

Nie wiesz czy to pluskwy, a moze to kvalster ?

Zapal nagle w nocy swiatlo i rozejrzyj sie po scianach, suficie.
Sprawdz lozka pod spodem w zakamarkach, moga siedzic takze w miekim.

Pociesze Cie ze ze sklepu w nowych meblach tez mozna przyniesc.
Zastanow sie czy czegos ostatnio nie sprowadzilas do domu, jakis mebel, lub ciuchy z lopisu.

Nie moge Ci doradzic srodkow dyzenfekcyjnych, bo moje wiadomosci o tych pasozytach sa z lat 50-tych, czyli
kiedy bylam dzieckiem.
Kociol by sie przydal do wygotowania bielizny poscielowej i szare mydlo + prasowanie.
Kiedys byl proszek DDT, ale juz dawno zabroniony.
Kup chlor i to co mozesz to do chloru z zimna woda.
Tyle ze jest to walka z wiatrakami, bo jak je masz to siedza w meblach.

branie uzywanych zeczy jest zawsze ryzykiem, niemniej
raczej obstawiam prace, lub kupowanie w sklepach arabskich. tyle ze z tych ostatnich to czesciej przyniesiesz prusaki (francuzy)ale one nie gryza.

Sprawdz mieszkanie i szybko to zglaszaj, powodzenia.

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-25 20:44
Jak by sie okazalo ze to pluskwy i ze naprzyklad od saiadow, nie koniecznie z drugiego pokoju lokatora,
ale z za sciany (moga przechodzic wetylacja, lub
kanalizacja) to juz po dezynfekcji, przestawiaj meble co tydzien i myj podlogi co dzien z plynami chemicznymi,
a nie miljövänlig. Pluskwa nie lubi ruchu, bedzie siedziec u sasiada.
Powinni wydezynfekowac wszystkie mieszkania, piwnice i pralnie, korytarze.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-25 20:48
Zle napisalam, jesli praca nie wezwie Antycimex, to Ty
sama zawiadom administracje- sama nie wzywasz Antycimexu
  Profil uzytkownika: alwa12     
mich123


Wpisów: 784
Od: 2017-05-06
2018-05-25 20:49
" przestawiaj meble co tydzien i myj podlogi co dzien z plynami chemicznymi,
a nie miljövänlig. Pluskwa nie lubi ruchu, bedzie siedziec u sasiada."

https://mistrzowie.org/718 249/Wstydliwy-problem



Alwa, nie zapytalas czy dzieci tez pogryzione.
  Profil uzytkownika: mich123     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-25 21:06
Mich, ha,ha,ha- dzieci maja mocny sen, ale slodsza krew.

Zalozycielka sie dziwi ze lokator nie pogryziony.
To jest normalne, jedni maja slodsza krew inni nie.
Uzywam potocznego slowa s "slodsza" - tak sie kiedys
mowilo.
Moze to pchly ? Moja mama jak ja jakies kundle sprowadzalam do domu z ulicy, zabidzone, zaraz sie drapala i mowila wez tego pchlarz najpierw wykap.
Mnie nigdy pchly nie gryzly, a mame z mety.

Mich to napewno nie sa wszy-tak a propos Twojego linka.
Lonowa siedzi tam gdzie jej miejsce a normalna
we wlosach, po ciele nie zapindalaja.

Do zalozycielki- nie uzywaj odkurzacza, bo zrobisz gnazdo zarazy, a jak to jest kvalster to tym bardziej nie mozna odkurzac, bo rozpylasz te mikroskopijne robactwo po scianach przez wydmuch odkurzacza.
Kvalster tez potrafi gryzc. to nie tylko odchody kvalstra powoduja alergie -kichanie, sluz z oczu
i nosa.
Rzadko sie zdarza ze ten pajeczak spija krew i naukowcy jeszcze nie odkryli na czym to polega, ze jedni tylko dostaja astme, a innych gryzie- najczesciej po nogach.
  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2018-05-25 23:26
"Czy możliwe ze któryś pracownik je przeniósł i dostały się jakoś do odzieży roboczej która mój mąż dostał z firmy ?"


Po kims ubrania dostal?????
Nie wypral ich?????


  Profil uzytkownika: pati_sko     
Karo25


Wpisów: 22
Od: 2018-02-22
2018-05-26 10:54
@alwa12 Mieszkanie z drugiej ręki od Polki , nie mamy u niej C/o jesteśmy na mieszkaniu na czarno. Nie jestem w stanie przenosić wszystkich mebli co tydzień zwłaszcza ze jestem w ciąży a mamy na mieszkaniu tez meble których nie da się przenieść jak np. Plakary, przemontowanie szafki do ścian i meble kuchenne, listwy są raczej szczelne drewniane zamalowane tak ze między ściana a listwa szczelin raczej nie ma oczywiście nie chodziłam wokół całego mieszkania i nie sprawdzałam , czy w plastikowych listwach tez mogą być ? Ja podejrzewam raczej ze jeśli już siedzą to w łóżkach i meblach z obiciami (tak czytałam ze tez lubią w takich miejscach przebywać) Na mieszkaniu mamy tylko odkurzacz i szczerze mówiąc ciężko byłoby zamiatać wszystko miotła bo mieszkanie wcale nie jest małe dość duża kuchnia, duży salon , łazienka , dwa pokoje i korytarz z reszta sprzątamy na zmianę i przecież nie zmuszę znajomego do biegania z miotła po mieszkaniu :/. Nie wiem co to kvalster czy coś nie mówię po szwedzku. Pluskwę widziałam tylko na zdjęciu .Dzieci nie mamy póki co. Myślałam wziąć wszystkie poduszki , materac inwysuszyc w osiedlowej suszarni w 90 stopniach - czy mogliby to pomoc ? Niestety nie wiem co z łóżkiem , to jest to najzwyklejsze z Ikea Sultan chyba , całe obite materiałem dookoła a w środku pewnie są belki i sprężyny. Nie stać mnie żeby kupować nowe łóżko z IKEA na ta chwile zwłaszcza ze muszę się liczyć z innymi wydatkami jak wyprawka dla dziecka itp.
  Profil uzytkownika: Karo25     
Karo25


Wpisów: 22
Od: 2018-02-22
2018-05-26 10:59
@pati_sko nikt nie powiedział ze używane czy nie wyprane ale czytałam ze to może nawet przejść na twoje ubrania czy cokolwiek nawet w transporcie publicznym ... ciuchy dostał nowe bo takie chciał wiem ze dają tez stare noszone przez poprzednich ale z pewnością wyprane jednak mąż poprosił o nowe. Z tym ze ja nie wiem gdzie firma trzyma te ubrania i jak czy używane nie są czasem trzymane w jednym pomieszczeniu z nowymi. Pani pytanie zabrzmiało tak jakby pani uważała nas za brudasów którzy nie wiedza jak postępować z odzieżą. Ja nawet jak kupię niwy ciuch w sklepie to go piorę ...
  Profil uzytkownika: Karo25     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2018-05-26 11:12
"Pani pytanie zabrzmiało tak jakby pani uważała nas za brudasów którzy nie wiedza jak postępować z odzieżą. "

Nie mialo tak zabrzmiec.
Zdziwilam sie, bo zazwyczaj nowy pracownik dostaje ubrania prosto ze sklepu. Nigdzie wczesniej nie sa skladowane.
Tak jest w firmach ktore ja znam.
Zaden pstryczek w Wasza strone. Zwykle zdziwienie.


Nie spotkalam sie, zeby robactwo przenosilo sie w komunikacji miejskiej/publicznej. Dlugo jezdzilam sztokholmska komunikacja miejska.


Z takimi wszami, zyjacymi we wlosach to trzeba miec kontakt. Dlatego dzieci przynosza z przedszkoli (np podzczas drzemki dzieci spia sobie obok drugiego dziecka, albo wymieniaja sie czapkami).
Wiem, ze wesz najlepiej czuje sie u ludzi z czystymi wlosami ( nie chodzi o swiezo umyte).
Choc dlugo sobie nie pozyje w takim srodowisku.
Dorosly raczej nie dostanie wszow od innego obcego doroslego.


No ale to nie o wszach temat, tylko innym robactwie


  Profil uzytkownika: pati_sko     
Karo25


Wpisów: 22
Od: 2018-02-22
2018-05-26 11:15
Co do wentylacji tak się teraz zastanawiam czy jeśli mieliśmy około miesiąca spokoju z pogryzieniami to czy możliwe ze ona właśnie sobie przychodzi wentylacja od sąsiada ? Już sama nie wiem co robić bo jeśli wentylacja to na nic koje działania jeśli ona przychodzi od kogoś :/ dodam jeszcze ze w podobnym czasie tez co zauważyliśmy pierwsze ugryzienie na nasze piętro tuż obok wprowadzili się nowi sąsiedzi i z dwóch nowych na innych piętrach (widzieliśmy jak się wprowadzają ) na początku jak tu zamieszkaliśmy nic nas nie gryzło chociaż to lozko odkupione od Szwedki już wtedy mieliśmy. Może któryś z nowych sąsiadów coś przyniósł ? Czy mogą one przechodzić tez włazami na śmieci ? Mamy jeden na 1 pietrze , my mieszkamy na 4. W pomieszczeniu do którego włazem wpadają śmieci są tez trzymane stare wyrzucone meble. Co do krwi mnie tez raczej robactwo nie gryzie i to mnie nie gryzło przez długi długi czas ... do czasu ?maz dużo wcześniej skarżył się na pogryzienia)
  Profil uzytkownika: Karo25     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-05-26 12:56
1. Przejzec wszystkim tapicerowane meble. Wszystkie faldy i zakamarki. Jezeli nie widac robactwa to sa napewno ciemne male plamy.
2. Zglosic wlascicielce. To ona ma zamowic wizyte Anticimex, bezposrednio albo przez spoldzielnie.

Czeka was dlugi czas tepienia tego, samemu nie dacie rady, bo nie macie dostepu do tych srodkow ktore uzywa Anticimex.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-26 14:03
Tak jak ja wczesniej pisalam i jak Ronj@ pisze,
to wlascicielka mieszkania musi zawiadomic swoja administracje by wezwali Antycimex.podejrzewam ze
moga byc klopoty ze strony wlascicielki jak kilkoro osob mieszka na czarno, ale musicie byc uparci,

Nie pisalam o rozbieraniu mebli tylko o czestym przesuwaniu mebli z miejsca na miejsce.

Jestes w ciacy-szukaj lepszego mieszkania, bo takie k
kvalite z przyszlym malym dzieckiem naraza je na rozne
zarazki ktorete robactwo posiada, nie mowiac o calej upierdliwosci zycia w gnoju..

Wszami, pluskwami mozna sie zarazic w pociagach, tunelbanach a nawet w autobusach-

Mieszkac tanio czesto wuýchodzi drozej niz czynsz.

Przypilojcie wlascicielke o saniering, a jak bedzie skakac to powiedzcie ze sami zglosicie- wtedy bedzie
sie bac ze dowala jej domiar ze Skattevärket i ze
wlasciciel mieszkania-hyres zerwie z nia kontrakt.

Jesli sa to pluskwy, to same nie pojda sobie, musi byc
gazowanie.
Pluskwa moze przetrwac nawet 40 lat bez pozywienia i
nagle sie budzi.

W Wrszawie na terenach Getta, ktore bylo zburzone, po
wojnie postawiono osiedle Za Zelazna Brama
Zbudowano je w latach 1965-1972.
Tam latami od samego wprowadzenia lokatorow do nowych
blokow byly problemy z pluskwami i prusakami.
Byly odkazanie ale pomagalo na krotko, bo robactwo
wychodzilo z ziemi na ktorej staly bloki
Pluskiew bylo najwiecej na terenach malego getta.
Prusaki byly wszedzie.
Lokatorzy caly czas starali sie stamtad wyprowadzac-ci co ich bylo stac.
Ja wyjezdzalam w 85r i jeszcze ta plaga tam byla.
Mialam kolezanki ktore tam mieszkaly.
Temat byl tematem tabu w mediach.

Uciekaj z tego mieszkania jak oczekujesz dziecka.

Nie uzywaj odkurzacza, bo z tylu jest wydmuch i wydmuchuje jaja robacze po scianach ktore Ty odkurzasz
Malo tego jaja pasozytow sa podgrzewane przez silnik odkurzacza i szybciej nastepuje wykluwanie pasozytow.
Bedziesz miala ich coraz wiecej.

Kup mop, ale nie z frdzlami, tylko prostokatna wkladke na kij taka gruba jakby z frote i tym myj podloge,
Latwiej niz odkurzaczem, jakie zamiatanie ?
Wkladke z kija zdejmujesz i pierzesz lub mozesz dezynfekowac w zimnej wodze z chlorem, albo sparzac duza iloscia wrzatku.
Miotla zamiatarz a jaja i robactwo zostaje w miotle.
Kup sobie kij z wkladkami wileda.

Sa jednorazowe svinto do takich kiji ( ale nie Vileda)
Svinto to takie cienkie arkusze ktore zakladasz na
kij za wlasciwie na pltke kija i odkurzasz tym
podloge na sucho, te arkusze svinto maja wlasciwosc przyciagania kurzu, potem jedziesz na mokro.
vileda-frote. Zapewniam ze jest to latwiejsze, szybsze i dokladniejsze sprzatanie niz odkurzaczem.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2018-05-26 14:18
Niech Cie nie myli ze jak listwa dobrze przylega do sciany
to tam nic nie moze byc. Odkrec srubokretem isprawdz.
Pluskwa potrafi sie splaszczac do cienkosci papieru jak jest w stanie snu.

Przeciez musicie znalezc to robactwo, by dostac saniering
Niby Antycimekx pobiera proby kurzu, ale nie zawsze znajduja.

Sprawdz pod przescieradlem lozko w ktorym spicie i samo
przescieradlo, powinny byc ciemne kropki a nawet wieksze plamy ciemne.

Jak jest mi dane mieszkac w hotelu to pierwsza rzecza ktora robie podnosze czyste przescieradlo i patrze na materac-dwa razy musialam rezygnowac z hotelu wlasnie
z tego powodu, wynajelam czyste mieszkanie prywatne.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2018-05-26 14:23
Alwa , a moze niech sie upewnia , ze to pluskwy , zanim procedure ich pozbycia rozpoczna ?

Kilka lat temu w czasie cieplego lata wyskakiwaly mi krosty jakbym zostal pogryziony przez jakies robactwo , a to byla alergia na bransoletke od zegarka . Moje nagrzane cialo nie tolerowalo metalu . Nie moglem spac , tak lapy mnie swedzialy .
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2018-05-26 14:45
Lekarz jak zobaczyl moje "pogryzienia" to z mety powiedzial , odstaw wszystkie metalowe czesci , ktore maja stycznosc z cialem (sprzaczka paska od spodni , bransoletka ,itp )
Po dwoch tygodniach , jak reka odjal .
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-05-26 14:52
zgadza sie nie tylko. powietrze w szwecji jest suche a to nie dobre na skore,cialo roznie reaguje nawet na zmiane miejsca zamieszkania,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-05-26 15:35
Jezeli wiecej ludzi jest pogryzionych to napewno pluskwy. Zyja w poblizu ludzi ale jednych sobie upodobuja, innymi gardza, albo przynajmniej nie sa bardzo zainteresowane. Ugryzienia najczesciej sa na nadgarstkach, na szyi, na stopach...tam gdzie skora jest cienka i blisko do krwi.
Moja rada, szukaj innego mieszkania. Nie jestes zmuszona tam mieszkac, to twoj atut!

Pluskiew nie wysprzatasz, nie oszukasz przemeblowywaniami czy innymi hokus pokus, inte ida za czlowiekiem, za oddechem.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-05-26 18:21



NIE – to nie z brudu…


Najczęściej są przenoszone przez ludzi!!!


Często niestety sami sobie jesteśmy winni. Pluskwy najczęściej niespostrzeżenie są przenoszone przez ludzi, najczęściej poprzez nocowanie w zainfekowanych miejscach o których nie mamy pojęcia. Często pluskwiaki niepostrzeżenie rozwijają się w naszych domach i gryzą nocą, a ich lokatorzy zazwyczaj bezskutecznie ciągle przeszukują łóżka, materace, szczeliny, mieszkania, często tracąc cenny czas i nie znajdując zupełnie nic. Często ludzie od początku obstawiają alergię, ugryzienia komara, ugryzienia pająka(?!), a dermatolodzy na widok śladów pogryzień pluskwy drapią się po głowie, zachodzą za głowę i w końcu dają diagnozę, niestety często dermatolodzy rozpoznają alergię skórną na proszek (lub coś innego dość popularnego), dość często diagnozą wśród klientów to również świerzb, co oczywiście nie jest prawdą.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-05-26 18:23
przeniesiesz sie do innego mieszkania zabierzesz ze soba te pluskwy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-05-26 18:25
https://tipy.interia.pl/ar tykul_4539,jak-pozbyc-sie-pluskiew-lozkow ych.html
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lenkaaa


Wpisów: 1832
Od: 2017-02-03
2018-05-27 11:28
”Moje nagrzane cialo nie tolerowalo metalu . Nie moglem spac , tak lapy mnie swedzialy .” Wacek , mialam identyczna sytuacje - zegarek na skorzanym pasku a zapiecie z niklu , nie moglam sie przestac drapac ‼️‼️‼️ Wysypka z nadgarstka doslownie promieniowala na inne czesci ciala . 👎👎👎.
  Profil uzytkownika: Lenkaaa     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pluskwa - robactwo jak się tego pozbyć
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 2 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony