Odwiedzin 29226659
Dziś 969
Poniedziałek 17 grudnia 2018

Forum: Życie w Szwecji - Smierc

Pokaż wpisy
AutorSmierc
Ronj@

Wpisów: 7389
Od: 2006-08-16
2018-05-16 01:50
Proponuje redakcji podwiesic ten temat i innym forumowiczom odsylac zainteresowanych do tego tekstu.

Smierc bliskiej osoby jest zawsze ogromna trauma a szczegolnie z dala od najblizszych i nie zawsze znajac jezyk na tyle, zeby w stresie moc wszystko zrozumiec. Dochodzi do tego niewiedza...bo skad? jak czesto zalatwia sie pochowek bliskich, 2-3 razy w zyciu? a tym bardziej w obcym kraju?
Roznice w zalatwianiu pogrzebu sa ogromne. z jednej strony spowodowane roznymi tradycjami w Szwecji/Polsce, z drugiej strony roznicami w formaliach.
Nie znajac/rozumiejac tych roznic sytuacja jest trudna do ogarniecia. Nie polepszaja jej "dobre rady" znajomych, doswiadczenia znajomych znajomych, czy "slyszalem/mowia/ponoc" innych postronnych osob.
Takie "dobre rady" nie majace nic wspolnego z rzezywistoscia sa dodatkowym obciazeniem dla najblizszych a nie pomoca.
Bardzo czesto dopiero w biurze pogrzebowym okazuje sie jak bardzo rodzina zostala wprowadzona w blad przez "dobre rady" znajomych.
Wizyta w biurze pogrzebowym pochlania te resztki energii, ktore sie zebralo zeby zalatwic najpotrzebniejsze sprawy i podjac te najwazniejsze decyzje co dp pochowku.
Niestety czesto prowadza walke z biurem pogrzebowym o slusznosci "dobrych rad" znajomych. Nie jest latwo wytlumaczyc rodzinie, ze ten znajomy nie ma racji, ze opowiada glupoty i ogolnie nie ma zielonego pojecia o czym mowi, ale musi sie wtracic, zeby podbudowac wlasne ego wobec czlowieka ktory praktycznie ledwo funkcjonuje. Taki znajomy nie zadba o to zeby zrobic jakies drobne zakupy, czy zaprosic na obiad, raz, drugi... taki znajomy jak sie dowartosciuje swoimi "dobrymi radami" znika. On nie ma potrzeby miec na glowie tego wdowe/wdowca (dla przykladu) bo to wymaga od niego zaangazowania, na nie jego warunkach.
Ludzie roznie daja sobie rade w kryzysowej sytuacji. Jedni sa chorobliwie zorganizowani i zalatwiaja wszystko systematycznie, inni sa zupelnie bez energii, apatyczni, traca pamiec...
Mysle, ze warto pomyslec jak sie zdarzy sytuacja, ze bedziemy miec stycznosc (w obojetnie jakiej formie) z kims kto stracil kogos bliskiego.

Teraz do konkretow.
Nie ma w Szwecji biura pogrzebowego, ktore ma obsluge w jezyku polskim.
Kosciol w zaden sposob nie pomaga. Najwyzej wysla ksiedza do odprawienia mszy, ale i to nie zawsze. Szczegolnie jak zmarly nie byl czlonkiem kosciola i nie placil podatku koscielnego. Jak juz zmusza rodzine do zapisania sie do kosciola, to koszt mszy jest co laska (2.000-3.000 kr, bez kvitto)
Konsulat nie pomaga. Zmarly moze lezc w prosektorium miesiacami a konsulat szuka rodziny w Polsce, zeby zajela sie pogrzebem czy transportem do Pl.
Wiecej szczescia maja polscy wiezniowie w szwedzkich wiezieniach, oni moga na skinienie reka liczyc na zaangazowanie i wizyty polskiego konsulatu.

Co zrobic w przypadku smierci?
sa ludzie, ktorzy odplatnie pomagaja zalatwic urzedowe sprawy, jezeli nie ma sie zaufanej osoby, ktora zna szwedzki.
Radze tez wybierac wieksze biura pogrzebowe, ktore maja doswiadczenie z roznymi sytuacjami.
Jest tez mozliwosc kontaktu z biurem pogrzebowym w PL, jest ich kilka ktore reklamuja sie ze maja przewozy miedzynarodowe.

To tyle ode mnie.

Profil uzytkownika: Ronj@     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
LARA333
Sthlm

Wpisów: 1399
Od: 2007-06-12
2018-05-16 06:33
Ciekawy temat ale co Cię naszło ?
  Profil uzytkownika: LARA333     
simply_Ola

Wpisów: 8637
Od: 2011-01-04
2018-05-16 13:56
Nie ma w Szwecji biura pogrzebowego, ktore ma obsluge w jezyku polskim.

Philip Denik
Talar Polska
Kundrådgivare, representant, hämtningar
http://www.begr-byra.se/vi -som-arbetar-h%C3%A4r
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@

2018-05-16 14:48
Rozmawialas z nim Ola? po polsku?
Ja swego czasu nie moglam sie z nim po polsku dogadac.
Ronj@

2018-05-16 19:04
Lara, nic mnie nie naszlo.
Zalozylam ten temat z okazji: på förekommen anledning-

Temat bede kontynuowala, zeby zebrac przydatne informacje dla ludzi, ktorzy znajda sie w sytuacji, kiedy takie informacje beda im potrzebne.

Oczywiscie mozemy w tym watku dyskutowac temat, ale licze ze nie zejdzie on na psy.
Licze tez na przychylnosc redakcji/moderatorow i jezeli zajdzie taka potrzeba oczyszczenia tematu z postow o...Maryni.
LARA333
Sthlm

2018-05-16 21:08
Tak jak pisalam temat ciekawy i napewno wiele osób skorzysta.
Liczę ze ludzie uszanuja ten temat.
LARA333
Sthlm

2018-05-16 22:27
W sumie ja też się ostatnio zastanawialam ze żyję tutaj a nie mam miejsca na cmentarzu i jakoś to się załatwia ?
Ronj@

2018-05-16 22:57
Jak przyjdzie czas to dostaniesz miejsce na cmentarzu.
Jezeli w twojej miejscowosci jest wiele cmentarzy mozesz za zycia poinformowac rodzine, na ktorym chcesz byc pochowana, no i w jaki sposob? trumna czy urna? bo ten wybor sprawia rodzinie najwiekszy klopot, jak nie wiedza.

Z begravningsavgiften jest m.in oplacane miejsce na cmentarzu.
EnWrotka
Stockholm

Wpisów: 3791
Od: 2011-05-25
2018-05-16 23:08
A co z kosztami za pogrzeb.
Jest cos takiego jak odpowiednik polskiego zasiłku pogrzebowego?

Profil uzytkownika: EnWrotka     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █

Wpisów: 2094
Od: 2017-03-11
2018-05-16 23:08
Ja już dawno wybrałem: prochy rozsypać na minneslund i sobie rzyci moim grobem nie zawracać. Dziwi mnie to zamiłowanie ludzi do latania po cmentarzach. Ja bliskich, którzy już odeszli w sercu mam i w pamięci.
  Profil uzytkownika: Bartender     
mini-mini
Stockholm

Wpisów: 106
Od: 2011-03-14
2018-05-17 08:17
Ronj@
To kobieta która w ostatnim czasie pomogła i pomaga nadal mojej koleżance właśnie w tym trudnym przypadku
Mieszkam w Se od paru ładnych lat i nie spotkałam się jeszcze z tak życzliwą osobą
Bardzo Ci dziękuje
  Profil uzytkownika: mini-mini     
Ronj@

2018-05-17 22:53
mini-mini

Ronj@

2018-05-17 23:32
EnWrotka:

nie, w Szwecji nie ma zasilku pogrzebowego w takiej formie w jakiej jest w Polsce.
W Polsce taki zasilek jest wyplacany z panstwowych (podatnikow) pieniedzy.
W Szwecji praktycznie tez, tyle tylko ze te pieniadze sa oddzielone od gminnego podatku ze wzgledow administracyjnych. po oddzieleniu kosciola szwedzkiego od panstwa.
Kazdy mieszkaniec Szwecji placi begravningsavgift.
Begravningsavgift finansuje koszty grobu i jego przygotowanie na pochowek (urny czy trumny) finansuje kremacje lub wykopanie grobu, finansuje koszta wynajmu kaplicy. Finansuje tez utrzymanie cmentarzy.
Indywidualne wyboru, tzn trumna a potem urna kwiaty, nekrologi, ew,. stypy sa finansowane prywatnie...przez samego zmarlego, czyli z jego wlasnych pieniedzy.
Wiele osob ma ubezpieczenia na koszty pogrzebu. Najczeciej sa to gruppliv, albo prywatne ubezpieczenia na zycie (zalezy od warunkow danego ubezpieczenia)
To co jest wazne i jest roznica miedzy PL a SE to, ze kazdy placi za swoj pochowek. Jezeli zmarly nie mial wlasnych srodkow, wtedy koszty pogrzebu pokrywa gmina. W takiej sytuacji nie ma mozliwosci wyborow. Jest pewna suma pieniedzy i trzeba sie w niej zmiescic. Jezeli rodzina chce miec np. drozsza trumne to wtedy musi doplacic sama. W takich sytuacjach Polacy czesto powoluja sie na tradycje, ze trumna musi byc prawie pozlacana (bo co ludzie powiedza?) Sa nawet przypadki ze rodzina uwaza ze zmarly jest dyskryminowany bo socjal nie chce zaplacic za "polskie tradycje" i odwoluje sie od decyzji socialu i wtedy "tradycje" pochowku w ciagu gora tygodnia nie maja znaczenia.
Ronj@

2018-05-18 00:05
Bartender:

jest roznica w wyborze Minneslund z praktycznych wzgledow (dla innych) czy ze wzgledow "bo nie chce byc zamkniety w grobie" itp.

Ty wybrales Minneslund ze wzgledu na innych (po co maja miec groby?) a co oni na to? moze dla nich bedzie wazne miejsce, ktore beda mogli odwiedzic?

W dzisiejszych czasach zyjemy inaczej. Nie przywiazujemy specjalnej wartosci do miejsca (geograficznego), dzisiaj tutaj, jutro tam. Pojecie "korzenie" tez sie zmienia (jezeli nie jest sie jakims oszolomem) dlatego tak wiele ludzi wybiera Minneslund, zeby nie obarczac rodziny obowiazkiem pielegnowania grobu. Czesto z wlasnego doswiadczenia, ze nie bylo mozliwosci dbac o grob np rodzicow, bo sie przeprowadzilo do innego miasta/kraju, ale z drugiej strony...w tym zwariowanym tempie zycia moze potrzebujemy miec swoje male osobiste miejsce na wspomnienia, moze
serce nie wystarczy?
Nie wiem...ja jeszcze nie wybralam
EnWrotka
Stockholm

Wpisów: 3791
Od: 2011-05-25
2018-05-18 17:09
Perfekcyjnie  opisane, dzięki Ronja.
Więc o siebie się nie muszę martwić.

A jakby tak przyjechał do mnie ktoś z rodziny z Polski to co mam robić gdyby się takiemu " turyście "zmarło.?

Mam załatwić kremację i przewieźć urnę  samolotem , czy też ktoś zajmie się przewożenie zwłok w trumnie ?
Wiesz może jak wyglądają procedury w takim wyypadku?
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
mich123

Wpisów: 784
Od: 2017-05-06
2018-05-18 18:35
Ronj@, zalozmy, ze pochowalem kogos bliskiego w Szwecji, ale po X latach wracam do Polski na stale i chce przeniesc trumne/urne w rodzinne strony. jest to mozliwe? jak (w skrocie) wygladaja ewentualne procedury i koszty?
  Profil uzytkownika: mich123     
Ronj@

2018-05-23 14:34
En wrotka:

Turysta powinien miec jakas forme ubezpieczenia ze swojego kraju na wypadek smierci w podrozy.
Wtedy trzeba skontaktowac sie z ubezpieczycielem (sa rozne rozwiazania, zalezy od warunkow ubezpieczenia)
Karta EKUZ nie dotyczy osoby zmarlej.

Obojetne jaka bedzie forma pochowku w Polsce, trzeba najpierw skontaktowac sie z tutejszym biurem pogrzebowym.

W przypadku urny:
Biuro musi skompletowac dokumenty potrzebne do kremacji i zajac sie praktycznymi detalami (odebranie zmarlego z prosektorium, przewoz do krematorium itd)
Kremacja turysty kosztuje ok 4.000 sek (mieszkaniec Szwecji oplaca kremacje przez Begravningsavgift)
Do tego dochodza koszta zlozenia w trumnie, trumy, urny, transportu prosektorium-krematorium i administracyjne koszta biura.
Urne moze odebrac rodzina i przewiezc ja samemu, np samolotem.
Nie ma obowiazku nadawac urne jako bagaz! Mimo ze niektorzy "doradcy" tak twierdza.
Wrecz przeciwnie, urna powinna byc caly czas z przewozacym, jako bagaz podreczny. Tzn takie jest moje zdanie.

W przypadku przewozu trumny:
kontakt ze szwedzkim biurem pogrzebowym dla zalatwienia wszystkich dokumentow po szwedzkiej stronie i kontakt z polskim biurem pogrzebowym, ktore zajmuje sie transportami miedzynarodowymi.
Wtedy szwedzkie biuro nie zajmuje sie zmarlym.
W praktyce wyglada to tak, ze z polski jedzie samochod z pustymi trumnami, metalowa i drewniana. Zabiera dokumenty ze szwedzkiego biura pogrzebowego, jedzie do prosektorium, sklada cialo do metalowej trumny, plombuje (prosektorium potwierdza dokumentem, ze trumna jest zaplombowana) potem do drewnianej trumny. I jak rodzina wczesniej zalatwila wszystkie dokumenty z konsulatem, to zaczyna sie ostatnia podroz do Polski.

Ronj@

2018-05-23 15:31
mich123:

Ogolnie nie wolno.
Domyslam sie, ze to skrot myslowy ta trumna czy urna, bo w obydwu przypadkach chodzi o zmarla osobe i szczatki zmarlej osoby chcesz przeniesc w rodzinne strony.
Griftefriden przede wszystkim a i Begravningslagen reguluje czy mozna otworzyc ponownie grob i zabrac z niego szczatki ludzkie.
Bardzo trudno dostac pozwolenie na takie czynnosci.
Wszystko jednak zalezy od powodu takich przenosin i ile lat minelo od pochowku.
Przeprowadzka z jednego kraju do drugiego nie jest uznawana za powod ponownego otworzenia grobu ale moga byc inne powody.
Np chec pochowania malzonkow w tym samych grobie/w tym samym kraju. Jest tez propozycja, zeby mozna bylo przeniesc szczatki do rodzinnego grobu (ktory moze jest na wiecznosc) po 25 latach, jak gravrätten sie konczy.
Procedura zalatwiania jest dluga i mozolna, bo Länsstyrelsen (jako ostatnia instancja po Skatteverket i Förvaltningsrätten) musi miec potwierdzenie, ze wszyscy najblizsi sa zgodni co do przewiezienia szczatkow. Najczesciej nie sa.

Koszty moga byc bardzo wysokie. Zalezy jednak znowu ile lat minelo od pogrzebu? Czy to bedzie ekshumacja symboliczna (jak juz minal gravrätten, po 25 latach, czy wieksze procedury po krotszym czasie.

Dlatego tak wazne jest, zeby za zycia poinformowac rodzine gdzie ma byc grob, jak juz nadejdzie czas.
mich123

Wpisów: 784
Od: 2017-05-06
2018-05-23 18:10
dzieki za info, Ronj@.
pytalem czysto teoretycznie. ale nigdy nie wiadomo, kiedy czlowiek stanie przed dylematem wyboru miejsca pochowku kogos bliskiego.
  Profil uzytkownika: mich123     
marcin1235

Wpisów: 1
Od: 2018-11-17
2018-11-17 21:45
potrzebuje znależć miejsce pochowania wujka który zmarł w sztokholmie
proszę o pomoc
  Profil uzytkownika: marcin1235     
skoczek

Wpisów: 4309
Od: 2003-02-15
2018-11-17 23:10
Ronja napisal:
"W Polsce taki zasilek jest wyplacany z panstwowych (podatnikow) pieniedzy.

Nie tak nie jest !

Zasilek na pogrzeb wyplaca ZUS.
Otrzymuje sie go w wysokosci zaleznej jak dlugo zmarly byl ubezpieczony i w jakiej wysokosci.
Ubezpieczony jest kazdy kto pracuje i placi podatek.
Po przejsciu na emeryture dalsze ubezpieczenie dot pochowku musi zainteresowany oplacac sam bo inaczej kicha - rodzina nic nie dostanie.
Z reguly kwota ktora ZUS wyplaca ( w zaleznosci od wielkosci wplacanej przez osobe skladki az do momentu jej smierci) pokrywa troche wiecej niz polowe kosztow pogrzebu, no moze 3/4 w porywach , reszte zas doplaca rodzina.
Nie dotyczy to spraw koscielnych , organisty , ksiedza itp bo to jest extra.( przepraszam...co laska - nie mniej niz 1500 zl) i tak to jest ....
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek

2018-11-17 23:12
Oczywiscie to co napissalem wczesniej dotyczy normalnego pogrzebu , no bo jak ktos chce miec ksiazecy z fanfarami to koszty ida pod niebo , a dodatek Zus-owski to takim jest napiwkiem.
skoczek

2018-11-17 23:19
Ronja napisal:
"nie ma obowiazku nadawac urne jako bagaz! Mimo ze niektorzy "doradcy" tak twierdza.
Wrecz przeciwnie, urna powinna byc caly czas z przewozacym, jako bagaz podreczny. Tzn takie jest moje zdanie."

To racja!
Moj przyjaciel transportowal urne z USA do Krakowa.
Nadal ja na bagaz z innymi rzeczami w walizce.
Przyjaciel dotarl do Krakowa zas bagaz zaczal krazyc po swiecie.
Skonczylo sie szczesliwie bo w koncu walizka po miesiacu dotarla do Krakowa.
Ale jakby tak ja otworzyli i stwierdzili co w niej jest to dopiero jaja by sie zaczely, bo jest na to paragraf.
Ronj@

2018-11-19 09:42
marcin, na tej stronie, wpisujac imie i nazwisko wujka mozesz znalezc miejsce pochowku.

https://etjanster.stockhol m.se/Hittagraven/home
Ronj@

2018-11-19 09:55
Tja, Skoczek...
pieniadze jak pieniadze, tylko rozne portmonetki

detale co do wyplaty zasilku pogrzebowego w Polsce Polak moze sobie sam przeczytac. Mnie chodzilo o porownanie/roznice miedzy Polska a Szwecja.
W Szwecji nie ma zasilku pogrzebowego, jezeli zmarly nie mial specjalnego ubezpieczenia, najczesciej jakis kolektiv försäkrning, albo moze setki roznych innych, indywidualnych rozwiazan.
Forum -> Życie w Szwecji -> Smierc
Reklama
Pokaż wpisy

Monter sufitów podwieszanych (Stockholm)
Pomoc kuchni/kelnerka (Södertälje)
Elektryk (Stockholm)
Praca dorywcza przed swietami i tydzien po (Södertälje )
Sprzatanie mieszkania (Stockholm)
Sprzatanie-praca (Stockholm )
Praca dla brukarzy (Haninge)
Podwykonawcy od stycznia (Stockholm)
Więcej

Przedświąteczna Bratysława
Gabi & the new direction
O św. Łucji czyli newsy z Absurdystanu.
Agnes na szwedzkiej ziemi.
Lussekatter – szafranowe bułeczki
bigos po szwedzku
Sankta Lucia
bigos po szwedzku
Urodziny Czesława czyli akcja Niki.
Agnes na szwedzkiej ziemi.
Pepparkakans dag – szwedzki dzień pierniczka
bigos po szwedzku
Dlaczego Święta Łucja budzi takie emocje?
Szwecjoblog - blog o Szwecji
Młoda Polska w Muzeum Sztuki w Göteborgu (2018.10.27 - 2019.03.17)
Szopki krakowskie w Muzeum Hallwylska w Sztokholmie (2018.11.10 - 2019.01.27)
Wystawa Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948 (2018.11.14 - 2018.12.05)

Odwiedza nas 37 gości
oraz 0 użytkowników.

2018-12-14 Spotkanie z pokazem mody Halina Rosa Art https://t.co/LFLjQ1B4cB
2019-01-26 Polska Impreza V.I.P. https://t.co/yFcQbjPwin
Weekend w Sztokholmie - relacja https://t.co/W9FIbjcK9q
2019-03-10 Dwoje na huśtawce - spektakl teatralny https://t.co/VLKiB5LcTk
2018-12-09 Jarmark bożonarodzeniowy https://t.co/BXTBYNvfqP
Wiecej
Polki ktore lunia kase
Auto ze Szwecji
O singlach nie z wyboru.
Wsiąść do pociągu nie byle jakiego
auto ze Szwecji
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia
Inwestycja w przyszłość czy naiwność? Reporter TVN24 w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu
Szwedzi: Polska ma najlepsze plaże w Europie. "A Sopot to zielona oaza"
Dwoje na huśtawce - spektakl teatralny
Więcej

© Copyright 2000-2018 PoloniaInfoNa górę strony