Odwiedzin 37796984
Dziś 761
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Zdrowie, moda i uroda - zasiłek dla niepełnosprawnych

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorzasiłek dla niepełnosprawnych
misterioso_em


Wpisów: 10
Od: 2018-05-07
2018-05-08 06:35
hej
w Szwecji przebywam od niedawna dlatego mam kilka pytań odnośnie niepełnosprawności, a pomocy socjalnej ze strony Państwa.
Czy osoba z przyznanym w Polsce orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce jest także uznawana za osobę niepełnospawną na terenie Szwecji?
Czy dorosłej osobie niepełnosprawnej przysługują jakiekolwiek świadczenia pieniężne?
Jakie warunki należy spełnić by móc ubiegać się o ew świadczenia?
Czy aby uzyskać prawa do świadczeń należy być obywatelem Szwecji czy wystraczy posiadać personnummer?
Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć aby ubiegać się o świadczenia?
Od czego zależne jest przyznanie decyzji pozytywnej bądź negatywnej?
To pytania, które przychodzą mi do głowy, jeśli uważacie, że są jeszcze jakieś inne ważne aspekty w tej sprawie, o które nie zapytałam, a powinnam wiedzieć to proszę pisać śmiało

Z góry dziękuję za odpowiedź
  Profil uzytkownika: misterioso_em     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-05-08 09:19
Osoba, ktora jest uznana w Polsce za niepelnosprawna, niekoniecznie bedzie uznana za niepelnosprawna w Szwecji.
Wiele osob w Szwecji, ktore maja jakas forme niepelnosprawnosci pracuja i sami sie utrzymuja, majac ev. pomoc od gminy w ktorej mieszkaja.
Nie piszesz jaka to forma niepelnosprawnosci, wiec trudno odpowiedziec na twoje pytania.

Jaka pomoc i w jakiej formie sie dostaje, zalezy tez od gminy w ktorej mieszkasz i od Landsting.
W linku ponizej jest szczegolowa informacja dotyczaca Sztockholmu. Mozna zmienic na jezyk angielski i poczytac

http://habilitering.se/fun ktionshindersguiden-information-om-samhal lets-stod

W Szwecji dazy sie do rownych/rownania warunkow osob niepelnosprawnych i pelnosprawnych...jezeli juz uzyjemy takich okreslen.
Prawidlowe okreslenie w Szwecji to "roznice w funkcjonowaniu" (wolne tlumaczenie)

Wyzej w tym dziale jest podczepiony temat o niepelnosprawnosci, nie wiem jednak czy jest aktualny, bo zalozyciel tematu nie udziela sie od wielu lat.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
mikirurka1


Wpisów: 711
Od: 2009-06-16
2018-05-08 13:18
To prawda, dodatkowo stopien niepełnosprawności tez może być inny. Opisz nieco więcej.
  Profil uzytkownika: mikirurka1     
misterioso_em


Wpisów: 10
Od: 2018-05-07
2018-05-08 14:46
Chodzi mi o przypadek osoby uznawanej w Polsce za niepełnosprawna z tytułu wszczwpionego kardiowertera defibrylatora, dla jasności to takie urządzenie najprościej mówiąc łączące stymulator serca z defibrylatorem (defibrylator to te takie niby talerze którymi reanimuja ludzi na filmach jak umierają) wszczwpione w celach prewencyjnych po 3 krotnym zatrzymaniu akcji serca (taka śmierć kliniczna). W Polsce przyznano stopień umiarkowany odpowiednik II stopnia.
Czytałam na kilku stronach, że przysługuje zasiłek proporcjonalny do stopnia uszczerbku, dzielony na I, II i III stopień, stąd moje pytanie.
W Polsce dotychczas pobierana była z tego tytułu renta socjalna gdyż niepełnosprawność powstała u osoby nieletniej, obecnie jest to osoba pełnoletnia.
  Profil uzytkownika: misterioso_em     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2018-05-08 16:38
Wyglada na to ze mowa jest och urzadzeniu ICD. Na stronie Södersjukhuset jest m.in napisane, ze po wszczepieniu mozna wrocic do normalnego zycia, byc aktywnym, pracowac... Nie sadze, zeby ktokolwiek na tym forum znal odpowiedz na twoje pytania. Mysle, ze powinnas zaczac od wizyty u kardiologa. Oczywiscie z cala dokumentacja z Polski.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13920
Od: 2015-10-25
2018-05-08 17:01
Taki forumowicz jak Ronja to skarb na naszym forum. Gratulacje!
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 21:32
Najpierw trzeba znalezc sie w szwedzkim systemie, aby z niego korzystac.

Posiadanie numeru personalnego niczego nie gwarantuje.
Natomiast posiadanie/nieposiadanie obwatelstwa szw. nie ma znaczenia.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 21:34

NIE jest prawda, iz osoba z opisanymi problemami zdrowotnymi, nalezy w Se do Habilitering.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 21:36

Osoba taka moze miec REHABILITERING, co jest zupelnie czyms innym niz habilitering.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 21:45

Osoba taka nie ma zadnych specjanych zasilkow z powodu swojego stanu zdrowia.

Jesli spelnia warunki to moze otrzymac sjukpension (po polsku to chyba renta).

Aby do tego doszlo osoba taka jest rehabilitowana w celu jak najszybszego powrotu do normalnego zycia i pracy.

Zwykle trzeba miec wiecej diagnoz i innych problemow zdrowotnych, aby dostac sjukpenjon.

Generalnie nic nie jest pewne i wnioski sa rozpatrwane ponownie co jakis czas, pomomo ze nic sie nie zmienia w stanie zdrowia a nawet sie pogarsza.

Czesto jest nawet tak, z ludzie walcza latami w sadzie o swoje prawa.




  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 21:50

Jesli jest sie w systemie to przechodzi sie wszystkie badania w SE.

Tlumaczona dokumentacja jesli lekarze sobie tego zycza.

W SE o wszystkim decyduje Försäkringskassa a nie lekarze.

FKS ma swoich ekspertow, ktorzy moga zakwestionowac orzeczenia lekarskie.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-05-08 22:12
FKS moze rowniez przyjac przetlumaczona dokumentacje, jesli zajdzie taka potrzeba.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Zdrowie, moda i uroda -> zasiłek dla niepełnosprawnych
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 15 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony