Odwiedzin 30525644
Dziś 3219
Sobota 17 sierpnia 2019

Forum: Sztokholm - Zakład pogrzebowy w Szwecji

Pokaż wpisy
AutorZakład pogrzebowy w Szwecji
Yayeti111

Wpisów: 4
Od: 2018-01-04
2018-01-04 16:48
Witam forumowiczów i proszę o pomoc. W Sylwestra zmarła w Szwecji moja mama i muszę zająć się przewiezieniem prochów do Polski. Dowiedziałem się już jak to wszystko przebiega i muszę skontaktować się z zakładem pogrzebowym i po załatwieniu wszystkich formalności odebrać od nich prochy. Czy zna ktoś zakład pogrzebowy w okolicach Sztokholmu z którym mogę porozumieć się po polsku? Ja mieszkam w Szwecji dopiero rok i nie znam jeszcze języka. Z góry dziękuję za pomoc.
  Profil uzytkownika: Yayeti111     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
oliwa59

Wpisów: 319
Od: 2008-02-13
2018-01-04 20:46
Zadzwon do mnie na 070-4775878 to ci pomoge nieodplatnie.
  Profil uzytkownika: oliwa59     
alwa12

Wpisów: 7867
Od: 2015-08-26
2018-01-04 21:22
Oliwa59, szacunek
  Profil uzytkownika: alwa12     
LARA333
Sthlm

Wpisów: 1617
Od: 2007-06-12
2018-01-04 22:29
Wyrazy współczucia.
  Profil uzytkownika: LARA333     
Yayeti111

2018-01-05 17:06
Bardzo dziękuję. Czekam jeszcze az przyjdą jakies dokumenty ze szpitala i w poniedziałek sprawdzę czy jest już akt zgonu w skatteverket.
Ronj@

Wpisów: 7434
Od: 2006-08-16
2018-01-05 20:05
Jak chcesz to zostaw jakas mozliwosc kontaktu z toba, moge ci pomoc. Mam doswiadczenie w temacie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@

2018-01-05 20:23
Przeczytaj na stronie konsulatu co musisz miec zalatwione zanim dostaniesz pozwolenie na wwoz prochow. Zdarzysz to zalatwic zanim szwedzkie papiery beda gotowe.
Yayeti111

2018-01-09 10:40
Dziękuję za odpowiedź. Niestety wciąż czekam na sekcje zwłok. Już tydzień. Po sekcji będzie wydany akt zgonu i wtedy mogę zacząć wszystko załatwiać. Pozdrawiam
black sabbath

Wpisów: 6433
Od: 2012-06-16
2018-01-09 15:47
takie cos trwa dosc dlugo wiec nie denerwuj sie i czekaj,tydzien?????dwa lub trzy tygodnie,wtedy napisz jak cos nietak
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ronj@

2018-01-09 16:21
Do zalatwienia pozwolenia na pochowek od starosty nie potrzebujesz szwedzkiego aktu zgonu. Rutyny sie troche roznia, zalezy od miejscowosci. Ten dokument trzeba przedlozyc w konsulacie, zeby wydali pozwolenie na wwoz prochow. Skoro i tak czekasz na szwedzkie papiery, to mozesz w miedzyczasie zalatwic to co sie da po polskiej stronie.
Nie dostalas zadnego dokumentu od lekarza, ktory stwierdzil zgon?
Ronj@

2018-01-10 13:17
Znalazlam biuro pogrzebowe, gdzie pracuje osoba mowiaca po polsku. Mam tez informacje o kosztach i innych detalach zwiazanych z cala procedura zalatwieniu wszystkiego ze szwedzkiej strony. Nie bedziesz musiala prosic o pomoc postronne osoby.

Podaj kontakt do siebie.
Yayeti111

2018-01-10 14:20
Bardzo dziękuję za pomoc. Mój nr tel +48731443107. Mogę rozmawiać po pracy, po godzinie 18.Dziękuję jeszcze raz za zaangażowanie. Pozdrawiam.
mistra1

Wpisów: 2
Od: 2018-01-12
2018-01-12 17:12
Dzień dobry,
na dniach niestety będę miała najprawdopodobniej podobny problem z wszelkimi formalnościami po śmierci Babci, więc Ronj jeżeli również mogłabym prosić o kontakt to będę bardzo wdzięczna. Zapoznałam się już trochę z papierologią związaną ze sprowadzeniem prochów, ale nie mam obeznania z procedurami dot. wystawiania aktu zgonu, kremacji w Szwecji i czasu ile należy na to poświęcić. Mój nr telefonu to +48606984901 mail m.mezynska@gmail.com.
  Profil uzytkownika: mistra1     
Ronj@

2018-01-14 22:42
Moze administracja przyczepi pinezka...jako wazne?

Akt zgonu wystawia Skatteverket (ewidencja ludnosci)
Jezeli zgon nastapi w domu/na ulicy...poza szpitalem, jest wzywana policja i lekarz. Policja, zeby zabezpieczyc miejsce w razie odejrzenia o przestepstwo.
Lekarz, zeby stwierdzic zgon.
W takiej sutuacji najczesciej jest robiona sekcja zwlok. Nie tylko zeby dowiedziec sie na co osoba zmarla, tylko zeby ew. wykluczyc udzial osob trzecich. Jezeli udzial osob trzecich jest wykluczony, rätts wysyla potwierdzenie do policji, ktora umaza postepowanie i Skatteverket moze wydac akt zgonu.
Zajmuje to ok 5-7 dni od chwili umozenia policyjnego dochodzenia.
Na wyniki sekcji zwlok mozna czekac kilka miesiecy, nie wplywa to jednak na procedury pochowku czy kremacji i przewozu prochow.
Jezeli zgon nastepuje np w szpitalu z powodu choroby procedury sa takie same ale bez udzialu policji.

W oczekiwaniu na akt zgonu mozna zaczac zalatwiac dokumenty z Polski na sprowadzenie/wwoz prochow/ciala do Polski. Na stronie konsulatu mozna przeczytac o wymogach co to sprowadzenia zwlok/prochow do Polski.
Musze z ogromna radoscia stwierdzic, ze juz nie potrzeba dokumentu o chorobach zakaznych jesli chodzi o prochy (dziekuje, ze po ponad 10 latach konwersacji doszlismy do porozumienia!)

Potrzebny jest kontakt z firma pogrzebowa w Szwecji, zeby zalatwila transporty (rätts-krematorium) i kremacje + cala dokumentacje po szwedzkiej stronie. Urne przewozi rodzina osobiscie, jako bagaz podreczny...taka ostatnia przysluga.
W przypadku przewozu ciala latwiejszy jest kontakt z polska firma pogrzebowa, ktora przyjedzie do Szwecji. Sa firmy ktore sa obeznane w rutynach ale sa tez firmy, ktore wysylaja swoich pracownikow na wycieczke krajoznawcza do Szwecji na koszt zmarlego czy jego rodziny.

Jest jedna sprawa, ktora sprawia ogromny problem.
Registerutdrag, wypis z rejestru personalnego.
W takim rejestrze znajduja sie wszystkie dane co do najblizszej rodziny...maz, dzieci, rodzice.
Moz byc jednak tak, ze tylko maz przebywa w SE i pracuje, wiec nie ma wpisanej reszty rodziny do swoich akt, bo oni np tu nie mieszkaja.
Jakby zmarl, to zona musi najpierw zalatwic wpis swoich danych do akt malzonka, zeby moc zalatwiac wszystkie jego sprawy jako najblizsza rodzina.

Dla przykladu: jak moja matka zmarla okazalo sie, ze ja nie widnieje w jej aktach personalnych, mimo ze mialam 12 lat jak przyjechalam do Szwecji, do moich rodzicow.
To idzie szybko zalatwic, akt urodzenia czy w innym przypadku akt slubu wyslac do Skatteverket (oni sobie sami tlumacza) i po 3-4 dniach jest wszystko uporzadkowane...ale bez tego wpisu w akta personalne zmarlego nie wiele mozna zdzialac.
Nie ma dostepu do konta. Mieszkanie i abonamenty mozna wymowic na pdstawie aktu zgonu, ale moze byc wiecej sytuacji, gdzie trzeba udowodnic swoje powinowacenie ze zmarlym.

Trzeba pamietac, ze zalatwienie pochowku z przewozem prochow czy ciala, to nie jest kwestia 2-3 dni do pochowku jak w Polsce. Proponuje w takich sytuacjach od razu uprzedzic rodzine, ze zajmie to ok 4 tygodni zanim prochy beda w Polsce, albo ok 3-4 tyg zanim trumna z cialem bedzie gotowa do pochowku w Polsce.

Nie warto wyciagac..."bo w Polsce to chowa sie zmarlego po 2-3 dniach"...mozliwe ale to w Polsce!

mistra1

Wpisów: 2
Od: 2018-01-12
2018-10-09 11:09
A na jakim druku można zgłosić takie dorosłe dziecko do Saktteverket po śmierci osoby zamieszkującej w Szwecji? U mnie podobna sytuacja - Babcia zmarła, a najpewniej w aktach osobowych nie ma żadnej wzmianki o mojej Mamie czyli córce, bo nie wyjechała do Szwecji.
  Profil uzytkownika: mistra1     
skoczek

Wpisów: 4542
Od: 2003-02-15
2018-10-09 18:25
W Szwecji ( i w Polsce tez ) zdarza sie ze ludzie maja
urny z prochami bliskich w domach.
Sam to widzialem.
Bierzesz urne i grzebiesz ja w Polsce.
Moj kolega tak zrobil ze zmarlym czlonkiem rodziny w Stanach.
Bylo troche perypeti bo bagaz polecial gdzie indziej , ale skonczylo sie dobrze.
  Profil uzytkownika: skoczek     
Ronj@

2018-10-09 23:29
Mistra, najpierw musisz zamowic Registerutdrag med släktutredning ze Skatteverket. Na tym dokumencie nie bedzie widniala twoja matka jako släkt. Musisz ty/twoja matka zalatwic w Polsce akt urodzenia, ze wszystkimi znaczkami skarbowymi i pieczatkami.
Akt urodzenia i Registerutdrag med släktutredning wysylasz do Skatteverket z krotkim podaniem o wniesienie twojej matki do akt twojej babci.
Napislam wczesniej, ze Skatteverket sami tlumacza akt urodzenia z Polski.
Jak juz bedziesz w trakcie zalatwiania dokumentow, to zalatw tez swoj akt urodzenia, zeby wpisac twoja matke w twoje akta (wyglada na to, ze ty mieszkasz tutaj) i ew. bedziesz matki pelnomocnikiem w formaliach i moze jedynym krewnym babci w Szwecji. Zaleznie od sytuacji moze beda potrzebne upowaznienia, ale w zalatwieniu tych pierwszych formalnosci w zwiazku ze zgonm to bedziesz miala mozliwosc dzialac. Jak na razie to jestes zupelnie obca osoba.
Forum -> Sztokholm -> Zakład pogrzebowy w Szwecji
Pokaż wpisy

Kelner/kelnerka w restauracji (Sztokholm)
Sprzątanie (Göteborg)
Sprzatanie na weekendy ,akut (Sztokholm)
Personel sprzątający (Stockholm)
Sprzatanie (Stockholm)
Kireowca/Driver (Halmstad )
Kafelkarza/wykonczeniowca Praca z mieszkaniem. (Lund)
Sprzatanie/Grafik/Stockholm (Stockholm)
Więcej

Prawo Jante, Sandemose i Springer
Szwecjoblog - blog o Szwecji
Obóz koncentracyjny w Mauthausen
Gabi & the new direction
Szwedzkie jedzenie - jak je wymówić?
Szalony weekend w Barcelonie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Koper, czyli baza wypadowa na słoweńskim wybrzeżu
Gabi & the new direction
Szwecja, Szwajcaria, Swederland?
Sztokholmski lipiec i wesele szwedzko-brazylijskie
Gabi & the new direction
Klasyka polskiego filmu w kinie Capitol – Podwójne życie Weroniki (2019.08.22)
Goliński składa hołd Moniuszce – koncert w Operze Królewskiej w Sztokholmie (2019.09.16)

Wystawa: 15 lat PL w UE (2019.07.11 - 2019.08.29)
Polskie filmy fabularne na Carl International Film Festival w Karlskronie (2019.08.23 - 2019.08.28)

Odwiedza nas 38 gości
oraz 2 użytkowników.

2019-09-12 Kurs szwedzkiego dla początkujących w Ogniwie - spotkanie informujące https://t.co/JSqut7nOgc
2019-09-16 Goliński składa hołd Moniuszce – koncert w Operze Królewskiej w Sztokholmie https://t.co/JQyHIawrhp
2019-08-22 Klasyka polskiego filmu w kinie Capitol – Podwójne życie Weroniki https://t.co/jwMYCsu8S8
2019-08-13 Adam Bałdych i Elena Mîndru - koncert jazzowy na Stockholms Kulturfestival https://t.co/1bZ9caFLrU
2019-07-10 Katarzyna Jagiellonka – 450-lecie koronacji na królową Szwecji https://t.co/5kK5PFkoWp
Wiecej
Konie, stajnie, szwecja
Wyjazd
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia
Przygoda z ogrodnikiem - spektakl teatralny
Więcej

© Copyright 2000-2019 PoloniaInfoNa górę strony