Odwiedzin 37772227
Dziś 3235
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Nauka - gimnazjum

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorgimnazjum
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-25 11:09
Witam wszystkich serdecznie, zwracam sie z prosba o pomoc w sprawie mojej 14 letniej corki.
W zwiazku z tym, ze moj maz ma kontrakt, w ktorym zagwarantowano nam oplaty za szkole prywatna, Maja chodzila do SIS, niestety, jest beznadziejnie i staramy sie znalezc normalne gimnazjum, gdzie dzieciaki zachowuja sie milo, po prostu ok.
Mamy oplacone do konca grudnia, i chcemy przejsc gdzie indziej, tylko nie wiemy gdzie. Czy ktos z Was moze udzielic informacji, czy jest mozliwe przeniesienie od stycznia, jak wyglada nauka szwedzkiego itd. Bede bardzo wdzieczna za komentarze. Mieszkamy w obszarze Gamla Stan, Sztokholm.
Serdecznie pozdrawiam.




  Profil uzytkownika: Bransoleta     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-08-25 14:22
SIS?

Przeniesc mozesz od razu o ile znajdziesz wolne miejsce.

Przeniesc do najblizszej gminnej szkoly nie powinno byc problemu o ile jest wolne miejsce.

Szwedzka szkola bardzo rozni sie od polskiej. Szaczunek nauczycieli w stosunku do uczniow jest nieporownywalny.

Sprecyzuj co uwazasz za 'normalna szkole'

  Profil uzytkownika: AnnaN     
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-25 14:59
hej, dzieki wielkie za info. Mowiac "normalna szkola" mialam na mysli zachowanie uczniow. Chodzi mi o to by byli po prostu milsi, gdyz w szkole do ktorej uczeszcza moje dziecko na obecna chwile osoby z jej klasy nie sa za bardzo uprzejmi...szacunek do drugiej osoby, a nie wysmiewanie sie z innych, ktorzy nie sa amerykanami
Zmierzam do tego czy w szwedzkich szkolach uczniowie sa w porzadku?
No i ktore gimnazjum.....
  Profil uzytkownika: Bransoleta     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-08-25 20:53
Bransoleta
Przeczytalam pare razy twój wpis ale niestety dalej nie rozumiem w czym potrzebujesz pomocy. Moze to moje braki w jezyku polskim.

Jezeli piszesz gymnasium to masz na mysli szwedzkie gymnasium, to znaczy szkole srednia czy tak?

Piszesz ze dziecko chodzi do SIS skolan to znaczy szkola dla dzieci ze specyjalnymi potrzebami czy tak?

Napisz troche wiecej konkretów to moze ci bede mogla pomóc. Mam troje dzieci i to najstarsze wlasnie zaczelo gymnasium (prywatna szkole srednia)

  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-08-25 21:31
Moze to moje braki w jezyku polskim."

twoj polski jest perfekcyjny
tylko nadmiarem skromnosci grzeszysz
  Profil uzytkownika: darsim     
Felicytologia


Wpisów: 14
Od: 2013-07-27
2013-08-26 07:54
Vendela mam prosbe czy mozesz podac swoj lub napisac na moj adres mail: lexikon@gazeta.pl
Mam do Ciebie pytanie.
  Profil uzytkownika: Felicytologia     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-08-27 10:18
"w ktorym zagwarantowano nam oplaty za szkole prywatna"
"Mamy oplacone do konca grudnia,"

To musi byc nieporozumienie. W Szwecji nie placi sie za szkole, nawet prywatna. Wedlug prawa szkola jest bezplatna. W szkolach prywatnych przyjmuje sie donacje od rodziców. Praktycznie wyglada to tak ze szkola na kazdy termin; jesienny i wiosenny wysyla list z avi, w którym informuje rodziców ze jezeli szola ma utrzymac swój standrad, miec male klasy (20 uczniów)wiele kompetentnych nauczycieli, smartboard, MacBok itd. W liscie napomyka sie tez jaka najniszsza summe spodziewa sie szkola za kazdego ucznia.

Niektóre rodzinny wplacaja bardzo wysokie donacje a niektóre tylko to min. które szkola sie spodziewa. Ale jak wspomnialam, to jest wszystko dobrowolne i szkola absolutnie nie moze zadac od rodziców dotatków. Skolinspektion od czasu do czasu sprawdza prywatne szkoly i nawet np. w naszej szkole, nie mozemy wysylac "påminnelse" upomnienie.

Dlatego cos sie nie zgadza jezeli firma pisze ze placi za prywatna szkole. Sprawdz to, ile placa i zazadaj podkladu a najlepiej porozmawiaj o tym ze szkola.

Sa tesz prywatne szkoly z internatami np: Lundsberg, Sigtuna, które maja oficjalne stawki za kazdy rok szkolny. Ale te oplaty pokrywaja utrzymanie uczniów t.z. mieszkanie, wyzywienie itd. a nie szkole.

Szkole zawsze mozesz zmienic ale skontaktuj sie z nowa szkola jak najszybciej. Nie wiem czy wszystkie szkoly przyjmuja dzieci które nie umia szwedzkiego. Takie dzieci wymagaja osobnego nauczyciela i to kosztuje.
  Profil uzytkownika: Vendela     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 13:18
Vendela,
tu chodzi o Stockholm International School a skoro jej dziecko ma 14 lat to piszac gimnazjum ona nie ma na mysli szkoly, ktora w Szwecji nazywa sie gymansium bo ja zaczyna sie pozniej.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 13:46
Bransoleta,
czy macie nr osobowe i placicie podatki w Szwecji?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-27 14:06
hej, dzięki wielkie za odpowiedzi.
Tak, chodzi o Stockholm International School, narzucone są opłaty, dostaliśmy po prostu faktury.
No to już nie wiem, jak znaleźć szkołę, skoro to jeszcze nie gimnazjum tutaj.
Córka ma skończone 14 lat, tak, mamy personall numery. Już od pół roku. Jesteśmy tu już zarejestrowane. Ciągle tylko upominam się w migracyjnym o odpowiedz, ale długo im to idzie.
Jakich szkół muszę szukać? Jak się nazywają? Wtedy powysyłam maile i popytam.
Dzięki jeszcze raz
  Profil uzytkownika: Bransoleta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 16:27
W Szwecji do szkoly podstawowej chodzi sie 9 lat i jest ona podzielona na 3 etapy:
-klasy 1-3 (lågstadium)
-klasy 4-6 (mellanstadium)
-klasy 7-9 (högstadium.

Domyslam sie, ze czekacie na prawo pobytu ( uppehållsrätt) ale niestety nie wiem czy dziecko, ktore go nie ma moze zaczac chodzic do jakiejs innej prywatnej lub powszechnej szkoly.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-08-27 16:37
Bez prawa pobytu,a z numerem personalnym moze dziecko chodzic do szkoly powszechnej. Mnie zastanawia inna rzecz,ubezpieczenie. Skoro nie placicie jako rodzina szwedzkich podatkow,to nigdy nie bedziecie objeci ubezpieczeniem FK.

Jesli dlugo trwa procedura przyznania prawa pobytu,to moze przyczyna jest wypelnienie zlych dokumentow?

Wystepujac o prawo pobytu ze wzgledu na posiadane srodki,dostaje sie je, niemal od reki.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 17:12
Mnie sie wydaje, ze oni staraja o pobyt bo maz tu pracuje.
"W zwiazku z tym, ze moj maz ma kontrakt, w ktorym zagwarantowano nam oplaty za szkole prywatna,.."
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-27 17:18
tak, jestem "podpięta" pod męża. Tutaj wzięliśmy ślub. Papiery wysyłałam do ubezpieczalni, byłam już na badaniu cytologicznym, więc ubezpieczenie mamy, tak mi się wydaje. Tym bardziej, że odesłali mi papiery do uzupełnienia i to zrobiłam.
Dowiem się, co z tym migracyjnym, bo ostatnio powiedzieli mi, że mogę czekać pół roku, już właśnie minęło.

Co do szkoły, mam w takim razie szukać:
-klasy 7-9 (högstadium)
czyli szkoła podstawowa....
Mam nadzieję, że nie będzie problemu. Nie polecam prywatnych nikomu... chyba że dzieciaki są tak silne, że potrafią się obronić.
Dzięki wielkie. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
  Profil uzytkownika: Bransoleta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 17:22
Bransoleta,
czy Twoj maz placi tu podatki?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 17:31
Pytam o te podatki bo moze tylko Ci sie wydaje, ze jestes ubezpieczona ale jak nie chcesz o tym pisac to napisz czy na to badanie cytologiczne dostalas wezwanie czy poszlas go zrobic na wlasna reke?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-08-27 18:56
Czyzby FK zlamala swoje przepisy i wydala decyzje o ubezpieczeniu, bez prawa pobytu? Ciezko mi w to uwierzyc.

Wystepowalas o ubezpieczenie?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 19:01
PS
Chodzi mi o to czy poszlas zrobic to badanie bo bylas wezwana czy z wlasnej inicjatywy?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-27 19:54
A zreszta skoro ubezpieczenie nie ma znaczenia to lepiej sie skupic nad wyborem szkoly.
Jezeli nie chcesz, zeby Twoja corka chodzila do szkoly prywatnej to na Gamla stan jest jedna szkola publiczna ale tylko do 6 klasy:
http://www.stockholm.se/-/ Serviceenhetsdetaljer/?enhet=bf5547460e91 4ba99542e7787df039fa
Gamla Stan nalezy administracyjnie do Södermalm to moze o pomoc w wyborze szkoly zglos sie do nich:
Medborgarplatsen 25 plan 7
A moze Vendela albo ktos inny bedzie mial lepszy pomysl?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-08-29 09:54
Dziekuje Ola, dowiedzialam sie nowych faktów. Nie znam polskiego systemu szkolnego, jak ktos pisze gymnasium to mysle o szwedzkiej szkole sredniej.

SIS skola, spotanicznie myslalam ze chodzi o "särskola", szkola dla dzieci ze specijalnymi potrzebami.
Teraz sprawdzilam ze chodzi o zupelnie inna szkole: Stockholm International School.

Znalazlam rapport Skolinspektion i ze zdziwieniem przeczylalam ze szkola zeczywiscie jest platna. Dolaczam linke jakby ktos byl ciekawy ile szkola kosztuje.

http://www.skolinspektione n.se/Documents/Rapporter/2013/06-juni/reg -stockholm-international-school.pdf

W Szwecji sa rózne rodzaje szkól prywatnych: takie które sa prowadzone jako AB i maja wlascicieli oraz takie które sa prowadzone jako Stiftelse, w praktyce to znaczy ze rodzice, których dzieci chodza do szkoly sa wlascicielami szkoly.

  Profil uzytkownika: Vendela     
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-29 11:59
Dzięki Ola za info.
"Gamla Stan nalezy administracyjnie do Södermalm to moze o pomoc w wyborze szkoly zglos sie do nich:
Medborgarplatsen 25 plan 7"
Sprawdzę to, 6 klasa to już za póżno.

Co do podatków, tak, mój mąż płaci tu podatki i tak, dostałam wezwanie na badanie, nie zgłosiłam się sama.

Przynajmniej wiem teraz, gdzie szukać tych szkół. Poszukam, może znajdę opinie i może wreszcie będzie lepiej...
  Profil uzytkownika: Bransoleta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-29 17:36
Bransoleta,
nie wiem czy wiesz, ze Twoje dziecko moze chodzic do szkoly nie tylko w tej dzielnicy co mieszkacie.
Podam ci link do wszystkich szkol podstawowych w Sztokholmie:

http://www.stockholm.se/-/ Jamfor/?enhetstyp=61c1cc6e99bf409a85ca4e3 d0c137d5f

Jezeli chcesz, zeby corka chodzila do szkoly na Södermalm to adresy sa tutaj:

http://www.stockholm.se/-/ Jamfor/?enhetstyp=61c1cc6e99bf409a85ca4e3 d0c137d5f&ingaomraden=False&omraden=Soder malm&val=&ingetval=1&sekundaraval=,7,&ing etsekundartval=1,0,1

a jezeli chcesz, zeby chodzila na Södermalm ale tylko do publicznej ( kommunalt) to sa te szkoly:
http://www.stockholm.se/-/ Jamfor/?enhetstyp=61c1cc6e99bf409a85ca4e3 d0c137d5f&ingaomraden=False&omraden=Soder malm&val=Kommunalt&ingetval=0&sekundarava l=,7,&ingetsekundartval=1,0,1
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-29 17:41
Tam na tych stronach mozesz porownac te szkoly, ktore Cie interesuja tylko trzeba klikac na Jämför.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-08-29 17:52
No i oczywiscie przy wyborze szkoly mozna tez zasiegnac info na stronie Skolinspektionen.
http://www.skolinspektione n.se/
Niestety ja sie nie orientuje co trzeba tam wpisac, zeby dostac ta info ale moze Vendela Ci pomoze bo ona korzysta z tej ich strony.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bransoleta
Stockholm


Wpisów: 21
Od: 2013-05-24
2013-08-29 21:44
Dzięki Ola wielkie, jutro w takim razie do nich napiszę.
Vendela, czy możesz wesprzeć?
Będę wdzięczna
Dzięki z góry
Serdecznie pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Bransoleta     
Forum -> Nauka -> gimnazjum
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









sprzatanie (Göteborg)
Ścianki gipsowe (Stockholm )
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony