Odwiedzin 37779019
Dziś 3067
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - VADEMECUM Polaka w Szwecji

 
 

Pokaż wpisy
AutorVADEMECUM Polaka w Szwecji
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-12-06 21:51
Moze komus sie przyda...

http://www.sztokholm.msz.g ov.pl/resource/27344cc4-5d12-4fd0-a50a-12 d3fb37bb30:JCR
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-06 22:54
wydaje sie dosc dobrze napisane
ale
pobieznie przegladajac zauwazylem pare niescislosci
drobnych, ale dosc waznych bo wprowadzaja w blad i powielaja falszywe stereotypy
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-12-06 22:58
napisz do konsulatu- zdaje sie oni to zamowili
http://www.sztokholm.msz.g ov.pl/pl/informacje_konsularne/komunikatu _konsulatu
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-06 23:04
strona 19

Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% pensji.

tak tyle ze nie dla kazdego
Sjukpenning på normalnivå är cirka 80 procent av din årsinkomst. Sjukpenning på fortsättningsnivå är cirka 75 procent av din årsinkomst. Det gäller så länge årsinkomsten inte är högre än 330 000 (7,5 gånger prisbasbeloppet).
Högre inkomster ger dig inte rätt till högre sjukpenning

http://www.forsakringskass an.se/privatpers/sjuk/sjuk_langre_an_14_d agar/om_sjukpenning

ocenia sie ze okolo 30% w Szwecji ma mniej niz 80%

moze drobny fakt?
ale chyba warto byc dokladnym w takim dokumencie

podobnych mylacych niescislosci jest wiecej

ja tam do nich pisal nie bede
nie moj problem

jeszcze raz podkreslam
wyjatkowo dobrze zrobione
co nie znaczy ze nie moze byc lepiej
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 18:16
330 000 rocznie odpowiada ca 27500 miesiecznie lub 165 na godzine wszystko brutto przed podatkiem
do tej sumy dostaje sie 80 % na chorobowym
nie bedzie to nigdy 80% tylko odpowiednio mniej
innymi slowy maksymalne pieniadze za chorobowe to 22000 brutto
tyle co moje rachunki place
od tego jeszcze podatek
nie ma szans zeby chorowac i z glodu nie zdechnac
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 18:29
nieglupio napisali na temat prawa pracy w Szwecji
nie ma odpowiednika polskiego kodeksu pracy tylko sa umowy zbiorowe i prawo pracy w bardzo symbolicznej formie
moznaby tylko dodac ze podejmujac prace w firmie bez umowy zbiorowej praktycznie jest sie skazanym na dobra lub zla wole pracodawcy
ile placi
kiedy placi
na jakich warunkach zatrudnia
ochrona pracownika jest wtedy duzo gorsza niz w Polsce
wydaje mi sie ze warto to dodac zeby ludzie wiedzieli w co sie pakuja

itd itd
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-07 18:34
"ochrona pracownika jest wtedy duzo gorsza niz w Polsce
wydaje mi sie ze warto to dodac zeby ludzie wiedzieli w co sie pakuja"

Darsim,albo dawno byles w Polsce,albo nie znasz prawa pracy w tym kraju.Tam nie ma prawa pracy.Ludzie robia na umowach o dzielo,tzw smieciowych.Konto emerytalne nie zasila nawet 1 zlocisz rocznie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 18:43
Darsim,albo dawno byles w Polsce,albo nie znasz prawa pracy w tym kraju.Tam nie ma prawa pracy.Ludzie robia na umowach o dzielo,tzw smieciowych."

znam dobrze realia w Szwecji i wiem na jakich warunkach ludzie pracuja

czytuje czasem tematy gdzie komentowany jest kodeks pracy w Polsce wie jakies minimalne pojecia mam sadze

nie pisze o umowach smieciowych czy o dzielo tylko o normalnych etatach ktore ludzie w Polsce chyba maja
jesli chodzi o konkrety
w Polsce jest okreslona stawka minimalna mala ale jest
w Szwecji nie ma
w Polsce jest okreslone kiedy pracownik dostaje wyplate?
w Szwecji nie ma
w Polsce nie mozna zwolnic chorego w ciazy, na urlopie
w Szwecji nie ma zadnego problemu
pracownik zatrudniony w Szwecji na godziny w firmie bez umowy zbiorowej nie na zadnych praw
praktycznie jest to rownoznaczne z praca na czarno tyle ze placi sie podatek
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-07 18:46
Przeczytaj o "prawach" pracownika w Polsce.

http://pl.wikiquote.org/wi ki/Umowa_%C5%9Bmieciowa
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 18:52
jakies wieksze roznice z tzw timanställning widzisz?

http://sv.wikipedia.org/wi ki/Timanställning

dla mnie to to samo
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 18:55
no ale ok
zostawmy na boku umowy smieciowe i timanställning

jesli to pominiemy to Szwedzkie prawo pracy podkreslam bez umowy zbiorowej nie umywa sie do polskiego kodeksu pracy
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-07 18:56
"jakies wieksze roznice z tzw timanställning widzisz?"

Jasne,ze widze.Zatrudnieni na godziny w Szwecji placa podatki,maja prawo do swiadczen socjalnych.W Polsce na umowie smieciowej nic nie placa i do niczego nie maja prawa.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 19:23
ok ok
powiedzmy ze koncentrujemy sie na samym prawie pracy
czyli kodeksie pracy w Polsce i tym co zostaje w Szwecji bez umowy zbiorowej

tzw
umowy smieciowe zostawmy
chyba sa Polacy w Polsce pracujacy na innych umowach niz smieciowe?
  Profil uzytkownika: darsim     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-12-07 19:26
Na tej broszurce niechybnie ktos fajnie zarobil.
Ale wg. mnie to gniot. Tak jak cala polityka PL w stosunku do Szedi.

To jak z tym rankingiem panstw o najnizszej infekcji korupcja.Szedi w 1 -szej 3 -ce. przeciez to qrwa mega zart. W Szwecji stopien korupcji ,nepotyzmu jest wyzszy niz w Polsce.Cala brudo-brudna szwedzka rzeczywistosc.

Wracam do VADEMECUM - skandal ze cos tak nieadekwatnego do realu, ma taka nazwe.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 19:30
Ale wg. mnie to gniot"

przegladalem pobierznie i sporo jest niescislosci ale duzo lepsze niz to co wczesnie widywalem
daje jakies zarysowe grubsze pojecie o Szwecji
ale na pewno po przeczytaniuy tego trudno sie nazwac dobrze poinformowanym
czy to odpowiada definicji
gniota?
  Profil uzytkownika: darsim     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-12-07 19:38
Tak - to wlasnie definiuje " gniot".
W tym komixie wszystko zmierza do jak najszybszego szczytowania. Bez gry wstepnej, a i w trakcie samego aktu rwanie do przodu zadowolilo chyba jedynie autora. Finansowo na pewno.MSZ znany jest z chojnosci,a nie znany ze skutecznosci.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-07 19:40
Finansowo na pewno.MSZ znany jest z chojnosci"
chyba sie trzeba za pisanie Vademecum wziazc zamiast na poloniainfo

  Profil uzytkownika: darsim     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-12-07 19:53
Eeee, nie daliby do druku ! Szwedzi sa tak zaklamanym narodem ze okruchy prawdy doprowadzaja ich do spazmow.
A MSZ z PL nie zalezy na prawdzie.Byl projekt vademecum,ktos sobie przytulil chajc.Ot wszystko w temacie .PO co komu w MSZ -cie prawda ?
  Profil uzytkownika: leszek7008     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-07 20:27
"Byl projekt vademecum,ktos sobie przytulil chajc."

Lesiu,moze to tworczosc Smietanki juniora?.Ktos mu cos napisal,a on sam przytulil?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-12-07 20:34
Nie ,gdy ktos - czarna reka - popelnial gniota o donioslym tytule.To mlody Smietanko robil w Elwarze. Sprawdzalem.
On wtedy swiat za koszuli pana ojca ogladal. Nawet w najczarniejszych nocnych marach nie dreczyla go wizja katapultowania kariery ( czyli nic nie robienia) za Baltyk.Dzieki Pawlakowi Waldkowi,ten to dopiero jest buc...
  Profil uzytkownika: leszek7008     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-07 20:48
Lepiej niech oni nic nie robia,jakby mieli cos spierdo***.Zobacz na przykladzie wademecum,zaplacili nominaly,a nawet nie sprawdzili za co placa.Wlasciwie to jak mieli sprawdzic szwedzkie przepisy,jak zaden z tych "dyplomatow" nie gawarit po svenska.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-12-07 21:32
My polonia mozemy splodzic najkrotsze VADEMECUM dla pieszczoszkow i figury nePOtyzmu naszej dyplomacji.W razie powrotu do matecznika.
Jedno slowo klika sie na usta :... Wiesz jakie ? Podpowiedz- dosadne !
  Profil uzytkownika: leszek7008     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-12-07 21:32
Jest wiele ambitniejszy projekt, robiony przez prywatne osoby, bez finansowej pomocy polskiej, z tego co wiem.

http://pomost.se/ (kliknac trzeba na "przewodnik" po lewej stronie)

Na dniach ma sie pojawic nowa strona, ktory umozliwi im szybsze uaktualnianie informacji.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-08 09:00
No nie wiem czy ambitniejszy.Wszedlem do pierwszego dzialu rejestracja pobytu i juz babol,i to straszny.
Dzieki takim bledom mozna sobie zycie spaskudzic w Szwecji.

"*Jesli uppehållsrätt zostalo przyznane na podstawie zwiazku z obywatelem Szwecji to przyznanie permament uppehållsrätt oraz obywatelstwa nastepuje po 2 latach od zawarcia związku (pod warunkiem, ze ubiegajacy się o obywatelstwo mieszka w Szwecji minimum 3 lata)."

O Uppehållsrätt(prawo) sie nie wystepuje bedac w zwiazku z obywatelem Szwecji.Wystepuje sie o Uppehållstillstånd(pozwolenie).Jak wypelni ktos blednie blankiet na prawo pobytu(Uppehållsrätt),to w zyciu nie otrzyma prawa stalego(permanent) pobytu po 2
latach.

Prawo stalego pobytu dla mieszkancow UE ze wzgledu na prace,nauke,laczenie rodzin(nie szwedzkich),posiadane srodki otrzymuje sie po pieciu latach.

Bedac w zwiazku z obywatelem Szwecji trzeba od poczatku wypelnic blankiet na Uppehållstillstånd(pozwolenie na pobyt),by po dwoch latach ubiegac sie o Permanent uppehållstillstånd(pozwolenie na pobyt staly).Z prawa na pozwolenie przeskakiwac nie mozna.
Takie wprowadzenie w blad kosztuje dodatkowe dwa lata oczekiwania.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
deedee


Wpisów: 1
Od: 2012-12-08
2012-12-08 23:19
Faktycznie, nie uppehållsrätt ale uppehållstilstånd. Pomylka w uzyciu zwrotu - UPT zamiast UPR. Ale reszta materialu sie ZGADZA. Przepisy sa prawidlowo podane. Po otrzymaniu UPT mozna ubiegac sie o permanent UPT po 2 latach jezeli pozwolenie zostalo wydane ze wzgledu na zwiazek z obywatelem Szwecji.

Takie wprowadzenie w blad NIE kosztuje NIKOGO dodatkowe dwa lata oczekiwania. To pomylka w uzyciu zwrotu, ktory mozna skorygowac od razu szukajac odpowiedniego blankietu w urzedzie albo online. Jest tylko jeden blankiet przeznaczony do tego celu (Zwiazek z obywateem Szwecji) i swiadczy o przyznaniu Uppehållstillstånd. http://www.migrationsverke t.se/download/18.56e4f4801246221d25680002 495/blbilA_222021_sv.pdf

Wiec konsternacja jest minimalna. Po za tym Urzedy maja obowiazek do tzw serviceskydlgihet wg Förvaltningslagen 4 §. Nawet jezlei ktos wyslalby wniosek o uppehållsrätt ze wzgledu na zwiazek z obywatelem Szwecji to urzad MUSI poinformowac petenta o pomylce i wskazac wlasciwy blankiet. Nikt nie traci 2 lat na oczekiwanie za wprowadzenie w blad pomylkowo uzywajac zwrotu UPR jak to zasugerowal JOLAND.


  Profil uzytkownika: deedee     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-09 07:58
"Nawet jezlei ktos wyslalby wniosek o uppehållsrätt ze wzgledu na zwiazek z obywatelem Szwecji to urzad MUSI poinformowac petenta o pomylce i wskazac wlasciwy blankiet. Nikt nie traci 2 lat na oczekiwanie za wprowadzenie w blad pomylkowo uzywajac zwrotu UPR jak to zasugerowal JOLAND"

Opowiadasz bzdury.Ktos,kto wysyla wniosek o uppehållsrätt ze wzgledu na zwiazek i ma dodatkowo prace,to to uppehållsrätt (prawo pobytu) dostaje.Po dwoch latach aplikuje o permanent(prawo pobytu stalego) i okazuje sie na jaka mine Tobie podobni go wpasowali.Poczytaj sobie to forum,to sie przekonasz czy nikt nie stracil dwoch lat.Dla mnie to straszny babol,gdy majac do wyboru dwa wnioski na prawo pobytu i pozwolenie na pobyt,ktos kto pisze porady dla rodakow,ktorzy nie potrafia czytac na poczatku,proponuje wypelnienie zlego.Amen.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-09 11:37
Drugi dzial:Urzad Podatkowy Skatteverket i nastepna mina.

"Dokument świadczący o prowadzeniu działalności w Szwecji. Dzialalnosc nie musi być „rozpoczeta”, natomiast wazne by okazac business plan oraz gotowość do aktywizacji firmy. Potrzebne dokumenty to na przyklad: rejestracja F-skattsedel, dowod rejestracji firmy (registreringsbevis), kontrakt najmu lokalu jeżeli jest niezbedny do prowadzenia dzialalnosci, dowod swiadczacy o kompetencjach do prowadzenia dzialalnosci (wykształcenie, ewentualnie doswiadczenie), faktury, rozliczenia podatku VAT momsredovisning.

W rubryce ”Avsikten med vistelsen i Sverige” wpisujesz ”egen verksamhet”

Tu to pomylenie z pomieszaniem.Jak mozna nie zglaszajac "rozpoczecia" dzialalnosci otrzymac F-skattsedel,ktory w tekscie jest ujety jako potrzebny?.
Bez rozpoczecia dzialalnosci(zgloszenia w Skatteverket)
nie otrzyma sie personnummer.Obecnie nawet rozpoczynajac dzialalnosc,to na pierwsze pol roku daja
samordningsnummer i pilotuja placenie podatkow przez taka firme,zanim wlascicielowi przydziela numer personalny.Brak informacji o obowiazku przedstawienia w Skatteverket dokumentu o braku dlugow w Polskich instytucjach,dla tych co zakladaja firme w Szwecji,a mieszkaja krocej jak dwa lata.

Dwa buble w dwoch pierwszych tematach.Wiecej juz nie bede szukal,po tym jak zobaczylem numer telefonu do porad prawnych,skladajacy sie z jedenastu cyfr.Podczas gdy wszyscy w Szwecji maja numery telefonow komorkowych dziesieciocyfrowe(wraz z zerem na poczatku)
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2012-12-09 17:35
I jeszcze coś:

"Sjukersättning för bosatta utomlands" przetłumaczono jako "Wniosek o rente chorobowa dla osadzonych za granica"

http://pl.wikipedia.org/wi ki/Osadzony
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2012-12-09 17:43
A tu:

http://pomost.se/index.php ?t=2000&htm=gratis.html

w sekcji
MEBLE. SPRZET. ZAKUPY
adresy stron wpisane są z błędami i linki z trzech pierwszych punktów nie działają.
  Profil uzytkownika: gosa     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-03-30 16:56
http://ec.europa.eu/employ ment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20so cial%20security%20rights%20in%20Sweden_pl .pdf


Biblia dla Polaka w Szwecji.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
GosiaGosia


Wpisów: 2
Od: 2021-12-29
2021-12-30 14:03
Chciałam Państwa poinformować o braku rzetelności polskiej apteki internetowej i-apteka. Wysłała z Polski do Szwecji suplementy diety i nalicza szwedzki Wat(moms) na swoje produkty w wysokości 25%, gdy w Szwecji na artykuły spożywcze (a za takie uważa się suplementy diety) naliczany jest VAT w wysokości 12%. Mimo tego że poinformowałam ich o tym, reklamacji nie uwzględniono.
Ze Szwedzkiego urzędu skarbowego:
„12% VAT – VAT wynosi zwykle 12% na żywność. Żywność to każda przetworzona lub nieprzetworzona substancja lub produkt, który jest przeznaczony do spożycia przez ludzi"
Najlepiej jest więc kupić w Polsce swoje produkty bo zapłacisz wtedy Wat w wysokości 8% i nie korzystać z wysyłkowej apteki jaką jest "I-apteka".
Zgodnie z tym o czym poinformowała mnie i- apteka od 1 lipca 2021 nalicza się wat w kraju zakupu towaru a nie w kraju wysyłki. Trochę to dziwne........
  Profil uzytkownika: GosiaGosia     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-12-30 18:37
W Szwecji moms, czyli vat to 25%, czasami 20% nie wiem
od czego to zalezy.
Sprawdzilam rachunki i w Systemie/slep z alkoholem/ policzone mi 20%
W ICA/sklep spozywczy/ mam wyliczone dwa momsy jeden
12% drugi 25% na tym samym rachunku,a jak patrze na
sume odjeta od calosci to odjeto 20% momsu.

Oczywiscie ze zamawiajac w Polsce powinno sie placic
polski vat, no chyba ze ta apteka jest zarejestrowana
jako szwedzka firma w Szwecji

Tego i Salomon nie rozbierze
  Profil uzytkownika: alwa12     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2021-12-30 19:24
Sprzedając wewnątrz UE VAT jest płacony przez konsumenta, w takiej wysokości jak obowiązuje w kraju konsumenta

W wypadku firm jest inaczej, VAT nie jest doliczany wcale.

https://europa.eu/youreuro pe/business/taxation/vat/cross-border-vat /index_sv.htm
  Profil uzytkownika: kajetan     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3027
Od: 2017-03-11
2021-12-31 00:44
"...vat to 25%, czasami 20% nie wiem
od czego to zalezy."

Od matematyki. Do kwoty netto dokładasz 25% vat, ale od kwoty brutto odejmujesz 20%, aby otrzymać kwotę netto. Inaczej rachunki by się nie poskładały

Znałem kiedyś taką "businesswoman", co przy marży 20% na towarze była zaskoczona, że dając również 20% rabatu traci, zamiast sprzedać "po kosztach". Śmiechom z niej było co niemiara

  Profil uzytkownika: Bartender     
Forum -> Życie w Szwecji -> VADEMECUM Polaka w Szwecji
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony