Odwiedzin 37802469
Dziś 2913
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Prawo jazdy w Szwecji, testy itp.

 
 

Pokaż wpisy
AutorPrawo jazdy w Szwecji, testy itp.
limajka
Lidkoping


Wpisów: 71
Od: 2008-11-12
2012-03-26 17:35
Czy ktoś z tu obecnych robił ostatnio i może podzielić się wiedzą na temat kursu na prawo jazdy gdzie handledare był ktoś z rodziny ?
Jak dostać uprawnienia na to by własnie móc uczyć jazdy kogoś z rodziny ?
Jak wtedy wygląda kurs ?
Byłam w trafikskolan, ale nadal nie rozumiem. Możliwe, że mam problem z językiem, bo niby rozumiem co mówią, ale nie rozumiem :P
Powiedziano mi, że np. osoba która chce uczyć ma chodzić na kurs razem z uczniem, dodatkowo każde z nich ma zapłacić dodatkowo za Handledarekurs.
Jak zapytałam o cenę to dostałam karteczkę a na niej między innymi
Teori - 1200kr.
Ale za co ? Za lekcję ? Za cały kurs ?
Może mi ktoś jak ciemnemu chłopu pańszczyźnianemu wyjaśnić krok po kroku co i jak z tym prawkiem ?
Z uwzględnieniem owego handledare i opisem jego funckcji w miarę możliwości.
  Profil uzytkownika: limajka     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-26 17:52
No to ja jestem na swiezo.
Uczen najpierw musi dostac körkortstillstånd.

Zarowno uczen jak i nauczyciel musza isc na handledarkurs.

Ale kurs to za duzo powiedziane...
Byla to pogadanka 3h i kazdy mial zaplacic po 300 kr.

W niektorych szkolach jest drozej ale wchodzi w to handledarboken (moj handledare uznal jednak ze szkoda kasy. Wszystko jest i tak na necie i na FB).

Po kursie wypelnia sie na necie podanie o handledartillstånd i po paru dniach przysylaja papier do domu.

W czasie jazdy z uczniem to handledare jest odpowiedzialny za wszystko. Funkcja i rola?- nauczyc jezdzic

Do szkoly na teorie chodzic nie trzeba, ani na jazdy.
To nie jest obowiazkowe.


Trzeba jednak zaliczyc risk1+ 2 . Nic innego nie jest wymagane.



Tu wiecej info:
http://www.korkortsportale n.se/jag-ska-ta-korkort/personbil/


testy za free
http://www.trafiktesten.se /
http://korkortonline.se/te oritest/
http://www.teoriprovet.nu/
http://www.korkort.se/

http://www.trafikskolaonli ne.se
http://www.xn--gratiskrkor tstest-5zb.se/
http://expressen.korkort.s e/

kup sobie ksiazke z teoria i testy (kazda szkola jazdy ma)

kupe materialow za free mozna sobie zamowic tu
http://www.transportstyrel sen.se/sv/Publikationer/Vag/


i poczytaj tu:
http://www.str.se/Korkort/ E-butik/

i tu
http://www.bonnierstrafiks kola.se/
  Profil uzytkownika: iza     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-26 18:09
Ja jestem juz na koncowym etapie - teraz tluke testy, zeby zrobic teorie oraz zabukowac uppkörning. Jest dokladnie tak,jak pisze Iza. Z tym,ze ja poszlam na sam koniec do szkoly,aby mnie troche podszlifowali - i bardzo dobrze,ze poszlam. Jest duzo rzeczy o ktorych doswiadczony wieloletni kierowca zwyczajnie moze zapomniec ci powiedziec (bo jest mnostwo innych rzeczy na ktorych trzeba sie skupic),albo czasem zaklada,ze cos jest oczywiste,kiedy dla ciebie - jako swiezego kierowcy - nic w zasadzie nie jest oczywiste.

Ja nie tylko robie te darmowe testy z netu ale rowniez kupilam z dwoch innych stron internetowych - na bonnier oraz trafikskola.se, za 190sek na miesiac masz nieograniczona ilosc testow,takich co obowiazuja teraz.

Same ksiazki mi tak nie wtluka do lba,jak testy,gdzie niektore pytania sa specjalnie tak skonstruowane,ze odpowiedzi roznia sie np tylko jednym slowem 'skall' 'måste' 'får' i takie tam male niuanse. Tak,ze ja sie ucze testy+ksiazki,gdy czegos nie wiem,np te cholerne 'ekologiczne' pytania albo wszystkie te ze 'släppkärra' (maxvikt,totalvikt,bruttovikt).

Powodzenia!!!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-26 18:14
Co do tej teorii,to tez mi chcieli wcisnac w szkole taki kurs za 1200sek - 6 spotkan plus nieograniczony dostep do komputerow. Ale nie ma takiego obowiazku - ja sama robie teorie w domu,jedyne co wykupilam u nich to taki abonament na ich komputery (podlaczone do centrali szkol jazdy w Szwecji,a wiec ich testy wygladaja tak jak te na egzaminie) za 500 sek i moge ich uzywac kiedy chce i ile chce.

taki offtopic:tej teorii to sie trzeba, kurcze, narobic aby miec przyzwoicie godkänd,a nie na granicy

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
limajka
Lidkoping


Wpisów: 71
Od: 2008-11-12
2012-03-26 18:16
Dziewczyny, bardzo dziękuję.
Teraz wiem od czego zacząć.
...od pogłębienia znajomości szwedzkiego, hehehe :P
  Profil uzytkownika: limajka     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-26 18:20
no ale jezdzic juz mozesz przeciez! Tylko zrobcie ten kurs,oczywiscie (jeden wieczor z kawa w szkole). I dbaj o to aby twoj handledare (jesli jest z Polski) nazywal wszystkie czesci samochodu po szwedzku,np koppling zamiast sprzegla, czy växellåda zamiast skrzyni biegow i takie tam. To ci sie zwroci przy testach na teorie

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-26 18:51
Aby zostac handledare trzeba spelnic pewne warunki.
Kurs nie wystarczy.

Tutaj jest o tym under "Handledarskap".

http://www.korkortsportale n.se/jag-har-fragor-om-korkort/korkort/#H andledarskap

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-26 18:54
Stoi tam m in, ze handledare musi posiadac prawo jazdy przez minimum 5 lat w ciagu ostatnich 10 lat.

  Profil uzytkownika: Lunab     
limajka
Lidkoping


Wpisów: 71
Od: 2008-11-12
2012-03-26 20:32
Z tym to spoko - mąż i ja jesteśmy dość wiekowi, mąż jeździ od lat mniej więcej 30.(no mówię, że starzy jesteśmy, ciekawe czy zdołam się nauczyć i czy lekarz mnie przepuści, bo może ślepa i głucha nie może jeździć ) Prawo jazdy ma polskie ale wymienione niedawno na to zgodne z wymogami unijnymi, więc chyba może być, no ale to sprawdzimy już w szkole.

A wiecie może czy jest jakaś granica czasowa dla handledare ? Bo może będę potrzebować więcej czasu niż piękni-dwudziestoletni na opanowanie sztuki jazdy?
  Profil uzytkownika: limajka     
limajka
Lidkoping


Wpisów: 71
Od: 2008-11-12
2012-03-26 20:36
Meghann - z tym nazywaniem po szwedzku może być problem. Bo my mamy bardzo wąską specjalizację - od mówienia po szwedzku jestem ja. Mąż jest od rozumienia

A poważnie - będę musiała wykuć potrzebne słówka ze słownika obrazkowego.
  Profil uzytkownika: limajka     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-26 20:43
Stoi na tym linku, ktory wczesniej podalam.
5 lat.

Koniecznie musisz dobrze opanowac jezyk.
To nie sa zarty.

  Profil uzytkownika: Lunab     
limajka
Lidkoping


Wpisów: 71
Od: 2008-11-12
2012-03-26 20:56
Lunab - już sobie doczytałam, że 5 lat i jeszcze kilka innych rzeczy. Trochę za szybko postawiłam pytanie.
Z językiem dam sobie radę, choć oczywiste jest, że będzie trzeba sobie przyswoić pewien zasób specjalistycznego słownictwa. No, ale to się przydać może nie tylko na egzaminie.
  Profil uzytkownika: limajka     
bahag
Göteborg


Wpisów: 67
Od: 2011-03-10
2012-03-26 21:16
na testy zawsze mozesz dostac tolka
  Profil uzytkownika: bahag     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-27 00:12
"starzy jesteśmy, ciekawe czy zdołam się nauczyć i czy lekarz mnie przepuści, bo może ślepa i głucha nie może jeździć"
jaki lekarz? idziesz do optyka, bdanie trwa 5 min i juz

"A wiecie może czy jest jakaś granica czasowa dla handledare ? Bo może będę potrzebować więcej czasu niż piękni-dwudziestoletni na opanowanie sztuki jazdy?"

spoko, masz 5 lat
  Profil uzytkownika: iza     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-27 08:17
Przed egzaminem warto jest przetestowac swoje umiejetnosci ze szwedzkim kierowca (ze szkoly jazdy/körskola) i wykupic jazde/jazdy.

Pozwala to na oswojenie sie z sytuacja egzaminacyjna i jezykiem.
A to z kolei zwieksza szanse zdania egzaminu.

  Profil uzytkownika: Lunab     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 08:37
"Pozwala to na oswojenie sie z sytuacja egzaminacyjna i jezykiem.
A to z kolei zwieksza szanse zdania egzaminu."

Lunab,jak zwykle ze swoimi madrosciami.Napisz jeszcze,ze przed wejsciem do samochodu egzaminacyjnego trzeba splunac przez lewe ramie i miec na sobie na czas egzaminu czerwone majtki z koronki.

Na egzaminie trzeba pokazac,ze umie sie prowadzic samochod.To cala filozofia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-03-27 09:51
Joland, zdawałeś egzamin w Szwecji? Trzeba pokazać dużo więcej niż tylko umiejętność prowadzenia pojazdu.
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 10:09
"Trzeba pokazać dużo więcej niż tylko umiejętność prowadzenia pojazdu"

Zaciekawilo mnie to,co jeszcze trzeba pokazac na egzaminie na prawo jazdy,oprocz umiejetnosci prowadzenia pojazdu.Mam nadzieje Mabr,ze nie jakies swintuszenie masz na mysli,bo ja jestem bardzo wstydliwy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-03-27 10:10
Chociazby umiejestnosc myslenia?
  Profil uzytkownika: maggie     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-03-27 10:21
Na praktycznym np. umiejętność eco-drivingu i obsługi pojazdu (napełnianie płynów), a na teoretycznym pierdoły w stylu chemicznego składu spalin, ilości łosi w Szwecji itd
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 10:21
"Chociazby umiejestnosc myslenia?"

Czyzby myslenie bylo wylaczone ze stwierdzenia,ze potrafi sie prowadzic pojazd?.
W Szwecji sa trzy egzaminy?,teoria,praktyka i umiejetnosc myslenia?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-03-27 10:40
Tak cos w tym stylu

A szczegolnie ta czesc z umiejetnosci myslenia za innych
  Profil uzytkownika: maggie     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 10:46
Kiedys w Polsce jak dziunia szla na egzamin,to inne co juz to przeszly doradzaly,by zalozyla krotka kiecke(widoczne spojenie lonowe).Jak usiadzie w samochodzie na egzaminie,to egzaminator bedzie sie patrzyl na to co ma miedzy nogami.Wylaczy mu to logiczne myslenie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-03-27 10:50
A teraz w tej samej Polsce oblewaja dziewczyny za to, ze pan instruktor "niechcacy" zostawil parasolke na dachu auta a ona ruszyla nie sprawdzajac takich rzeczy...

  Profil uzytkownika: maggie     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-03-27 10:53
"W Szwecji sa trzy egzaminy?,teoria,praktyka i umiejetnosc myslenia?"

Coś w tym rozaju. Można mieć 20 lat bezwypadkowej jazdy w Polsce, a tutaj nie zdać egzaminu np. z powodu zbyt pewnej siebie zmiany pasa (autentyczny przypadek)
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 10:54
Takiej,co odjedzie z parasolka na dachu,to i krotka kiecka nie pomoze.Blondynka
  Profil uzytkownika: JOLAND     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-27 10:58
Ja myśle, ze trochę smaku jak wyglada egzamin praktyczny dostaniesz na 'halkbana' - nauczyciele tam pracujący oczekują i biorą za cos oczywistego,ze masz pełna kontrole nad samochodem,płynnie zmieniasz biegi (bez zerkania na skrzynię),kiedy każą ci gwałtownie hamować ('panik-bromsa') w danym momencie, to nie na miejscu będzie pytanie czy najpierw sprzęgło a potem hamulec czy na odwrót bo takie rzeczy to już sie powinno wiedzieć,przychodzac na halkbanę. I coraz wiecej statystycznie ludzi nie zalicza tej halkbany. No,ale do tego to jeszcze daleko

Co do spodniczki,spod której będzie cos wystawać,to pozostanie sie modlić ze nie będziesz miał instruktorki zagorzałej feministki

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 11:07
Jakbym mial zdawac obecnie na prawo jazdy,to pojechalbym na "wczasy i prawko" 12 dniowe w Bieszczady.Za dyche(koron) bym sie wywczasowal,zdal egzamin,wrocil wypoczety.Na wieczorku zapoznawczo-jeba***** poznal inne kursantki,itd.Halkbane bym mial,jakbym przeholowal z procentami.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-03-27 11:07
Naprawdę, coraz więcej nie zalicza halkbana?
Z jakiego powodu?

Przecież podobno znieśli potrzebę umiejętności wyprowadzania auta z poślizgu, a cała "nauka" ma polegać na poglądowej jeździe podczas poślizgu, żeby nowy kierowca wiedział co się wtedy może dziać z autem.
Więc czego można tam nie zaliczyć?
  Profil uzytkownika: mabr     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-27 11:10
I właśnie tak jak Mabr pisze-to eko driving jest szalenie ważne!!! Za to mogą nawet oblać,jeśli widza, ze nie ma sie pojęcia o tym. Dlatego dobrze jest iść do szkoły na pare lekcji (u mnie tez miało być pare a zrobiło sie ze 20) bo starsi kierowcy (z całym szacunkiem) nie zawsze jeżdżą tak jak są najnowsze zalecenia.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-27 11:11
Zapomnialem wkleic linka z "wczasami i prawkiem".Moze sie to przydac innym rozsadnie myslacym.

http://www.wczasyiprawko.p l/index.php?page=cennik
  Profil uzytkownika: JOLAND     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-27 11:17
Ja tez właśnie nie wiedziałam,ale przed wyjściem na halkbanę mieliśmy taka 'pogadankę' i powiedziano nam m.in.,ze przyjeżdżają uczniowie nie mający pojęcia o prowadzeniu samochodu na przykład właśnie zerkanie na skrzynię biegów albo pytania co to jest 'motorbroms' i tym samym przeoczenie jakiegoś ważnego momentu. Albo uczniowie którzy nie słuchają/nie rozumieją poleceń (które są naprawdę wielokrotnie powtarzane) i wyczyniaja samochodem cos zupełnie innego. Jest podobno coraz wiecej takich delikwentow,ze sie ich odsyła na douczenie sie...

Nas opieprzyli za to,ze nie sprawdziliśmy opon przed wejściem do samochodów (robiłam halkbanę pod koniec lutego), a my byliśmy tak przejęci, ze wszyscy założyliśmy z góry iż te opony na pewno są ok


//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-03-27 23:01
"Z tym,ze ja poszlam na sam koniec do szkoly,aby mnie troche podszlifowali - i bardzo dobrze,ze poszlam."

Juz pisalem kiedys o tym ale powtorze. Najlepiej zapisac sie do szkoly ZANIM bedzie sie jezdzic prywatnie. Zamiast nauczyc sie prywatnie jezdzic "zle" i potem to odkrecac, to wykupic kilka (5-10) lekcji w szkole i najpier nisc na lekcje do szkoly, zeby nauczyciel pokazal a potem z prywatnym nauczycielem trenowac, trenowac, trenowac. Potem isc na druga lekcje i znow prywatnie trenowac, trenowac, trenowac to co sie nauczylo na drugiej lekcji, itd. I tak brac jedna lekcje w szkole na tydzien a reszte cwiczyc prywatnie.

Nie wiem jak jest teraz i jak jest w innych miastach, ale jak ja zdawalem 8 lat temu w Sztokholmie, to byly jeszcze inne plusy zapisania sie do szkoly i zdawania "przez szkole". Zamawianie czasow na egzamin i halkbane. Szkola miala swoje terminy a prywatnie dzwiniac i zamawiajav trzeba byla dlugo czekac. Na egzaminie trzeba miec samochod z "dubbelkomando" (pedalami takze po stronie pasazera). Za pozyczenie tego samochodu sie placilo dodatkowo i nie zawsze byly wolne, wiec dluzej sie czekalo. Zdajac "ze szkola" ma sie samochod za szkoly. Plusm jest to, ze ten samochod ze szkoly to ten sam na ktorym sienuczylo jezdzic w szkole i nie trzeba na egzaminie jeszcze sie stresowac calkiem nieznanym samochodem. Poza tym, podobno, jak ktos zdaje prywatnie to egzaminatorzy bardziej zwracaja uwage na takie rzeczy, ktore wiedza, ze uczen w szkole sie uczyl i tych ze szkoly nie sprawdzaja az tak bardzo.

  Profil uzytkownika: kajetan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-30 16:46
Ja zrobilam tak jak Kajetan pisze.

Najpierw do szkoly- tam palic sprzeglo, wrzucac zly bieg, wyc silnikiem, rzucac autem, uwalic lusterko itp. rzeczy oczywiste na poczatku nauki. Lepiej robic to na aucie ze szkoly niz swoim wlasnym.

Wykupilam 6 podwojnych lekcji (czyli po staremu bedzie 12). Na razie jestem w polowie. Mam 3 lekcje w tygodniu. Lekcje mam rano. Wieczorem i na nastepny dzin trenuje z moim rodzinnym handledare to co uczylam sie w szkole.

Planuje nauczyc sie podstaw i potem jezdzic prywatnie az do momentu jak cos mi bedzie sprawialo trudnosc- wtedy dokupie troche lekcji (np. na autostrade to chyba pierwszy raz to tylko z nauczycuelem pojade).

Teorie w szkole mam juz zaliczona (kurs znaczy).
Mam tez w szkole dostep do testow na prawko w ich komputerach(przez rok). Moge sobie wpadac przed praca, na lunchu, po pracy i tam cwiczyc.

Szkola oczywiscie, jak pisal kaj, pomoze w zabookowaniu terminow na egzaminy, halkbane no i auta na egzamin. auta na ktorym sie uczylo w szkole (jakbym dostala nieznane mi auto to na pewno obleje).

  Profil uzytkownika: iza     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-06-13 11:47
zrobilam teorie!!!! Teraz tylko 'uppkörning' zostal

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-06-13 23:46
  Profil uzytkownika: iza     
devil0000


Wpisów: 72
Od: 2007-07-27
2012-07-26 23:34
A ja nie zdalem teorii,a zaliczylem uppkörning:/
Na prawde ciezko jest zrobic teorie w szwecji i teraz zastanawiam sie czy nie zrobic prawka w polsce.
  Profil uzytkownika: devil0000     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-07-27 14:22
Ciezko zdac szwedzka teorie? Tylko jedna poprawna odpowiedz na kazde pytanie i nie ma bledow i niejasnosci.. Latwiej chyba byc nie moze...
  Profil uzytkownika: mabr     
devil0000


Wpisów: 72
Od: 2007-07-27
2012-07-28 12:40
to juz nie wazne.zdalem
tak ciezko,bo uwierz pytania sa bardzo podchwytliwe i odpowiedzi prawie podobne
  Profil uzytkownika: devil0000     
pavel.bygg@gmail.com


Wpisów: 21
Od: 2021-08-30
2021-08-30 22:00
Witam wszystkich moze mi ktos pomoc i odpowiedziec na moje pytania?
Czy teorie mozna zdawac po polsku?
Czy ktos ma moze na sprzedaz ksiazke do nauki teori na B po Polsku?
Pomozcie pozdrawiam
  Profil uzytkownika: pavel.bygg@gmail.com     
pavel.bygg@gmail.com


Wpisów: 21
Od: 2021-08-30
2021-08-30 22:08
Jak wyglada egzamin teoretyczny czy jest trudno i czy oblewaja duzo ludzi tak jak w polsce..
  Profil uzytkownika: pavel.bygg@gmail.com     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2021-09-01 08:55
Obstawiam ze tu oblewaja wiecej ludzi niz w Polsce.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Auto-Moto -> Prawo jazdy w Szwecji, testy itp.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony