Odwiedzin 37803850
Dziś 174
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Przerejestrowanie samochodu

 
 

Pokaż wpisy
AutorPrzerejestrowanie samochodu
MikoT4
Stockholm


Wpisów: 2
Od: 2009-02-19
2009-02-19 19:13
Troche tutaj bałaganu informacyjnego więc pozwoliłem sobie wychylić się i napisać jak wygląda procedura przerejestrowania samochodu zakupionego w Szwecji na polskie numery rej.Piszę o przypadku kiedy dany samochód ma "wstrzymaną" rejestrację - Fordonsstatus: Avställd
Piszę to na podstawie moich doświadczeń z ostatnich dni :]

Kupujemy auto:
- kontrakt/umowa kupna sprzedaży

- niebieska część dowodu rej.trafia w nasze ręce

- inne papierki...mniej lub bardziej ważne

- oczywiście dobrze byłoby gdyby auto miało ważny przegląd tech. ;]

Co robimy jeśli chcemy przerejestrować auto na polskie blaszki:

- Natychmiast na drugi dzień wykupujemy ubezp. export försäkring Na moim przykladzie zrobilem to w Lånförsäkring i mogłem wykupić ubezp. na 1 dzień lub 3 miesiace "Trochę to kosztuje"


- Na stronie http://www.transportstyrel sen.se/sv/Blanketter/ pobieramy formularz export_begagnatfordon_tillfallig_registre ring.pdf Wypełniamy go i odsyłamy pod odpowiedni adres. Powinismy dostac wkrótce nalepkę na rejestracje, ktora umozliwia nam legalne poruszanie się po drogach. Nie opłacamy fordonskatt! Wysłałem tenże blankiet i czekam...
Naklejka / nalepka ważna jest 30 dni i do tego czasu musimy wyjechać do naszego wspaniałego kraju gdzie płacimy, płacimy, płacimy...czekamy i czekamy i po jakimś czasie otrzymujemy polskie dokumenty i nr.rej.

-nie wiem dlaczego nie dano mi alternatywy ubezpieczenia auta tylko na miesiąc...czyżby po prostu chciwość firmy ubezp.Chcę używać samochodu przez te 30 dni, więc przystałem na to... .

- nie jestem tego pewien, ale wtedy powinniśmy wysłać kopię dokumentów poświadczających przerejstrowanie auta do poprzedniego właściciela
W tym przypadku zgaduje!!!

W sumie brzmi jak bardzo prosta procedura.

Uwaga na auta powyżej 2 litrów poj. Prawodawcy w Polsce podnieśli akcyzę z 13,6 na 18,6 !!! Trybunał Europejski orzekł, że to nielegalny zabieg...proponuję sobie poczytać w internecie.

- Ktoś pisał, że na "żywca" wyjechał nie ubezp. autem do Polski...też sposób, ale w razie W to lepiej nie myśeć o konsekwencjach :|
  Profil uzytkownika: MikoT4     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-02-20 10:24
Dzięki, na pewno się przyda!

I tylko wyjaśnienie: chyba Länsförsäkringar a nie Lånförsäkring?
  Profil uzytkownika: mabr     
on 25
Stockholm


Wpisów: 59
Od: 2006-02-12
2009-02-24 18:56
A jak sprawa wyglada z ubezpieczeniem`?Chodzi mi o to jak wykupic ubezpieczenie w szwecji na auto sprowadzane do polski dla osoby nie posiadajacej szwedzkiego PN.No i Co z blachami stalymi szwedzkimi?Rozumiem ze sprzedajacy odsyla je do VV przy zaznaczeniu opcji Export.A kupujacy dostaje wyjazdowe,takie czerwone.Pytam bo takiej opcji jeszcze nie przerabialem .Zawsze kupno na siebie itd..
  Profil uzytkownika: on 25     
MikoT4
Stockholm


Wpisów: 2
Od: 2009-02-19
2009-02-25 00:15
Tak zgadza się "Länsförsäkringar" szacun za czujność !!!

"jak wykupic ubezpieczenie w szwecji na auto sprowadzane do polski dla osoby nie posiadajacej szwedzkiego PN. "

Po prostu...ja takze nie posiadam PN. Wg. umowy kupna sprzedazy Ty jestes wlascicielem auta. Co prawda w firmie ubezp.byli zdziwieni, ze ktos jest zainteresowany takim ubezp.,ale otrzymalem ubezpieczenie i slono zaplacilem

"Co z blachami stalymi szwedzkimi?"

Ja te blaszki mam na aucie. Sprzedajacego nie za wiele obchodzilo to choc od poczatku zaznaczylem, ze auto bede rejestrowala zagranica. Moze nie ma potrzeby ich wymiany...

Jak otrzymam odpowiedź z Transportstyrelsen to nie omieszkam napisać co jest grane. Narazie jezdze z zaplaconym ubezpieczeniem
  Profil uzytkownika: MikoT4     
xsawery


Wpisów: 2
Od: 2009-03-20
2009-03-20 20:42
witam, za 2 tygodnie zjezdzam do
Polski a skat na auto mam zaplacone do konca marca, czy orientujecie sie co mozna z tym zrobic, dodam ze termin wyjazdu to 5 kwietnia, pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
  Profil uzytkownika: xsawery     
elunia40


Wpisów: 4
Od: 2009-04-03
2009-04-03 12:53
Czy ktoś może mi powiedzieć jak w polsce zarejestrować ciągnik ze szwecji,po jakim czasie od jego zakupu?
  Profil uzytkownika: elunia40     
ubituibiego


Wpisów: 8
Od: 2009-02-18
2009-04-06 08:44
Witam, ja dla odmiany mam nieco inne pytanie, ale też dotyczące tego wątku. Otóż, mój mąż / który ma PN, zameldowanie stałe w Szwecji,/ kupił auto w SE i tam je na siebie zarejestrował i opłacił. Przyjechał do Polski,a za chwilę pilnie odleciał z powrotem. Ponieważ samochód jest w kraju, moje pytanie brzmi:czy ja mogę się nim poruszać,bez konieczności przerejestrowywania czy tylko właściciel?Mąż chciałby za miesiąc zabrać swoje auto, ale drugiego w tej chwili nie mamy i nie wiem czy jest to zgodne z prawem abym ja jeździła tu nawet na krótki czas,bo co będzie jeśli np. spowoduję kolizję? /nie daj Boże.../
Oczywiście próbowałam uzyskać odpowiedź w trzech różnych komendach policji, ale w każdej usłyszałam coś innego:"może jeździć tylko właściciel", "może Pani jeździć, ale mąż musi zostawić oświadczenie na piśmie, że użycza auta",i najlepsze: "może Pani prowadzić auto, ale tylko jeśli jest mąż..!"
Bardzo proszę o Wasze opinie
  Profil uzytkownika: ubituibiego     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-04-06 09:08
mozesz smialo jezdzic ... ja koledze pozyczylem do polski auto , i nikt onic nie pytal .. , moja dziewczyna tez jedzila do polski moim autem , i nie bylo zadnych problemow ... miej tylko dowod auta ze soba .. niebieski .
  Profil uzytkownika: szary     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-06 09:40
tak jak szary pisze.
trzeba miec dowod rej+ ubezpieczenie i spoko.

kiedys trzeba bylo miec zielona karte (i tam mozna bylo wpisac kto bedzie kierowca).
od czasu jak Polska jest w EU nie ma juz tego obowiazku, ale poniewaz ta zielona karta jest za darmo to mozna zamowic i tak.
Tam bedzie napisane czarno na zielonym, ze masz prawo jezdzic tym autem i zaden niedouczony policjant/urzednik nie bedzie mal nic do gadania
  Profil uzytkownika: iza     
ubituibiego


Wpisów: 8
Od: 2009-02-18
2009-04-06 11:50
Dzięki bardzo, mam jasność, a przede wszystkim spokojną głowę. A z tymi niedouczonymi policjantami, to powiem Wam tak na początek tygodnia, że mnie oczywiście zaraz na pierwszej przejażdżce zatrzymała "nasza" lokalna i /choć ja prowadziłam, ale grzecznie przedstawiłam, że to własność męża/ zwraca się jeden policjant do mojego męża, siedzącego na fotelu pasażera: "Widzę po naklejce z tyłu, że przegląd się Panu za dwa dni kończy"... Był 29 marca.
Dziękuję jeszcze raz.No to w drogę...
  Profil uzytkownika: ubituibiego     
vahoo


Wpisów: 2
Od: 2009-04-16
2009-04-16 11:15
To może ja pociągnę wątek dalej

Chcę kupić samochód w SE i od razu przewieźć go do PL. W TransportStyrelsen gość powiedział mi, że najlepiej jeśli kupię go na kogoś z rodziny, kto ma obywatelstwo szwedzkie (mam taką opcję), a potem ja z PL prześlę im dowód, że samochód jest poza SE i oni u siebie jakoś to odnotowują. Ponoć taka procedura jest najtańsza i bezkosztowa.

Pytanie: czy ktoś z Was tak robił i jak potem przenieść prawo własności ze "swojego" Szweda na siebie ?

z góry thx za pomoc!
  Profil uzytkownika: vahoo     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-04-16 13:22
Bo ja wiem czy to najtaniej ?? takie same koszta ...

pewnie ze duzo to ulatwia kupic auto na kogos tu ... i ta osoba jak dostanie niebieski i zolty dowod rejstracyjny , daje tobie i wsiadasz w autko i jedziesz do PL ... tam rejstrujesz i odsylasz nr. rejtrsacyjny i juz . A ta osoba co bedzie miala auto na siebie , zamawia sobie drugi zolty dowodzik i wpisuje ze auto poszlo na export , i odsyla dowod , nr rejstracyjne , i najlepiej kopie polskiego dowodu ze auto jest zarejstriowane w PL .
I nie zapomin miec ubezpieczenia na auto jak bedziesz wyjezdzal ze szwecji .... ( nie bede mowil ze ja jezdzilem z 6 miesiecy , bez ubezpieczenia i przeglodu autem , i nawet bylem w polsce )
  Profil uzytkownika: szary     
vahoo


Wpisów: 2
Od: 2009-04-16
2009-04-16 14:33
Jeno chodzi o to, że nie wiem jak potem najlepiej przenieść prawo własności. Bo "mój Szwed" może mieć samochód na parę dni, ale potem to ja mam być właścicielem. Polska umowa Kupna-sprzedaży czy jak ? Ktoś to może ćwiczył ?
  Profil uzytkownika: vahoo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-04-18 20:08
"Twój" Szwed musi zamówić duplikat dowodu rejestracyjnego. Stary dowód (2 kartki A4) daje Tobie, żebyś go oddał w polskim urzędzie, a na nowym zaznacza "Export" i odsyła do szwedzkiego Transportstyrelsen.
Ty się nie musisz nawet na tym podpisywać.

Jak zarejestrujesz auto w Polsce, to robisz kopię polskiego dowodu rejestracyjnego i wysyłasz ją do "swojego" Szweda razem ze szwedzkimi tablicami rejestracyjnymi. Wszystko to razem, łącznie z duplikatem dowodu z zaznaczonym eksportem, jest niezbędne do wyrejestrowania auta w Szwecji.

I tyle

Jest jeszcze sprawa ubezpieczenia.
Możesz jechać na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela, pod warunkiem że on się na to zgodzi.
(po prostu auto wciąż będzie na niego)

Jeśli nie, to możesz np. w Länsförsäkringar wykupić OC na 30 dni przyznawane na podstawie nru nadwozia. 1000 kr
  Profil uzytkownika: mabr     
MacGregor
Varberg


Wpisów: 7
Od: 2009-04-28
2009-04-28 22:32
No wiec dobrze,ale jak sie ma sprawa z zarejestrowaniem polskiego samochodu w Szwecji!.
2 lata(no moze 3)kupilem samochod w szwecji lecz z braku person nummer zarejestrowalem go w Polsce.
Ale tak sie losy potoczyly ze zamieszkalem w Varbergu (chyba)na stale i (o ironio losu)musze przerejestrowac go z powrotem :-D
  Profil uzytkownika: MacGregor     
ubituibiego


Wpisów: 8
Od: 2009-02-18
2009-05-11 09:47
Hej,
no i znowu ja,pisałam o moim problemie powyżej a teraz: mój mąż dziś przyjeżdża po auto (m. in.) ale wczoraj w drodze do teściowej(niby bez związku, ale zawsze jak mnie zatrzymują to jak do Niej jadę...zatrzymała mnie policja i zażądała tej zielonej karty, a ponieważ jej nie posiadam, (tylko oświadczenie męża+ dowód i ubezpieczenie), chcieli zatrzymać mi samochód, twierdząc, iż być może dokumenty, które Im okazuję to gwarancja na telewizor.
Moje pytanie: czy na pewno nie ma obowiązku jej posiadania, i czy /tak jak napisała Iza/ można ją zamówić, ale czy mąż musi zrobić to osobiście, czy tel. lub meilowo? Pytanie pewnie głupie, ale w rzeczywistości w jakiej ja żyję, wszędzie trzeba składać podania i wnioski osobiście, i czekać...
A pytam trochę z ciekawości a trochę na przyszłość.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: ubituibiego     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-05-11 10:15
I jest wlasnie tak jak pisalam! Zawsze znajdzie sie jakis niedouczony idiota co nam tylko napsuje nerwow!

W EU NIE MA OBOWIAZKU posiadania zielonej karty!!!

Ale oczywiscie dla swietego spokoju warto zamowic, tym bardziej ze TO NIC NIE KOSZTUJE i zamawia sie przez mail czy telefon w swojej firmie ubezpieczeniowej...
  Profil uzytkownika: iza     
ubituibiego


Wpisów: 8
Od: 2009-02-18
2009-05-11 10:26
Dziękuję bardzo, a następnym razem /jeśli taki będzie/
to spokojnie oddam auto i obciążę Pana Policjanta kosztami, może gdyby w końcu każdy ponosił konsekwencje swoich niekompetencji byłoby mniej idiotów, a nam żyłoby się spokojniej...
Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: ubituibiego     
KOFEE 864


Wpisów: 1
Od: 2009-05-18
2009-05-18 22:15
witam mam pytanko jakie papierki sa mi potrzebne do rejestraci auta ze szwecji ale upionego od polaka ktory przyjechal nim do polski na szwedzkich blaszkach prosze podpowiedzcie cos............
  Profil uzytkownika: KOFEE 864     
kasiulek2


Wpisów: 9
Od: 2009-06-01
2009-06-01 12:50
Witam

A co jeśli odwrotna sytuacja tzn. przerejestrowanie samochodu z Polski na szwedzkie numery?, wiecie może jakie opłaty?
  Profil uzytkownika: kasiulek2     
Niesza12


Wpisów: 3
Od: 2009-06-02
2009-06-02 20:08
Witam, dziś dzwoniłam do urzędu Transport Styrelsen. Aby eksportować samochód ze Szwecji należy:
1. Wysłać do urzędu:
a) dowód rejestracyjny - żółta kartka
b) dokument temporary registration for export(znajduje sie wzór na stronie internetowej tego urzędu) jest to dokument na nadanie tymczasowych numerów rejestracyjnych (czerwone tablice)
c) potwierdzenie zapłaty ubezpieczenia, dodam że w Polsce nie jest to możliwe - sprawdzałam w firmie Warta. Ja wykupiłam ubezpieczenie w Szwecji na 6 miesięcy koszt 3500 koron (droższe ponieważ nie posiadam szwedzkiego prawa jazdy). Po powrocie do Polski po telefonicznym poinformowaniu ubezpieczalni o rezygnacji z ubezpieczenia dostane częściowy zwrot (tzw. nadpłata)
d) tablice rejestracyjne
Tymczasowe tablice rejetracyjne są ważne 30 dni od daty ich otrzymania. Życze powodzenia
  Profil uzytkownika: Niesza12     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-06-02 20:47
jesli chodzi o sprzedaz szwecja-polska to tu jest wszystko napisane:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428

ale kolega pytal raczej o odwrotna sytuacje...
  Profil uzytkownika: iza     
Niesza12


Wpisów: 3
Od: 2009-06-02
2009-06-15 20:08
Procedura tymczasowej rejestracji auta w Szwecji w celu jego eksportu okazało sie bardziej skomplikowaną sprawą niż sądziłam wcześniej. Wykupiłam ubezpieczenie w Szwecji ale okazało sie że musze wykupić je w Polsce bo inaczej go nie zarejestruje. W Polsce można takie wykupić w Pzu (to tylko informacja telefoniczna) ale musi ktoś osobiście iść do tej firmy z umową kupna - sprzedaży i dowodem rejestracyjnym (orginał jeśli chodzi o dowód rejestracyjny). Mam nadzieje, że tym razem sie uda bo nie mam innego wyjścia. Szwedzki Urząd d/s Transportu nie odeśle mi z powrotem dokumentów, które wysłałam, w tym co najgorsze tablic rejestracyjnych. Mam samochód bez tablic i nie wiem czy załatwie ubezpieczenie w Polsce. Acha trzeba jeszcze przesłać dokument potwierdzający adres zamieszkania w Polsce. Nikomu nie polecam tego sposobu na sprowadzenie samochodu strata czasu i nie potrzebny stres
  Profil uzytkownika: Niesza12     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-06-15 21:53
niesza, a to?
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428
  Profil uzytkownika: iza     
sebi


Wpisów: 3
Od: 2009-06-16
2009-06-16 23:19
Witam. Mam problem ,kupiłem samochód ze Szwecji i nie dostałem od handlarze żółtej część dowodu ponieważ auto zostało wyrejestrowane i dowód jest w Szweckim urzędzie.
Dziś byłem go zarejestrować i powiedziano mi że bez tego drugiego(żółtego) dowodu nie dostane Polskich tablic co dalej mam z tym zrobić?
  Profil uzytkownika: sebi     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-06-16 23:25
Przeczytać ten podwieszony temat:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428
  Profil uzytkownika: mabr     
sebi


Wpisów: 3
Od: 2009-06-16
2009-06-17 20:44
A czy jak oddał już ten dowód do urzędu w Szwecji i auto jest tam wyrejestrowane to czy morze jeszcze go odzyskać?
  Profil uzytkownika: sebi     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-06-18 09:42
A jest wyrejestrowane? Sprawdź wpisując nr rejestracyjny: https://www21.vv.se/fordon sfraga

Jeśli jest to będzie tam napisane:
"Fordonsstatus: Avregistrerad" + data
i wtedy masz problem. Było się najpierw dowiedzieć.
  Profil uzytkownika: mabr     
sebi


Wpisów: 3
Od: 2009-06-16
2009-06-18 19:59
Sprawdzał znajomy i jest wyrejestrowany
  Profil uzytkownika: sebi     
venusinfurs


Wpisów: 3
Od: 2009-07-20
2009-07-20 13:11
Witam,

Ja najmocniej przepraszam, jesli odpowiedz na moje pytanie pojawila sie juz na forum. Pewnie tak jest. Jesli tak to bede wdzieczny za wskazanie linka i lub cytat (jestem osoba niedoswiadczona w kwestii przepisow zarowno polskich i szwedzkich, a poza tym nie rozumiem ani slowa po Szwedzku). Moja sytuacja wyglada nastepujaco:

1.Planuje zakup uzywanego samochodu ze Szwecji
2.Ten konkretny samochod znajdzie sie w Warszawie w srode
3.Przyjedzie nim wlasciciel auta (na stale mieszka w Szwecji - w Polsce ma powiedzmy rodzine)
4.Samochod jest zarejestrowany w Szwecji
5.Nalezy zalozyc, ze przyjedzie na "swoich" tablicach, nie na "wyjadowych"
6.Bedzie mial komplet "swoich" dokumentow, ktore sa mu potrzebne do porusznia sie po drogach w Szwecji
7.Zakladam ze ma wazny przeglad techniczny i ubezpieczenie
8.Jesli chodzi o migracje dokumentow tam i spowrotem to moze byc latwiej ze wzgledu na "rodzine"

Pytania:

-UMOWA:
1.Czy musi byc Szwedzka (skoro jest spisywana w Polsce)?
2.Czy warto zeby byla z jakiegos powodu Polska lub Szwedzka (jesli mam wybor) - znalazlem iles sprzecznych inf. dot. kosztow tych dwoch roznych rozwiazan
3.Czy urzad skarbowy interesuje cos poza umowa k/s?

-DOKUMENTY
1.Co musze dostac do reki, a co musze oddac wlascicielowi podczas spisywania umowy?
2.Co potrzebuje do oclenia (czy clo jest wymagane?) auta?

-TABLICE
1.Czy zostaja na razie na samochodzie?
2.Co sie z nimi dzieje ostatecznie?

Czy po spisaniu umowy mam prawo poruszac sie po Polsce samochodem na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela (przypominam - Szwed), jesli oczywiscie jest wazne i On sam sie na to zgodzi? (oczywiscie pamietam, ze mam ograniczony czas na zgloszenie faktu k/s urzedowi)

przepraszam, ze moze sie to wydawac chaotyczne, ale na sprawie sie naprawde nie znam i bardzo nie chce sobie skomplikowac zycia. Staram sie pytac konkretnie bo moze w ten sposob latwiej odpowiadac. Jak sobie juz to poukladam w glowie to pewnie bede potrzebowal dalszych rad.

pozdrawiam serdecznie,

Jakub
  Profil uzytkownika: venusinfurs     
piotrek7878
Stockholm


Wpisów: 3093
Od: 2007-05-23
2009-07-20 13:15
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428
  Profil uzytkownika: piotrek7878     
venusinfurs


Wpisów: 3
Od: 2009-07-20
2009-07-20 13:44
bardzo dziekuje za szybka odpowiedz
ten temat http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428 opanowalem, ale mimo wielu zalet jest dosc skrocony

a zatem:

1.spisuje umowe (jaka? polska? szwedzka? przypominam ze samochod i wlasciciel sa w Polsce)

2.Zostaje z samochodem, umowa k/s, dowod(obie kartki), oryginalne tablice na samochodzie)

3.Z dowodem (czy rowniez z tlumaczeniem?) ide zarejestrowac auto, tak?

4.W jakim momencie przerabiamy kwestie cla i od czego zalezy jego wysykosc? od ceny, czy od pojemnosci?

5.Jesli samochod nie posiada kart pojazdu to ruzmiem, ze wyrabiana jest ona automatycznie podczas rejestracji w Polsce, tak?

ile mam na to wszystko czasu i czy wolno mi poruszac sie samochodem od razu po podpisaniu umowy (ubezpieczenie itp.)
  Profil uzytkownika: venusinfurs     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-07-20 13:59
Tamten temat opisuje po prostu załatwianie formalności w Szwecji i nie ma ambicji bycia instukcją od A do Z.

Nie pytaj o polskie formalności na szwedzkim forum.
  Profil uzytkownika: mabr     
venusinfurs


Wpisów: 3
Od: 2009-07-20
2009-07-20 14:05
Oczywiscie, wiem ze Twoj temat jest na "inny temat" dlatego szukam dalej.
Moje pytania poza tym chyba nie sa wcale mniej "szwedzkie" niz wiele innych na tym forum. Bardzo duzo osob jak sadze przeszlo podobna droge i dlatego licze na pomoc. Bo sprawy, ktore trzeba zalatwic w polskim urzedzie zaleza wlasnie od tego z jakiego kraju auto przyjechalo, a poniewaz ze Szwecji to uznalem to miejsce za odpowiednie. Jesli ktos moglby sie podzielic doswiadczeniami to bede mimo wszystko wdzieczny. Dziekuje tak czy inaczej za zainteresowanie tematem.

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: venusinfurs     
bledzinskimarcin


Wpisów: 14
Od: 2009-07-11
2009-08-11 09:57
Jesli nie zalatwiles jeszcze w polskich urzedach to pisz na gg 13394685 i jesli kogos to interesujue moge podpowiedziec
  Profil uzytkownika: bledzinskimarcin     
TTTTTT


Wpisów: 1
Od: 2009-09-10
2009-09-10 14:48
Witam (pisze bez pl znakow zeby u innych z poza PL nie bylo krzakow)
Czeka mnie ten sam temat. Bede chcial przywiesc auto ze Szwecji do Polski. Kupuje je od "znajomego szweda" i bede mogl zabrac to co bedzie trzeba czyli tablice ubezpieczenie i dowod rej. Mam teraz pytanie bo "kolega szwed" mowi ze nie musze miec dwoch eglemplazy dowodu (nieb. i zolty) zeby wracac do Polski jak to dokladnie wyglada w realu jak wygladaja te dokumenty jakiego sa formatu? dwie kartki A4 jedna nieb. druga zolta (sa odzielne czy polaczone) bo tak to zrozumialem. Mam lepiej nie wyjezdzac dopuki nie bede mial takich obu dokumentow ? jak wyglada sprawa jazdy na "blachach szweda" biore jego ubezpieczenie i jazda w drogę na promie nie robia problemow ze nie bede wlascicielem w/g. dowodu. a u nas plicjanty nie beda sie czepiac tego samego ?
I teraz przepraszam za trochę mały OT ale mam jeszcze taki problem przylatuje na Skavska w tygodniu o godz. 12:55 musze sie dostac do Sztokholmu odebrac auto (papiery i auto czekaja na mnie w okolicach Huddinge a potem autem chce się dostać do Nynashamm na 18 na prom jak to widzicie jest to realne czasowo bo nie wiem czy rezerwować prom na ten sam dzien czy zostac na noc co mi nie pasuje ma ktos mniej wiecej rozeznanie ile czasu zajmuje przejechanie z lotniska (autobus itp)do Sztokholmu dostanie się do Huddinge i potem trasa autem do Nynashamm bo moze sobie lepiej odpuscic stresa i gdzies przenocowac. Jesli tak to macie do polecenia jakies tanie hotele w okolicy np. Verby
  Profil uzytkownika: TTTTTT     
evablada
Stockholm


Wpisów: 740
Od: 2009-10-02
2009-10-02 16:31
Witam Proszę nie krzyczcie na mnie tak na wejściu... że temat milion razy wałkowany...możliwe... Ale ja nie wiem jak to ma wyglądac
Chcę sprzedać bratu samochód,którym jeżdzę w SE..oczywiście blaszki ma szwedzkie,zarejestrowany - wszystko git.Mój brat ma przyjechać po niego do SE - wrócić do Polski i tam zarejestrowac na siebie...i tu własnie mam problem... bo nie bardzo wiem w jakiej kolejnosci ma to się odbywac?.. Czy ja najpierw muszę wyrejestrować samochód tutaj...i co z ubezpieczeniem..jak on będzie wracał?... czy brat ma nim dojechać do PL i wtedy mam wyjrejestrować?...((
Nie mam pojęcia...(( Proszę o pomoc i wyrozumiałość w moich pytaniach.
  Profil uzytkownika: evablada     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-10-02 16:35
poczytaj prosze najpierw specjalny temat:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428
  Profil uzytkownika: iza     
evablada
Stockholm


Wpisów: 740
Od: 2009-10-02
2009-10-02 16:40
Dziękuję Ci bardzo! ))
  Profil uzytkownika: evablada     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-10-02 17:15
evablada, niech jedzie do polski , i tam zarejstruje , a ty zglsisz ze ci zginal


zartuje

zamow sobie dotatkowa kopie zoltego dowodu i posc go na starych , i jak bedzie w polsce to wtedy wyrejstuj ... szkoda by bylo jak bys go wyrejstrowala a on gdzie po drodze zrobi wypadek ..

napisz domnie maila, to ci powiem co i jak ..
mail w profilu
  Profil uzytkownika: szary     
evablada
Stockholm


Wpisów: 740
Od: 2009-10-02
2009-10-02 20:02
Dooobre Szary ) ..chyba tak zrobię
  Profil uzytkownika: evablada     
krzysztof www


Wpisów: 1
Od: 2009-11-08
2009-11-08 18:06
witam!!!
Wszyscy pisza o szwedzkich samochodach ktore chca sprowadzic do polski a ja mam inny problem....
chce sprzedac samochod na polskich blachach osobie ktora mieszka w szewcji (wlasciwie to litwin)co jest do tego potrzebne????????????
z gory dziekuje
pozdrawiam
Krzys
  Profil uzytkownika: krzysztof www     
siwy88
Gliwice


Wpisów: 1
Od: 2010-01-01
2010-01-01 22:35
Witam!
Zakupiłem samochód szwedzki w niemczech ktory nie byl rejstrowany w niemczech. Sprowadzilem go do Polski i posiadam tylko niebieski dokument rekstracyjny, i nie posiadam żółtego.. a z urzędu szwedzkiego dostalem takie pismo:

Fordonet avregistrerades den 2008-11-23 da det fordes ut ur lander. Agare vid detta tillfalle var ( bylo nazwisko).

Nagot registreringgsbevis for fordonet kan inte utfardas eftersom har avregisrerats.


Bardzo bym prosil o przetlumaczenie tego pisma.. i odpowiedz
  Profil uzytkownika: siwy88     
krispan


Wpisów: 1
Od: 2010-01-07
2010-01-08 11:58
mam pytanko,kupilem samochod w szwecji ale nie mam niebieskiej czesci dowodu rejestracyjnego,czy mozna jokos zalatwic wtornik tego dokumentu?prosze o pomoc
  Profil uzytkownika: krispan     
sepjotorr
Sundsvall


Wpisów: 25
Od: 2008-10-02
2010-01-10 00:54
Wiele jest tutaj informacji na temat kosztów szwedzkich związanych ze sprowadzaniem auta,a jakie są koszty w polskich urzędach.Czy ktoś się orientuje ile trzeba dołożyć do całej imprezy w PL ? Bardzo proszę o pomoc.
  Profil uzytkownika: sepjotorr     
fiolka1601


Wpisów: 1
Od: 2010-03-22
2010-03-22 20:32
mam pytanko...moj brat kupil samochod ktory byl sciagniety ze szwecji,oplaty ma wszystkie porobione do grudnia tylko musi przerejestrowac auto i zastanawiam sie ile to bedzie kosztowalo,pomożecie??
  Profil uzytkownika: fiolka1601     
PAVLIQ
STOCKHOLM


Wpisów: 1
Od: 2010-03-13
2010-04-17 10:20
Witam, mam pytanie do osób którym udało się zarejestrować samochód w Polsce. Czy musieliście korzystać z usług tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia dokumentów na język polski, czy też wystarczą te szwedzkie??? Zastanawiam się dla tego , iż w moim mieście może być problem ze szwedzkim tłumaczem dlatego ,może lepiej byłoby przetłumaczyć je od razu tutaj na miejscu???
  Profil uzytkownika: PAVLIQ     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 18:18
W sobotę kupiłam samochód ze Szwecji ale na rejestracji nie ma żadnej naklejki czy w takim razie samochód jest w ogóle ubezpieczony i czy mogę poruszać się samochodem po Polsce do momentu kiedy nie zarejestruje go w Polsce ? niby mam jakieś papiery że samochód jest ubezpieczony ale wszystko jest po szwedzku ;/ Bardzo proszę o odpowiedz
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-04-19 18:37
Naklejki wyszły od tego roku z użytku. Ubezpieczenie w Szwecji NIGDY nie przechodzi na nowego właściciela.

Jest jeden wyjątek ale bardzo rzadki: jeśli jest wykupione specjalne ubezpieczenie exportowe (exportförsäkring).
Ale to tak rzadkie, że w przyrodzie prawie nie występuje.
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 18:54
Jest jeszcze jeden wyjatek.Kupila od znajomego i samochod nie zostal jeszcze w Szwecji wyrejstrowany,jezdzi na szwedzkim ubezpieczeniu do momentu zgloszenia do oclenia w Polsce.Nastepnie odesle tablice i dowod zarejstrowania w Polsce co spowoduje usuniecie z ewidencji w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 19:30
czyli nie mam ubezpieczenia ? a co w sytuacji gdyby był jakiś wypadek ? Samochód kupiłam w Polsce od polaka zameldowanego na stałe w Szwecji on mi nic nie mówił , że muszę mu odesłać tablicę i jakieś papiery. Dostałam on niego takie dokumenty : Del 1 - niebieski , del 2 - żółty , i jakiś papier który jest niby ubezpieczeniem wygląda mniej wiecej tak :

Forsakringsa nummer . . .

forsakringen galler rfan. . .

forsakringen galler till och med . . . . ( co to za papier ?)

na polskiej umowie kupna sprzedaży mam wypisaną miejscowość Sztokholm i walutę kupna w koronach szwedzkich , Urząd sie do tego nie przyczepi ?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi na moje pytania
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 19:36
Umowe masz dobra,podaj nr rejstracyjne szwedzkie zobaczymy czy ma ubezpieczenie.Te dwa dowody niebieski,zolty sa wystarczajace do oclenia i rejst.w Polsce,wiec wyglada OK.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 19:41
nr rejestracyjny :
TZZ 379
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 20:02
Ten samochod jest wyrejstrowany 200100402,wlascicielem jest Jaroslaw(nazwiska nie bede podawal)zam Hässelby.
Wyglada na to,ze jezdzisz na wyrejstrowanym sam.,wiec ubezp nie obowiazuje.Ten samochod zostal sprowadzony do Szwecji 2010 01
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 20:06
Szybko clij,rejstruj,ubezpieczaj w Polsce.Jezeli masz kontakt z tym gosciem,ktory Ci go sprzedal odeslij mu tablice,papier z rejestracji w Polsce wtedy zdejma mu go ze stanu,to w jego interesie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 20:08
dane osoby która sprzedała mi samochód zgadzają się z tym co napisałeś. rozumiem , ze jeżeli nie mam ubezpieczenia to nie powinnam jeździć tym samochodem do momentu gdy nie zarejestruje go w Polsce ?
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 20:10
Ja osobiscie bym nie jezdzil.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 20:18
dziękuje za pomoc.

Chłopak który sprzedał mi ten samochód nic nie mówił o odesłaniu tablic i papierów i powiedział ,że nie muszę tłumaczyć papierów u tłumacza , czy to prawda ?
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-19 20:27
Na temat tlumaczenia papierow w Polsce nie mam pojecia,przepisy sie tak czesto zmieniaja,mieszkam w Szwecji.Jezeli temu gosciowi nie odeslesz tablic i papieru z rejestracji w Polsce,ten sam pojazd bedzie figurowal w rejestrach dwoch panstw.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-19 22:42
Joland bardzo dziękuje za pomoc

zdążyłam przed 21.00 do ubezpieczalni i wykupiłam OC w PZU na czas do załatwienia wszystkich formalności Polsce za 99 zł dla samochodów sprowadzanych z zagranicy. Teraz mogę swobodnie poruszać się samochodem.
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-20 08:38
Tak za bardzo to bym nie powiedzial,problemem moze byc policja,gdyz jest wyrejstrowany w Szwecji i nie zarejstrowany w Polsce.Ryzyko jest mniejsze,lecz nie oznacza,ze np powodujac,lub uczestniczac w wypadku do tego nie dojda.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-20 09:16
Jednym slowem ubezpieczylas pojazd,ktory nie powinien znajdowac sie w ruchu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-23 18:48
a jak by mnie zatrzymała Policja do zwykłej kontroli i zorientowali by się, że samochód jest wyrejestrowany ze Szwecji , to co wtedy ? mogę mieć jakieś nieprzyjemności ?
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-04-23 19:19
"Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Art. 94. § 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
[...]
4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu;
[...]
podlega karze grzywny.

Na zasadzie art. 9 kw będzie taka osoba mogła odpowiadać na podstawie powołanych przepisów. Raz za jazdę bez wymaganych dokumentów (dowód rejestracyjny), dwa za kierowanie pojazdem bez jego dopuszczenia do ruchu (też dowód rejestracyjny). W przypadku ostatniego przepisu dotyczy on jedynie właściciela, który taki pojazd pozwala osobie trzeciej prowadzić.

Kara grzywny może być orzeczona do 5.000 zł"


http://forumprawne.org/pra wo-wykroczen/14342-samochod-bez-dowodu-re jestracyjnego.html
  Profil uzytkownika: mabr     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-23 19:41
czyli najbezpieczniej będzie jak do czasu zarejestrowania samochodu w Polsce nie będę po prostu nim jeździć.

Rozumiem, że jak moje auto jest wyrejestrowane ze Szwecji nie będzie problemu z rejestracją go w Polsce ? W takiej sytuacji nie muszę osobie która mi sprzedała samochód odesłać szwedzkich tablic rejestracyjnych i dokumentu Del 2 ?
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-04-23 20:07
z drugiej strony jak ten chłopak wyrejestrował samochód skoro nie oddał tablic rejestracyjnych bo ja je mam ?
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-04-23 20:21
Ten samochod jest wylaczony z ruchu,gdy zarejstrujesz w Polsce papier z rejestracji+teblice wyslij do niego.Jest to w Twoim i jego interesie zdjac go ze stanu w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2010-04-26 08:39
kuna_gdansk , mogl zrobic tak jak ja .... ja mam az 3 dowody rejstracyjne .. i 6 nr rejstracyjnych do mojego auta ..
  Profil uzytkownika: KimeX     
leszekbabinski


Wpisów: 3
Od: 2010-05-06
2010-05-06 15:58
Witam serdecznie. Czy ktos sie orientuje jakie sa koszta i jaka jest procedura przerejestrowania samochodu na polskich tablicach na szwedzkie?? Mam auto 3 letnie kupione w Polsce i szkoda mi go sprzedac.
  Profil uzytkownika: leszekbabinski     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-05-06 18:51
dziś zarejestrowałam samochód w Polsce. Żeby zarejestrować auto trzeba koniecznie oddać w Urzędzie tablice rejestracyjne i dwa dowody rejestracyjne.
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
leszekbabinski


Wpisów: 3
Od: 2010-05-06
2010-05-06 19:43
Powtarzam ze chodzi mi o zmiane tablic polskich na szwedzkie.
  Profil uzytkownika: leszekbabinski     
kuna_gdansk


Wpisów: 11
Od: 2010-04-19
2010-05-06 21:22
leszekbabinski moja wypowiedz nie była odpowiedzią na Twoje pytanie

napisałam o oddaniu tablic i dowód bo wcześniej większość pisała , że koniecznie trzeba odesłać tablice i dowody właścicielowi do Szwecji - niestety w praktyce jest to niemożliwe.
  Profil uzytkownika: kuna_gdansk     
petitka18


Wpisów: 951
Od: 2007-01-20
2010-05-16 14:04
moj tata robi przymiarke na zakup auta w Se,wyczytal gdzies na stronie urzedu komunikacji,czy jak to tam sie nazywa w Pl,ze musi oddac te 2 dowody zolty i niebieski oraz tablice tez,urzad polski niby kontaktuje sie ze szwedzkim ze autko jest w Pl i automatycznie zostaje wyrejstrowane,czy jest tak w praktyce?z tego co obserwuje tu na forum wpisy kupujacych samochody tu w Se jest troche inaczej z ta rejstracja w Pl,a wyrejstrowaniem w Se,prawdopodobnie auto bedzie kupione na mnie,zeby zaoszczedzic sobie klopotow jezykowych miedzy kupujacym ,a sprzedajacym,w razie niespodziewanych komplikacji z zarejstrowaniem w Pl,czy to dobre rozwiazanie ?pozyjemy -zobaczymy,jesli ktos moze doradzic to z gory dziekuje
  Profil uzytkownika: petitka18     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-05-16 16:33
petitka18 , dobrze zrobisz . kup na siebie .... , potem poros tate by odeslal Tobie nr szwedzkie , i kopie polskiego dowodu . A Ty zamow nowy dowod zolty , i wnim napisz export , i wyslij im nr rejstr i kopie dowodu polskiego i juz ..
  Profil uzytkownika: szary     
petitka18


Wpisów: 951
Od: 2007-01-20
2010-05-16 17:27
tak zrobie!!!
bardzo,bardzo dziekuje szary-jestes Wielki

p.s. za odp., w drugim temacie rowniez wielkie dzieki
  Profil uzytkownika: petitka18     
flowerdm


Wpisów: 9
Od: 2008-07-16
2010-05-17 21:29
Witajcie!Troche czasu temu skorzystalem z rad Mabra i Szarego,wszystko poszlo pieknie,zarowno w Szwecji jak i w Polsce.Przyprowadzilem trzy autka do ojczyzny prawie bez problemow.Chce teraz pomoc w zakupie auta mojemu szwagrowi.Caly zakret polega na tym,ze nie mam juz stalego meldunku w Szwecji,poniewaz w zeszlym roku zglosilem Flyttning till utlandet.PN oczywiscie pozostal,ale fizycznie nie ma juz w Szwecji.Mozecie cos doradzic?Niby moge kupic auto na siebie,ale dokad wtedy Transportstyrelsen przysle dokumenty?Czy moge podac jakis inny adres?Podpowiedzcie cos,prosze.Pozdrawiam Forumowiczow.
  Profil uzytkownika: flowerdm     
BeataK


Wpisów: 15
Od: 2010-06-01
2010-06-01 16:04
Witam, ja bym się też chętnie dowiedziała, jak przerejestrować auto z polskich numerów na szwedzkie, jesteśmy tu już czwarty miesiąc a numer rejestracyjny stale polski. Mamy personnumery, pozwolenia z Migrationverket.
Wszyscy mówią, że to strasznie dużo kosztuje takie przerejestrowanie, jeśli to prawda, to trzeba będzie sprzedać i kupić tutaj.
  Profil uzytkownika: BeataK     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-01 16:21
flowerdm ,nie jestem pewien , ale twoj nr pers. nadal widnieje w ich systemie , trzeba bylo by to sprawdzic i adres pod ktory ostatnio byles zameldowany ..

A jak nie , to tak jak Facet pisal ostatnio, podajesz nr swoj , i kopie paszportu i daja ci tymczasowy nr , i wysylaja papiery na podany adres, choc to moze dluzej trwa.
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-28 18:35
Witam! kupilem samochod w SE i mam pytanie czy lepiej go zarejestrowac tutaj, oplacic, przeglad itd i wywiesc do PL i tam go przerejestrowac na PL tablice czy jak to zrobic??
  Profil uzytkownika: MaciejR     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-28 19:12
a gdzie nim bedziesz jezdzil ??
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-28 19:15
jak narazie jezdzilbym w SE(2-3 miesiace) a pozniej w PL
  Profil uzytkownika: MaciejR     
mardam1234


Wpisów: 2
Od: 2010-06-28
2010-06-28 19:19
wita może ktos mi pomoc kupiłem auto w niemczech z szweckimi papierami ale tylko mam ten niebieski żóltego brak co robić mam w tej sytuacji
  Profil uzytkownika: mardam1234     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-29 07:42
MaciejR jak w szwecji to musisz miec ubezpieczenie , aktualny przeglad , i auto do puszczone do ruchu ......
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-29 17:43
ok rozumiem a czy musze miec jakias dodatkowa umowe kupna sprzedazy zeby go pozniej przrejestrowac na polskie tablice?? czy same te dwa papierki niebieski i zolty??
  Profil uzytkownika: MaciejR     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-29 17:49
napewno potrzebujesz zolty i niebieski , w rozmiarze A4 , a czy jakas umowe ?? , to zalezy , ale zawsze dobrze miec jak by co . W Polsce maja chore prawa , w jednym miescie nei trzeba miec zoltego , sami sprawdzaja , w drugim trzema , a wtrzecim i umowe kupna i sprzedazy .
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-29 17:58
hmm to teraz kolejne pytanie czy po szwedzku czy po polskui czy przy tym pozniejszym przerejestrowaniu z SE blach na PL musze te wszystkie oplaty przeglady itd robic w PL?
  Profil uzytkownika: MaciejR     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-29 18:03
taka umowa wystarczy http://www.przetlumaczyc.p l/umowy/szwedzko-polska.pdf ??
  Profil uzytkownika: MaciejR     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-29 18:31
poczytaj tu na forum , gdzies jest opisane .. napewno bedziesz musial robic nowy przeglad auta w pl do zarejstrowania i zrobic oplaty przy sprowadzeniu auta do polski .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-06-29 18:33
taka umowa moze byc hehe.... spox
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-06-29 18:36
ok dzieki za pomoc
  Profil uzytkownika: MaciejR     
arek2547


Wpisów: 2
Od: 2010-07-03
2010-07-05 23:24
witam mam pytanie mam samochod z zalozonym gazem z polski
czy w szwecji są stacje z gazem do naszych polskich instalacji gazowych pozdrawiam prosze o odp..
  Profil uzytkownika: arek2547     
Sylwusia


Wpisów: 3
Od: 2010-07-06
2010-07-08 20:30
Hej!! Przeczytałam całe forum i mam jedno pytanie do osób które przyprowadziły z SE i zarejestrowały auto w PL (już zresztą było zadawane ale bez odzewu): czy szwedzkie dokumenty trzeba tłumaczyć u tłumacza przysięgłego, czy wydział komunikacji przyjmuje je bez tłumaczeń? I jeszcze coś, chcę się tylko upewnić: ubezpieczenie eksportowe na 1 m-c jest dość drogie, czy mogę na nr VIN ubezpieczyć auto w PL np w PZU czy Warcie i na tym ubezpieczeniu wyjechać ze Szwecji, czy to ma być zwykłe OC czy coś jeszcze innego?
  Profil uzytkownika: Sylwusia     
petitka18


Wpisów: 951
Od: 2007-01-20
2010-07-08 22:12
miesiac temu auto sprowadzone z Se,papiery musza byc tlumaczone u tlumacza przysieglego-sprawdzone
  Profil uzytkownika: petitka18     
Sylwusia


Wpisów: 3
Od: 2010-07-06
2010-07-09 13:38
Petitka dzięki za odpowiedz, a czy nie orientujesz się może czy jest jakiś w PL na przerejestrowanie samochodu ze Szwecji? Bo np autem z Niemiec można jeździć dość długo (nie wiem czy jest jakieś termin) bez rejestracji oby tylko było zapłacone OC i oczywiście ważny przegląd tech - czy w przypadku auta ze SE tez tak jest? Załóżmy ze kupię auto w Szwecji dziś, a do Polski przyjadę nim dopiero za miesiąc to czy nie będzie żadnych problemów z załatwieniem formalności?
  Profil uzytkownika: Sylwusia     
gustaw81


Wpisów: 2
Od: 2010-08-16
2010-08-16 21:19
witam!jak i gdzie mam zarejesteowac samochod sprowadzony z niemiec ?gdzie sie to zalatwia i jak...???!
  Profil uzytkownika: gustaw81     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-17 07:57
gustaw81 , a gdzie chcesz go zarejstrowac ..
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-17 08:07
Sylwusia, trudno powiedziec jak to wyglada..

Bo jesli odemnie bys kupila auto np. dzis , to ja zaraz bym je wyrejstrowal , zeby zwrocila mi sie kasa za ubezpieczenie i podatek za auto ,a podruge niechcialbym zebys dostala mandat za zle parkowanie , bo przyszlo by namnie. Jesli bys wykupila ubezpieczenie w polsce na vin , to i tak bys autem nie moga sie w szwecji poruszac, a w polsce nikt tego nie sprawdzi.
  Profil uzytkownika: szary     
gustaw81


Wpisów: 2
Od: 2010-08-16
2010-08-20 20:00
WITAM SZARY!interesuje mnie zarejestrowanie auta w Szwecji
  Profil uzytkownika: gustaw81     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-21 11:28
a skad ??? , bo np z niemiec musisz niemiecki dowod biref wyslac do transportstyrelsen , i to trwa z jakies 3 tyg , bo sprawdzaja czy auto nie jest kradzione , koszt kolo 700 kr .

tu masz adres jak sie oto starac :
http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordonsimport-och-ursprungs kontroll/Ansok-om-ursprungskontroll/

jak sprawdza wiarygodnosc auta , ale musisz na ich konto wplacic 700 kr , potem dostaniesz specjalny nr nazywa sie ärendenummer, i z tym nr zamawiasz przeglad auta , koszt z jakies 1700 i odrazu sie dowiesz jakie bedziesz mial nr rejtr. Po 3 - 4 dniach przyjda nr rejstr i dowod na auto .
Jesli z polski to tak samo , musisz im wyslac dowod auta. Nie wiem jak jest z krajami poza uni ;(
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-21 11:41
aha , i wysylaj dokumenty poleconym , bo szkoda by bylo jakby gdzies sie zawieruszyly ;(
  Profil uzytkownika: szary     
MaciejR


Wpisów: 7
Od: 2010-06-28
2010-08-22 20:05
Witam ponownie mam pytanie co do pobrania gdzies papieru...zolty badz niebieski niewiem ktory potrzebny bo kolos od ktorego kupilem woz nie moze go znalesc ale mowil ze mozna go wypisac recznie i bedzie ok... jesli bym mogl prosic o jakis link do tego papierka to bylbym wdzieczny. z gory dziekuje
  Profil uzytkownika: MaciejR     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-22 20:32
https://www21.vv.se/bestal lregbevis/Inmatning.aspx
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-25 23:13
A jak to w koncu jest z tym ubezpieczeniem? Szary - piszesz, ze jak sie wykupi OC w Polsce na numer VIN, to nie mozna sie w Szwecji poruszac na tablicach Szweda? W instrukcji wg Mabra jest, ze tak mozna zrobic?

Czy komuś sie udało kupić OC w PL na numer VIN i może podać procedurę - chodzi mi o to czy faktycznie trzeba iść osobiście z umową kupna i oryginalnym dowodem rejestracyjnym? Trochę to wydaje się skomplikowane..

Będę w Szwecji jeszcze parę miesięcy i chciałbym przy okazji jakąś okazję sprowadzić
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-26 07:41
regees , jesli ja sprzedam Tobie auto , to odrazu je wyrejstrowuje od ruchu , bo niechce placic ubez. i podatku zacos co niemam , a podruge niechcialbym zebys sie poruszal moim autem i zbieral mandaty za zle parkowanie
Jesli Ty wykupisz ubezpieczenie na nr VIN , a policja Cie zlapie w szwecji i sprawdzi auto to mozesz miec problemy.
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-26 08:50
a nie lepiej wykupic nr probne w polsce ??? i nanich jezdzic ??
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-26 22:59
Ponieważ będę tu jeszcze jakiś czas i mogę podać adres do korespondencji, to chcę to zrobić przez tablice eksportowe. A zastanawiam się nad kupnem polskiego OC już na cały rok przez internet. Taki wydruk chyba urząd szwedzki zaakceptuje?

  Profil uzytkownika: regees     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-27 20:29
W ogłoszeniach widzę też samochody z zamazaną specjalnie tablicą rejestracyjną. Nie można wtedy sprawdzić samochodu na vv. Nie wzbudza to we mnie zaufania, czy słusznie?
  Profil uzytkownika: regees     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-08-27 21:11
Tak, wydruk z internetu jest jak najbardziej dokumentem.
Pieczątki nie trzeba

Ale niesłusznie nie ufasz ogłoszeniom z zamazanym nrem.
Raczej dostaniesz nr rejestracyjny jeśli o niego poprosisz. Nic dziwnego że właściciele je zamazują- w Szwecji bardzo łatwo sprawdzić gdzie auto że tak powiem garażuje..
  Profil uzytkownika: mabr     
Adik
Mariefred


Wpisów: 72
Od: 2006-11-18
2010-08-28 16:36
Witam,
zamierzam po week kupic auto tutaj w Szwecji i na drugi dzien pojechac nim do PL. Na forum przeczytałem dwie sprzeczne informacje odnośnie ubezpieczenia.
mabr napisał, ze można wykupic ubezpieczenie w polsce na sam nr vin, a szary wyżej napisał, ze jezeli policja zatrzyma w szwecji takie auto z takim ubezpieczeniem to będzie problem, więc jak to faktycznie jest?
Mozna tez zarejestrowac auto na siebie w celu exportu i tym samym exportowe tablice jak i dowod, ale tutaj tez trzeba wczesniej wykupic ubezpieczenie w polce na vin, więc czemu to nia miałoby funkcjonowac na stałych tablicach? Poza tym nie wiem jak mozn awykupic ubezpieczenie na cos, czego sie prawnie ani fizycznie nie posiada, nie przedstawiajac dokumentu zakupu bądz dow ubezpieczalni, noi swoją drogą wykupowac ubezp na auto po które się dopiero jedzie oglądac, nie logiczne.
  Profil uzytkownika: Adik     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-29 00:37
Adik, w polsce nie ma takiej funkcji , ale mozna w szwecji auto wyrejstrowac od ruchu , i wtedy sie nie placu ani podatku , ani ubezpieczenia za auto .. w polsce jest to nie mozliwe .

Jesli Ty kupisz auto i ja je wyrejstruje z ruchi w szwecji to nie mozesz sie nim poruszac tu ...
nawet jesli masz wykupione ubezp. ale zawsze sie mozesz dogadac z klientem zeby ci dal 1 lub 2 dni na przejazd .
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-29 23:53
uff, przeczytałem kilka tematów z forum i z ze strony transportstyrelsen i chciałbym się upewnić odnośnie sprowadzenia auta sposobem oficjalnym, na tablice eksportowe.
- spisuję ze Szwedem umowę kupna, sprzedaży, to jest oczywiste
Dostaję:
- Cały niebieski Del 1, cały żółty Del 2 z zakreśleniem "export" i z podpisem sprzedającego. Czy może tę połówkę żółtego to Szwed sam wyśle?
- szwedzkie tablice rejestracyjne
- protokół z kontroli technicznej (nie starszy niż rok)

Biorę kluczyki, ale zostawiam auto u Szweda, bo jechać raczej nie mogę (chyba, że się Szwed zgodzi, albo po cichu bo to weekend, albo OC wydrukuje u Szweda i poproszę o kilka godzin nie avställd . No właśnie a nawet jak się zgodzi, to jak zostawię potem auto bez tablic np. przed bezpłatnym parkingiem koło Ikei na dwa tygodnie, to policja się nie zainteresuje?
Przez internet kupuję OC, można na numer VIN i nawet na szwedzki numer rejestracyjny (potem się zmienia). Pytałem się w Multibanku (pośredniczą), gdzie mam konto i tak można.
Drukuję OC.
Wypełniam formularz eksportowy ze strony TS, gdzie podaję adres tymczasowy szwedzki i wszystkie te dokumenty łącznie (oprócz umowy kupna) razem z tablicami wysyłam pocztą do TS na adres
Transportstyrelsen, 701 81 ÖREBRO (zgadza się? nie ma ulicy?)

Czy może jeszcze trzeba wysyłać jakieś dokumenty, ksera paszportu, dowodu itp?

Czekam 3 dni, albo jak ktoś napisał optymistyczne dwa tygodnie i dostaję czerwone tablice, łącznie z nowym dowodem i mogę rezerwować prom

Jeśli się uda, to opiszę procedurę dokładniej i jak mi poszło.
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-30 07:43
zostaw auto bez nr rejstracyjnych to pozniej je nie znajdziesz
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-30 12:10
tzn?
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-30 12:34
jak zostawisz auto na parkingu bez nr rejstr , to albo policja sciagnie auto , albo jacys mebnele to auto ograbia z czesci
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-30 13:31
to jak inaczej mam wysłać tablice to TS?
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-30 13:43
najlepiej sie z kilentem dogadac .. i wziasc od niego auto tego dnia co masz jechac do polski ....a on niech wyrejstruje jak juz bedziesz na promie
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-30 18:36
ten sposób dla mnie odpada, bo nie wiem kiedy kupię auto, a prom chce zarezerwować dopiero po kupnie. Chyba po prostu zostawię auto bez tablic, mając nadzieję, że nikt się do niego nie dobierze. Ew. dam Szwedowi na drugie tablice niech szybko zamówi i przykręci
Znalazłem umowę kupna, wydaje się bardziej kompletna od tych proponowanych na forum, co o niej sądzicie? (nie znam szwedzkiego):
http://www.alfa-tlumaczeni a.pl/files/umowy/szwedzko-polska.pdf
Czy trzeba taką umowę tłumaczyć w PL?

  Profil uzytkownika: regees     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-08-30 18:42
a teraz doczytałem co proponujesz, bo pomyślałem, że w dniu kupna mam jechać na prom
no tak tylko Szwed musi się zgodzić na to.
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-08-30 20:28
moze sie zgodzic , bo on moze wyrejstrowac auto od ruchu przez neta , a podruge jak wysle zolty dokument do transportstyrelsen ze sprzedal auto to juz bedziesz w polsce
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-09-03 09:57
a jak to jest jak jest kredyt na auto? mozna takie auto bezpiecznie kupic? np. CSF687 widze, ze ma Upplysningar: Kredit.
  Profil uzytkownika: regees     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-09-03 10:25
nie wiem jak jest teraz , ale wlasciciel powinien splacic auto zanim je sprzeda , bo inaczej na twoich dokumentach bedzie pisalo ze masz kredyt .., a jak to bedzie wygladalo jak zarejstujesz auto w polsce ? nie wiem .
  Profil uzytkownika: szary     
regees


Wpisów: 22
Od: 2009-07-10
2010-09-03 17:08
ok, dzieki, chyba lepiej zrobic tak, jak ktos pisal, ze bezpieczniej w takim przypadku kupić bez kredytu.

a jeszcze inne pytanko, jesli mozna:
pojazd jest:
AVSTÄLD, EJ BESIKTIGAD
Avställd (2008-05-16)
Besiktningstermin: 2008-08-01 - 2008-12-31
Senast godkända besiktning: 2008-01-07
Debitering vid påställning(inkl. avgifter), kr: 883
Vägtrafikregisteravgift: 65 kr ska betalas samtidigt med årsskatten.

zeby zrobic tablice eksportowe to auto musi miec przeglad, to chyba sprzedający musi to zrobić i zapłacić nie?
A jakby pojechało na lawecie bez tablic eksportowych, to też trzeba to (Debitering vid påställning) zapłacić, żeby wyrejestrować pojazd? i kto ew. miałby to zrobić?
I czy to nie jest trochę podejrzane, że dwa lata auto stoi?

  Profil uzytkownika: regees     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-09-03 17:48
Tamto z kredytem wyglada lepiej,jak to co stoi dwa lata.Jaki jest problem z kredytem?,spisujesz umowe idziesz do banku z bylym wlascicielem i Twoimi pieniedzmi splaca kredyt.Ja tak kupilem kilka aut.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2010-09-27 14:24
Czy musze przerejestrowywać sprowadzony samochód ze szwecji?
Witam.
Mam takie pytanie, mieszkałem w Szwecji i tam kupiłem sobie
auto, które było zarejestrowanie na mnie w szwecji. Teraz
wróciłem nim do Polski, mam opłacone szwedzkie oc do lutego
2011r. Czy mam obowiązek przerejestrowania go na polskie blachy?
i w jakim czasie?
  Profil uzytkownika: qtashi     
d_walanus


Wpisów: 11
Od: 2007-10-04
2010-09-29 19:13
Witam!
Chcialabym wiedziec,czy moglabym przerejestrowac samochod z szwedzkich blach na polskie,nie jadac tym samochodem do Polski?Po prostu mam tu samochod,ale i tak niebawem zjezdzamy do Polski.Czy bylaby taka mozliwosc,ze zawiozlabym szwedzkie blachy do urzedu w Polsce,a samochod stalby tutaj niejezdzony.Czy da sie to tak zrobic?Jak by to wygladalo.Czy ktos ma pojecie jak to mozna zrobic?Z gory dziekuje!
  Profil uzytkownika: d_walanus     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-09-29 19:27
d_walanus , a jak chcesz zrobic przeglad auta w polsce skoro on jest w szwecji ??? , przeciesz przy kazdej rejstracji musisz zrobic przeglad .

a mieszkanie kupisz bez ogladania ????
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-09-29 19:31
qtashi : moze troche jasniej??? a gdzie mieszkasz ?? masz zabiar wrocic do polksi i tam mieszkac ?? i tam auto uzywac ?? to musisz przerejstrowac .
Co zrobisz jak bedzie wypadek ?? bedziesz dzwonil do szwecji zeby swoje sprawy zalatwic ??
  Profil uzytkownika: szary     
d_walanus


Wpisów: 11
Od: 2007-10-04
2010-09-29 20:27
W tamtym roku kupilismy auto tutaj w Szwecji na polskich blachach i musielismy go przerejestrowac na nas,ale nie musielismy wcale nim jechac do Polski,tylko wzielismy blachy do samolotu i przerejestrowalismy samochod.Czekalismy chyba okolo tygodnia na nowe blachy i z nowymi wrocilismy do Szwecji.Chcialabym wiedziec,czy daloby sie tak zrobic ze szwedzkim samochodem.Kupilismy go tutaj pare miesiecy temu,ale nie chce oplacac go tutaj,bo jest za drogo,to diesel.A przeglad moge miec bez wizyty samochodu w serwisiePowiedzmy,ze moj szwagier robi przeglady.Czy daloby rade to tak zrobic??
  Profil uzytkownika: d_walanus     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-09-29 20:35
d_walanus , to zapytaj szwagra .
  Profil uzytkownika: szary     
d_walanus


Wpisów: 11
Od: 2007-10-04
2010-09-29 20:39
To dziex!Nara
  Profil uzytkownika: d_walanus     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-09-29 20:45
Jak masz szwagra w Urzedzie Celnym,to jest do zalatwienia.W Urzedzie Celnym sprawdzaja zgodnosc z dowodem rejstracyjnym nr silnika i nadwozia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2010-10-01 07:56
szary mieszkam teraz w Polsce i do wiosny zostaje w Polsce, jako że mam ważne OC do lutego szwedzkie chciałem poczekać z przerejestrowaniem do czasu jak mi się będzie kończyło. Czy jest to możliwe czy muszę w jak najszybszym czasie je przerejestrować?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.
  Profil uzytkownika: qtashi     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-01 08:46
mozesz spokojnie jezdzic ...
  Profil uzytkownika: szary     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2010-10-04 08:07
dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: qtashi     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-14 16:07
Witam,moze mi pomozecie

Tydzien temu wyslalam wniosek o przerejestrownie auta z polskich blach na SE.Pozniej przyslali mi kwote 700 SEK zeby oplacic fakturke.-Oplacilam.
Dzis zas dostalam list w ktorym prosza o uzupelnienie dokumentow.
I pisza ".....Frodonets utländska registreringsbevis-om det är utfärdat i flera delar krävs samtliga.Sänd in originalet."
Czy chodzi im o orginalny dowod rejesrtacyjny z PL??Bo do wniosku dolaczylam tylko skan tego dowodu.
Czy moze o cos innego prosza.
Z gory dzieki za pomoc.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-14 16:08
dobrze sie doczytalas
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-14 16:09
prosza o orginal dowodu . w calosci .. i wyslij poleconym
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-14 16:13
Ale jestes szybki Dzieki bardzo Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-10-18 18:39
Hej.mam prosbe o pomoc.jestem w trakcie kupna auta.auto jest sprowadzone z niemiec do polski,byl na tablicach zjazdowych ale ich waznosc skonczyla sie,ja teraz kupie to auto i chce zarejestrowac w szwecji,co musze zrobic i wykupic zebym mogla dojechac nim legalnie do szwecji i tu go zarejestrowac?????bardzo prosze was o pomoc bo sama sobie nie poradze.dziekuje i pozdrawiam wszystkich!!!
Kasia
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-18 18:46
a nie mozna kupic w polsce numerow probnych i ubezpieczenie na ten czas co bedziesz jechal do szwecji ??
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-18 18:47
mam nadzieje ze masz orginalny dowod naniego zeby tu zarejstrowac
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-10-18 19:11
Hej,no wlasnie nie wiem czy musze go zarejestrowac w polsce???i potem dopiero w szwecji????? bez sensu...chcialabym od razu w w szwecji...mam orginal dowod.
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-18 19:41
nie znam sie , ale napewno powinno byc cos takiego ze go restrujesz tylko tymczasowo ,
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-20 16:34
Witam!To znowu ja .
Dostalam papier z Transprt Styrelsen ze moge zrobic przeglad samochodu,ale nadal nie mam jeszcze nr rejestracyjnego.Podali tylko nr nadwozia/podwozia jaki im podalam.Pisza ze musze teraz zabukowac czas na bilbesiktning,ale nie moge tam nic zrobic bo nie mam tego nr rejestr.Czy i jak jest to mozliwe przy podaniu nr nadwozia auta.?
Podali strone http://www.swedac.se/ ,ze tam mam to zrobic ale jakos nie moge.Wiec jesli ktos bylby w stanie mi pomoc,bylabym bardzo wdzieczna.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-20 16:52
teraz musisz zamowic przeglad , tak zwany Reg besiktning .. koszt chyba 1100 kr ... i jak juz bedziesz robila przeglad to odrazu sie dowiesz jaki bedziesz miala nr rejstracyjny , po przegladzie przyjda numery do domu po 3 dniach
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-20 16:53
a skad jestes ??
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-20 16:58
musisz miec taki nr specjalny ktory dostalas
: Ärendenummer
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-20 17:05
Mieszkam w Hallunda.Czyli na ten przeglad to musze sie umowic telefonicznie bo na tej stronie to chyba tylko juz sie podaje nr rejstr.jak sie juz go ma.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-20 17:12
I czy musze koniecznie w tej stacji diagnostyki czy moge w jakiejs innej.Bo a Sätra wiem ze jest i wolalabym tam.Bo ten sedac to chyba gdzies w centrum jest.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-20 17:21
musisz zadzwonic i powiedziec ze chcesz reg besikta bilen i podac im ten Ärendenummer i jak dobrze pamietam to tylko niektore stacje maja taki besiktning

ja jak sciagnelem auto z neimeic to robilem przeglad w väsberga , zaraz z stylu za Mc Donaldem ..
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-20 17:31
Aha czyli lepiej zrobie w tej co podali,bo moze w tej w Satra nie robia tego pierwszego przegladu.Dzieki szary za pomoc.Pozdrawiam .
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-20 18:22
2. Boka tid hos Bilprovningen för registreringsbesiktning.
Information om hur du bokar en tid för registrerings-
besiktning hittar du här.
http://www.bilprovningen.s e/externt/bpweb.nsf/c377abcde387c4aec1256 89c003bd53e/128c761c469d6b5bc1257090003fe f15!OpenDocument

zadzwon pod nr 0771600500 i powiedza ci gdzie jest najblizszy czas ..

Bokning: Du kan bara boka tid för registrerings-
besiktning av ett oregistrerat fordon om du fått ett beslut om godkänd ursprungskontroll ifrån Transportstyrelsen.
Ärendenummer: Du måste ha tillgång till det ärendenummer som du fått av Transportstyrelsen när du ska boka din tid.
Fordonsuppgifter: Du måste också ha tillgång till uppgift om fordonets totalvikt när du ska boka din tid. Uppgiften kan du till exempel hitta på fordonets tillverkarskylt.
Andra uppgifter: Bokningspersonalen kommer att begära uppgifter om telefonnummer, namn och adress när du bokar din tid.
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-20 19:59
Ok,dzieki.NIe rozmawiam po szwedzku ale juz se przetlumaczylam to co napisales.)
  Profil uzytkownika: JuniaN     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-10-28 11:35
Witam.dzieki szary za odpowiedzi.Autko od wczoraj w Szwecji,zaplacilem ubezpieczenie na miesiac w Polsce i bez problemu dojechalem.Mam pytanie
Podales wyzej ta stonke transportstyrelsen,i zlozylem wniosek o sprawdzenie legalnosci,ale pytali tylko o kolor marke auta i nr win,nie chcieli org. brifu i numerow podwozia itd,czy to tak dziala??bo pisali na forum ,ze brif potrzebny i trzeba wyslac,podali cene 700kr tylko czy mam to przez net zaplacic czy przysla fakture, kazali wydrukowac stronke i wyslac do örebro,czy wszystko jest ok??.Sory za moze blache pytania ale jestem laikiem w tych sprawach.Z gory dzieki i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-28 12:05
tyle co mi mowili znajomi , ale za tydzien i ja bede wiedzial dokladnie jak to sie robi, , bo wlasnie rejstruje porsche carrera 4 cabrio narazie jest na hiszpanskich nr
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-29 08:24
dzis wlasnie zrobilem ten URSPRUNGSKONTROLL

tak jak mowiles , wpisujesz nr podwozia , , jakei auto to jest , marka , kolor , rocznik , z jakiego panstwa , nr rejstracyjne wczesniejsze , kiedy go sprowadziles .

i najwazniejsze , na kogo go resjtrujesz.
pozniej jak sie wszysko zgadza naciskasz okej , i wydrukuj ten papier , i tam bedziesz mial wszystklo co wpisales , i ärende-id , nadole masz sie podpisac , data i miejscowosc , i tam tez pisze ile masz zaplacic jest nr Ocr . Jak podpiszesz papiery , to wysylasz do Transportstyrelsen , z orginalnym dowodem , tam jest wszytko napisane , gdzie wysylasz i co masz wzucic do kopwerty , tylko wysylaj POLECONYM , bo jak zginie org, dowod to nie bedzie wesolo . Czym szybciej wplacisz kase na ich konto tym szybciej zabiora sie do pracy .

Narazie dotad doszlem .. teraz czekam az zajmna sie moja sprawa , pozniej opisze co dalej bylo

  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-10-29 08:27
powiem wam ze papiery org. dowodu hiszpanskiego w polsce nie byl by wielkim problemem do podrobienia
to zwykla karta bez zadnego znaku wodnego .. :
nie wiem czy sam bym takiej nie wydrukowal na kolorowej drukarce
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-10-30 15:44
Hej.dokladnie tak jak napisales,niestety jeszcze z jezykiem nie jestem za bardzo zaprzyjazniony wiec nie wyslalem brifu...ciekawe co dalej ,pewnie napisza ,ze potrzebny.Dzieki bardzo za pomoc.Pozdro.
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
PIOTRku


Wpisów: 6
Od: 2010-10-27
2010-10-30 20:56
witam.Mam pytanko-otóż kupilem samochod na szwedzkich tablicach jednak własciciel go odrazu wyrejestrowal a ja mam zamiar nim wracac do polski dopiero poczatkiem grudnia czy jest taka mozliwosc by wyrobić sobie tablice zjadowe(czerwone) nie majac PN? a ubezpieczenie wykupic w PL? nr rej.UYH195
  Profil uzytkownika: PIOTRku     
PIOTRku


Wpisów: 6
Od: 2010-10-27
2010-11-02 16:25
jest kos w stanie mi udzielic odp na pytanie ktore napisalem kilka dni temu odnośnie tablic exportowych
  Profil uzytkownika: PIOTRku     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-02 17:09
wszystko idzie .. dostaniesz tymczasowe probne nr .. czerwone .. , ale zeby to zrobic to byly wlasciciel sie musi oto starac .. i to wszystko dluzej trwa ....

  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-11-12 08:43
Hej.Miales racje ,przyslali mi papier o dostarczenie brifow i umowy kupna sprzedarzy no i rachunek oczywiscie na 700kr.Pozdro
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-12 09:03
wyslij poleconym i zrob sobie kopie dowodu ..
  Profil uzytkownika: szary     
miki1968


Wpisów: 4
Od: 2010-11-14
2010-11-14 18:33
Witam wszyskich.
Poczytalem Wasze wypowiedzi i szczerze to mam pytanie do GURU - Szarego. W czwartek (18.11.) lece z Gd do Skavsta. Upatrzylem Range Rovera Classica. Sprawdzilem go na www21.vv.se/fordon sfraga i wychodzi na to ze jest on "nieuzywany od 05/07/2010". Przeglad ma do czerwca 2011. Szary - czy w jakis sposob uda mi sie zalatwic ze sprzedajacym(handlarz, nie osoba prywatna) zeby bylo ubezpieczenie (ja je zaplace) i zniesienie tej klauzuli "nieuzywany". Dodam ze bede mial na to czwartek i piatek, no i powiedzmy ze przekonam go zeby dal mi te tablice na ktorych jest auto i wszystkie dokumenty( niebieski i zolty).
  Profil uzytkownika: miki1968     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-14 19:03
miki1968 , wszystko zalerzy od chandlarza , popros go by dal Tobie oba pelne dokumenty , zolty i niebieski.
Co do ubezpieczenia to nie wiem jak oni maja , ale jutro moge Tobie wiecej powiedziec bo mam kumpla co sprzedaje auta .

Jesli jemu zalerzy na sprzedaniu auto to moze z toba pojechac na prom i uzyczyc zielonego nr rejstracyjnego do jazdy probnej , i przed promem sciagnac, zebys tylko wjechal na prom , ale jutro bede wiedzial wiecej .....
  Profil uzytkownika: szary     
miki1968


Wpisów: 4
Od: 2010-11-14
2010-11-14 19:28
Dzieki Szary. Bede bardzo wdzieczny. Tak to jest jak sie chce miec "dziwne" auto, a nie takie co stoi na kazdym rogu u niemca. W calej Europie nie ma dla mnie egzemplarza, tylo u Was
  Profil uzytkownika: miki1968     
miki1968


Wpisów: 4
Od: 2010-11-14
2010-11-14 19:33
A jeszcze jak bys mogl, to najbardziej mi chodzi o ten temat "nieuzywany..." z czym to zjesc? Czy to znaczy ze auto nie moze jezdzic? Wiesz jestem legalista i nie moge sobie pozwolic na jakiegos babola..
  Profil uzytkownika: miki1968     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-14 19:38
nieuzywany ?? moze masz na mysli wyrejstrowany ( avställd) , bo w szwecji jak nie uzywasz auta to mozna go wyrejstrowac na 3 miesiace , lub wiecej , i wtedy nie placisz podatku ani ubezpieczenia .. i tak robia firmy ktore od ciebie kupuja auto , odrazu go wyrejstowuja by nic nie placic zanie ..
  Profil uzytkownika: szary     
miki1968


Wpisów: 4
Od: 2010-11-14
2010-11-14 20:00
Jest napisane "Fordonsstatus: Avställd (2010-07-05)" . Fakt - wyglada to na czasowe wyrejestrowanie. A co to dla mnie, ktory bedzie tam 2 dni oznacza? Czy gosc da rade powrocic do stanu pierwotnego, czyli do zarejestrwania na stale?
  Profil uzytkownika: miki1968     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 13:46
To ja czegos nie rozumiem,tak jak juz kiedys pisalam przerejestrowywalam auto z PL na SE blachy.W poniedzialek maialam przeglad auta,przeszedl choc jest pare rzeczy ktore do 22 grudnia musze zrobic.Ubezpieczenie wczoraj zalatwilam ale jeszcze nie oplacone bo nie dostalam faktury ktora musze oplacic.Dzisiaj przyszly mi blachy.Ale co najdziwniejsze to sprawdzilam na tej stronie co sie sprawdza nr rej ze moje auto tez jest AVSTÄLLD.Czyli jeszcze nie moge nim jezdzic?Czy jeszcze cos teraz musze zrobic?
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-26 15:04
JuniaN : dostalas blachy , napewno dostalas dowod rejstr . zaplac ubezpieczenie i postaw go do ruchu .. i po problemie . Jak nie ubezpieczysz auta to nie da go postawic do ruchu , " ställa på "
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 15:32
Czyli dlatego ze jeszcze nie oplacilam ubezpieczenia???Ale to ze juz je zamowilam to nie ma znaczenia?Narazie nie moge nim jezdzic Pozostalo czekac na fakturke z ubezpieczalni....
Tak dowody tez juz mam zolty i niebieski.
Dzieki Szary
  Profil uzytkownika: JuniaN     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 15:33
Hm.....a co masz na mysli mowiac "postaw do ruchu"?
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-26 15:44
JuniaN , jesli zadzwonilas do ubez. i wzielas ubezpieczenie np. od dzis , to wejdz sobie na :


https://www21.vv.se/minasi dor/logon/RegNr.aspx?url=https://www21.vv .se/MinaSidor/pages/vehicleregister.aspx

wpisojesz nr rejtracyjny a nizej kod ktory masz na dowodzie niebieskim .
tak to wyglada
http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordon/Av-och-pastallning/P astallning-av-fordon/

potem wpisujesz date od kiedy chcesz go dopuscic do ruchu i okej jesli jest cos nie tak z ubezpieczeniem to ci odrazu wyskoczy ze niemasz ubezp.
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 16:20
Zrobilam tak jak mowiles.Doszlam do tego co trzeba wpisac date-wpisalam ze od dzis.Czyli z ubezpieczeniem jest wszystko ok.Ale czemu tylko na 90 mi wyskoczylo ze do 17 grudnia.?Czy to co 3 miesiace trzeba powtarzac?Sorry ze tak Cie mecze ale jestem ciemna w tych sprawach.A nie chce pozniej jakis kar placic.
A to ze to jest pierwsza rej to ja nie place tych 50 SEK-ow?
  Profil uzytkownika: JuniaN     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-11-26 16:23
"Na razie nie moge nim jezdzic. Pozostalo czekac na fakturke z ubezpieczalni...."
mozesz jezdzic od daty i godziny rejestracji/wykupienia ubezpieczenia. nie trzeba czekac na fakture...
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-26 16:26
JuniaN 90 dni ?? wiecej nic nie pisalo ? a masz diesel ??
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 16:36
Nie,on jest na benzyne.Pisalo tak :
"Detta är en bekräftelse på din anmälan.

Fordonet xxxxxx kommer att ställas på från och med den 26 november 2010.
Fordonet får användas till och med den 17 december 2010 utan att den nu påförda fordonsskatten är betald.

Ett inbetalningskort på fordonsskatt och eventuella avgifter kommer inom 3 vardagar."


  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-26 17:21
no to okej , mozesz smialo jezdzic
  Profil uzytkownika: szary     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 17:39
A co z ta data 17 grudnia?
  Profil uzytkownika: JuniaN     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-11-26 21:59
Wazne ze juz autko jest dopuszczone do ruchu ,i moge juz jezdzic.Tyle czasu to trwalo

Dziekuje za pomoc

A tak z ciekawosci zapytam czy jakbym tego nie zrobila to jak policja by mnie skontrolowala,to czy mogliby sie przyczepic??CZy gorsza mandacik wlepic??
Pozdrawiam Was !!!Milego weekendu
  Profil uzytkownika: JuniaN     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-27 12:49
do 17 grudnia mozesz uzywac auto nie placac podatku
pozniej przyjdzie rachunek na okolo 2000 kr za caly rok
  Profil uzytkownika: szary     
szu666


Wpisów: 8
Od: 2010-06-20
2010-11-30 00:47
Hej mam pytanie mam auto sprowadzone ze Szwecji i od ponad miesiąca jest zarejestrowane w Polsce a dalej widnieje w na stronie czy będę miał jakiś problem czy to problem byłego właściciela ze nie wyrejestrował z góry dzięki za odpowiedz
  Profil uzytkownika: szu666     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-11-30 07:08
auto moze jeszcze widniec z rok ..
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-03 17:31
Hej.witam.Przyszlo mi wreszcie wezwanie na przeglad.mam podany tylko win auta.id mam oczywiscie z wczesniejszej korespondencji.czy zabukowac czas moge tylko telefonicznie??jesli nie poprosze o link lub wskazowki..dzieki w szczegolnosci dla SZAREGO
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-04 11:47
rajdowiec44 , nie wiem dokladnie jak to dalej idzie , bo ja jeszcze nei przerejstrowalem auta .. a sam jestem w trakcie przerejstrowania dwoch aut , wlasnie wplacilem 700 kr , i jeszcze nie wyslalem dowodu orginalnego ..
ale napewno bedziesz musial zadzwonic .,,, i podac jakis nr ktory dostales z transportstyrelsen..
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-04 15:50
No wlasnie dostalem,ze auto sprawdzone i mam zabukawac czas na przeglad ,trwalo to ponad 3 tygodnie .Z tego co widze na stronie swedac.se to mozna zabukowac tylko telefonicznie,myslalem ,ze jest inna mozliwosc przez net.Pozdro.
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-07 14:03
Witam.okazuje sie ,ze registreringsbesiktning mozna zamowic tylko przez tel.zamowilem dzis a termin mam na 15 grudzien ale w helsinborgu.w malmo jet czas dopiero na 30 grudzien.ale maja roboty....
mam pytanie bo nie zapytalem ile ten przeglad kosztuje???i czy place na miejscu czy przysla fakture???auto osobowe waga max 1625kg
moze ktos robil przeglad i pamieta.pozdro
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-07 14:41
nie powiem ci .. ale jak zamowiles czas to powinna ci powiedziec .. , moze z jakies 2000 kr ??
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-07 14:43
aha , tak placisz przy przegladzie odrazu

tak bylo osttanio jak ja sciagalem auto 5 lat temu .

a teraz jestem w trakcie rejstracji porsche z hiszpani ..
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-08 09:34
No wlasnie ,ze nic nie powiedziala,myslalem,ze moze ktos sie orientuje ale spoko.dzieki i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-14 17:47
Mam pytanie od znajomego,czy istnieje mozliwosc rejestracji auta w szwecji jezeli nie ma mozliwosci odczytania stanu licznika????licznik uszkodzony.co powiedza na przegladzie???
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-14 19:57
trudno powiedziec ... zalezy co jest uszkodzone , mi linka poszla , i nic nie powiedzieli ..
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-14 20:03
jemu wyswietla czaly czas 999999km i obrotomierz zegar,szybkosciomiez tez stoi...heh,dziala tylko paliwo i temp. wody...,ciekawe czy zarejestruja skoro nie wiedza jaki przebieg wpisac...
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-15 07:19
moga przepuscic i napisac w przegladzie ze sie zepsul , i nie trzeba robci jeszcze raz przegladu , bo to nie jest taka szkoda ktora zagraza w jezdzie .. jak np. hamulce , czy luzy na zawieszeniu .. wiec uwazam ze powinien przejsc prez przeglad .. bo to nic nie ma wspolnego z bezpieczenstwem ..
  Profil uzytkownika: szary     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2010-12-29 13:53
witam.no to ja juz po przegladzie,przeszedlem bez problemu a cena za przeglad to 970 koron,chyba dlatego ze to male 4 osobowe auto,myslalem ze bedzie drozsze,dostalem nr rejestracji na tej kartce od przegladu i teraz czekam na dokumenty i rejestracje o ile dobrze zrozumialem to przyjda poczta.teraz mam proble gdzie ubezpieczyc i jak to zrobic.Dziekuje wszystkim szczegolnie dla znawcy tematu Szarego za pomoc.pozdro!
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
Rober


Wpisów: 92
Od: 2011-01-04
2011-01-04 02:38
jako nowy w tej konstelacji - witam uprzejmie
...zamierzam kupić w holandii blaszaka, żeby nim poprzewozić różne sprzęty i meble z polski a potem używać w firmie, czyli auto kupuję w UE ale z podatkiem Vat - pytanie pierwsze, czy będę musiał płacić ponownie Vat w szwecji, bo chcę go tu zarejestrować, czy też wystarczy, jak zapłacę w holandii? kolejne wątpliwości mam czy rejestrować go na firmę czy prywatnie, czy są różnice w opłatach i czy rejestracja na firmę - tu nadmienię, że jestem udziałowcem sp z o o i chcę otworzyć przedstawicielstwo i to oczywiście przedstawicielstwo potrzebuje auto, więc stąd opcja rejestracji blaszaka na firmę... mam nadzieję, że nie zaplątałem tematu...
  Profil uzytkownika: Rober     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-01-04 07:07
napewno nie bedziesz kupowal nowego auta , wiec drugi raz VAT nie bedziesz placil ..

a co do zarejstrowania to nie wiem co sie lepiej oplaca . na firme czy prywatnie ...
  Profil uzytkownika: szary     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2011-01-24 12:55
Mam pare pytan i potrzebuje pomocy

Pracowałem w szwecji kupiłem auto do człowieka u którego pracowałem, on załatwił wszystko i je na mnie w szwecji zarejestrował. Teraz jestem w Polsce i chcę przerejestrować auto na polskie blachy, Jak to zrobić? Mam ważne ubezpieczenie do końca miesiąca czy musze coś do szwecji wysyłac że rezygnuje z ich ubezpieczenia? i jak przerejestruje na polskie blachy to musze też coś do szwecji wysłac że to zrobiłem? Przepraszam jęsli dla kogoś moje pytania są dziwnę, ale jestem zielony w tym temacie. pozdrawiam
  Profil uzytkownika: qtashi     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 12:57
caly watek jest o tym poczytaj go najpierw.
+ tu:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=27428
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-01-24 13:00
qtashi , wyrejstruj go w szwecji , zebys nie placil ubezpieczenia i podatku .. zarejstruj go w polsce. Potem wyslij nr rejstracyjne szwezkie do polski i kopie dowodu poslkiego ze jest zarejstrowany w polsce , i zeby go wytrejstrowali , napisz tez male info ze to ty jestes wlascicielem tego auta i wyjechales nim do polski . i juz .
  Profil uzytkownika: szary     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2011-01-24 14:02
Jak mam go wyrejestrować w szwecji? jestem już z autem w Polsce i na dniach będę go rejestrował u nas na polskie blachy. Nie wiem jak wyrejestrować go w szwecji bo wszystkie sprawy związane z rejestracją załatwił za mnie szwed u którego pracowałem.
  Profil uzytkownika: qtashi     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-01-24 14:28
jak nie wiesz to niech szwed Tobie pomoze a jak nie to poczytaj tu , gdzies jest napisane co i jak ..
  Profil uzytkownika: szary     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 14:39
"Nie wiem jak wyrejestrować go w szwecji"
jak przeczytasz ten watek to bedziesz wiedzial. po to wlasnie jest.
  Profil uzytkownika: iza     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2011-01-25 13:46
Przeczytałem i dalej nie wiem. Samochód jest zerejestrowany na mnie w szwecji. W Polsce jak go przerejestruje to nie będę mógł odesłać tablic i dowodu bo to jak dobrze pamiętam zostaje zabrane w urzędzie komunikacyjnym. Była tez informacja że urząd z Pl sam Kontaktuje się z urzędem z SE i w tedy nic nie musiałbym sam wyrejestrowywać w szwecji?

Możecie mi pomóc?
  Profil uzytkownika: qtashi     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-25 13:56
slabo czytasz...
zamow duplikaty dowodu i tablic i wtedy nawet jak ci w PL zabiora to bedziesz mial co wyslac do SWE (ze polski urzad za ciebie wszystko pozalatwia- balabym sie ufac..)

przeczytaj watek jeszcze raz - klikajac na linki, ok?
ja info znalazlam wlasnie tam.
  Profil uzytkownika: iza     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2011-01-28 13:52
Klikałem na linki i dalej nie wiem :P nic chyba pozostaje mi poproszenie tego szweda o pomoc.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: qtashi     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-28 13:58
zamow duplikaty dowodu i tablic
  Profil uzytkownika: iza     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-01-28 14:09
to chyba strasznie slabo klikales
https://www21.vv.se/bestal lregbevis/start.aspx
  Profil uzytkownika: electra     
qtashi


Wpisów: 8
Od: 2010-09-27
2011-01-28 15:22
No może i tak, nie znam szwedzkie więc może ten link przegapiłem. A możecie mi powiedzieć co tam mam wpisać, bo w pierwszej rubryce to numer rejestracji a w drugiej?
  Profil uzytkownika: qtashi     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2011-01-28 15:34
Człowieku, czy ciebie myślenie boli?
Czy może wszysko za ciebie mają robić inni?

Czy słowo personnummer tak trudno zrozumieć?
  Profil uzytkownika: mabr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-01-28 16:03
dlatego sie nie odzywam ... co tu tlumaczyc ???


jak kupowal auto to sie pytal co i jak .. a teraz ma problem ..

sam napisales ze u tego co pracowales to sam wszystko ci zalatwial , to niech do konca ci pomoze
  Profil uzytkownika: szary     
simonco


Wpisów: 4
Od: 2011-02-03
2011-02-03 18:49
Witam,
mam problem. Kupiłem w Danii ciągnik siodłowy Volvo z szwecką rejstracją RJP547. Wiedziałem, iż u handlarza stoi ponad rok, większość aut u niego stoi (1000 aut na placu). Dostałem niebieski dowód Del 1, niestety żółtego nie dostałem. Dopiero przy rejestracji w kraju dowiedziałem się, iż jest on niezbędny do rejestracji.

Jak zdobyć ten żółty dowód? Jechać do Szwecji???
Czy da się to zrobić przez internet? Bardzo zależy mi na szybkiej rejestracji. Jeżeli ktoś może pomóc odpłatnie lub bezpłatnie proszę o kontakt szymonkostro@gmail.com
  Profil uzytkownika: simonco     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-02-04 08:27
na niebieskim dowodzie tez pisze kto jest wlascicielem , wiec skontaktuj sie znim i powiedz mu jak sprawa stoi ..
  Profil uzytkownika: szary     
simonco


Wpisów: 4
Od: 2011-02-03
2011-02-04 11:55
I tu zaczynają się schody. Dzisiaj podzwoniłem, i auto zostało wyrejstrowane w 2009 roku, tablice zostały zwrócone.
Auto stało prawie 2 lata w komisie. Poprzedni właściciel, firma scanvo, narazie milczy. W dowodzie adres firmy jest już nieaktualny, przenieśli się w inne miejsce. Dzisiaj do nich dzwoniłem, sami nie wiedzą jak mi pomóc. Pozostaje chyba tylko czekać aż urząd sprawdzi auto, i w końcu zarejestruje.
  Profil uzytkownika: simonco     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-02-04 12:14
Znam ta firme,robilem z nimi interesy.
Zadzwon do nich i powiedz,by zwrocili sie do Transportstyrelsen o wydanie pisma o wyrejstrowaniu tego samochodu w Szwecji.Bez problemu takie pismo ta instytucja wyda,wiedza nawet,ze w Polsce wymagane sa pieczatki,tlumaczone na angielski,ect.Na podstawie tego pisma zarejstruja Ci w Polsce.Jak bedziesz czekal na zalatwienie miedzy urzedami polsko-szwedzkimi,to samochod zamiast zarabiac bedzie stal i rdzewial.

Tu podaje Ci namiary na ta firme.

SCANVO AB
Nektaratan 3
43195 Varberg

Tel.+4634084000
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simonco


Wpisów: 4
Od: 2011-02-03
2011-02-04 19:56
Dziękuję za radę, w poniedziałek niezwłocznie do nich zadzwonię. Mam nadzieję że tym razem się dodzwonię i wreszcie sprawa ruszy z miejsca
  Profil uzytkownika: simonco     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-02-05 12:10
jak auto wyrejstrowane to moze byc problem z dowodem ..
chyba ze oni maja w swoich papierach gdzies caly zolty ..
  Profil uzytkownika: szary     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-02-05 12:53
Szary,ja zalatwialem papiery z Transportstyrelsen na moj wyrejstrowany samochod.Kiedys bylo latwiej w Polsce zarejstrowac bez zoltego papieru.Nie bylem swiadomy zmian i go wyrejstrowalem w Szwecji,wpisalem export i zaczely sie schody.Samochod byl w Polsce z niebieskim dowodem,a urzednik powiedzial,ze bez zoltego nie zarejstruje.Zadzwonilem do Transportstyrelsen i cala sprawe przedstawilem i o dziwo oni juz wiedzieli o zmianie przepisow w Polsce.
Mila pani powiedziala,ze wysla do mnie taki papier z danymi samochodu,pieczatkami(smiala sie,ze w Polsce im wiecej pieczatek,tym lepszy dokument),tlumaczeniem na angielski.Jest jeden warunek,Transportstyrelsen wysyla takie pismo na zyczenie bylego wlasciciela i tylko na jego adres.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simonco


Wpisów: 4
Od: 2011-02-03
2011-02-07 15:28
JOLAND, dziękuję za pomoc! Scanvo dzisiaj wysłało mi skan DEL 2 oraz zapewniło iż oryginał wysłali pocztą na adres który im podałem w mailu. Dokument znaleźli podobno razem z fakturą sprzedaży.
Jeszcze raz ślicznie dziękuję za podpowiedź!
  Profil uzytkownika: simonco     
tomas10


Wpisów: 7
Od: 2011-02-11
2011-02-11 15:06
witam chce kupic samochod ze szwecji ale w polsce. i w polsce zarejestrowac.znalazlem takie informacje
Fordonsskattepliktigt: Ja
Årsskatt, kr: 2434
Debitering vid påställning(inkl. avgifter), kr: 1064
Återbetalning vid avställning, kr:
Betalningsmånad/er: juni
Vägtrafikregisteravgift: 65 kr ska betalas samtidigt med årsskatten.
co to znaczy tak do konca, chyba jakies oplaty ale kto to bedzie placil? bardzo prosze o pomoc
z gory dziekuje
  Profil uzytkownika: tomas10     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-02-12 15:47
Ciebie nie dotycza te cyfry,skoro rejestrujesz samochod w Polsce.Szerokiej drogi!!!
  Profil uzytkownika: JOLAND     
tomas10


Wpisów: 7
Od: 2011-02-11
2011-02-16 13:44
dziękuje za info. pozdrawiam
  Profil uzytkownika: tomas10     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2011-03-05 10:49
Hej witam.sprawa rejestracji juz zalatwiona,teraz mam pytanie w sprawie auta ktore sprzedalem do polski na blachach se.wydrukowalem umowe z blocket,wypelnilismy,dostalem tablice spowrotem,co dalej zeby wyrejestrowac auto?i zeby juz nie stalo na mnie...aha kupujacy nie ma personr. posluzyl sie polski dowodem.czy potrzebuje ktoras ze stron dowodu...niebieska lub zolta???dzieki z gory i pozdrawiam....
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-03-05 11:45
Kopie polskiego dowodu rejstr.+szwedzkie tablice wyslij do Transportstyrelsen i bedziesz mial zdjety samochod ze stanu posiadania.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
rajdowiec44


Wpisów: 38
Od: 2009-05-07
2011-03-05 11:55
ale dlaczego polskiego dowodu???te auto nie jest zarejestrowane jeszcze w polsce poki co...i narazie nie bedzie...ja mam tablice,umowe i obie czesci dowodu narazie.
  Profil uzytkownika: rajdowiec44     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-03-05 13:40
Napisz dokladnie co "krecisz",to latwiej bedzie sie ustosunkowac.Napisalez,ze sprzedales samochod w Polsce odeslano Ci tablice,wiec odpowiedzialem jak najprosciej go zdjac ze stanu w Szwecji.Teraz piszesz,ze samochod nie jest zarejstrowany w Polsce i nie wiadomo czy bedzie.Skoro masz zoty dowod wpisz export i dodaj tablice,wyslij do Transportstyrelsen i na tej podstawie wyrejstruja.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-03-05 16:43
w szwecji musza wiedziec czy auto zostalo gdzies zarejtrowane i oclone zeby je stad wyrejstrowac , inaczej caly czas bedzie widnialow rejestrze na dana osobe ..
  Profil uzytkownika: szary     
ma1969


Wpisów: 7
Od: 2010-06-17
2011-04-03 12:21
hej,

co do szewedzkich tablic rejestracyjnych, to po napisaniu stosownego oswiadczenia przed polskim urzednikiem, urzad nie zabiera tablic. wiem bo wypytalem w urzedzie w szczecinie. mozna je wziasc spowrotem do szwecji z kopia polskiego dow. rejestracyjnego wyslac do szwedzkiego urzedu.

pytanie tylko: na jaki adres mam je wyslac i czy w malmo moge je oddac osobiscie?

i drugie: mam auto zarejestrowane, z aktualnym przegladem i ubezpieczone na siebie. czy musze poinformowac szwedzki urzad o exporcie, czy wystarczy jak po zarejestrowaniu go w polsce odesle tablice?
  Profil uzytkownika: ma1969     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-04-03 12:28
wyslij szwedzkie nr rej , i kopie dowodu ze w polsce jest zarejstrowany , lub jakis inny dokument ktory poywierdza ze auto jest w innym kraju , i wyslij na adres :

Transportstyrelsen, 701 81 Örebro
  Profil uzytkownika: szary     
ma1969


Wpisów: 7
Od: 2010-06-17
2011-04-12 16:23
Hej,

Jeszcze pytanie w kwestii formalnej.
Na blankiecie BILPROVNINGEN jest data ostatatniego przegladu pojazdu, ale nie ma daty nastepnego przegladu tak jak w polskich dowodach rejestracyjnych. Oznacza to, ze data nastepnego przegladu pojazdu z automatu jest za rok od daty wpisanej na blankiecie?
Czy rozumuje poprawnie?
  Profil uzytkownika: ma1969     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-04-12 16:36
tu masz kiedy nalezy robic przeglady
http://www.bilprovningen.s e/externt/bpweb.nsf/va_LookupWeb/080529F9 3C4DB503C1257030004E24DC!opendocument&m=1 2
  Profil uzytkownika: electra     
ma1969


Wpisów: 7
Od: 2010-06-17
2011-04-12 21:39
hej,
tu nie chodzi o to kiedy mam robic przeglady, tylko czy pani w urzedzie komunikacji przy przerejestrowywaniu auta nie przyczepi sie, "ze nie ma daty nastepnego przegladu", wiesz jakie panie w polskich urzedach moga byc kompetentne...
  Profil uzytkownika: ma1969     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2011-04-12 21:59
W Polskim urzędzie? To myślisz że ta pani zna szwedzki?
  Profil uzytkownika: mabr     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-04-13 13:04
hehe moze to urzedniczka poliglotka..albo sobie w googlach przetlumaczy
  Profil uzytkownika: electra     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-13 15:53
W Polsce przed zarejstrowaniem jest przymusowy przeglad,wiec wpisza Ci kiedy nastepny.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ma1969


Wpisów: 7
Od: 2010-06-17
2011-04-13 18:26
Do Urzedu Komunikacji ide z przetlumaczonymi papierami.
Na dzien dzisiejszy uzyskalem z Urzedu Komunikacji w Szczecinie informacje, ze jezeli auto ma wazny szwedzki przeglad, a moje ma jeszcze szesc miesiecy to nie musze robic polskiego badania technicznego.
  Profil uzytkownika: ma1969     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-04-14 20:24
to nowosc , bo zawsze jak sie sprowadzalo auto to trzeba bylo robic przeglad
  Profil uzytkownika: szary     
sepjotorr
Sundsvall


Wpisów: 25
Od: 2008-10-02
2011-06-02 20:47
Proszę o pomoc.
Mieszkam i pracuję (narazie) w Szwecji od kilku lat.
Mam tzw.stały personnummer,stałe zameldowanie i chyba jestem tutaj na takich samych zasadach co Szwedzi-tj posługuję się szwedzim ID kort,mam prawo głosowania w wyborach szwedzkich,delbetala itp.
Mogę tutaj kupić sobie auto i zarejestrować na siebie na normalnych szwedzkich tablicach.
Pytanie brzmi-co się dzieje,gdybym chciał swoje szwedzkie (ubezpieczone i z opł.skattem) auto przerejestrować na polskie blachy.
Być może było już to gdzieś opisane,ale już 2 godz.czytam różne wypowiedzi i linki i nie natrafiłem na tą odpowiednią.
  Profil uzytkownika: sepjotorr     
Szemhazaj


Wpisów: 44
Od: 2011-06-15
2011-06-17 20:22
a orientuje się ktoś jak to będzie z przerejestrowaniem ... auta z Anglii ?

czy w związku z tym muszę- tak jak w Polsce - płacić jakieś cło , podatki , myta , haracze...
czy tylko rejestracja i ubezpieczenie.

thx za info
  Profil uzytkownika: Szemhazaj     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-06-19 20:27
sepjotorr, co masz za problem , skoro masz auto ubez. i oplacony podatek , jedz nim do polski i tam sobie zarejstruj , a w szwecji go wyrejstruj i zwroca ci reszte podadku ktory ci sie nalezy i za ubez. tez zwroca ..
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-06-19 20:28
Szemhazaj , a gdzie chcesz je przerejstrowac ?? z Angli do szwecji czy do polski ??
  Profil uzytkownika: szary     
grupenwolfen


Wpisów: 4
Od: 2011-03-25
2011-06-20 13:24
czy ktos wie jak wyglada sprawa zarejstrowania zabytkowego samochodu w szwecji z pl
  Profil uzytkownika: grupenwolfen     
grupenwolfen


Wpisów: 4
Od: 2011-03-25
2011-06-20 13:25
bede wdzieczny za szybka porade
  Profil uzytkownika: grupenwolfen     
kaja80


Wpisów: 99
Od: 2010-09-27
2011-06-21 07:40
Witam,
Przeczytaliśmy wszystko dokładnie z mężem, kupiliśmy samochód, i od 14.03.2011/senaste EU regbevis/ mamy auto na szwedzkich blachach. Dziś zerknęłam na konto i zauważyłam, że 14.06 pobrano mi z konta DWA razy po 350 KR tytułem BIL Registering (po 3 m-cach). Pytanie moje brzmi: czy to tak ma być i czy to jest jednorazowa opłata?
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: kaja80     
Szemhazaj


Wpisów: 44
Od: 2011-06-15
2011-06-27 18:01
chciałbym zarejestrować angielskie auto w Szwecji...
  Profil uzytkownika: Szemhazaj     
Patryk22


Wpisów: 29
Od: 2011-07-20
2011-07-20 17:43
A jak to jest w Szwecji z czyms takim jak wspolwlasciciel ?

Chcialbym kupic auto z komisu i wziasc je do Polski, ale wolalbym zeby moj ojciec ktory mieszka w Szwecji byl wspolwlascicielem zeby mial tansze w Pl oc.

Czy mozna w Szwecji umowe napisac na 2 osoby ? I czy bedzie moj ojciec potrzebny w Pl zeby go zarejestrowac wtedy?
  Profil uzytkownika: Patryk22     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-07-20 19:07
W szwecji jest jeden wlasciciel na jedno auto ...


jesli zapiszesz auto na ojca to on musi w szwecji placic ubezpieczenie w szwecji i tak samo podatki , no i robic przeglad auta w szwecji . co roku ..




  Profil uzytkownika: szary     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-07-20 22:56
z tym wlascicielem to moze byc roznie.

moje auto jest zarejestrowane na mojego chlopaka (on placi podatki, ubezpieczenie, ew. mandaty) ale ja jestem wspolwlascicielem (na umowie kupna).
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-07-21 09:18
iza , zgadzam sie , ale na dowodzie rejstracyjnym moze byc tylko jeden wlasciciel , wlasnie zeby uniknac takich problemow , kto jechal i kto ma placic mandat
  Profil uzytkownika: szary     
martin74


Wpisów: 10
Od: 2011-05-12
2011-08-03 20:53
Witam. Mam pilne pytanie: właśnie kupiłem auto w Szwecji. Mam perssonnummer i adres. Ubezpieczyłem je (tzn. dzwoniłem do ubezpieczalni) a przegląd jest ważny do 31.grudnia 2011. Czekam teraz na podatek, papiery i ubezpieczenie. Jednak za miesiąc czy dwa chcę wyjechać ze Szwecji na stałe i chciałbym to auto zabrać ze sobą i zarejestrować w Polsce na moją żonę. Co musiałbym zrobić po kolei? Czy muszę wyrejestrować auto tu w Szwecji? Proszę pomóżcie. Dzięki. Marcin.
  Profil uzytkownika: martin74     
Dychowski


Wpisów: 8
Od: 2011-08-15
2011-08-15 23:44
Witam serdecznie wszystkich na obczyźnie
Ja mam dosc specyficzny problem i nie wiem czy mi mozecie pomóc ale sprobowac warto a mianowicie , oficjalnie jestem mieszkancem UK i chcialbym sie przeniesc do Szwecji i przerejestrowac swoje furki i pewnie jak wiekszosc wie , sa to furki z kierownica po drugiej stronie , czy ktos moze mi w tej kwesti pomoc i odpowiedziec czy jest takowa opcja i jak mam to zrobic , jakie potrzebuje dokumenty ?
Pozdrawiam
Banita od lat...
  Profil uzytkownika: Dychowski     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2011-08-16 18:57
martin74 , poczytaj dokladnie , wszystko jest wyjasnione w wczesniejszych tematach , i w tym tez ...


ale skoro Tobie sie niechce szukac lub czytac to wytlumacze w latwy sposb ..

jedz autem do polski , wes ze soba dwa dowody , zolty i niebieski , i niech zona zarejstruje w polsce .
A ty wes kopie dowodu , nr rejst szwedzkie , i jak wrocisz zamow sobie nowy zolty dowod , i napisz ze sprzedales export , i odeslij im dowod kopie polskiego dowodu i nr rejstr. i juz .
  Profil uzytkownika: szary     
aga73


Wpisów: 2
Od: 2011-08-31
2011-08-31 17:58
Witm. Przeprowadziłam się z rodziną na stałę do Szwecji chciałabym przerejestrować auto na SzweDZkie blachy. Słyszałam coś o mieniu przesiedleńczym. Czy ktoś coś o tym słyszał? proszę o pomoc od czego zacząć?
  Profil uzytkownika: aga73     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-08-31 20:23
Jak jestes obywatelka szwedzka i przebywalas w Polsce czasowo to mienie przesiedlencze Ciebie dotyczy.Jesli nie,przestan kombinowac i myslec po polsku,zrobisz przeglad samochodu i dostaniesz szwedzkie blachy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-08-31 20:49
Tutaj znajdziesz wszystko na temat rejstracji samochodu importowanego do Szwecji.http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordonsimport-och-ursprungs kontroll/Fordonsimport-fran-borjan-till-s lut/
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-08-31 21:43
nie ma zadnego cla wiec nie trzeba kombinowac.
poza tym mozesz legalnie jezdzic na PL blachach dopoki masz wazny przeglad (jak zrobisz przed wyjazdem to masz rok czasu)
potem sie zdecydujesz co z autem- moze jest sprzedasz, a moze zrobisz kolejny przeglad w PL itp...

p.s.
auta na zagranicznych blachach sa zwolnione z oplat wjazdu/wyjazdu z miasta
zaraz mnie zlinczuja za to ze to napisalam
  Profil uzytkownika: iza     
aga73


Wpisów: 2
Od: 2011-08-31
2011-09-01 11:37
Dziękuję za odpowiedź. Pewnie jeszcze nie raz będę o coś pytała.
Do JOLAND: po Polsku to pewnie jeszcze długo będę myślała ale kombinować nie potrafię.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: aga73     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-01 12:04
"Do JOLAND: po Polsku to pewnie jeszcze długo będę myślała"

Skoro tak to dam Ci dobra rade:jezdzij tym samochodem na polskich blachach do nastepnego przegladu i sprzedaj go w Polsce.Rejestrujac w Szwecji w rejestrze Transportstyrelsen bedzie figurowal jako privatimport,a wtedy nie wezmiesz takich pieniedzy za niego jak w Polsce.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
vindstilla


Wpisów: 1
Od: 2011-11-06
2011-11-06 20:03
Witam szanownych forumowiczow. Jest to moj pierwszy wpis na poloniainfo.se - stad to powitanie.
Przeczytalem chyba wszystko co ciekawego macie do powiedzenia na temat przerejestrowania samochodu szwecja - polska. Temat wyczerpany. Zastanawia mnie jedynie taka kwestia. Jezeli firma z polski handlujaca samochodami chce nabyc samochod w szwecji i zamierza odebrac go sobie wlasnym transportem(auto-laweta) to czy potrzebne sa te wszystkie ceregiele z ubezpieczeniami? Nie mozna po prostu przy zakupie takiego samochodu zdjac mu tablic jeszcze na terenie szwecji i wyslac ich wraz z dokumentem zoltym z zawiadomieniem o exporcie wspomnianego pojazdu? (robiac oczywiscie niezbedny duplikat potrzebny nam w przyszlosci do rejestracji pojazdu w polsce)
Pozdrawiam!!!
  Profil uzytkownika: vindstilla     
martin74


Wpisów: 10
Od: 2011-05-12
2012-01-02 14:14
Witam ponownie. Sprawa wygląda tak: mam auto zarejestrowane na mnie, w Szwecji. Chcę je teraz zarejestrować w Polsce. Jak mam je wyrejestrować w Szwecji, skoro nie mam tu już adresu ani perssonnummeru, który "zlikwidowałem"? Muszę wysłać część żółtego dowodu tak? Ale jednocześnie będzie mi on potrzebny przy rejestracji w kraju. Jak to zrobić? Aha, chcę żeby auto było zarejestrowane na żonę. Pomóżcie....
  Profil uzytkownika: martin74     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2012-01-02 20:12
martin74 skoro auto masz na siebie zarejstrowane , to napewno masz nadal adres .. , zamow sobie zolty dowod ..
bedziesz mial dwa , bo musisz miec jeden zolty i jeden niebieski przy rejstracji w polsce . A ten nowy wyslij jak zarejstrujesz auto w polsce .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2012-01-02 20:19
vindstilla , najwazniejsze zebys mial oba dowody , zolty i niebieski w kszalcie A4 . A czy przewieziesz na lawecie lub uda sie przejechac autem przez szwecje i niemcy bez zatrzymania przez policje szwedzka , to juz Twoja sprawa
  Profil uzytkownika: szary     
danyz123


Wpisów: 4
Od: 2012-01-21
2012-01-21 11:17
Witam.
Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem jak mam załatwić formalności.

Mianowicie: Posiadam samochod na szwed. blachach, chce go sprzedać. Znalazłem kupca w Polce, który przyjedzie go tu odebrać.

Wiem,że sprzedając samochod tu, wypełniam tylko żółta kartke, wysyłam ją i to jest zarazem umowa kupna-sprzedaży, oraz dowód rejestr.?, dzwonie do ubezpieczyciela, że sprzedałem samochod?. Wiem, że kupujący musi ubez. samochod od 1 dnia kupna.

Moje pytanie brzmi:
Czy mogę wpisać na tą :żółtą" kartke dane kupca z Polski? bez szwedzkiego pn? I czy ja nie będe miał pozniej zanych problemów z np; zgłoszeniem sprzedazy, rezygnacją z ubezpieczenia, i co powiniem zrobic kupiec chcac wyrejestrować go ze Szwecji.

Bardzo prosze o pomoc.
  Profil uzytkownika: danyz123     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-21 21:06
1. Zamów duplikat szwedzkiego dowodu rejestracyjnego, bo w Polsce nie zarejestrują mu auta jeśli nie będzie miał dwóch kompletnych kartek A4.

2. Daj mu cały dowód - całe 2 kartki A4, najlepiej stary.
Kartę pocztową oderwij z nowego i zakreśl "Export".
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-21 21:42
Jak chcesz to zrobic na legalu,to wyglada to tak:

"Om du säljer ett begagnat fordon till en person bosatt i utlandet, kan tillfällig registrering användas. Du som säljare ska då anmäla att fordonet ska avregistreras samtidigt som köparen ansöker om en tillfällig registrering. Köparen ska vara permanent bosatt i utlandet för att kunna beviljas denna typ av registrering. Den kan även beviljas för oregistrerade men begagnade fordon"

Sprzedawca zglasza Export w Transportstyrelsen i wyrejstrowuje samochod w Szwecji.Kupujacy wystepuje o tablice "Exportowe",ktore sa wazne 30 dni wraz z wykupionym waznym ubezpieczeniem.
Tutaj link do blankietu na tablice "exportowe"

http://www.transportstyrel sen.se/Global/Blanketter/Vag/Fordon/expor t_begagnat_fordon_tillfallig_registrering .pdf

Mozna zrobic tak jak Mabr napisal.Zamowic dodatkowy zolty dowod rejstracyjny i tablice.Wyslac goscia na Twoim ubezpieczeniu i jak przekroczy granice i dojedzie na miejsce zglosic sprzedaz na export(zolty dowod)+odeslac tablice rejstr.
Nie trzeba zglaszac w ubezpieczalni sprzedazy samochodu.Wyrejstrowujac w Transportstyrelsen automatycznie przerywasz ubezpieczenie i dostajesz zwrot za pozostaly czas.

Link do zamowienia tablic(80 koron)i dowodow rejstracyjnych.
http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordon/Registreringsskylt-o ch-bevis/Registreringsskyltar/
  Profil uzytkownika: JOLAND     
danyz123


Wpisów: 4
Od: 2012-01-21
2012-01-21 22:24
Gdy sam kupowałem ten samochod, wypisałem ze sprzedającym tylko "żółtą" kartkę. Kartka ta została wysłana, ubezpieczyłem samochód i to było wszystko.
czy teraz mam też wypisać "żółtą" kartkę czy?

1-Zgłosić Export w Transportstyrelsen i wyrejstrowuje samochod w Szwecji.
Wyrejestrowanie samochodu mam zgłosić ja czy kupujący?

Czy w związku z tym zgłoszeniem, poniosę jakieś koszty?, oraz czy z mojej srony bede musiał coś jeszcze zrobić?

2. Czy mogę wpisać dane osoby bez szwedzkiego p.n?

3.Wszystko chciałbym zrobić legalnie, nie chce wysyłać "kupca" na swoim ubezpieczeniu ponieważ nie znam osoby ktora odemnie kupuje samochód.


Chciałbym wszystko załatwić w 1 dzień.

  Profil uzytkownika: danyz123     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-21 23:51
Regula nr 1: jak chcesz porad to je czytaj, ok?
Bo zadajesz pytania, na ktore juz masz odpowiedzi.

Poprawka do tego co napisal Joland: nie muszisz pozwalac jechac na Twoim ubezpieczeniu. Niech kupujacy sobie zalatwi wlasne na nr VIN, albo w PL, albo w Szwecji.

Np. w Sztokholmie mozna takie wykupic w Länsförsäkringar na Stureplan za ok. 1000 kr na miesiac.
  Profil uzytkownika: mabr     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-22 07:24
Zgadza sie Mabr,ale ja opisalem dwie mozliwosci.
W pierwszej tej oficjalnej wersji napisalem:
Sprzedawca zglasza Export w Transportstyrelsen i wyrejstrowuje samochod w Szwecji.Kupujacy wystepuje o tablice "Exportowe",ktore sa wazne 30 dni wraz z wykupionym waznym ubezpieczeniem.
W tym wypadku nie potrzeba zamawiac dodatkowego zoltego dowodu.Sprzedajacy wyrejstrowanie zalatwi telefonicznie+odesle zdjete tablice.

Ta druga wersja dotyczy,gdy samochod sprzedajemy znajomemu,ktory przekracza granice pojazdem zarejstrownym i ubezpieczonym np.na mnie.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-22 11:56
...a ja piszę, że te 2 opcje można "pomieszać" i jechać do PL na zwykłych tablicach poprzedniego właściciela, ale NIE na jego ubezpieczeniu. To jest w pełni legalne!


danyz123: w odpowiedzi na Twoje pytanie nr 3- Twój pojazd będziesz musiał być wyrejestrowany w Szwecji, ale o ile wiem od jakiegoś czasu zajmują się tym polskie urzędy, tzn. nie oddają szwedzkich tablic nowemu właścicielowi tylko same je odsyłają.

Koszt duplikatu dowodu rejestracyjnego to 50 lub 100 kr.
https://www21.vv.se/bestal lregbevis/Start.aspx
I tyle, żadnych innych kosztów.
  Profil uzytkownika: mabr     
danyz123


Wpisów: 4
Od: 2012-01-21
2012-01-23 18:17
Wiem, wiem... ze juz pisałem, ale ostatnie pytanko:
Spotkałem sie dzisiaj z kupującym, okazało się że nie chce on tablic "Exportowych" ani ubezpiecznia, samochgód chce przewiesc na lawecie.

Czy mogę po prostu (wypełnić "żólta" kartkę-zglosic Export w Transportstyrelsen i wyrejstrować samochod w Szwecji. Dac kopie dokumentów kupującemu i to tyle?

Czy powinienem ja odesłać tablice rejestracyjne? skoro kupujący nie chce go tu ubezpieczyc ani nie chce tablic "exportowych"?
I czy może tak zrobić?
  Profil uzytkownika: danyz123     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-23 18:36
Tak, wtedy od razu zabierasz tablice i kłopot z głowy.
  Profil uzytkownika: mabr     
okilko


Wpisów: 19
Od: 2009-01-30
2012-01-23 19:19
Jestem laikiem, przepraszam jeśli odpowiedź na którejś z moich pytań już padła. Mam zamiar sprowadzić dla siebie auto ze Szwecji, dysponuję lawetą i chciałbym prosić o opis dwóch sytuacji:

A- Kupuje w .se auto w komisie, które jest bez rejestracji oraz jest wyrejestrowane. Zabieram je na lawete. I teraz pytanie- jakie dokumenty są mi potrzebne do zarejestrowania takiego auta w Polsce? Czy sprzedający bedzie mógł mi wszystko dać na jednym spotkaniu czy będzie musiał mi coś dosyłać drogą pocztową?

B- Jadę w ciemno po samochód do .se. Przykładowo udaje mi sie znalazsc coś czym jestem zainteresowany. Sprzedawcą jest osoba prywatna, a auto jest na szwedzkich blachach i zarejestrowane w .se. Na miejscu usuwam szwedzkie blachy i auto wjezdza na lawete i to na niej jest eksportowane do Polski. Czy taka transakcja jest możliwa? Jakie dokumenty będę mógł zabrać ze sobą a jakie Szwed będzie zobowiązany mi wysłać drogą pocztową?

P.s Czy do zarejestrowania auta sprowadzonego z Polski potrzebne jest coś więcej niż karta pojadu oraz umowa kupna-sprzedaży? Jak to jest z szwedzkim dowodem rejestracyjnym jesli auto jest zarejestrowane w Szwecji lub jest wyrejestrowane ?
  Profil uzytkownika: okilko     
okilko


Wpisów: 19
Od: 2009-01-30
2012-01-23 19:20
EDIT-

A- Kupuje w .se auto w komisie, które jest bez ubezpieczenia oraz jest wyrejestrowane. Zabieram je na lawete. I teraz pytanie- jakie dokumenty są mi potrzebne do zarejestrowania takiego auta w Polsce? Czy sprzedający bedzie mógł mi wszystko dać na jednym spotkaniu czy będzie musiał mi coś dosyłać drogą pocztową?
  Profil uzytkownika: okilko     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-23 21:42
W Szwecji nie ma żadnej karty pojazdu, jedynie dowód rejestracyjny składający się z 2 kartek A4, z czego połowa jednej to karta pocztowa służąca do zgłoszenia sprzedaży i/lub eksportu.

MUSZISZ mieć dowodód rejestracyjny "w całości" czyli łącznie z tą kartą pocztową, 2 całe kartki A4.
Inaczej polskie urzędy odmawiają zarejestrowania auta
(widocznie panie z okienka zbierają pocztówki )

Rozwiązanie tego problemu to zamówienie przez właściciela duplikatu dowodu rejestracyjnego, co kosztuje 50-100 kr ale trwa kilka dni. Jest też możliwość zgłoszenia eksportu np. drogą elektroniczą, wtedy właściciel zostawi ci dowód rej. w całości.

Powyższe dotyczy obu Twoich opcji.
I jeszcze warto wiedzieć jeśli auta nie brałbyś na lawetę, a jednak chciał nim jechać: w Szwecji ubezpieczenie NIGDY nie przechodzi na nowego właściciela.
  Profil uzytkownika: mabr     
okilko


Wpisów: 19
Od: 2009-01-30
2012-01-25 20:01
Dziękuje, a możesz mi powiedzieć jak jest z tablicami rejestracyjnymi? Slyszalem ze do zarejestrowania auta ze Szwecji w Polsce są potrzebne szwedzie rejestracje? Zgadza się? Czy podczas kupna-sprzedaży będe je mógł wziąć ze sobą? Czy one obywatelowi Szwecji również są potrzebne(jemu do wyrejestrowania auta)?

P.s Ostatnie pytanie- może niektórym wydać się nieco śmieszne- czy typowy Szwed będzie bardziej ogarniety w sprawach kupna-sprzedaży, importu-eksportu niż ja(typowy Polak)?
  Profil uzytkownika: okilko     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-26 00:20
O polskie wymogi najlepiej pytaj w Polsce.

Tutaj tablice SA niezbedne do wyrejestrowania, ale latwo i tanio mozna zamowic duplikaty.
  Profil uzytkownika: mabr     
okilko


Wpisów: 19
Od: 2009-01-30
2012-01-26 20:19
Mabr a czy jest jakaś różnica w kupnie auta które jest "avställd" w porównaniu do auta które nie jest "avställd" ?
  Profil uzytkownika: okilko     
danyz123


Wpisów: 4
Od: 2012-01-21
2012-01-29 01:25

Zamawiam duplikat dowodu rejestracyjnego dla nowego własciciela.(Będą mu potrzebne całe 2 kartki do zarejestrowania samochodu w Szwecji).

Sprzedajac samochod osobie mieszkajacej w Polsce, wypisuje katrke "żółtą" zaznaczam Export i wysyłam do "Transportstyrelsen".
Kupujący chce na miejscu usunąć szwedzkie blachy i auto wjezdza na lawete i to na niej jest eksportowane do Polski.

Czy ja jako "sprzedawca" powinienem odesłać tablce szwed. i wyrejestrować samochód? Czy kupujący?

Czy w mojej kwestii jests tylko wypisanie i wysłanie "żółtej kartki"?

Jeżeli jest jakaś cierpliwa osoba Proszę krok po kroku napisac co ma zrobic sprzedający i kupujący.
Prosze o dokładny opis.....
Bardzo bardzo dziękuję.....
  Profil uzytkownika: danyz123     
-barbara23-


Wpisów: 1
Od: 2012-09-13
2012-09-13 13:26
Witam serdecznie.
Bardzo proszę o konkretne informacje na nemat przerejestrowania auta z polskich blach na szwedzkie. Co należy posiadać, gdzie się udać, co wypełnić i oczywiście jakie są tego koszty. Jesli ktoś dysponuje tą wiedzą bardzo prosze o informacje. Z góry bardzo dziekuję i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: -barbara23-     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-13 13:31
prosze bardzo:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=41184
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2012-09-14 23:21
zglaszasz do transportstyrelsen o ursprungskontroll
wypeniasz papierek na necie , wypisujesz , i wyslyszasz donich razem z dowodem i kvitkem ze kupias auto .. , potem czekasz na papierek ze wszystko okej , i zamawiasz czas na przeglad w szwecji .. , placisz za sprawdzenie auta chyba 700 kr , a pozniej za przeglad , ale nie pamietam ile .,,

http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordonsimport-och-ursprungs kontroll/Ansok-om-ursprungskontroll/
  Profil uzytkownika: szary     
Abedeus


Wpisów: 13
Od: 2011-03-08
2012-12-16 10:14
Hej Junia mam pytanie ile w sumie kosztowalo cie przerejestrowanie samochodu z pl tablic na se ??

i ile czasu to trwalo i czy sa jakies szanse na przyspieszenie calej procedury??

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Abedeus     
cezarek


Wpisów: 2
Od: 2013-02-08
2013-02-08 20:41
Witam.Mam pytanie.Jak mozna czasowo wyrejestrowac auto i czy jest wielki problem zarejestrowac je po kilku miesiacach?
  Profil uzytkownika: cezarek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-08 20:50
Jednym tryknieciem wylaczasz z ruchu i podobnie wlaczasz do ruchu.

Wylaczenie,to avställning,wlaczenie påställning.

http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordon/Av-och-pastallning/
  Profil uzytkownika: JOLAND     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-02-08 20:51
cezarek , mozesz wyrejstrowac nawet na kilka dni ...
wchodzis na http://www.transportstyrel sen.se/sv/Vag/Fordon/Av-och-pastallning/

przgotuj niebieski dowod , a tam masz 5 cyfrowy :

https://www21.vv.se/minasi dor/logon/regbev.html

a reszta to latwizna ..
  Profil uzytkownika: szary     
cezarek


Wpisów: 2
Od: 2013-02-08
2013-02-08 21:21
Wielkie dzieki.Mam pytanie jeszcze,czy wyrejestrowanie i zarejastrowanie ponowne wiaze sie z jakimis kosztami?
  Profil uzytkownika: cezarek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-09 08:50
Po wylaczeniu z ruchu dostaniesz pozostale nominaly z ubezpieczenia i podatku.Jak wlaczysz,to zaplacisz za ubezpieczenie i podatek.Nic nie tracisz,a zyskujesz,bo nie placisz za okres w ktorym samochod nie jest uzytkowany.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-09 18:23
Påställningsavgift på 50 kronor
tyle kosztuje wlacznenie do ruchu.

Znajomi wylaczali np. jak wyjezdzali na urlop
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-02-09 19:09
ja wylaczylem na tydzien zeby ubezpieczaknie zmienic
  Profil uzytkownika: szary     
wika1861


Wpisów: 9
Od: 2012-01-07
2013-03-11 19:55
CZESC MAM PROSBE MOZE KTOS ORIETUJE SIE CO MUSZE ZROBIC ZEBY AUTO ,KTORE JEST JEST KUPIONE I ZAREJSTROWANE NA SZWECKICH NUMERACH NA MNIE PRZEKAZAC JAKO DAROWIZNE DLA MOJEGO OJCA DO POLSKI, JAKIE MUSZE MIEC DOKUMENTY,JAK TO ZROBIC ABY AUTO ZNALAZLO SIE JAK NAJSZYBCIEJ W POLSCE.BLAGAM POMOZCIE /
  Profil uzytkownika: wika1861     
wika1861


Wpisów: 9
Od: 2012-01-07
2013-03-11 20:11
KOCHANI JEST TAM KTOS?
  Profil uzytkownika: wika1861     
samiz


Wpisów: 50
Od: 2012-09-02
2013-03-28 18:14
Chciałabym tylko upewnić się - niby przeczytałam cały ten temat, a i tak nie mam pewności:
jeśli przyjechałam do Szwecji własnym autem, które posiadam już od 3 lat i które kupiłam w Polsce, to jeśli chcę moje auto przerejestrować na szwedzkie blachy - to traktuje się to jako import i muszę zacząć od ursprungskontroll?
  Profil uzytkownika: samiz     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-03-30 02:06
Wszyscy spia.
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-03-31 14:25
samiz , tak , tak musisz , musza sprawdzic auto , placisz 700 kr chyba , i pzniej je rejstrujesz na wszedzkie .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-03-31 14:27
wika1861, poczytaj , juz ten temat byl gdzies walkowany , co ci sie tak spieszy z ta darowizna ??? , jak tak szybko ci zalezy to daj auto z kluczykami i oba dowody , i po sprawie . Choc w polsce i tak niema takiego czegos jak darowizna !!!! Ojciec musi ten cholerny podatek zaplaci od wartosci auta , ale to i tak sa drobne .
  Profil uzytkownika: szary     
samiz


Wpisów: 50
Od: 2012-09-02
2013-03-31 18:21
do szary - dziękuję
  Profil uzytkownika: samiz     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-21 14:11
Witam mam bardzo pilne pytanie
kupujac samochod w Szwecji jaki mam czas na zgloszenie zakupu i jaki na zarejestrowanie na siebie ,czy to prawda ze za kazdy dzien zwloki place 500 koron kary
Blagam o szybka pomoc
Podobno od kupujacego musz miec jakis zolty papier, a ta kobitka go nie dala.
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-21 14:17
gosia1965, cieszko wypowiedziec cos jesli nie napiszesz dokladnie , bo nie wiem czy jestes w szwecji i chcesz go tu w szwecji zapisac na siebie .

Po pierwsze , jesli osoba sprzedaje Tobie auto w szwecji , musicie razem podpisac zolty dowod , i razem go wyslac , a w zoltym dowodzie wpsiuje sie Twoje dane , i za 3 - 4 dni przyjda nowe zolty i niebieski dowod na Ciebie , jesli niechcesz placic karty od ubezpieczenia to w zoltym dowodzie zaznacz AVSTÄLLNING
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-21 14:20
gosia1965 , jesli auto chcesz do polski , to najwazniejsze zeby osoba co sprzedaje Tobie auto dala oba dowody , zolty i niebieski , w calosci A4 , inaczej bedziesz miala problem z zarejstrowaniem auta w polsce .
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-21 18:22
dzieki za pomoc
Ja jestem w szwecji i auto chce zarejestrowac w Szwecji
Brakuje mi tego zoltego dokumentu ktory zostal podpisany i zostal u sprzedajacej a ja przez to nie moge nic zrobic juz od 9 dni, czy bede placic kare prosze pomoz mi
  Profil uzytkownika: gosia1965     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-21 18:36
Czesc szary widze ze jestes ok
Czy ewentualnie znasz jakas niedroga firme ubezpieczeniowa. Bede wdzieczna
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-21 19:58
gosia1965, jesli kupilas auto , to pownnas z bylym wlascicielem podpisc zolty dood irazem go wyslac , to bys miala pewnnosc ze zostal wyslany, skoro minelo juz 9 dni , to ja bym na Twoeim miejscu zadzwonil do niego i zapytal co sie stalo , czy wyslal ?.

Jesli chodzi o ubezpieczalnie to jest ich troche , i wszystko zalezy od auta , gdzie mieszkasz , gdzie parkujesz , ile lat masz prawojazdy , i itd.
Najlepiej spisac sobie kilka ubezpieczalni i podzwonic , wten sposb sie dowiesz jakie maja ceny i warunki.
Ja mam volvo , wiec ubezpieczylem sobie auto w wolvia , moze sa 700 koron drozsi od innej , ale maja lepsze warunki .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-21 20:04
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=18776
tu znajdziesz nazwy roznych ubezpieczalni , moze akurat jakas bedzie miala atrakcyjna cene ..
pamietaj ze wszwecji maja 3 rozne ubezpieczenia

TRAFIK , to tylko od jazdy , w to nic nie wchodzi .
HALV , to pol ubezpieczenie , wchodzi , wlamanie , szyba , ale jak zrobisz wypadek z twojej winy to nie naprawia twojego auta .

HEL , to pelne ubezpieczenie , , wchodzi wszystko , nawet jak zrobisz wypadek z wlasnej winy to naprawia Tobie auto , jesli nie pzekracza wartosci naprawy .
pozniej do tehgo mozna wykupic dodatkowe takie dotatki , jak wypozyczenie auta , kolizja ze zwierzetami ..
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-21 20:05
a jaki masz nr rejstr , sprawdzimy czy auto jest na ciebie .. jesli mozesz podac
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-22 10:21
wielkie dzieki
ten samochod to volvo tym ze kupione na znajomego bo ja jeszcze nie mam personnumer bo teraz jest cholernie ciezko dostac i to tez jest moj szalony problem
on nazywa sie pawel echolc rejestracja MUN 740
Dzieki ze mi pomagasz
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-22 10:25
Tak , auto stoi na niego , i jest wlascicielem juz . Powinnien jak najszybciej zadzwonic do ubezpieczalni i ubezp. auto .. , bo inaczej bedzie mial kare .. , niech zadzwoni do ubezp. volvia , i ubezpieczy od dzis .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-22 10:25
volvo V40 , czerwone ..
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-22 10:27
on jest wlascicielem od tygodnia , i za kazdy dzien co auto nie jest ubezpieczone placi kare kolo 105 kr , wiec juz mu sie nazbierala mala kara .
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-22 10:28
Bardzo przepraszam za moja smialosc ale czy bylaby mozliwosc zadzwonienia do ciebie bo mam jeszcze inne pytanie a z tego co sie orientuje to jestes tu dlugo a ja mam problem z jezykiem to znaczy duzo rozumiem ale niestety budowa zdan kiepsko i to jest bariera do orientacji w pewnych tematach. Jezeli tak to prosze podaj numer. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-22 11:33
gosia1965 , nie bardzo chce podawac nr telefonu , ostatnio kiedys podalem to dzwonili domnie wsprawie pracy

Ale wyslij maila na kimex@hotmail.com to sie odezwie do Ciebie.
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-22 16:20
czesc wyslalam ci maila , a moze ja ci bede mogla pomoc w tej sprawie o ktorej piszesz jezeli potrzebujesz.
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-22 16:48
nie dostalem nic , sprawdz czy dobrze napisalas adres.
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-24 20:14
wyslalam takiego maila na dobry adres
Doskonale cie rozumiem i przepraszam
Po prostu myslalam ze tak bedzie latwiej ale wiem co masz na mysli bo ja bedac czasami w Polsce unikam nawet znajomych bo tez pomoc dla nich polega na zalatwieniu pracy. Ja sama jej nie mam ale utrzymuje mnie moj przyjaciel i nie narzekamy. Mnie tylko chodzi o kontakt z osoba ktora by mi podpowiedziala gdzie mam sie udac zeby cos zalatwic, co wypelnic, od czego zaczac, a zadko spotyka sie zyczlwych ludzi szczegolnie polakow.
Pozdrawiam i przepraszam
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: gosia1965     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-05-24 20:18
podaj twoj mail to ja napisze ..
  Profil uzytkownika: szary     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-05-25 09:32
malgorzata.jurkowska@onet.com.pl lub
m.jurkowska@live.se
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: gosia1965     
Adik
Mariefred


Wpisów: 72
Od: 2006-11-18
2013-07-19 11:38
Witam, orientuje się ktoś ile czasu może trwać odesłanie nowych dokomentów tzn del1 i del2 z tutejszego urzędu, zwłaszcza, ze jest sezon urlopowy? Tydzien od wysłania to realne jest?
  Profil uzytkownika: Adik     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-07-19 15:15
ja dostalem w ciagu 3 dnich , ale licz 4- 5 dni roboczych .
  Profil uzytkownika: szary     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 13:16
Witam jutro minie 2 tyg.jak kupilismy auto, do dnia dzisiejszego nie przyszedl dowod rejestracyjny,jak myslicie czekac czy interweniowac tylko gdzie,samochod kupiony w komisie i z tego co mi wiadomo to oni powinni zglosic,chyba ze sie myle.Dzieki z gory za jakies wskazowki.
  Profil uzytkownika: jaaaa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-29 13:32
Masz szwedzki numer personalny i adres?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 13:38
Tak,mam.
  Profil uzytkownika: jaaaa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-29 13:41
Nawet jak to masz ,a jest to Twoj pierwszy samochod to nie ma Cie w bazie danych Transportstyrelsen.Musisz tam zadzwonic.

http://www.transportstyrel sen.se/sv/Kontakta-oss/
  Profil uzytkownika: JOLAND     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 13:43
Acha to na prozno czekamy,powiedz jeszcze co tam mowic?
  Profil uzytkownika: jaaaa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-29 13:46
Powiedz ze tego i tego dnia kupilas samochod,a do tej pory nie dostalas na niego papierow o zmianie wlasciciela(dowod rejestracyjny).Oni beda wiedziec o co biega.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 14:17
Dzieki Joland,bede probowac sie dodzwonic bo opornie to idzie.
  Profil uzytkownika: jaaaa     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-29 14:36
"Nawet jak to masz ,a jest to Twoj pierwszy samochod to nie ma Cie w bazie danych Transportstyrelsen.Musisz tam zadzwonic."

Gowno prawda, nigdzie nie musisz dzwonic tylko z tego powodu, ze to twoje pierwsze auto w SE. Ktos nie wyslal umowy kupna-sprzedazy, albo sa urlopy w twoim wydziale komunikacji.

Najwazniejsze jest, zeby miec auto ubezpieczone od dnia zakupu. Inaczej placisz ponad 100 koron dziennie za ubezpieczenie.
  Profil uzytkownika: Viggo     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 15:02
Od godziny probuje sie tam dodzwonic i nic,Viggo ja przyznaje ze nic nic nigdzie nie zglaszalam bo ponoc zalatwia to komis,a ubezpieczone auto jest od dnia zakupu.
  Profil uzytkownika: jaaaa     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-29 18:11
Jaaaa, do komisu sie przejdz i opierdziel ich, ze jeszcze dowodu nie masz. To oni sa od tego, zeby o to zadbac.

A gdybys chciala nowym autem na urlop za granice pojechac?
  Profil uzytkownika: Viggo     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2013-07-29 18:21
Moze za duzo osob z wydzialu komunikacij jest na urlopach?wcale bym sie nie zdziwil
  Profil uzytkownika: spagetti     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-07-29 19:18
Bylismy w komisie i wyobrazcie sobie ze nic nie zglosili)przepraszali i mowia ze w ciagu 3 dni powinnismy miec papier,wlasnie zaczelam sie martwic bo wybieramy sie do Polski, maja porzadek...ech..
  Profil uzytkownika: jaaaa     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-29 22:11
toc o tym mowie, bajzel maja, ale jolcia ci podpowie cos innego
  Profil uzytkownika: Viggo     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-08-01 10:02
jak sie kupuje auto w komisie , to oni powinni przepisac auto odrazu , w systemie moze to potrwac do kilku godz , a papiery powinny przyjsc tak jak pisalem , w ciagu kilku dni .
  Profil uzytkownika: szary     
jaaaa


Wpisów: 106
Od: 2013-04-03
2013-08-07 15:17
Dowod rejestracyjny juz mamy,a powiedzcie co z podatkiem drogowym bo nic nie przyszlo jeszcze.
  Profil uzytkownika: jaaaa     
magda1974


Wpisów: 81
Od: 2011-01-28
2013-08-27 18:31
Hej,
po dwoch latach mieszkania w Szwecji dojrzalam do przerejestrowania samochodu na szwedzkie blachy. Nie znam dokladnie przepisow, ale z tego co wyczytalam, to troche pozno, bo ma sie rok na zmiane blach (tylko ze nie moge znalezc potwierdzenia tego przepisu). I tu zaczyna sie problem: na druczku jest pytanie, jak dlugo samochod jest w Szwecji- co wpisac? Ze dwa lata? Sciemnic? Podpowiedzcie, moze ktos tez mial taka sytuacje?

  Profil uzytkownika: magda1974     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-08-27 18:50
" I tu zaczyna sie problem: na druczku jest pytanie, jak dlugo samochod jest w Szwecji- co wpisac? Ze dwa lata? Sciemnic? Podpowiedzcie, moze ktos tez mial taka sytuacje?"

Nikt tego sprawdzal nie bedzie, reszte dopowiedz sobie sama.Jest taki przepis,ze po roku trzeba przerejestrowac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
magda1974


Wpisów: 81
Od: 2011-01-28
2013-08-27 18:54
Dzieki Joland
Tak myslalam.
  Profil uzytkownika: magda1974     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-08-27 19:12
Podjelas sluszna decyzje z tym przerejstrowaniem.

Duzo osob mysli,ze po kiego przerejestrowywac ,jak nie da sie udowodnic ,ze samochod byl w uzytkowaniu wiecej jak rok.Otoz nie jest to dokladnie tak.Do czasu gdy sie nie spowoduje wypadku lub ktos nie wjedzie, nikt tego nie sprawdza. OK,ktos powie,tylko jak sprawdza gdy samochod bierze udzial w kolizji? Na polskim dowodzie rejestracyjnym jest nazwisko i od kiedy jest ktos wlascicielem pojazdu.W Migrationsverket jest data otrzymania prawa pobytu i wjazdu do Szwecji. Pewien rodak tlumaczyl sie,ze przez dwa lata jego samochod uzytkowal brat w Polsce.Nic to nie dalo,gdy przyszla policja do sasiadow ,wyspiewali,ze samochod jest w Szwecji wraz z wlascicielem od trzech lat.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Pilanin


Wpisów: 2
Od: 2013-05-26
2013-09-28 07:31
Witam.
Posiadam samordningsnummer i chcialbym kupic w Szwecji auto aby dojezdzac do pracy. Auto ktore sobie upatrzylem jest w avställ. Chcialbym sie dowiedziec jak moge go kupic bo na samordningsnummer nie moge. i Jakie oplaty musze poniesc aby po zakupie normalnie nim jezdzic.
  Profil uzytkownika: Pilanin     
Adik
Mariefred


Wpisów: 72
Od: 2006-11-18
2014-01-17 23:19
Czy jezeli kupie tutaj auto, ktore jest AVSTÄLNING to musze od razu je ubezpieczyc, mimo, ze nie bede sie nim w ogole poruszal?
Nie chcialbym, aby fundusz gwarancyjny ponaliczal 100kr za kazdy dzien.
  Profil uzytkownika: Adik     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2014-01-19 01:44
jesli jest avställd to nic nie placisz
  Profil uzytkownika: KimeX     
cytryna89


Wpisów: 2
Od: 2014-05-31
2014-05-31 15:26
a poda ktos od A do Z jak zarejestrowac w szwecji samochod ? jakie sa koszta ?
  Profil uzytkownika: cytryna89     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2014-05-31 18:14
tu gdzies jest napisane , poszukaj se
  Profil uzytkownika: szary     
Krisu


Wpisów: 46
Od: 2012-02-10
2014-08-03 13:17
Przeczytałem pół i odpadam z dalszego szukania... Jak kupić w SE i zarejestrować w PL już mam w małym palcu ale proszę powiedzcie jak przerejestrować auta z PL na SE ???
Mieszkamy na stałe w SE i chce sprowadzić swoje dwa stare auta z Polski do Szwecji - auta jeżdżące, zarejestrowane w PL, ubezpieczone wszystko jak należy. Jedno jest z 1951 a drugie z 1977.
Najpierw muszę wyrejestrować z PL i dopiero zarejestrować w SE ??? Pomyślałem, że może jest jakaś możliwość zarejestrowania auta w SE bez auta w SE - mianowicie mógłbym w tedy przyjechać z blachami do PL i wrócić do SE na Szwedzkich blachach...
Czy ktoś może mi podpowiedzieć?
  Profil uzytkownika: Krisu     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-08-03 13:24
Samochod musi byc w Szwecji.

Wypelniasz te dane z linku,placisz siedem stowek ,dostajesz tablice, jedziesz na przeglad.

https://bfsukwebansokext.t ransportstyrelsen.se/Startsida.aspx
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-08-03 13:34
Co to za samochod, ten z 51 roku?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Krisu


Wpisów: 46
Od: 2012-02-10
2014-08-03 19:50
Volvo PV444.
Co w takim ukladzie z polska rejestracja? Przeciez powinienem wyrejestrowac auta z PL? Jak mam dojechac do SE?
Na chlopski rozum wypelniam dokument, dostaje tablice, wracam po auto do PL i szybko jade do SE juz na Szwedzkich tablicach? No i zaraz oczywiscie na przeglad... a co z ubezpieczeniem?
  Profil uzytkownika: Krisu     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-08-03 20:03
Jak te auta sa na ciebie,to nimi przyjedz i postepuj tak jak wczesniej napisalem. Transportstyrelsen wysyla pismo do wydzialu komunikacji ,ze pojazd zostal zarejestrowany w Szwecji i na tej podstawie go w Polsce sciagna z ewidencji. Mam nadzieje,ze w Polsce nie masz tych pojazdow w rejestrze lub ewidencji zabytkow(zolte tablice)?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Krisu


Wpisów: 46
Od: 2012-02-10
2014-08-04 01:06
Nie nie - żółte tablice to czysta głupota
Czyli sprawa jest bardzo prosta. Czy orientujesz się co później z Polskimi tablicami? pocztą czy przy następnej wizycie w PL ?
  Profil uzytkownika: Krisu     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-08-04 07:58
Jak Wydzial komunikacji dostanie pismo z Transportsyrelsen,ze pojazd zostal zarejestrowany w Szwecji, to sam sie zglosi po tablice,dowod rejestracyjny i karte pojazdu(jesli byla wydana).Nastepnie Wydzial Komunikacji wysle ci decyzje wraz z uzasadnieniem o wyrejestrowaniu pojazdu. Z ta decyzja udasz sie do ubezpieczyciela, by wymowic polise.

Mozesz to zrobic tez w inny sposob. Gdy dostaniesz dowod rejestracyjny szwedzki wyslac jego kopie wraz z polskimi tablicami ,dowodem rejestracyjnym ,karta pojazdu(jesli byla wydana).Tak bedzie szybciej
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Krisu


Wpisów: 46
Od: 2012-02-10
2014-08-04 09:02
Druga opcja jest zdecydowanie lepsza. Nie będę jeździł w kółko przecież... Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: Krisu     
mare33


Wpisów: 1
Od: 2011-08-31
2014-09-28 06:38
Witam.
Znajomy chce kupić auto na szwedzkich tablicach, lecz nie posiada jeszcze personnumeru. Czy istnieje możliwość przerejestrowania auta na niego tu w szwecji i jak to zrobić bo on pracuje od kilku dni legalnie i zaraz dostanie ten personnumer. Proszę o radę z góry dziękuję.
  Profil uzytkownika: mare33     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2014-09-29 08:16
Kupno auta to jeden z najprostrzych sposobow na otrzymanie tymczasowego numeru personalnego.
  Profil uzytkownika: mabr     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-11 20:04
mabr, właśnie. Mam zamiar kupić tutaj samochód. Nie mam ani PN ani Samordningsnumer. Adres jakiś tutaj mam .

Wyczytałem na stronie Transportstyrelsen, że w związku z kupnem samochodu mogę ubiegać się o tymczasowy numer, żeby móc zarejestrować pojazd na siebie.
Piszą tam, że trzeba dołączyć wniosek o numer i kopie dokumentów razem z papierami kupna-sprzedaży samochodu.

Tak to się odbywa? Do TS ma pójść wniosek o numer? Już po kupnie samochodu?
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Krisu


Wpisów: 46
Od: 2012-02-10
2015-03-09 14:41
Jestem na etapie wysyłania formularza o szwedzką rejestrację. Napisane jest, że chcą mój polski dowód rejestracyjny w oryginale - prawda to czy źle to sobie tłumacze? Takie ryzykowne posunięcie bo jak by po drodze zginął albo im się gdzieś zagubi to co w tedy?
Jeśli ktoś wie co z tym fantem zrobić bardzo proszę o radę.
Kto i kiedy wyliczają podatek ? i czy można płacić w miesięcznych ratach czy jednorazowo?
  Profil uzytkownika: Krisu     
Ewelina_Dro


Wpisów: 4
Od: 2015-11-04
2015-11-04 06:57
POMOCY!!! Kupiliśmy auto że Szwecji ale nie mamy żółtej części dowodu. Problem jest w tym że nie zarejestrujemy go do puki nie dostarczymy tego dokumentu. Samochód jest z miejscowości Tvaaker. Może znajdzie się jakaś dobra dusza która nam pomoże?
  Profil uzytkownika: Ewelina_Dro     
svrobert


Wpisów: 4
Od: 2020-05-15
2020-05-16 19:05
Cześć wszystkim !

Proszę o wyjaśnienia w następujących kwestiach:

Chcę kupić auto w Szwecji (prawdopodobnie z komisu) z pomocą Cioci, która ma Szwedzkie ID/obywatelstwo. Jadę do Szwecji, wybieram auto w komisie, które prawdopodobnie będzie wyłączone z ruchu lub może nawet wyrejestrowane?

1. Czy auto w komisie może być wyrejestrowane?
2. Czy auto w komisie może być bez przegląd?
3. Czy mogę wykonać jazdę próbną autem tylko na podstawie polskiego prawa jazdy bez ryzyka w przypadku spowodowania kolizji?

Ciocia kupuje auto na siebie. Jeżeli dobrze kojarzę to wypełnia żółtą część dowodu rejestracyjnego i podpisuje się na niej zarówno ona jak i obecny właściciel (czyli komis). Następnie komis wysyła tą wypełnioną kartę do urzędu i Ciocia czeka na nowe dwie części dowodu rejestracyjnego wypisanymi na nią. Jest chyba też opcja kupna przez aplikację ale nie jestem pewien czy nadal to działa.
Tutaj pojawia się pytanie:

4. Czy auto może zostać wydane od razu po podpisaniu tych dokumentów czy być może musi czekać na jakiś przegląd lub dopuszczenie do poruszania się?
5. Czy po zakupie nabywca dostaje jakikolwiek dokument, np. obecny dowód rejestracyjny, np. niebieską część lub żółtą?
6. Czy Ciocia może nim swobodnie wrócić do domu w Szwecji.
7. Czy auto musi mieć zrobiony przegląd od razu po zakupie? Czy korzysta z przeglądu który być może ma obecnie aktualny?
8. Czy w dniu zakupu auto zostaje od razu ubezpieczone i czy możemy wybrać typ ubezpieczenia?
9. Czy w tym samym dniu w którym auto zostało zakupione przez Ciocię, mogę poruszać się tym autem ja?
10. Jeżeli tak to czy mogę tym autem wrócić na kołach do Polski sam?
11. W przypadku kontroli drogowej w Szwecji gdy ja będę kierowcą, w jaki sposób wytłumaczę policji, że auto nie jest kradzione lub że mam zgodę Cioci na poruszanie się tym autem.
12. Czy mogę wyjechać świeżo zakupionym autem do Polski w przypadku, gdy jeszcze nawet moja Ciocia nie dostała "swoich" nowych dowodów rejestracyjnych?
13. Czy jest jakieś ubezpieczenie które zezwala na wyjazd do Polski autem prze zemnie bez ryzyka w przypadku gdybym spowodował kolizję w Polsce lub w Szwecji?

Kwestie zakupu pomiędzy Ciocią a mną pomijam, gdyż wydaje mi się być prosta. Umowa zostanie spisana po otrzymaniu dowodów rejestracyjnych przez Ciocię.

Dziękuję za każdą informację
  Profil uzytkownika: svrobert     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-17 00:00
Widze, ze mimo wielu "specow od wszystkiego" nikt sie nie kwapi z odpowiedzia, wiec sprobuje:

1. auto w komisie na pewno jest wycofane z ruchu, by nie placic podatku. Przy zakupie w komisie komis przez aplikacje wlacza je do ruchu - nowy wlasciciel po paru dniach otrzymuje podatek do zaplaty;

2. auto moze byc bez przegladu, ale to raczej rzadkosc w komisach;

3. komisy zazwyczaj pozwalaja na jazde probna, nie wiem, ale chyba maja na to jakies ubezpieczenie;

4. auto dostajesz po zaplaceniu, reszta pkt 1.;

5. dostajesz fakture zakupu, niebieski dowod;

6. oczywiscie, bez problemu;

7. auto powinno miec auktualny przeglad by sie poruszac po drodze. Jesli nie mialo to jednak po zakupie mozna dojechac do domu, jednak przed dalszym wyjazdem radzilbym przeglad zrobic;

8. zazwyczaj komisy maja umowy z ubezpieczalniami i na zyczenie klienta je zglaszaja do ubezpieczalni. Ewentualnie chcac samemu wybrac ubezpieczalnie nalezy samemu zadzwonic do wybranej ubezpieczalni i je ubezpieczyc jako nowo nabyte. Bez ubezpieczenia nie mozesz wyjechac na droge;

9. mozesz sie nim poruszac;

10. nie mozesz nim od razu wyjechac do Polski, bo w Polsce bedzie problem - moga sie przyczepic do braku dowodu ubezpieczenia i dowod z komisu bedzie na firme;

11. jesli nie mowisz ani po szwedzku ani po angielsku to na wypadek kontroli policyjnej w Szwecji niech Ci ciocia napisze kartke z tekstem typu "Prosze zadzwonic do mnie pod nr ...." i wpisze numer swojego telefonu to policjanci zadzwonia w razie watpliwosci;

12. raczej nie, bo pkt. 10.;

13. ubezpieczenie jest konieczne juz w Szwecji. Do Polski bedziesz potrzebowal jego pisemne potwierdzenie, ktore ciocia otrzyma po kilku dniach. Kazde ubezpieczenie auta w UE jest wazne na terenie calej UE - nie ma juz zielonych kart.

Dodam w kwestii zakupu miedzy Toba a ciocia - nie wypelniaj nic w zotlej czesci, a tylko spisz z ciocia umowe, polska, najlepiej taki wzor wydrukowany z sieci po polsku.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-19 04:44
svrobert

Nie ma za co...
  Profil uzytkownika: Facet46     
svrobert


Wpisów: 4
Od: 2020-05-15
2020-05-22 09:07
No nic..., będę musiał ryzykować wracając na kołach do PL.

Bardzo Ci dziękuję
  Profil uzytkownika: svrobert     
Kiuu


Wpisów: 4
Od: 2020-06-10
2020-06-11 21:13
Czy da sie kupic auto z tymczasowym personel numberem?
  Profil uzytkownika: Kiuu     
gosia1962


Wpisów: 20
Od: 2016-12-18
2020-06-22 22:09
witam.może mi ktos pomoze jak wyrejestrowac mam samochód kupiony w szwecji a przerejestrowany na polskie blachy i czy zwrócą mi ubezpieczenie które mam zapłacić do 1 go lipca bo samochód jeszcze widnieje w ewidencji w szwecji.chciałabym tak bardziej szczegółowo jakie dokumenty może trzeba przesłac.wielkie dzięki za wszelkie informacje.
  Profil uzytkownika: gosia1962     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-22 22:34
Nie mozesz go wyrejestrowac. Nie ma opcji. Oddalas w Polsce szwedzkie blachy przy przejestrowaniu? Jak polski urzad je odesle do szwedzkiego to Ci sami je wyrejestruja. Jesli udalo sie jakos zarejestrowac bez oddania szwedzkich blach (w koncu w Polsce cuda sie zdarzaja) to nie tylko nie odzyskasz zadnego ubezpieczenia czy tez podatku, ale bedziesz co roku oplacac oplate rejestracyjna, obecnie 65 koron na rok, dopoki nie znajdziesz "zaufanego" szwedzkiego szrociarza, ktory za 500 je wyzlomuje.
  Profil uzytkownika: Facet46     
gosia1962


Wpisów: 20
Od: 2016-12-18
2020-06-23 18:50
Do Facet 46.witam jeszcze raz .tablice zostały oddane w polsce samochód jest juz na polskich tablicach teraz rozumiem ze musze czekac az odeslą dokumenty do szwecji.wiec jeszcze zapytam czy jak zapłace ubezpieczenie to mi zostanie zwrócone pózniej,i po drugie czy nie musze juz płacic.
  Profil uzytkownika: gosia1962     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-06-23 20:10
wpierw trzeba auto wyrejestrowac ze szwecji oddac blachy i zarejestrowac na export,wtedy dostanie sie pieniadze za nadplacony podatek drogowy w szwecji,taka powinna byc kolejnosc w innym przypadku......jest problem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
gosia1962


Wpisów: 20
Od: 2016-12-18
2020-06-23 21:17
auto juz jest na polskich tablicach od maja ale widnieje jeszcze w szwecji i mam do zapłacenia druga ratę ubezpieczenia do 1 lipca.czy powinnam zapłacić jeżeli tak to czy mi zostanie zwrócony jak z polski dotrą dokumenty.moze mi ktos wyjaśni..
  Profil uzytkownika: gosia1962     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-06-23 21:35
jest auto na ciebie zarejestrowane? czy jest ubezpieczone w polsce? jesli tak to możesz nie płacić ubezpieczenia,wogole to wszystko jest tak pomieszane ze tak naprawdę niewiem co tu poradzić,bo gdzie nie zadzwonisz to tak samo tobie powiedza,wogole nie rozumie jak można w polsce zarejestrować auto które jest nielegalnie eksportowane? glos ze auto ukradli(to żart),ale jest tak ze pieniądze za nadpłacone ubezpieczenie zwracają,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-06-23 21:43
jak sie kupuje auto w szwecji dostaje sie niebieski i zloty papier ze auto jest tutaj zarejestrowane, jak sie sprzedaje to osoba sprzedająca powinna wysłać zolta cześć do transportstyrelsen ze auto sprzedane , osoba która kupiła auto musi zarejestrować auto na export ,wyglada ze sprzedałaś auto które opuściło Szwecję bez tej procedury co wyżej
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Kiuu


Wpisów: 4
Od: 2020-06-10
2020-06-23 22:35
wiecie czy potrzebuje staly personal number zeby kupic tutaj auto?
  Profil uzytkownika: Kiuu     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-23 23:46
gosia1962 wejdz na strone transportstyrelsen
Tu sie zaloguj:

https://extfed.transportst yrelsen.se/adfs/oauth2/authorize/?client_ id=avpafor&redirect_uri=https%3a%2f%2favp afor.transportstyrelsen.se%2fextweb%2f&re sponse_mode=form_post&response_type=code+ id_token&scope=openid+profile&state=OpenI dConnect.AuthenticationProperties%3dgac_5 7rPL4_gk53T84xFvHMf0qPINjHx3zRh_sBBMjtZoR utgfCfnJr3YqSgHmhr6-0AZR8wqExg1WsaMDGl_LM JFih1goUD-LJHLasBaCz8lSQRGni6LdofpC5Wb6mB ssBhPBkFLOhMHhKKx34Q1lDwpqSiRLtrvUt1t5jaT w5sJGvhdxkOFppnjDiyZtQ7f3UJjMYoEVrYcHkR0D GDzdsROxc6o5q2p5IXqL2_5Soo6Euj1dxbG2zwy2Y oVaQB&nonce=637285455060773670.MzBhZWVjMT EtM2IzOS00OWQ3LWE1MTAtMzI2MGVhZTU1YjY0NTJ kZjY4ZjAtMWZlMi00NzljLWE5ZmQtMjM3MTA1NTE4 YzMw&x-client-SKU=ID_NET&x-client-ver=1.0 .40306.1554

i ställ av to nie bedziesz ponosic oplat.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-23 23:57
black sabbath

"wpierw trzeba auto wyrejestrowac ze szwecji oddac blachy i zarejestrowac na export,wtedy dostanie sie pieniadze za nadplacony podatek drogowy w szwecji,taka powinna byc kolejnosc w innym przypadku......jest problem"

Kto Ci takich rewelacji naopowiadal???
W przeciagu ostatmich kilku lat troche aut do Polski wywiozlem.

No a tu to juz...

"jak sie kupuje auto w szwecji dostaje sie niebieski i zloty papier ze auto jest tutaj zarejestrowane, jak sie sprzedaje to osoba sprzedająca powinna wysłać zolta cześć do transportstyrelsen ze auto sprzedane , osoba która kupiła auto musi zarejestrować auto na export ,wyglada ze sprzedałaś auto które opuściło Szwecję bez tej procedury co wyżej"

Gdyby ktos zapomnial:
Polska od ponad 16-stu lat jest w Unii.

Nie majac obu czesci dowodu - niebieskiej i zoltej oraz oryginalnych tablic nie zarejestrujesz auta w Polsce! Nawet majac fakture od dealera.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-24 00:01
Kiuu
Wpisów: 2
Od: 2020-06-10
2020-06-23 22:35

wiecie czy potrzebuje staly personal number zeby kupic tutaj auto?"

Nie, potrzebujesz adres chocby c/o.
Masz tymczasowy numer?
  Profil uzytkownika: Facet46     
gosia1962


Wpisów: 20
Od: 2016-12-18
2020-06-25 22:44
Do Facet 46.Dzięki za wszystkie podpowiedzi.tak jak pisałeś weszłam na tę stronę co mi podałeś i zrobiłam Avställningen.napisali mi maila ze powiadomią firmę ubezpieczeniowa.tylko ja jestem panikara i się jeszcze raz zapytam czy mam zapłacić ubezpieczenie do 1 lipca które mi przysłali żeby pózniej nie było jakichś zaległości nigdy nie zalegam z żadnymi fakturami a tu mogą być pamminelse.A jeżeli juz opłace to czy mi zwrócą.proszę o konkretmą radę.
  Profil uzytkownika: gosia1962     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-26 06:23
gosia1962

Skoro wycofalas auto z ruchu to nie musisz placic. Jesli mialas half- lub helförsäkring to przyjdzie inna faktura na tzw. ubezpieczenie postojowe, ktora bedziesz musiala zaplacic. Jak przyjda dokumenty z Polski i auto zostanie wyrejestrowane to nadwyzke Ci zwroca.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Kiuu


Wpisów: 4
Od: 2020-06-10
2020-06-27 10:04
Dzieki za odpowiedz Facet46 mialem tymczasowy z 2 lata temu teraz chyba wygasl i jestem na sezon w Szwecji przez agencje wiec nie mam ani zameldowania tutaj ani personal numeru, i teraz moje pytanie czy moge kupic tutaj auto i sprowadzic je do Polski
  Profil uzytkownika: Kiuu     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-06-27 11:14
oczywiscie ze mozesz,ale ktos musi tobie pomoc z papierami
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Kiuu


Wpisów: 4
Od: 2020-06-10
2020-06-30 00:32
pomoc w czym? nie dam rady zrobic tego sam? na zasadzie przyjezdzam do kogos kupuje od niego auto spisuje umowe wracam po 1-2 dniach do polski i przejerestrowac je w pl?
  Profil uzytkownika: Kiuu     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-30 03:22
Kiuu

szwedzkie numery tak szybko czy tez automatycznie nie wygasaja

Tak:

"...
na zasadzie przyjezdzam do kogos kupuje od niego auto spisuje umowe wracam po 1-2 dniach do polski i przejerestrowac je w pl"


to nie zadziala.

Masz w zasadzie dwie podstawowe mozliwosci:

- spisac umowe kupna-sprzedazy i dogadac sie ze sprzedajacym, ze na jego ubezpieczeniu jedziesz do Polski. Troche to "dyskusyjne", bo nie do konca zgodne ze szwedzkimi przepisami;

- kupic auto na siebie korzystajac ze swojego numeru personalnego (on bedzie aktualny), ale do tego ktos Ci w Se musi udostepnic adres c/o, tzn. pod ktory przyjda dokumenty na Ciebie, za ktorymi bedziesz musial poczekac. Potem musisz wykupic ubezpieczenie na siebie. Jednakze mozesz pozniej miec schody w Pl, bo bedziesz przerejestrowywal auto z siebie na siebie.

Jesli chcesz wiedziec jak to zrobic praktycznie to napisz do mnie - publicznie nie moge tego napisac
Mail w profilu.
  Profil uzytkownika: Facet46     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2020-09-12 11:49
szwedzi nie bardzo chca sprzedawac auto do innych krajow , w anonsach nawet pisza ze tylko tym co maja nr personalny , ale tak jak mowisz zarejstrowac na siebie , podac adres w szwecji i czekac na papiery az przyjda .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2020-09-12 11:52
Facet46 , ja tez duzo auto do polski wywiozlem , rok temu to poszly 4 Audi A4 , i kiedy auto bylo w polsce wyrejstrowalem (avställning ) i jeszcze skacik wrocil domnie
  Profil uzytkownika: szary     
Forum -> Auto-Moto -> Przerejestrowanie samochodu
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony