Odwiedzin 37816542
Dziś 2366
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Komputer i człowiek - Normalny PC i MAC

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNormalny PC i MAC
cybershot


Wpisów: 131
Od: 2006-07-08
2006-10-31 15:20
Servus
Moze mi ktos wytlumaczyc jaka jest roznica miedzy komputerem takim jaki jest wszedzie w Polsce (z WIN XP np.) i MAC?Pracodawca kazal mi wybrac jaki chce miec i widze ze jest sporo ofert MAC.Nie wiem co to jest.
  Profil uzytkownika: cybershot     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-10-31 17:56
Moja rada - wybierz MAC Zobacz http://www.apple.com zeby zobaczyc co to jest.

W skrocie: Apple robi duzo fajniejsze komputery, dostaje sie bardzo duzo fajnych programow w paczce (ostatni mac ktory kupilem mial prawie 30Gb oprogramowania zainstalowane). Programy takie typowe dla domowego uzytkownika; do obrobki zdjec, odtwarzania filmow, robienia wlasnych filmow, itd. Milej sie przy nim pracuje, nie ma jak na razie wirusow do Maca, itd itp. Mac-i robi tylko Apple, wiec jako ze nie ma konkurencji sa czasem nieco drozsze niz PC. Zalezy ktory model.

Czym sie roznia:
Kiedys to bylo niebo a ziemia, calkiem inny hardware, ale teraz to prawie ten sam sprzet. Roznica jest przede wszystkim w systemie operacyjnym. Na PC masz Windows, na Macu masz OS X. Programy ktore dzialaja na jednym systemie, nie dzialaja na drugim, ale sa odpowiedniki (np. MS Office, Photoshop itp sa tez w wersji na Maca).

Zobacz sobie troche o OSX tu: http://www.apple.com/macos x/leopard/index.html

Czym sa podobne:
Jak pisalem wczesniej, to praktycznie ten sam sprzet. Dlatego mozesz, jezeli nie spodoba Ci sie OSX, zainstalowac sobie na Macu Windows. Apple ma nawet darmowe oprogramowanie (nazywa sie BootCamp), ktore pozwala Ci zainstalowac Windows XP (albo Vista) i OSX na tym samym komputerze na raz (startujac komputer wybierasz ktory system chcesz wystartowac).
Sa tez rozwiazania, zeby miec OSX i Windows wlaczone na raz, i zmieniac system naciskajac kombinacje klawiszy.

Nie mozesz za to zrobic w druga strone, czyli zainstalowac OSX na PC, bo OSX patrzy, czy komputer na ktorym probujesz go zainstalowac to oryginalny Mac (sa pirackie wersje ktore porafia to obejsc, ale nie ma co sie w to bawic, bo system jest prawie bezuzyteczny).

Inna sprawa, do Maca jest o wiele mniej oprogramowania niz do PC. I prawie nie ma gier (w porownianiu do PC). Najwazniejsze programy jednak sa, a jak nie ma, to sa jakies odpowiedniki, czesto rownie dobrze. Jezeli jakiegos programu na prawide nie ma na Maca, to masz opcje zainstalowania Windowsa, albo, w niedalekiej przyszlosci, instalowania programow windowsowych prosto w OSX http://sourceforge.net/pro jects/darwine

To tyle. Wybor nalezy do Ciebie. Jak masz pytania, to chetnie odpowiem, na codzien uzywam Maca i PC.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-10-31 18:02
Jeszcze jedno. OSX jest na podstawie Unixa (BSD) wiec jezeli jestes w temacie, to masz wiele fajnych funkcji "out-of-the-box".
  Profil uzytkownika: kajetan     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2006-10-31 21:24
Jeśli możesz kup MAC'a. Teraz wsadzają procesory Intela i możesz sobie wybrać jaki system chcesz.
  Profil uzytkownika: true     
cybershot


Wpisów: 131
Od: 2006-07-08
2006-11-01 12:50
A czy moge uzywac tez gg i skype?Dzieki za informacje,pomoga mi sie zdecydowac.
Cyber
  Profil uzytkownika: cybershot     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-11-01 13:32
Skype - tak. gg, nie do konca. Ten program jest tylko do Windows, ale sa programy (na linuxa w kazdym razie, wiec na Maca penie tez) ktore umozliwiaja pisanie z uzytkownikami gg, ale nie wszystkie mozliwosci, ktore ma gg (rozmowy z dzwiekiem i kamera itd).
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2006-11-01 14:02
To ja może dla równowagi napiszę jak to jest jak się przesiada z PC-ta czy Unixa na Mac-a

Mac ma tylko jeden przycisk myszki- i z tym po przesiadce czujesz się jak bez ręki

Ponadto wiele rzeczy jest tak innych, że ja np. mimo kilkuminutowych prób dalej nie wiem jak się maksymalizuje okno. I tak dalej.

A nie jestem bynajmniej komputerowym kretynem- użytkuję i programuję komputery od dobrych 20 lat
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2006-11-01 14:07
Kajetan, a tak z ciekawości: można kompilować source code Linuxa na Mac OSX?

Jeśli tak, to są właśnie odpowiedniki GG pod Linuxa
które w taki sposób możnaby zainstalować. Testowałem
je pod Kubuntu Linux i działają bardzo dobrze
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2006-11-01 14:34
Mabr, chyba chodzi Ci o Ubuntu? Znalazłem info, że jest kompilator C++, tj. gcc. Powinno działać.
  Profil uzytkownika: true     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2006-11-01 14:42
K-ubuntu czyli ubuntu z graficzną nakładką KDE
Pytanie tylko czy OSX na to pozwala.
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2006-11-01 14:49
Ale jestem zacofany. Kiedyś to był tylko slackware, debian, redhat czy suse Nawet kde nie było, tylko mwm lub twm. Już się gubię.
  Profil uzytkownika: true     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-11-01 15:03
"Mac ma tylko jeden przycisk myszki- i z tym po przesiadce czujesz się jak bez ręki"

Dawno nie siedziales przy Macu Nowe maja myszki z 4 przyciskami i scrollem w 2 strony (laptopy maja jeden fizyczny przycisk, ale jak klikniesz dwoma palcami to tak jakbys kliknal prawym (trudno wytlumaczyc, trzeba sprobowac)). Zreszta, Mac uzywa zwyklej myszy USB, wiec mozna sobie podlaczyc jaka sie chce. System operacyjny i oprogramowanie reaguja normalnie.

"Ponadto wiele rzeczy jest tak innych, że ja np. mimo kilkuminutowych prób dalej nie wiem jak się maksymalizuje okno. I tak dalej."

Nie maksymalizuje sie. To jest lekko irytujace na poczatku, i to ze programy raczej nie zajmuja calego ekranu, tylko maja okienka i menu jest wspolne i zmienia sie zaleznie od tego w jakim okienku jestes. Szczegolnie jak sie ma duzo programow otwartych. Ale mozna "ukryc inne programy", np.

"można kompilować source code Linuxa na Mac OSX?"

Tak i nie. To jest unix, ale systemy sie roznia. Proste programy mozesz kompilowac bez problemu, bardziej skomplikowane (uzywajace roznych driverow, itp) nie. Wieksze projekty sa czesto dopasowane, ze mozesz je kompilowac na jednym i na drugim. Sporo projektow Open Source dziala na Macu.
Nie mam pojecia, czy KDE jest do Maca. Mac nie uzywa X do pokazywania grafiki (ale mozna doinstalowac X, i niektore graficzne programy unixowe dzialaja, ale to nie jest "native" Mac, znaczy wyglada troche inaczej).

Mac ma "out-of-the-box" zainstalowany apache, php, ssh, perl, samba, i wiele innych programow i bibliotek znanych z Linuxa/Unixa.

iChat (program IM w OSX) moze podlaczac sie do sieci Jabber, a tam raczej sa pluginy gg. Moznaby poprobowac, ja nie uzywam gg, wiec mnie to nigdy nie interesowalo. Do Linuxa kiedys szukalem dla mamy, dlatego wiem ze sa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-11-01 15:20
http://wilk13.net/macintos h/m-komunikatory.php
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-11-27 15:03
moja polowka zdecydowala sie na Mac. I jest zachwycona. Poza wszystkim ma zaistalowane windowsy,- niektore programy ktore uzywa dzialaja tylko pod windowsami.
I najwazniejsze jak na razie na Mac ,podobno, napisany 1 wirus.
Po drugie za te sama cene co PC mozna miec duzo lepszego Mac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-11-28 03:33
"Po drugie za te sama cene co PC mozna miec duzo lepszego Mac."

Tu bym polemizowal. Rzeczywiscie, do niektorych modeli Maca trudno znalezc tanszy odpowiednik PC, ale ogolnie, to jednak Maki sa drozsze (porownujac czysto technicznie).

Ale... nie sam sprzet sie w koncu liczy, a to co mozna na nim zrobic. Apple daje sporo profesjonalnego (albo polprofesjonalngo) oprogramowania za darmo. Podobno oprogramowanie podbilo by cene PCta o pare tysiecy koron.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Komputer i człowiek -> Normalny PC i MAC
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie Sztokholm (Stockholm)
Praca w firmie sprzatajacej w Sztokholmie (Stockholm)
Prace ogrodowe (Åkersberga)
ASYSTENT STOMATOLOGICZNY (Johanneshov)
zatrudnie , (Tanumshede)
Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony