Odwiedzin 37883213
Dziś 859
Wtorek 21 maja 2024

 
 

Forum: Zdrowie, moda i uroda - poród w Szwecji- staz po doktoracie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorporód w Szwecji- staz po doktoracie
lidias


Wpisów: 48
Od: 2006-06-10
2006-06-10 13:12
Mam pytanie, czy ktoś mogłby mi powiedzieć czy będę mogła urodzić dziecko w Szwecji (nie płacąc za poród) jeśli wyjadę w 6 miesiącu razem z mężem, który dostał tam propozycję stażu po doktoracie na jednej z uczelni.

Mąż będzie otrzymywał stypendium na tej uczelni, a ja jestem ubezpieczona w Polsce. co zrobić żeby nie płacić? Czy jak dostanie tam stypendium to co z ubezpieczeniem zdrowotnym na siebie i rodzine ? Musi je dodatkowo opłacać czy uczelnia płaci. Nie jest to student tylko już doktor.

Nie chciałabym w 9 miesiącu wracać w tym celu na ostatnich nogach do Polski i to sama bo mąz nie dostanie pewnie miesięcznego urlopu.

Dziękuję za wszelkie wskazówki
  Profil uzytkownika: lidias     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-06-11 14:07
od czasu jak maz i ty dostaniecie numer personalny to juz automatycznie macie ubezpieczenie.
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-06-11 14:08
aha, za ubezpieczenie sie nie placi.
  Profil uzytkownika: iza     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2006-06-11 19:25
twoje polskie ubezpieczenie obejmuje sprawy zwiazane z ciaza tylko do 32 lub 34 tygodnia,wiec musisz bardzo szybko zalatwiac pozwolenie na pobyt w Szwecji.po 32 tygodniu ciazy plyniesz promem na wlasne ryzyko ,leciec juz chyba nie mozesz.nie wiem jak to jest dokladnie ale nie wydaje mi sie aby ubezpieczenia pracownicze twojego meza byly wystarczajace bys bezplatnie urodzila dziecko w przypadku nieuregulowanych spraw pobytowych.nie wiem jak to jest teraz ale kiedys moja znajoma rodzila dziecko w czasie oczekiwania na pozwolenie pobytu. prosto ze szpitala chcieli ja wyslac do Polski lecz jej sambo interweniowal.poza tym ,to bylo jakies 6 lat temu i byly tu zupelnie inne procedury postepowania w takich przypadkach.a tak na marginesie to gdybym ja teraz miala jeszcze raz rodzic zrobilabym to w Polsce.przypuszczam ze nie znasz szwedzkiego ani tutejszego podejscia do sprawy("spokojnie!samo weszlo samo wyjdzie","spokojnie!to jest normalne","spokojnie!trzeba poczekac")bedziesz sie bardziej denerwowac niz to wszystko warte!!!bedzie dobrze!!!
  Profil uzytkownika: nooa     
lidias


Wpisów: 48
Od: 2006-06-10
2006-06-11 22:22
Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: lidias     
tatiana


Wpisów: 54
Od: 2005-12-08
2006-06-11 23:23
I badz spokojna bo tu naprawde "rodzi sie po ludzku" i nie trzeba do tego medialnych akcji jak w polsce.
  Profil uzytkownika: tatiana     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-06-11 23:29
jesli nie bedzie komplikacji....
na drugi dzien wykopia Cie do domu.
  Profil uzytkownika: darsim     
blu


Wpisów: 2594
Od: 2006-02-06
2006-06-11 23:31
Czyli to samo co w Polsce...
  Profil uzytkownika: blu     
tatiana


Wpisów: 54
Od: 2005-12-08
2006-06-11 23:58
Darsim i blu zartujecie chyba? Widac ze nie rodziliscie w polsce.
  Profil uzytkownika: tatiana     
blu


Wpisów: 2594
Od: 2006-02-06
2006-06-12 00:03
Darsim na pewno nie rodził....
ale może sie myle...
wszystkie moje znajome oprócz jednej wyszły do domu na drugi dzien po porodzie(siłami natury)ta jedna została dłużej bo dziecko dostało żółtaczki...nie wspomne o cesarskim cięciu to też wymaga czasu...
nie trzeba rodzic żeby wiedziec...
jeśli jest w porzadku nie ma potrzeby siedzenia w szpitalu...szczególnie jak nastepne rodzące czekaja na zwolnienie łóżka....
  Profil uzytkownika: blu     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-06-12 00:16
Nie radzilabym ci rodzic w Szwecji jesli nie chcesz przezyc horroru.
To co sie slyszy od mlodych matek rodzacych w ostatnich latach to sa potworne opowiesci. Jesli porod bedzie normalny i bez komplikacji to jakos urodzisz, ale nie daj boze beda komplikacje???
  Profil uzytkownika: flatron     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-06-12 06:32
co oni robia,ze nazywasz to horrorem?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
lulu


Wpisów: 37
Od: 2006-03-23
2006-06-12 08:49
ja rodzilam z komplikacjami Wydaje mi sie ze zalezy gdzie trafisz Poza tym dwa lata w szpitalu z mala mam dobre wspomnienia W polsce watpie ze stac by mnie bylo na utrzymanie dziecka przy zyciu patrzac na duze kieszenie lekarzy Tu milalam w domu sprzet ze szpitala za okolo 500 000 koron
  Profil uzytkownika: lulu     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-06-12 14:35
Stypendia sa nieopodatkowane (tak jest zazwyczaj, moze maz ma jakies inne) i uczelnie w Szwecji maja status swietych krow, ktore lamia prawo w majestacie tego prawa, w zwiazku z tym, musicie sie skontaktwac z konkretna uczelnia i przestudiowac co z ubezpieczeniem. W tej chwili nie ma mozliwosci, zeby postdock placil sam za siebie podatki. W zwiazku z tym na pewno nie bedzie wam przyslugiwac platny urlop macierzynski. Z drugiej strony, jak ktos pracuje w Szwecji musi miec ubezpieczenie w pracy ale czesto dana uczelnia ma jakas firme w ktorej wykupuje tez pelne ubezpieczenie lub kaze sie ubezpieczyc delikwentowi. O tym kto bedzie placil za ubepieczenie decyduje szef. Na moj rozum, nie sadze zeby, uczelnia zaplacila za ubezpieczenie, w ktorym moglabys urodzic, i oczywiscie mam watpliwosci czy panstwo polskie zaplaci Ci za porod.

Ale zamiast pytac na forum, skontaktujcie sie z sekretarka na uczelni i ona powinna was gdzies odeslac. Przy kazdej uczelni jest tez stowarzyszenie studentow, doktorantow czasem sekcje postdoktoranckie tam tez powinni wam udzielic informacji.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-06-12 16:35
darsim napisal 'jesli nie bedzie komplikacji....
na drugi dzien wykopia Cie do domu'
to zalezy gdzie, w Sthlm zrobil sie ostatnio tlok i faktycznie nie jest dobrze ale za to w Uppsali i w Vaxjo para moze zostac dluzej 2- 3 dni na wlasna prosbe. w Sthlm 2 mesiace temu w Karolinska w Solnej nie bylo szans na malzenski pokoj, natomiast w tym samym czasie nie bylo najmniejszego problemu z takim pokojem w Vaxjo.
  Profil uzytkownika: karolina68     
lidias


Wpisów: 48
Od: 2006-06-10
2006-06-12 22:05
Pytanie do karoliny 68.

Czy wiesz może coś o becikowym w Szwecji komu się należy komu nie ? Znasz widze cąłą moja sytuację więc jesli coś wiesz na ten temat to proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: lidias     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-06-12 22:11
Musze zapytac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
szwedka01


Wpisów: 175
Od: 2006-06-15
2006-06-22 10:27
Lidias...
Zalatw sobie w Polsce ubezpieczenie ktore obowiazuje w kazdym panstwie unijnym a ktore nawet w Szwecji jest respektowane.Porody sa bezplatne inaczej kazda osoba czekajaca na prwo pobytu by sie nie wyplacila. Kobiety ciezarne oraz dzieci do 18 roku zycia maja bezplatna sluzbe zdrowia. Nie dotyczy to kobiet ktore chca usunac ciaze w Szwecji poniewaz takie kobiety musze zaplacic.
Powodzenia
  Profil uzytkownika: szwedka01     
szwedka01


Wpisów: 175
Od: 2006-06-15
2006-06-22 10:29
Jesli chodzi o becikowe to sorry ale nie dostaniesz obowiazuje to tylko ludzi z prawem pobytu.
  Profil uzytkownika: szwedka01     
szwedka01


Wpisów: 175
Od: 2006-06-15
2006-06-22 10:36
Coz pobyt w szpitalu po porodzie zostal skrocony do 8 godzin a w niektorych miejscowosciach i do 5 pozniej przychodzi polozna z tzw.Hemvård nie mylic z Hemtjänst na pierwsza wizyte by sprawdzic czy wszystko jest dobrze.
kiedy wszystko jest dobrze twoja historia porodu zostanie przekazana BVC czyli poradni dzieciecej. Pielegniarka z poradni dziecej nawiaze kontak z Toba i umowi sie na pierwsza wizyte.Poradnia dziececa i wszelakie wizyty tam wazenie mierzenie dziecka kontrole nawet lekarskie badania, szczepienia sa bezplatne i nie przymusowe.Tylko ty decydujesz czy i kiedy chcesz tam pojsc........
  Profil uzytkownika: szwedka01     
szwedka01


Wpisów: 175
Od: 2006-06-15
2006-06-22 11:22
Jeszcze jedno bo moze nie wyrazilam sie zbyt jasno sam porod i wszystkie zwiazane z porodem przygotowania nie kosztuje ale pobyt w szpitalu kosztuje(chodzi o jedzenie i miejsce)za ktore mozesz miec zwrocone w kraju.
W Szwecji maza ekonomia nie dotyczy zony ekonomi jedynie dostanie jednorazowo pieniadze ze sprowadzil rodzine tutaj tak jest w sytuacji lekarzy ktorzy sie tutaj osiedlaja i sprowadzaja rodziny. Radze dowiedziec sie o wszystko w konsulacie zanim przyjedziesz tutaj...
  Profil uzytkownika: szwedka01     
gusia2425


Wpisów: 276
Od: 2009-01-12
2009-02-27 13:43
czy ten perszon numer to ma cos wspulnego z pozwoleniem na pobyt?? czy to zupelnie co innego ?? powiem tak jestem w 3miesiacu ciaży posiadam PN poniewarz jestem zatrudniona u szweda,tak sie zastanawiam czy bendzie mi sie nalerzalo becikowe??
  Profil uzytkownika: gusia2425     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-02-27 14:04
w Szwecji nie ma becikowego
  Profil uzytkownika: iza     
szadz


Wpisów: 9
Od: 2006-09-22
2009-03-01 21:13
Stypednia sa nieopodatkowane (nie ma podatku wiec i nie ma podstaw do ubezpieczenia) przez co nie jestescie w stanie dostac ubezpieczenia w Fkassan (wiem bo sama to przerabialam). Stypednium moze byc tylko 2 lata po tym czasie uczelnia musi dac normalna pensje. Jesli wasza sytuacja jest jak piszesz moze poproscie o doktoranbidrag jest to troche tansze niz normalna pensja dla uczelni oczywiscie a juz dostaniecie ubezpieczenie tutaj. Zeby miec porod za darmo jak i opieke medyczna musicie byc zarejstrowani w Fkassan i nie jest to automatyczne z posiadaniem numery personalnego. Wszystko co opisalam wiem z wlasnej autopsji. PS. Ja na samo zarejstrowanie do FK czekalam rok Powodzenia
  Profil uzytkownika: szadz     
szadz


Wpisów: 9
Od: 2006-09-22
2009-03-01 22:04
Poprawka. Opcja o ktorej pisalam nazywa sie dokladnie
utbildningsbidrag för doktorander czyli w waszej wersji utbildningsbidrag för postdoktorander.
  Profil uzytkownika: szadz     
Forum -> Zdrowie, moda i uroda -> poród w Szwecji- staz po doktoracie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca w firmie sprzątającej (Sztokholm)
Tättmembran (Bålsta )
Exstra sprzatanie szukam dziewczyn (Stockholm)
Praca dla stolarzy (Goleniòw)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Work on construction (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


Trollfabriken ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony