Odwiedzin 37780565
Dziś 888
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Zdrowie, moda i uroda - Urlop macierzynski

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorUrlop macierzynski
monikac5


Wpisów: 14
Od: 2005-05-01
2006-05-08 15:54
witam serdecznie.Mieszkam w Szwecji od roku,mam stala prace. Myslimy z mezem o drugim dzieciaczku.I tu moje pytanie (nie mam na ten temat zielonego pojecia) : jak dlugo mozna wykonywac prace fizyczna bedac w ciazy?,czy mozna wczesniej isc na urlop? bo wiadomo ze praca fizyczna w koncowym okresie ciazy nie jest wskazana (pracuje w hotelu). Ile przysluguje macierzynskiego i jak procentowo do zarobkow jest oplacany i czy istnieje tez urlop ojcowski jak w niektorych krajach?aha i jak jest z opieka lekarska do porodu i po porodzie. Bede wdzieczna za kazda wskazowke Z gory dziekuje. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: monikac5     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-05-08 16:33
Jeśli nie będziesz mogła pracowac z tym co dotychczas pod koniec ciązy, to chyba jest to tak, że powinnaś powiedziec o tym swojemu pracodawcy i on powinnien przeniesc cię do lżejszej pracy. A jeśli nie ma takiej możliwości, to możesz wziąśc urlop macierzyński już przed porodem. Jest jeszcze coś co sie nazywa havandeskapspenning dla tych co cięzko pracują fizycznie, ale nie sądze, że sprzątanie w hotelu się do tego zalicza. Trzeba pewnie miec papier od lekarza.
Urlop macierzyński to tutaj 480 dni, z tego 60 dni musi wybrac ojciec. W 390 z tych dni dostaje się 80% zarobków przez poprzednie 12 miesięcy, a reszta dni to ok 120/dzień (po podatku).
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-05-08 16:36
Wiecej tutaj:

http://www.fk.se/privatper s/foralder/vantar_barn/
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-05-08 17:23
w Szwecji pracuje sie...
do samego porodu...
niestety...
byl przypadek niedawno Chinki w ciazy odmowila grania w ping ponga w ciazy...
wyrzucili ja z klubu...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-05-08 17:29
ps
za to mozesz isc zawsze na zwolnienie lekarskie..
jak sie inaczej nie da...
ciaza jednak nie moze byc powodem, bo to stan normalny..
nie choroba...
ale cos zawsze wymyslisz....
  Profil uzytkownika: darsim     
Nikus
Sztokholm


Wpisów: 802
Od: 2006-03-13
2006-05-08 21:49
Maggie

Tylko dwie rzeczy dodam. Dla sprostowania, to ojciec musi wybrac minimum 60 dni, z czego wynika, ze oczywiscie moze siedziec znacznie dluzej nie tylko te dwa miesiace.
A dwa, to ojciec ma jeszcze 10 dni przeznaczone na czas zwiazany z porodem i zaraz po nim, do pomocy oczywiscie tzw "pappadagar"
  Profil uzytkownika: Nikus     
monikac5


Wpisów: 14
Od: 2005-05-01
2006-05-10 10:18
dziekuje wam baaaardzo za pomoc,widze ze bardzo bobrze znacie sie na sprawach ,,panstwowych'' i to nie tylko w moim temacie odnosze wrazenie ze co niektorzy to piszace encyklopedie jestescie kochani. Dziekuje
  Profil uzytkownika: monikac5     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2006-05-10 13:21
Ten watek powinien nazywac sie zgodnie z uzywana w SE terminologia "urlop/zasilek rodzicielski".

Oznacza to, ze to kazdy z rodzicow (i ojciec i matka, choc nie wiem jak to jest w "teczowych" rodzinach ) ma zagwarantowane po 60 dni takiegoz urlopu, a pozostale moga sobie dzielic miedzy soba jak chca. Zasada ta nie dziala, gdy tylko jeden rodzic ma przxyznana opieke nad dzieckiem.

Czyli np. w pelni dozwolone jest uzycie tylko 60 dni przez matke (np. od chwili porodu), a wszystkie pozostale dni (czyli 420) moze wziac ojciec - w tym wypadku musi jednak miec na to zgode matki, bo 420 dni to wiecej niz polowa.
Wszystkie warianty posrednie tez sa oczywiscie dozwolone.
Czas na wykorzystanie dni ma sie az do osmego roku zycia dziecka. Poza tym te dni mozna tez dzielic na polowki, cwiartki, osemki, na siedem dni w tygodniu albo tylko na trzy czy cztery itd.

Ta elastycznosc zasilkow rodzicielskich jest b. korzystna dla rodzicow i w ogole zasilki rodzicielskie to jedne z najlepiej funkcjonujacych tu ubezpieczen spolecznych.
  Profil uzytkownika: j23     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-06-08 11:55
tu jest troche jak traktuje sie ciezarne w Szwecji i dlaczego czasami trzeba "cos wymyslec".
przykre jest jak traktuje sie tu ludzi chorych, wiele rzeczy powinno sie zmienic w tym systemie.
Duzo jest do zrobienia.
Chyba sie zaczne politycznie udzielac.

"Hon kunde inte sova, gick med kryckor och kom inte ens upp på mödravårdens undersökningsbrits.
Ändå vägrade Försäkringskassan sjukskriva Annika Lööf.
Nu uppmanar hon andra att kämpa mot den hårda policy mot gravida som behöver sjukskrivning."

http://www.aftonbladet.se/ vss/foraldrar/story/0,2789,838435,00.html
  Profil uzytkownika: darsim     
Natalia 11


Wpisów: 1
Od: 2009-04-28
2009-04-28 09:36
Witam, w pażdzierniku urodziłam synka,jestem na urlopie macierzyńskim, teraz staram sie o drugie dziecko.Moze jest jakis przepis mowiacy ile dni przed koncem uropu macierzynskiego musialoby urodzic sie drugie dziecko aby moc kontynuowac urlop.Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Natalia 11     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2009-04-29 21:53
A mnie to zaciekawiło
z tego co zrozumiałam praca w hotelu przy sprzątaniu
nie jest uznawana za ciężką...
Ale jakoś trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację
w której dziewczyna będąca w 8 mc ciąży pracuje w hotelu i sprząta.
Z tego co wiem praca taka wymaga wysiłku
jest ciężka
wymaga szybkości,sprawności i...yyyyyyy jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić Laseczkę z wielkim brzusiem wciskającą się pod hotelową umywalkę/awykonalne/
Możecie mi powiedzieć jak to jest?
  Profil uzytkownika: LARA333     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-04-30 16:20
Mam takie same przemyslenia jak Lara.

A z drugiej strony, to FK mowi wyraznie, ze miesiac przed porodem mozna juz isc na macierzynski przeciez... To tak odnosnie rozmyslan Darsima na temat tego, ze w Szwecji trzeba pracowac do samego porodu.
  Profil uzytkownika: Bailey     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2009-04-30 22:12
"Mam takie same przemyslenia jak Lara.

A z drugiej strony, to FK mowi wyraznie, ze miesiac przed porodem mozna juz isc na macierzynski przeciez... To tak odnosnie rozmyslan Darsima na temat tego, ze w Szwecji trzeba pracowac do samego porodu."


moze Darsim musial

  Profil uzytkownika: pati_sko     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-05-01 23:42
  Profil uzytkownika: Bailey     
ewelinaaa__


Wpisów: 8
Od: 2009-03-30
2009-05-04 14:55
Witam! Ja mam pytanko co to tych 10ciu dni dla ojca zwiazanych z prodem.Czy te dni sie naleza zaraz po porodzie czy mozna je zaczac np. gdy zaczna sie bole porodowe (akcja porodowa)?. Maz jest w delegacji a chcialabym zeby byl przy mnie gdy zaczne rodzic wiec sie zastanawiam czy jest taka mozliwosc?Z gory dziekuje za odpowiedz
  Profil uzytkownika: ewelinaaa__     
piotrek7878
Stockholm


Wpisów: 3093
Od: 2007-05-23
2009-05-04 17:41
Nie, dopiero jak Ty z dzieckiem wyjdziecie ze szpitala.
  Profil uzytkownika: piotrek7878     
ewelinaaa__


Wpisów: 8
Od: 2009-03-30
2009-05-04 20:26
Acha rozumiem.Dziekuje za informacje
  Profil uzytkownika: ewelinaaa__     
Forum -> Zdrowie, moda i uroda -> Urlop macierzynski
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony