Odwiedzin 17812705
Dziś 617
Niedziela 21 września 2014

Forum: Sprawy polonijne - OBYWATELSTWO

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOBYWATELSTWO
021974

Wpisów: 8
Od: 2005-12-08
2005-12-09 16:58
ILE LAT TRZEBA SPEDZIC W SZWECJI ZEBY OTRZYMAC STALY POBYT(W DANII 7LAT, A OBYWTELSTWO 10LAt) poza tym nie mozna byc przez ostatnie 5 lat na socjal
  Profil uzytkownika: 021974     
darsim
Stolica

Wpisów: 27225
Od: 2004-10-07
2005-12-09 17:07
wiem o tym i uwazam, ze bardzo dobrze
W Szwecji tez tak powinno byc i mam nadzieje ze bedzie.
Zanim ten kraj pograzy sie zupelnie.

Podziwiam Dunczykow za odwage i konsekwence.
w koncu nikt nie musi tam przyjezdzac..
jesli mu te warunki nie odpowiadaja
podobnie Szwajcaria.
Szwecja niestety nie ma odwagi na podobne dzialanie.
za to i tak robi sie tu swoje tyle ze w inny sposob.
zanim sie czlowiek zorientuje pare lat minie...
potem moze byc trudniej.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica

2005-12-09 17:15
ps
uwazam, ze Dania poszla jedyna sluszna droga.
Przynajmniej stawiaja sprawe jasno na poczatku.
Podobnie robia szwajcarzy.
Jak pisalem, kazdy musi rozwazyc swoje za i przeciw.
Szwedzi oszukuja siebie i innych...
zanim przejrzy sie na oczy to jest juz zapozno.
Jakbym wiedzial o Szwecji wszystko to co wiem teraz na pewno bym tu nie przyjechal.....
Chociaz i tak w sumie mam znacznie lepsza sytuacje niz przecietny Szwed.
inaczej pewnie bym juz stad wyjechal.
iza
Sztokholm

Wpisów: 22026
Od: 2000-09-11
2005-12-10 11:11
021974 popatrz tu: http://www.migrationsverke t.se/

pobyt dostaje sie po 2 latach, obywatelstwo po 5 latach (obywatelstwo potrzebne jest tylko do dopuszczenia cie do glosowamnia na parlament to jedyna roznica, no i przydaje sie w podrozy np do Kanady)
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm

Wpisów: 22026
Od: 2000-09-11
2005-12-10 11:24
tez mi sie podoba to jawne podejscie do emigrantow w Danii (chociaz nie wiem jak bym sie sama z tym czula...)
  Profil uzytkownika: iza     
gregsvenska

Wpisów: 13
Od: 2005-12-05
2005-12-10 12:54
Witaj darsim.Wlasnie rozpoczalem tamat na forum czy przeprowadzic sie do Szwecji czy nie i natknalem sie tutaj na Twoja wypowiedz!Czy moglbys sprecyzowac bardziej czemu bys tu nie przyjechal gdybys wiedzial....itd.Jestem na etapie podejmowania decyzji i moze uswiadomisz mi cos o czym nie wiem!!!
Dziekuje za odpowiedz!
  Profil uzytkownika: gregsvenska     
leo

Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-12-15 15:15
Gregsvenska, poczytaj sobie inne wypowiedzi darsima, to nie bedziesz miala watpliwosci co do przyjazdu do Szwecji.
A tak poza tym , moja rada, zastanow sie dobrze czy jestes gotowa na emigracje. Kasa , praca to jest wazna sprawa, jesli ja masz to dobrze , ale do tego dochodzi mnostwo innych rzeczy o ktorych sie czesto zapomina wyjezdzajac w euforii z kraju
  Profil uzytkownika: leo     
dr.wal

Wpisów: 708
Od: 2005-03-18
2005-12-22 11:41
Szwedzkie ob.mozna otrzymac juz po 3-ch latach pobytu,
nie trzeba miec statusu uchodzcy politycznego-wystarczy ze zadeklarujesz ze opusciles/as swoj kraj ojczysty z powodu panujacych tam ograniczen swobod politycznych i obywatelskich,musisz rowniez zadeklarowac ze nie utrzymujesz zadnych kontaktow z urzedami swego kraju pochodzenia.
Tak uczynilem ja ,mimo ze nie mialem w/wspomnianego statusu ,uczynilem jak wyzej-o obywatelstwo prosilem po 2-ch latach i 11-tu miesiacach-otrzymalem po 3-ch latach i 4-ch miesiacach,dokladnie co do dnia,
obywatelstwo bezwarunkowe,bez koniecznosci pozbywania sie poprzedniego obywatelstwa,co jednak po ok.roku uczynilem,zeby dziecko urodzilo sie tylko z jednym obywatelstwem.
  Profil uzytkownika: dr.wal     
gigge

Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-12-22 16:15
wystarczy ze zadeklarujesz ze opusciles/as swoj kraj ojczysty z powodu panujacych tam ograniczen swobod politycznych i obywatelskich,musisz rowniez zadeklarowac ze nie utrzymujesz zadnych kontaktow z urzedami swego kraju pochodzenia.

Chyba glupoty piszesz Drwal. Poczytaj warunki otrzymania obywatelstwa na stronie Migrationsverket.
Trzeba nieprzerwanie mieszkac w Szwecji conajmniej 5 lat (ale sa wyjatki), byc niekaranym, miec zapewniony byt (stala prace) i to wlasciwie tyle.
Nie ma nic o deklaracjach nieutrzymywania kontaktow z urzedami w kraju pochodzenia.

Uwazam, ze troche nisko ta poprzeczke ustawili. Powinien byc jeszcze warunek jezykowy, minimum szwedzki na poziomie szkoly podstawowej lub Rikstest.
  Profil uzytkownika: gigge     
sunea

Wpisów: 113
Od: 2005-09-30
2005-12-22 18:34
Ej, drwalu, chyba znowu sie narabales ?
Polska w UE a ty o "ograniczaniu swobod" bredzisz. Kto by ci dal obywatelstwo na takiej podstawie ?!

P.S. Niemadrym jest zrzeczenie sie polskiego obywatelstwa, obecnie kiedy mozliwe jest podwojne.
Takie jest moje zdanie. Komu przeszkadza to ze ma polskie obywatelstwo?? Wrecz przeciwnie - czasem moze sie okazac, ze moze byc pomocne kiedys w przyszlosci.
  Profil uzytkownika: sunea     
sunea

2005-12-22 18:38
I tez zdecydowanie uwazam ze nie powinni dawac obywatelstwa szwedzkiego byle komu. Osoba powinna byc dokladnie "przeswietlona", a juz znajomosc jezyka to podstawa. Poki co mnostwo tu "obywateli" co ani po szwedzku nie mowia, ani podstawowych rzeczy nie wiedza o kraju w ktorym zyja.
Pozwolenie na pobyt i prace - OK, ale obywatelstwo?!
tusse

Wpisów: 5
Od: 2005-11-04
2005-12-22 21:57
nie rozumiem, dlaczego forumowicze z polski chca
tak nagminnie zmiemiac obywatelstwo ?Przeciez nawet
mieszkajac w Szwecji mozna byc Obywatelem Polskim i
godnie reprezentowac swoj kraj.Wlasnie mialam dosc
powazna dyskusje w pracy i doszlismy do wniosku ze
zmiana obywatelstwa jest ostatecznoscia u
Amerykanow,Anglikow, Niemcow ale u Polakow jest to taka szybka decyzja.Mam pytanie czy wy tak naprawde
nie lubicie swojego kraju,wsydzicie sie ,czy naprawde
nie macie szacunku dla wlasnych Rodzicow, Dziadkow,
Pradziadkow ?
  Profil uzytkownika: tusse     
karolina68
Warszawa

Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-12-23 00:03
tusse jezeli mieszka sie zagranica to w pewnym momencie polskie obywatelstwo staje sie niewygodne. Np. np.ja sie zastanawiam nad wyjechaniem na rok na stypendium a niestety roczny pobyt w innym kraju spowoduje ze staly pobyt przepadnie mi. A co jezeli np. mojemu malzonkowi odbije , nie bede miala wtedy duzych szans na powrot do Szwecji. Ktos pisal niedawno o klopotach z wiza kanadyjska -jezeli pracujesz w firmie tutaj to musisz miec mozliwosc takiego samego przemieszczania sie jak Szwedzi. No i kolejna sprawa jezeli tutaj mieszkasz a ladujesz w jakims kataklizmie gdzies na swiecie ,nagle okazuje sie, ze nie jestes Szwedem wiec transportuja Cie do Polski, gdzie nie masz ubezpieczenia- niczego.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica

2005-12-23 00:08
wydaje mi sie ze obywatelstwo szwedzkie po latach mieszkania tu to nasze prawo i obowiazek...
na szczescie mona miec 2...
z polskiego nie ma powodu rezygnowac
mabr
racetown

Wpisów: 7725
Od: 2000-09-08
2005-12-23 00:18
Tusse, jak już Darsim pisał, nie chodzi o rezygnowanie z polskiego a o podwójne obywatelstwo. Są powody praktyczne. Jak choćby satysfakcja z głosowania przeciwko czerwono-zielonym w wyborach

Jak również fakt, że polski paszport jednak wciąż jest gorszy- wiza do USA i Kandady jest konieczna. Łatwo je dostać mieszkając na stałe np. w Szwecji, ale... po co? Skoro zamiast o wizę można się zwrócić o szwedzkie obywatelstwo i mieć święty spokój?
  Profil uzytkownika: mabr     
dr.wal

Wpisów: 708
Od: 2005-03-18
2005-12-23 09:02
Re:
gigge

Wpisów: 5381
Od: 2002-07-27 2005-12-22 16:15

Re:
sunea

Wpisów: 17
Od: 2005-09-30 2005-12-22 18:34

Re:
tusse

Wpisów: 5
Od: 2005-11-04 2005-12-22 21:57

Re:
darsim

Wpisów: 6131
Od: 2004-10-07 2005-12-23 00:08

========================================= =============

Przypadek ktory opisalem mial miejsce w wczesnych latach `70-tych , nie wszyscy Polacy maja polskie obywatelstwo,niektorzy z nich odwiedzaja Szwecje z np: obywatelstwem Bialoruskim - do nich skierowana byla
rada w moim poprzednim wpisie,tzn.nawet gdy sie uzyskalo azyl humanitarny mozna zadeklarowac powody polityczne z powodu ktorych opuscilo sie kraj pochodzenia,-w sprawie uzyskania ob.szwedzkiego dotycza ich regoly przyznawania obywatelstwa uchodzcom politycznym . Pzdr.
  Profil uzytkownika: dr.wal     
j23

Wpisów: 2762
Od: 2000-09-15
2005-12-23 13:40
Ja tez uwazam, ze z wielu wzgledow najlepiej jest miec podwojne obywatelstwo, skoro juz przepisy szwedzkie na to zezwalaja.
Dlatego zlozylem niedawno wniosek o nadanie/przywrocenie mi obyw. polskiego, z ktorego 10 lat temu zrezygnowalem tylko dlatego, ze panstwo szwedzkie nie tolerowalo (z pewnymi wyjatkami) podwojnego. Powiedzieli mi w konsulacie, ze bede czekal ok. dwa lata na decyzje, ale to nic, nie spieszy mi sie .

Co do tego, ktory paszport jest lepszy to zdania sa podzielone. Np. moj 4-letni syn, dumny posiadacz dwu paszportow uwaza, ze polski jest lepszy niz szwedzki bo ma na okladce orla - piekny to ptak - a szwedzki ma tylko jakies abstrakcyjne trzy korony, ktore nijak z orlem nie sa w stanie wygrac .
  Profil uzytkownika: j23     
gigge

2005-12-23 13:53
Co do tego, ktory paszport jest lepszy to zdania sa podzielone.

Czasami jest dobrze miec polski paszport np jadac do Indonezji posiadcze polskiego paszportu otrzymuja wize na miejscu tzw "on arrival" a Szwedzi musza miec wbita wize do paszportu w konsulacie w Szwecji.

Tylko pytanie czy posiadacze podwojnego obywatelstwa (szwedzkie i polskie) moga sie legitymowac polskim paszportem? Z tego co slyszalem to tylko gdy sie przekracza granice Polski a tak to tylko szwedzkim. Czy ktos wie jak to jest?
kajetan
Sztokholm

Wpisów: 14403
Od: 2000-09-01
2005-12-23 13:57
W Polsce - polskim, w Szwecji - szwedzkim. A w reszcie krajow jak komu wygodniej.
Chodzi o to ze nie mozesz "ukrywac" swojego obywatelstwa przed wladzami kraju ktorego jestes obywatelem.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm

2005-12-23 14:02
To co slyszales ze tylko w Polsce mozna sie legitymowac polskim paszportem, to albo zle zrozumiales, albo ktos przekrecil, bo w Polsce TRZEBA sie legitymowac polskim paszportem jezeli ma sie polskie obywatelstwo.
Ta informacja byla (i jest) podawana glownie dla tych ktorzy nie pozbyli sie polskiego obywatelstwa, ale nie maja wyrobionych aktualnych polskich dokumentow (m.in. paszportu) bo nie sa im na codzien potrzebne.
gigge

2005-12-23 14:08
Czyli po opuszczeniu Szwecji mozna sobie wybrac na jakim paszporcie sie przekracza granice innego kraju (poza Polska)? Hm.. to wyjezdzajac z tego kraju trzeba pamietac, zeby ten sam paszport pokazc na ktorym sie wjezdzalo.
kajetan
Sztokholm

2005-12-23 14:10
No.. tak by chyba wypadalo
sunea

2005-12-26 18:16
Wiele razy przekraczalam granice Polski na szwedzkim paszporcie i nikt nie wymagal ode mnie polskiego, nikt o nic nie pytal. (Obywatelstwo mam podwojne, a moj polski paszport stracil waznosc i nie chcialo mi sie wyrabiac nowego, bo mam szwedzki, ktory normalnie uzywam wszedzie w podrozach.)
karolina68
Warszawa

Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-12-26 20:38
ale te poruszenie z paszportami jest w sumie od niedawna. Mnie ruszyl wypadek pewnego Polaka z Ameryki, ktoremu nie pozwolono wyjechac z Polski na amerykanskim paszporcie. I w zwiazku z tym musial sobie wyrobic nowy paszport a ze nie mial tez dowodu osobistego ,musial zaczac od dowodu, wszystko razem zajelo bardzo duzo czasu i nikogo nie obchodzilo w Polsce ,ze facet moze stracic prace itd. Nie wiem jak jest z dowodem osobistym ale w Polsce wycofywane sa stare dowody osobiste, moze sie wiec tez okazac ze dowod osobisty jest nie wazny.
Przypadek tego amerykanina byl dosyc szeroko opisywany jakis rok temu. Ja mysle,ze moze sie wiele razy udac az ktoregos razu sie nie uda.
  Profil uzytkownika: karolina68     
canada

Wpisów: 138
Od: 2000-09-28
2005-12-27 00:15
Jesli sie ma obywatelstwo polskie to przy wjezdzie i wyjezdzie z Polski trzeba pokazywac paszport polski, takie sa przepisy, dlatego od tego Polaka wyjezdzajacego do Ameryki wymagali polskiego paszportu, bo posiadal tez polskie obywatelstwo.
Tez uwazam ze wiecej niz jedno obywatelstwo przydaje sie troche szczegolnie przy podrozach, kiedy trzeba np. zalatwiac wizy, zawsze jest szansa, ze na jeden z posiadanych np nie trzeba zalatwiac wizy lub jest tansza
Np. kiedys przy wycieczce grupowej gdzie zbierane byly paszporty przez guida zawsze czekalismy na wszystko najdluzej, bo ja jedyna na 21 szwedzkich -mialam polski paszport wiec musieli go sobie dobrze poogladac
Teraz mam trzy paszporty i sama wybieram ktory chce pokazac
  Profil uzytkownika: canada     
j23

2005-12-27 09:15
Polskie i szwedzkie przepisy odnosnie obywatelstwa sa zblizone, duzo bardziej niz np. niemieckie i szwedzkie.

Oba kraje toleruja podwojne obywatelstwo, w obu przypadkach wystarczy jeden rodzic aby dziecko automatycznie stawalo sie obywatelem, oba kraje wymagaja aby poslugiwac sie paszportem rodzimym przy wjezdzie/wyjezdzie, wreszcie oba kraje nie wymagaja jakiejkolwiek znajomosci jezyka przy naturalizacji itd.

To co pisze Sunea oczywiscie zgadza sie z prawda, bo na ogol ani w Polsce ani w Szwecji nie egzekwuje sie przepisu o poslugiwaniu sie swoim paszportem, ale formalnie jest to naruszenie przepisow. Ten Polak z USA, o ktorym pisze Karolina68 powinien wiec miec
pretensje wylacznie do siebie.
sunea

2005-12-27 12:29
Nie rozumiem tego calego zamieszania - przeciez w szwedzkim paszporcie w rubryce obywatelstwo jest napisane "szwedzkie", a nie "polsko-szwedzkie" itp. wiec nikt nie pyta czy przypadkiem nie ma pan/pani podwojnego obywatelstwa, a jesli tak, to prosze okazac sie polskim paszportem. To bylby nonsens. Byc moze PRAWO mowi tak jak piszecie, ale rzeczywistosc jest prostsza, przynajmniej tak mi sie wydaje z wlasnego doswiadczenia
j23

2005-12-27 13:09
W tym watku toczyla sie kiedys zazarta dyskusja na temat tzw. pulapki paszportowej:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?forum=&temat=1035

Nic sie ostatnio w tej sprawie nie zmienilo od strony formalnej, natomiast Straz Graniczna (choc ma do tego pelne prawo) chyba jeszcze rzadziej niz kiedys wymaga pokazywania polskiego paszportu od osob "podejrzanych" o obyw. polskie.
kajetan
Sztokholm

2005-12-27 13:41
"...wiec nikt nie pyta czy przypadkiem nie ma pan/pani podwojnego obywatelstwa"

Nie pyta, ale gdyby spytal, to klapa. Nie wiem jak to teraz wyglada z UE i calymi tymi ukladami, ale do wielu krajow nie wypuszcza Cie z Polski bez paszportu. Jezeli masz nawet obywatelstwo amerykanskie, to majac rowniez polskie nie wypuszcza Cie z Polski bez paszportu. A zeby miec paszport to trzeba miec najpierw dowod osobisty. Zeby miec dowod trzeba miec PESEL, itd. I zalatwic to wszystko zajmuje troche czasu i pieniedzy.

Majac polskie obywatelstwo "wpasc" mozna z roznych powodow, np. zalatwiajac cos w urzedzie, trafiajac do szpitala, itp. nie koniecznie w kontroli paszportowej. W Polsce tez coraz wiecej jest rejestrow komputerowych i co robisz w jednym miejscu coraz czesciej widac tez w innych miejscach. Cos moze dzialac dzisiaj, a jutro juz nie bedzie. I sie zdziwisz.
darsim
Stolica

2005-12-27 16:41
studiowalem ten temat dosc szczegolowo i
jest tak jak pisze kajetan.

Szwecja uznaje oficjalnie podwojne obywatelstwo..
zreszta od niedawna bo od 2001 roku.
Ci co mieli wczesniej byli na zasadzie wyjatku a nie reguly
Polska tylko toleruje...
mabr
racetown

Wpisów: 7725
Od: 2000-09-08
2005-12-27 18:20
> Zeby miec dowod trzeba miec PESEL

Trzeba też mieć zameldowanie- adres jest wpisany w dowodzie.

Poza tym, co do okazywania dokumentów, w Polsce trzeba mieć co najmniej dwa dokumenty.

Wymagają tego na granicach, w bankach... Sami sobie wystawiają świadectwo ile polskie dokumenty są warte.

Ale rzeczywiście: mając podwójne obywatelstwo nie ma się prawa używać obcego dokumentu. Chyba że w celu udokumentowania polskiego dokumentu
  Profil uzytkownika: mabr     
sunea

2005-12-31 00:15
hm.... z tego wynika, ze przy przekracaniu granicy powinnam sie bac Eh, nie ma to jak zycie w nieswiadomosci, tak bylo fajnie ....
A przy okazji nasunelo mi sie pytanie: czy moze ktos z was wie jakie "sankcje" groza nieszczesnikowi za NIEWYMELDOWANIE sie z Polski ? Otoz od wielu lat mieszkam sobie spokojnie w Szwecji, a jak sobie uswiadomilam przy okazji tego tematu, NIGDY nie wymeldowalam sie z mojego domu w Polsce (wlasciwie moich rodzicow).
Oczywiscie dowod tez mam stary, bo nigdy nie wymienilam go na nowy, paszport polski skonczyl waznosc pare lat temu, nazwisko juz tez mam zmienione, po zamazpojsciu, a w Polsce figuruje jako niezamezna, przy panienskim nazwisku, hm..... cos czarno to widze.
A tak spokojnie mi sie zylo
Forum -> Sprawy polonijne -> OBYWATELSTWO
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy

Sprzatanie...Pilne (Goteborg)
kerowca kat b (gävle)
sprzatanie (Stockholm)
praca (klagstorp)
Mechanik urzadzen przemyslowych (Märsta)
Centrlbadet (Stockholm)
Praca na terenie Skåne (Malmö)
szukam kobiety do sprzątania (solna)
Więcej

szaro wszędzie!
Blog o wnętrzach i modzie Skandichic - Styl skandynawski... z pasja o wnętrzach i modzie.
moje miejsce…
Blog o wnętrzach i modzie Skandichic - Styl skandynawski... z pasja o wnętrzach i modzie.
Melismee..
Time out
Polka w Szwecji
Festyn jesienny w Ogrodzie Bergianska
Polka w Szwecji
Pożegnanie szkierowego sezonu na wyspie Rögrund
Polka w Szwecji
Fenomenalnie werbalna ANNIKA NORLIN promuje płytę pod ps. Hello Saferide
muzykalabalik
"Lokomotivet" Juliana Tuwima dostępna na stronach "En läsande klass"
Polscy artyści na Modernautställningen 2014 – Society Acts w Malmö (2014.09.20 - 2015.01.25)
Retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego w ramach Cinemateket w Sztokholmie i Göteborgu (sierpień-listopad)

Odwiedza nas 4 gości
oraz 3 użytkowników.

Superpromocja 10+ 1 Trip Card http://t.co/E7JJ0AuYzS
2014-10-11 Maxel - koncert disco polo http://t.co/UPiXN8ds8U
2014-10-18 Klimakterium 2 - czyli menopauzy szał http://t.co/kQosfIfd2L
2014-10-04 Wernisaż wystawy rzeźby Margarety Lewkowicz http://t.co/VlwsKWAOgq
2014-09-21 Spotkanie z przedstawicielami szkoły EWSPiA http://t.co/UyoxWFf1mc
Wiecej
17.IX
Samochód sportowy .
wylacznie dla romantycznych dusz...
mandat
Prom z psem
Neu Polnishe Wirschaft
Chcesz pracować w Szwecji? Więcej zarobisz nie znając języka
Polacy na emigracji - dlaczego nie wracają?
Szwedzki serwis internetowy pozwala sprawdzić kryminalną przeszłość znajomych. Sprawi, że w Szwecji dojdzie do linczów?
„Odnalezione w tłumaczeniu” to nowy, interdyscyplinarny projekt miasta Gdańsk, o którym szeroko pisze w specjalnym dodatku Tygodnik Powszechmy. Każda edycja ma za temat przewodni jakiś obszar językow
Polak pozwał szwedzkie zoo za dyskryminację. Nazwali go małpą (WP.PL, 2013-01-15 14:40)
Kabaret Neo-Nówka w Sztokholmie - Pielgrzymka do miejsc śmiesznych
Wilki - koncert w Sztokholmie
Kolacja dla głupca - spektakl teatralny
Spotkanie z przedstawicielami szkoły EWSPiA
Więcej

© Copyright 2000-2014 PoloniaInfoNa górę strony