Odwiedzin 37822919
Dziś 2121
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Tymczasowy personnummer

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorTymczasowy personnummer
sorfi
Nacka


Wpisów: 296
Od: 2004-10-27
2005-11-21 18:29
Czy z takim numerem mozna sie zapisac na SFI? Bo mojej kolezance odmowili argumentujac wlasnie ta tymczasowoscia
  Profil uzytkownika: sorfi     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-21 18:39
dziwne....
bo wczesniej pisano tu ze mozna....
trzeba podzwonic i sprawdzic....
w Szwecji obowiazuje zasada:
jak sie urzednikowi podoba tak jest....
nawet jesli niezgodnie z prawem....
wiem to na pewno- wiele przykladow....
  Profil uzytkownika: darsim     
sorfi
Nacka


Wpisów: 296
Od: 2004-10-27
2005-11-21 18:42
no wlasnie mi tez sie wydawalo ze mozna a tu klapa

moze jeszce ktos napisze kto chodzi na sfi z tymczasowym numerem
  Profil uzytkownika: sorfi     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-21 20:29
przejrzalem szybko
Skollagen..
dam linki...
i z tego jak ja to rozumiem, jesli jest zarejestrowana osoba w komunie to ma prawo....
nic nie pisza czy czasowo czy nie.....
i na jaki czas...
tymczasowy numer personalny to jednak numer personalny i ta osoba jest zarejestrowana....
sfi musza zapewnic w ciagu 3 miesiecy....
jezeli jednak:
ta osoba nie rokuje ich zdaniem szans na skonczenie sfi..
moga jej odmowic....
takie jest prawo..
wiec wszystko zalezy od urzednika i komuny...
niestety...
taka jest Szwecja....
http://www.skolverket.se/s b/d/777'

Undervisningen för en elev skall dock upphöra, om eleven saknar
förutsättningar att tillgodogöra sig undervisningen eller
annars inte gör tillfredsställande framsteg.
na to sie moga powolywac....
jesli chca....
musialby sad roztrzygnac czy maja racje czy nie...
sprawa w sadzie to kilka lat i koszty kilkaset tyciecy..
lepiej kurs zaplacic prywatnie...
http://rixlex.riksdagen.se /htbin/thw?${HTML}=SFST_LST&${OOHTML}=SFS T_DOK&${SNHTML}=SFST_ERR&${MAXPAGE}=26&${ TRIPSHOW}=format=THW&${BASE}=SFST&${FREET EXT}=&BET=1985%3A1100&RUB=&ORG=

  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-11-21 22:39
mysle by zapytac kurtcobain, ona niedawno to skonczyla...
  Profil uzytkownika: iza     
1kozak


Wpisów: 118
Od: 2004-08-16
2005-11-21 23:05
Ale zciebie zuch... !!!!
szybko przejrzales skollagen, powinienes za te uslugi wyszukiwawcze kasowac szmal
  Profil uzytkownika: 1kozak     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-22 00:03
w sumie powodow dla ktorych dostaje sie czasowy numer personalny jest kilka. Miedzy innymi dostaja go nieplacacy podatkow stypendysci. Moim zdaniem oni nie powinni miec dostepu do SFI , z jakiej racji ktos kto nie placi podatkow i wiadomo ze jest na chwile ma dostawac od rzadu szwedzkiego prezent w postaci kursow. Ale oczywiscie sa inne powody dla ktorych sa czasowe numery i indywidualne sprawy.
  Profil uzytkownika: karolina68     
martusia180


Wpisów: 37
Od: 2005-04-14
2005-11-22 13:55
jak najbardziej osoba posiadajaca tymczasowy personnummer ma prawo do uczeszczania na sfi. Ja znam duzo takich osob.
  Profil uzytkownika: martusia180     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-11-22 14:24
Mam nadzieje Martus,ze masz racje.Ja niestety nie wiem jak to jest z tymczasowym,poniewaz ja startowalam ze stalym.Zycze powodzenia dla twojej kolezanki Sorfi
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-22 16:25
jak pisalem
ma prawo....
ale w Szwecji wszystko zalezy od urzednika....
jak to prawo interpretuje i od komuny..
jak sie zawezmie nic nie da sie zrobic
znam setki przykladow.
"panstwo praworzadne"
kpina...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-22 16:38
to co ja bym radzil to:
wziazc imie i nazwisko urzednika, niech da decyzje na pismie i niech napisze na podstawie jakiegi prawa, artykulu i paragrafu odmawia...
no i do kogo mozna sie odwolac.....
ale szanse marne, jak sie uprze nie do ruszenia..
mozna probowac z innym urzednikiem, decyzja moze byc zupelnie rozna....
korzystna
powodzenia...
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-11-23 00:25
darsim, dobry pomysl
  Profil uzytkownika: iza     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-24 16:02
hej!
to w moim imieniu sorfi pisala, ja juz jestem tak wykonczona ta biurokracja, ze nawet mi do glowy nie przyszlo by Was sie poradzic Przeczytalam wszystkie Wasze posty i przeslalam te informacje mojej mentorce (jestem w Szwecji wolontariuszka w ramach jednego z programow UE) i ona odpisala, ze problem w tym, ze ja nie mam folkbokförd (cokolwiek to nie jest)a bez tego nie moge isc do SFI i ze moge to dostac tylko kiedy bede miala residence permit, na co aktualnie czeka sie ok. roku Mam tymczasowy personal number, a przynajmniej pani w SFI tak powiedziala, wyglada on tak, ze do mojej daty urodzenia dodali 60 (830968+cztery ostatnie cyfry) i z tego co powiedziala mi moja mentorka on upowaznia mnie tylko do placenia podatkow, ktorym jako wolonatriuszka nie podlegam, wiec w ogole nie wiem po co mi go nadali Juz sama nie wiem co mam robic Mam byc tu rok i mam miec zapewniony kurs szwedzkiego, tyle tylko, ze nie mamy zbyt duzo pieniedzy by oplacic prywatny kurs, dlatego zawsze wszyscy wolontariusze zaczynali w SFI a potem z podstawami szli na kurs intensywny.
Prosze poradzcie mi co moge zrobic? Na czym dokladnie polega to folkbokförd??
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-24 16:09
Folkbokföring to wprowadzenie do rejestru ludnosci w danej kommunie. Nie mozesz tego zrobic jezeli nie masz Person Nummer i adresu zamieszkania.
  Profil uzytkownika: gigge     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-24 16:13
ja mam adres zamieszkania kwestia tylko tego czy moge zlozyc podanie z tymczasowym numerem??
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-24 16:14
...a musisz byc folkbokförd, poniewaz tam gdzie jestes folkbokförd (zameldowana) tam dostajesz kurs.
Ciekawe tylko czy na pewno trzeba miec personnummer, czy nie wystarczy taki czasowy z dodanym 60.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-24 16:19
no wlasnie tego nie rozumiem, bo przeciez przy skladaniu wniosku do skatteverket wpisywalam swoj adres zamieszkania, poza tym z tego co wczesniej tu pisano, sa osoby, ktore chodzily do SFI z tymczasowym numerem, naprawde zaczyna mnie to wszystko przytlaczac
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-24 16:21
Ciekawe tylko czy na pewno trzeba miec personnummer, czy nie wystarczy taki czasowy z dodanym 60

Trzeba poprostu isc i zapytac albo najlepiej isc i nie pytac tylko sie prubowac zameldowac z tym numerem tymczasowym.
  Profil uzytkownika: gigge     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-24 16:26
przeciez przy skladaniu wniosku do skatteverket wpisywalam swoj adres zamieszkania

A czy napewno wypelnialas blankiet "folkbokföring" czy jakis inny?

http://www.rsv.se/folkbokf oring/
  Profil uzytkownika: gigge     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-24 16:32
Wyjasnilam im wszystko, opowiedzialam o wolontariacie, wszystkich zasadach itd, i powiedzialam, ze chce zlozyc podanie o personal number, bo potrzebny mi on do SFI, no i pani dala mi blankiet, na ktorym bylo napisane ANSÖKAN Avseende preliminär skatt a w ramce obok den här blanketten används av person som inte är folkbokförd i Sverige (dobrze, ze mam jego kopie :-p) No to go wypelnilam...
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-24 16:57
A wiec w skrocie to wyglada nastepujaco:

Tymczasowy personnummer (samordningsnummer) maja ci ktorzy nie sa folkbokförda a potrzebuja z jakiegos powodu (np. placenie podatku).

Zwykly personnummer otrzymuje sie po otrzymaniu pozwolenia na pobyt (uppehållstillstånd). Zeby byc folkbokförd trzeba miec pozwolenie na pobyt (tu moge sie mylic, ale chyba tak).

SFI (Svenska För Invandrare) jak sama nazwa wskazuje jest dla imigrantow. Imigrant to taki, ktory ma juz pozwolenie na pobyt (niestety) i jest folkbokförd.

Ostateczna decyzje o warunkach przyjecia kogos na kurs SFI podejmuja organizatorzy kursu, i czasem przyjmuja nawet jak sie nie ma pobytu i nie jest sie folkbokförd. Ale nie musza, i w Sztokholmie raczej nie przyjmuja. Mozna sie odwolywac dalej do Skolväsendets överklagandenämnd, ale oni tylko patrza, czy spelnia sie warunki szkoly, jezeli nie, to odwolanie nic nie da.

Tak czy inaczej musisz jak najszybciej zalatwic sobie pobyt, jezeli masz zamiar zostac dluzej niz 3 miesiace.

Tyle mi google powiedzial.
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-24 18:16
poniewaz ja mialam dokladnie taki sam numer pers. moge Cie zmartwic ,ze nie moglam byc na zadnym kursie.
Niedrogie kursy (w porownaniu do wszystkich innych prowadzi Ogniwo patrz: Placowki).
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-24 18:20
akos uzuplenienie :dotaje je ci ktorzy maja pozwolenie na pobyt krotszy niz rok czasu.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-24 20:40
ale namieszali z tymi numerami....
jesli chcesz placic podatki nie ma problemu od reki...
a jesli czegos potrzebujesz to przykro nam...
pozostaje kurs prywatny...
sa jakies niedrogie, moze ta organizacja ktora zatrudnia moze pomoc i sfinansowac?
ten kurs w ogniwie to zawsze cos....
i tani...
ps
sluchalem kiedys jak Niemiec majacy tu prace narzekal ze nic nie moze zalatwic, bo ma wlasnie tymczasowy numer personalny, ani mieszkania, ani konta w banku...
Szwedziprezentuja sie na dzien dobry z najlepszej strony...
szkoda...
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-24 20:53
konto mozna zalozyc, bo najwiekszy problem dla pracodawcy jak nie ma gdzie przelac pieniedzy. Co prawda juz nie pamietam dokladnie ale chyba musialam pokazac papier od pracodawcy. Handelsbanken, Nordea juz chyba sie przyzwyczaily do otwierania kont dla dziwnych numerow. Jak nawet mialam karte visa. Wczesniej wogole bez numeru tez na podstawie zatrudnienia bank otworzyl mi konto -studencki Sparbanken, ale mialam karte tylko do wyciagania pieniedzy.
Ale oczywiscie z tym dziwnym numerem personalnym telefonu stacjonarnego nie moglam miec podobnie internetu, pozyczek na kupno laptopa tez nie - chociaz placilam podatki.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-24 21:01
szlag czlowieka moze trafic...
no nie?
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-24 21:05
no !
Zycie normalne w Szwecji zaczyna sie z normalnym numerem personalnym, inaczej to mogila.
  Profil uzytkownika: karolina68     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 11:11
ja mam konto w banku i karte Visa, ale tak jak mowisz karolina68 tylko moge wyciagac pieniadze i placic w sklepie, ale nie moge rezerwowac biletow przez internet

najbardziej czego nie rozumiem, to po co nadali mi ten numer skoro i tak nie podlegam pod placenie podatkow, poza tym inni wolontariusze w innych rejonach Szwecji dostali normalny numer, a nawet rozpoczeli nauke w SFI jeszcze przed jego otrzymaniem!! Tak samo tutaj w Sztokholmie wczesniejsi wolontariusze bez problemu zaczynali w SFI a ja mam jakies dziwne problemy

kurs prywatny to swietna sprawa, ale jak juz wspomnialam nie mamy zbyt duzo pieniedzy przeznaczonych na ten cel. Wolontariat to super sprawa, ale jak sama nazwa wskazuje to nic dochodowego, Unia daje tylko tyle pieniedzy ile uznaje, ze jest niezbedne. A mnie nie chodzi o to, zeby po prostu odbebnic jakis kurs tylko zeby naprawde sie nauczyc szwedzkiego. No bo co z tego, ze wydamy pieniadze na intensywny kurs podstawowy, po ktorym i tak nie bede umiala mowic
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-25 11:30
"najbardziej czego nie rozumiem, to po co nadali mi ten numer..."

Ktos popelnil blad, zdaje sie, bo z tego co wiem, nie powinnas dostac tego numeru. Nie mozna go dostac "na wlasna prozbe", tylko jezeli zarzada tego ktoras z wymienionych instytucji. Teraz nie pamietam jakie to instytucje. Wiem, ze na pewno urzad podatkowy i policja, ale jeszcze pare innych.

Wolentariusze to dla systemu dziwni ludzie, bo ani nie pracuja (wg definicji, bo podatku nie placa), ani nie sa studentami. Wiec jest to sytuacja w ktorej urzednik musi sam ruszyc glowa... a z tym roznie bywa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 11:42
"Wolentariusze to dla systemu dziwni ludzie, bo ani nie pracuja (wg definicji, bo podatku nie placa), ani nie sa studentami. Wiec jest to sytuacja w ktorej urzednik musi sam ruszyc glowa... a z tym roznie bywa."

No wlasnie, a najgorsze jest to, ze nawet nie ma jakis konkretnych przepisow co do wolontariatu i to jest wkurzajace. Unia stworzyla swietny program idea jest wprost cudowna: "chcesz cos zrobic pozytecznego dla innych i przy okazji rozwinac siebie, zapraszamy, pomozemy Ci to zrealizowac!" tylko zapomnieli, ze tak naprawde w systemie zadnego z krajow UE nie reguluje sie tego odrebnymi przepisami. I teraz zamiast cala swoja uwage skupiac na pracy, nauce jezyka i kultury szwedzkiej siedze po uszy w biurokracji

Jedyne pocieszenie w tym, ze tutaj wszyscy mowia po angielsku inaczej nawet nie moglabym pracowac...
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-11-25 12:50
Iskierka, a czym sie zajmujesz dokladnie jesli mozna wiedziec? Ja kiedys z takiego programu o ktorym piszesz, pracowalam we Francji ale tam zalatwila mi wszystko organizacja dla ktorej pracowalam. Choc tez troche sie gimnastykowalam z przedluzaniem wizy co 3 mies. Jesli chodzi o tymczasowy numer w Szwecji to ja mialam nawet problem zeby sie z tym dostac do lekarza. Po prostu odmowili mi przyjecia, mimo ze mialam legalna prace i placilam podatki. Zadzwonilam do Konsulatu i mi powiedzieli ze lekarz ma obowiazek mnie przyjac nawet jesli jest to tylko numer tymczasowy. Ale pani w recepcji nie byla przekonana. Jak pisal Darsim... wszystko zalezy od humoru urzednika.Od kiedy mam personal nummer zaczelam istniec w Szwecji
  Profil uzytkownika: leo     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 13:06
Program nazywa sie European Voluntary Service i jest czescia Programme Youth. Jestem wolontariuszka w Fältbiologerna, moze slyszalas, bo to dosc duza i bardzo stara organizacja skupiajaca ludzi do 25 roku zycia i zajmujaca sie edukacja nieformalna i ochrona srodowiska.

Ja sie tak zaczelam zastanawiac i wydaje mi sie, ze chyba wszystko byloby prostsze gdybym musiala miec wize, przynajmniej tylko jedna rzecz do zalatwienia...

Moja mentorka stara sie jak moze, wlasnie teraz pisze list do migrationsverket z prosba, by rozpatrzyli moje podanie poza kolejka, jesli to nie poskutkuje, to pewnie otrzymam pozwolenie na pobyt tuz przed moim wyjazdem
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-25 13:22
"wolontariuszka w Fältbiologerna"

Trädkramare

Tak serio, to musisz miec prawo pobytu zanim uplyna 3 miesiace od Twojego wjazdu do Szwecji. Inaczej moga Cie deportowac w kazdej chwili. Teoretycznie.

Szukajac wczoraj informacji o SFI znalazlem taki dokument dla "EVS Hosts", moze sie przyda (chociaz to na pewno wiecie).

http://www.ungdomsstyrelse n.se/ad2/user_documents/checklistaEVShost .doc
  Profil uzytkownika: kajetan     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 13:45
Czyzbys cos slyszal o Fältbilogerna??

Kurcze, tam wszystko po szwedzku jest moglbys mi strescic w kilku slowach co pisza o SFI??

Z ta deportacja to ja w sumie nie wiem jak to teraz jest. Wszedzie pisza, ze przed uplywem 3 miesiecy trzeba zlozyc podanie o pobyt i nic wiecej. Ja mam potwierdzenie, ze zlozylam aplikacje, wiec chyba nie moga sie mnie doczepic, w koncu nie moja wina, ze nie radza sobie z papierami

  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-25 14:18
O SFI w sumie nic nie pisza, tylko podaja to jako jeden z mozliwych kursow szwedzkiego. Ale cala reszta to jest "check list" dla organizatorow co i jak nalezy zalatwic. Daj to swojej mentorce do przeczytania.

O Fältbiologerna w sumie nic konkretnego nie slyszalem. Kiedys bylo glosno, bo jakas firma robiaca filtry internetowe wstawila strone internetowa Fältbiologerna na liste stron nieodpowiednich dla dzieci. Czyli, organizacja terrorystyczna, jakby to dzis powiedzieli
  Profil uzytkownika: kajetan     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 14:38
Jesli to tylko takie organizacyjne sprawy, to na pewno to od nich dostala, ale bardzo dziekuje Z drugiej strony, skoro nawet ungdomstyrelsen twierdzi, ze mozliwa jest nauka w SFI, to ja juz kompletnie jestem zakrecona

niezla historia nie slyszalam o tym. Nie no, oni czasami dzialaja w sposob nieprzewidywalny, ale zeby odrazu terrorysci??
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-25 14:59
"Z drugiej strony, skoro nawet ungdomstyrelsen twierdzi, ze mozliwa jest nauka w SFI, to ja juz kompletnie jestem zakrecona"

Oni podaja SFI jako jeden z mozliwych kursow. Ale juz po otrzymaniu pobytu. Poza tym jest troche o ubezpieczeniach, i innych takich.

Tak jak pisalem wczesniej trzeba byc folkbokförd (w spisie ewidencji ludnosci) w danej komunie, zeby chodzic tam na SFI. Ale czasami organizatorzy kursow robia wyjatki.
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-25 15:30
Bo to jest troche tak ,ze migracyjny urzad nie jest w stanie isc za cala reszta biurokracji. A w tej calej reszcie mnostwo wciaz zalatwia sie na gebe i problem w tym ze geba nijak nie dziala jak trzeba cos zalatwic w migr.
Moim zdaniem jezeli masz byc caly rok powinnas dostac normalny numer. Moze kwestia jest w zaswiadczeniu ze bedziesz miala utrzymanie przez ten czas.
  Profil uzytkownika: karolina68     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-25 15:35
Z tym na pewno nie ma problemu, bo przedstawilam i zaswiadczenie z organizacji, ze Komisja Europejska za ich posrednictwem pokrywa wszystko (zakwaterowaniem wyzywienie, ubezpieczenie, przejazdy + kieszonkowe i wszelkie inne nieprzewidziane koszty).
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-25 16:19
i to na caly rok kalendarzowy?
problem jaki ja mialam ze nawet jezeli dokument o zatrudnieniu byl na caly rok to z winy szefa byl gotowy za pozno czyli np. jezeli mialam zatrudnienie od X 2001 do X 2002 to gotowe dokumenty byly na XI i wtedy dopiero moglam zlozyc podanie o wize, po oczekiwaniu miesiac lub dluzej na wize dostawalam ja np. 15 I, czyli wiza 15 I do X 2002- czyli juz nie na caly rok a numer pesonalny byl na podstawie czasu wpisanego w wize. Mam nadzieje ,ze pisze to przejrzyscie.
Najprosciej byloby gdyby ci ktos z tej organizacji wypisal dokument jakies przedluzenie zebys mogla sie postarac o wize, i dlugosc wizy byla na pelny rok.
moim zdaniem tez musisz miec wize po 3 miesiacach. A nawet jezeli pracujesz to musisz miec wize od razu.
To nie ma nic wspolnego czy Polska jest w UE czy nie. Na podstawie zatrudnienia, teraz nie powinnas dlugo czekac na wize.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-25 16:21
troche sie spiesze i zjadam cale wyrazy
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-11-25 16:32
"Na podstawie zatrudnienia, teraz nie powinnas dlugo czekac na wize."

Tylko wlasnie chodzi o to, ze ona nie jest zatrudniona, bo wolentariusze nie licza sie jako zatrudnieni. Sa w takiej "czarnej dziurze prawnej" miedzy zatrudnionymi i studentami. Gdyby byla zatrudniona, to by "standardowo" dostala wszystko od razu. To samo jakby byla studentka. Bo do tego sa gotowe rutyny, natomiast dla wolentariuszy nie ma, z tego co czytalem, wiec jest wolna amerykanka przepisowa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Iskierka83
Sztokholm


Wpisów: 174
Od: 2005-11-11
2005-11-28 11:44
”Tylko wlasnie chodzi o to, ze ona nie jest zatrudniona, bo wolentariusze nie licza sie jako zatrudnieni.”

Otoz to. Dlatego aplikowalam o pobyt jako obywatelka unii, ktora ma wlasne srodki na to, by sie tu utrzymac. Moja orgaznizacja wystawila mi zaswiadczenie od 01.09.2005 - 30.09.2006 czyli to nawet dluzej niz rok
  Profil uzytkownika: Iskierka83     
barbroelo


Wpisów: 493
Od: 2005-10-26
2005-11-28 21:33
Tymczasowy nie wystarczy, jest do placenia podatkow. Jesli kogos wpuscili na SFI to mial szczescie. Szkoda, ze nie mam juz tego papierka, bo ja tak sie wkurzalam az mi znalezli to prawo gdzies tam w przepisach, ze tymczasowy nie upowaznia do uczenia sie na SFI!!!!!!Koniec, kropka. Nawet do lekarza sa problemy, choc tu akurat tymczasowy wg. prawa dziala, tylko szkoda, ze w szpitalach nikt nie wie jak!!!
  Profil uzytkownika: barbroelo     
martusia180


Wpisów: 37
Od: 2005-04-14
2005-11-29 12:27
niestety barbroelo musze cie zasmucic ale nie masz racji.
moja mama wyszla za maz za szweda wiec ja jako wtedy osoba niepelnoletnie dostalam automatycznie pobyt staly razem z nia. niestety moja sostra byla juz pelnoletnia i wdodatku w ciazy wiec niestety ona tego nie dostala. po jakims czasie jej maz(mojej siostry) dostal prace na bialo oraz tymczasowy pobyt, (takze i ona oraz ich dziecko).
w tej chwili moja siostra uczeszcza do szkoly, jej dziecko bez zadnych problemow do przedszkola a z lekarzem jeszcze nigdy nie bylo zadnych problemow.
pozdrowienia
  Profil uzytkownika: martusia180     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-29 16:59
nie wiem czy martusia nie myli
.pobytu tymczasowego z
-numerem tymczasowym,
wydaje mi sie ze tak...
jakby martusia czytala uwaznie co inni napisali pewnie by wiedziala o co chodzi...
nie wiem czemu poprzedniczka mialaby sie tez smucic z powodu wpisu martusi?
pewnie jej milo ze martusia nie ma zadnych problemow jak i mnie milo..
  Profil uzytkownika: darsim     
barbroelo


Wpisów: 493
Od: 2005-10-26
2005-11-29 20:47
darsim, nie poznaje, mily sie zrobiles hi hi ale to prawda cieszy mnie to i rowniez powtorze, majac pobyt tymaczasowy mozna miec staly personnumer a my tu na razie rozdrabniamy sie na czesci pierwsze nad tymczasowym numerem a nie pobytem a to duuuuuuza roznica
  Profil uzytkownika: barbroelo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-29 20:51
zawsze bylem mily..
mam nadzieje ze martuia180 tez tak uwaza....
  Profil uzytkownika: darsim     
Aga335


Wpisów: 33
Od: 2006-07-14
2007-01-05 21:03
U mnie zaczyna się wlasnie przygoda ze Szwecją))

Mieszkam u swojego chlopaka w Szwecji, w magicznym jak tu mowia niektorzy mieście)) pojechaliśmy do biura pare dni temu zalatwic dla mnie presonnumber i...urzędniczka odeslala nas z kwitkiem. NIE i koniec.

Ok, zadzwoniliśmy do biura migracyjnego i Pan urzednik zapytal: jak to??? Muszą wydać! Proszę iść a jak sie nie uda, proszę o telefon. Poszliśmy do tego samego biura, a przy okienku usmiechnięty Pan zalatwil wszystko w 5 minut. Doślemy pocztą.

Na miejscu wypelniliśmy wniosek z moimi danymi , podaliśmy adres zamieszkania mojego chłopaka. Pan wzial ksero mojego paszportu. Teraz czekam.

W miedzyczasie wyslalam maila z zapytaniem do szkoly, czy przyjma mnie na kurs SFI,
Czekam na odp.
Czekam na numer

CDN
  Profil uzytkownika: Aga335     
Aga335


Wpisów: 33
Od: 2006-07-14
2007-01-08 17:47
No więc dziś otrzymalam numer personalny - bez dodanej cyfry 60 do mojej daty urodzenia + cztery ostatnie cyfry. Czy to by oznaczalo, ze dostałam ten upragniony , nietymczasowy????? Ot tak? Bez niczego?
  Profil uzytkownika: Aga335     
Aga335


Wpisów: 33
Od: 2006-07-14
2007-01-08 18:04
Dodam jeszcze , ze nie skladalam zadnego podania o pobyt , bo tez tutaj czytalam, ze to podstawowy krok, by otrzymac numer personalny.

No coz, jesli to prawda, choc sama w to nie wierze , ze tak po prostu mialam szczescie, wypada zapisac sie na SFI i potem szukac pracy.

Prosze, odpiszcie, jestem ciekawa czy ktos mial podobny przypadek, czy stalam sie nagle wyjatkiem??)
  Profil uzytkownika: Aga335     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-01-08 18:25
od czasu gdy Polska jest w EU jest juz duzo latwiej
  Profil uzytkownika: iza     
Aga335


Wpisów: 33
Od: 2006-07-14
2007-01-08 18:36
No dobra, to co teraz mogę? ))

wyczytałam na innym forum,że po otrzymaniu PN powinnam się zgłosić do Forsankringskessan , by wyrobic ubezpieczenie i później do Migrationsverket by otrzymac pozwolenie na pobyt?

Roznosi mnie enegia i ze szczęśliwości) do momentu zapłacenia pierwszego podatku

Iza, napisałam do Ciebie na Skype, jesteś on line???
  Profil uzytkownika: Aga335     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-01-08 23:44
"Iza, napisałam do Ciebie na Skype, jesteś on line???"
nie, bylam w pracy.

FK powinna sama ci wyslac papier.

Musisz wyrobic ID-kort (np. w swedbank czy nordea) i zalozyc konto w banku (np internetowym www.skandia.se)

do migrationsverket wysylasz to
http://www.migrationsverke t.se/blanketter/bob/eu/bluk_144011_en.pdf

aha, jescze musisz zglosic adres (=zameldowanie) do skatteverket (folkbokföring), no chyba ze juz masz zameldowanie.
  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Sprawy polonijne -> Tymczasowy personnummer
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 15 gości
oraz 0 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony