Odwiedzin 37806431
Dziś 2755
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Witam!

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWitam!
zielona1302


Wpisów: 5
Od: 2017-03-29
2017-03-29 22:50
Jestem zatrudniona w fimie szwedzkiej, od miesiąca na stałe. Złożyłam dokumenty o Personnummer. Najpierw będąc na okresie próbnym dostałam numer org. Kilka dni temu dostalam list ze skatu, że firma, w której pracuję ma problemy ekonomiczne i że pracując w tej fimie nie dostanę numeru dlatego powinnam zmienić pracę.
Proszę o radę co powinnam zrobić w tej sytuacji? Czy faktycznie muszę rezygnować z tej pracy? Jakie powinnam wykonać kroki? Jestem zatrudniona czas nieokreślony, czy w przypadku problemów finansowych firmy okres wypowiedzenia obowiązuje nadal?
  Profil uzytkownika: zielona1302     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2017-03-29 22:54
idz do zawiazków zawodowych sprzataczy, ta firma funkcjonuje pewnie tylko po to by legalizowac stale pobyty w Szwecji, kiedys trzeba bylo przez minimum 24 miesiace uprawiac seks z jakims arabem albo szwedem by dostac pobyt
  Profil uzytkownika: kawaler     
Teddy22


Wpisów: 45
Od: 2011-12-10
2017-03-29 23:55
Kawaler , to mi sie podoba nazywasz zeczy po imieniu.
  Profil uzytkownika: Teddy22     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2017-03-30 00:05
Kurcze, oczom nie wierze, a powiedzialas ze wczesniej tam
pracowalas i nie bylo problemow z wyplatami ? o ile nie bylo ? Przeciez biorac na rozum, jesli to jest taka firma o ktorej Kawaler napisal, to jesli urzad jej jeszcze nie zamknal, to nie maja powodow do odmawiania
PN- tak na moja logike biorac. Cholercia, nigdy o czyms
takim nie slyszalam.
A chociaz powiedzieli Ci jakie sa to problemy ?
Idz jeszcze raz do Skatte i zazadaj na pismie powod
odmowy PN, z podaniem paragrafu ktory mowi o takim
powodzie odmowy PN i jeszcze popros o pieczatke.

Bo to jakos dziwnie brzmi, ze masz sobie poszukac innej
pracy i ze firma jest podejrzana przez swoje problemy.
Jak Skatte ma podejrzenia to powinni przeprowadzic
sledztwo-utredning, granskning- i jak cos wykryja
to zamknac lub zawiesic firme, a nie pitolic ze maja
tylko podejrzenia.
Jesli Ci jeszcze raz dadza odpowiedz negatywna to kaz sobie pokazac czy byl prowadzony granskning tej firmy i jakie sa wyniki. Jesli nic takiego nie bylo, lub Skatte
bedzi sie migac od konkretnej odpowiedzi, to powiedz
ze odbierasz to jako stor kränkning i ze zglaszasz to na policje, wlasnie jako kränknig i ze czujesz w tym
rasistisk undermening (podtekst) mot dig i lamanie
przepisow unijnych ktore Swecje obowiazuja.

Az zapytam jutro w moim Facket czy cos takiego jest
mozliwe.

Moze jednak dali Ci jakies dowody na to ze prowadzony
jest undersökning wobec tej firmy, ale w takim razie
powinna byc zamknieta i powinni Ci to wyraznie powiedziec, Rozmawiaj najpierw spokojnie, z policja wyjedz tylko wtedy gdy nic Ci nie beda chcieli pokazac, czy dac powodu na pismie.
Do zadnego Facket narazie nie lec, bo moze otworzysz
puszke pandory i tyle wygrasz ze stracisz zatrudnienie
jak rzeczywiscie zamkna ta firme.
Musi byc cos na rzeczy z Twoim pracodawca, ale jesli to cala prawda co tu napisalas, to troche za malo by odmowic PN.
jje
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2017-03-30 00:27
Teraz doczytalam ze odmowe dostalas na pismie, a stoi
tam ze firma ma zawieszona dzialalnosc ? lub jest zamknieta ?...czy tylko ze firma ma problemy ?
bo jak to ostatnie, to przepraszam, Satte moze sie w de pocalowac.
Musisz takze wiedziec ze jest duzo firm z zakazami
kontynuowania dzialalnosci i dalej pracuja i zatrudniaja.
Tylko dziwi mnie ze przeciez nie pracujesz na czarno,
bo wlasciciel placi za Ciebie podatek, inaczej nie dostalabys wczesniej O.N, czyli Skatte tez cos pitoli,
bo przeciez pobieral od tej firmy podatki.

Wlascielowi firmy narazie nic nie mow, bo jak ma faktycznie jakies problemy to bedzie mu wygodniej Ciebie zwolnic, tak na wszelki wypadek i miec czasowy spokoj.
A Ty sama pomalu, pracujac tam, rozgladaj sie za inna praca.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2017-03-30 00:52
Napisz po szwedzku jak brzmi odmowa.

Nie rob z siebie blazna i nie strasz Skatteverket policja, bo cie wysmieja.

Duzo wiecej o firmie sie nie dowiesz (i tak za duzo ci powiedzieli) Wiele informacji moze podlegac pod offentlighetsprincipen, ale byc ograniczone sekretess, szczegolnie jak dopiero przypatrywuja sie firmie, Zapewne sprawdzaja firme pod wzgldem hållbarhetsarbete i skattepolicy...albo nie chca zeby im zawracac glowe za kilka miesiecy.
Jest wiele firm, ktore przy pomocy pomyslowych ksiegowych figuruja tylko "na papierze", a potem ludzie zakladaja tematy jak odzyskac zalegle pensje.
Forumowicze odsylaja ich do Skatteverket i Skatteverket mowi "a nie mowilismy?"
  Profil uzytkownika: Ronj@     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2017-03-30 03:51
Wiem to wszystko i wlasnie o tym pisalam.

Dopoki sie "przypatrywuja" bez blokady firmy i w dalszym
ciagu pobieraja podatki na pracownikow od wlascicela
firmy, to nie moga odmowic PN piszac ze ma znalezc sobie inna prace, bo firma ma problemy ekonomiczne.
Tysiace firm ma problemy ekonomiczne, a ja sie odnioslam do tego co sama Zielona napisala, choc poddaje to w watpliwosc.

Nie mow ze strasze policja, tak jakbys nie przeczytala
ze taki krok tylko wtedy jak jest to odmowa (avvisning-
zadowolona?)nie poparta paragrafem i wynikami z przeprowadzonej i zakonczonej kontroli.

Tystnadsplikt owszem jest, ale jest cos takiego jak podanie
przyczyny odmowy, a nie pisanie ze firma ma problemy
ekonomiczne i jednoczesne pobieranie podatkow za pracownikow, czyli tolerancja zaistnialej sytuacji. Dziewczyna, mozna sie domyslic z Jej wpisu, pracuje caly czas i wlasnie dostala pensje kilka dni temu i podatek za Nia tez wplynal do Skatte, albo i nie,
ale przyjeto podatek od Niej samej.

Nie raczylas zauwazyc, ze napisalam do Zielonej :

"...a jesli to cala prawda co tu napisalas..."

"Moze jednak dali Ci jakies dowody..."

Jest w tym moj wyrazny sygnal i przekaz do Zielonej
ze trzeba jeszcze raz przeczytac dokladnie ta odmowe.
I ze mam watpliwosci czy tylko to bylo w tym liscie.

Ty wylapalaas i smiem twierdzic ze specjalnie, tylko
slowo "policja" i pojechalas ze strasze ludzi.
Jest to bardzo naiwne z Twojej strony i zaczynam myslec
ze robisz to specjalnie, bo to nie pierwszy raz.
No ale to juz jest Twoj problem...a jesli sie myle i Twoj wpis jest tylko wynikiem pedanterii, to rozszerz
ta pedanterie na caly przekaz mojego wpisu...tam stoi
jak wol, ze na policje w ostatecznosci gdy rzeczywiscie
zlamano prawo.
Inteligentna osoba, za ktora Cie uwazam, raczej nie ma klopotu z szersza interpretacja kilkunastu zdan.

Zycze spokojnej nocy.

  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2017-03-30 05:58
"kiedys trzeba bylo przez minimum 24 miesiace uprawiac seks z jakims arabem albo szwedem by dostac pobyt"


Pewno dluzej mieszkasz w Szwecji niz ja.
Kiedy ja przyjechalam wystarczylo miec prace
Kawaler a tak z ciekawosci, bo nie jestes jednoznaczny. Ty miales araba czy szweda?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2017-03-30 08:10
Ja juz wczesniej slyszalam o takich odmowach. Chodzi o to ze jest wiele firm tylko na papierze..tzn osoba zaklada firme, ma cos tam do roboty ale nie za duzo…no I zatrudnia kolejna osobe tylko na papierze I tylko po to zeby ta osoba dostala PN. Jesli firma A w roku 2016 nie przyniosla zyskow, moze ma jakiez zaleglosci wobec Skattu …to na logike znaczy ze roboty nie ma wiec jakim cudem chce zatrudnic kolejnego pracownika skoro nie ma klienow i rzeczywistej pracy dla tego pracownika. Napisz moze ile ta firma osob juz zatrudnia…bo jesli to mala firma sprzatajaca gdzie pracuje wlasciciel firmy, ty i moze jeszcze jeden pracownik …to juz masz odpowiedz dlaczego skatt odrzucil twoj wniosek.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Teddy22


Wpisów: 45
Od: 2011-12-10
2017-03-30 08:39
Pati , kawaler

https://m.youtube.com/watc h?v=xVdn9GhwJgk

  Profil uzytkownika: Teddy22     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2017-03-30 08:46
Ponad rok temu o tym pisalem , ze zrobili w Skatteverket czarna liste firm ,ktore fikcyjnie zatrudniaja. Sami sobie to zrobiliscie ,ze nawet jak sie przyniesie umowe na stale z uczciwej firmy ,to trzeba ponad szesc miesiecy bujac sie na tymczasowym numerze personalnym ,bo Skatteverket chce widziec wplywajace podatki.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2017-03-30 09:18
"Wiem to wszystko i wlasnie o tym pisalam."

Nie wiem skad ci przyszlo do glowy, ze moim komentarzem zwrocilam sie do ciebie, alwa?

Po przeczytaniu (uwaznym!) tego co napisala autorka, staralam sie jej wytlumaczyc, krotko i tresciwie, jak sytuacja moze wygladac...moze, ale nie musi.

Poprosilam ja o napisanie po szwedzku tresci odmowy, zeby wiedziec jakie argumenty podwazyc w ew. odwolaniu.
W odmowie jest zapewne napisane gdzie/jak mozna sie odwolac od decyzji. Najczesciej wnioskuje sie o omprövning av beslut spowrotem do Skatteverket, albo do Förvaltningsrätten. Napewno nie jest skuteczne pouczanie Skatteverket.
Nie odziewa sie w "offerkofta" i leci na policje z kränkning/dyskriminering/Unia i wszystko co sie, tfu...nalezy.

Nie przypisuj sobie mojego szczegolnego zainteresowania twoimi komentarzami. Czytam je owszem, jak i komentarze wielu innych forumowiczow. Wiekszosc innych komentarzy jest powsciagliwa i konkretna, w przeciwienstwie do twoich.
Moje zainteresowanie twoimi komentarzami budza slowa "policja", "socjal" i "ja nie wiem, ale na moj rozum..."

To tyle ode mnie do ciebie, alwa.


Mam nadzieje, ze autorka napisze tresc odmowy, wtedy bedzie mozna zastanowic sie jaka droga isc dalej.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2017-03-30 11:47
Teddy, nie otwieram linkow od nieznajomych
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Teddy22


Wpisów: 45
Od: 2011-12-10
2017-03-30 16:26
Nie otwierasz bo , jest nie na reke xD
  Profil uzytkownika: Teddy22     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2017-03-30 17:16
Teddy xD wcale ze nie.
Linki otwieram czasem, zalezy kto wrzuca
Ale youtube nie otworze, nie i juz
  Profil uzytkownika: pati_sko     
zielona1302


Wpisów: 5
Od: 2017-03-29
2017-03-30 20:39
Właśnie wróciłam do domu i dostałam kolejny list ze skatte. Ale w nim obok moich danych jest "personnummer ....."
Czyli został mi przyznany.. 😱
Ale oprócz tego mam 4 strony listu, którego nie rozumiem. Czy znajdzie się tu jakaś dobra duszyczka, która pomoże mi to przetłumaczyć?
  Profil uzytkownika: zielona1302     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2017-03-30 21:42
Mozesz napisac do mnie.
ronja1-61@o2.pl
  Profil uzytkownika: Ronj@     
zielona1302


Wpisów: 5
Od: 2017-03-29
2017-03-30 22:56
Dzięki Ronj@, wysłałam maila.
To miłe, że można liczyć na pomoc zupełnie nie znajomych ludzi 😊😊😊
  Profil uzytkownika: zielona1302     
zielona1302


Wpisów: 5
Od: 2017-03-29
2017-03-30 22:58
Dzięki Ronj@, wysłałam maila.
To miłe, że można liczyć na pomoc zupełnie nieznajomych ludzi 😊😊😊
  Profil uzytkownika: zielona1302     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2017-03-31 22:45
Ronja
  Profil uzytkownika: pati_sko     
zielona1302


Wpisów: 5
Od: 2017-03-29
2017-04-08 16:00
Witam wszystkich!
Moja sprawa związana z sytuacją w firmie, w której pracuję, nie została jeszcze rozwiązana..
Po przetłumaczeniu dokumentów ze skatte i rozmowie z Ronją sytuacja stała się jasna: firma ma nawracające problemy ekonomiczne. Na tej podstawie nie mogę dostać stałego numeru personalnego mimo tego, że mam umowę na czas nieokreślony. Jedynym wyjściem z sytuacji byłaby poprawa sytuacji w firmie lub po prostu znalezienie innego zatrudnienia.
W momencie podpisywania umowy nie było mi nic wiadomo o kłopotach. Szefowa cały czas zatrudnia nowe osoby, nawet teraz nic nie wskazywało na to, że jest problem z finansami. Skatte stwierdziło że nie ma pewności, że ta firma może mi dac zatrudnienie na przynajmniej rok.
Podpisując umowę UWAGA BARDZO WAŻNE najpierw ją czytajcie i w sytuacji gdy nie znacie się na prawie szwedzkim pokażcie komuś nawet tu na forum. Później podpisujcie!!*
W mojej umowie okres wypowiedzenia ze strony pracodawcy wynosi tyle ile jest zapisane w prawie szwedzkim (i jest podany numer paragrafu)
Natomiast w moim przypadku gdy to ja chcę złożyć wypowiedzenie - okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
Pracodawca sam postepuje według prawa natomiast ode mnie oczekuje swoich reguł.
W PRAWIE SZWEDZKIM JEST TO 1 MIESIĄC!!!

Już teraz mam nauczkę przed podpisywaniem dokumentów. Najpier czytac, tłumaczyć i pytać. Później podpisywać.

Dziękuje bardzo wszystkim osobom zaangażowanym w dyskusję za pomoc.
  Profil uzytkownika: zielona1302     
Forum -> Życie w Szwecji -> Witam!
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony