Odwiedzin 37798729
Dziś 2506
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Samordningsnummer a konto bankowe (odświeżenie ☺️)

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSamordningsnummer a konto bankowe (odświeżenie ☺️)
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-09 19:09
Chcialbym powrócić do tematu otwarcia konta bankowego w Szwecji bez Perssonnummer.
Moja córka ma samordningnummer i adres zamieszkania w Szwecji, pracuje (vikarie) i uczy się w SFI. Próbowała otworzyć konto (pracodawca chce przelać wynagrodzenie) ale Swedbank i Nordea odmówiły... Poszperałem i znalazłem taki tekst:
"Konsumenternas.se

Sparkonton

Sparkonton
Rätt till konto

Du har rätt att få ett konto i en bank om inte banken kan presentera särskilda skäl för att neka dig ett konto. Du bör också få tilläggstjänster som till exempel ett kort, en girotjänst eller Internetbank. Men en förutsättning är att banken kan kontrollera din identitet.
Särskilda skäl för att neka någon ett konto kan exempelvis vara att kunden tidigare varit ohederlig mot banken, att det finns misstanke om penningtvätt eller risk för att banken främjar brottslig verksamhet genom att erbjuda ett konto. Det framgår av lagen om insättningsgaranti. Enligt allmänna råd från Finansinspektionen bör banken inte neka dig att få ett konto enbart på grund av en betalningsanmärkning.

För att du på ett effektivt sätt ska kunna ta ut kontanter, göra överföringar och betala räkningar bör du också få tilläggstjänster till kontot (Finansinspektionens allmänna råd FFFS 2001:8). En tilläggstjänst kan vara ett kort, en girotjänst eller Internetbank.

Även om du inte har svenskt personnummer, en svensk adress eller om du har skyddad identitet har du rätt att få öppna ett konto. Men en förutsättning för att få öppna ett konto är att banken kan kontrollera din identitet. Går inte det kommer du inte att få något konto. Banken kan komma att ställa frågor till dig om dig själv, dina pengars ursprung och dina transaktioner. Detta är till följd av "Lag (2009:62) om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism" vilken ålägger banken att skaffa s k kundkännedom.
Co Wy na to? Czy może wiecie w którym banku bez problemu otworzy konto?
  Profil uzytkownika: querc     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-09 19:10
A to źródło :http://www.konsumenternas. se/spara/olika-sparformer/om-sparkonton/r att-till-konto
  Profil uzytkownika: querc     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-09 19:30
Att skaffa bankkonto
Banker i Sverige har en skyldighet att erbjuda dig ett bankkonto. Du har rätt att få ett bankkonto även om du inte har svenskt personnummer, en svensk adress eller om du har skyddad identitet. Men banken måste kunna kontrollera din identitet för att du ska få öppna ett konto.
Banken kan neka dig ett konto om du tidigare har varit ohederlig mot banken. Den kan också säga nej till ett konto om det finns misstanke om brott.
Banker har ingen skyldighet att erbjuda dig tillgång till internetbank. Det finns inte heller någon skyldighet att ge dig ett bankkort eller lån i banken. Däremot rekommenderar Finansinspektionen Sveriges banker att erbjuda tjänster, som till exempel bankkort och internetbank, till sina kunder.

Hur visar du vem du är?
Giltiga identitetshandlingar i Sverige är:

Svenskt körkort
Svenskt nationellt ID
SIS-märkta ID-kort, EU-kort
Svenskt pass
Utländskt pass
Om du använder ett utländskt pass kan banken ibland kräva ett identifikationsbrev från den bank du har i hemlandet.

Mer information om detta finns att läsa på www.konsumenternas.se (link is external)
  Profil uzytkownika: querc     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2017-03-09 19:42
Ty masz konto w jakims banku ? Jak tak , to idz z corka do tego banku i zlec przelew kilku stow miesiecznie z twojego na jej konto do czasu uzyskania przez nia stalej roboty i numeru personalnego . Oni na to pojda ,bo bedzie miala stale wplywy .
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
kkris83


Wpisów: 8
Od: 2017-03-09
2017-03-09 20:27
forex bank, tez mialem bez personu tylko ze bez karty
  Profil uzytkownika: kkris83     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-09 21:11
Wacek- mam konto i mogę zlecić wpłatę ale na co? 🤓
Forex bez karty...? 2 Trochę słabo.
  Profil uzytkownika: querc     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2017-03-09 22:55
Jesli rzeczywiscie jest tak, ze banki w Szwecji maja obowiazek otworzyc konto, a nie chca tego zrobic proponuje zwrocic sie do konsumentombudsmannen http://www.konsumentverket .se
Mozna tez np. napisac do metro. Warto takie sprawy naglasniac, bo ostatnio w Szwecji banki robia sie bezkarne.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2017-03-09 23:03
"Swedbank i Nordea odmówiły" - na jakiej podstawie?
czy córka ma paszport czy tylko dowod osobisty?
bo kiedys banki w ogole nie akceptowaly polskiego dowodu osobistego.. (pomimo ze to jest EU-kort)
  Profil uzytkownika: iza     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-10 17:30
Córka ma u dowód i paszport, przedstawiła nawet akt urodzenia... Nic nie pomogło! W obu bankach powodem odmowy był brak Szwedzkiego dowodu.
  Profil uzytkownika: querc     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-12 19:53
Nikt, nic???
  Profil uzytkownika: querc     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2017-03-12 20:18
Obecnie praktycznie nie do przeskoczenia - PN, szwedzkie ID-kort, umowa o prace i wydruki z wyplaty do otworzenia konta w Swedbank czy SEB.
Moja zona miala ID-kort, PN ale brak umowy o prace i dopiero jak Försäkringskassan dala zaswiadczenie ze bedzie wyplacac föräldrapenning - otworzyli konto. W tamtym tyg kolega z pracy - mial PN, umowe o prace, polski paszport i dowod osobisty - i bez ID kort szwedzkiego nie otworzyli. Dopiero jak otrzymal ID kort Swedbank otworzyl konto ale z karta Masestro na probe na 6 miesiecy (za nic sie nie dali namowic aby dac Mastercard).

Wiec z jakichs powodow zaostrzyli strasznie swoja polityke. Ja 2,5 roku temu otworzylem na paszport (chociaz tez na Odenplan Swedbank odeslal mnie z kwitkiem i powiedzileli ze musze miec szwedzkie ID kort), ale juz w Swedbank na Brommapaln otworzyli na paszport bez problemu.

Wydaje mi sie ze z SN tylko konto w Forexie ratuje bo w innym to raczej musialoby byc mega szczescie zeby zalozyli bez PN i ID
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-14 05:57
Dziękuję za pomoc... Mam jeszcze jedno pytanie : jak funkcjonować z kontem w Forex bez karty... bo nie rozumiem.
  Profil uzytkownika: querc     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2017-03-31 21:24
No i dopiąłem swego! Po długiej walce z Nordea Bank, córka wreszcie dziś otwarła konto bankowe z kartą kredytową Visa i dostępem przez internet! ☺ Ale po kolei, wystarczy zabrać ze sobą, paszport lub dowód (może być polski), umowę o pracę lub jakąkolwiek umowę np. Vikarie lub vid behov, samordningnummer oraz przepisy z konsumentverket, które przytoczylem w tym wątku wcześniej i udać się do banku... JAKIEGOKOLWIEK, nie mają prawa odmówić otwarcia konta, chyba, że należysz do mafii lub pierzesz brudne pieniądze 😬.
To tyle... POWODZENIA ☺️
  Profil uzytkownika: querc     
Forum -> Życie w Szwecji -> Samordningsnummer a konto bankowe (odświeżenie ☺️)
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony