Odwiedzin 37771555
Dziś 2563
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pracownik - domaganie się swoich praw

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPracownik - domaganie się swoich praw
Polka_o _Polnocy
Göteborg


Wpisów: 1
Od: 2016-12-01
2016-12-01 16:14
Witam Wszystkich,

Mam pewna zagwozdkę. Otóż w czerwcu tego roku zostałam zatrudniona przez szwedzka firmę na okres próbny 6 miesięcy przy 40 godzinnym tygodniu pracy.

Sytuacje, które pojawiły się w tym okresie to:

1. Szefowa dopiero po podpisaniu umowy poinformowała mnie, ze zamierza zamknąć biuro na okres czterech tygodniu co wiązało się z tym, ze żadnej pensji nie otrzymałam, dodam ze inny pracownik w tym okresie pracował- to była moja pierwsza praca w Szwecji.

2. Bardzo często zdarzały się sytuacje, w których ja wykazywałam gotowość do pracy, a ona wysyłała mnie do domu, po wakacjach w każdym tygodniu. Telefon prywatny był moim telefonem służbowym. Szefowa wymagała ode mnie odbieranie i wykonywania połączeń nawet w trakcie rzekomego wolnego.

3. Wszystkie święta, które zdarzyły się w tym okresie, były oczywiście bezpłatne.

4. Pensja, którą otrzymywałam nigdy nie wpływała na czas, tj. w dniu wskazanym w umowie o pracę- zawsze kilka dni później.

5. W związku z tym, ze to było biuro rachunkowe moja umowa zawiera klauzulę, która mówi, że przez okres dwóch lat nie mogę świadczyć usług w ramach swojego biznesu, jaki i pracując w innym biurze rachunkowym wszystkim klientom firmy o której mowa.

6. Miesiąc przed rozwiązaniem umowy szefowa zaproponowała mi kolejny „prov” na tych samych warunkach na okres 6 miesięcy .

7. Wyegzekwowanie ostatniej wypłaty było niezwykle trudne. Po odesłaniu timesheetu szefowa nie zgodziła się z ilością godzin oskarżając mnie o oszustwo. Podawała przykład, który po sprawdzeniu w pliku okazał się być kłamstwem. Przypomniała sobie, że nie zmanipuluje pliku, który wysyłany był mailem każdego miesiąca.

8. Do tego dochodzi zastraszanie, mobbing wszelaki i niszczenie reputacji mojej pośród ludzi pracujących w biurowcu, moich kolegów z pracy, a także klientów – na wszystko mam dowody.

Pieniądze, śmieszne bo 2000 Koron odzyskałam, ale dopiero po mailu. Poinformowałam ją, że zamierzam domagać się wypłacenia kwoty za godziny zgodnie z umową, tj. 40 godzin tygodniowo.

Kobieta się przestraszyła, pieniądze mi wpłaciła i podobno strasznie się „poruszyła”

I teraz pytania

Czy mam prawo domagać się od niej wypłacenia wynagrodzenia zgodnie z umową oraz za dni, wolne i wakacje?

Czy mam prawo domagać się odszkodowania z tyt. Nie dotrzymania warunków umowy?

Czy mam prawo domagać się rekompensaty za klauzule zawartą w umowie? Rachunkowość to mój zawód wyuczony.

Czy mam prawo domagać się odszkodowania za zastraszania i mobbingu?

Dodam, że takich osób jak ja, które zostały wykorzystane jest więcej .

Przepraszam za ten „esej” i proszę o poradę.

Dziękuję

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Polka_o _Polnocy     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2016-12-01 17:35
"W związku z tym, ze to było biuro rachunkowe moja umowa zawiera klauzulę, która mówi, że przez okres dwóch lat nie mogę świadczyć usług w ramach swojego biznesu, jaki i pracując w innym biurze rachunkowym wszystkim klientom firmy o której mowa."

Nie czyalas umowy ktora podpisywalas?
Jak moglas zgodzic sie na takie warunki?
A ta klauzule mozesz olac i tak tego nie wyegzekwuje, bardzo trudno to udowodnic przed sadem.
  Profil uzytkownika: Anka33     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-12-01 18:16
nie nalezac do zwiazkow nic nie zdzialasz ,zwolnij sie i szukaj czzegos innego… zyskasz na wszystkim co stracilasz i na zdrowiu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-12-01 18:19
5. W związku z tym, ze to było biuro rachunkowe moja umowa zawiera klauzulę, która mówi, że przez okres dwóch lat nie mogę świadczyć usług w ramach swojego biznesu, jaki i pracując w innym biurze rachunkowym wszystkim klientom firmy o której mowa.


ty nie musisz swiadczyc uslug jej klientow ,zalatw sobie swoich klientow
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-12-01 20:14
Probne zatrudnienie jest tylko zatrudnieniem czasowym ,wlasnie po to zeby pracobiorca i pracodawca mieli okreslony czas na poznanie siebie . Masz marne szanse na cos wiecej, jak zaplate za urlop. Za dni ,kiedy wysylala cie do domu trudno bedzie wyegzekwowac ,bo ona moze powiedziec ,ze ty chcialas wolne.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-12-01 20:29
Jakby chciala wolne, to powinna zrobic ledighetsansökningar, w jej wypadku tjänstledighet utan lön a tego nie ma. Chociaz to i tak niewiele pomoze.

Mozna poprosic o szwedzki text tej umowy o zatrudnienie?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-12-01 20:36
Dlaczego dopiero teraz w takim razie zauwazyla, ze byla latem robiona w wiesie ? Za urlop udowodni ,ale za to co szla do domu, lub nie kazala jej przychodzic bedzie trudno ,takie jest moje zdanie.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-12-01 20:47
Jakby mnie pryncypal chcial zrobic w wacka i powiedzial ,ze mam np. jutro wolne, to bym powiedzial alez oczywiscie ,chetnie, med full betald
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-12-01 22:13
"Czy mam prawo domagać się od niej wypłacenia wynagrodzenia zgodnie z umową oraz za dni, wolne i wakacje?"

Mialas miesieczna pensje? nie, bo robilas tidsredovisning.
Mozliwe, ze w firmie praktykuje sie uppehållsnställning med uppehållslön i jedna osoba ma ew. dyzur w razie jakby cos. Powszechna forma zatrudnienia jak klienci maja urlopy.

"Czy mam prawo domagać się odszkodowania z tyt. Nie dotrzymania warunków umowy?"

Najpierw trzeba byloby ta umowe zobaczyc? co na to twoje zwiazki zawodowe?

"Czy mam prawo domagać się rekompensaty za klauzule zawartą w umowie? Rachunkowość to mój zawód wyuczony."

Nie, podpisalas ja i nie mozesz sie rozmyslic.
Wg mnie taka klauzula nie powinna obowiazywac podczas okresu probnego, nie w takiej formie ale trzeba byloby to zobaczyc.

"Czy mam prawo domagać się odszkodowania za zastraszania i mobbingu?"

Trudno bedzie udowodnic mobbing, mozliwe särbehandling i moze byc tylko twoim odczuciem, ale moze byc spowodowany np. twoimi nieumiejetnosciami (wg pracodawcy)...
To, ze mimo wszystko zaproponowala ci dalszy provanställning, to moze byc ord mot ord.


Powinnas skontaktowac sie ze swoimi zwiazkami zawodowymi i tam przedstawic cala sprawe.
Ja uwazam, ze w tym wypadku obie strony sa winne, ty nie dopatrzylas co podpisujesz i tego konsekwencji a pracodawca to wykorzystal.


  Profil uzytkownika: Ronj@     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2016-12-03 12:34
"Mialas miesieczna pensje? nie, bo robilas tidsredovisning."

Nie jest tak jak piszesz.

"Dlaczego dopiero teraz w takim razie zauwazyla, ze byla latem robiona w wiesie ?"

Moze nie dopiero teraz ale zalezalo jej na pracy wiec przymknela oko na pewne rzeczy.
  Profil uzytkownika: Anka33     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-12-03 14:45
"Mialas miesieczna pensje? nie, bo robilas tidsredovisning."

"Nie jest tak jak piszesz."

A jak jest?
Majac miesieczna pensje robi sie tidsredovisnig w przypadku övertid albo OB. Mogla ew. robic tidsredovisnig kazdego klienta ale to nie wplywa na jej miesieczna pensje.
Korzystanie z prywatnego telefonu, to jest utlägg i powinna utalic kwote stala, albo dostawac faktyczne sumy z miesiaca na miesiac.
Zakladam ze pracowana na caly etat nie miala fyllndstid.



"Dlaczego dopiero teraz w takim razie zauwazyla, ze byla latem robiona w wiesie ?"

"Moze nie dopiero teraz ale zalezalo jej na pracy wiec przymknela oko na pewne rzeczy."


Okres proby nie jest tylko dla sprawdzenia pracownika, ale i dla pracownika zeby sprawdzil pracodawce.
Przymykanie oczu na pewne rzeczy pokazuje, ze pracownik nie jest rzetelny,
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pracownik - domaganie się swoich praw
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Ścianki gipsowe (Stockholm )
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Carpentry work (Stockholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony