Odwiedzin 37771447
Dziś 2455
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Problem id/kort/PN/prawo jazdy/paszport

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorProblem id/kort/PN/prawo jazdy/paszport
drake265


Wpisów: 4
Od: 2016-11-03
2016-11-03 19:42
Witam, mieszkam w Szwecji od 3 tyg. Udało mi się znaleźć legalna prace w szwedzkiej firmie i po tym fakcie zdobyłem personnummer. Niestety dalsze kroki, które muszę podjąć sa bardziej problematyczne dla mnie tj. Id Kort i konto w banku, ponieważ nie mam paszportu. I tutaj zaczynają się moje pytania:
-czy jest jakaś opcja otrzymania id kortu bez paszportu?
-czy mogę wymienić prawo jazdy na szwedzkie, jeśli mieszkam tylko 3 tyg tutaj.
-jak długo się czeka na paszport w naszym konsulacie (jeśli to jedyne co mi pozostało).
Stresuje mnie to trochę bo to tej pory wszystko szlo bez problemu, a z racji tego ze mam wypłatę 25 to boje się ze do tego czasu i nie uda mi się zdobyć konta w banku. Naprawdę duzo czytałem w internecie i przeglądałem wiele tematów, wiec będę wdzięczny za każda pomoc. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: drake265     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2016-11-03 21:22
-czy jest jakaś opcja otrzymania id kortu bez paszportu?

Nie ma

-czy mogę wymienić prawo jazdy na szwedzkie, jeśli mieszkam tylko 3 tyg tutaj.

Prawo jazdy mozesz wymienic po 6 miesiacach przebywania w Szwecji

-jak długo się czeka na paszport w naszym konsulacie (jeśli to jedyne co mi pozostało).

Tego nie wiem ale mozesz tam zadzwonic i zapytac. Najprosciej
Napewno jednak nie uda Ci sie wszystkiego zalatwic za 20 dni - tzn paszportu - a pozniej ID-kort (na samo ID-kort czeka sie okolo 2 tygodnie)
Bez ID-kort nie uda Ci sie otworzyc konta w banku - chyba ze jakims cudem gdzies ale z tego co wiem to jest to praktycznie nie wykonywalne w tej chwili.

Ale wyplate moga przelac na konto np kolegi - musisz tylko zglosic to ksiegowej i nie bedzie probelmu - a jak juz zalozysz swoje konto to zmienisz w ksiegowosci.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-11-03 22:07
Witam, mieszkam w Szwecji od 3 tyg. Udało mi się znaleźć legalna prace w szwedzkiej firmie i po tym fakcie zdobyłem personnummer...

Cuda, cuda sie prosze Panstwa dzieja.. 3 tygodnie w Szwecji, bez paszportu i juz legalna praca w szwedzkiej firmie zapewne na polski dowod osobisty..
Sorry, ale tego nie da sie czytac.


  Profil uzytkownika: pawelpawel     
drake265


Wpisów: 4
Od: 2016-11-03
2016-11-03 22:25
Dziwne podejście ani krytyka ani pomoc tylko komentarz ot zeby byl. Pracuje w szwedzkiej firmie zajmującej się instalacja wind. Zdobyłem numer od znajomego do szefa i po rozmowie kwalifikacyjnej mnie przyjal - umowa o pracę i cały etat. W ten poniedziałek bylem w Skate i Pani mnie poinformowała że do końca tygodnia otrzymam PN i otrzymałem dzisiaj. Nie wiem jaki miałbym cel żeby kłamać chodź musze przyznać że znajomi tu mieszkający też są zaskoczeni ale mówią że się zdarza. Tak czy inaczej idę działać w konsulacie i dziękuję za pomoc oraz za kolejny argument za tym że polak polakowi wilkiem.
  Profil uzytkownika: drake265     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-11-03 22:58
Zdobyłem numer od znajomego do szefa i po rozmowie kwalifikacyjnej mnie przyjal - umowa o pracę i cały etat. "

Jak? Bez ID-kort, folkbokföringsadress?

"Nie wiem jaki miałbym cel żeby kłamać chodź musze przyznać że znajomi tu mieszkający też są zaskoczeni ale mówią że się zdarza."

Owszem, przy okazji specjalnie zapraszanych najczesciej przez duze koncerny WYBITNYCH specjalistow/konsultantow taki tryb sie postepowania ma miejsce. Jestes takowym?

"Tak czy inaczej idę działać w konsulacie i dziękuję za pomoc oraz za kolejny argument za tym że polak polakowi wilkiem."

Nie jestem Tobie wilkiem. To co napisales nie jest po prostu praktyka w tym kraju i dlatego tez taka a nie inna moja reakcja.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
djk
Sztokholm


Wpisów: 68
Od: 2011-04-30
2016-11-04 07:03
Cześć. W kwestii rachunku bankowego.Na polski dowód możesz otworzyć konto bez problemu...Ale wyłącznie z kartą " maestro "(seb,swedbank...poprostu wytłumacz o co chodzi i pomaga Tobie ) ... by korzystać z bankowości internetowej musisz mieć już szwedzkie id. A procedura paszportowa to około półtorej miesiąca łącznie.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: djk     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2016-11-04 11:20
Na tymczasowy paszport chyba krocej sie czeka???
  Profil uzytkownika: pati_sko     
drake265


Wpisów: 4
Od: 2016-11-03
2016-11-04 12:06
O dziekuje poczytam w sprawie tego konta co podałeś. Nom tymczasowy szybciej i taki zamierzam dodatkowo wziąć, spotkanie już ustalone więc jakoś to będzie. Szef bardzo wyrozumiały w tej kwestii chociaż w firmie na 25 osób jestem jedynym nie rdzennym szwedem :p
  Profil uzytkownika: drake265     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2016-11-04 15:21
Na paszport w konsulacie czeka się 5 tyg (właśnie złożyłam podanie). Na paszport tymczasowy mogą ci nie otworzyć konta i nie dać ID-kort- sprawdź zanim się zdecydujesz.
  Profil uzytkownika: iza     
djk
Sztokholm


Wpisów: 68
Od: 2011-04-30
2016-11-04 16:27
Paszport tymczasowy nie jest biometryczny a tylko takowy otwiera drogę do aplikowania o szwedzki id ,więc szkoda tylko twoich pieniędzy i czasu...przechodzilem te drogę nie dalej jak tydzień temu więc jest to info z autopsji.
  Profil uzytkownika: djk     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2016-11-04 16:59
Nie wiem kiedy byles ostatni w banku ale ja pomagalem zakladac konto koledze jednemu okolo 8 miesiecy temu - nie chcieli wogole gadac z nim jak pokazal paszport i polski dowod - dopiero jak wyrobil ID - kort otworzyli konto (mowie o Swedbank) - z drugim bylem 4 miesiace temu - na dowod powiedzieli z Swedbanku i SEB ze nie ma szans - wyrobil ID-kort i zalozyli mu konto z tym ze pomimo ze mial szwedzkie ID - przez pierwsze 3 miesiace nie mogl miec dostepu przez internet i tylko karta Maestro. Po 3 miesiacach wplywania wyplat - odblokowali mu dostep przez internet i wydali karte Mastercard. Bylismy w bankach na Brommaplan i Odenplan.
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2016-11-04 17:49
A co ze Skandiabanken? Tam pół forum ma konto Bank internetowy. Nigdzie nie trzeba chodzić.
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2016-11-04 17:56
Polskie prawo jazdy jest ważne w calej unii. Po co wymieniać? Nie ma takich wymogów.
  Profil uzytkownika: iza     
kawaler


Wpisów: 12113
Od: 2008-10-01
2016-11-04 18:01
prawfko trzeba wymienic najdalej po roku na szwedzkie jezeli mieszka sie w Szwecji,
  Profil uzytkownika: kawaler     
zbigniew59


Wpisów: 354
Od: 2010-05-30
2016-11-04 18:32
Witam. Kawaler-możesz udowodnić, że polskie europejskie prawo jazdy muszę wymienić na szwedzkie?
Wiele razy już o tym mówiono i z tego co wiem nie jest to wymagane.
Ja mam jeszcze polskie europejskie bezterminowe i dlatego szkoda mi go wymieniać.
Przez 12 lat nie miałem z tym żadnego problemu.
  Profil uzytkownika: zbigniew59     
zbigniew59


Wpisów: 354
Od: 2010-05-30
2016-11-04 18:41
drake265 - piszesz, że dostałeś numer personalny - PN -więc dlaczego piszesz także, że chcesz wyrabiać numer tymczasowy - tak zrozumiałem - ID kort to tylko legitymacja potwierdzająca posiadanie numeru personalnego - spróbuj z papierkiem ze skatewerketu potwierdzającym otrzymanie PN iść do banku i otworzyć konto.
  Profil uzytkownika: zbigniew59     
djk
Sztokholm


Wpisów: 68
Od: 2011-04-30
2016-11-04 18:49
Może to reklama ale jednak...SEB na ostermalmstorg,nie dalej niż miesiąc temu....około trzy miesiące temu pomagalem jako tłumacz w Swedbank na Taby centrum...wystarczy polski dowód. Trzeba mieć ze sobą potwierdzenie nadania PN , umowę o pracę.
  Profil uzytkownika: djk     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-11-04 21:33
Nie ma zadnego obowiazku wymiany prawa jazdy.

Polskie prawo jazdy jest wazne w SE.

Policja czasem pyta, dlaczego nie jest wymienione, ale to tylko dlatego, ze utrudnia jej to prace.

Zdarza sie nawet, ze policja twierdzi, ze powinno sie wymienic jak najszybciej na szwedzkie.


Absolutnie nie ma takiego obowiazku.
  Profil uzytkownika: Lunab     
kawaler


Wpisów: 12113
Od: 2008-10-01
2016-11-04 22:33
nie trzeba wymieniac ale lepiej wymienic wtedy ma sie imunitet na punkty karne w Polsce
  Profil uzytkownika: kawaler     
drake265


Wpisów: 4
Od: 2016-11-03
2016-11-05 09:22
Bylem w banku i powiedzieli że mimo to że mam szwedzki PN to potrzebuje szwedzkiego dokumentu jak ID kort albo prawo jazdy żeby założyć konto w banku.
  Profil uzytkownika: drake265     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2016-11-05 16:49
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2016-11-05 17:06
W Skåne spotkalam paru cudzoziemcow (nie uciekinierow) ktorzy po otrzymaniu „personnummer” otrzymali, na wlasne zyczenie, ID wystawione przez Migrationsverket. To ID wystarczylo do otwarcia konta w banku.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
Forum -> Życie w Szwecji -> Problem id/kort/PN/prawo jazdy/paszport
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Carpentry work (Stockholm)
Sprzątanie (Stockholm)
Praca dla budowlańca w Sollentuna (Sztokholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony