Odwiedzin 37786038
Dziś 2808
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Firma czy zatrudnienie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorFirma czy zatrudnienie
santan


Wpisów: 42
Od: 2016-03-16
2016-10-09 19:05
Witam Wszystkich
Ostatnio szef firmy u ktorej jestem podwykonawca (enskild firma) zaproponowal mi zatrudnienie w jego przedsiebiorstwie. Poruszyl temat perspektywiczny, a mianowocie temat przyszlej mojej emerytury. Co prawda jeszcze sporo wody uplynie ale... On twierdzi, ze na zatrudnieniu u Niego lepiej na tym wyjde. Ja z kolei wole moja firme, ktora prowadzi mi biuro. Czuje sie bardziej niezalezny. I tu pytanie do Was. Jak Wy to widzicie? Czy cos mi umyka? Wydaje mi sie, ze emeryture wypracowuje w obydwu przypadkach...
  Profil uzytkownika: santan     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2016-10-09 19:30
F-skatt med villkor (FA-skatt)

Den som både bedriver näringsverksamhet och har anställningsinkomst behöver både godkännande för F-skatt och A-skatt, eftersom godkännandet för F-skatt inte får användas i en anställning. Arbetsgivaren gör då skatteavdrag och betalar arbetsgivaravgifter som vanligt. Vid sidan av detta betalar du själv in F-skatt varje månad eftersom det är du som ansvarar för att betala in skatt och egenavgifter på inkomster i näringsverksamheten. När du tar uppdrag och fakturerar i din näringsverksamhet måste du som har ett godkännande för F-skatt hänvisa till detta skriftligen varje gång för att den ska gälla.

Juridiska personer, till exempel aktiebolag och handelsbolag, kan aldrig ha FA-skatt.

W Se mozesz miec firme i jednoczesnie byc zatrudnionym to jest wlasnie ten FA skatt

tutaj poczytaj o szczegolach https://www.e-conomic.se/b okforingsprogram/ordlista/fa-skatt
  Profil uzytkownika: columbus08     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-10-09 19:40
na to niema dobrej odpowiedzi? jesli czujesz sie dobrze z tym to prowadz firme sam ale sa niektorzy co wola byc zatrudnieni(przychodzi o 7.00 konczy 16.00 i olal wszystko.co do emerytur to majac prace jako swoja firme wiecej odlozysz,auto na leasing itd,on chce ciebie zatrudnic bos zdolny ale przyjda zle czasy i ciebie zwolni,sam uskladasz sobie na lepsza emeryture gwarantuje to tobie ale pod warunkiem ze bedziesz mial prace
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-10-10 09:23
"Poruszyl temat perspektywiczny, a mianowocie temat przyszlej mojej emerytury. Co prawda jeszcze sporo wody uplynie ale... On twierdzi, ze na zatrudnieniu u Niego lepiej na tym wyjde."

Jasne ze lepiej wyjdziesz ,bo bedac zatrudnionym pracodawca oplaca obciazenia socjalne, od twojej stalej miesiecznej pensji. Skad wiesz jakie beda prognozy dla jednoosobowej dzialalnosci? Zdolnosc kredytowa tez masz lepsza, jako pracobiorca zatrudniony w firmie.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
santan


Wpisów: 42
Od: 2016-03-16
2016-10-12 22:14
Dziekuje Wszystkim za reakcje na moje pytanie.
Wyglada na to, ze FA-skat jest chyba najlepszym rozwiazaniem. Pozostawia psychiczna samodzielnosc. Nigdy nie moglem przyzwyczaic się do „ karty zegarowej” i tulic uszy jak szef krzyknal. Tak jak sugeruje columbus08 ...FA- SKAT… taki dublet zapewnia podstawowe obciazenia socjalne ze strony Pracodawcy ( jak sugeruje Wacek z Polszy), a zarazem pozostawia mi mozliwosc wykonywania innych zlecen pozafirmowych bez glupiej mimiki szefa (oczywiscie w czasie wolnym od wykonywanych obowiazkow). Pracuje w szwedzkim systemie godzinowym i robie to, co lubie, więc wszyscy są zadowoleni.. no i ja . Ale zdarzaja się… przyslowiowe fuchy gdzie moglbym „nakrecic” troche dodatkowego grosza poza praca w firmie.
black sabbath… dobrze radzisz, bo dlugo ciagne na enskild firmie (oczywiscie nieraz z pomoca znajomych) i klientow przybywa, i nie jest zle.
Czy cos mi umyka?, czy na jednoosobowej firmie nie można ustawiac obciazen socjalnych według wlasnych mozliwosci? Pracodawca pewnie będzie chcial to wszystko zminimalizowac.
Przykladowo… majac FA-SKAT… pracuje tylko dla Pracodawcy...Czy to ma sens? . Enskild firma…, a jak przyjda zle czasy na detalistow?… Czy warto się nastawiac tylko na taka opcje?. Pracodawca… czy nie będzie chcial „wyrzezbic” pracownika? Czy są jakieś normy, zasady, reguly etc… ...
  Profil uzytkownika: santan     
Forum -> Życie w Szwecji -> Firma czy zatrudnienie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony