Odwiedzin 37805164
Dziś 1488
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Związki zawodowe

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZwiązki zawodowe
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-09-20 17:57
Witam.
Pracuję legalnie w firmie szwedzkiej od 2,5 roku.
Jako, że firma obecnie boryka się z problemami -obawiam się zwolnienia z pracy.
Większość pracowników tejże firmy należy do związków zawodowych FACKET czy jakoś tak.
Jako, że podobno gdy jest się w związkach, to zwalniają wg. kolejności przyjęć, czyli od końca. Jeśli tak, to jako, że pracują tam ludzie krócej ode mnie, to byłaby szansa, że mógłbym zostać, a gdy się nie zapiszę, to wyleją mnie wg. priorytetu najpierw wylać tych co nie są w związkach.
Czy to prawda ? Jest ktoś z was w związkach zawodowych i czy warto płacić te 550kr/ miesiąc z A-kasą ???
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-09-20 18:32
Warto, zapisz sie.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-09-20 18:42
Dlaczego warto ? Bo jak zwalniaja ,to ci co nie sa w zwiazkach sa zwalniani w pierwszej kolejosci? No Alwa ,blysnij odpowiedzia ,powiedzialem tak jak w pokera ,sprawdzam.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-09-20 19:35
zalezy jaka firma??? teraz to wszystko takie popierniczone,ale kiedys tak bylo zwiazki dawaly liste osob co maja zostac szef firmy(wieksze firmy) dostosowywal do tego.dzisiaj to nawet ludzie niewiedza czy sa zatrudnieni na stale czy tez nie itd ,,jak firma w ktorej pracowale w latach 80 tych poszla w bankructwo to duzo zyskalismy na zwiazkach (az nieporownywalnie z tymi co nie nalezeli,(chyba wyplacili nam 20000 ze zwiazkow dla kazdego ,dzisiaj nalezenie do zwiazkow nic nieda ale do A-kassy to warto ,pytanie czy nie zapozno???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-09-20 21:09
Wacek, bo strzezonego Pan Bog strzeze

Gosciu nie pisze jak duza to jest firma, ale jesli duza
i musza zwolnic kupe ludzi t Facket pomaga w pierwszej
kolejnosci swoim...tj. nowe szkolenia i caly czas pensja
wyszukiwanie zatrudnienia w nowych miejscach pracy....
Jak jest to mala firma...to co ja moge tu napisac ?
Ktos kto jesttu i pracuje oficjalnie 2,5 roku i nie jest
w AK-ssie ?? i pyta w ostatniej chwili na Forum ?..
Zapisuj sie bo moze to ostatnia deska ratunku...
Zacznij szukac nowej pracy mimo ze caly czas jestes zatrudniony, i zapisz sie, bo jesli nawet ocalejesz to i tak zarok przyjda nowe redukcje, jesli znam dobrze zycie
a wlledy licznikCi nabije 1 rok do pelnej A-kassy.
  Profil uzytkownika: alwa12     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-09-20 22:14
"ale jesli duza
i musza zwolnic kupe ludzi t Facket pomaga w pierwszej
kolejnosci swoim...tj. nowe szkolenia i caly czas pensja
wyszukiwanie zatrudnienia w nowych miejscach pracy...."

Ha, ha. Mnie zwolnili 4 lata temu z duzej /dosc duzej - 70-100 osob/ firmy i facket nie zaproponowal doslownie NICZEGO, mimo, ze 90-kilka procent ludzi do niego nalezalo.
Zadnych szkolen, zatrudnienia szukalo sie samemu jak to zwykle bedac juz zarejestrowanym w Arbetsförmedlingen. Nawet nie mieli w Metall /bo o IF Metall chodzi/ inkomstförsäkring, aby moc oplacac i miec troche lepsza a-kasse.
Szkoda gadac.
A a-kasse owszem -warto placic.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-09-20 22:28
To byliscie jako grupa slabo zorganizowani, pewnie nie
robiliscie naciskow na Facket, nie wysylaliscie delegacji
nie kontaktowaliscie sie z ich adwokatami, tylko
figurowaliscie jako bezrobotni w AF...samo nigdy nie
przyjdzie ,a wiadomo ze w Facket siedza w wiekszosci pasibrzuchy, ktore trzeba poderwac ze stolkow na sile
i to grupowo....
  Profil uzytkownika: alwa12     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-09-20 22:48
"nie wysylaliscie delegacji nie kontaktowaliscie sie z ich adwokatami, tylko
figurowaliscie jako bezrobotni w AF"

Jako bezrobotni figurowalismy w AF juz pozniej. Pisze o sytuacji sprzed zwolnien /1-1,5 roku/, kiedy juz wiadomo bylo, ze firma zostanie zlikwidowana. Co najwyzej mozna bylo zalapac sie na jakies möte i 1 godz övertidu raz na 3 miesiace. A gdy pytalismy, dlaczego np. Unionen ma inkomstförsäkring dla swoich medlemmar za tylko 50 kr extra miesiecznie do 25 tys dochodu/mies. a IF Metall nie to uslyszelismy, ze u nas /tj. IF Metall/ taki försäkring od utraconego dochodu kosztowalby przynajmniej 1000 kr miesiecznie extra i dlatego takowego nie wprowadzili.
Szkoda gadac.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-09-20 23:01
Delegacje i naciski na zwiazki zawodowe? to nie jest 1800-talet
Dzisiaj mamy prawa, ktore reguluja wiekszosc warunkow zatrudnienia. Nawet kollektivavtal nie jest garantem, ze zwiazki/pracodawca sa partnerami przy negocjacjach.
Np. regule först in sist ut moze pracodawca obejsc, motywujac, ze ten sist in jest potrzebny do verksamhet co ratuje zatrudnienie iles tam osob.
W najgorszym wypadku zaplaci troche grosza jako kara.
Czesto zwiazki i pracodawca dogaduja sie jak jest redukcja. Pracodawca wybiera np 10 osob ktorych zwolnic nie chce (bo werksamhet) zwiazki wybieraja 1o osob, ktorych zwolnic nie mozna, bo np. sa w wieku 60+...wsrod reszty wybiera sie zlo konieczne. Tym "zlem" sa rozne osoby, w zaleznosci kto wybiera.
Jezeli jest sie choc odrobine oczytanym w prawie pracy/zatrudnienia...to zwiazki dzisiaj nie sa potrzebne.
Zdarza sie, ze dla pracownika nienalezenie moze miec wieksza korzysc niz nalezenie, np. przy negocjacjach zarobkowych z pracodawca.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-10-05 22:05
Ja nie obawiam się tyle zwolnienia przez firmę, co tego, że związki mnie wytypują do zwolnienia, bo nie należę do nich. Firma jest zadowolona z mojej pracy i jako, że jest przynajmniej 5 osób zatrudnionych po mnie, to wg. zasady kolejności przyjęć to najpierw ich musieliby zwolnić.
Tak powinno być w teorii ale ...
Problem polega, że związki zamiast pomóc mogą chcieć mi zaszkodzić i zrobić jak z moim kolegą, którego zwolnili bo związki zaproponowały zwolnienie jego, bo do związków nie należał, a zostawiły tych co krócej pracowali i tych co się obijali, ale byli w związkach.

Znacie kogoś w związkach budowlanych elektryków w sztokholmie ? jakiś nr. tel ?
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
Forum -> Życie w Szwecji -> Związki zawodowe
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony