Odwiedzin 37785439
Dziś 2209
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - ciekawe

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorciekawe
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2016-07-21 16:41
choć trochę powierzchowne
http://www.vice.com/pl/rea d/pytamy-rozne-pokolenia-polakow-na-emigr acji-dlaczego-wyjechali-z-polski-i-co-ter az-o-niej-mysla?utm_source=vicepl
  Profil uzytkownika: Badboy     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-21 17:30
Powierzchowne i jednostronne - Szwecja nie jest calym swiatem.
Odleglosc zmienia charakter emigracji do Ameryki, czy Australii.
Zreszta ... jakiekolwiek porownania emigracji do 1989 z pozniejsza wymagaja pracy doktorskiej dla wyjasnienia roznicy.

Dzis wackowo jedzie za michą, dawniej byl to krok w inną rzeczywistość.

O emigracji politycznej nawet nie zaczynam.
  Profil uzytkownika: Borrka     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-21 18:58
Fajne, tylko brak wywiadu z esbecja, ktora 1989 roku calymi chamarammi zalala Szwecje i nie tylko
  Profil uzytkownika: alwa12     
lenurka_cytrulka


Wpisów: 681
Od: 2015-06-29
2016-07-21 19:21
Jeszcze rok temu miałaś tu kilkunastu jawnych ubeków, tropiłam ich od wielu lat. Dziś kilku z nich całkowicie zniknęło, kilku ukrywa się pod innymi nickami, a kilku pisze z ukrycia. Nie mniej jednak mamy już powolne oczyszczanie środowiska z esbeckich szumowin.
Zwróć uwagę na świeżo tworzone nicki i ludzi, którzy doskonale orientują się w sytuacji.
  Profil uzytkownika: lenurka_cytrulka     
diki


Wpisów: 546
Od: 2016-05-31
2016-07-21 20:28
Zaczęło się od marcowych rozruchów w 1968 roku i przede wszystkim od Wojny sześciodniowej w Izraelu, kiedy polskie środowisko żydowskie zostało oskarżone o bycie „piątą kolumną".
-------------------

BB , jestes Zydem czy esbekiem ? Ani pierwsze ani drugie nie jest zlem .
  Profil uzytkownika: diki     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-21 20:47
BB , jestes Zydem czy esbekiem?

Jedno i drugie a do tego ryzym folksdojczem.

A w domu wszyscy zdrowi?

Bez odbioru.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
diki


Wpisów: 546
Od: 2016-05-31
2016-07-21 21:44
Zaczynam widziec na oczy ze na tym forum sa tylko dwie strony.
W zyciu sa granice a nawet granice nienawisci . Nienawisc jest jak bomba atomowa - niszczy wszystko.

Nienawidze lewackiej propagandy i zydowskiego cwanego kolaboranctwa, ale ludzie ! To tez tacy sami ludzie tylko wyprani w innej pralce.
  Profil uzytkownika: diki     
Janick


Wpisów: 4902
Od: 2016-02-14
2016-07-21 23:16
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Janick     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-07-22 00:25
Bb wkleil...
"choć trochę powierzchowne
http://www.vice.com/pl/rea d/pytamy-rozne-pokolenia-polakow-na-emigr acji-dlaczego-wyjechali-z-polski-i-co-ter az-o-niej-mysla?utm_source=vicepl"

O matko ...wszyscy intelektualisci tacy swieci i wyksztalceni i nikt inny ....ale kurwa obluda!!!!!
A gdzie te kurwy z Kaskady w Szczecinie ktore za Szwedow powychodzily a jak do Polski w " odwiedziny " wyjezdzaly to swoj proceder kontynuowaly w mieszkankach ktore sobie za dolary w PEWEX-ie w tym tak zlym PRL-u kupily , a gdzie ci cinkciarze , co rozne tutaj przewalki jak tylko przyjechali zaczeli robic ,i przemyt wszystkiego co sie dalo ( a dalo sie duzo) a gdzie to towarzystwo ktore nigdy sie praca nie skalalo , a w Polsce by zdechli z glodu....falsz i obluda kurwa!!!!!
Pozapominali wszystko !!!!Znalezli sie..... intelektualisci zajebani calym buntem!!!
Ja kurwa kiedys ksiazke o Was napisze ...z nazwiskami...
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 03:10
akurat to tu Skoczek, zgodze sie z Toba...tylko ze tu
na Forum, to bardzo watpie zeby ta swolocz byla, a jesli
juz,to jakies zmurszale jednostki.
Pamietac tez trzeba o tym jak kablowali na kolegow
w konsulacie i jak potem ludzi czyszczono na granicy.
Kablowali po to by samym unikac kontroli.
I to nie byli zadni Zydzi, tylko dol polskich komuszych
skurwielkow z najnizszych posadek w esb...takie lajno
nawet dla prawdziwych esbekow.
Lazilo toto do sw.Jana w niedziele i szukalo kontaktow.
Zreszta po mniejszych kosciolach takze.
Masz racje Skczek,mozna ksiazke napisac, ksiazke ociekajaca "polskim" gownem, bo niestety ta swolocz
to tez polacy, ale przez male "p".

Dziwki byly sa i beda-swiata nie zmienisz Skoczek.

  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-07-22 09:35
alwa napisal:

"Dziwki byly sa i beda-swiata nie zmienisz Skoczek"
Oczywiscie ze nie , i nawet wcale nie chce tego robic bo i dlaczego ...sam kilka znam i nie powiem zlego slowa o nich ....tylko niech nie robia z siebie swietych i swietojebliwych ....typ: bylam na studiach i chcialam swiat zobaczyc i zostalem w Szwecji...hahhahahahhaha a rok byl 1970ktorys....hhhahahahaha.
A wtedy jak sie nie mialo znajomosci to sie pol roku na paszport czekalo i z naczelnikiem wydzialu paszportowego spotykalo sie pare razy w miesiacu....... a tu : "moja Mama juz mieszkala w Szwecji wiec wybor padl na Szwecje"....noooooooooo..... juz to kurwa widze......zwlaszcza jak ktos z rodziny juz mieszkal za granica....intelektualisci zasrani.....
A nastepna bajka to ci z "Solidarnosci"....ci to kurwa dopiero byli......( nie wszyscy naturalnie)
  Profil uzytkownika: skoczek     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2016-07-22 10:12
chyba nie doczytałeś, ta kobieta, która wyjechała w 70r to emigracja pomarcowa, oni nawet nie dostawali paszportów tylko "dokument podróży" stwierdzający, że dana osoba nie jest obywatelem polski, zezwalający na wyjazd w jedną stronę
w 81r stan wojenny zastał w Szwecji, tak jak i gdzie indziej, wielu przypadkowych ludzi,akurat ten artykuł jest o takich a nie innych, nikt nie twierdzi, że w masie emigracji nie było elementu, bo był i to taki, że włos się na głowie jeży
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-22 11:03
moja Mama juz mieszkala w Szwecji wiec wybor padl na Szwecje"....noooooooooo..... juz to kurwa widze......zwlaszcza jak ktos z rodziny juz mieszkal za granica....intelektualisci zasrani.....

Nie ma nic dziwnego w tym, ze jej mam byla juz w Szwecji bo wyjechala tam do pracy ( "Ona już wcześniej wyjeżdżała za granicę do pracy, aby poprawić sytuację ekonomiczną – była wcześniej we Francji, Izraelu i w końcu w Szwecji.")
Co prawda po wojnie ludzie nie mieli w domu paszportow ale mogli go dostac na zaproszenie i sluzbowo tez wyjezdzali.
A w drugiej polowie lat 70- tych to juz nie byl duzy problem, zeby dostac paszport bo mozna bylo wystapic promese dolarowa ( 100 § ) i na tej podstawie go otrzymac. Pisalo sie, ze chce sie wyjechac na zach turystycznie a w rzeczywistosci jechalo sie do pracy.
Slyszalam, ze byli tacy tacy, ktorzy starali sie, zeby trafic do szwedzkiego wiezienia bo byly tam dobre warunki i mogli tam legalnie pracowac a to byl spory zarobek.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 12:53
Tak jak Ola i Bad napisali.
Duza grupa studentow wyjezdzala do Szwecji i do Francji
na dwa miesiace,do Francji na zbior winogron.
W Szwecji zapisywali sie do AF i czekali na prace,
kolejki byly dlugie i przewaznie nie zalapywali sie,
ale pracowali na czarno. Lata 70. Moja kolezanka
kupowala u grosisty za psie pieniadze cale role
toreb plastikowych tych sklepowych-kasse-i oddawala
za 10zlx1szt. handlarce na Rozyckiego. Przywozila
5000szt. Nie wiozla niczego innego,troche modnych
laszkow. Z tych toreb miala na dobre studenckie
zycie i na wyjazd na nastepny rok.calosci nie wiozla
ze soba,polowe wysylala w paczkach na rozne adresy,
takze na moj.Mogla wiele razy zostac na stale,ale
nie chciala. Klimaty jej nie lezaly,ale lubi Szwecje
i czesto u mnie gosci
  Profil uzytkownika: alwa12     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-07-22 13:32
Do Szwecji przyjezdzaly studentki na zbior truskawek.
Pamietam ze ktos mnie prosil o takie zaproszenie i nawet podwiozlam je w okolice Nyköping.
  Profil uzytkownika: prababcia     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-22 14:15
Do roboty bylo dosc latwo przyjechac legalnie - formalnosci zalatwialo sie w ambasadzie.

Ale na 3 miesiace.
Zostac na stale bylo ciezko:
w okresach, gdy nie bylo szans na azyl, pozostawalo malzenstwo i nowi, cenni obywatele tamtych lat uzywali panienek z najlepszych krakowskich domow.
Krakow przodowal w kategorii "nagla milosc", bo Trojmiasto i Szczecin, to byly zwykle przechodzowane dziwki.

Facetom pozostawaly stare raszple

Ta sklonnosc do gerontofilii i lamania rasowych przesadow byla znamienna dla lat 70/80.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-22 14:50
To byla specyfika polska:
wychuchana panienka z "dobrego domu", ukochana coreczka tatusia i robol z Anatolii "z pobytem".

Wypada zacytowac Pania Kierowniczke sprzed laty:
Zobacz, co oni z nami zrobili!
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-22 16:17
w tych czasach robilo sie wszzystko zeby zostac,ale jak borrka piszze nie bylo prosto, palme nie lubial polakow (bo zabardzo byli prawicowi) czylijczycy bez problemu mogli zostac nawet ci co mieszkali w polsce. przewaznie na decyzje czekalo sie 2 lata,pierwsza byla negatywna automatycznie ,w odmowie zawsze mozna bylo sie tlumaczyc o zaklimatyzowaniu sie ,,,rodzina male dzieci itd,najgorzej mieli mlodzi samotni, niemieli na co sie powolac
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 16:27
nie mieli na co sie powolc....mowili ze sa pedalami
i dostawali staly pobyt

czylijczycy z Polski...Black, raczej z ZSRR
  Profil uzytkownika: alwa12     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2016-07-22 16:33
widziałem kiedyś program o kilku Chilijczykach, których Szwecja przyjęła bezpośrednio po zamachu Pinocheta, po paru miesiącach było im w Szwecji za mało socjalistycznie i wyjechali na Węgry...

"przewaznie na decyzje czekalo sie 2 lata,pierwsza byla negatywna automatycznie"

w połowie lat 80tych to szczęście mieli ci, których sprawę w ogóle rozpatywano i których tego samego dnia kiedy się zgosili na policję nie odstawiono od razu na prom do Swinoujscia, ci pierwsi po odmowie składali odwołanie, ale na jego wynik już nie czekali tylko ewakuowali się przez Danię do Niemiec, Hamburg byłe pełen takich
  Profil uzytkownika: Badboy     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2016-07-22 17:03
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-07-22 17:31
Ola napisala:
"Nie ma nic dziwnego w tym, ze jej mam byla juz w Szwecji bo wyjechala tam do pracy ( "Ona już wcześniej wyjeżdżała za granicę do pracy, aby poprawić sytuację ekonomiczną – była wcześniej we Francji, Izraelu i w końcu w Szwecji.")

No i wlasnie ......
Mojej przybranej ciotki( przyjaciolki mojej Mamy ) maz wyjechal na wycieczke do Austri i zostal ( te wlasnie lata 1962 ...65..moze.
Zostala ona z dwojgiem malych dzieci ( jedna dziewczynka miala chyba 5 lat druga kilka lat mlodsza) w kwadracie 5x5 i kiblem na korytarzu ( stara kamienica dwupietrowa czynszowa na Zakopianskiej w Krakowie).
To prawie 10 lat uplynelo nim pozwolono jej na wyjazd i polaczenie sie z mezem i to po wielkich wplywach baaardzo wplywowych osob.....
Ja tez wtedy bylem dzieciakiem , ale pamietam to bo z moja Mama chodzilismy i nosilismy jej wode na to drugie pietro ...bo male dzieci trzeba bylo codziennie kapac...
Ja nosilem te wode w duzym garnku a Mama moja w wiadrze
Boze jak ja sie wtedy ujebalem....Boga prosilem zeby oni wyjechali, wiec niech nikt mi nie gada ze tak latwo bylo wyjechac....
Drugie:ja na studiach tez tu przyjezdzalem na saxy ale w ciemno , i ten kto napisal ze mozna tak sobie bylo przyjechac jak sie studentem bylo to nie wie o czym pisze i lepiej niech kurwa nie pierdoli...
  Profil uzytkownika: skoczek     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2016-07-22 17:40
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-22 17:42
Borrka sie dziwi, ze panienki z dobrych domow w latach 70 tych szukaly kogos ze stalym pobytem a mnie to nie dziwi bo takie panienki od wiekow wychodzily za maz bez milosci i miedzy Polska i Szwecja byla szalona roznica.
Mnie dziwilo tylko to, ze one nie znaly jezyka swoich wybrancow ale znajoma Rosjanka powiedziala mi, ze w milosci slow nie trzeba.

A teraz jak w Sztokholmie spotykam mlode Polki w chustkach na glowie to mnie to dziwi
bo tamte nie zakrywaly wlosow chustkami.

Kiedy moj kolega wrocil ze Szwecji w 1975 r
gdzie przez 3 m-ce pracowal przy zbieraniu truskawek i zaoszczedzil tyle co u nas zeby zaoszczedzic musialby pracowac kilka lat i byc na garnuszku mamusi.
To jest oczywiste, ze postanowilismy, ze bedziemy sie
starac o promese dolarowa, zeby dostac paszport i wyjechac do Szwecji w nastepnym roku. .
Mnie sie udalo, zeby na miejscu dostac pozwolenie pracy na 3 m-e wiec nie musialam tak jak on zbierac truskawek. Zaoszczedzilam tyle, ze po powrocie do Polski kupilam w PKO fiata 1600, o kolorze golebim.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2016-07-22 17:46
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-22 17:52
Skoczek,
faktycznie tak bylo, ze jak ktos wyjechal i nielegalnie zostal na zach to rodziny do niego nie puszczali ale tu chodzi o Zydow po marcu 1968 kiedy byla na nich nagonka i chcieli sie ich wszystkich pozbyc.
Moja znajomam sedzia Zydowka tak sie przestaraszyla, ze ja z Polski wyrzuca, ze pisala az do radia, ze Niemcy w czasie okupacji zabili jej rodzicow a Polacy ja uratowali i wychowali, ze czuje sie Polka i nie chce wyjezdzac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-07-22 18:10
Kamka napisal:
"Skoczek spoko...
dla polskojezycznych i dla zdrajcow ojczyzny
to zawsze bylo latwo ....nurt zmienic i tym samym
ojczyzne ... nie wiedziales o tym?"

Kamka ja nie wiem jak bylo ...
Wiem tylko ( z opwiesci ktore jako dziecko sie nasluchalem bardzo bliskiej mojej rodziny ktorej czlonkowie i w Legionach byli i oficerami Armi Wrzesniowej) ze olbrzymia wiekszosc spoleczenstwa chciala spokoju i zeby normalnie zaczac zyc, pracowac , rodzic dzieci po tym co im wszystkim Niemcy zgotowali ...pozniej dopiero zaczelo sie ...ci zdrajcy..... tamci nie zdrajcy ...tak jak teraz zdrajcy zostali bohaterami , niegdysiejszym bohaterom niszczy sie pomniki....zmienia nazwy , ulice ...
Za chwile znowu bedzie na odwrot....
Bedzie kiedys normalnie w tym chorym kraju?????
Odp. nigdy!!!! i dlatego wyjechalismy.
  Profil uzytkownika: skoczek     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-22 18:23
No i faktycznie bylo wiele osob, ktore mialy trudnosci w otrzymaniu paszportu bo np byly skazane lub podejrzane o popelnienie przestepstwa lub po otrzymaniu paszportu wrocily do kraju dopiero po uplywie jego waznosci.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 18:44
Skoczek nie pien sie, w latach 60,to bylo prawie
nie realne dostac paszport,poza grupa ludzi po 68
ale to byl bilet w jedna strone.
Za Dierka przyszlo ciut odwilzy i bylo latwiej,ale
te "latwiej" to tez bylla dluga ekwilibrystyka dla
przecietnych ludzi. Ja wplacilam 100 dolcow na konto
i 4 razy odmowiono mi do Francji.
Studenci mieli latwiej,ale duzy procent z nich
to byli rozni dzialacze.
Lata 80 tez nie byly wesole. Moglabym ksiazke napisac
jak ja zdobywalam paszport w 85,zadne chody nie pomogly,
odmowa.Przypadek sprawil ze w pracy nakrylam zlodzieji
ktorych cala Polska szukala. Major-milicjant prowadzacy
sledztwo,dostal dane i dwie belki,zapytal czy potrzebuje
jakiejs pomocy, no i na drugi dzien odebralam,od tego
samego gamonia, ktory mnie z hukiem wywalil tydzien
wczesniej ze swojego gabinetu,grozac przy okazji.
Nigdy nie zapomne miny tego sukinsyna jak sie plaszczyl
gdy mi wreczal paszporty. Kuzwa, w jeden dzien, a starallam sie 8 miesiecy.

Lata 80 w Szwecji, to tak jak Bad opisuje, kiedys tu
pisalam o tym jak prawie przez 2 lata chcieli mnie
wywalic i ile razy siedzialam na walizkach.
Za 4 odwolaniem dostalam pobyt, ja jedna z 56 Polakow
Nawet matke ozenione ze Szwedem i majaca z nim mala
coreczke, wywalil wtedy.
Mialam bardzo dobrego polskiego adwokata,ktory wiedzial
kiedy i do kogo skladac papiery w Migracyjnym.
Kiedys tu na Forum ktos go bardzo krytykowal...ja sie
tylko smialam,bo ta osoba musiala nie zle nawywijac,
jak jej taki obcykany adwokat nie pomogl.
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-22 18:51
czy ktos pamieta jak polacy wyskakiwali ze statku do wody w hamburgu jak byli na wycieczce??? 81-82???? ten kto mogl ten uciekal ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-22 18:58
Mialam bardzo dobrego polskiego adwokata,ktory wiedzial

za duzo przesadzasz..piszesz ze twoj adwokat?????? gowno prawda adwokat nalezal sie kazdemu a tam byly regulki ,,,,dla kazdego co pisal odwolanie,,,,,maz,rodzina dzieci i ze kocham szwecje……ta kobiete co byla zonata ze szwedem …to tez przesada nigdy w zyciu by ja nie wywalili ,,,musieli miec dobre dowody ze to "skenäktenskåp " albo miala kochanka na boku a pisala ze planuje tu rodzine ze swoim ukochanym...
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-22 19:21
czy ktos pamieta jak polacy wyskakiwali ze statku do wody w hamburgu jak byli na wycieczce??? 81-82????

To mozna zobaczyc w filmie pt"Ostatni prom"
https://www.youtube.com/wa tch?v=mgpOEnVf8oE
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-07-22 19:36
Tak sobie rozmyslam kto tu jeszcze chcial przyjechac w tamtych czasach, A wiec lekarze. Moj daleki krewny, pamietam ze dostal prace (3 miesiace) na dalekiej polnocy Szwecji. (Znal tylko jezyk angielski i niemiecki ale dal sobie doskonale rade)
  Profil uzytkownika: prababcia     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-22 20:27
Zaskakujace jak wielu forumowiczow przyjechalo w tamtych czasach zupelnie legalnie, bez sprzedawania sie w PL. Albo ci, ktorzy mieli szczescie, ze ich stan wojenny zastal w Szwecji. Ci ktorzy byli przesladowani, gnebieni...w tym strasznym kraju...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
diki


Wpisów: 546
Od: 2016-05-31
2016-07-22 20:52
Ci ktorzy byli przesladowani, gnebieni...w tym strasznym kraju...

-------------------

Eee, Polska nie byla strasznym krajem tylko straszni ludzie mieli swoj czas. Do dzis zyja piekni swiadkowie tamtych czasow ktorzy nie zlamali swojego kregoslupa moralnego.
Poczatek lat 50-tych to masakra, wladza komunistyczna , Polacy i Zydzi , Zydzi na stanowiskach zrobili te pieklo. A dzis sie ukrywaja jak np Stefan Szechter (Michnik) . Znasz tego mordece . Podobno mieszka w okolicach Sztokholmu.
  Profil uzytkownika: diki     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-22 23:09
Nie siegam lat 50-tych, bo nic o tym czasie nie wiem, natomiast czas stanu wojennego pamietam bardzo dobrze. Tych wszystkich "solidarnosciowcow" ( na rowni z dziejszymi ensamkommande "barn"). Albo przesladowanych zydow wg Dorotea Bromberg. Na poczatku 1983 r Szwedzi byli bardzo zaangazowani w sprawy polskie, szczegolnie z pomoca tych gnebionych w PL. Pamietam scene: mamy gosci, meza kolega (polski zyd) i jego dziewczyna. Przez kilka miesiecy probowal zostac w SE przez gmine zydowska, nie udalo sie. Widocznie nie wystararczajaco zasluzony zyd. Potem probowal wydac dziewczyne za araba, negocjacje finansowe przerwal stan wojenny. Ciag dalszy sceny: jestesmy u nas w domu, ogladamy program z udzislem Bromberg, gdzie sa opisywane sceny jak polskie dzieci gnebia dzieci Bromberg ( dzieci typ 10 lat). Meza kolega potwierdza jak i on w szkole byl gnebiony przez polskie dzieci...moj maz chodzil z nim do szkoly...Nigdy nie widzialam mojego meza tak wkur...nawet mnie sie nigdy nie udalo doprowadzic go do takiego stanu! .........Ten straszny kraj to jest zwykle zycie w swoim wlasnym kraju. Bez pytan o SKV,FK, MV, AF, A-Kassa...czy dojazd na Skavsta...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 23:30
Black, to Ty gie wiesz, ja mialam wlasnego adwokata
za prywatne wlasne pieniadze-pierwsza wizyta-po
wygranej sprawie Migracyjny wszystkie koszta zaplacil
mojemu adwokatowi. Ci co dali sie tylko na urzedowych
adwokatow z Migracyjnego, dostali kopa spowrotem
do Polski. A ta matke wywalono, mimo protestow
przy promie. Przyjechala chyba po nie calym roku.
Musiala sie starac z Polski o pobyt w Szwecji, takie
byly przepisy. Dziecko zostalo w Szwecji z ojcem.
Matke po wielu turbacjach wypuszczono na zasadzie
laczenia rodzin, ale bez chodow sie nie obylo,znam
dobrze ta sprawe.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-22 23:40
Oczywiscie, ze trzeba bylo starac sie o pobyt tymczasowy w swoim kraju. Anknytning przedstawial swoja sytuacje w Szwecji a w PL sprawdzano delikwenta. Nie mozna bylo ot tak sobie przyjechac....
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2016-07-22 23:44
Nas wywieźli bydlęcymi wagonami za Odrę, a krewni dolatywali porwanymi samolotami.
  Profil uzytkownika: Uwe     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-22 23:45
Ronj@, ze zapytam, a czym Twoj maz sie tak wkurzyl ?
tym ze dzieci dokuczaly Dorocie ?
czy tym ze Dorotka sciemniala w TV.
Esbecja gnebila jej Ojca i szykanowala w straszny sposob
nawet mazac klamki gownem, ale Dorotka o tym dobrze
wiedziala, a w wywiadzie oczerniala zwyklych Polakow.
Dorotka miala 16 lat, czy 17 i chodzila do bardzo
dobrego liceum, gdzie prawie same rzadowe dzieci
chodzily, a raczej przyjezdzaly sluzbowymi wozami
ojcow przywozone przez ich kierowcow. W tej szkole
rzeczywiscie po 68 bylo piekielko miedzy mlodzieza,
bo to byly dzieci prawicowych,lewicowych, moczarowych,
zydowskich, esbeckich partyjnych rodzicow.
Natomiast to Doroty ojciec, bardzo madry i bardzo
kulturalny czlowiek, byl szykanowany.
Ciekawe ze wlasnie to tylko on w tym wywiadzie nic
zlego na Polakow nie powiedzial, w odroznieniu od
mamusi i coreczki.
A jak coreczka plakala przez kilka pierwszych lat
pobytu w Szwecji na szwdzki rasizm to nie jedna
kolezanka o tym wie w Polsce.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-22 23:49
No zobacz, alwa, i od startu kosztowalas!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-22 23:54
Maz sie wkurzyl, ze kollega szkolny twierdzil, ze byl szykanowany w szkole. Chodzili do jednej klasy, malzonek znal ich codziennosc.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 00:12
aaa,rozumiem.

nie rozumiem tylko kosztow od startu, inteligencja
mi sie ciut przytepia.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 01:33
Ha,Ha,ha..teraz wrocilam do odpowiedzi Blackowi.....
ksztowalam, kosztowalam
no i to nie zle Przez dwa lata wszystkie koszty
szpitalne moje i dziecka kryl Ivandraverket,
szkole dziecka tez i tlumacza na kazdej lekcji tez
ale pracowalam i obroty meza zwiekszalam,przez co i podatki byly wieksze Niestety te 2 lata nie wchodza w moja emeryture , czyli panstwo jakby zarobilo
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 01:40
Wtedy wszystkie koszta starajacych sie o azyl,ponosil
Invandraverket, a nie Kommuna,jak dzisiaj. Chyba, ze
ktos z marszu dostawal socjal bo nie mial srodkow
do zycia. Ale koszty szkol, czy przedszkoli lub lekarzy
to chyba takze Invandrav. w tamtych czasach.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 01:51
Czylijczycy dostawali latwiej azyl,ale tez bylo duzo przekretow i wywalania na sile spowrotem.
Znam jednego, ktory dostal staly pobyt po 7 dniach,
ale akurat mu sie nalezal. Porzadny chlop,poszli
z zona odrazu do ciezkiej fizycznej pracy-nie marudzili.
Ten facet od razu scigna 27 osob bliskiej rodziny
prawo mu to gwarantowalo. W miasteczku zrobilo sie
ciut ciemno, ale i wesolo. Fajna cala rodzina,wszystkie
dzieci dobrze wychowane i wyksztalcone.
Fakt ze AF bardzo ulatwial im dostanie pracy, i dobrze,
bo nie zgnusnieli.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-07-23 02:05
"Wszystkie koszta ponosil invandrarverket" ...a ten invandrarverket mial jakas wlasna portmonetke?! Czy rog obfitosci?! Czy manna z nieba?... podatnicy placili za m. in. adwokatow za hitta på powody (humanitariane, bo komunizm)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 02:30
No oczywiscie, ze na koncu to zawsze podatnik, wtedy
i teraz. Szlo z panstwowej kasy, nie komunalnej,
ale od podatnikow, tak sie to kreci.
Dodam na "pocieszenie", ze dzis wiecej placimy niz wtedy.
Ja solidnie odpracowalam, i dalej odpracowuje, moje
dzieci tez. Pochwale sie, wybacz, dzieciaki juz uczac
sie w gimnazjum pracowaly i w czasie studiow tez,biorac
tylko znikoma pozyczke.
Pozdrawiam czemu tak rzadko wpadasz ?
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 10:28
juz raz napisalem …bez powodow czy byly powody spier…lo sie z polski za wszelka cene..olal czy komunista czy tez nie tutaj wszyscy byli rowni,znam takiego(powierzchownie) co gierkowi reke podawal jak go wital przy zakladzie w ktorym pracowal,,,rozmawial zemna jag normalny czlowiek,,,jego szwagier powiedzial domnie ze w polsce nawet by mnie nie odpowiedzial na "dzien dobry".ci co przyjechali przed stanem wojennym zaoszczedzili sobie 20 lat katorgii w polsce…….czylijczycy mieszkali takze i w polsce (bo znam takich) zarabiali 2 razy wiecej niz polski gornik (co bylo niemalo) i nie pracowali pod ziemia ,dobrze im bylo uciekli jak brakowalo zywnosci w sklepach po olimpiadze w moskwie,,ronja po co moralizujesz to wszystko….czas za szybko ucieka tobie???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-23 10:58
Najlepsze czasy w sensie materialnym.

Zawsze pracowalem w Szwecji legalnie - zalatwienie zezwolenia w Polsce wymagalo zaproszenia do wakacyjnej pracy dla studentow i otrzymywalo sie normalne wynagrodzenie robola szwedzkiego, ale sporo mniejszy podatek.
Nadgodziny byly przez to bardzo sowicie oplacane.

Po turnusie 3-miesiecznym przywozilismy z malzonka tak trzy tysiace dolarow - za 100 $ miesiecznie mozna bylo bardzo dobrze zyc, lacznie z zakupami w Pewexie.

Kanada, ale czlowiek rozumial, ze nie moze cale zycie gowien sprzatac i dobrze, ze sie skonczylo
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 11:25
Najlepsze czasy w sensie materialnym.

oczywiscie ze tak
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 11:33
Kanada, ale czlowiek rozumial, ze nie moze cale zycie gowien sprzatac i dobrze, ze sie skonczylo

tak sie zaczynalo,ale nieznam polaka co mieszka tutaj 10 -20 -30 lat i robi to nadal. nietylko borrka ,,poznalem polke na promie (1978-79) pracowala na czarno na promie sztokholm-åland chyba zarobila 3000dolcow ,jak zchodzilem z promu widzialem jak ja macali a 15 minut pozniej plakala siedzac na walizce,napewno zarekwilowali szmal,,,,,a to robili dosc czesto ,i co gowno sprzatac ale w polsce?? widzisz wszystko swoimi oczami?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-23 11:40
Nie rozumiem, o co ci chodzi.
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 12:31
ze mogles sprzatac gowna za darmo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-23 12:34
Tobie pozostawiam takie przyjemnosci.
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 13:15
nieuczyli cie ze ---kazda praca nie chanbi??? jesli nie to zle cie wychowali…moze i lepiej spratac te kible i wiedziec ze masz gwarantowana prace niz zyc w przekonaniu ze w kazdej chwili mozesz wyleciec??????? jeszcze nie tak dawno widzialem program z niemiec jak niemcy chcieli za wszelka cene pracowac w ekologicznym przebieraniu smieci…tylko dlatego ze mieli gwarantowana prace ,,,szybko sie przyzwyczaic do dobrych czasow ale w druga strone to nie tak latwo i widocznie jest tak z toba,zebys nie zalowal tego jak bedziesz na emeryturze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 13:16
bo moze przyjdzie tobie sprzatac te kible ale po polakach z rolatorem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-23 14:19
Pisz po polsku - tego belkotu nie da sie zrozumiec.
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 14:31
nie umiem pisac po polsku dobrze i co mam nato poradzic ???pracowales w szwecji to powinienes zrozumiec co mam na mysli troche wyrozumialosci by tobie nie zaszkodzilo,,,bo gdyby wszyscy tak mysleli to i nawet te kible w szwecji bys niemogl sprzatac,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Johnny


Wpisów: 1897
Od: 2012-03-21
2016-07-23 14:39
nie umiem pisac po polsku dobrze i co mam nato poradzic ???

czytaj ksiazki
https://www.youtube.com/wa tch?v=y1AsVSV_luM
  Profil uzytkownika: Johnny     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2016-07-23 15:16
No,dobrze - przepraszam.
Moze sie zdarzyc po dlugim pobycie za granica.

Mialem na mysli, ze wakacyjne praca w Szwecji zapewniala komfortowe zycie w Polsce, ale nie byl to jakis rozwoj, o jaki chodzi ambitnym ludziom.
I dobrze, ze sie skonczylo, bo moze do dzis pracowalbym latem w SöS.
Kasa jest wazna, ale nie tylko kasa.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Janick


Wpisów: 4902
Od: 2016-02-14
2016-07-23 16:05
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Janick     
Janick


Wpisów: 4902
Od: 2016-02-14
2016-07-23 16:07
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Janick     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 16:13
A propos toalet, czy jak wolicie kibli, to jedna z wielu
nowosci, ktora mnie mile zaskoczyla zaraz po przyjezdzie
to wlasnie czyste, pachnace toalety w miejscach
publicznych,takich jak VC, szpital, urzedy, cafe itp.
a takze czysto i ladnie ubrane osoby sprzatajace,
w dodatku usmiechniete, zartujace i pomocne np w
pokazywaniu drogi do gabinetu w labiryncie szpitalnym
osobie, ktora ani be ani me po szwedzku-ja na poczatku-
A takze duzy szacunek lekarza i pielegniarki do tej
osoby, gdy jej ladnie podziekowali za pomoc dla mnie
mile gwarzac jescze chwile miedzy soba.
Jak po dobrych nastu latach odwiedzilam ktorys raz
Polske, to tez bylam mile zaskoczona duza zmiana
na lepsze jesli chodzi o toelety, wrecz zaskoczona,
tak wszedzie bylo czysto,i w publicznych, kawiarnianych
szpitalnych, ze nie wspomne sanatoriow, i panie
sprzatajace mile i w ladnych schludnych ubraniach
takze mile i usmiechniete.
Te migracje wychodza narodom na dobre, a zadna praca
nie chanbi, jak jest wykonywana solidnie.
Niestety dzi Szwecja zjechala w dol jesli chodzi
o higiene.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 16:21
Nigdy nie zrozumiem tego wysmiewania kto gdzie i jak
dorabial-grunt ze robil to dobrze. Wszyscy pamietacie
czasy jakie byly i ze z dwoch pensji +dzieci nikt
nie byl w stanie odlozyc na wklad mieszkaniowy i jakis
zakichany "wyszkow" +pralka+TV. Przeciez to dobrze
ze jakas czesc miala mozliwosci wyjazdu na saxy i
kupienia mieszkania.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Janick


Wpisów: 4902
Od: 2016-02-14
2016-07-23 16:24
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Janick     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-23 16:39
Niestety dzi Szwecja zjechala w dol jesli chodzi
o higiene.

a wiesz dlaczego???????…bo kiedys borrka sobie przeliczyl ze w polsce musialby pracowac 10 lat za jeden miesiac pracy tutaj a dzisiaj 6 miesiaczkow…
johnny czytac ksiazki????????? zbyt duzo faktor mam do wypisywania i czasu mnie brakuje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-07-23 18:27
Janick, nie Ciebie mialam na mysli.

Black, fajne , ale choc tu sie dobilam dobrego
zawodu,ktory daje mi satysfakcje i dosc dobre zarobki
bo i statlig skatt dosc duzy oplacam, to chetnie bym
sie z Borrka zamienila na Jego obecne "toalety "
Jesli myslisz ze Borrka sprzata to siedzisz na ksiezycu
  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Na każdy temat -> ciekawe
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony