Odwiedzin 37802639
Dziś 3083
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - försäkringskassan nie chce placic za zwolnienie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorförsäkringskassan nie chce placic za zwolnienie
uczciwa


Wpisów: 22
Od: 2014-12-28
2016-07-12 10:06
Witam wszystkich,
moze w skrocie napisze o co chodzi.
Od 5-iu miesiecy jestem na zwolnieniu lekarskim w Polsce.
Bylam rowniez w szpitalu. W Szwecji mam firme. Niestety, försäkringskassan odmawia mi zaplaty za zwolnienie lekarskie. Zaplacili mi za 2 dni! Ostatnio napisali, ze moge sie odwolac od decyzji do 2 miesiecy Nie mam zielonego pojecia jak to zrobic. Czy moze mi ktos z Was pomoc? Moze powinnam zwrocic sie do adwokata. Znacie adwokata, ktory zajmuje sie takimi sprawami?
Bardzo dziekuje za pomoc!
Pozdrawiam
Uczciwa
  Profil uzytkownika: uczciwa     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2016-07-12 10:52
No i dobrze FK robi ze nie placi. Napisz jaka masz chorobe to ja tez pojade za granice (Mallorca) i postaram sie o zwolnienie lekarskie. Urlop platny.

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
uczciwa


Wpisów: 22
Od: 2014-12-28
2016-07-12 11:03
Tu nie chodzi o urlop. Znowu mam isc do szpitala. Jestem naprawde chora. Jestesmy przeciez w UE. Prosze o pomoc a nie o dolowanie i uwazanie, ze chce zaplacenia urlopu i ze jestem potencjalnym wyludzaczem. Firma sie rozpada.
Dziekuje
  Profil uzytkownika: uczciwa     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2016-07-12 11:11
Jestesmy przeciez w UE.

Tak, dokladnie tak jest, jestemy i Polska i Szwecja
w UE.

I w zwiazku z tym obowiazuja rozne przepisy i rozne wyjatki od tych przepisow.

Np. taki przepis, ze mozna byc ubezpieczonym spolecznie (socialförsäkrad) tylko w jednym kraju, a nie rownolegle w dwoch czy wiecej krajach. Mozna tez miec tylko jeden kraj w danym momencie, w ktorym ma sie tzw. centrum intersow zyciowych (interssecentrum).

Jesli twoim krajem ubezpieczenia spolecznego jest teraz Polska, jesli to w Polsce masz centrum interesow zyciowych, to powinnas sie zwrocic o pomoc do polskich instytucji typu ZUS i NFZ, a nie do szwedzkich typu FK.

Od powyzszego jest mnostwo wyjatkow, ale nawet nie chce mi sie tu zaczynac o nich pisac...


  Profil uzytkownika: j23     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2016-07-12 11:21
08Lisabeth troche chamsko jedzie na tą Majorkę.Oby tam ją rekin nie nagryzł

Uczciwa, przypuszczam , że nic nie wskurasz ale sie odwołuj.Nie znam szczegółow więc nie wiem co masz napisac w odwołaniu.Ale zrób to bez adwokata.
I wróc do Szwecji, tu idz do szpitala i potem tutaj zwolnienie .Wtedy powinnas dostać .
Försäkringskassan ma prawo odmowy jesli uzna , że leczenie nie było nagłe(np w wyniku wypadku samochodowego ) ale jest chorobą przewlekłą i mogło być prowadzone w Szwecji.
W takiej sytuacji nalezało napisać przed leczeniem czy försäkringskassan zgadza się na leczenie w innym kraju.

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-07-12 11:47
EnWrotka napisal:
"W takiej sytuacji nalezało napisać przed leczeniem czy försäkringskassan zgadza się na leczenie w innym kraju."

Tzn . nalezalo wystapic do FK przed wyjazdem o wyrazenie zgody na leczenie za granica( w tym przypadku w Polsce).
Mozna takie cos uzyskac np. na leczenie stomatologiczne.
  Profil uzytkownika: skoczek     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2016-07-12 16:46
i piszesz.... Firma sie rozpada.

pytanie jest jaki jest twoj SGI, kiedy ostatnio deklarowalas dochody w SE.

...jest duzo nieprawidlowosci i musisz byc tu na miejscu zeby ewentualnie "wyprostowac" sprawe...

Tak jak skoczek w ostatnim wpisie napisal FK musi wyrazic zdoge..... chyba nie jestes obloznie chora wiec im szybciej tutaj przyjedziesz i od nowa zaczniesz twoja chorobe to cos moze z tego wyjdzie

A 08Elizabeth ma 100% racji, ew zachorowania na wyjazdach za granica maga sie wydarzyc ale nie trwaja miesiacami, obowiazkiem jest jak najszybciej wrocic i kontynuowac leczenie w kraju w ktorym jest sie ubezpieczonym.....temat rzeka (chyba ze jest cos tragicznego to wtedy szpital pomaga w kontaktach z ubezpieczalnia)

  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2016-07-12 16:52
Adwokat moze ci tylko podpowiedziec co masz napisac w ew. odwolaniu do FK

Poza tym jakie argumenty odmowy wyplaty przedstawila FK?

duzo duzo niejasnosci.....
  Profil uzytkownika: columbus08     
kogut01@poczta.onet.


Wpisów: 7
Od: 2016-04-19
2016-07-16 10:20
Uczciwa ,jesli masz zarejestrowana firme w islaSzwecji i jestes chora naleza Ci sie pieniadze jak psu buda ,nie jest wazne gdzie sie leczysz,wiem to bo mialem prawie podobna sytuacje do Ciebie
  Profil uzytkownika: kogut01@poczta.onet.     
kogut01@poczta.onet.


Wpisów: 7
Od: 2016-04-19
2016-07-16 10:24
do 08lisabeth.nie wszyscy zwolnienia lekarskie spedzaja na Majorce jak Ty,ja sie leczylem w Polsce 78 dni,chcialbym zebys przezyla choc jeden tydzien tego leczenia,nie sadz innych ,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kogut01@poczta.onet.     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-07-16 10:37
kogut nanim cos napiszesz to pomysl,,twoja sytuacja byla napewno calkiem inna,,,,poczytaj sobie tutaj https://www.forsakringskas san.se/arbetsgivare/sjukfranvaro/sjuk_uto mlands
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-16 12:25
Uczciwa ,jesli masz zarejestrowana firme w islaSzwecji i jestes chora naleza Ci sie pieniadze jak psu buda

No to tylko otworzyc firme i isc na zwolenienie.
A ile sie nalezy jak sie nie mialo zadnych dochodow?


Zapamietaj to sobie, ze zaswiadczenie lekarskie nie daje automatycznie prawa do zasilku chorobowego tylko jest jednym z wielu podstaw do jego wyplacenia.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-07-16 16:19
Nie chce byc goloslowna i dlatego zacytyuje kilka zdan ze strony Socialstyrelsen:
"De övergripande principerna ska användas som vägledning för de frågor som läkare, Försäkringskassan och andra aktörer stöter på i samband med sjukskrivningar.
(...)

Bedömning och beslut
(...)
Försäkringskassan fattar beslut om sjukpenning. Informationen i läkarintyget ligger till grund för detta beslut. En läkares bedömningar i ett läkarintyg innebär ingen ovillkorlig rätt till sjukpenning utan är ett underlag för beslut."
http://www.socialstyrelsen .se/riktlinjer/forsakringsmedicinsktbeslu tsstod/overgripandeprinciperforsjukskrivn ing
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
KasiaDan


Wpisów: 2
Od: 2016-09-10
2016-09-10 22:26
Zeby miec prawo do Sjukpenning trzeba miec dochod w Szwecji. Proponuje zadzwonic do FK i zapytac na jakiej podstawie pieniadze nie zostaly wyplacone.

A odwolanie pisze sie w formie listu w ktorym opisujesz od jakiej decyzji chcesz sie odwolac, dlaczego uwazasz ze nie jest poprawna i jesli masz jakies dodatkowe dokumenty ktorych brakowalo w orgyginalnej sprawie wyslij je razem z odwolaniem.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: KasiaDan     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-09-11 10:00
Niestety masz niewielkie szanse na pieniadze z FKS.

Nawet gdybys miala legalne zatrudnienie w SE, placila podatki itp. to wcale nie jest pewne, czy FKS uznalaby twoje zwolnienie i wyplacila pieniadze.

FKS robi wlasna ocene dokumentacji, nawet zwolnien lekarskich wystawianych przez szwedzkich lekarzy, ktorzy wystawiaja zwolnienie z powodu powaznej choroby.

Nawet zwolnienia lekarskie z powodu raka/cancer nie zawsze sa uznawane.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-09-11 10:06
Adwokat moze ci sformulowac odwolanie, ale przede wszystkim moze ci pomoc w dostarczeniu przekonujacej dokumentacji do FKS.

Przede wszystkim jednak musisz spelniac podstawowe warunki FKS.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-09-11 10:15
Wszystkie kontakty z FKS dokumentuj poprzez mejlowanie.

NIE DZWON TYLKO PISZ MAILE!

Twoj handledare (osoba zajmujaca sie twoja sprawa) ma obowiazek zanotowania rozmowy z toba, ale krotko zanotuje tylko to co pasuje i oslania FKS.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-09-11 10:19
Jesli zaplacili ci za dwa dni to najprawdopodobniej spelniasz podstawowe warunki.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Życie w Szwecji -> försäkringskassan nie chce placic za zwolnienie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 4 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony