Odwiedzin 37803549
Dziś 3993
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wynajem mieszkania - dylematy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWynajem mieszkania - dylematy
Zagubiona


Wpisów: 1
Od: 2016-05-12
2016-05-12 11:03
Czesc

Pierwszy post.

Mam spory dylemat. Otoz znalazlam interesujace mnie mieszkanie (do wynajmu), spotkalam sie z wynajmujacym (mily czlowiek, sprawia dobre wrazenie).

Chce podpisac kontrakt, podeslal mi go, chce platnosci na konto bankowe, depozyt rowniez potwierdzony umowa, czyli pod wzgledem FINANSOWYM wydaje sie, ze wszystko byloby w porzadku.

Co wiecej, bez problemu zgadza sie na takie rzeczy jak moje nazwisko na drzwiach, na skrzynce pocztowej, na podawanie tego adresu w urzedach itd.

Ale z drugiej strony nasz deal (brzydkie slowo, wiem) mialby byc przeprowadzony bez powiadamiania spoldzielni/zarzadcy (nie wiem jak to sie dokladnie nazywa).

Sam wynajmujacy zaprzecza, ze mamy tu do czynienia z hyresrätt, twierdzi, ze to zdecydowanie bostadsrätt, tylko ze nie chce sie bawic w zalatwianie, bo to trwa dlugo (a z tego co czytam to trzeba miec tez dobry powod, widocznie nie jest latwo takowy znalezc lub udowodnic - nie wiem).

W umowie on nazywa siebie "Förstahandshyresgäst (Hyresvärd)", a mnie "Andrahandshyresgäst 1 (Hyresgäst)". To wzbudza we mnie troche niepokoju.

Prosze o wyrozumialosc i wyjasnienie mi CZY i GDZIE sa/moga byc jakies zagrozenia.

Prosze jednak o rzetelne wypowiedzi, a nie typu "zlodziej, oszust, uciekaj zanim jeszcze mozesz".

Chce rowniez dodac, ze czlowiek ten nie jest "no-name'm", mozna by nawet niemal okreslic go jako osoba publiczna. Serio, ufam mu jako osobie, ale z drugiej strony nie wiem jak rozumiec calosc sytuacji, a nie chce sie w cokolwiek wpakowac. Twierdzi, ze obecnie wynajmuje to mieszkanie pracownikowi firmy VISMA i ze VISMA bez zmruzenia okiem placi co miesiac i niczym wiecej sie nie interesuje. Pomyslalby kto, ze taaaak firma wiedzialaby czy to, co robi, jest zgodne z prawem i bezpieczne...

I teraz nie wiem czy to ja przesadzam, czy jednak sa jakies powody do niepokoju..........

Mozna to jakos sprawdzic, jakos sie upewnic, o jakies potwierdzenie go poprosic??

Czy... faktycznie uciekac?
  Profil uzytkownika: Zagubiona     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-05-12 11:41
W umowie on nazywa siebie "Förstahandshyresgäst (Hyresvärd)", a mnie "Andrahandshyresgäst 1 (Hyresgäst)". To wzbudza we mnie troche niepokoju.

W tym nazewnictwie nie ma nic dziwnego ani podejrzanego bo tak okresla sie strony takiej umowy.

Hyresvärd (förstahandshyresgäst/uthyrare av egen bostad)
Med hyresvärd avses antingen den förstahandshyresgäst som hyr ut i andrahand eller den som hyr ut egen bostad enligt lag (2012:978 ) om uthyrning av egen bostad.

Andrahandshyresgäst 1
Med andrahandshyresgäst avses antingen den hyresgäst som hyr av en förstahandshyresgäst eller den hyresgäst som hyr av den som hyr ut egen bostad enligt lag (2012:978 ) om uthyrning av egen bostad.

http://jagvillhabostad.nu/ wp-content/uploads/2014/04/Andrahandshyre skontrakt20131.pdf
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-05-12 20:00
Zgoda od zarzadu spoldzielni rzeczywiscie moze zabrac mnostwo czasu, a nawet wyladowac w Hyresnämnden jesli zarzad robilby problemy (co z kolei moze trwac nawet latami!).

Poza tym zarzad ma prawo do pobierania oplaty minimum 500 kr/mies (to moze byc nawet kilka tysiecy kr!), co podwyzszyloby twoj koszt wynajmu ("wlasciciel" mieszkania raczej nie jest zainteresowany ponoszeniem tych kosztow).
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-05-12 20:02
Ta oplata dotyczy bostadsrätt.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-05-12 20:05
Wazne jest upewnienie sie, czy ta osoba rzeczywiscie jest wlascicielem kontraktu.
  Profil uzytkownika: Lunab     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-05-12 21:06
zagubiona……….olej tego faceta on smierdzi i to porzadnie……..sam fakt ze moze zmienic nazwisko na drzwiach,,,nie badz glupia bo stracisz szmal
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-05-12 23:11
BS,
zagubiona napisala, ze wynajmujacy "zgadza sie na takie rzeczy jak moje nazwisko na drzwiach" i wg mnie to znaczy, ze on sie zgadza, zeby i jej nazwisko bylo na drzwiach czyli c/o a nie na zmiane jego na jej nazwisko.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-05-12 23:33
PS
Chyba nie musze Ci tlumaczyc co to jest c/o i na pewno widziales kilka nazwisk na drzwiach a jak to czasami wyglada na skrzynkach pocztowych w bostadsrätt to mozesz zobaczyc np tutaj:

http://bunkeflo4.se/wp-con tent/uploads/2011/09/shapeimage_119.png

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-05-13 09:12
Owszem, zdarza sie, ze ktos wynajmuje mieszkanie, ktore nie jest jego i ze legitymuje sie falszywym id wiec jesli masz takie watpliwosci to w spoldzielni mozesz dowiedziec sie kto jest wlascicielem tego mieszkania i mozesz tez isc do tego mieszkania, zeby zobaczyc kto w nim mieszka i porozmawiac z ta osoba.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wynajem mieszkania - dylematy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony