Odwiedzin 37785532
Dziś 2302
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Szkoła i start

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzkoła i start
Hanna


Wpisów: 4
Od: 2016-05-12
2016-05-12 09:35
Witam. Wyjeżdżam z synem (16 lat) do męża do Sztokholmu (mąż pracuje legalnie w Szwecji 2,5 roku). Mamy już tam zostać, żeby syn nowy rok szkolny rozpoczął w Stkhm. Wynajęliśmy mieszkanie między stacją tunnelbany Blackeberg a Islandstorget (nie wiem czy dobrze to piszę). Syn teraz kończy w Polsce gimnazjum, zaznaczam, że z angielskiego "kuleje". Czy wiecie do jakiej szkoły mam go zapisać i co muszę przygotować? Pewnie będę musiała wziąć ze sobą tłumacza? Jak ja mam się zapisać na kurs językowy. Czy musimy się zgłosić do jakiegoś biura migracyjnego (gdzieś czytałam stare wpisy) gdzie i jak to zrobić? Wiem, że pytań dużo, ale obaw mam wiele, a wiedzę nikłą wręcz żadną. Za podpowiedzi z góry wszystkim serdecznie dziękuję.
  Profil uzytkownika: Hanna     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2016-05-12 20:40
Z tego co zrozumialam to syn twój skonczyl szkole podstawowa w Polsce i teraz chce sie dalej uczyc w szkole sredniej w Szwecji (po szwedzku gymnasium).

Zeby zaczac w szkole sredniej w Szwecji nie mozna sie o tak zapisac. W zaleznosci jakie sie ma wyniki w szkole podstawowej to do takiego gymnasium sie dostanie. A poza tym tesz zalezy jaki kierunek syn chce studiowac. Jest tych kierunków badz ile. Sa kierunki w których sie uczy konkretnego zawodu (fryzjer, elektryk itd) i sa kierunki "högskoleförberedande" to znaczy takie po których sie studiuje w wyzszej szkole.

Podejrzewam ze syn najpierw musi sie nauczyc szwedzkiego no i oczywiscie engielskiego a potem w zaleznosci od wyników szukac odpowiedniego gymnasium (szwedzkiej szkoly sredniej).

Nie wazne jest gdzie sie mieszka. Mozesz mieszkac w jednej czesci miasta a do szkoly bedziesz uczeszczal po drugiej stronie. Wszystko zalezy od tego jaki kierunek sie wybiera i jakie sie ma wyniki.

http://www.gymnasieguiden. se/

Tu masz linke, niestety po szwedzku gdzie sa wszystkie szwedzkie szkoly srednie.

Podejrzewam ze najpierw powinniscie zaczac od zalatwienia PN.
  Profil uzytkownika: Vendela     
Hanna


Wpisów: 4
Od: 2016-05-12
2016-05-12 21:48
Dziękuję za link i podpowiedź. PN już sobie załatwiliśmy.
  Profil uzytkownika: Hanna     
Hanna


Wpisów: 4
Od: 2016-05-12
2016-05-17 22:19
Wyczytałam, że w urzędzie migracyjnym obywatele UE się już nie zgłaszają, ale co wtedy jak będziemy się starać o obywatelstwo?
  Profil uzytkownika: Hanna     
takowa


Wpisów: 14
Od: 2011-03-19
2016-05-23 21:45
Kobieto jeszcze dobrze nie przyjechałas a już piszesz o obywatelstwie?Obywatelstwo to po pięciu latach legalnej pracy i wielu innych warunkach!!!
  Profil uzytkownika: takowa     
Matrix88


Wpisów: 546
Od: 2006-08-25
2016-05-23 21:48
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Matrix88     
Hanna


Wpisów: 4
Od: 2016-05-12
2016-05-26 00:14
Fakt - ja dopiero jadę, ale mężowi zbliża się trzeci rok pobytu w Szwecji. Boję się tylko, że niekiedy z powodu braku wiedzy, można coś przegapić i potem mieć problemy dlatego prosiłam o podpowiedź.
  Profil uzytkownika: Hanna     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2016-05-26 09:30
Jakich wielu innych? Piec lat, 1500 i masz. 10 minut roboty.

Dokladnie tak.

Nie ma takiego drugiego kraju w UE jak Szwecja pod wzgledem latwosci uzyskania obywatelstwa.

Dodam jeszcze, ze nie wymaga sie jakiejkolwiek znajomosci szwedzkiego, nie ma zadnego, nawet najprostszego testu ze znajomosci wiedzy obywatelskiej.

Nie trzeba tez zrzekac sie innego obywatelstwa.
  Profil uzytkownika: j23     
Beata 1qsz


Wpisów: 4
Od: 2016-05-14
2016-06-03 17:23
Witam !
Może ktoś wie co jest niezbędne do zapisania dziecka do szkoły w Szwecji co trzeba przetłumaczyć zabrać świadectwa szkolne książeczki zdrowia paszporty międzynarodowe akty urodzenia małżeństwa Czy coś jeszcze jest niezbędne?
  Profil uzytkownika: Beata 1qsz     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Szkoła i start
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony