Odwiedzin 37803626
Dziś 4070
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Nic nie rozumiem

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNic nie rozumiem
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-04-24 10:02
Znalazlam przypadkiem takie oglszenie w "BAZAR"
Poszukuje dziewczyn z wlasna dzialalnoscia w Polsce
do pracy przy sprzataniu.
Wiec jak? Wiec gdzie maja sprzatac? gdzie beda np. ubezpieczone w razie choroby? itd
Czy to chodzi o podatki?
  Profil uzytkownika: prababcia     
otuiz
Stockholm


Wpisów: 91
Od: 2013-05-03
2016-04-24 10:55
Czyli rejstrujesz polska dzilanosc w PL.
Placisz zus i podatki w Polsce. Wystawiasz fakture za swoje przepracowane godziny Szwedzkiemu zleceniodawcy, Jak tam pracowalem 7 miesiecy. Musisz sobie obliczyc ile wydasz na oplaty w Pl i ile Ci zostanie na czysto na reke. Ja oplacalem ryczalt 5,5%.
  Profil uzytkownika: otuiz     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-24 13:18
"zatrudnię ... z polską działalnością... itd A1 bla bla bla"

To chyba największa żenada prezentowana przez pseudo przedsiębiorców z Polszy.

Powinno być oczywiste, że pracujesz w Szwecji - to tutaj jesteś ubezpieczony, tutaj odprowadzasz składki itd itd

Ale nie dla Biznes-Polaczków

Nie potrafisz prowadzić firmy tak, żeby móc zapłacić uczciwie pracownikom? To jej nie prowadź.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-04-24 14:06
to jest proste,,zeby nie uzerac z szwedzkimi urzednikami wyplaca sie to co sie nalezy????? i ma sie spokoj ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-24 14:16
Nie chcesz się użerać ze szwedzkimi urzednikami?
To po co prowadzisz biznes w Szwecji?
  Profil uzytkownika: rucinsky     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-24 14:40
Oczywiście powód jest banalnie prosty i inny niż ten, który wskazałeś.

Chęć zysku, bazując na ludziach - którzy nie bardzo potrafią się odnaleźć na rynku pracy. Oszczędność - bo taki pracodawca, nie potrafi konkurować inaczej niżeli ceną to musi mieć tanią siłę roboczą, najlepiej nieopodatkowaną i w dupie ma ich prawa, przywileje i podstawową opiekę wynikającą z zatrudnienia. Reasumując, biznes-żenada w wykonaniu Polaków zagranicą

Chyba, że uważasz że Pani Tereska co zapierdala na miotle 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu to polska firma świadcząca usługi za granicą. Toooo wtedy spooko Podwykonawca z krwi i kości, nigdy w życiu pracownik!
  Profil uzytkownika: rucinsky     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2016-04-24 15:17
rucinski tego typu rozwiazania sa dozwolone prawnie, wiec dziwi mnie to sranie do wlasnego gniazda i wyzywanie Polakow. To sa tylko drobne oszczednosci i dobrodziejstwa systemow podatkowych, z ktorych ludzie korzystaja. Bardzo dobrze! Wykonujac nawet proste prace moga miec przyzwoity dochod.

Tysiace najbogatszych obywateli szwedzkich korzysta z roznych dogodnych rozwiazan prawno-podatkowych. Unikaja placenia pokaznych sum. Czesc z nich miala mozliwosc wykazania swoich srodkow zagranicznych, zaplacenia podatku i unikniecia kary.

Tak latwo ocenic postepowanie innych.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-04-24 15:41
Jak jest najlepiej dla tych co pracuja? Czy beda mialy
Försäkringskassa itd?
  Profil uzytkownika: prababcia     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-04-24 16:25
Kasia Tom napisal:
"rucinski tego typu rozwiazania sa dozwolone prawnie, wiec dziwi mnie to sranie do wlasnego gniazda"

Ja tez nie widze nic tutaj czego by nalezalo sie wstydzic lub unikac.
Wszystko nastepuje wg prawa , wiec co??? nierozumiem.....
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-04-24 16:36
to nie ma nic zwiazku z wykorzystaniem ,,,poprostu jest prosciej dla zlecedniodawcy,wyplaca wyplate,i niemusi oplacac zwiazki ,arbet.avg,ubez,,,itd ,konczy sie praca niejest sie zwiazanym z zatrudnieniem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-24 17:20
"tego typu rozwiazania sa dozwolone prawnie"

Omijanie stosunku pracy jest dozwolone prawnie? Jeszcze nie rozeznałem się jak jest w Szwecji ale już np w Polsce tego typu rozwiązania są karane
Rozumiesz w ogóle czym się różni stosunek pracy od podejmowania zlecenia? Pracownik od zleceniobiorcy?

"sranie do wlasnego gniazda"

Mojego gniazda? Nie sądzę, żeby to leżało koło mojego gdniazda, jesli czujesz związek z tego typu "przedsiębiorcami" to super - ja nie.

"wyzywanie Polakow"
Nie Polaków, Polaczków.

"Tysiace najbogatszych obywateli szwedzkich korzysta z roznych dogodnych rozwiazan prawno-podatkowych. Unikaja placenia pokaznych sum. Czesc z nich miala mozliwosc wykazania swoich srodkow zagranicznych, zaplacenia podatku i unikniecia kary."

I znowu nie zrozumiałaś(eś) Napiszę Ci dużymi literami, może zgoogluj czy coś... STOSUNEK PRACY
Poczytaj czym się charakteryzuje, czym różni się od zlecenia, czym różni się motywacja kogoś kto szuka pracy a kogoś kto szuka zleceń.

"Tak latwo ocenic postepowanie innych."
Zakładam, że majac wybór umowa o pracę w Szwecji a "robotę" na drukach A1 wybierasz tą drugą opcję. Nie potrzebujesz ubezpieczenia zdrowotnego/chorobowego w kraju w którym świadczysz pracę, nie potrzebujesz wykazywać w tym kraju dochodu, w razie wypadku leczysz się sama i w ogóle nie potrzebujesz nic "ważne, że robota jest"
  Profil uzytkownika: rucinsky     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2016-04-24 17:53
Punktem wyjsciowym obojentnie z kim i gdzie jest zawsze umowa i jej warunki jakie zostaly uzgodnione i podpisane

to moze byc umowa o prace miedzy pracodawca a pracownikiem, miedzy dwoma przedsiebiorstwami itd....

A warunki to sa te podstawowe ogolne i jest jeszcze jak ktos umie dokladnie czytac np juz gotowe druki to sa rubryki pod tytulem "vilkor", warunki

To moga byc warunki umowy, zatrudnienia itp..

i jest juszcze maly "kruczek" övriga vilkor

W czesci warunki umowy strony moga wniesc co uwazaja ze jest dla nich korzystne, to sa warunki ogolnie obowiazujace i np wewnetrznie ustalone miedzy stronami

Warunki umowy/kontraktu moga zawierac tez wewnetrzne klauzule ktore jedna ze stron moze wprowadzic

Nie zapominajci obojetnie kogo to dotyczy ze SE jest panstwem dwoch sysyemow demokracji i monarchi a wszystkie przepis sa w "jednym worku"



  Profil uzytkownika: columbus08     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2016-04-24 18:28
A po co niby mam wpisywac w google stosunek pracy?
Tak wiem, ze przepisy w zakresie samozatrudnienia w Polsce zmienily sie, ale w tej sytuacji nie ma to zadnego odniesienia.

Jestesmy w Szwecji. Wielu ludzi wykonuje uslugi dla dajacych zlecenia. Oczywiscie jezeli beda wykonywali uslugi dla jednej firmy i spelniali jeszcze kilka innych warunkow to bedzie tzw.:"förtäckt anställningsförhållande". Wielu dzialajacych w branzy IT ma swoje firmy. Zleceniodawcy dobrze wiedza jakie warunki spelnic, aby nie stac sie pracodawca.

Dobry przedsiebiorca to ten umiejacy korzystac z dobrodziejstw podatkowych i umiejetnego planowania i pisze to osoba bedaca w stosunku pracy.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2016-04-24 18:37
"Mojego gniazda? Nie sądzę, żeby to leżało koło mojego gdniazda, jesli czujesz związek z tego typu "przedsiębiorcami" to super - ja nie.

"wyzywanie Polakow"
Nie Polaków, Polaczków. "

Troche szacunku by nie zaszkodzilo.
Obys nie musial w przyszlosci szukac pracy u tych, ktorych nazwales "Polaczkami". Zycie rozne scenariusze pisze...

P.S. Forum jest dla mnie prawie jedyna forma kontaktu z rodakami w Szwecji.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-24 18:47
"Troche szacunku by nie zaszkodzilo.
Obys nie musial w przyszlosci szukac pracy u tych, ktorych nazwales "Polaczkami". Zycie rozne scenariusze pisze..."

Szacunku? Umówmy się Kasia, że narodowość nie ma znaczenia - zwyczajnie u Polaczków (pewnie część Szwedów robi to samo) nad wyraz często widzę te specjalne i wyjątkowe warunki zatrudnienia, gówno gwarantujące i na gównianych stawkach, od których jeszcze ludzie odprowadzają gówniane i gówno dające składki w PL a ludzie sie na to godzą, bo innych ofert niż z PoloniaInfo nawet nie wiedzą jak szukać (nikogo nie obrażam żeby była jasność, piszę co widzę).

"Obys nie musial w przyszlosci szukac pracy u tych, ktorych nazwales "Polaczkami""

Bez obaw Nie lubię pracować za darmo. Na etacie pracuję pierwszy raz od 8 lat, można powiedzieć, że odpoczywam od pracy.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-04-24 19:26
Smutno mi. Naprawde nie wiedzialam, jak te sprawy wygladaja i dlatego zapytalam na FORUM.
  Profil uzytkownika: prababcia     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2016-04-24 20:14
Coż każdy orze jak może

Takie coś jeszcze zrozumiem ale to nie na dlugą metę.Choć znam takich co już 8 lat tak robia i sobie chwalą .
Nie rozumiem tych co maja tu samochód na polskich blachach aby uniknąć opłaty za wjazd .
  Profil uzytkownika: sankas     
Radar038


Wpisów: 1
Od: 2016-05-10
2016-05-10 18:12
rucinski napisał :
nad wyraz często widzę te specjalne i wyjątkowe warunki zatrudnienia, gówno gwarantujące i na gównianych stawkach, od których jeszcze ludzie odprowadzają gówniane i gówno dające składki w PL a ludzie sie na to godzą, bo innych ofert niż z PoloniaInfo nawet nie wiedzą jak szukać (nikogo nie obrażam żeby była jasność, piszę co widzę).

Zgadzam się w zupelności z tą wypowiedzią , tak samo jak w Polsce , jak i w innych krajach europejskich coraz trudniej o uczciwego pracodawcę
  Profil uzytkownika: Radar038     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-05-10 20:18
A wiec z tego jest jedyne wyjscie:
ZOSTAC PRACODAWCA!!!!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
goryl


Wpisów: 79
Od: 2011-08-30
2016-05-13 12:35
Jestem ciekaw co zrobi taka polska firma na ryczalcie jak skatteverket dowali im szwedzki skatt. Dla niewtajemniczonych na terenie Szwecji polska firma moze robic maksymalnie 6 miesiecy, powyzej tego okresu naliczany jest szwedzki podatek Ktos pisal ze robia tak po 8 lat, az strach pomyslec jaka by kare dostal jak by go dupneli )
  Profil uzytkownika: goryl     
Forum -> Życie w Szwecji -> Nic nie rozumiem
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 12 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony