Odwiedzin 37808358
Dziś 727
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Podatek >50% oraz statlig inkomstskatt

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPodatek >50% oraz statlig inkomstskatt
Polmig


Wpisów: 3
Od: 2016-04-21
2016-04-21 10:11
Dzien dobry,

Tak, wiem, zglos sie do ksiegowego, oni ci to wyjasnia.... a jednak sprobuje najpierw skorzystac z olbrzymiej wiedzy osob dluzej niz ja mieszkajacych w pieknym kraju, jakim jest Szwecja. :P

Jestem szczesliwym pracownikiem pewnej duzej firmy w Sztokholmie. Za mna dopiero kilka miesiecy pracy, ale tez juz kilka wyplat i - co za tym idzie - paskow/payslipow/jak_zwal_tak_zwal, generalnie rozliczen tychze wyplat.

I co widze?

Zabieraja mi co miesiac 26,57% w formie podatku/-ow.

OK, rozumiem, taki kraj, widzialy galy co braly, etc.

ALE

nie rozumiem trzech pozycji i o nie chcialem Was spytac:

1. Semesterlönetillägg - chyba cos zwiazanego z Bozym Narodzeniem, bo w pensji grudniowej

Dali 580kr, zabrali z tego 307kr, co oznacza 52,93% podatku?

2. Semesterersättning - zaczalem prace w grudniu, nie zdazylem wykorzystac urlopu, zaplacono mi za te niewykorzystane dni

Dali 4170kr, zabrali z tego 2210, co oznacza 53% podatku?

Czy to normalne? Skad ta dwukrotna roznica w stosunku do comiesiecznych odliczen???
Zeby bylo jasne: nie krzycze tu "Zlodzieje, na pewno mnie oszukali, zobaczyli, ze jestem z Polski i mi to zle policzyli", tylko sie zastanawiam: skad tak horrendalnie wysokie odliczenia???

3. Rikslunchen - generalnie oceniam pozytywnie, zwlaszcza gdy ta karta mozna tak naprawde po prostu robic zakupy, a nie tylko przepieprzac kase na restauracje i lunche
ALE
firma daje mi od siebie 966kr, po czym odciaga w formie podatku 561kr, co stanowi 58,07%!!!
Powtarzam, to i tak dosc dobry uklad, bo ja place ze swoich 822kr, a do wydania mam 1287kr, czyli 405kr FREE MONEY, ale skad tak duzy podatek?

Jesli ktos z Was zna odpowiedzi na te pytania, przynajmniej 1. i 2., to z gory dziekuje.

Moje rozumienie na te chwile jest takie, ze nie oplaca sie NIE brac urlopu, poniewaz wowczas dostaje sie (za niewykorzystane dni) duzo mniej, niz gdyby sie zostalo w te dni w domu lub pojechalo na prawdziwe wakacje. Dobrze rozumuje? I czy tak po prostu w Szwecji jest i nie ma co sie temu dziwic?

Mam jeszcze jedna sprawe, choc post zrobil sie juz za dlugi:

Prawdopodobnie przeskocze w tym roku 430200kr inkomst. Rozumiem, ze do tego nalezy doliczyc grundvadrag (13k) i wowczas kwota powyzej 443200kr jest dodatkowo opodatkowana 20% (statlig inkomstskatt)?

No i wlasnie.

Zalozmy, ze zarobilbym 480k. Czy to oznacza 20% na (480000-443200) 36800kr? Czyli 7360kr dodatkowego podatku?

Czy tak to wlasnie wyglada? Czy tez moze chodzi o 20% na calej kwocie powyzej grundvadrag?

I NAJWAZNIEJSZE: czy sa jakies LEGALNE sposoby unikniecia lub zmniejszenia tej przykrej koniecznosci?

Wiem, wiem, spytaj ksiegowego. Pewnie bede musial, ale za ewentualna zyczliwa pomoc raz jeszcze dziekuje.
  Profil uzytkownika: Polmig     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 11:50
Jesli zaplacisz za duzo to przy nastepnym rocznym rozliczeniu dostaniesz zwrot.
Statlig inkomstskatt placisz od 430.200 kr. Nie dolicza sie zadnych 13 tys. do tej sumy. 20% dodatkowo powyzej 430.200 kr
Semestertillägg - dodatek do dni za urlop. Pracowales od grudnia wiec przyslugiwal Ci pewnie za 2 dni. Z pensja grudniowa jako niewykorzystany na koniec roku.
Podatek - fakt - licza duzy. Mysle, ze powinni brac ryczalt 30% jesli nie maja jeszcze tabeli lub sam nie starales sie SINK. Jesli odprowadza go za duzo i tak rozliczysz to w nastepnej deklaracji.
Jesli rzeczywiscie zaczales prace w grudniu i tylko za ten okres miales inkomst w Szwecji w 2015 roku to te podatki powinny byc do zwrotu w deklaracji w tym roku. Co dostales w inkomstdeklaration za 2015?
Grundavdrag za 2015 mozesz miec wyzszy niz inkomst - wtedy podatek = 0%
Dlaczego za urlop duzo mniej? W ciagu roku mozesze zaoszczedzic do 5 dni semester. Jesli chcesz pozniej aby Ci wyplacili to za te 5 dni dostajesz extra pieniadze do pensji. Za wykorzystany nie dostaniesz nic.

P.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 12:00
"Zalozmy, ze zarobilbym 480k. Czy to oznacza 20% na (480000-443200) 36800kr? Czyli 7360kr dodatkowego podatku? "

20% powyzej 430.200 kr. Grundavdrag jest juz w tych 430.200 uwzgledniony.
W Twoim wypadku wiec 480.000-430.200= 49.800 x 20% = 9960 kr.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 12:10
"Czy tak to wlasnie wyglada? Czy tez moze chodzi o 20% na calej kwocie powyzej grundvadrag?"

Nie, dodatkowo 20% po przekroczeniu progu 430.200 kr

"I NAJWAZNIEJSZE: czy sa jakies LEGALNE sposoby unikniecia lub zmniejszenia tej przykrej koniecznosci?"

Placenia statlig inkomstskatt? Praca na czarno?

  Profil uzytkownika: pawelpawel     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 12:12
Zawsze tez mozna sobie zmniejszyc pensje!

pozdr.
P.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Polmig


Wpisów: 3
Od: 2016-04-21
2016-04-21 13:22
"Dlaczego za urlop duzo mniej? W ciagu roku mozesze zaoszczedzic do 5 dni semester. Jesli chcesz pozniej aby Ci wyplacili to za te 5 dni dostajesz extra pieniadze do pensji. Za wykorzystany nie dostaniesz nic."

Tak, tu sie zamotalem

Rzecz jasna pieniadze za niewykorzystany urlop to sa DODATKOWE pieniadze. Moj blad. Bardziej boli, ze tak wysoki od tego odciagaja podatek. Ale rozumiem, ze to normalne???

Dziękuję Ci, Pawelpawel, za odpowiedzi

Jesli chodzi o rozliczenie 2015r., to:

Inkomst av tjänst: 40500
Grundavdrag: 2200
Beskattningsbar förvärvsinkomst: 38300

Kommunal inkomstskatt +11405
Skattereduktion för arbetsinkomst (jobbskatteavdrag): -1900
SUMMA = 9505
Avdragen skatt enligt kontrolluppgifter: -11986
Beräknat belopp som du ska få tillbaka (exklusive ränta): 2481
  Profil uzytkownika: Polmig     
Polmig


Wpisów: 3
Od: 2016-04-21
2016-04-21 13:31
Aha, i kiedy pytalem o mozliwosci "unikniecia", to mialem na mysli (jako LAIK i nowa osoba w Szwecji dalem sobie prawo do tak naiwnego myslenia ) opcje typu "rozliczenie z malzonkiem", "odliczenia" (tylko nie wiem nawet czego ahaha)...

Bo te prawie 10k, ktore mi przyjdzie doplacic, to massa massa pieniedzy!
  Profil uzytkownika: Polmig     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 13:46
No tak, policzyli tylko czesc grundavdrag najpewniej z tego powodu, ze przez caly rok nie mieszkales w Szwecji. /jesli mieszkales krocej niz rok za kazdy miesiac przysluguje Ci 1/12 pelnego grundavdrag/. Prace zaczales od grudnia wiec stad pewnie to 2.200 kr. Normalnie przyslugiwaloby 26.400 grundavdrag./za pelny rok/.

Jeszcze przeciez nie zarobiles 480.000 aby cos doplacac.. Najpierw musi skonczyc sie rok podatkowy i zobaczysz jakie faktycznie dochody miales, ale to juz w przyszlym roku. Zawsze w Szwecji bylo tak, ze przy wiekszych dochodach placi sie wiekszy skatt.
Granica dla statlig inkomstskatt i tak jest wyzsza niz kiedys. Jeszcze kilka lat temu bylo to ok 370-380.000 kr wiec i tak zmiana jest na Wasza korzysc.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-04-21 14:31
zarobek roczny to nie tylko zarobek ze pracujesz,,,,,430000 tys to moze byc bardzo malo w niektorych przypadkach
  Profil uzytkownika: black sabbath     
fexeus


Wpisów: 28
Od: 2014-10-26
2016-04-21 16:42
wiec na poczatek duzo zalezy od tego czy w umowie jestes tjästeman czy arbetare. zakladam ze jestes arbetare

pobieraja ci podatek zgodnie ze skattetabell z komuny w ktorej mieszkasz (skattetabeller sa na necie)
semesterersättning z prawem moze miec tylko osoba zatrudniona na godzine na krotki okres czasu np w Szwecji jest to Tim lön vid behöv
troche to dziwne ze masz jednoczenie semestertillägg i semesterersättning poniewaz to pierwsze maja osoby z tillsvidare ( musialbym zobaczyc twoja umowe o prace)
osoby z månadslön lub timlön lecz z tillsvidare maja semestertillägg i do tego ci z månadslön semesteravdrag


1 .jesli zaczales prace w grudniu i dostales sem.ersättning to wnioskuje ze dostales timlön vid behöv i za kazda godzine pracy, karensdag, vab, choroby jest sem. ersättning 12%
pisales ze w grudniu nie zdazyles wykorzystac urlopu-nie nalezal ci sie zaden urlop. w czasie intjänade året "zarabiasz " sobie na urlop

jesli chodzi o rikslunchen to jest förmån ktore obejmuje wszystkich w firmie tj pracodawca nie moze wyrozniac pracownikow i jak ktos dostaje jakis förmån np gymkort to musi to dosatc kazdy pracownik
förmåner är skattepliktiga czyli dostajesz cos i dolicza sie wartosc do bruttolön -beskattningsunderlag- po to by opodatkowac to po prostu

rikslunchen- czyli rikskuponger skladaja sie z 2 czesci:
förmånsvärde czyli to co jest doliczane do bruttolön i opodatkowywane i rikskuponger nettolöneavdrag- kwota ktora jest odliczana od nettolön. odliczana tylko dlatego ze firma tylko jaks okreslona kwote przeznacza na rikskupinger förmån a reszte musisz oddac. jak ci sie nie podoba mozesz zrezygnowac z tego

co do twojego szoku podatkowego w szwecji to tak po prostu jest. w zaleznosci od miejsca zamieszkania np centrum sztokholmu tabell nr 30 od kwoty odciagany jest podatek

ktos cos wspomnial o SINK skatt- dotyczy to osoby spoza SE ktorzy pracuja tu max 6 mies. artister -15%skatt, vanliga arbetare 20%skatt

szoku doznasz jak dostaniesz bonus lub slutlön na ktore jest oddzielny engångsskatt- gdzie oblicza sie årslön x 12
moga nawet zabrac 61 %
zobacz engångsskattetabell för 2016

to tak w skrocie bo to szeroki zakres wiedzy
  Profil uzytkownika: fexeus     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-21 17:34
"szoku doznasz jak dostaniesz bonus lub slutlön na ktore jest oddzielny engångsskatt- gdzie oblicza sie årslön x 12
moga nawet zabrac 61 %
zobacz engångsskattetabell för 2016"

Tak, tylko ze pozniej w kolejnej deklaracji podatkowej to i tak jest rozliczane. Jesli tak duzo pobiora skatu to oddaja w nastepnym roku przy nastepnym rozliczeniu rocznym.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
fexeus


Wpisów: 28
Od: 2014-10-26
2016-04-21 17:39
Pawelpawel - tak zgadza się chodzi mi tylko o odliczanie podatku przy "lönetillfället"
  Profil uzytkownika: fexeus     
Forum -> Życie w Szwecji -> Podatek >50% oraz statlig inkomstskatt
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony