Odwiedzin 37808499
Dziś 868
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wynagrodzenie bez personnumer.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWynagrodzenie bez personnumer.
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-08 18:13
Ja z uprzejmym pytaniem. Przewertowałem tematy pokrewne i to co znalazłem po angielsku, ale odpowiedzi "dosłownie" nigdzie nie znalazłem - być może ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów zna odpowiedź, za co będę bardzo wdzięczny.

Taka sytuacja.

Pracownik pracuje na umowie o pracę w firmie, już drugi miesiąc (w zasadzie ów drugi miesiąc zbliża się ku końcowi).

Nie posiada cały czas personnumer, bo cały czas na niego czeka - ok miesiąc temu złożony kompletny wniosek, z umową o pracę, paszportem etc.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość wypłaty wynagrodzenia komuś kto nie posiada PN? (co za tym biegnie, nie posiada również konta w banku)

Np czek? Można czek wystawić komuś, kto nie posiada PN? A jeśli tak, to czy taki czek bedzie można bezproblemowo zrealizować np z paszportem?

Z góry wielkie dzięki za sugestie.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
michalzz28


Wpisów: 25
Od: 2016-02-21
2016-04-08 20:41
Witam. JEstem w takiej samej sytuacji, zalozylem konto , wiecej informacji prywatnie, mam konto, karte i kase. na psnr czekam.
  Profil uzytkownika: michalzz28     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5129
Od: 2011-05-25
2016-04-08 20:53
Rucinski
Pracodawca powinien przelac pieniązki na wskazane przez pracownika konto .
Podać konto bankowe jakiejś osoby na której konto wpłynie wynagrodzenie.
Ta osoba wypłaci gotówke i da do ręki( więc raczej zaufana osoba powinna być).
A jak będzie własne konto to wtedy powiadomic pracodawce o zmianie.
O takich przypadkach słyszałam .
O czekach nic mi sie nie obiło o uszy.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-08 21:06
Zgadza się. Jednak pracodawca twierdzi (a dokładnie dział kadr/ekonimii etc), że dopóki nie ma personnumer - nie ma takiej możliwości nawet, żeby owo wynagrodzenie przelać gdziekolwiek. Ciężko jest mi z tym dyskutować, dlatego pytam.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
karma


Wpisów: 550
Od: 2016-01-07
2016-04-08 21:33
Tak jak pisze Wrotka jest to praktykowane. Tylko wiele firm unika tego ze wzgledu... nazwijmy to balaganu jaki tworzy sie w papierach. Ksiegowa musi wprowadzac odpowiednie info na przelewach i odpowiednie info na papierach do Skatteverket. Jezeli tego nie zrobi, Urzad Skarbowy te pieniadze traktuje jako prywatny wydatek wplacajacego, poniewaz odbiorca pieniedzy jest "obcy" dla firmy i... ponownie opodatkuje. Wszystko w checiach ksiegowej .
  Profil uzytkownika: karma     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2016-04-08 22:10
Kiedys, bardzo dawno temu tez mialem podobna sytuacje.
Pracodawca /AB Marabou/- a bylo to podczas sommarjobb -wyplacal nam po prostu co 2 tygodnie pieniadze w pracy w kopertach. Odbieralismy je od szefa /praca na bialo/
No ale to bylo 25 lat temu..
Dzis nie wiem co praktykuje sie gdy brak PN. No ale dlaczego mialby byc problem z wystawieniem czeku?
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2016-04-09 06:32
u nas pracowmicy sezonowi, dostaja wyplate, na konto w Polsce...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-09 09:26
Jesli pracownik jest zatrudniony w Szwecji to powinien posiadac co najmniej tzw skattenummer czyli samordningsnummer.

Pracodawca moze wyslac pieniadze np czekiem, ktory mozna odebrac w roznych punktach (jest wyszczegolnione na czeku, w jakich miejscach mozna odebrac pieniadze).

Odbior czeku jest odplatny i kosztuje od 30 kr.

(Niektore punkty wyplacaja tylko do okreslonej sumy, np do 2000 kr, wiec lepiej poszukac miejsca, gdzie wyplaca calosc).



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-09 09:28
Wyslanie to nie jest tak duzy problem, jak odebranie.

Przy odbiorze bedzie wymagana jakas forma identyfikacji, wystarczy skattenummer.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-09 09:32
Sposob przekazania pieniedzy za prace powinien byc zawarty w umowie juz na samym poczatku.

Jesli tego nie ma to cos zostalo niedopatrzone.
  Profil uzytkownika: Lunab     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-04-09 10:26
nieznam sie na tym ale argument ze ma sie wydatki tak jak inny pracownik powinien byc wystarczajacy zeby wyplata powinna byc wykonana ,a jak ??? to pracodawcy problem,skoro wie jak zatrunic to powinienen wiedziec jak sie wypplaca zarobek,,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-09 11:02
black sabath

Widzisz, byłem dokładnie tego samego zdania, że nie powinien to być żaden problem ale funkcjonuje to zupełnie inaczej w rzeczywistości - niestety. Muszą być spełnione warunki formalne (tzn PN). W tej sytuacji nie ma zupełnie żadnych obaw o wypłatę wynagrodzenia bo to duża firma a wręcz znana i uznana marka w branży, zrzeszona w związkach bla bla bla itd chodzi tylko o czas. Bo firmie się nie spieszy - jak będzie, to będzie.

Po 2 dwóch miesiącach pracy w Szwecji i opłat wszędzie od mieszkania począwszy, przez bilety, życie itd sytuacja zaczyna się robić problematyczna.

A potrzebnego do wszystkiego i na każdym kroku PN cały czas nie ma (minął ok miesiąc od złożenia wniosku, czyli jeszcze nawet miesiąc może to zająć bo termin to "do" 8 tygodni). Dlatego, szukam alternatywy. Czek brzmi dość rozsądnie ale chyba znowu PN się kłania i jak wspomniała Lunab, po pierwsze trzeba będzie znaleźć punkt który wypłaci w gotówce większą kwotę a po drugie, jaka będzie metoda weryfikacji - czy wystarczy np paszport + drugi dokument. Trafiłem właśnie na coś co się zowie "postväxel" i wertuję info o tejże właśnie metodzie.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 11:21
Czlowieku, wygladasz na rozsadnego ,a z gowna robisz dynamit. Wez specyfikacje wyplaty, umowe o prace i wal do Skatteverket z pretensjami ,ze nie mozesz odprowadzic podatkow i nie masz za co zyc ,bo sie opierdalaja z nadaniem ci numeru personalnego. Bedziesz go mial w ciagu dziesieciu minut. Godzine zajmie ci zalozenie konta w banku.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-09 11:31
Wacek

No generalnie, nie jest to dla mnie tak oczywiste żeby cisnąć urząd. Ale wskazałeś chyba dość trafną drogę, może faktycznie bez sensu komplikuję i w poniedziałek tak właśnie zrobię. Sprawdzimy, czy coś wskóram.

Dzięki Wacław!
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 11:40
Co? Ty spelniles obowiazek nalozony na ciebie przez Krolestwo, nabyles prawo przebywania znajdujac prace i stajac sie podatnikiem. Obowiazkiem Skatteverket jest nadanie Ci numeru podatkowego. Rany Boskie, zeby to na mnie trafilo,to Emmy ze Skateverket biegiem by nadaly numer personalny.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 11:50
Zacznij bajere w Skateverket ,ze nie masz za co zyc ,bo nie masz numeru personalnego i pracodawca nie moze ci hajsu na konto przelac od dwoch miesiecy. Masz zamiar isc do socjalu po pomoc ,jak Skatteverket cie splawi z niczym.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-09 11:57
I to jest bardzo ciekawa koncepcja Wacek, serio - w ogóle o tym nie pomyślałem, żeby zacząć trochę wymagać od urzędników - chodzi przecież tylko o czas a czekam już trochę. Napiszę tutaj oczywiście z jakim efektem odbyła się moja wizyta w skatte.

A Tobie raz jeszcze dzięki za ciekawą sugestię
Czasem najprostsze rozwiązania pod ręką, najtrudniej zauważyć.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 12:25
To bierze sie z naszej Polskiej mentalnosci,jak w huja zrobic urzednika, nawet jak postepuje sie zgodnie z przepisami. Tu tego robic nie potrzeba,urzednik jest po to, zeby ci pomoc ,bo zyje z twoich podatkow.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-04-09 15:24
a pracodawca nie powinien tego zaltwic????? dziwne ??? duza firma ,,,tym bardziej powinno byc prosciej zadzwonic do urzedu podatkowego przez urzednika ,wymigujac sie ze pracownik nie potrafi po szwedzku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-09 15:49

Nie rob z siebie idioty w Skatteverket.

Argumenty o socjalu czy inne tego typu teksty sa po prostu smieszne i urzednicy maja to gdzies.
To nie Polska czy Italia, gdzie bajerowanie pani w okienku moze sprawe przyspieszyc.

Im bardziej bedziesz rzeczowy i powazny tym wiecej zalatwisz. Chociaz to watpliwe, poniewaz obecnie pracownicy skvt i inne urzedy sa przeciazeni (fala uchodzcow mm).

O socjalu nawet nie wspominaj, bo wiadomo, ze bez numeru nie masz do niego prawa.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-09 15:53
Starania o numer powinno sie rozpoczac odpowiednio wczesniej, to stoi wszedzie w informacjach skvt.

I to jest twoja odpowiedzialnosc, a nie urzednika, aby ten numer zdobyc na czas.
  Profil uzytkownika: Lunab     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2016-04-09 16:19
Pracodawca dzwoni do banku, w ktorym ma konto i mowi, ze potrzebuje wyplacic wynagrodzenie dla pracownika bez nummeru personalnego. Pracownik zglasza sie do banku, bank kopiuje umowe o prace i konto otwarte w ciagu 10 min. W ciagu nast. 10 minut pracownik otrzymuje nr konta i pracodawca robi przelew. W ciagu kilku dni przychodzi korespondencja do pracownika z karta. Warunek posiadanie adresu - mozliwosci odebrania korespondencji.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 16:32
Kiedys tak bylo ,ze pracodawca zglaszal i automatycznie dostawalo sie numer podatkowy.

*Lunab nie wpierdalaj sie ,bo ty jestes za glupia na doradzanie
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-04-09 16:34
Kasia, nie slyszalem o otwarciu konta na zawolanie pracodawcy dla pracownika, bez numeru personalnego ,a z umowa o prace.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2016-04-09 21:33
Teraz nawet z umowa o prace , PN i specyfikacja wyplaty - bez szwedzkiego ID nie ma prawie szans zalozyc konta w banku. Kolega byl chyba we wszystkich bankach (nie posiadal w Polsce paszportu wiec nie mogl zlozyc wniosku o ID -kort). W zadnym banku (Swedbank, SEB, Handelsbank) nie zalozyli mu konta bez ID-kort.

A Ty rucinsky zapytaj w Skatteverket bo moze PN juz dawno masz a oni ci nie wyslali poprostu pisma. Tak bylo ze mna ze po miesiacu czekania wkoncu poszedlem do SV czemu to tak dlugo trwa a Pani sprawdzila i powiedziala ze juz 2 tygodnie temu otrzymalem PN - i zrobila wydruk potwierdzajacy nadanie PN - listu nigdy nie otrzymalem
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-09 21:40
Tak właśnie zrobię i jeśli jeszcze nie został wyprodukowany, spróbuję zagrać na czynniku ludzkim właśnie mimo wszystko i zobaczymy jaki będzie tego efekt. Nie mam nic do stracenia żeby to sprawdzić
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2016-04-09 21:43
Wejdz sobie tutaj:
http://www.ratsit.se/

Wpisz swoje imie i nazwisko i zobaczysz czy jestes zarejestrowany w ewidencji ludnosci (jesli sie znajdziesz to znaczy ze juz posiadasz PN)

Po otrzymaniu PN szybko skladaj wniosek o ID-kort bo bez tego tez konta w banku nie zalozysz
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-09 22:21
No właśnie słyszałem, że dane nie są odświeżane zbyt często na ratsit, prawda to? czy aktualizują codziennie?
  Profil uzytkownika: rucinsky     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-12 17:35
No więc jak wspomniałem wcześniej zawitałem do Skatte celem wycelowania w czynnik ludzki.

Bez powodzenia albo może z minimalnym powodzeniem - zobaczymy.
Kobieta sprawiająca wrażenie przyjaznej i pomocnej a wręcz zainteresowanej sprawą, wysłuchała mnie uważnie po czym oznajmiła klikając w systemie, że dołaczyła do mojego wniosku notatkę "hurry up ..."

I, że to niby ma przyspieszyć sprawę Pożyjom, uwidim. Być może byłem za mało przekonujący bo nie rzuciłem się z rykiem na ziemię, nie darłem się "proszę z kierownikiem! nie wyjdę!" i nie pozowałem na potencjalnego samobójcę ale odniosłem wrażenie, że faktycznie nie bardzo może cokolwiek zrobić.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-18 08:16
Drobna aktualizacja info

Otóż wizyta prawdopodobnie coś dała (chociaż pewien nie jestem, być może po prostu upłynęło trochę czasu) - we wtorek byłem w Skatte się upomnieć i poprosić o nieco zagęszczenie ruchów bo sytuacja jest "taka i taka" i Voilà W piątek PN już był ready.

P.S. Ratsit jest aktualizowany albo w czasie rzeczywistym albo bardzo często, bo wyskoczyłem w nim natychmiast.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-18 09:17
Mozesz podac, ktory skattekontor jest taki "pomocny"?
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-04-18 09:34
Co do urzedniczki to na pewno nie wpisala w systemie, ze ci sie spieszy, tylko po prostu zanotowala twoja wizyte oraz opisana przez ciebie sytuacje.

Byc moze bylo to juz zalatwione, ale nie chcieli pokazac, ze np nie wyslali na czas dokumentu....

W kazdym razie gratulacje, ze ci sie udalo.
  Profil uzytkownika: Lunab     
rucinsky
Uppsala


Wpisów: 53
Od: 2015-12-09
2016-04-18 10:00
Dzięki.
No ciężko powiedzieć właśnie ale wydaje mi się, że cokolwiek to przyspieszyło.
Skatteverket na Kungsängsgatan / Uppsala.
  Profil uzytkownika: rucinsky     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wynagrodzenie bez personnumer.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony