Odwiedzin 37800348
Dziś 792
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Czy muszę opuścić Szwecję?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorCzy muszę opuścić Szwecję?
Nitka99


Wpisów: 2
Od: 2016-03-19
2016-03-19 21:37
Dzień dobry, witam wszystkich. Znajduję się w następującej sytuacji: mieszkam od roku w Szwecji, wkrótce kończy się moja umowa o pracę i nie zostanie przedłużona. Mam personnummer i dostałam uppehållsrätt (wydaje mi się, że na 2 lata, ale nie jestem pewna). Jestem zarejestrowana w mieszkaniu w którym mieszkam. Uczestniczę w kursie SAS, wcześniej chodziłam na SFI. Stąd moje pytanie: czy mogę pozostać w Szwecji ile chcę po tym jak zakończy się moja umowa, czy po 3 miesiącach muszę opuścić Szwecję? Jak to jest z kursem Svenska som andra språk, czy to się liczy jako "studiowanie" w Szwecji? Jedyną informację jaką znalazłam to ta, że obywatel EU może przebywać na terenie Szwecji więcej niż 3 miesiące jeśli pracuje/studiuje.
Na SFI się zapisałam, bo płaciłam podatki, więc mi przysługiwało. Co w sytuacji kiedy moja umowa o pracę się skończy, czy mam prawo w dalszym ciągu uczęszczać na SAS, czy muszę zaprzestać? Czy ten SAS może się liczyć jako studia w Szwecji? Czy nie jestem ubezpieczona jak umowa się kończy? Czy mogę się zapisać w takim wypadku do Arbetsförmedlingen, w poszukiwaniu pracy? Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś orientuje się w tym temacie.
  Profil uzytkownika: Nitka99     
sweden_30


Wpisów: 54
Od: 2002-12-19
2016-03-20 10:24
nie musisz opuszczac Szwecji , mozesz zapisac sie do biura pracy i pobierac zasilek bezrobotny i w tym samym czasie szukac sobie nastepnej pracy .

Ps. jak cos to odezwij sie tomek.gustav@wp.pl
  Profil uzytkownika: sweden_30     
oliwa59


Wpisów: 332
Od: 2008-02-13
2016-03-23 21:00
Wazne zebys miala sie z czego utrzymac. Przez 3 miesiace mozesz szukac pracy w SE.
  Profil uzytkownika: oliwa59     
goryl


Wpisów: 79
Od: 2011-08-30
2016-03-30 13:58
Jezeli ma uppehålsrätt na 2 lata, to logiczne ze te 2 lata moze tutaj siedziec, niezaleznie od tego czy bedzie miala prace czy nie Chyba ze bedzie chciala przedluzyc pobyt to wtedy musi miec umowe o prace, wykazac ze a dochod aby sie w szwecji utrzymac.
  Profil uzytkownika: goryl     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-03-30 16:59
Niedlugo wszyscy bedziemy zmuszeni opuscic Szwecje...badz pierwsza!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
Nitka99


Wpisów: 2
Od: 2016-03-19
2016-04-11 09:53
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi Co do uppehållsrätt nie wiem właśnie czy dostałam na rok, czy na dwa lata, a w papierach, które mi przysłali nic nie mogę znaleźć. Mieszkam w regionie gdzie jest duże bezrobocie - stąd moja obawa, że nie uda mi się znaleźć pracy w 3 miesiące.
  Profil uzytkownika: Nitka99     
Anakama


Wpisów: 10
Od: 2015-07-05
2016-04-14 21:03
Sas liczy się jako studia. Możesz dobrać jeszcze jakieś kursy i jeśli nazbierasz odpowiednią ilość punktów starać się o zasiłek studencki (studiebidrag) oraz pożyczkę studencką (studielån) w csn. Arbetsförmedlingen - jak najbardziej, wręcz powinnaś się zarejestrować. Jeśli przepracowalas odpowiedni czas, to i jakiś zasiłek kapnie, jeśli opłacalas a-kassa, jesli Nie należysz do żadnej a-kassa to zawsze zostaje alfa kassan
  Profil uzytkownika: Anakama     
Forum -> Życie w Szwecji -> Czy muszę opuścić Szwecję?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 12 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony