Odwiedzin 37781725
Dziś 2048
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Uwaga na p. **** - prawnik

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorUwaga na p. **** - prawnik
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-02-14 18:06
Witaj.

Kolega stracił pracę. Pomimo iż miał wysokie kwalifikacje i pracował w firmie najdłużej ze wszystkich to zwolnili go ponieważ firma robiła redukcje etatów.
Na pytanie dlaczego jego (skoro ma najdłuższy staż pracy, 25lat doświadczenia w branży i bez zarzutu przebieg pracy) - powiedzieli, że tak mogą (bo nie należy do związków).
Pan udał się do prawnika p. ****, który obiecał pomóc (miał złożyć odpowiednie pismo w firmie) i rozpocząć negocjacje. Jednak obiecywał i obiecywał (nigdy nie miał czasu) a nic nie zrobił. Kolega chciał dać pieniądze, ale prawnik odmawiał mówiąc, że wszystko później i później i w końcu minął miesiąc i pewnie kolega może się teraz pocałować w 4 litery, bo po terminie.

Tak więc radzę uważać na takich prawników jak pan ****.

Co kolega może teraz zrobić ??? Są jakieś alternatywy ?

Pracował legalnie w Szwecji od 3 lat, a został zwolniony podczas gdy młodzi pomocnicy, którzy pracują od zaledwie kilku miesięcy - dalej pracują bo są w związkach zawodowych.

(wykasowane dane osobowe, patrz regulamin /mod)
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
karma


Wpisów: 550
Od: 2016-01-07
2016-02-14 18:38
A coz maja zwiazki zawodowe do redukcji ? Firma ma potrzebe redukcji, to redukuje. Prawnik z gory wiedzial, ze nic nie zdziala to i sie nie bral za sprawe. Niepotrzebnie tylko zwodzil. Redukcja nastepuje z przyczyn ekonomicznych firmy... teoretycznie, bo w praktyce moze tu gorowac widzimisie szefa. Moze Twoj kolega nie spelnial oczekiwan firmy, moze nie pasowal do zespolu... o przyczynach wie tylko sam szef lub osoba uprawniona do wywalenia pracownika. Oczywiscie, ze wygodniej jest zwolnic kogos kto nie nalezy do zwiazkow, bo firma nie musi tracic czasu odpowiadac na zadane jej pytania dotyczace przyczyn. Jakie to niby pismo mial wystosowac prawnik? Ze niby co, maja go nie zwalniac, bo firma zajma sie zwiazki? Wybacz, zwiazki nie zabronia zwalniac pracownikow, bo wiedza, iz sprytna firma takie posuniecie wykorzysta na swoja korzysc.
  Profil uzytkownika: karma     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2016-02-14 21:05
Związki mogą wynegocjować trochę dla swoich członków, ale firma i tak może zwolnić kogo chce, tylko ewentualnie poniesie za to jakąś karę za złamanie umowy związkowej lub zwolnieni pracownicy dostaną jakąś odprawkę. Ale jak pracownik nie jest w związkach, to można go bez problemu zwolnić. Nawet związki będą negocjować, żeby zwolnić właśnie jego a nie ich członków.
  Profil uzytkownika: kajetan     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-14 23:11
Twoj kolega jest ...nie chce obrazac.
Powinien odrazu po zwolmnieniu zapisac sie przez internet do zwiazkow,odczekac kilka dni i zglosic do zwiazkow bezprawie-napewno by pomogli.Moze sprobowac
to zrobic,moze pomoga.

Nie podawaj nazwisk...akurat znam tego Pana i zareczam
ze pomogl wielu Polakom w o wiele trudniejszych sytuacjach niz ta ktora opisujesz.

Byloby dobrze bys odwolal swoje slowa tu na Forum.

ps. to w koncu pracowal tu 25 lat czy 3 ???
  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-02-15 01:34
regula jest taka w Szwecji :
ostani "in" pierwszy "ut"!!

Sa odstepstwa ale rzadko i z reguly facket to moze zalatwic.
  Profil uzytkownika: skoczek     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-02-15 08:30
Nie jest prawda, ze zwiazki udziela pomocy prawnej po kilku dniach od zapisania.

Moga co najwyzej udzielic jakiejs ogolnej informacji prawnej.

Nic wiecej.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-02-15 08:32

Jesli prawnik obiecuje a nie wykonuje swojej pracy to trzeba zmienic prawnika.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2016-02-15 14:49
Zwiazki zawodowe moga zrobic wlasna liste kogo i w jakiej kolejnosci zwolnic.
Przeczytaj tu.
Arbetsgivaren kan tillsammans med de arbetstagarorganisationer som har kollektivavtal på arbetsplatsen komma överens om en så kallad avtalsturlista där man gör avsteg från LAS turordningsregler. Då bestämmer parterna vilka arbetstagare som ska vara kvar och vilka som ska bli uppsagda. En avtalsturlista får inte vara diskriminerande!
http://www.ledarna.se/Chef sguider/Arbetsratt/Uppsagning/Arbetsbrist /

W takim przypadku mozesz zaskarzyc zwiazki zawodowe o dyskryminacje.
Szansa wygrania?
Owszem jest.
Jak przegrasz pokryjesz koszty calej sprawy wlacznie z kosztami strony przeciwnej.
To moze byc pare setek tysiecy koron.
Sprawa najpierw idzie do sadu cywilnego, potem do sadu pracy, kotorego wyrok jest ostateczny.
Zdaza sie, ze zwiazki przegrywaja takie sorawy.
Powodzenia.
  Profil uzytkownika: Ayla     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-02-15 15:56
ayla ….zaklad ma prawo zwolnic niepamietam 2-3 poza kolejnoscia,niewiem ile pracownikow musi ta firma posiadac zeby spelnic te warunki.nic nie zrobi ,,koniec,,frajerem jest ze niezapisal sie do zwiazkow bo przynajmniej mogli by wynegocjowac dobra "odejsciowke"? np 6 miesiecznego zarobku,,osobiscie niechcialbym pracowac w firmie w ktorej mnie niechca,,,,,,moze nie zna jezyka,,ciezko sie komunikowac?????? a moze to co wykonuje bedzie inna firma robila ,,,,,,,, poki niewiemy co jest powodem to mozna tylko spekulowac.prawnik ….a co on ma do tego ??? to tylko swiadczy jak malo ten czlowiek wie jak w szwecji wszystko funkcjonuje,moze i dlatego musi odejsc???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
karma


Wpisów: 550
Od: 2016-01-07
2016-02-15 19:10
FIrma ma prawo dobierac sobie pracownikow takich z jakimi czuje sie najbezpieczniej tzn lepsza wydajnosc, lepsza jakosc, dopasowanie zespolu etc, etc... i zwiazki nie maja nic do tego. Jedynie tak jak napisal Sabath moga wynegocjowac lepsza "odejsciowke".
  Profil uzytkownika: karma     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-02-15 19:22
Ja moge Ci poradzic, zebys zwrocil sie w tej sprawie do prawnika ***. Niestety nie moge tu podac jego nazwiska ale znajdziesz go jak jak wpiszesz w google 3 slowa:

jurist arbetsrätt polska

On nie jest adwokatem tak jak ten u ktorego byles ale prawo skonczyl w Szwecji.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-02-15 20:22
simply…wiesz lie wygra????? ze to co wezmie z firmy bedzie musial dolozyc zeby zaplacic prawnikowi.ja jak zapukalem to wzieli 2800(tylko zeby zapytac)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2016-02-15 21:24
BS,
Twoja sytuacja jest o tyle inna, ze znasz jezyk szwedzki wiec gdybys przed pojsciem do tego prawnika zapytal tu o rade to doradzilabym Ci, ze zebys skorzystal z darmowej pomocy prawnej, ktora organizuje miasto Sztokholm np w bibliotece na Medborgaplatsen:
https://biblioteket.stockh olm.se/kalender/juridisk-r%C3%A5dgivning- p%C3%A5-medborgarplatsens-bibliotek

A ze tego nie zrobiles to kieszen masz lzejsza o 2800 kr

----------------------
Jak przegrasz pokryjesz koszty calej sprawy wlacznie z kosztami strony przeciwnej.
To moze byc pare setek tysiecy koron


Darsim,
fajnie, ze zaczeles znowu udzielac rad z prawa pracy ale jak zwykle podchodzisz do spraw pesymistycznie i nawet nie wspomniales, ze on ew. moze dostac rättshjälp.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-02-15 21:32
Ayla to Darsim????????
No prosze , prosze ....teraz zostal kobieta
Znikl , bo sie czegos przestraszyl ........ciekawe czego ???? ( nastepny jest Aby )
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-16 21:58
Lunab, nie masz racji,Facket ma obowiazek rozpatrzyc sprawe,nawet wtedy gdy jastes czlonkiem tylko jedna
godzine.Nie pisze tego z mojej wyobrazni,tylko z konkretnych przypadkow.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-16 22:01
Skoczek,przestan sie wpieprzac miedzy wodke,a zakaske.
Tylko obnizasz wlasny poziom intelektualny w naszych
oczach-masz juz blisko dna.
  Profil uzytkownika: alwa12     
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-02-17 22:01
do alwa12:
Kolega ma 25lat doświadczenia w branży.
Tyle, że ta firma B....a, która zajmuje się pośrednictwem pracy zwerbowała go jako pierwszego pracownika do pracy tutaj w Szwecji
ze względu na wysokie kwalifikacje.
Potem w przeciągu następnych 3 lat przyjęła ok 30 innych osób. A teraz zrobiła redukcję 10 osób.

do skoczek:
on też tak myślał, ale jego wywalili, a pomocników, którzy pracują kilka miesięcy a są w związkach zostawili.

do black sabbath:
to zwykła redukcja. Agencja pośrednictwa ma teraz 30 ludzi, a firma która wypożycza ludzi od nich potrzebuje tylko 20 teraz.
Najśmieszniejsze, że firma która wypożycza ludzi z tej agencji dała listę kogo nie chcę i kolegi na niej nie było. Agencja pośrednictwa dała listę do związków
i ci zmienili nazwiska na ludzi, którzy nie należą do związków.

do karma:
Firma nie może sobie zwalniać jak chcą bo w mojej firmie pracuje 4 obiboków, z których 2 totalnie nic nie robi (godzinami się plątają NIC NIE ROBIĄ!) i szefostwo chciało
ich zwolnić już z 2 razy i nie mogło, bo związki powiedziały, że jak firma używa pracowników z agencji pośrednictwa pracy, to nie może zwalniać swoich pracowników!

DO SIMPLY OLA:
powiem koledze - może spróbuje
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-02-17 22:29
do alwa12:
Co do prawnika, to nie zamierzam odwoływać tego co jest prawdą. Moze i pan *** pomógł wielu, ale mojego kolegę zwodził i zwodził i nic nie zrobił dla niego mimo obietnic, więc dlaczego mam kłamać ? Kolega liczył na pomoc a nie otrzymał nic. Nawet gorzej. Gdyby prawnik powiedział, że nie ma czasu, to znalazłby innego, który mógłby pomóc, a teraz ? Teraz już za późno na to i to z winy pana B.....
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
karma


Wpisów: 550
Od: 2016-01-07
2016-02-17 22:59
Jacekplacek... Zwiazki zadaja rutynowe pytanie "dlaczego dany pracownik jest, badz ma byc zwolniony" i to jest tylko kwestia motywacji ze strony pracodawcy. Zwiazki nie moga narzucac pracownikow, bo to nie One robia przyslowiowy obrot firmy. Jezeli firma ma funkcjonowac prawidlowo to musza byc spelnione kryteria o ktorych decyduje szef.
No chyba, ze tak jak piszesz na koncu... jest to prawie przedsiebiorstwo zatrudniajace duza ilosc pracownikow to wtedy procedura jest bardziej zlozona i zwiazki moga cos probowac zdzialac. Twoj kolega powinien sie bardziej przyjrzec umowie, ktora zawarl z posrednikiem i sama firma. A co do Ciebie... piszesz, ze masz w firmie dwoch obibokow i szef nie moze ich zwolnic. To Ty nie masz szefa tylko Dupe. Przeciez zdajesz sobie sprawe, ze miedzy innymi Ty ich utrzymujesz.
  Profil uzytkownika: karma     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-17 23:28
jacekplacek,rozumiem rozgoryczenie i przykro mi.

Co Twojemu koledze zalezy,by zapisac sie do Facket?
Wiem ze jest pozno,bo miesiac przelecial,ale co mu szkodzi sprobowac? Glowy mu nie urwa.
Ja bym sie zapisala,odczekala na odpowiedz-majl z Facket zprzychodzi automatycznie w ciagu godziny,albo i krocej.Po kilku dniach otrzymuje sie listowne potwierdzenie.Wtedy dzwonisz do0 ich odzialu i prosisz o pomoc. Mozesz powiedziec ze w tym czasie probowales
sam zalatwic sprawe ale niestety potrzebujesz wsparcia.
Facket nie bedzie robil zadnych uwag typu ze jak trwoga to do boga,gwarantuje.
Na co Twoj kolega jeszcze czeka?
Jezeli jest tak jak piszesz, nigdzie nie podpadl
to Facket przywroci go do pracy lub dostanie odszkodowanie,co jest najgorszym wyjsciem.

Zycze powodzenia, i naprawde niech Twoj kolega sprobuje
tej drogi,jest jeszcze czas.
Troche mnie zastanawia,dlaczego dobry adwokat unikal
klijenta(Twojego kolegi),moze nie wszystko wiesz na ten temat,a adwokat zbadal sprawe i kolega tylko sie zali nie mowiac calej prawdy?...
Przepraszam za ta uwage-tylko spekuluje i nie mam nic zlego na mysli.
Tak czy siak,zapisalabym sie do Facket i drazyla sprawe.Ich adwokaci nie biora pieniedzy od swoich czlonkow.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-17 23:39
Zapomnialam napisac,ze u nas jedna pracowniczka zostala
zwolniona w momencie gdy wyrobila wszystkie lasdagar
i firma miala obowiazek ja zatrudnic,Pracowala u nas prawie 3 lata vid behov,bardzo zdolna.Nie byla czlonkiem
Facket. Jak ja wywalili, to po dwoch tygodniach sie zapisala (przez ten czas tylko ryczala w domu, cala zszokowana)po naszej namowie. po 3 dniach uderzyla do Facket. Sprawa sie ciagnela 2 miesiace, zanim sie
Facket ulozyl z firma,przez ten czas siedzenia w domu dostawala normalna pensje,dzis pracuje razem z nami.

Sprobujcie,to nic nie kosztuje,a nawet jak Twoj kolega popelnil jakis blad to i tak nic nie znaczy.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-02-18 00:26
Wiem ze teraz juz przynudzam,ale zawsze mnie boli niesprawiedliwosc wobec ludzi,a tu w dodatku Polak-boli.

Wiec tak: jakby Twojego kolege pytano w Facket dlaczego
dopiero teraz sie zapisal-chociaz ja nie sadze by sie
pytali- to niech powie,ze chcial sie dawno zapisac ale
mu koledzy powiedzieli ze szefowie kreca nosem na tych
co sa w zwiazkach,a szczegolnie na obcokrajowcow i moze
stracic prace przy pierwszej lepszej okazji...
ze jest tu tylko 3 lata i nie zna przepisow i caly czas
dobrze pracowal i uczyl nowy narybek w pracy,uwazal
ze siedzi twardo,bo byl doceniany w pracy,a teraz placi
cene za naiwnosc, no i prosi o pomoc.
Zycze powodzenia i przepraszam Wszystkich za dlugie trucie
  Profil uzytkownika: alwa12     
jacekplacek997


Wpisów: 20
Od: 2014-09-24
2016-02-18 17:32
Znam go dobrze, bo pracowałem z nim wcześniej przez 5 lat.
Jego winą było, że nie jest cwaniakiem, tylko uczciwie pracuje i liczy, że to docenią, a z tym różnie bywa.

Najgorsze z tego jest to, że ta agencja próbowała wejść na rynek norweski, ale polacy których agencja tam wysłała "dali ciała" i po 2 tygodniach firma wyrzuciła ludzi i pokazała środkowy palec agencji. Potem agencja pracy szukała specjalistów, którzy nie powtórzą błedu tamtych "fachowców" w Szwecji i znalazła mnie i kolegę. Ja po kilku miesiącach przeszedłem do firmy, która daje pracę agencji a kolega został w agencji. W podzięce za rozkręcenie interesu w Szwecji (zaczęli od 4 ludzi a teraz zostało 20) i lojalność agencja zwolniła go po 3 latach, a "fachowcy", którzy dali ciała w norwegii w dalszym ciągu pracują.
Ale jak mówiłem jest dobrym pracownikiem, więc sobie coś znajdzie. Coś wspominał o szwajcarii, więc płakał nie będzie za taką firmą.
  Profil uzytkownika: jacekplacek997     
Forum -> Życie w Szwecji -> Uwaga na p. **** - prawnik
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 1 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony