Odwiedzin 37793886
Dziś 921
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - koszty utrzymania kota.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorkoszty utrzymania kota.
bobasek11


Wpisów: 49
Od: 2015-03-21
2016-01-31 08:45
Witam wszystkich kociarzy
Zastanawiam sie nad adopcja kota. W Polsce przez wiele lat mieszkal z nami dachowiec. Nigdy nie karmilismy kots tania karma- byl przez nas wypieszczony pod kazdym wzgledem W Polsce za opieke weterynaryjna placi sie samemu, tu wiemy o ubezpieczeniu. Czy moglibyscie przyblizyc co to za ubezpieczenie, co pokrywa itp.

Dodatkowo nie mamy pojecia ile kosztuje tu zwykle badanie kontrolne czy obciecie pazurkow. Ile wydajecie na karmy, te z wyzssej polki? Poprzednio stosowalismy karme sucha i mokra-sprawdzila sie. Wiem, ze wszystko zalezy od kota...

I prosze powstrzymac sie od komentarzy, ze jak nie stac nas na kota to poco adoptowac. Stac! tylko chce szacunkowo widziec jaki to koszt w skali miesiaca.... 500, 1000 kr?
Dziekuje.




  Profil uzytkownika: bobasek11     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-01-31 12:38
Opowiem Ci poprostu jak to funkcjonuje u mnie.
Moja kotke dostalam od przyjaciolki wnuczki, ktora wyjezdzala na studia. To bylo chyba 10 lat temu.
Kotka nie jest ubezpieczona.
Bylam z nia raz w Södra djursjukhuset i raz u weterynarza w Hagsätra. Dostaje MJAU jedzenie
A na zakonczenie: jest bardzo madra.Przychodzi i miauczy
Do ogrodu prowadzi do drzwi.
Czas na TV (siada mi wowczas na kolana) itd.
PS. (Z weterynarza bylam bardziej zadowolona)
  Profil uzytkownika: prababcia     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2016-01-31 13:03
Ubezpieczenia sa rozne, i roznie kosztuja w zaleznosci od rasy kota i "självrisk" (to znaczy suma, ktorej ubezpieczenie nie pokrywa). To znaczy, jak wiecej placisz na miesiac, to mniej placisz jak cos sie stanie. I jak jakas rasa, ktora jest droga albo ma czeste problemy zdrowotne, to tez wiecej placisz.

Tu mozesz sobie policzyc
http://www.agria.se/katt/k attforsakring/#productTitle

Jedzenie to roznie, zalezy jakie kupisz. Pazury to mozna samemu obcinac, nie jest takie trudne.

Koszty kontroli to juz nie pamietam, nasze koty pod koniec byly chore (jeden mial raka a drugi cukrzyce), wiec koszty byly zupelnie inne niz wczesniej.

Ogolnie to ten "självrisk" na ubezpieczenie, ktore my placilismy wynosil chyba 1000kr, i wszystkie kontrole, badania i inne rzeczy, zwykle spokojnie miescily sie w tej sumie i ubezpieczenie nic nie zwracalo. Dopiero jak sie zaczely operacje, itd. to ubezpieczenie sie przydalo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-31 13:32
sam sie przymierzalem do kupna kota z sierocinca(koszt okolo 1000kr)prblem z kosztami wystepuje z ubezpieczeniem,,,,okolo 500kr na miesiac,znajomy mowil mnie ze poszegl do weteryniarza i od razu (ryzyko wlasne 2500kr) jak oblaczalem to by mnie kosztowalo okolo 800-1000kr na miesiac
  Profil uzytkownika: black sabbath     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-01-31 14:12
Moze Sztokholm jest specjalnie drogi?
Znam historie z Gävle. Kupno domu, a tam kot nie chcial sie wyprowadzic. Wiec kupiec dostal kota na "dodatek"
Musze przyznac ze kot jest bardzo sympatyczny, sama drapalam go za uchem.
  Profil uzytkownika: prababcia     
bobasek11


Wpisów: 49
Od: 2015-03-21
2016-01-31 15:57
Ok, orientacyjnie juz wiem.
Zastanawiamy sie nad kotem brytyjskiem. Jakie karmy stosujecie?
Za czasow naszego poprzedniego kota Royal Canin byl baaaaardzo dobry, choc dokupiwalismy mu rozne mieszanki. Wiem,ze teraz opinie o rej karmie sa podzielone. My stosowalismy ja 7-8 lat temu. Do tego od czasu do czasu jakas puszeczka i swierza wolowina.

Czym Wy karmicie swoje koty?
Czy kalendarz szczepien jest taki sam dla cej UE?
  Profil uzytkownika: bobasek11     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-01-31 16:26
Polecam ksiazki.
"Stora boken om katter". autor Micael Pollard
Rasy, pielegnacja itd
i mala bardzo praktyczna ksiazeczka
Inomhus katten autor Katrin Behrent
Ja sie po prostu (zwlaszcza z tej ostatniej) wszytkiego o kotach nauczylam.
  Profil uzytkownika: prababcia     
przemislaw
Sztokholm / Poznań


Wpisów: 1068
Od: 2006-03-20
2016-02-01 04:04
Nie wiem ile kosztuje utrzymane kota w Szwecji, bo moja kotka mieszka w Polsce, ale chciałbym z tego miejsca zaapelować o jedno:

NIE OBCINAJCIE KOTOM PAZURÓW!!!
TO DLA KOTA KALECTWO!!!

Koty bardzo potrzebują swych ostrych pazurków do wykonywania różnych czynności. Pozbawiając ich kotów czynicie im wielką krzywdę! Pamiętajcie o tym!

  Profil uzytkownika: przemislaw     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2016-02-01 11:16
To zalezy. Jak masz kota domowego, ktory nie wychodzi na podworko, to mu te pazury do niczego nie sa potrzebne i ma tez czesto trudnosci, zeby sam je sobie skrocic, nawet majac rozne drapki, itd.

I mowa oczywiscie o obcinaniu ostrych koncowek, nie wyrywaniu calych pazurow.
  Profil uzytkownika: kajetan     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2016-02-01 15:52
Dokladnie Kajetan, ja mam domowego, ktory nie wychodzi wiec musze podcinac jego pazurki bo przy zadlugich ciezko mu sie poruszac po dywanie.
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
goryl


Wpisów: 79
Od: 2011-08-30
2016-03-30 14:35
Karmy saszetki mokre purina 100 gr 7kr x3 razy dziennie = 21 kr razy 31 dni 651 kr. Karma sucha 1 kg whiskas dla kotow wysterilizowanych ok 40 kr.

Ubezpieczenie max 1200kr rocznie. Z tym ze jest wklad wlasny ok 1000kr + 20% przy wizycie u weterynarza. Czyli rachunek masz na 2 tysiace to placisz ty u weterynarza 1000kr wklad wlasny plus 20% z reszty czyli 200kr, w sumie placisz 1200kr a ubezpieczyciel pokrywa reszte czyli 800kr. Czesto w ubezpieczeniach jest ze zwracaja ci kase za zakup lekow na recepte dla kota. Wtedy wystarczy przeslac im paragon z apteki. Z tym ze jezeli kot ma chyba ponad chyba 5 lat to musisz juz dzwonic do ubezpieczyciela poniewaz twoj kot jest zastary i trzeba negocjowac ale wtedy cena jest juz wieksza.

Tableti na odrobaczywienie kota ok 120kr w aptece bez recepty.

Kastracja kota ca. 500kr
Kastracja kotki ca. 900kr
Tatuaz w uchu ca. 50kr
Wscieklizna 350kr
szczepienie kota 250kr
Paszport 440kr
Oplata za sprawdzenie co jest z kotem ca. 550kr


Podalem ci standardowe ceny kilku pozycji.
Oczywiscie moga dojsc takie oplaty jak za rentgen, znieczulenie, glupi jas.


Moj kot bil sie z kims i mial mala dziorke w lapie to nawet stanac na nia nie mogl. To w szpitalu dali mu glupiego jasia i mu ta rane wyczyscili i dali recepte na antybiotyk i przeciwbolowe, to za szpital zaplacilem 3200kr A moj drugi mniejszy kot to mial tez dziore to robili mu drenaz tka gumowa rurka to wyszlo 3900kr - 1600kr z ubezpiecznia zaplacilem 2300kr

Mam nadzieje ze ta lektura ci pomogla
  Profil uzytkownika: goryl     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2016-03-30 17:31
Mialam 18 lat kota domowego. Tylko na poczatku obcinalam pazury. On b tego nie lubil. Przestalam i jakos przez nastepne 15 lat sam sobie je obgryzal. Teraz mam pare kotow i nie obcinam pazurow.
Koty nieubezpieczone. Potrzebne jedynie w b powaznych sprawach. Wiec to raczej kwestia etyczna. Jak sie nie ubezpiecza to w przypadku powaznej choroby operacje trudno bedzie samemu oplacic. Ja to etycznie tak sobie ustawilam ze zapewniam szczesliwe zycie paru kotom ale w razie powaznych spraw nie stac mnie na operacje. Z ubezpieczem bylby to szczesliwe zycie dla np jednego kota zamiast kilku.
Dla przykladu poprzedni kot przez 18 lat nie potrzebowal powazniejszej pomocy weta (i ubezpieczenia), inny kot mial padaczke i ubezpieczenie nie pomoglo. Umarl mimo baardzo dlugiego rachunku za leczenie. Mial 3 lata.

Dzieki prababciu za pomysl z karma Miau. Kupilam i koty zaraz polubily. Teraz kupuje takze puszki Miau i mieszam z tania ryba z puszki.
Koszt utrzymania 1 kota jesli nie ma wydatkow na weta to ca 400 SEK. Pomijajac pierwsze zakupy kuwety, miejsca do spania, itd.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-03-31 12:53
Vhiskas to jest najgorsze co mozna dac kotu,prawie zadnych odzywczych wartosci,duzo wody i chemikalia.

Ja stosowalam tylko sucha karme dobrana przez dobrego weterynarza, i do picia tylko woda kilka razy dziennie zmieniana.
Czasami gotowana dobra rybka zlapana na wedke lub
inny nie szkodliwy smakolyk.

Kocur wazyl 7 kilo i dobrze sie mial,maine conn mieszany
z norweskim lesnym z malym dodatkiem dachowego.

byl piekny i zyl ponad 14 lat.

Koszt miesieczny z ubezpieczeniem ciut ponad 1500kr.

wlasne ryzyko mialam 1600kr bo mial tumor w brzuchu
jak do mnie trafil ze schroniska.
pazurow nigdy nie obcinalam, bo ostrzyl sobie na wszystkich drzewach, co ciekawe nigdy nie mial
robaczycy, choc polowal i buszowal po lesie zajadle.

Jak masz miec kota tylko w domu, to po jakims czasie zabieraj go do lasu, gdy bedziesz pewna ze Ci nie czmychnie, mozesz uzywac szelek i dlugiej smyczy.
Koty maja duza potrzebe wolnosci i siedzenie w domu zaburza ich naturalny instynkt.
Ostatnia rada, to wez norweskiego lesnego, to sa najgrzeczniejsze koty i nie zrobia balaganu w domu.
  Profil uzytkownika: alwa12     
magga


Wpisów: 17
Od: 2009-03-10
2016-03-31 14:30
Ja man brytyjczyka krotkowlosego. Kochany kotek, bardzo spokojny, nigdy nic nie zbroil w domu ale jest strasznie wybredny. Jedzenie i piasek ciagle to samo, nie da rady zmienic bo wtedy jest protest. Ubezpieczenie ok 130 kr/miesiac, 10 kg piasek Ever clean 199 kr starcza przy dosypywaniu na ok 2-3 miesiace, karme je tylko sucha, kupuje 10 kg worek Pruina Pro Plain za ok 700 kr, wystarcza na pol roku, pasta na klaczki ok 100 kr wystarcza na dlugo. Szczepienia i kontrolne badania robie raz w roku bedac w Polsce na urlopie.
  Profil uzytkownika: magga     
Johnny


Wpisów: 1897
Od: 2012-03-21
2016-03-31 16:09
tipsy dla kotow
http://www.pudelek.tv/vide o/Tymczasem-w-Dzien-Dobry-TVN-reklamuja-t ipsy-dla-kotow-11841/
  Profil uzytkownika: Johnny     
goryl


Wpisów: 79
Od: 2011-08-30
2016-04-01 16:17
Ja posiadam 3 dachowce. A to ze mieszkam na parterze, w drzwiach mam zainstalowana kattlucke i problem kuwety rozwiazany. Koty wychodza sie zalatwiac na zewnatrz
  Profil uzytkownika: goryl     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2016-04-06 15:08
Dwa tygodnie temu kupilam inny nowy gatunek piasku do skrzynki. Rezutat = kotka zalatwiala sie obok skrzynki.
No i kto rzadzi w domu? Dzis jest zpowrotem ten stary gatunek.
  Profil uzytkownika: prababcia     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2016-04-15 11:44
podlacze sie do tematu, choc pytanie w troche innym kierunku. Czy przewozil ktos z Was kota tanimi liniami?
Planujemy we wrzesniu przywiesc z PL kociaka ( zalezy nam na konkretnej hodowli) i tak sie zastanawiam, jak to logistycznie rozwiazac. Samolotem byloby najszybciej.
Ktos cos podpowie?
  Profil uzytkownika: jimjam     
Forum -> Życie w Szwecji -> koszty utrzymania kota.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Praca dla ogólno budowlańca (Västerås)
Röjare - praca na wykaszarce (Timrå)
kuchnia (Stockholm)
Monter rusztowania (Östergötland)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony