Odwiedzin 37795045
Dziś 2080
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - do lekarza bez PN?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autordo lekarza bez PN?
martini


Wpisów: 50
Od: 2002-02-21
2016-01-22 14:53
Czy czekajac na pnummer mozna korzystac ze sluzby zdrowia?
  Profil uzytkownika: martini     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2016-01-22 15:38
Jeżeli źle się czujesz i potrzebujesz pomocy to oczywiście ,ze możesz .
Masz chyba polski pesel ,ubezpieczenie.
.
Potem się dowiesz jak to z płatnościami będzie bo jak teraz dusi Cię w piersiach i masz silne bole to nie chce pogorszyć Twego stanu.


  Profil uzytkownika: EnWrotka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2016-01-22 16:42
Karte Ekuz, oczywiscie masz ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
martini


Wpisów: 50
Od: 2002-02-21
2016-01-22 23:50
Karta EKUZ jest dla osob w wypadku wyjazdu turystycznego , z pobytym czasowym .
Ale dzieki za odpowiedz. Chyba jednak musze dzwonic do Skatteverket i czekac w kolejce
  Profil uzytkownika: martini     
Lwica
Linköping


Wpisów: 98
Od: 2015-08-14
2016-01-23 19:11
A jak się rozchorujesz w trakcie wyjazdu turystycznego to EKUZ nie działa? musisz mieć wypadek? Od kiedy?
Ja korzystałam z takiej kary na początku wyjazdu do Szwecji, za wizytę zapłaciłam 150 koron, EKUZ wystraczył.
  Profil uzytkownika: Lwica     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2016-01-23 19:28
Chyba nie zrozumieliscie autora watku. On mieszka juz w Szwecji i czeka w Skatteverket na PN (pewno z racji pracy w Szwecji - gdyz inaczej np w przypadku studiow lub sambo do wniosku o PN musialby dolaczyc dowod ubezpieczenia z Polski - tym samym moglby isc na tej podstawie do lekarza).

Wg mnie dopoki nie masz PN jestes w takiej dziurze bo w Polsce nie masz ubezpieczenia i w Szwecji tez nie do czasu nadania PN.
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-23 19:37
Nie jest w zadnej dziurze ,bo jak zlozyl papiery na PN ,to mowi to lekarzowi lub pielegniarce,ze oczekuje na numer personalny. Tylko ,ze papiery musza faktycznie byc w Skatteverket ,bo oni to sprawdzaja
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2016-01-23 19:38
Cos dlugo czeka na PN- 14 lat?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
wille2


Wpisów: 24
Od: 2009-04-24
2016-01-24 02:00
jego sprawa ile czeka na PN. On przez 14 lat ma 35 wpisow a Ty Polopirynko prawie 5 tysiecy przez 3 lata. Pomysl o czym to swiadczy. spojrz na tytul watku i pisz w temacie a nie zabierasz glos w kazdej sprawie czy sie znasz czy nie. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: wille2     
martini


Wpisów: 50
Od: 2002-02-21
2016-01-24 02:31
Dzieki za normalne i za nienormalne odpowiedzi. Oczywiscie pytanie nie bylo dla mnie , Wiekszosc zrozumiala , ale jak zwykle czesc musi "dokopac ". Nie macie normalnego zycia bez tego forum??
  Profil uzytkownika: martini     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2016-01-24 07:14
Nowlasnie "czekajac na PN", powinienes sie poslugiwac karta Ekuz. W przeciwnym razie, dostaniesz dosc konkretne rachunki, za leczenie.

Przyklad chlopaka, ktory pracowal tu na akord, czyli legalnie, z tymczasowym PN.
Rachunek, za wizyte, na ostrym dyzurze 3500 koron...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2016-01-24 08:31
Martini.
Oczekiwanie na PN nie oznacza , ze Twój znajomy PN dostanie.
W tym czasie korzysta ze szwedzkiej słuzby zdrowia na podstawie polskiego pesel .

Nie moze isc do lekarza po receptę na darmowy plaster jako emeryt co czesto się w Polsce zdarza bo szwedzki system (opłat oraz selekcji rejestracji do lekarza) jest nieco inny.

Ale jak jest nagły przypadek to może i powinienes iśc do lekarza.

Najczesciej za wizyte płaci sie od razu lub faktura jest na chorego a potem ubezpieczyciel(zus, prywatny) zwraca pieniązki po które wnioskujesz na podstawie rachunku ze szwecji.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2016-01-24 08:38
Martini i w odpowiedzi na Twoje kolejne pytanie , proszę masz odpowiedz:

Nie masz normalnego zycia, żeby się w nim jakiegoś znajomego , rodziny zapytać ?!
Zgodnie z Twoją definicją pytasz na forum ludzi , którzy mają nienormalne życie .

Skoro pytasz to w jakis sposób przekierowywujesz chwilke swojego zycie na to forum .
I przez ta chwilke i Ty nie masz normalnego życia .

Pozdrawiam na forum i pędzę obierac normalne ziemniaki obym się nie zarżnęła bo z tym do lekarza nie pójdę
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-24 11:25
"Oczekiwanie na PN nie oznacza , ze Twój znajomy PN dostanie.
W tym czasie korzysta ze szwedzkiej słuzby zdrowia na podstawie polskiego pesel ."

Jak znajomy zaczal prace w Szwecji Polskie EKUZ i inne ubezpieczenia przestaja go chronic. Nie majac numeru personalnego bierze ze soba umowe o prace i pokazuje jako dowod rozpoczecia placenia podatkow w Szwecji. Wszystkie urzedy w Szwecji sa skomputeryzowane i gabinet lekarski ma wglad do ewidencji ludnosci i osob oczekujacych na przyznanie numeru personalnego.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2016-01-24 12:21
Bardzo duzo teoretycznej racji Wacku .
Więc w celu podtrzymania dyskusji kilka praktycznych:

1.Może mieć wykupione ubezpieczenie prywatne , które nie przestaje go chronić z chwilą podjęcia pracy.
2.Pokazywanie umowy o pracę nie jest dowodem płacenia podatków , bo jak pracuje tydzień to żadne podatki nie zostały jeszcze Szwecji przekazane.
3.Szwedzkie gabinety lekarskie są tak skomputeryzowane , że widzi człowieka na podstawie PN , oczekujący takiego numeru jeszcze nie ma .
Chyba , ze na podstawie nazwiska i polskiego peselu "cos gdzies robił" i juz w systemie widnieje.
4.Jezeli jest polskim emerytem ( nie zawsze oznacza stary bo moze być emerytem strazakiem)
i zaczyna tutaj prace oraz oczekuje na PN to wciąz na postawie karty Ekuz ,
którą sobie przed wyjazdem wyrobił ma ubezpieczenie w Polsce.
5.Podczas nagłej wizyty u lekarza niech ma polski pesel, Ekuz i szwedką umowe o pracę oraz kase.
Personel będzie widział daty i zdecyduje indywidualnie jak takiego pacjenta rozliczyć.

Wszelkie poprawki mojej praktyki mile widziane.
A może jakiś czytający cos sobie wg siebie i swojego stanu aktualnych dokumentów podporządkuje.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-24 13:30
Rozmawialem z pania z FK w listopadzie, pomagajac komus w podobnej sytuacji. Pani powiedziala ,ze wszelkie polskie ubezpieczenia traca moc w chwili rozpoczecia pracy w Szwecji. Nie mozna byc ubezpieczonym w dwoch krajach. Kazala wziac ze soba umowe o prace i ten ktos musi miec zlozony wniosek o PN. Podobno jest to zawarte w przepisach FK i jest do tego jakis link w PDF ,ale nie chce mi sie szukac.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Soczewka


Wpisów: 16
Od: 2015-03-06
2016-02-23 22:33
W razie pilnej potrzeby mozna sie zglosic do lekarza. Wiem o kilku takich sytuacjach, nie byly pobierane pieniadze, tylko zapowiedzano wyslanie faktury do Polski. Dzialo sie sie to ok 2-3 lata temu. Pacjenci mieli karte ubezpieczenia europejskiego. W kilku przypadakch przychodzil z nimi pracodawca.
Niestety leczenie planowe, tzn to co mozna na spokojnie zrobic po porwocie do Polski bez uszczerbku na zdrowiu nie wchodzi w gre. Prawdopodobnie po wstepnej rozmowie z pielegniarka/rejestratorka odesla.
  Profil uzytkownika: Soczewka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2016-02-24 02:50
"Pacjenci mieli karte ubezpieczenia europejskiego"

TYlko, trzeba ten fakt podkreslic, bo potem jakas idiota bedzie znow plakac, ze mu fakture, za "akut" przyslali 3000 koron i nie rozumie dlaczego...

pzdr,

  Profil uzytkownika: bolek1970     
Forum -> Życie w Szwecji -> do lekarza bez PN?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 1 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony