Odwiedzin 37785322
Dziś 2092
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Sambo

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSambo
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 16:47
Witam , mieszkam od pół roku w Szwecji z chłopakiem , i chcielibyśmy zgłosić sambo , tylko nie wiemy od czego tak naprawdę zacząć.

Jest tak uprzejma osoba , która miała ten sam problem ,i chciała by się podzielić informacjami na ten temat?
  Profil uzytkownika: jarzyna     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2016-01-20 17:06
Macie ten sam adres "zameldowania"?
Jesli tak jest jestescie juz "zgloszeni sambo"

Sambo to konkubinat, zwiazek bez rejestracji..

https://lagen.nu/2003:376
  Profil uzytkownika: iza     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 17:09
No własnie nie.. znajomi powiedzieli nam że 'podobno' potrzeba zaświadczenia że ja jestem panna , a mój chłopak kawalerem.
  Profil uzytkownika: jarzyna     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2016-01-20 17:09
No to rzeczywiscie macie problem..to strasznie skomplikowane jest I wymaga bardzo duzego wkladu wlasnego i wileu dokumentow :P

A wiec tak. Wejdz na strone www.ratsit.se I poszukaj siebie. Sprawdz jaki masz adres.
Potem poszukaj swojego chlopaka. Zobacz jaki ma adres.

Taki sam? No to juz jestescie sambo.

Inny? To zmien swoj adres w Skatteverket


Sambor är två personer, av samma eller av olika kön, som stadigvarande bor tillsammans i ett parförhållande och har gemensamt hushåll.

Sambo to dwie osoby tej samej badz roznej plci mieskzajace na stale razem i majace wspolne gospodarstwo domowe.

Teraz wiesz skad ta moja mala ironia w pierwszym zdaniu pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ag_b13     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 17:14
ja nie pracuje , chłopak pracuje tutaj legalnie , i ma szwedzki meldunek, jesli ja to zgłoszę do skatev. to nie będzie problemu ?
  Profil uzytkownika: jarzyna     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 17:21
tylko że ja nie posiadam ani personummeru , tak jak by w Szwecji nie istnieje..
  Profil uzytkownika: jarzyna     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-01-20 17:37
Jak zwykle...pytanie po kawalku.

Chcesz "zarejestrowac" sambo zeby udowodnic, ze zyjesz ze swoim chlopakiem i na podstawie tego wspolzycia ("prawie jak malzenstwo") chcesz dostac numer personalny?
Wtedy musicie udowodnic, ze obydwoje jestescie stanu wolnego.
Potem twoj chlopak musi udowodnic, ze stac go na utrzymanie ciebie.
Jezeli pracowalabys i mogla sie utrzymac sama, to w dalszym ciagu musicie byc stanu wolnego, zeby prawnie (i tylko w niektorych przypadkach) tytulowac sie sambo.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 17:42
Chcesz "zarejestrowac" sambo zeby udowodnic, ze zyjesz ze swoim chlopakiem i na podstawie tego wspolzycia ("prawie jak malzenstwo") chcesz dostac numer personalny...

dokładnie.
Przepraszam że tak ,ale jestem dość młoda i nie orientuje się konkretnie .
  Profil uzytkownika: jarzyna     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 17:44
Ronj@ dziekuje za tak dobrze sprecyzowaną odpowiedź, mamy oboje takie wnioski, przetłumaczone na język angielski.
  Profil uzytkownika: jarzyna     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2016-01-20 18:36
Nie, nie musisz przepraszac
tylko sama widzisz, ile dostalas odpowiedzi, ktore tlumacza zupelnie cos innego a to moze tylko budowac frustracje pytajacego. Z drugiej strony mozna rozumiec, ze trudno wiedziec jak/o co pytac...
Najczesciej jednak, w pytaniach o sambo, chodzi o formalnosci, nie jaki kto ma adres...i my, co nowi/mlodzi nie jestesmy powinnismy to wiedziec
  Profil uzytkownika: Ronj@     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-20 19:57
tzn, tak dosłownie od czego mam zacząć? Skoro nie mam ani NP, ani żadnego meldunku ..?
  Profil uzytkownika: jarzyna     
Lwica
Linköping


Wpisów: 98
Od: 2015-08-14
2016-01-21 00:28
Najlepiej weź chłopaka i udaj się z nim do Skatteverket. Tam będziesz musiała wypełnić druk o personnummer. Niezbędny jest paszport, nie pracujesz mogą poprosić Cię o wyciąg z konta, żebyś udowodniła, ze jesteś w stanie się utrzymać, albo Twój chłopak będzie musiał udowodnić, że jesteś na jego utrzymaniu i z jego pensji na to wystarczy.
Napisz w okienku "inne" , że chcesz tu zamieszkać z chłopakiem na stałe, pracować a przede wszystkim uczyć się szwedzkiego, bez personnummer nie dostaniesz się na SFI(czyli zajęcia dla emigrantów ze szwedzkiego)
  Profil uzytkownika: Lwica     
polot1


Wpisów: 782
Od: 2006-01-02
2016-01-22 00:37

"tzn, tak dosłownie od czego mam zacząć?"

@jarzyna

Nie poznałaś jeszcze prawdziwego mężczyzny albo Tobie ktoś krzywdę zrobił?
  Profil uzytkownika: polot1     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2016-01-22 09:54
z tego co czytam to tobie nie zalezy na sambo tylko na personnr .
  Profil uzytkownika: szary     
madzik93


Wpisów: 3
Od: 2016-01-20
2016-01-24 18:32
mam identyczną sytuację. Jakiś czas temu byłam z chłopakiem w Skatteverket, wypełniłam wniosek o PN, wpisałam dane chłopaka tam gdzie było trzeba. Nie przedstawiłam żadnego ubezpieczenia, chłopak nie okazywał ani umowy o pracę ani zaświadczenia o zarobkach. W piątek byliśmy zapytać czy już coś wiadomo, ale sprawa jest w toku. Niewiele Ci to pomoże ale możecie iść tak jak my i zacząć od wniosku o PN. Jeśli ruszy się coś w mojej sprawie dam znać
  Profil uzytkownika: madzik93     
Katarzynka2016
Helsingborg


Wpisów: 5
Od: 2016-01-25
2016-01-25 21:06
Ja byłam w Skatteverket i jako cel pobytu podałam pracę, której jeszcze nie mam niestety. Pani powiedziała, że to nie jest wystarczający powód i że muszę sama ją znaleźć i przyjść z podpisanym kontraktem, ale bez PN nie jest to takie łatwe... Widzę jednak, że źle do tego podeszłam i spróbuję z sambo, bo przyjechałam do chłopaka, który jest zameldowany i ma PN. Jutro wybiorę się w takim razie do Skatteverket jeszcze raz
  Profil uzytkownika: Katarzynka2016     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-28 16:44
Ja wybieram się jutro ,jestem ciekawa co mi powiedzą ,pewnie to samo co wam . W złym momencie sie za to zabrałyśmy , bo nowo przybyli robią zamęt w urzędach :o
  Profil uzytkownika: jarzyna     
Katarzynka2016
Helsingborg


Wpisów: 5
Od: 2016-01-25
2016-01-28 17:55
Tym razem Pani była bardziej ludzka Trochę podpowiedziała jak wypełnić i przyjęła mój formularz. Podałam dane chłopaka, ksero jego umowy o pracę i teraz czekam. Ostatnio nawet nie zdążyłam wypełnić do końca podania i zostałam odesłana z kwitkiem, więc jest jakiś krok do przodu
  Profil uzytkownika: Katarzynka2016     
madzik93


Wpisów: 3
Od: 2016-01-20
2016-01-28 21:17
moje oczekiwanie trwa już 3 tyg. i dalej cisza dajcie znać jak będzie coś wiadomo u Was
  Profil uzytkownika: madzik93     
jarzyna


Wpisów: 9
Od: 2016-01-20
2016-01-30 09:17
Witam ! Wczoraj też wybraliśmy się z chłopakiem , i zgłosiliśmy sambo, i wniosek o PN. Mianowicie , pani była tak uprzejma i wypełniła formularz za nas , tylko prosiła o nasze czytelne podpisy , skserowała nasze dowody, zaświadczenia o stanach cywilnych, i specyfikacje moje chłopaka ,podałam adres korespondencyjny,i teraz zaczyna się oczekiwanie :p.

pani w urzędzie powiedziała że można zgłosić dopiero sambo jeśli przebywa się pół roku w szwecji ,i mieszka się z parterem też pół roku.
I ona sama z racji tego że mam dopiero 20 lat, wpisała mi że chcę się tutaj uczyć i być tutaj z chłopakiem , bo planujemy wziąć ślub, i pracować tutaj.
  Profil uzytkownika: jarzyna     
Katarzynka2016
Helsingborg


Wpisów: 5
Od: 2016-01-25
2016-02-09 18:58
Dokładnie po tygodniu w skrzynce znalazłam odpowiedź ze SV. Ogólnie rzecz biorąc mam do wyboru następujące opcje:

1) Udowodnić, że mieszkałam z chłopakiem w Polsce, mieliśmy wspólne gospodarstwo, razem opłacaliśmy rachunki, wzięliśmy kredyt i tego typu rzeczy.

2) Mój chłopak musi udowodnić to, że pracuje i ma środki na moje utrzymanie (wyciągi z konta z trzech miesięcy, kontrakt, paski wypłat z trzech miesięcy, oszczędności itp.) Dodatkowo musi wykazać, że jest ubezpieczony (bo pracuje w Danii) i musi podpisać oświadczenie, że gwarantuje, że będzie mnie utrzymywał i że nie będę korzystać z socjalu (musi nawet podać kwotę jaką będzie mi oddawał miesięcznie).

Do tego wszystkiego ja muszę mieć ubezpieczenie zdrowotne w Polsce na okres co najmniej roku.

Czas na odpowiedź mam do 15 lutego - w przeciwnym wypadku sprawa będzie rozpatrzona bez dodatkowej dokumentacji, co równa się raczej z odmową...

Kompletuję więc dokumenty i będę wysyłać
  Profil uzytkownika: Katarzynka2016     
Weronika0
Hörby


Wpisów: 3
Od: 2016-04-03
2016-04-03 15:46
Katarzynka2016, jak rozwiązałaś kwestię rocznego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce? Niedługo również rejestruję się jako sambo (opcja 2) i muszę załatwić sobie jakieś odpowiednie ubezpieczenie, które zaakceptują w Szwecji. Z góry dziękuję za podpowiedź
  Profil uzytkownika: Weronika0     
Katarzynka2016
Helsingborg


Wpisów: 5
Od: 2016-01-25
2016-04-14 17:59
Jestem zatrudniona w Polsce, a co za tym idzie mam ubezpieczenie zdrowotne. Złożyłam więc druk S1 w NFZ i otrzymałam stosowne zaświadczenie, które NFZ wysłał do Försäkringkassa, a oni do mnie. Poszłam z tym do Skatteverket i mam numer
  Profil uzytkownika: Katarzynka2016     
tomek0402


Wpisów: 7
Od: 2015-04-12
2016-05-16 08:35
Witam czy ktoś doradzi gdzie można wykupić takie roczne bądź dłuższe ubezpieczenie (w rozsądnej cenie) aby zaakceptowali to w Szwecji? I czy są gdzieś formularze do pobrania online do wniosku o sambo i person? Za wszelkie informację będę wdzięczny
  Profil uzytkownika: tomek0402     
Forum -> Życie w Szwecji -> Sambo
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony