Odwiedzin 37784970
Dziś 1740
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - lekarz specjalista - praca w szpitalu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorlekarz specjalista - praca w szpitalu
doktok


Wpisów: 5
Od: 2016-01-07
2016-01-07 17:32
Dzien dobry,
zalożyłem nowy wątek bo dyskusja z 2008r, którą znalazłem, wydaje się mi trochę przeterminowana.
Mam propozycję pracy w szpitalu, w nieduzym jak na polskie standardy mieście (35 tys mieszkańców), i od dwóch tygodni mam naprawdę poważny dylemat czy w to wchodzić.
W PL jakoś sobie życie poukładałem, mam dwie specjalizacje, ale pracuję z dyżurami po 70-80 godzin w tyg. i zaczynam odczuwać potrzebę zmiany .
W SE proponują mi pensję między 55 a 66 tys sek brutto (do negocjacji).
Żona nie jest lekarzem, zakładamy,że przez pierwszy rok pracował będę tylko ja.
Czy 4 osobowa rodzina da radę sie utrzymać z takiej pensji i żyć na w miarę wygodnym poziomie?

Przeczytałem gdzieś, że praca lekarza w Szwecji to ok 10 godzin dziennie - trochę nie chce mi się wierzyć - może ktoś z kolegów doktorów napisać jak tam jest?

Mój młody ma prawie 10 lat, najbardziej obawiam się jak on to zniesie, czym się kierować wybierając mu szkołę? (Pewnie zacznie naukę od września)

bardzo dziękuję za ew odpowiedzi
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: doktok     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:12

To forum raczej nie jest odwiedzane przez lekarzy polskich pracujacych w Szwecji w swoim zawodzie.

Na twoim miejscu szukalabym informacji w srodowisku lekarskim.
Latwo ich znalezc na liscie lekarzy, ktora gdzies juz tu byla linkowana.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:17

Nie wiem, jak jest teraz, ale gdy SZwecja zaczela werbowac polskich lekarzy (jakies 15 lat temu) to nie uznawano ich specjalizacji z Polski.

Tragiczne!!!!!!!!!!!!!!!!!

To wyszlo dopiero na miejscu tutaj w Szwecji.

Bardzo sprytna zagrywka, typowa dla szwedow.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:22
Proponowana ci pensja jest pensja przecietna, bez specjalizacji (chociaz to tez zalezy od miejscowosci).

Mozesz sprobowac negocjowac mieszkanie i pokrycie kosztow mieszkania.
Wiem, ze sa takie mozliwoscim, chociaz moga byc oczywiscie wyjatki.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:30
Ta propozycja pracy dotyczy pewnie stanowiska lekarza ogolnego a jesli tak to nie bedziesz sie tutaj rozwijal.

Zwroc rowniez uwage, czy szwedzi nie wymuszaja na tobie kontraktu np 2-letniego, podczas ktorego nie bedziesz mogl zmienic pracy.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:34
Co do szkoly dla dziecka to w miejscowosci 35-tysiecznej nie ma raczej wiekszych mozliwosci wyboru.

Gdybys mial mozliwosc to poslij dziecko do szkoly angielskiej/anglojezycznej a nie do szwedzkiej.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-07 21:38
Jesli nie zdobedziesz informacji od lekarzy to podaj maila, postaram sie zdobyc ci potrzebne informacje.
  Profil uzytkownika: Lunab     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 02:36
Hej Doktok
Utrzymasz sie swobodnie z jednej pensji,Ty i Twoja
Rodzina.Nie wiem jakim jestes specjalista,,jedni
specjalisci pracuja wiecej inni mniej.Wszystko
jest do dogadania na miejscu.Sa tacy specjalisci co
mijaja sie ze swoja rodzina w drzwiach z prostej przyczyny:duzy brak specjalistow danej dziedziny na
rynku pracy.
Wystukaj w google beräkna skatt(jak nie masz umlal w
klawiaturze to wystarczy wpisac berakna,tez sie pokaze)

Pokaza sie napisy,kliknij w"beräkna inkomst efter skatt"
znaczy to:oblicz zarobek po podatku.
Otworzy Ci sie strona i okienko, a nad okienkiem napis
vad har du i lön ? kr/mån, co znaczy :jaka masz mie-
sieczna pensje.Wpisz w okienko 66000

Potem masz pytanie nad okienkiem: vilken församling
bor du i? co znaczy do jakiego zgomadzenia parafialnego
nalezysz,a raczej w jakiej dzielnicy parafialnej mieszkasz.Nie mysl ze tu chodzi o to czy nalezysz do kosciola,w Szwecji meldunki prowadzly parafie,teraz
to prowadzi skatteverket,nazwy i podzialy dzielnicowe zostaly,wiecej nie tlumacze-pojmiesz na miejscu.

W tym okienku wpisujesz nazwe miasta w ktorym zamieszkasz i przyciskasz w strzalke w okienku,pokaza
sie dzielnice miasta,kliknij w jakas dzielnice
Potem masz male okienko z wpisanym znaczkiem inapis:
medlem i svensk kyrka,co znaczy ze jestes czlonkiem szwedzkiego kosciola.Chodzi o to ze placisz podatek szwedzkiemu kosciolowi.Jak placisz podatek do szw.kosciola to szwedzki kosciol wyprawia pogrzeb po Twojej smierci.Nie musisz placic tego podatku.
Ja place podatek do katolickiego kosciola 1% rocznie
i kosciol katolicki bedzie mnie chowac.
Skresl ten podatek kliknieciem i potem masz okienko
puste a obok napis Beräkna /policz/ Kliknij w napis
i wyskoczy Ci suma miesieczna po podatku

Ja wpisalam Eskilstune, miasto w ktorym jest wojewodzki
szpital i wciskalam po kolei w rozne dzielnice z propowanymi Twoimi zarobkami Przy 55000 tys wyskakiwal
zarobek cos chyba 32,600iles netto,a przy 66000 ponad
40 tys netto.
To co tu Ci podalam to tabele podatkowe,natomiast schemat placenia podatkow jest taki ze do 420tys z jkims hakiem chyba cos 800kr rocznie placisz 31%
potem to rosnie.
Czynsz przecietny za 3 pokoje wacha sie miedzy 8,500
a 12,500 miesiecznie, prad na 80m cos 450,500kr mies
Oplaty za tv raz na kwartal 600kr. W szkole podreczniki za darmo.
Jesli jestes dobrym specjalista,np.okulista chirurg
szalone zapotrzebowanie, zreszta na wszystkich chirurgow to walcz o wieksza stawke.
Pozdrawiam i zycze powodzenia.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 02:59
Jesli chodzi o godziny pracy to zalozenie jest takie ze pracyjesz 40 godz.w tygodniu. W szpitalach dochodza tzw.
jour-dyzury-wieczorowe i nocne po ktorych masz dobe
wolna.Wachania sa rozne w zaleznosci gdzie pracujesz i jako kto. Zwykly dyzur to 30% a sa czesto dyzury 70-cio procentowe. Nie ma lekko, wszystkich ktorych znam
zasuwaja ostro,to o czym pisalam wczesniej ,brak rak do pracy. Niemniej warto tu przyjechac,tyle ze spoleczenstwo szwedzkie to bardzo specyficzna grupa
i rzeczywiscie lepiej wybrac miasto gdzie sa szkoly angielskie dla Twojego dziecka, bedzie mial latwiej ze
znalezieniem sie w tej spolecznosci.
Moje dzieci nie mialy klopotow towarzyskich,ale duzo
dzieci przechodzi tu gehenne mobningu.
Jest tu jedna zasada:jak juz wszedles miedzy wrony...
Przeczytaj troche o Jantelagen-powodzenia
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 03:16
Lunab nie pisz ze lekarz ogolny nie bedzie mogl sie rozwijac.Kazdy lekarz ma takie mozliwosci i nawet
obowiazek. Lekarz studiuje cale zycie bo inaczej stoi w miejscu i sie cofa.Szwecja to nie Polska lat 70--tych
gdzie jak lekarz stanal nogami w danej pracy,a byl
obibokiem to i tak profity mial zapewnione.
Tacy lekarze w Szwecji jezdza na taxi i sie uzalaja w prasie na szwedzki rasizm
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 03:25
...a potem w meczecie tluka lbami o dywan,
lub u sw.Jana na kolanach
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 03:35
Dooktok wpisz w google :
"hur många timmar jobbar läkare" co znaczy: ile godzin
pracuje lekarz, otworzy Ci sie duzo stron na ten temat.
Wlacz tlumacza w komputerze i poczytaj.

Litere A wpisujesz bez umlal to i tak wyskoczy Ci pod spodem po szwedzku.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 04:09
Ostatni wpis bo musze w trase.Lekarze w Szwecji
nie pracuja, lecz zapieprzaja,mowiac delikatnie.
Wielu z nich laduje na psychiatri z przepracoowania
i biora psychotropy zeby wydolac.Kupuja telewizory
za 100 tysiecy koron i jezdza samochodami za milion.
Wakacje Meksyk,,Malibu itp. Wszzystko ma swoja cenne.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-08 06:15
Nie trzeba bylo dlugo czekac, aby odezwala sie osoba bez kompetencji socjalnych, zeby nie powiedziec chamska.

Wyrazanie sie w taki sposob o lekarzach (czy innych osobach) z inynj kultury jest w Szwecji zabronione i moze byc uznane za przestepstwo (nie bede tutaj pisac detali).

Nusisz uwazac na tego typu sprawy, poniewaz jest to niezwykle wrazliwy aspekt zycia w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-08 06:20

No i jezyk.

Musisz prawdopodobnie znac szwedzki (angielski wystarczy do komunikacji z kolegami).

Radzilabym ci kurs, ktory kladzie naciska na WYMOWE szwedzka.

Jesli uczyles sie w Polsce to prawdopodobnie masz wymowe fatalna (sorry!).

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-08 06:30
Wedlug statystyki dochodow lekarzy (wlasnie sprawdzalam) w se twoja pensja odpowiadalaby pensji lekarza ze specjalizackja, a wiec byc moze bedziesz uznany jako specjalista.

Na twoim miejscu zazadalabym pensji co najmniej o 20 tys. koron wyzszej.
To i tak jest mniej niz cena lekarza wynajmowanego przez szpital.



  Profil uzytkownika: Lunab     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2016-01-08 09:43
Doktor, nie czytaj lunab bo jak widzisz to potrzebuje wizyte u specjalisty. Pisze zawsze glupoty i uwaza ze wie najwiecej.


Wszystko bedzie ulatwione jezeli znasz szwedzki.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 11:36
Lunab, a coz ja obrazliwego napisalam?
ze nieudacznicy,duza grupa z krajow arabskich jezdzi
na taxi? toz to szwedzkie media podaja.
Ze wala w dywan w meczetach? no a czym? i w co?
ze odlam chrzescian z krajow arabskich tez na kolanach
w kosciolach-toz media to pokazuja od lat.

Mieszkasz w tym kraju, ale moze na jakiejs wyspie,
gdzie lacznosc i prad odciety przez 6 mies.w roku?

Powielilas w ostatnim wpisie to co ja napisalam:

Nie prowokuj mnie bo nie chcesz poznac mojego chamstwa,
zapewniam.
  Profil uzytkownika: alwa12     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2016-01-08 11:49
Dostales bardzo duzo ”dobrych rad” a takimi jak wszyscy (prawie) dobrze wiedza pieklo jest wybrukowane. Nie powiedziales najwazniejszego: kto Ciebie rekrutuje?
Jezeli rekrutuje Ciebie polska firma i ta placi Tobie wynagrodzenie to radzilabym podejsc do tego bardzo ostroznie zlecajac analize kontraktu komus kto jest specjalista w dziedzinie polskiego prawa pracy. Szczegolnie wazny jest okres zatrudnienia, nie zalecalabym okresu dluzszego niz 6 miesiecy.
Jezeli rekrutuje Ciebie polska firma ale umowe podpisujesz ze szwedzkim szpitalem lub rekrutuje Ciebie szwedzki szpital bezposrednio to sprawa jest bardziej oczywista. Negocjacje w tym przypadku sa bardzo proste: Ty przedstawiasz swoja propozycje a oni daja tyle ile ustalili wczesniej. Szpitale maja uklady zbiorowe i swoje widelki placowe ustalone przez urzedy wojewodzkie (Landstinget/Region). Szpitale prywatne, bo takie rowniez sa, maja troche wieksze pole dzialania.
Mimo wszystko radzilabym Tobie sprobowac podpisujac umowe polroczna. Taka podpisujesz w zasadzie ze szpitalem poniewaz zatrudniaja na okres probny. W tej chwili w Szwecji nie ma czegos takiego jak zatrudnienie na stale, pracownikowi zawsze mozna wymowic prace. Umowa probna automatycznie przechodzi w umowe na czas nieokreslony.
Ze szpitalem mozna natomiast negocjowac inne dodatki: np mozliwosc nauki jezyka (sa formalne wymagania dot. okreslonego poziomu jezyka udokumentowanego egzaminem), pomoc w znalezieniu mieszkania, pewna kwota na indywidualne ksztalcenie/studia w swojej specjalnosc choc to sprawa pozniejsza, itp.
Na te pol roku radzilabym Tobie zostawienie rodziny w Polsce i rozejrzeniu sie za lepszymi warunkami, innymi mozliwosciami (to nie tylko pieniadze) lub po prostu wejscie w tutejsze zycie i sprowadzenie rodziny. A szwedzkie podatki umniejszane sa o koszty podrozy do domu co rowniez nie boli.
Nad szwedzka edukacja nalezy spuscic zaslone milczenia, jest fatalna. Z wyjatkiem paru szkol typu IB i paru o programie miedzynarodowym (tylko dla pracownikow kontraktowych miedzynarodowych firm) nie ma „dobrych” szkol. Ale jezeli rodzicom zalezy na zdobyciu wyksztalcenia, na dobrym zawodzie to nic nie stoi na przeszkodzie aby dzieci to osiagnely. Mozliwosci sa praktycznie nieograniczone. Wymaga to jednak zaangazowania ze strony rodzicow i z pomoca argumentacji szwedzkiej, pokazujac mozliwosci bez uzywania gwaltu.
Powodzenia, sprobowac warto: moze znajdziesz tu nowe zycie, moze nie ale takie doswiadczenia na pewno sie przydadza i wzbogaca Ciebie, moze niekoniecznie finansowo.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 11:55
Doktok, 66000 to dosc przyzwoita suma na poczatek,
mozesz sie targowac o troche wiecej jak jestes
chrurgiem z praktyka lub patologiem z duza praktyka.
Zalezy tez jaki masz stopien lekarski.Pewne stopnie
tzeba powtarzac,nie zawsze w calosci.
O jezyk szwedzki sie nie martw,zrobisz na miejscu,
toz Ci juz zaproponowali 66 kfelkow/mes. czyli wzieli
Twoja nauke na wlasne barki.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-08 11:58
10 letni syn nie jest problemem ,chlopak da sobie lepiej rade niz tobie sie wydaje, …..jezyk………tobie bedzie trwalo duzo dluzej sie nauczyc,ale to tez nie problem 3 miesiace intenywnej nauki i bedziesz mowil,potem kontakt z ludzmi zrobi swoje,,,,,,zarobek jest ok,i dasz sobie rade ,skoro proponuja tobie prace wiec musza tobie zaproponowac mieszkanie…….sama praca jest bardziej skomplikowana szwecja jest krajem gdzie wszystko sie dokumentuje z,zdaje raporty,nagrywanie itd,,,,moze bardziej intesywniej ,planowanie podatkowe bedziesz musial miec bo za duzy podatek bedziesz placil(tez nie problem) nie napisales w jakim miescie jest praca,,,to troche istotne bo na polnocy nie jest tak proste ,ze wzgledu na klimat(tylko zima i lato) ,,,i niepracujaca zona szalu dostanie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 12:03
Ew_sa ma racje,ja wyszlam z zalozenia ze Ty Dokto
juz dogadales sie z konkretnym szpitalem,bo pisales ze masz propozycje pracy w chyba 40-to tysiecznym miescie..
  Profil uzytkownika: alwa12     
doktok


Wpisów: 5
Od: 2016-01-07
2016-01-08 12:52
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, tak jak pisałem, próbuję racjonalnie podjąć decyzję, co nie jest proste, bo jednak jest dużo niewiadomyc, a na pewno jeszcze więcej rzeczy, o których nie pomyślałem.
Więc tak, miejscowość Kalmar, zrekrutować próbuje mnie polska firma na P. Kontrakt ma być podpisany ze szpitalem, dostałem przykładowy po angielsku i jest tam mowa o 6 mies okresie próbnym.
Przedstawiono mi to tak, że kwoty zacytowane wcześniej to jest propozycja szpitala nie podlegająca negocjacji (czy faktycznie?) bo wynikająca z widełek szpitala. Była mowa o kosztach przeprowadzki, które pokrywa szpital, i które proporcjonalnie miałbym zwrócić jeśli przestanę w szpitalu pracować przed upływem trzech lat (tylko rozmowa, nic na papierze).
Specjalizację, o ile wiem, mam uznaną w całej UE jak każdy polski lekarz.
Nie jestem niestety chirurgiem (na szczęście ) jestem po internie i drugiej specjalizacji tzw. szczegółowej.

Będę rozmawiał na miejscu z oficjelami szpitala (o ile się zdecyduję, rzecz jasna)- myślę, że wtedy będzie moment na negocjacje - ale czy to jest przyjęte w tym kraju (który tak odmienny jest - wciąż to piszecie ?). Oczywiście walczyć o swoje zawsze trzeba, ale z drugiej strony nie chciałbym popsuć czegoś na wstępie. Z trzeciej zaś strony, do wyjazdu nic mnie nie zmusza, i to oni przyszli do mnie (w sensie P.).

A na serio - czy to realne/przyjęte - pytać o pokrycie kosztów mieszkania przez szpital (ew jakieś mieszkanie lekarskie w szpitalu - tak mieli moi znajomi wyjeżdżający do DE - na początku zanim stanęli na własnych nogach). Podatek wyszedł mi wg kalkulatora 34.5%. Będę wdzięczny za ew podpowiedzi o co pytać i czego ew oczekiwać, a czego unikać w pierwszej rozmowie ze Szwedami .

Ach, jeszcze kwestia dyżurów (to do kolegów lekarzy) - w PL od kilku lat sobie odpuściłem SOR i izby przyjęć (bo nie muszę), i nie mam ochoty w coś podobnego się ładować w SE. Czy można się nie zgodzić na dyżurowanie pracując w szpitalu?

Czy moglibyście podać, gdzie najlepiej szukać ofert wynajmu mieszkania? Mam 2 dzieci, czyli raczej 4 pokoje a nie 3.

jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi
  Profil uzytkownika: doktok     
doktok


Wpisów: 5
Od: 2016-01-07
2016-01-08 13:12
zapomniałem jeszcze o jednej sprawie napisać. Mam propozycję kursu językowego w PL, do poziomu B1, potem mam uczyć się dalej i zdać B2 (wg P. to kwestia 1-2 mies). W tym czasie (do zdania B2) - pracuję 32h/tydz i mam 80% pensji - niby logiczne, ale czy to spotykane rozwiązanie?
  Profil uzytkownika: doktok     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-08 14:08
mieszkanie to niech tobie zalatwia,...porozmawiaj z firma,,,,powinni zalatwic,watpie wogole zeby byly problemy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2016-01-08 14:15
Jezyk – w zasadzie wymagane jest C1 w europejskiej skali, z tego co wiem niektore szpitale akceptuja B2. Tak na prawde to musialbys dowiedziec sie wszystkiego na miejscu czyli w wydziale personalnym szpitala. Nie wiem na ile polska firma jest firma serio ale kto pyta nie bladzi. Czy wiesz kto zalatwia Tobie szwedzka legitymacje lekarska? Razem z ta legitymacja otrzymujesz liste z wymaganymi kryteriami. To musisz zalatwic osobiscie albo przez firme rekrutacyjna.
Rozumiem ze kurs B1 zalatwia firma P w Polsce a kurs wyzszy przechodzisz juz w Szwecji, czesciowo na koszt szpitala, dwa miesiace to dosc optymistycznie ale nie niemozliwe.
Nie slyszalam o szpitalu majacym swoje mieszkania albo pokrywajace koszty mieszkania (przy tej pensji?). Zawsze mozna sie zapytac ale dlatego mowilam o tym ze najlepiej praktyczne rzeczy zalatwiac bedac samemu na miejscu. Nie jest pewnym ze bedziesz pracowal w szpitalu w Kalmar, to moze byc szpital w Oskarshamn lub Västervik. Porozmawiaj jeszcze raz z firma rekrutacyjna wychodzac z zalozenie ze chcesz wyjechac. Moim zdanime dopoki nie zdasz pierwszego poziomu jezykowego nie dojdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej w szpitalu.
Dyzury sa wg grafiku i ich nie unikniesz tak jak i dyzurow na pogotowiu (SOR?), nie ma ich jednak tak wiele. Sa tez dyzury dodatkowe (na polecenie ktore nie musisz zaakceptowac) i te sa bardzo dobrze platne. Ale ogolnie lekarze pracuja mniej (jak chca) niz w PL. No i za lepsze pieniadze. Poczatki jednak sa bardzo trudne bo i system jest inny, i organizacja, i kutura. Zwroc uwage ze pisze o innej kulturze czy systemie nie o takowych lepszych lub gorszych. Sluzby zdrowia diametralnie roznia sie praktyka we wszystkich krajach i to wymaga duzej elastycznosci od kazdego lekarza/pielegniarki/dentysty/fizjoterape uty ktorzy zmieniaja kraj.
Moja rada: zacznij konkretne rozmowy z tymi ktorzy sie do Ciebie zwrocili i moze skontaktuj szpital w Kalmarze przedstawiajac osobiscie Twoja sytuacje jako skladajacego podanie o prace u nich pytajac o kryteria ktore musisz wypelnic. Na tym etapie nie jest istotna pensja, locum, szkoly dla dzieci. To sa rzeczy pozniejsze.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 14:27
Nie jestem lekarzem,zbyt dlugo tu mieszkam i nie znam
nowych ukladow miedzy polskimi firmami ze Szwecja.
Pracuje w sluzbie zdrowia i widze ze kazdy lekarz ma sie dobrze,a ci polscy co tu przyjechali po jakims czasie tez sobie chwala.
Nie zgadzaj sie na 55000, tylko na te 66000/mies.lub
wiecej.To oni przyszli do Ciebie i masz specjalizacje.
Kalmar dobre miasto.Wynegocjuj mieszkanie.

Dobrze by bylo zeby Columbus sie odezwal,no i ew_sa
tez jest oblatana. Pozdrawiam i napewno utrzymasz sie
z 4-ro osobowa rodzina.Pierwszy rok to duzo pracy,ale
potem tylko z gorki..
Acha,te dyzury o ktorych w nocy pisalam sa w szpitalu
a nie w osrodkach rejonowych. To szpital Cie zatrudnia
a nie osrodek zdrowia= Vårdcentralen.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 14:36
Ew_sa napisala ze nie unikniesz dyzurow na pogotowiu
ma racje,tylko dodam ze to dydzury w szpitalu na tzw.
ostrym pogotowiu/akuten/.Lekarz w Szwecji nie jezdzi
karetka do chorego.Predzej samolotem jesli jest taka
potrzeba,ale to tez sporadycznie.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-08 14:41
Lepszego miejsca do zamieszkania w Szwecji nie ma.
Piekne uniwersyteckie miasteczko , zwyciezca konkursu miasto turystyczne Szwecji 2015. Gdyby mnie ktos zapytal, gdzie chcialbym mieszkac ,to Kalmar jest nr 1
Twoje dzieci beda szczesliwe, bo to przyjazne dzieciom miasteczko. Troche teraz spaskudzone przybyszami z innej czesci swiata,ale mysle ,ze sie z tym uporaja.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 15:03
"wynegocjuj mieszkanie"...mam na mysli by szpital pomogl
Ci w szybkim zalatwieniu dobrego mieszkania blisko miejsca pracy.
Tu jest krewa z mieszkaniami,czyli dlugie kolejki.
Szpital moze to przespieszyc,a raczej zalatwic od reki
z firma mieszkaniowa.
  Profil uzytkownika: alwa12     
doktok


Wpisów: 5
Od: 2016-01-07
2016-01-08 15:26
Formula jest taka, ze najpierw spotkanie na miejscu, jak mnie zaakceptuja to umowa ze szptalem i 12 tyg kurs w PL, po ktorym mam b1. Potem jak pisałem. Firma to paragona, od kilku lat na polskim rynku, chyba sa powazni. Tez mialem watpliwosci czy te 3 mies to nie za krotko, wg firmy dadza rade mnie nauczyc.
Dyzury mnie troche zniechecaja, chyba się rozleniwilem.
Radzicie tlumaczyc umowe na polski? Ma byc po angielsku w ktorym sie komunikuje, ale prawniczy jezyk... To i rodzimy bywa niezrozumialy.
Co do przybyszy z innych stron swiata, to glownie dlatego martwie sie o szkole dla syna.
  Profil uzytkownika: doktok     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-08 15:29
Wynegocjuj ,to grypsera ze srodowiska sprzataczek ,wbijaczy gwozdzi. Wsrod lekarzy sa inne relacje. Zarobki okreslone sa ukladem zbiorowym ,ile dostanie zalezy od specjalizacji . Na poczatek wystartuje z dolnych rejonow widelek ,gdyz to jest zdrowe w relacjach z innymi, na tym samym poziomie,ktorzy dluzej pracuja. Mieszkania sie nie targuje ,tylko pyta , we wlasnym zakresie ,czy moze pracodawca przewidzial mozliwosc pomocy. Zreszta lekarz wsrod lekarzy, nie bedzie mial strasznych problemow ze znalezieniem odpowiedniego lokum.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2016-01-08 15:43
Nie musisz tlumaczyc umowy ,bo nie napisza ci umowy z przekretem, gdyz zaklady opieki medycznej posiadaja umowy zbiorowe ze zwiazkami,a to jest gwarancja. Jakiekolwiek rozmowy na temat wynagrodzenia rozpoczynaja sie po okresie probnym. Ty sam siebie uplasujesz na jakim poziomie jest twoja wiedza i umiejetnosci, majac jako punkt odniesienia innych lekarzy. Rozumiem ,ze to jest propozycja pracy bez posrednikow?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2016-01-08 16:11
Umowy nie musisz tlumaczyc jezeli wystawiona jest przez szpital.
Co do przybyszow z innego swiata to proponuje isc na kurs: zycie w demokracji. Zapewniam cie ze spotkasz wielu wsrod lekarzy, szwedzka sluzba zdrowia nimi stoi. Wielu z nich jest znakomitymi specjalistami. Innych tez spotkasz, juz nie takich fajnych. Spotkasz rowniez wielu dobrych lekarzy z Polski ale i innych Polakow, pijanych, pobitych, nie wiedzacych gdzie sa i skad sie tu wzieli. Kazda nacja sklada sie z wielu warst spolecznych. A jako lekarz skladales przysiege Hipokratesa, to nie sa tylko czcze slowa. Moze jednak lepiej zostac w domu, tam sami swoi i obcym wstep wzbroniony.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 16:24
Wacek dlatego ze zawsze konkretnie doradzasz i wiesz
o czym mowisz to Cie nie o........

Slowo negocjacja: rozmawiac,komunikowac,ukladac sie
z druga strona...itp.

Wyzej wyjasnilam co mialam na mysli uzywajac slowa
"wynegocjuj"

A tak nawiasem to dzis kazda kobieta powinna wiedziec
do czego mlotek sluzy. Mam cicha nadzieje ze Ty tez wiesz do czego szmata sluzy.

Dlaczego wszystko-no prawie-kojarzysz z grypsera?
w tym przypadku negocjowac=targowac.
Nie jestem idiotka by lekarzowi polecac jarmark.
A i lekarz tez nie idiota i zrozumial moja mysl.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 16:45
Ew_sa polecialas po bandzie, czemu ?

W Szwecji lekarze nie skladaja przysiegi Hipokratesa

Lekarz ma sie trzymac obowiazujacego prawa
i tyle w temacie.

  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-08 16:45
http://www.paragona.com/pl /strona-glowna/

moze troszeczke od tematu,,ale ja zabardzo nie ufam firmom co wypozyczaja ludzi,dlatego ze ….wypozyczonym sie jest na jakis okres,(przewaznie nieokreslony) dzisiaj jest zapotrzebowanie jutro nie,to jest dzisiaj modne ze wypozuczasz pracownika i ma pracowac,niepotrzebujesz ,,,wynocha,,,,,,nie obchodzi nic urlop wolne itd,,,,twoim rzeczywistym pracodawca jest ,,,ParagonaAB i tam jestes zatrudniony a wypozyczony do kalmar ,lekarz to troche zaj…..zawod,,,ludzie sa i wscipscy zwlaszcza starsi cos nie tak i reklamacja ,nigdy sie nie zastanawialem na tym bo rzadko chodze ale dlaczego moj lekarz jest juz chyba 4 z koleji,w ciagu 2-3 lat,ostatnio jakas rumunka a przedtem ukrainka,i z zadna nie szlo sie dogadac (monitor pokazywali bo nie mogli sie doczytac co tam pisze), mnie to nie przeszkadza ale sa ludzie wymagajacy,,,,,, jak dostaniesz prace staraj sie o przyjecie na stale i jak z daleka od paragona AB
  Profil uzytkownika: black sabbath     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2016-01-08 17:24
doktok, jak czytasz do tej pory wypowiadaja sie osoby ktore orientuja sie czesciowo w temacie, nikt natomiast z polskich lekarzy bezposrednio nie wypowiedzial swojej rady/opini, a jest ich tutaj niemala liczba.

Moze jeszcze trwa dla niektorych okres swiat Bozego Narodzenia... prawdziwy "ruch" w SE zacznie sie wlasnie od jutra na drogach a w poniedzialek powrot do pracy na calego..... wiec miejmy nadzieje ze w przyszlym tygodniu ktos z lekarzy zabierze glos w dyskusji.

Z tych inf. ktore do tej pory przedstawiles o sobie ze jestes juz zmeczony obecna sytuacja, itp... uwazam ze musisz sam ocenic czy stac cie na probe podjecia pracy w SE, tutaj sie naprawde pracuje... obojetnie czy lekarz czy inny zawod

Jesli decydujesz sie na przyjazd do SE to na poczatek najlepsza altarnatywa bylo by zebys przyjechal sam bez rodziny i sam na wlasnej "skorze" przekonal sie co to za "raj" na szweckiej ziemi

Byc moze spotkasz wtedy kolegow polakow lekarzy ktorzy podziela sie wlasnymi doswiadczeniami z tamtych rejonow, albo i nie....

Wtedy bedziesz rozumial czy warta jest skorka za wyprawe dla Ciebie i calej rodziny





  Profil uzytkownika: columbus08     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5126
Od: 2011-05-25
2016-01-08 17:30
Forum dla lekarzy w Szwecji .
http://mlodylekarz.pl/inde x.php/pl/forums/zagranica/33954-szwecja

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-08 17:45
Columbus jak zwykle z otwarta glowa i z mysleniem
do przodu. Wesole po Swietach i dobrego Nowego Roku.

Doktot,poczekaj tak jak radzi C.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:08
Jesli Kalmar to moge ci troche napisac z wlasnych doswiadczen.
Kalmar jest uroczym, acz mimo wszystko prowincjonalnym miasteczkiem.
Co prawda jest tam uniwersytet, ale taki stworzony na sile i jak na razie nie ma on statusu.

Miasto przepieknie polozone (na pewno juz sprawdziles).
Blisko do wyspy Öland, z ktora jest polaczony dluuuuuuuuugim mostem (cudowne widoki, zwlaszcza rano i wieczorem gdy sie jedzie do i z pracy).

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:11
Jak prawie wszedzie w Szwecji sa szkoly komunalne i tzw friskolor, do ktorych ta na Esplanaden nalezy do tych lepszych.

Niezaleanie gdzie twoje dziecko pojdzie do szkoly, bedzie zmuszone nauczyc sie koegzystencji z innymi kulturami, poniewaz kazda szkola ma uczniow z innych kultur.

To samo dotyczy ciebie.

Jesli masz jakies uprzedzenia rasowe czy kulturowe to Szwecja nie jest dla ciebie odpowiednim miejscem na wykonywanie zawodu lekarza.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:17
Jak do tej pory polscy lekarze maja w se bardzo dobra renome i dobrze by bylo, aby tak pozostalo.

W swoim miejscu pracy napotkasz osoby z wielu kultur i bedziesz misial okazywaz taki sam respekt i pani sprzatajacej i swojemu koledze lekarzowi.

Tutaj nie jest jak w Polsce, ze pan doktor to jak jakis bòg
A dzieci pana doktora sa tak samo traktowane jak kazde inne dziecko i nie wolno w zaden sposob faworyzowac uczniow.

Twoje dziecko pojdzie do szkoly po roku w klasie wyrownawczej, gdzie bedzie uczyl sie jezyka szwedzkiego.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:23
W tej klasie beda uczniowie z innych kultur, najprawdopodobniej teraz z Syrii.

Ten rok bedzie rokiem pelnym nowych doswiadczen dla twojego syna.

To, jakie wartosci bedziesz mu przekazywal (przekazywali jako rodzice) i czego uczyl podczas tego czasu, zalezy od was jako rodziny.

To, czy bedziecie wychowywali rasiste czy mlodego czlowieka z otwartego i tolerancyjnego, zalezy od was.
  Profil uzytkownika: Lunab     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2016-01-09 09:24
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:30
Zarowno ty, jak i twoje dziecko, bedziecie tutaj tak samo obcymi, jak i inne narodowosci.

Co prawda z Europy (i to bliskiej), ale jdnak bardzo odmiennej kulturowo.

Dlatego warto jest byc tutaj cala rodzina, aby czuc bliskosc i wsparcie od swoich najblizszych.

Bez rodziny szybko mozesz sie zamienic w mechanicznego robota, bo takie jest tutejsze spoleczenstwo (z wyjatkami oczywiscie).

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:35
W Kalmarze jest bardzo trudno o mieszkanie.

Szpital w Kalmarze ma mozliwosci zakwaterowania i tego mosesz sie domagac.

Dla calej rodziny mozesz domagac sie mieszkania minimum 3-4 pokojowego.

Jesli przyjedziesz sam i pozniej bedziesz chcial cos wiekszego dla calej rodziny to najprawdopodobniej bedziesz musial sobie szukac na wlasna reke.
Bedziesz juz w miare ustabilizowany i znajacy szwedzkie realia, dlatego szpital nie bedzie juz cie wspieral tak, jak teraz na poczatku.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:37

Pamietaj, ze najlepsza pozycje do negocjacji masz wlasnie teraz. na samym poczatku.

Za rok, dwa wszystko moze sie zmienic.


  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:48
Okres probny 6 mies. jest obecnie powszechnie stosowanym "zabiegiem" na rynku pracy w se.

Podczas tego okresu pracodawca moze wypowiedziec ci prace w kazdej chwili, nawet nie podajac powodu wypowiedzenia.

To samo mozesz zrobic ty.

Wazne, abys dokladnie zapoznal sie z trescia umowy z firma rekrurujaca, a dokladnie, co wiaza cie z ta firma itp.

Sprawdz, kto jest twoim wlasciwym pracodawca, szpital czy wlasnie ta firma.

To sa zupelnie dwie rozna sprawy.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:52
Tak jak juz wyzej pisalam, wyglada na to, ze ta firma posredniczaca chce cie zwiazac dluzszym kontraktem.

(Nic w tym dziwnego, robia to wszystkie tego typu firmy).

Sprawdz dokladnie konsekwencje ewentualnego zerwania/odstapienia od umowy z nimi (bo umowe chyba bedziesz mial z ta firma a nie ze szpitalem).
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 09:59
Co do negocjacji to tez jest wazne, abys wiedzial, z kim wlasciwie mozesz negocjowac.

Jesli nie da sie negocjowac pensji to mozesz probowac negocjowac inne wazne sprawy, np mieszkanie, ktore pokrywa pracodawca.

Spotkanie ze szpitalem bedzie mialo najprawdopodobniej cel osobistego poznania ciebie i po prostu wyczucia, jak sie z toba rozmawia, jaki dajesz feeling itp.

Nie sadze, abys mial wtedy mozliwosci jakichc negocjacji, jesli twoim pracodawca jest firma posredniczaca.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 10:04
Znajomosc celu i warunkow spotkania ze szpitalem jest wazna, poniewaz sa specjalne kody i zasady takiego spotkania.

Te kody zaleza m in od tego, kto jest twoim pracodawca.

Np proba podwyzszenia zarobkow w tej sytuacji moze byc powaznym bledem, jesli twoim pracodawca jest firma posredniczaca.

Szwedzi sa bardzo wyczuleni na nielojalnosc i cos takiego moze byc na taka nielojalnosc uznane.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 10:11
Podsumowujac:

Dokladnie rozpoznaj, who is who.

Podkreslam to, poniewaz z tego co piszesz, jeszcze tego nie wiesz.

Ja przypuszczam, ze twoim pracowadca bylaby firma P.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2016-01-09 10:13
To be continue....later
  Profil uzytkownika: Lunab     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-09 11:22
Znajomosc celu i warunkow spotkania ze szpitalem jest wazna, poniewaz sa specjalne kody i zasady takiego spotkania.

co ty pierd…dziewczyno? on ma innego pracodawce,szpital go nie zatrudnia tylko wynajmuje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
tomekiz


Wpisów: 3
Od: 2013-12-14
2016-01-09 15:07
A jaką masz podspecjalizację?
  Profil uzytkownika: tomekiz     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2016-01-09 18:58
"A jaką masz podspecjalizację?"

Wypadalo by zebys i w tym sie podszkolil bo niedlugo bedzie i tu potrzebne :

http://www.tvn24.pl/wiadom osci-ze-swiata,2/incydent-w-rosyjskim-szp italu-lekarz-zabil-pacjenta,609405.html
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2016-01-09 19:26
  Profil uzytkownika: black sabbath     
wille2


Wpisów: 24
Od: 2009-04-24
2016-01-09 21:52
black sabath,przemilcz troszke,poczekaj,zabierz glos w innym watku.Daj sie wypowiedziecdla Lunab,ona najmadrzejsza w kazdej kwestii,Tobie tez duzo nie brakuje do niej. jest duzo watkow ktore specjalnie ktos wrzuca a Wy sie pienicie ,a resta czyta i sie smieje z Was.
  Profil uzytkownika: wille2     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13920
Od: 2015-10-25
2016-01-11 13:26
jeśli chcesz poważnie pogadać, to zostaw maila.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
doktok


Wpisów: 5
Od: 2016-01-07
2016-01-12 13:40
Bardzo dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji, dały mi do myślenia w paru kwestiach.
Rzeczywiście wyjaśnić muszę sprawę kontraktu.

@Pikowany_Kon: email widoczny w profilu, ale na wszelki wypadek: "mójloginztegoforum"@outlook.com
  Profil uzytkownika: doktok     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-14 00:44
Idioci profanuja pytajacego i robia burdel swoimi wpisami,a potem po x latach w tym kraju zebrza tu
na Forum o kontakt z polskim lekarzem-srajcie sobie
dalej do wlasnego ogrodka.

przepraszam ale nie wytrzymalam,jest sroda noc
mam nadzieje ze P.K pomoze realnie-szacunek Koniu,
a Pytajacemu powodzenia-(Dania jest lepsza)
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-14 00:53
Uzylam formy "wy" majac tylko i wylacznie na mysli jedna osobe.....
ktora umie sie dwoic i troic.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13920
Od: 2015-10-25
2016-01-19 22:20
alwa...z całym szacunkiem, jesteś tylko pielegniarka, nie wypowiadaj się jako lekarz...
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-20 05:52
Koniu,tez z calym szacunkiem,ale gdzie ja wypowiadalam sie jako lekarz ???

Tak , jestem pielegniarka, i nawet to oficjalnie podalam
na Forum/svensk masterexamen,jezeli jestes juz
tak poruszony ,i x lat praktyki/, a wypowiadam sie
raczej dosc ostroznie.

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-20 06:01
ps.az przelecialam tutaj moje wpisy,by sprawdzic,
czy nie wysylam mylacych sygnalow.

Moj wpis z 01.08 kl.14,47 zaczyna sie Koniu :

"Nie jestem lekarzem..."- cos za szybko czytasz.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2016-01-20 06:03
kl.14,27
  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Życie w Szwecji -> lekarz specjalista - praca w szpitalu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony