Odwiedzin 37781259
Dziś 1582
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - kontrakt IT - Älmhult

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorkontrakt IT - Älmhult
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-01 15:27
Witam,

dostalem oferte pracy na kontrakt z dniowka 340eur, czytam na forum ostatnie wpisy i wyglada ze nie jest to zbyt wysoka kwota majac zone + 2 dzieci (5 i 7). Wyliczylem netto korzystajac z kalkulatora (https://rakna.net/berakna/ lon-efter-skatt/) i wyglada to tak:

Result: You get 36 974 per month after tax
Employer 18 852 SEK / month
Municipal tax 12 412 SEK / month
Jobs forwards -2 299 kr / month
County Tax 6833 SEK / month
State tax 4990 SEK / month
Church dues 1090 SEK / month
Balance 36 974 SEK / month
Total tax 38.4%

Tylko nie mam pewnosci czy takie same stawki sa przy dzialanosci gospodarczej, moze ktos potwierdzic? Zostalem tez poinformowany ze jest czesciowe zwolnie z podatku dla osob z dzialki IT max na okres 3 lat (ok 20%). Czy ktos z tego korzystal ? Chcialbym policzyc realne netto no i zobaczyc czy zarobki sa wystarczajace do normalnego zycia

z gory dziekuje !
  Profil uzytkownika: hubertzw     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-12-01 19:05
To jest oferta pracy (zatrudnienie), czy Twoja firma bedzie podwykonawca, bo raz piszesz tak raz tak?
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-12-01 19:08
Bo jezeli bedziesz tu zatrudniony, to to rozliczenie sie pewnie zgadza, a jezeli masz swoja wlasna dzialalnosc gospodarcza, to fakturujesz i sie rozliczasz jak zwykle.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-12-01 19:08
Ponad trzy klocki dziennie, to obojetnie czy jako firma czy zatrudniony bidy nie bedzie klepal.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-01 20:50
dzialalnosc, czyli bede fakturowal

w miedzyczasie znalazlem ten 'tax relief' (podatek placony tylko od 75% zarobku)

http://skatterattsnamnden. se/forskarskattenamnden/summaryinenglish/ taxreliefforforeignkeypersonnel.4.383cc9f 31134f01c98a800018147.html

nie wiem tylko czy szwedzki zus jest kosztem i czy wyliczam podatek po odjeciu zus od calej kwoty?
jakie sa stawki w Szwecji?

  Profil uzytkownika: hubertzw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-12-01 21:23
O ulgach podatkowych ,ktore znalazles nie mam pojecia. Szwedzki ZUS nie jest kosztem uzyskania. Jako szwedzka firma licz 50% dla ciebie,50 % dla panstwa (w tym ZUS)
Do pierwszego progu podatkowego. To sa przyjemne pieniadze do przytulenia ,nie mozesz polegac na tym co ci ktos na forum napisze, znajdz doradce. Moze rozpocznij fakturowanie jako polska firma,pozniej przejdziesz na szwedzka?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-01 21:32
fakturujac z PL nie uzyskam prawa do tych 25% wolnych od podatku, to jest tylko jak jestes na miejscu w SE

te 50% jak jest dzielone na zus i podatek: 25/25, 30/20? chcialbym jakos wyliczy ten obnizony podatek
  Profil uzytkownika: hubertzw     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2015-12-01 21:44
hubertzw, w SE tak co do korony nie wyliczysz jak na Twoj poczatek...

Duzo zalezy w jakiej komunie bedziesz mieszkal i jakie tam obowiazuja stawki procentowe w koncowym rozliczeniu podatkowym ktore beda Cie obowiazywaly

Poza tym jesli bedziesz fakturowal za wykonana prace to obowiazywac bedzie Cie tzw F-skatt ktory bedziesz musial placic co miesiac jako preliminarny...

Jesli bedziesz tez jednoczesnie zatrudniony to jest tzw
FA-skatt.....




  Profil uzytkownika: columbus08     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-12-01 21:47
Church dues 1090 SEK / month
tylko dla czlonkow szwedzkiego kosciola
by to placic musisz sie zapisac
  Profil uzytkownika: iza     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-01 22:27
@columbus08 - w temacie napisalem miejscowosc gdzie bede pracowal: Älmhult, nie , nie bede zatrudniony


probuje to wyliczyc na tej stronie http://www.lonestatistik.s e/lon-efter-skatt.asp/action/1

Salary before tax (gross) 66 000 SEK
Tax (Table 33) - 26 742 SEK
which municipal (- 14 098 SEK)
which county tax (- 7289 )
which state tax (- 5355 )
Burial - 224 SEK
Salary after taxes (net pay) 39 034 SEK


tylko nie wiem czy to dotyczy tylko pracownikow etatowych czy dzialanosci tez, rozumiem ze nie wylicze do korony kwoty netto ale chcialbym znac ja w przyblizeniu aby moc podjac decyzje czy przyjac ten kontrakt czy zostatac tam gdzie teraz jestem, rekruter z ktorym to omawiam powiedzial ze netto bede mial okolo 5200 eur netto miesiecznie, ale jakos nie moge sie tego doliczyc, raczej wychodzi cos ok 4000eur

@Iza - za kosciol jednak podziekuje


jeszcze jedno pytanie, czy bedac na dzialalnosci ubezpieczenie zdrowotne pokrywa cala rodzine?


  Profil uzytkownika: hubertzw     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2015-12-01 22:53
hubertzw, w SE obowiazuje szwecka krona, wiec Twoje porownania z euro nie sa wlasciwe...

Obowiazywac bedzie Cie F-skatt, wiec tak jak Wacek wczesniej wspomnial preliminarnie policz 50% dla Ciebie

Jak na poczatek masz duze oczekiwania ale radze przyjechac samemu i zorientowac sie jaka jest rzeczywistosc na poludniu Szwecji.......

Poza tym wspominasz o stawce godzinowej, wiec jest tu tez duzy znak zapytania ile bedziesz mial godzin GWARANTOWANYCH za ktore wystawisz fakture, jak bedziesz "traktowany" za godziny dodatkowe/nadliczbowe poza umowa....


Jest duzo w Twojej sytuacji do wyjasnienia, raczej z osoba z tamtej komuny
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2015-12-01 22:58
....dostalem oferte pracy na kontrakt z dniowka 340eur

..przepraszam nie stawka godzinowa a dniowka 340 euro

W jakiej walucie bedziesz wystawial faktury?
  Profil uzytkownika: columbus08     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-01 23:04
zakladam ze w SEK ale negocjacje sa w EUR, firma rekrutacyjna jest z UK i moze wola rozmawiac o EUR zamiast o SEK

zadnych nadgodzin, kontrakt z dzienna stawka x 21
  Profil uzytkownika: hubertzw     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2015-12-01 23:46
... .kontrakt z dzienna stawka x 21...

W SE szwedzi lubia duzo swietowac wiec te 21 dni roboczych nie zawsze sa w miesiacu.. tutaj masz wstepne czerwone dni w SE w 2016
http://www.dinstartsida.se /kalender/helgdagar/?datum=2016-12-01

tutaj liczy sie ze miesiac ma srednio 4,3 tygodni x 5 dni roboczych to wychodzi 21,5 dni w miesiacu x 340 euro to jest 7310 euro miesiecznie

jesli juz, to negocjuj o stala miesieczna sume i od razu w SEK
  Profil uzytkownika: columbus08     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-02 00:13
tylko nadal nie wiem ile jest to netto, od tego zalezy czy przyjme ta oferte czy nie, rekruter powiedzial ze powinno byc ok 5200eur na reke ale po rozmowie z Wami widze ze jest to niemozliwe, nawet z tym obnizonym podatkiem. Musze chyba go zapytac jak to wyliczyl.
Dzieki wszystkim za wyjasnienia !
  Profil uzytkownika: hubertzw     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-12-02 00:54
policz sobie na mieszkanie 800-900 euro, chociaz moze tam na wiosce to za 700 euro znajdziesz..


"bedac na dzialalnosci ubezpieczenie zdrowotne pokrywa cala rodzine?"
bedziesz mial firme szwedzka czy polska?

ubezpieczenie zdrowotne jest dla osob posiadajacych szwedzki numer personalny i jest osobiste.
ty swoje, zona swoje, dziecko swoje.

nie wiem czy na polska firme daja szwedzki numer personalny, raczej nie.

szwedzka firme mozna otworzyc wypelniajac papiery online. koszt 900 kr
https://www.verksamt.se/st arta/starta-och-registrera-ditt-foretag/e nskild-naringsverksamhet

info po ang
https://www.verksamt.se/en /web/international/home

ogolnie to ja bym chyba wziela kogos do pomocy
(wacek dobrze ci radzi w tym temacie...)
http://www.poloniainfo.se/ firmy/index.php
http://www.poloniainfo.se/ bazar/ogloszenia-w-szwecji/8/uslugi-oferu je


columbus pisze "w SE obowiazuje szwecka krona"
nie wierz mu... u nas jest krona szwedzka
  Profil uzytkownika: iza     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-12-02 01:12
Podejrzanie mi to wyglada.
Firma rekrutacyjna z UK rekrutuje ciebie z Polski do Szwecji, w branzy, w ktorej Szwecja przoduje w swiecie....?
No chyba ze jestes jakims wyjatkowym ekspertem, z wyjatkowymi referencjami, np od samego Gates`a....

Sprawdz dobrze te firme z UK.
Jesli wymagaja od ciebie jakiejs oplaty za usluge to jest to czerwona flaga.

Upewnij sie rowniez, czy wszystko rozumiesz.
Oferta pracy w firmie w Szwecji czy oferta podwykonacza?
Bo to jest kolosalna roznica, zarowno jesli chodzi o zarobki, jak i warunki pracy.

Zalozenie szwedzkiej firmy w Szwecji jest oblozone pewnymi warunkami, o ktorych juz bylo wiele razy tutaj pisane.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-12-02 01:26
Firmy rekrutujace zwykle maja w swojej ofercie mozliwosci kwaterunkowe. Byc moze jest taka mozliwosc rowniez w twoim wypadku.
Jest to wazne szczegolnie teraz, gdy ogolna sytuacja mieszkaniowa w Szwecji jest katastrofalna.

  Profil uzytkownika: Lunab     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-12-02 11:44
hubertzw, Ty zle myslisz.

1. To nie Ty osobiscie dostajesz te 340 euro dziennie, tylko Twoja firma. Co firma z nimi zrobi, to sprawa firmy.

2. Firma ma swoje koszty, bo np. ekonomie, deklaracje podatkowe, rozne sprawy papierkowe i prawne, itd. dobrze, zeby ktos Ci zrobil. Te koszty zaleza od tego jak droga/tania pomoc sobie znajdziesz.

3. Ile firma placi swoich podatkow zalezy od rodzaju firmy, gdzie firma jest zarejestrowana (PL, SE, UK?), itd.

4. W Szwecji sa rozne progi podatkowe i placisz stopniowo wiecej podatku im wyzsza masz pensje. W Twoim wypadku na pewno wiele bardziej by sie oplacalo, gdybys sam wyciagal pensje nie wyzsza niz jakies 36000kr brutto na miesiac a dodatkowo zatrudnil w firmie zone, ktora by dostawala reszte. Dwie nizsze pensje brutto daja wiecej pieniedzy w portfelu niz jedna wyzsza, bo nie bedziesz placil state tax a dodatkowo zonie sie liczy do emerytury.

5. Jezeli masz szwedzka firme "AB", to mozesz czesc zyskow firmy wyjac nie jako pensje, tylko jako sume od ktorej placisz tylko 20% podatku.

6. Rzeczy, ktore mozesz umotywowac, ze sa Ci potrzebne do firmy, np. sprzet komputerowy, artykuly biurowe, telefony, abonamenty, itd. mozesz kupic na firme, co Ci w praktyce wyjdzie o wiele taniej niz jakbys kupowal za opodatkowane pieniadze.

...itd itp.

Wiec naprawde trudno jest komukolwiek powiedziec cokolwiek o tym, ile Tobie zostanie netto po tym, jak firma bedzie fakturowac za 340 euro dziennie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
hubertzw


Wpisów: 7
Od: 2015-12-01
2015-12-02 12:02
@Lunab - nie jestem teraz w PL, tylko w Bratyslawie ale nie ma to znaczenia, bedac kilka lat temu w PL tez mialem prace gdzie proces rekrutacyjny byl prowadzony przez rekrutera w UK, tak to dziala w IT

@iza - dzieki za wyliczenia, dzialalnosc musi byc zarejestrowana w Szwecji

@kajetan - widze ze sprawa samozatrudnienia jest bardziej zlozona niz w PL, ale jest tez duzo plusow jak np zatrudnienie zony, co jest w PL niedozwolone

Otrzymalem informacje ze jest agencja w Szwecji ktora wspolpracuje z Ikea i jej kontraktorami ktora pomaga w zakladaniu dzialalnosci, wiec na pewno sam z tym nie zostane. Postaram sie skontaktowac z nimi zanim podejme decyzje aby przedstawili jaka forme najczesciej praktykuja


dziekuje wszystkim za pomoc, milego dnia !

  Profil uzytkownika: hubertzw     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2015-12-02 12:02
.....po kolejnych jego wpisach/komentarzach na 100% temat "podpucha" ktorego juz jakis czas nie bylo na tym forum...

Jza a ta korone szewcka jak ja zwal/pisal to to samo g..no
  Profil uzytkownika: columbus08     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-12-02 12:36
"widze ze sprawa samozatrudnienia jest bardziej zlozona niz w PL, ale jest tez duzo plusow jak np zatrudnienie zony, co jest w PL niedozwolone"

Tu tez nie wiem czy w kazdym rodzaju dzialalnosci mozna zatrudniac czlonkow rodziny. Tak czy inaczej, wybieranie wysokiej pensji przez jedna osobe jest bez sensu, bo po jakims tam pulapie prawie wszystkie zarobione pieniadze ida na podatek.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Życie w Szwecji -> kontrakt IT - Älmhult
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony