Odwiedzin 37799374
Dziś 3151
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Potrzeba pomysłów kreatywnych na znalezienie pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPotrzeba pomysłów kreatywnych na znalezienie pracy
akil


Wpisów: 123
Od: 2009-10-04
2015-10-22 00:32
Hej,

Potrzebuje pomysłów kreatywnych na sposoby jak znalezc prace. Moja sytuacja wyglada tak, ze od jakiegos czasu nie moge znalexc pracy w Sztokholmie. Jako, ze 'pochodze' z dosc specyficznej branzy i nie znam szwedzkiego 'flytande' ani na poziomie biznesowym zdaje sobie sprawe, że moze to potrwac dluzszy okres czasu. Niemniej jednak wydaje mi sie, ze to juz troche za dugo, wiec moze w rzeczywistosci kiepsko sie do tego zabieram - stad cala ta sytuacja. Dlatego chcialbym sie was poradziec - w szczegolnosci tych, ktorzy przeszli ten okres poszukiwania pracy w Szwecji i maja w tym doswiadcznie, zeby podsuneli mi moze jakies rozwiazanie. Ja probowalem nastepujacych opcji:

- Arbetsförmedlingen - jasna sprawa jestem zpaisany, rozmiawialem z Pania, ktora mnie prowadzi itd. Pracy mi nie dadza, to jest jasne. Ale zarejestrowany jestem. Poza tym moje dane oraz CV jest w ich bazie, wiec chociazby po to sie oplacalo.

- portale - poczawszy od Arbetsförmedlingen, LinkedIn, jobbsafari, metrojobb, monster, przez blocket, manpower, indeed i troche mniej waznych na ktorych oferty sie czasem powtarzaja tez DONE. Polonieinfo, poloniusza i inne takie tez sprawdzam

- Wyszukiwanie jobportali gdzie mozna logowac CV i czekac, zeby sie odezwali do mnie (a czemu nie sprobowac) tj. Uniflex, AkademicWork, Addeco, PagePersonell - jest rowniez DONE

- Spontaniczne wysylanie CV do roznych firm (czasem tez na ogloszenia, co do ktorych nie zupelnie mialem kwalifikacje - bo moze kolezance ktos pokaze, ktora akurat potrzebuje kogos takiego jak ja) poczawszy od wiekszych korporacji takich jak IBM, Samsung, Asus, Ericsson czy Sogeti a skonczywszy na tych mniej z mojej branzy jak Lidl, Bauhaus, Adidas, H&M (na rózne stanowiska), rozne restauracje (tak, tez diskare jesli ktos ma watpliwosci), a ostatnio nawet sprzatania i miejscowki z kebabem, itd. W tych branzach akurat nie mam doswiadczenia, poza tym moje CV w ogole nie jest pod takie rzeczy, ale probowac trzeba, bo to nic nie kosztuje. Poza tym w wtedy pisze w personlig brev, ze pomimo braku doswiadczenia powinni mi dac szanse, chociaz na interviu - tez DONE.

- Portale spolecznosciowe - LinkedIn (zapraszanie rekroterow do znajomych ot tak - moze akurat trafie na tego jednego, ktory mnie zrekrutuje), Facebook ( grupy dla poszukujacych prace, wiec oglaszac sie mozna), tez DONE. Sam nie wiem, czy Tweeter to jest dobry target poza tym nie jestem heavy userem, wiec nie mam tam kontaktow zadnych.

- Rekryteringsträff - zaczynam chodzic, sam nie wiem na ile realnie Ci pracodawcy szukaja kogos. Czasem mam wrazenie, ze poprostu robia sobei reklame albo ktos im kazal tam przychodzic. ale milo, ze poswiecaja swoj czas - jak by ni ebylo mogliby siedziec w domu i ogladac TV.

- skonczywszy na rozczajaniu wlasnej firmy. Bo skoro nikt mnie nie chce zatrudnic (jak narazie), to moze bym zatrudnil sie sam i pracowal na swoim. Przeciez tysiace osob to robi i zyja. Poza tym ja nie musze od razu zarabiac 40 tysiecy miesiecznie. Tu brakuje troche kapitalu i kontakow, wilanach zalozenia swojej firmy to szczerze powiedziawszy odechcialo mi sie tego bardzo szybko. NIe chodzi mi o to, zeby mnie zachecala albo cos, zeby powiedziala jakie sa opcje dofinansowania, albo opowiedziala jaki to jest proces, ale mogla by przynajmniej nie pokazywac cala swoja osoba ze to jest kiepski pomysl i powtarzac w kolko 'du vet att det är jätte kompetetiv område'. Tak wiem ale to nie o to chodzi.

Tego probowalem. Nie probowalem chodzenia od firmy do firmy i zostawiania CV na recepcji, bo nie wiem czy Pani z recepcji przekaze CV managerowi, tak zeby on na to looknal (jakiemukolwiek - nie bede wybrzydzal). A nawet jesli to nie wiem, czy maja taki dzial zeby mnie do niego zrekrutowac. Moglbym dzwonic do kazdej firmy ale raczej mi nie pozwola sie umawiac z managerami, tak zeby sie moc sprzedac choc przez chwile. CZY MYSLICIE, ZE TO REALNIE SIE SPRAWDZA I WARTO ???

I teraz tak ... od jakichs 2-3 tygodni mam takie wrazenie, ze jestem za malo otwarty na nowe opcje poszukiwania pracy. Ze mozna inaczej, lepiej i byc bardziej pomyslowym w tym wszystkim. Bo to co wypisalem wyzej, to sa takie utarte szlaki, wzory powtarzalne przez wszystkich. Poprostu mam wrazenie, ze mozna inaczej, tylko nie zabardzo wiem jak

I tutaj was prosze o pomoc, jak jeszcze w Szwecji mozna szukac pracy? Gdzie sie udac? Jak probowac dojsc do pracodawcow, zeby byli zainteresowani? Jak z biernie poszukujacego prace i liczacego, ze moze ktos zoabczy moje CV i bedzie na tyle uprzejmy, zeby mnie zaprosic do siebie i poswiecic mi czas stac sie osoba atrakcyjna dla szwezdkiego pracodawcy ??? Powiem szczerze, ze

Dodam, ze CV mam dobrze skrojone ( w sensie wizualnie jest dopracowane). Wiem, ze szwedzki jest bardzo istotny a ja nie mam go na advance ale nie wierze, ze przez to nie znajde w Szwecji pracy.

No coż długi post wyszedl, ale to tez bedzie fajna wiedza dla kogos kto szuka pracy i nie wie od czego zaczac albo jak zaczac to robic.

Dzieki za wszelkie pomysly i wasz czas,
Pozdrawiam


  Profil uzytkownika: akil     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2015-10-22 10:45
Dlaczego szukasz pracy wlasnie w Szwecji?
A jesli wlasnie Szwecja jest dla Ciebie wazna, to moze obnizyc wymagania co do rodzaju pracy?
  Profil uzytkownika: prababcia     
akil


Wpisów: 123
Od: 2009-10-04
2015-10-22 11:02
@prababcia

Szukam pracy w Szwecji, poniewaz mieszkam w Szwecji

Jesli chodzi o obnizenie wymagan ... rozumiem co masz przez to na mysli. Uwierz mi, ze nie mam wysokich wymagan . Jednak mam takie, aby pracodawca dal mi umowe, oraz zaproponowal taka stawke, zebym mogl sie utrzymac.

Widzisz to nie jest tak, ze ja w ogole nie dostawalem ofert pracy. Chodzi o to, zeby to nie byla taka oferta pracy jak w zeszlym tygodniu:
- brak umowy (na razie) ... ale potem bedziemy myslec
- brak stalych godzin (praca dorywca na telefon) ... ale ogolnie szukaja na stale
- 50 kr. za godzine ... na probe, bo nie mam doswiadczenia - potem oczywiscie moze byc wiecej, ale kiedy potem i jak potem i czy na umowe potem, czy dalej na czarno, tego pracodawca nie potrafil sprecyzowac.

Ja rozumiem, ze trzeba probowac i nie mozna wymagac jak sie nie ma niczego. Tylko, ze ja szukam pracy, za ktora bede placil za mieszkanie i jedzenie. Niestety nie jem ani dorywczo ani nie mieszkam dorywczo, tylko na stale jak narazie .
  Profil uzytkownika: akil     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2015-10-22 12:33
Moze napisz z jakiej dziedziny jestes.

Wg mnie np chodzenie po firmach i zostawianie CV na recepcji nie ma sensu jesli mowimy o korporacjach i duzych firmach.
Nawet jeslirecepcja przekaze CV do HR to i tak pracownicy HR nie maja az tak duzej wiedzy odnosnie kwalifikacji. Takie Cv powinno trafic do managera danego dzialu....wtedy on bedzie wiedzial czy sie nadajesz czy nie.

Ja mam ogolnie zle doswiadczenie jesli chodzi o szukanie pracy. Wiekszosc ofert idzie przez Mpower, Addeco itd....i to tez nie mam pewnosci czy osoby CV przegladajace maja wiedze o danej dziedzinie. Prosty przklad. Firma szuka pracownika na jakies stanowisko i w wymaganiach podaje ze pracownik powinien miec certyfikat na poziomie X.
Ty masz na poziomie Y,,,ty wiesz ze to jest o jeden stopien wyzej....ale ptanie czy osoba ktora twoje Cv przeglada to wie...nie sadza.
Gdyby twoje CV trafilo d managera grupy- on wie wiecej o certyfikatack i kwalifikacjach jakich potrzebuje i jakie maja jego pracownicy.

Moim zdaniem CV trzeba przerabiac pod kazda oferte pracy. Kasowac to co nie istotne i wpisywc to co potrzeba do danej oferty.

Wg mnie kluczem do znalezienia pracy w korporacjach jest wlasnie trafienie na odpowiednia osobe ktora CV zobaczy. Wg mnie to ze znalazlam prace to wlasnie dlatego ze trafilam na oferte gdzie Cv szlo do managera, byl podany jego numer telefonu i dzieki temu ze udalo mi sie z nim porozmawiac- prace mam.


  Profil uzytkownika: ag_b13     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2015-10-22 16:02
Zobacz DN Karriärcoachen. Tam ludzie pytaja sie o sprawy zwiazane z praca.
  Profil uzytkownika: prababcia     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2015-10-22 16:46
"CZY MYSLICIE, ZE TO REALNIE SIE SPRAWDZA I WARTO ???"
To zalezy co reprezentujesz soba. Jak mi zaraz ktos napisze, ze wyglad, ubranie itd w Szwecji sie nie liczy to moja odpowiedz jest; gowno prawda. Zrob liste tych firm, gdzie chcesz pracowac i w droge. Pierwsze wrazenie jest bardzo wazne.

Daj ogloszenie do lokalnej prasy z linkiem do Linkedin.

W jakiej branzy szukasz zatrudnienia?
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-10-22 16:55
bez szwedzkiego to zapomnij,chyba ze ktos da tobie (zwlaszcza dobre)referencje bo to jest najlepsze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
akil


Wpisów: 123
Od: 2009-10-04
2015-10-22 19:23
@ag_b13 - niestety masz racje w kwestii dzialow HR. Trzeba miec tam znajomego, albo kogos, kto wylowi Twoje papiery. Inaczej poprostu ladujesz w jakims folderze o tagowany, czesto nieadekwatnymi, rzeczownikami

Pytanie jest takie jak sie przebic bezposrednio do managera. nawet z CV skrojonym konkretnie pod dane stanowisko dział HR jest pierwszym filtrem. Nie jestem pewny, czy szukanie managerow i wysylanie im CV bezposrednio jest dobrym pomyslem. Czy to bardziej ich nie odstraszy.

@prababcia - dzieki nie wieidzialem, sprawdze jak to dziala.

@KasiaTom - ale ty tak na serio z ta lokalna gazeta? Myslalem, ze to przezytek zamieszchlej epoki ...z drugiej storny zawsze to jakis pomysl.

Co do branzy. Teraz to szukam byle czego. Z mojej branzy wiem, ze bedzie ciezko, bo zajmowalem sie przez kilka lat bezposrednim supportem mangerow sprzedazy w EMEAR (Europe, Middle East, Africa and Russia). Dzialalem tez w bankowosci w Stanach jako support pomiedzy klientem a bankami - ale to sa wewnetrzne procedury i specyficzne srodowisko, ktorego raczej nigdzie indziej nie znajde poza tymi konkretnymi instytucjami. Bylem tez zaangazowny w audyt i rozne operacje paymentowe. Ogolnie jestem takim gosciem od wsparcia i koordynowania roznymi rzeczami - dosc specyficzna pozycja nie wszedzie wykorzystywana . Poza tym z uwagi na bardzo rozlegly region zawsze pracowalem po angielsku - za duzo krajow.

@black sabbath - nie obraz sie, ale mam nadzieje, ze sie mylisz, tak strasznie i badzo mocno
  Profil uzytkownika: akil     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-10-22 20:28
akil cos nietak co opisujesz,,,,,pracowales tu i tam po angielsku umiesz a usa pracowales itd,,,,,nie przesadzaj bo jesli jest tak jak piszesz to powinienes znalesc prace bez zadnego problemu i w dodatku natychmiast,,,,,,,,,,,uwazam ze sie przeceniarz i to co opisujesz jest wyobraznia w ktora sam wierzysz,,,,,,,,,nie uwierze tobie za zadne"chiny" ze to co masz na cv i ze niemasz poparcia na tyle zeby znalesc prace ,,i nietylko AF powinienen tobie pomoc ,,,,,a angielskim daleko w szwecji zajdziesz dlatego uwazam ze jest cos nietak z tym twoim cv,,,,,,,,przynajmniej to radzilbym tobie zrobic kopie tego cv i wysylac masowke do tych firm co uwazasz ze mozesz podjac prace w tym zawodzie co potrafisz
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Życie w Szwecji -> Potrzeba pomysłów kreatywnych na znalezienie pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony