Odwiedzin 37808117
Dziś 486
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Zejscie z promu ad 1980.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZejscie z promu ad 1980.
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2015-09-01 07:48
35 lat temu wracalem z robót w Sztokholmie promem.
I panienka z Polferies w Gdansku powitala mnie slowami "Witamy w nowej Polsce!"

Musiala byc esbeczka, bo inne nie pracowaly, a jednak

Byl wielki entuzjazm i wszyscy odmieniali nazwiska Walesy, Walentynowicz, Borusewicza, Gwiazdy przez 7 przypadkow.
Sceptyczni byli esbecy w rodzaju red. Gontarza i , paradoksalnie, znane mi osoby, ktorym udalo sie wrocic z "bratniego kraju":
Ruski Polski nie popusci, mawiali.

Jak sie okazalo, moja owczesna szefowa, ktora mlodosc spedzila na turnusie pod Archangielskiem, miala racje - nie popuscili.

Bohterstwo moich szkolnych kolegow, blzniat Kaczynskich, zrodzilo sie 20 lat pozniej
  Profil uzytkownika: Borrka     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-01 08:19
Ja też wtedy sie entuzjazmowałem, myślałem że tylko zmieni sie nazwa z PRL na Polska, że powywracaja te poniki Lenina i państwo będzie silne tak jak za PRL, z tym że zaopatrzenie w sklepach będzie tak jak na zachodzie, ale dopiero po prawie 10 latach przekonałem sie że jest całkiem inaczej, owszem pomiki Lenina rozwalali co mi sie podobało ale już anarchia na mieście nie, pod ratuszem wyrósł wielki bazar, kupowałem tam kasety VHS z filami Teresy Orlovski , potem widziałem często w telewizji jak prezydentów miast wożą na taczkach po mieście, policja była bezradna, tak jak dzisiaj na Ukrainie, Lepper wychłostał jakiegoś zarządce komisarycznego PGR, w telewizji często mówili: "rezydent Pruszkowa w Szczecinie Oczko", myślałem sobie że niedługo otworzy biuro przy wojewodzie , wyrobiłem se od razu paszport ale cały czas leżał w szufladzie. Nie to żebym był jakimś komuchem ale nie podobała mi sie ta nowa rzeczywistość...
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2015-09-01 08:34
Lata 90-siate, to odrebna bajka.
1980 byl pelen bardzo naiwnego, ale szczerego entuzjazmu.
Mysle, ze da sie to porownac z Czechoslowacja 1968, bo i koniec byl, poza niuansami, podobny.
No, jesli stan wojenny traktowac jako koniec
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2015-09-01 10:23
wczoraj aktualny szef związku, zomowiec Duda mówiąc o porozumieniach sierpniowych nie wymienił Wałęsy, pisowski matrix się pogłębia
  Profil uzytkownika: Badboy     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2015-09-01 10:24
"państwo będzie silne tak jak za PRL, z tym że zaopatrzenie w sklepach będzie tak jak na zachodzie"

marzył ci się toatalitaryzm z pełnymi półami, ciekawa wizja
  Profil uzytkownika: Badboy     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2015-09-01 10:27
"1980 byl pelen bardzo naiwnego, ale szczerego entuzjazmu."

chyba na 2 dni przed podpisaniem porozumień wracałem z obozu w Pobierowie, po drodze nasz autokar mijały całe kolumny ruskich tirów z napisem "Sowtransawto", śmialiśmy się, że wywożą co się jeszcze da, ale entuzjazm był
  Profil uzytkownika: Badboy     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-01 10:38
"marzył ci się toatalitaryzm z pełnymi półami, ciekawa wizja"

Libia za Kadafiego tak wyglądała, chleb i benzyna podobno były za darmo, 2 miliony ludzi z całego świta do roboty, od śmieciarza poprzez pielegniarke aż do inżyniera i lekarza, nie uszanowali, no gdyby zachód sie jeszcze nie wtracil to by to istnialo, a i z pozytkiem dla europy, wiadomo imigranci...
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2015-09-01 10:38
Duda i tak nie wspomnial o Kaczynskich, ktorzy obalili komunizm
Interesowalem sie wydarzeniami i daje gwarancje, ze nazwisko Kaczynski nie padlo w kontekscie stoczni, wczesnej Solidarnosc, czy Regionu Mazowsze.
A zauwazylbym natychmiast, bo z dzielnicy.
  Profil uzytkownika: Borrka     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2015-09-01 10:46
esbeczka? w Polferiesie ? i jeszcze na takim podrzednym stanowisku?

  Profil uzytkownika: kawaler     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2015-09-01 10:51
Kazdy kelner byl esbekiem niskiej rangi, no kapusiem.
Nie mowie zaraz general SB
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2015-09-01 11:02
"Libia za Kadafiego tak wyglądała, chleb i benzyna podobno były za darmo, 2 miliony ludzi z całego świta do roboty, od śmieciarza poprzez pielegniarke aż do inżyniera i lekarza, nie uszanowali, no gdyby zachód sie jeszcze nie wtracil to by to istnialo, a i z pozytkiem dla europy, wiadomo imigranci..."

i chciałbyś podobny scenariusz przenieść do Polski, Hollywood chętnie kupi twój pomysł
  Profil uzytkownika: Badboy     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2015-09-01 11:17
Libya byla najlepszym krajem w tym regionie, czarni gastarbajterzy, libijczycy mogli studiowac za darmo nawet zagranica, w prezencie slubnym nowozency dostawali dom, zachcialo sie arabom rewolucji i teraz maja IS
  Profil uzytkownika: kawaler     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2015-09-01 15:17
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2015-09-01 23:27
"...no, gdyby zachod sie jeszcze nie wtracil to by to
istnialo..."

Borka, z calym szacunkiem, ale jaki zachod ?...Przeciez
to tylko dodatkowe hrommosomy "Y" z mafi pt.masoneria.

ps. moja Mama tez miala zaliczone sanatorium pod Archangielskim, moze nawet znala Twoja szefowa,Borka,
choc to byl olbrzymi kurort.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2015-09-03 14:17
Zacytowałaś nie Borrkę a Ullę.

Kadaffi mógł był zręcznie przyjąć rolę lidera arabskiej wiosny zamiast werbalnie bronić reżimu tunezyjskiego a potem pacyfikować manifestacji w Trypolisie. Mógł się też się na czas usunąć, jak już się inaczej nie dało. Szedł w zaparte. Wydarzenia go prześcignęły tak jak majdan Putina.
Czasem chwile i szybkie decyzje decydują o biegu historii.
  Profil uzytkownika: Uwe     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2015-09-03 15:19
w arabskich krajach przywódcy nie usuwaja sie dyskretnie , gdyz nowy dyktator i jego ekipa eliminuje wszystkich poprzedników bo stanowia zagrozenie,

dyktator który jest przy wladzy musi byc lojalny wobec swojego klanu i licznej rodziny, oni sami by go wykonczyli gdyby dowiedzieli sie ze przyszlo mu do glowy oddanie wladzy,

a co z wrogami których pacyfikowal? okaza sie wspanialomyslni i przebacza mu?
  Profil uzytkownika: kawaler     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2015-09-03 15:23
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2015-09-03 15:37
Idris I i Mubarak przeżyli.
W Egipcie wszystko wróciło do punktu wyjścia.
Pewnie, że może z Kadaffim, Assadem i nawet Saddamem dalej u władzy, wszystko by było dzisiaj "prostsze", tyle że mogło by się to skończyć jeszcze gorzej niż koczowiskami uchodźców w Grecji i na Węgrzech.
  Profil uzytkownika: Uwe     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-03 15:49
"i chciałbyś podobny scenariusz przenieść do Polski, Hollywood chętnie kupi twój pomysł"

Dlaczego?, za darmowy chleb i benzyne + cały ten socjal, spokojnie by można rządzić.
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-03 16:06
"To nie Arabom sie zachcialo rewolucji, podobnie jak na Ukrainie nie zachcialo sie rewolucji normalnym Ukraincom."

Co do Ukrainy to można sie zgodzić, chociaż zubożenie i niechęć do władzy też tam narastało, ale co do tej wiosny arabskiej to w Tunezji wybuchło to spontanicznie, Egipt to samo, przez ostatnie lata miał tam miejsce duży przyrost naturalny, ceny żywności podrożały, w Syrii też niechęć większości sunnickiej do alawitów datuje sie od dawna, z tym że w Syrii po tej fali protestów zaczęli to wszystko sponsorować Saudowie, ZEA, Katar, a w sprawie Libii jakby Sarkozy nie włożył swego nochala to Kadafi by sobie poradził, chociaż niechęć do Kadafiego po krwawym stłumieniu buntu w więzieniu Abu Salim w 1996 narastała (1200 ofiar), szczególnie w Bengazi i okolicach, tak więc nie jest to wszystko takie proste jak ci sie Aby wydaje, chociaż pewnie tam różni ryli, ale ryją zawsze, nie przeceniaj roli tych spisków, na świecie ludzie mają realne interesy i problemy.
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2015-09-03 20:48
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2015-09-03 21:14
ty Ulla nie rozumiesz jak wyglądała "arabska wiosna" według Abyego, obalenie rządu Mubaraka w Egipcie było dobre, bo Mubarak miał dobre stosunki z Izraelem, obalenie Kaddafiego i próba obalenia Assada były złe bo to wrogowie Izraela, w Tunezji dokładnie nie wiadomo świat wedle Abyego rządzi się swoistymi prawami
  Profil uzytkownika: Badboy     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-03 21:47
Te kolorowe rewolucje to tak, nic sie nie dzieje, a tu nagle z wtorku na środe w centrum stolicy pełno bezrobotnych , wysportowanych mężczyzn w stolicy, na Ukrainie było podobnie, dopiero z czasem jak ludzie w regionach zaczęli widzieć bezradność Janukowycza, to też sie w kilku innych mijscach zaczęło, ale arabska wiosna to nie, tek jak wyżej pisze, Egipt jak Mubarak obejmował rządy miał chyba niecałe 40 mln ludzi a teraz 82 mln, musisz to brać pod uwage a nie tylko spiski, te kilka lat temu, szeroko zresztą o tym mówili, wzrosły znacząco ceny żywności, te podstawowe, ryżu, pszenicy, oleju, i jak po tych protestach w Tunezji gdzie iskra była śmierć tego ulicznego sprzedawcy co sie podpalił, to po tych protestach Ben Ali spanikował i uciekł z kraju, ale tam w tej Tunezji to w miare to wszystko opanowali, w Libii jak wyżej w Syrii to samo, tam jest konflikt zadawniony, nie myślisz chyba poważnie że sami agenci by prowadzili tak okrutną wojne przez 4 lata już, ja na filmach yootub widze ogrom tych zniszczeń i zaciekłość walk, musisz przetrzeć sobie te filcowe okulary i przyjąć do wiadomości że i owszem Saudowie, ZEA, Katar wspierają ta opozycje w Syrii, ale tamtejsi Sunnici od prawie 200 lat sa tam rządzeni przez alawitow, i wszystko na to wskazuje że mają realna szanse to zmienić. Ty se tak pomyśl że jakbyś ty miał po 200 latch rządów PO taką okazję?, to od diabła byś nawet pieniądze wziął a może i od przebranych byle to zmienić, hehe
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
Paździoch Marian


Wpisów: 86
Od: 2014-10-26
2015-09-03 21:50
Teraz to już się Pan powoli gotuj na zejście z tego świata

  Profil uzytkownika: Paździoch Marian     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2015-09-04 03:38
Dziekuje Uve....cos mnie podkorcilo na wtracenie...3 gr.
ale bardzo lubie czytac Wasze dyskusje polityczne-
postaram sie nie wcinac, ale duzo z tego korzystam,bo nie zawsze jest czas by ciagle sledzic na biezaco.
  Profil uzytkownika: alwa12     
ulla_lingsztat
Kołobrzeg


Wpisów: 6358
Od: 2013-05-25
2015-09-04 09:41
"Mógł się też się na czas usunąć, jak już się inaczej nie dało."

Usunąć to w tamtych realiach jedynie ostatecznie, rządy Kadafiego przekładając na naszą rzeczywistość to jakby mną i Abym rządziła pani Szczuka i pani Sroda, pamiętam taki film z Libii gdzie kobieta pułkownik oprowadzała ekipe telewizyjną po okolicy, przedstawiała swoją rodzine, gdzie mąż opiekował sie dziećmi , była też z ta ekipa w jakimś sztabie, nawet na tym filmie było widzać że jej przełożeni z chęcią by jej spuścili manto, po minach i zachowaniu było widać, choć sie bardzo pilnowali, ta niby ochrona Kadafiego złożona z kobiet, to wszystko było tylko dekoracja i ideologia, arabów po wioskach musiał trafiać szlak, jeszcze większy niż mnie i Abiego gdy przypadkiem w telewizji zobaczymy gejparada , i nawet darmowy chleb i benzyna a także ponad 2 miliony służących z całego świata nie pomogły... aha, i oczywiście spiskowcy byli tam czynni, dopisuje jakby Aby przypadkiem na to natrafił
  Profil uzytkownika: ulla_lingsztat     
Forum -> Na każdy temat -> Zejscie z promu ad 1980.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 2 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony