Odwiedzin 37815209
Dziś 1033
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Etiuda szkolna Sztokholm-Warszawa

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorEtiuda szkolna Sztokholm-Warszawa
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-14 21:06
Witajcie,

Jestem studentem drugiego roku w Warszawskiej Szkole Filmowej i za mniej niż miesiąc rozpoczynam zdjęcia do etiudy szkolnej na zaliczenie.

Historia na której opieram film zdarzyła się na prawdę.
BARTEK (14) jest zbuntowanym nastolatkiem. Pali papierosy, zdarza mu się wypić alkohol, a po lekcjach jeździ skuterem bogatego kolegi NIKLASEM (14) po całym Sztokholmie. Nie interesuje go nauka, ani tym bardziej siedzenie w domu z młodszym bratem PIOTRKIEM (6) i ojcem MARKIEM (40). Bartek od zawsze marzył o skuterze żeby móc jeździć razem ze swoim kolega. Niestety ojciec który stracił prace kupuje jemu dosyć tani rower.
Bartek jedzie na wycieczkę rowerowa i bierze swojego brata na bagażnik, łamiąc tym samym zakaz ojca. Wycieczka kończy się tragedia i Piotrek lamie rękę.
Marek daje swojemu synowi kare cielesna co skutkuje w późniejszym czasie wkroczeniem opieki społecznej wraz z policja.

Film ma na celu pokazać ze prawo antyklapsowe nie funkcjonuje tak jak powinno.

Niestety nie stać nas na zrobienie całego filmu w Szwecji. Wszystkie wnętrza nagramy w Warszawie a plenery zrobimy w Sztokholmie.

Potrzebujemy pomocy ze znalezieniem:
Niklasa - Chłopak 13-15 lat, o skandynawskiej urodzie który potrafiłby jeździć na skuterze. Większość Scen w Sztokholmie, jedna scena w Warszawie. Oczywiście musi umieć mówić po szwedzku. Po polsku już niekoniecznie

Annika - Kobieta 42-46 lat, o skandynawskiej urodzie. Musi umieć mówić po szwedzku. Rola urzędniczki socjalnej. Dwie sceny w Warszawie, jakiś jeden dzień zdjęciowy.

Piotrek - Chlopczyk, 6-7 lat, o słowiańskiej urodzie. Nie musi znać szwedzkiego. jeden dzień w Sztokholmie i jakieś 4 w Warszawie.

Potrzebowalibyśmy tez pomoc odnośnie:

- Dwa mundury szwedzkiej policji.
- Pomoc przy znalezieniu skutera
- Pomoc na planie (Osoba z samochodem)

Wszystkie przejazdy pokrywamy my, z noclegiem tez nie będzie żadnego problemu. Jeśli chodzi o place dla poszczególnych aktorów to tez mamy przeznaczone na to pieniądze ale niestety nie są duże.

W role Marka wcieli się P.Arek Detmer (Symetria, Czas Honoru, Wałęsa)
Opiekunem artystycznym jest P.Maciej Ślesicki (Tato, Sara, Show,)

Każda pomoc się przyda, może ktoś kogoś zna? Starałem się o rożne kontakty i oficjalne i po znajomościach ale okres wakacyjny w Szwecji jest bardzo ciężki żeby coś załatwić. Piszcie do mnie na maila roweretiuda@gmail.com

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystko.
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-15 01:01
Kto pomoze wam w rozeznaniu sie w prawie "antyklapsowym"? Czy to ma byc wersja polska?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-15 10:31
Fabula 'etiudy' kupy sie nie trzyma, jak na szwedzkie realia.Nie rozumiem celu przedstawiania szwedzkiego systemu w Polsce, w dodatku 'w krzywym zwierciadle'. Zastanow sie,czy nie lepiej nakrecic caly film w Polsce, odnoszac wymowe jego tresci do realiow polskich.Taniej i bardziej wiarygodnie!
  Profil uzytkownika: hester     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-08-15 12:41
jak najbardziej trzyma sie kupy,natomiast nierozumiem sensu robienie tak drogiego filmu.mojej corki chlopak (anglik) zrobil dobry film w anglii i to mu wystarczylo jako praca dyplomowa,nietylko robil to kamera filmowa (leciutko zaawansowana ale nie za duzo okolo 10000kr) ja na twoim miejscu zrobil ten sam temat ale w polskich realiach,,,napewno prosciej i taniej i mniej problemow)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2015-08-15 13:28
Jezdzi skuterem NIKLASEM pocalym Sztokholmie
-Jak ten nastolatek nie chce sie opiekowac bratem to bralby go na wycieczke?
-Siedziec na ramie przez caly czas wycieczki dziwny pomysl
Mozna kupic tani rower uzywany, nie trzeba tak sie meczyc tym siedzeniem na ramie
- mieli wypadek i ojciec go zbil, nie wierze
- jakby ten nastolatek byl taki zbuntowany to bralby narkotyki a nie ze zdarza mu sie wypic alkohol
zgadzam sie ze pomysl filmu do bani, w pl daloby sie cos z tym zrobic
  Profil uzytkownika: dorka2012     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-15 14:39
Niewatpliwie wprowadzony tu do kodeksu rodzinnego w 1979 r przepis zakazujacy wymierzania dzieciom kar cielesnych ( föräldrabalken kap.6, § 1 )stoi w sprzecznosci z religinym nakazem "rózeczką dziateczki duch święty bić każe".

Ciekawe, ze chcesz zrobic film ukazujacy, ze ten przepis nie funkcjonuje tak jak powinien bo ojciec skatowal syna za to, ze on go nie posluchal i to co spotkalo sie z reakcja opieki spolecznej i policji.

Wg mnie problemem jest to, ze czasami ten przepis w ogole nie funkcjonuje bo np jak policja przyjedzie to rodzice i dzieci klamia dlatego, ze sie boja albo ludzie nie reaguja na placz bitego dziecka sasiada.
Niestety opieszalosc opieki spolecznej w dzialaniu moze nawet stanac na przeszkodzie w zapobiezenia smierci dziecka, tak jak to mialo miejsce w przypadku smierci maltretowanej 8 letniej Yary, palestynskiej dziewczynki przyslanej tu z Gazy do rodziny brata jej matki.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-15 17:07
'Film ma na celu pokazać ze prawo antyklapsowe nie funkcjonuje tak jak powinno.'

Film pokazalby wlasnie, ze 'prawo antyklapsowe' w Szwecji funkcjonuje tak, jak powinno, ale w dalszym ciagu nie rozumiem celu tego typu 'etiudy' w Polsce: ze niby co - pokazanie szwedzkiego systemu w krzywym zwierciadle? Z tego, co czytam, w Polsce juz tez zaczyna sie sytuacja katowanych dzieci zmieniac na korzysc.Film moze osiagnac efekt wrecz odwrotny.
  Profil uzytkownika: hester     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-15 18:41
Skoro zalozyciel tego tematu chce pokazac, ze zakaz stosowania kar cielesnych wprowadzony w Szwecji 36 lat temu nie funkcjonuje tak jak powinien to widocznie dodany w Polsce do k.r. i op. ( art 96-1) dopiero w 2010 r dobrze funkcjonuje i ja chetnie zobacze ten jego film bo jestem ciekawa jak ten zakaz powinien funkcjonowac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2015-08-15 21:30
A moze tworca filmu chce sie wpisac w nowy mocno prawicowy nurt w Polsce zgodnie z ktorym bicie dzieci jest ok. Moze jak bedzie faki ideowo na fali to dostanie piatke
  Profil uzytkownika: dorka2012     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 10:31
Jezeli ktos jest przeciwnikiem bicia dzieci to nie nazywa zakazu wymierzania kar cielesnych dzieciom prawem antyklapsowym bo uderzenia zwane klapsami stanowia tylko czescia tego co ten zakaz obejmuje.
Zawezanie wszelkich rodzajow przemocy i znecania sie nad dzieckiem do klapsow, ktore w opinii wielu ludzi sa czyms blahym ma na celu osmieszenie tego zakazu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-08-16 11:46
jeszzcze raz ,to nie jest wada tematu,problem jest w kosztach niepotrzebnych i znalezienie osob do tych rol.problem moze byc taki ze w koncu nic nie zrobicie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-08-16 12:10
ja bym to zrobil odwrotnie ze takie prawo funkcjonuje,a co zatym idzie danie do zrozumienia rektorowi ze mozna myslec inaczej
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 12:12
I lepiej nic nie robcie, bo to oznacza osmieszanie szwedzkiego systemu w Polsce.Zajmijcie sie lepiej ciagle jeszcze katowanymi dziecmi we wlasnym kraju.
  Profil uzytkownika: hester     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 14:00
hester


W Polsce nie brakuje przykladow na to, ze zakaz stosowania kar cielesnych dzieciom nie funkcjonuje tak jak powinien wiec moglby zrobic film np o rodzinie zastepczej z Plocka:
http://wiadomosci.wp.pl/ka t,1348,title,Przerazajace-zeznania-dzieci -ktore-przezyly-w-rodzinie-zastepczej-w-P ucku,wid,15487864,wiadomosc.html?ticaid=1 1569d

albo o rodzinnym domu dziecka w Świerklańcu koło Tarnowskich Gór:
http://www.tvp.info/199484 28/znecali-sie-nad-dziecmi-robiac-przy-ty m-zdjecia-opiekunowie-ze-swierklanca-usly szeli-zarzuty
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 14:56
I jeszcze ta zbedna dyskryminacja, nie wiadomo, w jakim celu, jakby posiadanie skuterka bylo znamieniem 'bogactwa' w Szwecji.
'... a po lekcjach jeździ skuterem bogatego kolegi NIKLASEM (14)...'
...cokolwiek by to mialo oznaczac...

...'Bartek od zawsze marzył o skuterze żeby móc jeździć razem ze swoim kolega. Niestety ojciec który stracił prace kupuje jemu dosyć tani rower.'...

Blablabla... - nie tylko brak znajomosci szwedzkich realiow, ale i osmieszanie tych domniemanych.Nie wierze w prawdziwosc tej historii.

Autor tematu albo nie ma wiecej nic do powiedzenia,bo zmysla,albo juz teraz, po naszych komentarzach boi sie odezwac.
  Profil uzytkownika: hester     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 15:16
A kto ci chłopie pozwolił robic taka etiude? Janusz lubi realne projekty, a to jakiś chaos i nicośc....
  Profil uzytkownika: yoka     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 15:26
Dziękuję za odpowiedzi. Przeczytałem wszystkie i postaram się do nich ustosunkować.

To co napisałem jest streszczeniem więc nie wszystko co jest w scenariuszu znalazło się w nim. Powtarzam jeszcze raz, ta historia wydarzyła się naprawdę (Sprawa na której się wzorowałem nazywa się "Gällivarefallet" z 1984). Ojciec nie skatował tylko dał klapsa.

Od prawie dziewięciu miesięcy przygotowuję się do filmu bardzo skrupulatnie, czytam, spotykam się z ludźmi i analizuję każdą sprawę. Mam kontakt z prawniczką ze Szwecji oraz osoba z ambasady Polskiej będzie u nas na planie zdjęciowym.

Mieszkałem w Szwecji ponad dekadę i uwielbiam ten kraj. Skończyłem tutaj podstawówkę i szkołę średnią. Po studiach planuję tutaj wrócić i osiąść na stałe. W sumie lepiej znam realia szwedzkie niż polskie i dlatego łatwiej mi jest przedstawić tą historię w Szwecji.

Ojciec dał klapsa synowi, co jest bardzo złe ale czy powinni odbierać mu dzieci? Pamiętam jak byłem nastolatkiem i robiłem głupie rzeczy. Czasem się zdarzyło dostać w tyłek i jak teraz się nad tym zastanawiam to w ogóle nie odczuwam tego a ni psychicznie a ni fizycznie. Gdyby wtedy jakimś cudem opieka społeczna weszła i mnie razem z siostrą zabrali to cały mój świat ległby w gruzach. Żyłbym w przeświadczeniu że to moja wina

Około 20 000 dzieci odbieranych jest rodzicom rocznie. Bardzo duża część z nich bez większych powodów. Jakiś czas temu znajomy powiedział mi że jeśli 5% dzieci jest katowanych i ich się uratuje to i tak jest sukces. No właśnie nie do końca, dziecko które jest odbierane, bardzo często popada w problemy psychiczne, tnie się i przechodzi próby samobójcze.
My, ludzie, mamy taką dziwną tendencje do odbierania rzeczy na zasadzie zero jedynkowym. Albo coś jest białe albo czarne, albo ktoś jest z prawicy albo lewicy, albo ktoś jest dobry albo zły. Nie można tak podchodzić do spraw, każda sprawa jest inna i trzeba inaczej nimi się zająć.

Tak zwane prawo antyklapsowe działa na zasadzie stu procentowej nietykalności dziecka. Nie masz prawa postawić dziecka w kącie (Psychiczne znęcanie się nad dzieckiem) lub zabronić mu spotykać się z kimś (Ograniczenie wolności osobistej dziecka) nawet jeśli jego znajomi namawiają go do robienia złych rzeczy.

Kiedyś byłem świadkiem kiedy razem z kolegą przechodziliśmy obok grupki nastolatków którzy pili alkohol, palili fajki i byli dosyć głośno, przeszliśmy obok nich i troszkę dalej widzieliśmy kobietę która prosi swojego syna żeby wrócił do domu ale ten bezceremonialnie odpowiedział jej "dra åt helvete" po czym poszedł do swoich znajomych, matka została sama. Mój kumpel podszedł do niej i spytał dlaczego ona go nie zmusi, dlaczego ona go nie złapie za łeb i nie zaprowadzi do domu a ona mu odpowiedziała że nie może i jest po prostu bezsilna. Poszliśmy dalej. Jak wracaliśmy po kilku godzinach tą samą drogą to dzieciaki dalej imprezowały a matka z oddali obserwowała swojego syna.
Teraz wiem że ona jedyne co mogła zrobić to zgłosić syna do urzędu socjalnego i oni by go zabrali na wychowanie. Zapewne matka o tym wiedziała ale nie chciała stracić syna.

Takie sytuacje dzieją nie tylko w Szwecji ale całej Skandynawii. Najgłośniejsza sprawa ostatnich lat to sprawa małej Nikoli która miała miejsce Norwegii. Rodzice nie bili córki, ona miała siniaki spowodowane zabawą na podwórku ale ciężko było to wyjaśnić. Rodzice czując że są bezsilni skontaktowali się z "gwiazdorem" Rutkowskim który przyjechał do Norwegii do swoimi ludźmi i pomogli uciec im z Norwegii.

1988 w Szwecji odebrano dzieci rodzicom gdyż uznali ich za zbyt mało inteligentnych. Rodzice musieli chodzić do psychologów żeby ci orzekli że jednak tak nie jest. Sprawa wylądowała w Strasburgu i po latach bojów wygrali ale dzieci zdążyły już dorośleć i skończyło się na odszkodowaniu.

Film nie ma na celu zmienienia czyjegoś myślenia tylko ma na celu zastanowienia się nad problemem. Nie działajmy jak roboty, starajmy się zagłębić w każdy problem bo oceniać potrafi każdy ale tylko nie liczni potrafią wyciągać wnioski. Nie jestem za biciem dzieci, tępię każdą taką sytuację ale chce pokazać że obie skrajności są złe i najgorsze w tym wszystkim że za każdym razem poszkodowane jest dziecko o którym zapominamy w całym tym prawnym zamieszaniu.

Użytkownik simply_Ola napisała o sprawie Yary. Problem polega na tym że ona była muzułmanką. Urzędy socjalne w Szwecji starają się nie ingerować w życie muzułmanów. Wyobraź sobie że urząd socjalny odbiera Yare, jej prawni opiekunowie zaczynają walkę o nią. W gazetach nagłówki "Muzułmańska dziewczynka odebrana jej prawnym opiekunom", mniejszości muzułmańskiej na pewno by się to nie spodobało. Takich rzeczy unika urząd socjalny bo to niesie zbyt duże konsekwencje.

Troszeczkę ten post poszedł w inna stronę niż myślałem, miałem nadzieję o pomoc ze strony rodaków ale jednak się troszeczkę przeliczyłem. Rozumiem że każdy ma jakieś swoje utarte racje i przekonania. Jednym może się coś podobać a drugim już nie. Tylko trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy że każdy z nas może się mylić i czasem trzeba ściągnąć różowe okulary i dostrzec tragedię ludzi którzy pozornie wyglądają na szczęśliwych.

Dam wam kilka linków do przejrzenia które są podstawą moich przygotowań:

Program Frondy o upadku znaczenia rodziny w Szwecji (końcówka pierwszej części i początek drugiej opowiada o przypadkach na których się wzorowałem)
https://www.youtube.com/wa tch?v=EFIwFnrNX1M
https://www.youtube.com/wa tch?v=j5_uHLDfUwk
https://www.youtube.com/wa tch?v=nLponZVOwig

Wywiad z Ruby Harrold-Claesson - prawnikiem oraz prezesem Skandynawskiego Komitetu Praw Człowieka
http://www.rp.pl/artykul/4 80850_Dyktatura_urzednikow_socjalnych.htm l?p=1

Sprawa małej Nikole w Norwegii
http://polska.newsweek.pl/ rodzice-malej-nikoli---porwalismy-wlasne- dziecko-,79321,1,1.html

Jeśli jednak znalazł by się ktoś kto chciałby nam pomóc to będę bardzo wdzięczny. Każda pomoc się liczy
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 15:28
Niech lepiej przeniesie te 'etiude' na grunt polski - tam w polskim wydaniu kapitalizmu widac znacznie wyrazniej 'bajeczke o motylach' - 'jeden mo-tyle a drugi mo-w- tyle'.
Tatus bez pracy w Szwecji, jak sie dobrze uprze, moze zakupic calkiem niezly, uzywany skuterek na Blockecie za niewielka kase.
  Profil uzytkownika: hester     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 15:32
Moja rada, zajmij się czyms poważnym, w kinie jest sporo rzeczy do pokazania. To jest temat, dla kogos z dużym doświadczeniem, twoje wizje to mrzonki, cieniutki scenariusz, temat nieistotny, a warszawska szkoła filmowa, to brzmi jak większy zart. Co innego jakbys to robił w Łodzi, ale tam ci nikt na to nie pozwoli, bo to smierdzi wydmuszką....
  Profil uzytkownika: yoka     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 15:53

...'Pamiętam jak byłem nastolatkiem i robiłem głupie rzeczy. Czasem się zdarzyło dostać w tyłek i jak teraz się nad tym zastanawiam to w ogóle nie odczuwam tego a ni psychicznie a ni fizycznie. Gdyby wtedy jakimś cudem opieka społeczna weszła i mnie razem z siostrą zabrali to cały mój świat ległby w gruzach.'

Nie odczules ojcowskiego klapsa,poniewaz wyrosles w tej kulturze i wiedziales doskonale,ze w tym kraju za byle g... w dupe sie dostaje.
Prawo w Szwecji funkcjonuje i obowiazuje od trzydziestu szesciu lat.Nie sadze,ze we wszystkich przypadkach ingerencja socjalu weszla w zycie rodzin z powodu 'jednego klapsa'.Zawyczaj zycie dzieci w tych rodzinach ma podwojne dno a w scenopisie Twojej etiudy widac zarys patologii zycia 'Bartka' juz nieco wczesniej,niz w czasie rowerowego 'wypadku'.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 15:59
Dzieci w Szwecji nie sa 'wlasnoscia' ich rodzicow.Stanowia niejako 'dobro narodowe'.Jesli komus to nie odpowiada, najlepiej omijac ten kraj i nie mieszkac w nim ani sekundy.Nie da sie przeforsowac na sile 'malej Polski' w Szwecji.
  Profil uzytkownika: hester     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 16:10
Może i macie rację ale z drugiej strony, dostałbym fundusze na robienie filmu w Szwecji gdybym nie miał doświadczenia albo gdyby scenariusz był słaby? Nie czytaliście scenariusza. Pisałem wam w skrócie co się będzie w filmie działo.

Yoka - Stałem przed wszystkimi wykładowcami którzy czytali scenariusz, niektórzy też wykładają w Łodzi. I oni zadecydowali że jest to bardzo dobry temat i że jest realny. Każda z postaci ma jakiś cel i w większości przypadków jest on sprzeczny z celem głównego bohatera.

Hester - Był pomysł żeby film zrealizować w Polsce ale dosyć szybko upadł, zadecydowano że w Polsce ta historia jest mało realna. Piszesz że nic nie wiem o realiach szwedzkich, no to się mylisz. Każda sytuacja w filmie jest poparta faktami, każda postać jest jest złożona i ma rozbudowaną charakterystykę postaci.

Wzorowaliśmy się na Powrocie Zwiagincewa oraz na Chlopcu na rowerze braci Dardenne.

Nieługo do kin wchodzi film "Obce Niebo" z Bartkiem Topą. Który pokazuje jak rodzice walczą ze szwedzkim urzędem socjalnym o dziecko. Ja nie chciałem pokazać walki rodziców bo uważam że w tym wszystkim najbardziej pokrzywdzone jest dziecko i dlatego całą historię zawęziłem do postaci najstarszego syna.

Nie wiem z jakich rodzin pochodzicie ale ja nie dostawałem tego czego chciałem, Pierwszą kamerę sam kupiłem za własne zarobione pieniądze w wieku 16 lat bo rodziców nie było stać a mieszkaliśmy w Szwecji. Ojciec robotnik, matka sprzątaczka. Strasznie mnie to irytowało i robiłem im na złość.

Nie porwałbym się z motyką na księżyc gdybym nie miał dobrej podstawy.

Przeczytajcie mój wcześniejszy wpis.
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 16:15
Hester, no właśnie tak było,

Syn, który dostał lanie zwierzył się koledze a ten powiedział swojej matce że jego przyjaciel jest bity przez ojca, zapewne trochę podkolorował ale fakt jest taki że po ojca przyszli i go zabrali, różnica jest taka że u mnie ojciec sam wychowuje dziecko a tam była jeszcze matka. Resztę zachowałem taką samą.

  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 16:17
Prześlijcie mi maile a wam wyślę scenariusz i wtedy ocenicie bo takie przeciąganie liny nie ma sensu.

  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2015-08-16 16:21
To ciekawe, ze majac 16 lat kupiles sobie sam kamere bo rodzicow nie bylo stac? Skad w takim razie 16-latka bylo stac?
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 16:31
'Nie wiem z jakich rodzin pochodzicie ale ja nie dostawałem tego czego chciałem, Pierwszą kamerę sam kupiłem za własne zarobione pieniądze w wieku 16 lat bo rodziców nie było stać a mieszkaliśmy w Szwecji. Ojciec robotnik, matka sprzątaczka. Strasznie mnie to irytowało i robiłem im na złość.'

Pochodzimy z 'innych' rodzin
'Zadna praca nie hanbi' - to przeciez polskie powiedzenie...?
Sytuacja powyzsza jest rowniez podyktowana zachowaniem typowo polskim,w ktorym rodzice stwierdzaja czesto ,ze czegos tam, wymarzonego nie kupia dziecku ,niekoniecznie z powodu braku kasy,ale iz jest to 'niewychowawcze'
Ja tu widze zderzenia dwoch swiatow w Twoich przykladach.Moglabym podwazyc kazda opisana przez Ciebie sytuacje.Nie wystarczyloby nam zapewne czasu, ani cierpliwosci w polemikach.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 16:36
Np. piszesz o wplywie otoczenia.
Gzies tam zapewne na drodze zycia dziecka nastapily bledy wychowawcze a dziecko 'skrecilo na ciemna strone mocy' Moga byc takze przyczyny genetyczne-wiele czynnikow sie na to sklada,trzeba byloby znac geneze zycia dziecka,co prawdopodobnie nie jest mozliwe.W kazdym razie nie kazdy ulega wplywom otoczenia,musza ku temu zaistniec 'odpowiednie' warunki.Nie ma skutku bez przyczyny
  Profil uzytkownika: hester     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 17:00
@ adamhartwinski,

jak chodzi o Ruby Harrold-Claesson to ona pochodzi z Jamajki i jest znana z tego, ze walczy o prawo stosowania kar cielesnych wobec dzieci wiec jezeli ona dla Ciebie jest autorytetem to nie mozesz byc przeciwnikiem bicia dzieci.

Najpierw napisales, ze:
"Ojciec dał klapsa synowi, co jest bardzo złe ale czy powinni odbierać mu dzieci?"
a potem, ze:"
"Syn, który dostał lanie zwierzył się koledze a ten powiedział swojej matce że jego przyjaciel jest bity przez ojca(..)
To moze bys sie zdecydowal czy on dostal od ojca klapsa czy lanie?
Na tym forum juz byly takie osoby, ktore probowaly wcisnac innym takie klamstwo, ze w Szwecji za klapsa zabieraja dziecko ale ja sie nie dam nabrac na takie klamstwa bo mieszkam tu juz prawie 40 lat.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 17:03
Uwierz Simpli Oli, ona jako nieliczna tutaj wie co mowi.
  Profil uzytkownika: yoka     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:05
OLa

Jak napisalam wczesniej : zazwyczaj kazda taka sprawa ma podwojne dno.
  Profil uzytkownika: hester     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 17:06
Hester tez jest powazna, jej tez możesz zaufac
  Profil uzytkownika: yoka     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 17:09
Poszedłem do pracy, cale wakacje pracowałem i zarobiłem. Takie rzeczy mam wyjaśniać? Nie rozumiem. Rodzice nie chcieli/nie mogli dać. Nie dostałem tego czego chciałem to sam musiałem zarobić.

Hester wszystko można podważyć, jeśli tylko mocno się zastanowisz. Tworząc bohatera miałem pewne założenia które systematycznie robiłem. Bohater nie jest zamożny, Matka bohatera nie żyje, bohater ma konflikt z ojcem itd.

Każda postać tak została nakreślona, później wziąłem historie która zdarzyła się na prawdę i to wszystko połączyłem. konsultowałem to z różnymi ludźmi i z branży i też nie. Miałem prywatne wykłady z wykładowcą od scenariuszy przez całe wakacje. Rozpisaliśmy każdy wątek na oddzielnej kartce papieru a później łączyliśmy to w całość.
Może i macie racje że to fikcja ale 100% filmowa.
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 17:10
Kiedyś byłem świadkiem kiedy razem z kolegą przechodziliśmy obok grupki nastolatków którzy pili alkohol, palili fajki i byli dosyć głośno, przeszliśmy obok nich i troszkę dalej widzieliśmy kobietę która prosi swojego syna żeby wrócił do domu ale ten bezceremonialnie odpowiedział jej "dra åt helvete" po czym poszedł do swoich znajomych, matka została sama. Mój kumpel podszedł do niej i spytał dlaczego ona go nie zmusi, dlaczego ona go nie złapie za łeb i nie zaprowadzi do domu a ona mu odpowiedziała że nie może i jest po prostu bezsilna.
Juz widze jak matka tego nastolatka, ktory pil i palil z kolegami zmusilaby go, zeby poszedl do domu gdyby miala prawo go pobic.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 17:14
Ruby nie jest autorytetem tylko ona podała przykłady skrajne które analizowałem.

Ola i Hester podeślijcie maile a wyśle wam scenariusz.

A przykład z matką był po to żeby pokazać bezsilność kobiety względem dziecka które uważa że może więcej niż dorośli.
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:21
Noo,zgoda,ale przeciez kazda etiuda filmowa ma zazwyczaj jakies konkretne zalozenie-scisle wytyczony cel.W Twoim przypadku tworzysz prawie para-dokument,oparty na 'prawdziwych' zdarzeniach,opatrzony skutkami czynnikow prawnych w Szwecji.
Ja w dalszym ciagu nie rozumiem i pytam po raz trzeci:czy istotnym celem jest ukazanie 'dziur' szwedzkiego systemu? Jesli tak-w jakim celu udowadniac to w Polsce? Czy dlatego, ze i tam wdrozono, jak powiadasz 'antyklapsowe' prawo w roku 2010? Czy w obawie o konsekwencje podobne szwedzkim doswiadczeniom?
Skad wiesz,ze Twoje konsultacje z polskimi wykladowcami, ktorzy niekoniecznie maja pojecie o szwedzkich potyczkach z socjalem sa adekwatne i wiarygodne?
Wreszcie : prawniczka ze Szwecji.Ona byc moze ma zadanie rozwiazywania tego typu problemow a wiec musi miec pojecie o prawie,ale jej glownym motywem jest wygranie sprawy i wziecie kasy,niezawsze zgodnie z wlasnym sumieniem.
  Profil uzytkownika: hester     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 17:22
Wystarczy wpisac w google_ syn pobil matke i zobaczyc ile info wyskoczy:

https://www.google.se/sear ch?q=syn+pobil+matke&oq=syn+pobil+matke+& aqs=chrome..69i57.4318j0j4&sourceid=chrom e&es_sm=122&ie=UTF-8

bo prawda jest taka, ze przemoc rodzi przemoc i np te nastolatki, ktore pobily doroslego mezczyzna
http://wiadomosci.wp.pl/ka t,1329,title,Nastolatki-pobily-mezczyzne- Szokujacy-film,wid,17735410,wiadomosc.htm l?ticaid=1156a1
na pewno byle bite w domu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 17:25
Ja tez bym poprosila o ten scenariusz...jezeli mozna
ronja1-61@o2.pl
  Profil uzytkownika: Ronj@     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:26
Ola: najlepsze jest to:

'Mój kumpel podszedł do niej i spytał dlaczego ona go nie zmusi, dlaczego ona go nie złapie za łeb i nie zaprowadzi do domu'...

W Polsce pewnie bylaby z tego tega chryja a nawet uliczna bitwa matki z synem,Juz widze oczyma wyobrazni,jak nastoletni syn jest ciagniety przy kolegach za ucho do domu.
To byloby opiero 'wychowawcze'
  Profil uzytkownika: hester     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 17:33
Matki z synem...moze jeszcze koledzy by pomogli!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 17:34
Zebys mial jakies konkretne referencje to poostaraj sie o przetlumaczenie na poslki tego textu:

https://www.informationsve rige.se/Svenska/Samhalle/Samhallsorienter ing/Sidor/F%C3%B6r%C3%A4ldrarollen.aspx
  Profil uzytkownika: Ronj@     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:42
Bardzo dobry artykul Ronj@.
Nie tylko daje pojecie ogolne o prawie rodzicielskim w Szwecji,ale takze podkresla niebezpieczenstwa, wynikajace przeniesienia dziecka z innego kraju na grunt szwedzki.
  Profil uzytkownika: hester     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 17:44
chłopie- trafiłeś na trzy super dziewczyny, możesz im zaufac, to są naprawdę porządne informacje, słuchaj ich i wyciągaj wnioski.
  Profil uzytkownika: yoka     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:52
Ponadto: moze jestem naiwna,ale wierze gleboce,ze ,gdyby Szwedzi chcieli zmian tego systemu, dawno juz by przestal miec racje bytu.Dla nich nie jest to cos zwyczajowo odmienne,czy szokujace.Oni z tym zyja,wiedza,jak sie zachowac wzgledem wlasnych dzieci,aby uniknac bledow wychowawczych i 'starc' z socjalem.Maja to po prostu 'we krwi',co innym rodzicom radzilabym rowniez wziac pod rozwage,zwlaszcza, zanim podejma decyzje przyjazdu do Szwecji z dzieckiem..
  Profil uzytkownika: hester     
lenurka_cytrulka


Wpisów: 681
Od: 2015-06-29
2015-08-16 17:56
hester- podziwiam cie, ty na tej wsi masz chyba sporo czasu i jakiś swieższy umysł, bo nam z dużych miast już odwala
  Profil uzytkownika: lenurka_cytrulka     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 17:59
lenurka_cytrulka:

Dziex za 'uznanie',ale... jakiej 'wsi'?
Moze ja sie dowiem,bo chyba cos mi umknelo.
  Profil uzytkownika: hester     
lenurka_cytrulka


Wpisów: 681
Od: 2015-06-29
2015-08-16 18:01
sorki, to może ja cos pokwasiłam, wydawało mi się, ze nie mieszkasz w Stokholmie
  Profil uzytkownika: lenurka_cytrulka     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2015-08-16 18:11
To fakt, hester Szwedzi wiedza jak sie zachowac we wlasnym kraju dlatego sa tacy spokojni, niemalze wykastrowani z emocji.
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
yoka


Wpisów: 1851
Od: 2015-05-14
2015-08-16 18:23
oj, od razu wykastrowani...., po prostu, sa spokojni.
Ognista krew jest nad Wisłą
  Profil uzytkownika: yoka     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 18:42
Widzisz Hester problem nie polega na tym że to jest tak zwana "dziura w systemie" i musimy na siłę szukać rozwiązania bo tego się nie da zrobić, jest coś takiego jak czynnik ludzki.
Czasem to co jest na papierze przez człowieka jest odczytywane w dwojaki sposób.
Mam wielką nadzieję że przez ten film człowiek zastanowi się dłuższą chwilę nad podjęciem zbyt pochopnej decyzji, bo tak na prawdę jeśli chodzi o moją historię to gdyby ta pracowniczka socjalna nie zareagowała tak jak to zrobiła i by przyszła sama, bez policji, to by wszystko się wyjaśniło. A tak niestety nie było, ona ojca chłopców nie lubi od samego początku a go zna dlatego bo ich chłopcy się przyjaźnią. Ojciec zwykły robotnik, języka nie zna ale kocha synów i stara się dla nich żeby żyli jak najlepiej.
Dlatego uważam że prawo antyklapsowe nie funkcjonuje tak jak powinno.

Ale oczywiście jest też drugie dno, no gdyby było że ojciec katuje dzieci a ta pracowniczka by nie zareagowała i dziecko by umarło tak jak w przypadku Yary to wtedy cała wina spada na urząd socjalny.
Nie mam odpowiedzi jak temu wszystkiemu zaradzić ale wiem natomiast jedno, do każdej sprawy trzeba podchodzić inaczej a nie wrzucać wszystkich do jednego worka.

Tak jak wcześniej pisałem kontaktowałem się z ambasadą Polski w Szwecji i według nich historia jest realna.

Każdy Polak w Polsce ma kogoś kto wyjechał za chlebem za granicę, czy to Anglia, Niemcy, Norwegia, czy Szwecja.

Owszem w Polsce wprowadzono to prawo w 2010 i jak pisałem wcześniej był taki pomysł oraz powstała wersja scenariusza gdzie rzecz ma miejsce w Polsce ale po konsultacjach z wykładowcami doszliśmy do wniosku że wydźwięk filmu jest o wiele większy gdy rzecz ma miejsce za granicą a w tym wypadku w Szwecji. No bo mieszkałem w Szwecji, znam język i zawsze jakiś znajomy może coś pomóc.

Też poniekąd jest to film o nas o imigrantach

Ronj@ Dziękuję za link
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-08-16 18:42
Adam, uwazam ze sie osmieszasz, niemozliwe abys tyle lat mieszkal w Szwecji i mial poglady ktore wogole nie pasuja do tego kraju, masz poglady jakbys sie urwal z choinki. Nie trzeba zbyt wiele dni byc w Polsce aby widziec jak ludzie tluka dzieci, dorosle baby zastraszaja dwulatki gdy tak prawde mowiac wogole nie nadaja sie na rodzicow. Uwazam ze powinienes sie wstydzic bo ten film to proba motywowania w Polsce przemocy w stosunku do slabszych dzieci. Ludzie w Polsce zamiast pojsc na trening i zlosc tam wyladowac to wyzywaja sie na slabszych od siebie.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 18:50
Anna podeślij maila a wyślę Ci scenariusz i zobaczymy czy jestem za propagowaniem bicia czy nie jestem.

I nie jest to żadna próba motywacji do gnębienia innych, tego akurat nie możesz mi zarzucić.

A tak swoją drogą to chyba nie przeczytałaś wcześniejszych wpisów.
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-08-16 18:53
"Prawo antyklapsowe" ?, dlaczego nie nazywasz tego czym to naprawde jest: prawo tluczenia dzieci.
PS. Uderzyl mnie kiedys nauczyciel linijka (nie bylo to dozwolone). Ja tego czlowieka za to zawsze nienawidzilam. Teraz on jest stary i moglabym mu porzadnie oddac
  Profil uzytkownika: AnnaN     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 18:58
Anna, czytasz w ogóle to co piszę?
  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 19:00
"Mam wielką nadzieję że przez ten film człowiek zastanowi się dłuższą chwilę nad podjęciem zbyt pochopnej decyzji"

tzn jakiej?
czy wyjechac z dzieckiem do Szwecji, bo tu nie wolno bic dzieci?
To poszukaj efektow takich "filmow i co ludzie mowia...bo ponoc...bo wszyscy wiedza..." na tym forum.
Tu znajdziesz mnostwo pytan - "czy to prawda?! bo jestem przerazona...ze nie wolno"

Czy masz na myslli pochopna decyzje, jesli chodzi o uderzenie dziecka?
to ci od razu powiem, jako, przynajmniej matka, ze jakbys sie dlugo nie zastanawial, to taka decyzja bedzie pochopna.

P.S. Piszesz, ze byles w kontakcie z ambasada w Sztokcholmie...w jakim celu? Skoro znasz jezyk, to moze skontaktuj sie z Rädda Barnen czy BRIS i zapytaj ich co oni uwazaja o takim scenariuszu? Moze nawet skontaktrowac sie z Socialtjänsten?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 19:00
Ja rowniez - po przeczytaniu scenopisu - z karczemnymi bledami ort., niestety - po obejrzeniu dokumentacji, stwierdzic musze , iz kazdy przecietny widz, bo przeciez do takiego adresowana jest 'etiuda', bedzie mial natychmiastowe skojarzenia pt:-' ta Szwecja to jakis koszmar' i to pod kazdym wzgledem ; plenery ze Sthlm tez sa porazajace. Wedlug mnie, odmalowujesz nie polska emigracje,tylko polska patologie w Szwecji a do tego dosc rzetelnie.Nie ma sie co dziwic zatem reakcji socjalu.Ojciec kocha swoich synow, ale nie jest dla nich dobrym przykladem.On nie 'walczy',on kombinuje,szuka pracy tam,gdzie nie powinien.Brak mu ambicji i odpowiedzialnosci,za zycie tych mlodych chlopcow.Cienkie,oszczedne dialogi,wieje nuda,brak pasji,hobby - ojciec ich nie posiada,nie umial wiec tegoo zaszczepic mlodym.Zyje,bo zyje a mlodzi chlopcy to rejestruja,bernie godzac sie z losem,nawet nie zdajac sobie sprawy z tego,ze ich zycie tez byc moze bedzie takie samo:pustka,nuda,apatia,dzien za dniem,aby zszedl... To po prostu smutne.
  Profil uzytkownika: hester     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 19:01
* Sztokholmie...mialo byc!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 19:21
Wedlug mnie, ten ojciec wytlukl na synu swoje wlasne niepowodzenia zyciowe i nikt mnie nie przekona, ze tak nie jest.
  Profil uzytkownika: hester     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-08-16 19:24
Ta rodzina socjal powienien zainteresowac sie wczesniej.
I moze nawet tak bylo...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-08-16 19:28
hester napisala
"ten ojciec wytlukl na synu swoje wlasne niepowodzenia zyciowe"

  Profil uzytkownika: AnnaN     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 19:30
Podsumowujac: 'obalilabym' te rzadka etiudke u samej d... a to za : szkalowanie systemu innego kraju w Polsce, tendencyjne przejaskrawianie, nadinterpretacje, przedstawianie w 'krzywym zwierciadle' ... i to by bylo na tyle.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 19:34
Acha.... emigracja to nie je-bajka.To je-bitwa
  Profil uzytkownika: hester     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 19:39
Ronj@ - o tym nie pomyślałem ale tak zrobię.

Hester - Ale widzę że się wkręciłaś w historię, przeczytałaś od deski do deski, 24 strony. Gdyby było nudne to przestałabyś czytać. Jakie Hobby ma mieć prosty facet, bez wykształcenia który wychowuje samotnie dwójkę dzieci? Ryby? Szachy? Facet nie zna języka, przyjechał żeby jego dzieciom było łatwiej w przyszłości. Nie dostanie mieszkania w innej dzielnicy niż Husby, Rinkeby Tensta. Pokazujemy gdzie oni mieszkają. Odbierzesz dzieci ojcu który nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości w której dane jest mu żyć? Uważasz że jest złym człowiekiem? Uważasz że to jest patologia? Nie ma takich ludzi? Są i to bardzo dużo. Każdy z nich stara się jak może, prawdopodobnie mieszkają od niedawna więc jeszcze ich życie nie ustabilizowało się na tyle żeby mogli zacząć żyć normalnie. Początki zawsze są ciężkie. A powiedz mi co taki ojciec powinien zrobić?

Dialogów jest stosunkowo mało bo to nie jest telewizyjna. W filmach kiedy ktoś się źle czuje to tego nie mówi tylko to widać. pokazujemy detale, szczegóły, emocje bo w nich jest tyle informacji że czasem nie trzeba w ogóle się odzywać.

Nadinterpretacja? Krzywe zwierciadło? gdzie? czy to przypadkiem nie są komunały?

Uważacie że socjal lepiej będzie wiedział co dla nie ich dzieci jest najodpowiedniejsze? Uważacie że rodzina zastępcza do której dzieci by zostali przydzieleni jest najlepszym rozwiązaniem? A co wtedy czują same dzieci? zastanawialiście się? A słyszeliście o przypadkach samobójstw w domach zastępczych? Bardzo łatwo jest oceniać kiedy człowiek siedzi sobie w wygodnym fotelu przy wielkiej plazmie, myśląc o pracy która da mu kilkanaście tysięcy miesięcznie. Wszyscy inni ludzie są głupi.

Swoją drogą poczytajcie sobie o "Obcym Niebie" http://www.filmweb.pl/film /Obce+niebo-2015-723477/descs

  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-08-16 19:46
Moim marzeniem jest poslac szwedzki socjal w ramach pomocy unijnej do Polski aby pomoc tym tluczonym prze "kochajacych" rodzicow dzieciom.

  Profil uzytkownika: AnnaN     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 19:53
A 'wkrecilam sie',czemu nie.Przeciez chcialam poznac to 'glebokie przeslanie', plynace z tresci etiudy.
Ja nie przecze,ze tacy ludzie sa.Nie przecze,ze rowniez w Szwecji a Ty nie pokazujesz,ani nie piszesz,jak dlugo ten ojciec z synami w Szwecji przebywa.Teraz dopiero wzmiankujesz, po moim wypunktowaniu, ze 'byc moze krotko,byc moze to poczatki,ktore zawsze sa ciezkie'-to sa dopiero 'komunaly'.
'Ryby,szachy'?? A coz stoi na przeszkodzie? Weekendy maja wszyscy a jesli ten ojciec tak 'kocha',niech dzieciom zorganizuje wspolne wypady za miasto.To tylko podkresli spojnosc rodziny.W wolnych chwilach niech wszyscy np. ucza sie szwedzkiego, bo to jest jeden z podstawowych elementow dbalosci o lepsza przyszlosc wlasna i dzieci.I nie obiecywac skuterow,gdy sie moze kupic tylko stary rower!
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 20:06
'Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młode małżeństwo żyjące w Szwecji. Różnice społeczne i obyczajowe sprawiają, że zaadaptowanie się w nowej kulturze nie przychodzi im łatwo. Zaczynają oddalać się od siebie, wplątując się we wzajemne kłamstwa i tajemnice. Elementem spajającym ich świat jest ukochana córka Ula (Basia Kubiak), dla której są w stanie poświęcić wszystko.

W wyniku serii nieszczęśliwych pomyłek, pozbawiona skrupułów pracownica opieki społecznej, Anita (Ewa Fröling) odbiera im prawo do opieki nad dzieckiem.'

Prosze bardzo-oto czesc opisu filmu,ktory rekomendujesz.
Uwazasz,ze wplatanie sie rodzicow we 'wzajemne klamstwa i tajemnice' to dobry grunt wychowawczy dla dziecka?
Ja jeszcze filmu nie widzialam a juz mam watpliwosci
  Profil uzytkownika: hester     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 20:20
Użytkownik simply_Ola napisała o sprawie Yary. Problem polega na tym że ona była muzułmanką. Urzędy socjalne w Szwecji starają się nie ingerować w życie muzułmanów. Wyobraź sobie że urząd socjalny odbiera Yare, jej prawni opiekunowie zaczynają walkę o nią. W gazetach nagłówki "Muzułmańska dziewczynka odebrana jej prawnym opiekunom", mniejszości muzułmańskiej na pewno by się to nie spodobało. Takich rzeczy unika urząd socjalny bo to niesie zbyt duże konsekwencje.

Widze, ze nie znasz tej sprawy a opinie o tej sprawie opierasz o förutfattade meningar och fördomar.
Chyba nie mozesz sobie wyobrazic tego co tu sie dzialo jak sie okazalo, ze to dziecko zmarlo bo byla maltretowana przez ciocie i wujka, ktorym powierzono nad nia opieke.
Sasiad wezwal i policja byla u nich w domu 18 kwietnia a potem przeslali do socjalu fax ale on tam przelezal do 1 maja a ona nie zyla juz 30 kwietnia.
W socjalu tlumaczyli, ze ta zwloke spowodowalo to, ze policja powinna przeslac do nich Anmälan a nie PM bo takie sprawy nie sa natychmiast rozpatrywane.
Rektor szkoly tez nie zrobil Anmälan do socjalu co spowodowalo, ze zostal odsuniety od pracy i chcial odebrac sobie zycie w wypadku samochodowym ale zamiast smierci dostal takiego uszkodzenia ciala, ze do konca zycia bedzie kaleka.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-08-16 20:24
Adam,
Powinienes przeniesc akcje tluczenia dzieci do Polski bo niestety znajdziesz wszedzie w Polsce ogrom tych dzieci. Moglbys zrobic cos dobrego dla tych dzieci. Samo nazywanie tego "klapsami" daje do myslenia, jest jest to sposob aby ukryc ze silni tluka slabych.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2015-08-16 20:26
Dokladnie, zgadzam sie z Anna.
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
adamhartwinski


Wpisów: 18
Od: 2015-08-14
2015-08-16 21:06
Przepraszam że was uraziłem, nic takiego nie chciałem zrobić. Nie mam w zwyczaju kogoś przekonywać do swoich racji bo oczywiście mogę się mylić.

Dobrze jest zobaczyć jaki wydźwięk ma takiego typu historia. Dziękuję.

  Profil uzytkownika: adamhartwinski     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2015-08-16 21:49
Tu nie chodzi o to, czy kogos w tej materii uraziles, czy nie.Tu chodzi o pewna zasade. O ile wiem, Szwecja juz jest Tobie dosc odlegla.Jestes teraz w Polsce i chyba nie przystoi komus, kto zaledwie 'liznal' szwedzkiego gruntu, szkalowac publicznie system prawny tego kraju po powrocie do Polski, gdy tylko nadarzyla sie ku temu okazja.
Mozesz sie z tym zgadzac, lub nie, w Polsce juz tez tluc dzieci bezkarnie sie nie da, choc mysle, ze takich przypadkow znalazloby sie tam wiecej, niz w Szwecji i to wlasnie tam nalezaloby upatrywac fabuly do filmu, gdzie ustawa weszla w zycie jedynie teoretycznie.
  Profil uzytkownika: hester     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2015-08-16 21:54
Nikogo nie uraziles Adamie, kazdy po prostu wyrazil swoj punkt widzenia.
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-08-16 22:35
Uważacie że socjal lepiej będzie wiedział co dla nie ich dzieci jest najodpowiedniejsze?
Uważacie że rodzina zastępcza do której dzieci by zostali przydzieleni jest najlepszym rozwiązaniem?


Jezeli dzieci sa bite przez rodzicow to beda mialy lepiej w rodzinie zastepczej.

A co wtedy czują same dzieci? zastanawialiście się?

Ja mysle, ze czuja ulge, ze skonczyla sie ich meczarnia.

A słyszeliście o przypadkach samobójstw w domach zastępczych?

Nie slyszalam, zeby tu jakies dziecko z tego powodu chcialo popelnic samobojstwo ale slyszalam, ze w Polsce byly takie wypadki i nawet w rodzinnym domu, np:
http://www.tvn24.pl/wiadom osci-z-kraju,3/rodzice-bili-a-kurator-nie -reagowala,210113.html

W Szwecji nie moga byc rozne prawa, jedno dla cudzoziemcow zezwalajace a drugie dla Szwedow- zakazujace bicia dzieci i dlatego jak ktos chce tu mieszkac to musi stosowac sie do przepisow jakie tu obowiazuja i to bez wzgledu na to czy uwaza je za idiotyczne bo jest zasada- dura lex sed lex.


A film pokazujacy, ze w Szwecji moga byc dzieci zabrane rodzicom, ktorzy je bija pozwoli Polakom zapoznanie sie z tutejszymi realiami i albo odstraszy ich od przyjazdu tutaj albo zmusi ich do zaprzestania bicia dzieci.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2015-08-16 22:52
Zamiast wytykać prawo antyklapsowe w Szwecji lepiej najpierw skupić się na tym jak ono funkcjonuje "na własnym podwórku". Jak własny kraj stanie się wzorem do naśladowania, wtedy można czepiać się innych. Póki co, polskie społeczeństwo nie widzi problemu w tym, ze dzieci są bite a zabierane bywaja zwykłym biedakom, z powodu zbyt niskich dochodów...

Może lepiej zrobić film o prawach dziecka w Polsce, żeby ludzie się zastanowili zanim skrzywdza dziecko?

Czy autor tematu ma sam dzieci?

Wychowanie bez klapsa jest jak najbardziej możliwe i wcale nie takie trudne, wiem z własnych doświadczeń.
  Profil uzytkownika: Snupi     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2015-08-17 10:41
30 lat temu gdy zdarzyla sie ta historia moze mialby sens taki film (w oparciu o ten przyklad), ale przekladasz to bez sensu na czas terazniejszy, co jest przeklamaniem. Ze poniewaz cos zdarzylo sie 30 lat temu to obecne prawo nie ma sensu. Jesli chcesz dyskutowac to prawo to daj adekwatne przyklady.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2015-08-17 10:49
Taki mlody a tak sie podlizuje tej nowej polskiej prawicy. Liczysz na to ze Kaczynski & co obejrzy Twoj film?
  Profil uzytkownika: dorka2012     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2015-08-27 17:07
adamhartwinski

Nakrec ten film, to moze mniej polskiej wackowej patologi bedzie tu przyjezdzac, co jest nadzieja wszystkich Polakow zyjacych tutaj zgodnie z prawem.

Nakrec ten film w dwoch czesciach, ta druga o polskich
MOPS-ach, ktore odbieraja dzieci w Polsce jak leci, by
zasilac kase zasilkami od panstwa, czyli od podatnika-
pozwola?

  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Na każdy temat -> Etiuda szkolna Sztokholm-Warszawa
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Praca wykończenia wnętrz ogólnobudowlane Skåne (Skåne )
Praca sprzatanie (Sztokholm)
Carpentry work (Stockholm)
Prace w firmie sprzątającej (Stockholm)
SPRZATANIE (Stockholm)
Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 18 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony