Odwiedzin 37802449
Dziś 2893
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Bankomaty - wypłata w euro

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorBankomaty - wypłata w euro
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-24 13:42
Witam.
W najbliższym czasie wyjeżdżam na 3 miesiące do Szwecji, w tym czasie będę otrzymywać wynagrodzenie w złotówkach. Wyjazd zorganizowany niemalże w ostatniej chwili, w związku z czym niektórych spraw nie da się załatwić w najbardziej optymalny sposób. Ale od rzeczy - czy w Szwecji (Malmo) są bankomaty, w których będę mogła wypłacić euro? Mam kartę w euro w kantorze internetowym AliorBanku - czy korzystniejsze będzie dla mnie wypłacanie tą kartą koron w bankomatach czy też wypłacanie euro i wymiana w kantorze (jeśli taka opcja w ogóle jest możliwa)? Wiem, że najlepsze byłoby założenie konta w Szwecji - jednakże z racji tego, że jest to jedynie w tym momencie jednorazowy, 3-miesięczny wyjazd, nie wiem, czy ma to sens.
Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 14:14
Nie widzialam w Szwecji bankomatow z euro...

W Szwecji konto w banku jest za free.
Jedynie oplata za karte to 20 kr miesiecznie.
Wszystkie bankomaty w SWE sa za free (tzn nie ma oplaty za wyjmowanie kasy).

Warunkiem jest szwedzki numer personalny i polski paszport (nie dowod osobisty).
Mozna dostac numer tymczasowy tez (samordningsnummer), wlasnie do takich rzeczy.

  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-06-24 14:21
A nie najprosciej w automatach wyplacac korony za pomoca karty Visa czy Master Card?
Dokladnie tak samo jak my zamieszkali w Szwecji wyciagamy polskie zlotowki w Polsce i nie staramy sie tam zakladac konta.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 14:24
Szwedzkie bankomaty nie pobieraja oplaty za wyciaganie pieniedzy.

Sprawdz w swoim banku jak jest i najwyzej zaloz konto w jakims banku internetowym co nie pobiera oplat za wyciaganie pieniedzy za granica.

  Profil uzytkownika: iza     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2015-06-24 14:28
Sa w Szwecji bankomaty wyplacajace w Euro.

https://bankomat.se/karta/
  Profil uzytkownika: Ayla     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 15:34
wow! tylko ciekawe po jakim kursie...
  Profil uzytkownika: iza     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2015-06-24 15:39
Calkiem niezly kurs maja.

I jak ma sie gotowke za granica to np. w takim Rzymie nie trzeba wciaz odpowiadac, ze chce sie zaplacic w koronach, a nie w euro.
  Profil uzytkownika: j23     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-06-24 15:52
J23 pisze
"w takim Rzymie nie trzeba wciaz odpowiadac, ze chce sie zaplacic w koronach, a nie w euro."

Drozej Cie to wyjdzie bo najlepiej placic w normalnych krajach w lokalnej walucie np. euro w Rzymie, w zlowkach w Polsce. Wtedy bedzie kurs np. Visy ktory jest bardzo dobry. Gdy wybierzesz w koronach to dostaniesz kurs lokalnego banku ktory jest zwiazany ze sklepem i najczesciej gorszy niz Visy.

Kurs w koronach warto wybrac jedynie w kraju gdzie waluta jest bardzo niestabilna, gdy jest ogromna inflacja z dnia na dzien, wtedy wiesz jaki kurs dostajesz a nie ze nastepnego dnia gdy kurs oblicza, 30% gorszy.

  Profil uzytkownika: AnnaN     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2015-06-24 18:02
Oczywiście masz rację. Napisałem odwrotnie niż to miałem na myśli.

Waluta lokalna miało być.

A taki np. bankomat na Vasagatan w centrum Sztokholmu ma chyba taki sam przelicznik euro jak za granica, czyli standardowe
1,65 % prowizji walutowej (karta Visa, jedynie słusznego banku ).

  Profil uzytkownika: j23     
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-24 20:47
Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.
Poza kontem w kantorze internetowym (z kartą w euro) mam konto w Pekao, ale oni mają tak "bandycki" przelicznik przy wypłatach z innych bankomatów, że to jest zupełnie nieopłacalne (wysokie narzuty banku, dodatkowo brak bezpłatnych wypłat z bankomatów w Szwecji - bo z tego, co się orientuję, w Szwecji bankomatów UniCredit nie ma). Założyć konta przed wyjazdem w innym banku internetowym (polskim) nie zdążę już, bo wszystkie wymagają podpisania umowy dostarczanej przez kuriera w ciągu tygodnia - a wyjeżdżam już w przyszłym tygodniu.
W przypadku konta w kantorze otworzyłam rachunki standardowo w PLN, USD, EUR, CHF, a dodatkowo dziś w koronach szwedzkich. Niestety, karta przysługuje jedynie na wniosek klienta do kont w euro i w dolarach, zaś tą w euro miałam już wcześniej i nigdy nie miałam z nią problemów.
W tej sytuacji opłaty typu czynsz itd. jestem w stanie wykonywać bezpośrednio z konta w kantorze, zależy mi jedynie na wypłacaniu pieniędzy na bieżące wydatki.

Po jakim najkrótszym czasie od założenia konta i zawarcia umowy w przypadku kont w szwedzkich bankach można zrezygnować z opłat? Ile trwa mniej więcej załatwienie wszelkich formalności? No i czy nie ma ograniczeń wiekowych dla kont (w polskich bankach czasem niestety się zdarzają)?
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-24 20:53
Zrezygnować z konta, przepraszam, błąd się wkradł
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 21:17
omg!

zaloz konto w szwedzkim banku
(najpier oczywiscie musisz miec ten szwedzki pesel- moze byc tymczasowy (druk dla pracodawcy https://www.skatteverket.s e/download/18.6f9866931215a607a4f80009168 /1359707445865/782417.pdf , i papier od pracodawcy- by bank wiedzial po co ci to konto)

Po jakim najkrótszym czasie od założenia konta i zawarcia umowy w przypadku kont w szwedzkich bankach można zrezygnować z opłat?

jedyna oplata (w banku internetowym) to 20 kr miesiecznie za karte (ok 8 zl)
deaktywujesz karte i nie ma za co placic
dzien po mozesz (ale i tak zaplacisz za caly miesiac)

Ile trwa mniej więcej załatwienie wszelkich formalności?
wniosek internetowo, wysylka papierow dzien pozniej, poczta 2 dni= ok 4 dni robocze

a jesli w innym banku to moze 15 minut..

No i czy nie ma ograniczeń wiekowych dla kont (w polskich bankach czasem niestety się zdarzają)?

ale w jakim sensie? wiek? np 40 lat czy 80 czy 15?
Tu sa ograniczenia dla dzieci i mlodziezy bo rodzic musi podpisac czy cos..
  Profil uzytkownika: iza     
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-24 21:29
W mojej sytuacji jest to wyjazd na staż, wszystkie formalności są załatwiane przez uczelnię, z uczelnią podpisuję wszelkie umowy, z polskiej uczelni dostaję wynagrodzenie, jednak staż odbywa się w Szwecji. Czy w takiej sytuacji otrzymanie tego numeru tymczasowego będzie również możliwe?

W polskich bankach czasem zdarza się tak, że konto można zamknąć albo kartę dezaktywować również nawet następnego dnia po jej otrzymaniu, jednakże wiąże się to z wysokimi opłatami (rzędu 200 zł - zaś po określonym czasie, np. po 3 miesiącach nie płaci się już tej opłaty) - stąd moje pytanie.
A kwestie ograniczeń wiekowych - również w polskich bankach bywa tak, że czasem dostępne są konta tzw. dla młodych, studenckie itd. - na lepszych warunkach, niż standardowe, jednakże konto takie mogą posiadać jedynie osoby do 26 roku życia. Są też konta, które właśnie można założyć dopiero, mając te 26 lat - stąd pytanie o ewentualne ograniczenia wiekowe.

A w kwestii tych bankomatów z możliwą wypłatą euro - to raczej rzadkość, czy też kilka w Malmo powinnam bez problemów znaleźć? Za jakimi się najlepiej rozglądać, żeby ewentualnie na nie trafić?
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 21:46
Najlepiej zapytaj na uczelni. Na pewno nie bedziesz jedyna stazystka z zagranicy.
Uczelnia wie najlepiej jak sie zalatwia takie rzeczy, bo maja doswiadczenie.
Popytaj innych stazystow itp.
Numer tymczasowy chyba dostaniesz.

Tu konto w banku jest za free wiec zamykac nie musisz. Karte dezaktywujesz i juz. Nie wiem dlaczego jakies oplaty maja byc, ale to zapytasz w banku.

Sa tu oczywiscie konta dla mlodych ludzi, dla studentow itp- las i dzungla mozliwosci..

Jednak bank internetowy tez daje to samo - proste konto do pensji i karte do bankomatu, przelewy zagraniczne i krajowe za free, wyciaganie z bankomatu na calym swiecie za free

wyjmujac euro i wymieniajac na sek bedziesz duzo w plecy.

ale dlaczego nie placic swoja polska zwykla karta? tez twoj polski bank pobiera za to oplate?

ja w Szwecji nawet za mleko place karta.. i za ziemniaki u turka w warzywniaku. i za gazete czy jedno jablko..

gotowki to od juz paru lat nie nosze..


bankomaty z euro
https://bankomat.se/karta/ #
wpisz miasto i kliknij i filtrera efter tjänst €
  Profil uzytkownika: iza     
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-24 22:24
Z tym, że jest to uczelnia polska, wygrali jakiś konkurs unijny na projekt, w ramach którego można dostać się na staże zagraniczne. I stażystów jest więcej, owszem - ale wyjeżdżają do Francji, Holandii itd. Ale popytam osób, w której ten staż będę odbywała.

Mój bank ma ogólnie chore przeliczniki. Nie przeliczają normalnie, tylko mają swój kurs, który dla korony jest średnio 2 gr wyższy - więc przy większej kwocie trochę się tego robi. Dodatkowo nie przeliczają ze złotówek bezpośrednio na korony, jednak najpierw na dolary, a dopiero później korony - i to wszystko ich przelicznikami, więc straty są ogromne.

Faktycznie najlepszą opcją będzie to konto szwedzkie. Bardzo dziękuję za pomoc
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-24 23:14
no to po powrocie do domu zaloz sobie jakies proste millenium itp - nowoczesny bank przyjazny dla uzytkownika

bo jak czytam co ty wypisujesz to mi sie w glowie nie miesci!!!

ja mialam na mysli miejsce stazu - bys sie wypytala co i jak inni tacy jak ty zalatwiaja
(myslalam, ze ty bedziesz miala staz na szwedzkiej uczelni stad o tej uczelni pisalam)

jesli to nie tajemnica to napisz gdzie ten staz, bo moze ktos z forumowiczow tam pracuje i by ci od razu pomogl czy cos...
  Profil uzytkownika: iza     
Duraczek1993


Wpisów: 6
Od: 2015-06-08
2015-06-25 11:34
Taki mam zamiar, po prostu w tym banku wcześniej zasady były bardziej przyjazne zdecydowanie, ale regulamin do kont się zmienił od kwietnia tego roku i bank ten stał się chyba najgorszym możliwym wyborem. Konto chcę założyć nowe, a to zamknąć, wstrzymywałam się jedynie dlatego, że dostawałam na nie m.in. stypendium naukowe, również z funduszy unijnych, a załatwienie wszystkich formalności ze zmianą numeru konta, na które dostawałam te środki wiązała się ze sporą ilością papierologii - wolałam to zostawić na te 3 miesiące, do końca czerwca, bo w przypadku wypłat w Polsce, przelewów krajowych itd. te warunki nie są aż tak rażące.
Staż będzie się odbywał w Alnarp, firma Intertek ScanBi Diagnostics.
  Profil uzytkownika: Duraczek1993     
Forum -> Życie w Szwecji -> Bankomaty - wypłata w euro
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony