Odwiedzin 37796546
Dziś 323
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Komunia Sw. w Szwedzkim Kosciele Katolickim

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorKomunia Sw. w Szwedzkim Kosciele Katolickim
Ann_Marie


Wpisów: 3
Od: 2015-06-14
2015-06-14 22:05
Nasze dziecko pojdzie w sierpniu do 1 klasy i myslimy aby zapisac go tez na religie. Wiemy jak wygladaja katechezy i przygotowania do komunii w polskim KK (spotkania co druga sobote po ok.4,5h ) A jak wyglada przygotowanie dzieci do komunii w Szwedzkim Kosciele Katolickim? (Sztokholm). Jak czesto odbywa sie religia? Podzielcie sie,prosze, swoimi doswiadczeniami.
  Profil uzytkownika: Ann_Marie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-06-15 00:29
Moze bezposredni kontakt z parafia? polecam! Znasz polski? Po szwedzku tez sie dogadasz, tym bardziej ze chodzi ci o szwedzki koscil katolicki. Akurat to nie jest czyms specyficznym...poprostu mowia z dzieciakami po szwedzku.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-06-15 09:04
Niestety nie odpowiem ci na twoje pytania, ale pomysl ze szwedzkim kosciolem katolickim bardzo mi sie podoba!

  Profil uzytkownika: Lunab     
Ann_Marie


Wpisów: 3
Od: 2015-06-14
2015-06-15 09:17
Dziekuje! Oczywiscie zglosze sie do parafii po dokladne informacje. Mowimy i po szwedzku i po polsku wiec z komunikacja nie ma problemu.
Po prostu przerazila mnie perspektywa tak dlugiej katechezy w polskim kosciele (Msza sw. + religia) dla siedmiolatka w srodku soboty. Rozmawialam z ksiedzem prowadzacym o moich obawach ten temat, ale, delikatnie mowiac nie byl to sympatyczny kontakt.
Dlatego chcialam zapytac rodzicow, ktorzy wybrali szwedzki KK czy w perspektywie uwazaja to za dobry wybor. Uciesze sie, jesli jeszcze ktos napisze na ten temat.
  Profil uzytkownika: Ann_Marie     
malgosia78


Wpisów: 4
Od: 2015-06-15
2015-06-15 12:59
A czy I Komunia Święta w Szwecji nie jest czasem związana z Bierzmowaniem? Kiedyś coś takie czytałam w Internecie i w sumie mnie to trochę zdziwiło. Sakramenty wyglądają różnie w różnych krajach. W Szwecji do Komunii idą chyba dzieci w wieku 15 lat.
  Profil uzytkownika: malgosia78     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-06-15 13:15
Chyba troche mylicie pojecia.
Nie ma szwedzkiego kosciola katolickiego.
Szwedzki kosciol jest protestancki(Luteranski)
W kosciele katolickim, w Szwecji, mozna uczestniczyc w lekcjach religii po szwedzku, albo po polsku.

W szwedzkim kosciele nie ma komunii.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-06-15 20:02
"A czy I Komunia Święta w Szwecji nie jest czasem związana z Bierzmowaniem?"

Masz prawdopodobnie na mysli religie protestancka, w ktorej konfirmacja/konfirmation jest odpowiednikiem bierzmowania.

W religii katolickiej bierzmowanie jest dopiero po komunii.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Ann_Marie


Wpisów: 3
Od: 2015-06-14
2015-06-15 21:05
"Nie ma szwedzkiego kosciola katolickiego."

Oczywiscie, byc moze niefortunnie okreslilam kosciol katolicki w ktorym nabozenstwa odbywaja sie w jezyku szwedzkim jako "szwedzki kosciol katolicki". Ale tak wydawalo mi sie najprosciej.
  Profil uzytkownika: Ann_Marie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-06-15 21:38
Nie ma znaczenia w jakim jezyka odbywaja sie nabozenstwa. Religia w kosciele katolickim, nawet prowadzona w jez szwedzkim jest taka sama jak po polsku. Dwa lata nauk (tak przynajmniej bylo jak moje dzieci szly do komunii)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
tomaszek


Wpisów: 236
Od: 2007-03-01
2015-06-15 22:03
"Religia w kosciele katolickim, nawet prowadzona w jez szwedzkim jest taka sama jak po polsku. "

Ronji@ racja, ale jednak trudno mi uwierzyc, ze w Katolska Domkyrkan mecza dzieci w soboty prawie 5 godzin
  Profil uzytkownika: tomaszek     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-06-15 22:13
Moje dzieci chodzily do Domkyrkan. Co druga niedziele, msza i religia, tak przez 2 lata.
Po szwedzku.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-06-15 22:19
Coprawda to nie bylo wczoraj, ale nie sadze, zeby cos sie zmienilo. Najprosciej bedzie zadzwonic i zapytac...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2015-06-16 05:48
Bo tyle nie trwa.W kosciele w Brandbergen spotkania byly co dwa tyg po mszy niedzielnej i trwaly okolo poltora godziny.
  Profil uzytkownika: spagetti     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-06-16 09:26
Komunia, biezmowanie a dzieci biora slub z protestantem albo zyja bez slubu.Jedynie co na tym ma zysk to kosciol bo roczny podatek trzeba zaplacic.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-06-16 10:50
Nasze dzieci maja prawo dokonywac samodzielnych wyborow, gdy sa juz dorosle.

Maj prawo do zycia takiego, jakie same sobie wybiora.

Rola rodzicow jest przygotowanie ich do tego w jak najlepszy sposob i jesli sa to sakramenty to nic w tym zlego.

Wrecz przeciwnie.

Nasz bohater narodowy Pilsudski zmienil religie na protestancka, aby moc wziac slub ze swoja druga zona i nie stal sie przez to gorszym czlowiekiem
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-06-17 22:37
Ksiezniczka Madeleine, ktora jest protestantka, poslubila w zeszlum roku katolika (Christopher O`Neil) i swiat sie nie zawalil.

Pomimo iz byla wychowywana w religii protestanckiej (obowiazkowej w szwedzkiej rodzinie krolewskiej).

  Profil uzytkownika: Lunab     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-06-17 23:33
"Religia w kosciele katolickim, nawet prowadzona w jez szwedzkim jest taka sama jak po polsku. "

Mi sie wydaje, ze kosciol polsko-katolicki jest jednak troche inny (pomimo, ze wiara ta sama). Za "moich czasow" tak bylo a teraz pewnie jeszcze bardziej. Kosciol Katolicki w Szwecji jest dosc maly i startuje z pozycji "under-dog", co robi, ze troche bardziej sie staraja, zeby nie stracic czlonkow. Wiecej marchewki a mniej bata.
  Profil uzytkownika: kajetan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-17 23:56
Kajetan, a w Szwecji jest tez kosciol polskokatolicki?

Kościół Polskokatolicki a Rzymskokatolicki

RÓŻNICE
1. Kościół nie podlega jurysdykcji Watykanu.

2. Kościół przyjmuje dwojaką formę spowiedzi: uszną (dzieci i młodzież do lat 18; oraz dorośli tylko na indywidualne życzenie) i ogólną.

3. Kościół – zgodnie z nauka Jezusa „ Królestwo moje nie jest z tego świata” głosi jedynie Ewangelię, pozostawiając sprawy społeczno-polityczne świeckim.

4.Liturgia uroczystości kościelnych aczkolwiek tożsama z liturgia Kościoła Rzymskokatolickiego - w Kościele Polskokatolickim odznacza się prostotą i żarliwością Pierwszych Chrześcijan.

5. Kościół Polskokatolicki przyjmuję zasadę dobrowolności celibatu duchownych – jak zgodnie z nauką Apostołów i Tradycją Kościoła do 1073r. Kościół uznaje ważność sakramentów świętych udzielonym wiernym w innych kościołach chrześcijańskich.


We Wroclawiu to nawet dosc popularny kosciol.

Kiedys nawet jako nastolatka w ramach buntu chcialam zmienic- bo spowiedz fajniejsza i ksieza moga zyc jak normalni faceci
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-06-17 23:59
aa.. i rozwody tez daja :

Małżeństwo, chociaż uznawane za związek nierozerwalny, może być jednak rozwiązane w sytuacji, gdy na skutek słabości ludzkiej rozpadło się.

Strona niewinna (bądź też mniej winna) rozbicia związku może ubiegać się w Sądzie Kościelnym Kościół Polskokatolickiego o zezwolenie na zawarcie ponownego ślubu.
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2015-06-18 00:55
Napisalem "polsko-katolicki" w celu nazwania tego, co sie dzieje obecnie z Kosciolem (Rzymsko)katolickim w Polsce. Nie chodzilo mi o ten kosciol o ktorym piszesz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-07-01 21:08
Ann_Marie

W katolickim kosciele swietej Eugeni w Kungsträdgården w Sztokholmie ida dzieci do komuni w 3 klasie. Lekcje odbywaja sie naogól co dwa albo 3 tygodnie, dostaniesz caly schemat na caly termin.

Lekcje zaczynaja sie o godzinie 10.00 i trwaja do 12.00. w tym czasie rodzice spotykaja sie w cafeteri z ksiedzem i dyskutuja rózne tematy. Najczesciej jak wspierac dziecko w wiarze katolickiej jezeli wiekszosc kolegów ze szkoly sa nie wiezacy, protestanci albo jak to w szkolach na przedmiesciach jeszcze innych wyznan.

O godzinie 12.00 jest msza w kosciele.

Wszysko jest na zasadzie przyjemnego spotkania i nie ma zadnych: ze dziecko ma sie nauczyc na pamiec tego czy tamtego.

Sama komunia dzieci tez inaczej wyglada jak w polskim kosciele sw. Jana. Nie ma zadnych histeri z ubraniami.

Mlodziesz w tym kosciele idzie do bierzmowania w 9-klasie. Zeby przystapic do tego trzeba chodzic 2 lata na religie która tesz jest w soboty co 2 tygodnie. Parafia ma gård w Margaretelund i Åkersberga i mlodziesz w 9 klasie na sportlov tam jedzie zeby przygotowac sie do bierzmowania. Po ceremoni bierzmowania jedzie mlodziez na 10 dni do Rzymu i Alessi.

Cala moja trójka dzieci jest tam ochszczona, brala pierwsza komunie i dwoje najstraszych tam byli bierzmowane. To trzecie bedzie bierzmowane za pare lat.
  Profil uzytkownika: Vendela     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Komunia Sw. w Szwedzkim Kosciele Katolickim
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony