Odwiedzin 37783517
Dziś 287
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Czy w Szwecji trzeba się bać o dzieci?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorCzy w Szwecji trzeba się bać o dzieci?
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-03-31 01:31
Witam wszystkich forumowiczów swoim pierwszym postem
Od czerwca mam zacząć długo wyczekiwaną pracę na wymarzonym stanowisku na uczelni w Uppsali. Wyjeżdżam z całą rodziną (mężem i czternastomiesięczną córeczką). Odkąd dowiedziałam się o możliwości wyjazdu wciąż konfrontuję różne informacje o "socjalu polującym na dzieci". Zdaję sobie sprawę z różnic kulturowych (pracowałam w Szwecji przez sześć miesięcy),ale zaznaczam, że klapsy nie są stosowaną przez nas metodą wychowawczą. Wciąż biję się z myślami czy nie zrezygnować z wyjazdu dla dobra rodziny, bo gdyby coś się stało wybaczyłabym sobie tej decyzji. Prześledziłam wątki rodzinne na tym forum i muszę przyznać, że zdania na temat zagrożeń dla rodziny są dość podzielone.
Wypowiedzcie się proszę w tej sprawie. Znacie przypadki gdzie dzieci są odbierane bez konkretnego powodu?
Dla większego rozeznania napiszę, że mam kontrakt na 4 lata (po upływie tego czasu zamierzamy wracać do Polski), mój mąż ma wyższe techniczne wykształcenie i jest na etapie szukania pracy. Początkowo z wychowaniem córki pomogą nam nasze mamy (i tutaj też będę wdzięczna za opinie na temat przedszkoli, które według niektórych są miejscem hodowli a nie wychowania).

Pozdrawiam Polaków na obczyźnie. Czekam na Wasze opinie
  Profil uzytkownika: BDTR     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-03-31 07:36
Dziwie sie, ze osoba z takim wyksztalceniem, zadaje takie pytanie.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-31 09:01
Z tego co opisujesz, absolutnie nie wynika ,ze masz sie czego obawiac. Socjal wkracza najczesciej ,jak idzie sie tam po pomoc lub sasiedzi widza ,ze rodzice bija dziecko lub czesto chodza nawaleni.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2015-03-31 10:48
Moja prawnuczka ma 14 miesiecy. Bardzo chetnie chodzi do przedszkola. Wspaniale sie bawi. (Sztokholm Björkhagen)
  Profil uzytkownika: prababcia     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-03-31 11:14
"Znacie przypadki gdzie dzieci są odbierane bez konkretnego powodu? "

zawsze musi byc powod lub przynajmniej podejrzenie...

czasem dzieci gadaja glupoty i moze to byc podejrzeniem- twoje jeszcze nie mowi

jesli byscie byli rodzina patologiczna- bezrobotni alkoholicy i narkomani, gdybyscie urzadzali awantury, maz by cie bil, gdybyscie bili dziecko, zostawiali je bez opieki, wystawiali na balkon na pare godzin, zamykali w szafie, nie myli, nie karmili, nie chodzili z nim na spacer itp. - jesli spelniacie ktorys z tych punktow to mozecie sie bac.

jesli nie, to skup sie na pracy!

i nie rozmawiaj BRON BOZE! na ten temat w pracy, bo twoje watpliwosci wzburza podejrzenia ze cos temu dziecku robicie skoro sie boisz ze pewnego dnia zapuka do ciebie socjal i ci je zabierze...

szwedzi bardzo chetnie donosza do socjalu jak tylko maja podejrzenie ze dziecku dzieje sie krzywda (przedszkolanki, nauczyciele, sasiedzi, koledzy z pracy).


  Profil uzytkownika: iza     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-03-31 11:42
Dziwne opinie w Polsce na temat Szwecji. Czy w Polsce jezeli dziecko jest bite, maltretowane i zaniedbywane przez rodziców nie jest odbierane przez social? Pozwala sie rodzicom robic co chca z dzieckiem?

W Szwecji uwaza sie ze dzieci nie sa wlasnoscia rodziców. Dzieci sa "pozyczone" na okres dopóki nie dojrzeja i wyprowadza sie z domu. Dlatego dzieci juz od malego traktuje sie z respektem. I tak ja zawsze traktowalam cala moja trójke. Nigdy by mi nawet nie przyszlo do glowy zeby dac klapsa dziecku.

Jezeli nie bedzies dziecka bila, poniewierala i zaniedbywala to nie masz sie co obawiac.
  Profil uzytkownika: Vendela     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-03-31 11:47
Bo to jest Vendela wlasnie ta roznica- w Szwecji dzieci sa wlasnoscia panstwa, a w Polsce rodzicow...
  Profil uzytkownika: iza     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-03-31 12:25
No i moze dlatego nie znajduja dzieci w beczkach.




  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-31 12:29
Jak nie bedziecie znecac sie nad dzieckiem to nie musicie sie obawiac, ze go wam zabiora.
Ja jakbym nabrala przypuszczen, ze jakiemus dziecku dzieje sie krzywda to w ogole bym sie nie zastanawiala tylko zadzwonila do socjalu bo nie ma nic gorszego niz obojetnosc a to niestety tu jeszcze sie zdarza.
Wlasnie toczy sie sprawa w Sadzie Apelacyjnym malzenstwa o zabojstwo od dawna maltretowanej przez nich 8 letniej dziewczynki nad ktora sprawowali opieke.
http://sverigesradio.se/si da/artikel.aspx?programid=105&artikel=613 0132
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-03-31 15:03
W Se rodzice sami zajmuja sie dzieckiem przynajmniej do roku jak nie dluzej a nie daja do hodowli u babci.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2015-03-31 17:49
Też mi się nasunęło od razu że osoba wykształcona pyta o takie rzeczy .

W szwecji dzieci traktuje się z respektem ,rozmawia się z nimi a nie daje klapsa zamiast rozmowy .To jest chyba największa różnica .
Dzieci idą do przedszkola i tam uczą się samodzielności i współżycia w grupie od PIERWSZEGO DNIA .
Gile wiszą im do pasa i umorusane od góry do dołu bo

BRUDNE DZIECI TO SZCZĘŚLIWE DZIECI bo im pozwolono potaplac się w błocie a nie stój bo się wybrudzisz i wrzask matki

ZNÓW MUSZĘ PRAĆ

Moja matka siedzi z moją siostrzenicą i często słyszę że mała chce iść na dwór ale pada deszcz albo śnieg .
Tu nie ma złej pogody tylko nieodpowiednie ubrania

Gdyby ktoś dał mi kontrakt na 4 lata to bym jechała po to aby spróbować czegoś tym bardziej jak to wymarzona praca .
Dziecko od razu do przedszkola niech uczy się życia i języka
  Profil uzytkownika: sankas     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2015-03-31 17:52
Dziecko z taką babcią co tu będzie robić chyba szydełkować .
Rówieśników nie spotka bo dzieci są w przedszkolu
  Profil uzytkownika: sankas     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-03-31 22:08
Serdeczne dzięki za odzew! Trochę się uspokoiłam. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że klaps zamiast rozmowy uderza w godność dziecka. Z drugiej strony poprawność polityczna w tym temacie to jakaś histeria (gorszą traumą dla dziecka jest oddzielenie od rodziny niż klaps). Jadąc do kraju odmiennego kulturowo i wiedząc mogą być konsekwencje, zacisnę zęby sto razy zanim mnie poniesie. To czego się również obawiałam w dłuższej perspektywie, to fakt o którym wspomniała Iza - dzieci są własnością państwa, a nie rodziny. Z moich doświadczeń i wiedzy o Szwecji (nie wiem czy zgodnych z prawdą) wynika, że rodzic jest właściwie pozbawiony jakichkolwiek narzędzi wychowawczych, a jedyny dopuszczalny model to wychowanie bezstresowe (które nazwałam hodowlą, pisząc o przedszkolu). Nie wyobrażam sobie żeby jakaś pani prała mojemu dziecku mózg, że może zakapować rodziców jeśli ci stosują przemoc np. psychiczną, bo według poprawnościowych standardów, można do niej zaliczyć m.in. nakazy, zakazy, wymaganie zasad, reguły porządku domowego, sprzątanie po sobie itd.
Odnośnie przedszkola, szczerze mówiąc nie wiem po co dziecku 1,5 rocznemu rówieśnicy (z tego co się orientuję etap socjalizacji zaczyna się trochę później). Poza tym chcielibyśmy, żeby nauczyła się mówić po polsku. Doświadczenie córki to przede wszystkim moje towarzystwo przez 16 mcy jej życia, które upłyną do czasu wyjazdu (to odnośnie zarzutu oddawania na hodowlę do babci )
Nie mam jednak nic przeciwko żeby poszła do przedszkola np. w wieku 3 lat.
Jeszcze raz dzięki za Wasze odpowiedzi!
  Profil uzytkownika: BDTR     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-03-31 22:15
Aha... Jeszcze jedna kwestia. Jak to jest z tymi Szwedami? Czy może się zdarzyć, że doniosą bez powodu, złośliwie?
  Profil uzytkownika: BDTR     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-04-01 00:06
..."Z drugiej strony poprawność polityczna w tym temacie to jakaś histeria"...

Teraz to sie troche zapedzilas BDTR..i inni...

Smieszy mnie dyskusja o nalezniu dzieci do...rodzicow(?) czy panstwa (?) szczegolnie jak dyskusja toczy sie miedzy matka Polka a tymi co dzieci nie maja.

Urodzilam i wychowalam w tym kraju dwojke dzieci. Bog mi swiadkiem, ze byl czas kiedy bardzo naduzywaly naszej/mojej cierpliwosci. Byly maltretowane "bezstresowym wychowaniem", nad czym bardzo ubolewaja dzisiaj, bo kuzyni w Polsce dostali w dupe, chwile pobolalo i po sprawie (do nastepnego razu) a moje musialy sluchac kazania i w dodatku odniesc sie do zaistanialej sytuacji i poniesc jej konsekwencje (nie chwilowym bolem tylka).
Ilez to razy byly odsylane do swoich pokoi (ponoc to jest w Szwecji zabronione) w celu przemyslenia swojego zachowania!
Moge w tej sytuacji podzielic sie doswiadczeniem: jak smarkacz trzasnie drzwiami, to wyjac drzwi z zawiasow na kilka godzin/dni dziala idelanie! juz nigdy nie uslyszysz trzaskania drzwiami

To nie poprawnosc w temacie jest histeria, to wasze pojecie o tym temacie jest. Jak mozna zastanawiac sie nad nieproblemem w kontekscie waszych mozliwosci. Juz chyba bym bardziej zrozumiala pytanie "Co robic w Sztokholmie?"
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-04-01 01:33
"Z moich doświadczeń i wiedzy o Szwecji (nie wiem czy zgodnych z prawdą) wynika, że rodzic jest właściwie pozbawiony jakichkolwiek narzędzi wychowawczych, a jedyny dopuszczalny model to wychowanie bezstresowe (które nazwałam hodowlą, pisząc o przedszkolu). Nie wyobrażam sobie żeby jakaś pani prała mojemu dziecku mózg, że może zakapować rodziców jeśli ci stosują przemoc np. psychiczną, bo według poprawnościowych standardów, można do niej zaliczyć m.in. nakazy, zakazy, wymaganie zasad, reguły porządku domowego, sprzątanie po sobie itd."

Piszesz o doswiadczeniach a zastanawiasz sie czy sa zgodne z prawda? Zapewne sa z serii "slyszalam"... lub "podobno"
Opierajac sie na moich doswiadczeniach moge powiedziec, ze rodzic w Szwecji ma bardzo duzo narzedzi. Rodzice szwedzcy potrafia je tez uzywac w odpowiedni sposob.
Nikt nikomu nie pierze mozgu.
Nigdy nie slyszalam, zeby jakis dzieciak dzwonil do instytucji i zalil sie ze musi sprzatac swoj pokoj, czy ma szlaban na wychodne. Nawet moje tego nie robily!

To troche smutne, ze takie problemy sa dla was wazne. Nie pytacie o wasze nowe miejsce zamieszkania, tylko pytania typu "czy naprawde nie wolno bic dzieci?"

Nie, jezeli jestes madrym i odpowiedzialnym rodzicem, to nie musisz bic swojego dziecka...obojetne w jakim kraju mieszkasz.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-04-01 07:28
"Nie, jezeli jestes madrym i odpowiedzialnym rodzicem, to nie musisz bic swojego dziecka"

Pewnie !

Przeciez mozna dzieci skrzywdzic, na tyle innych sposobow...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2015-04-01 07:40
Napisalam ze moja prawnuczka ma 14 miesiecy, a przeciez
jak sie zastanowilam, to o rok wiecej. Naprawde chodzi do przedszkola chetnie. Ja mam tez w domu zabawki, jak przychodzi w odwiedziny zaraz zaczyna sie zabawa.
Wiec to pewnie duzo zalezy od dziecka.
  Profil uzytkownika: prababcia     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 11:06
Z moich doświadczeń i wiedzy o Szwecji (nie wiem czy zgodnych z prawdą) wynika, że rodzic jest właściwie pozbawiony jakichkolwiek narzędzi wychowawczych, a jedyny dopuszczalny model to wychowanie bezstresowe (które nazwałam hodowlą, pisząc o przedszkolu). Nie wyobrażam sobie żeby jakaś pani prała mojemu dziecku mózg, że może zakapować rodziców jeśli ci stosują przemoc np. psychiczną, bo według poprawnościowych standardów, można do niej zaliczyć m.in. nakazy, zakazy, wymaganie zasad, reguły porządku domowego, sprzątanie po sobie itd.
Twoje doswiadczenia i wiedza nie sa zgodne z prawda.
Tu w przedszkolu dzieci musza stosowac sie do wielu nakazow, zakazow, zasad i regul np po zabawie sprzatamy zabawki a po posilku kladziemy talerz i szklanke na wozku, nie wolno sie bic wiec to mija sie z prawda jakoby przedszkolanki gdzies kablowaly na rodzicow, ktorzy wymagaja od dziecka, zeby sprzatalo po sobie w domu.
Jak chodzi o wychowanie dzieci w Szwecji to przede wszystkim zaleca sie postawienie dziecku granic bo dziecko, ktoremu wszystko wolno nie czuje sie dobrze w dalszej perspektywie.
Co do metody " idz do swojego pokoju" to Szwedzi podobnie jak Polacy maja o niej rozne zdanie ale ona nie jest tu zabroniona i sa Szwedzi, ktorzy ja stosuja.
A na to Twoje pytanie:
Jak to jest z tymi Szwedami?
Czy może się zdarzyć, że doniosą bez powodu, złośliwie?

nie bede odpowiadala bo to nie ma sensu skoro nie rozumiesz,ze Szwedzi to cywilizowany narod.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
munatit


Wpisów: 228
Od: 2013-08-06
2015-04-01 11:33
prababciunia syrce ty mobil
wezta se na luzik o wnuki policzta bo se prima aprilis robots
ty se jako ta dwojca z olu simplu razom wystepujca bo wysta jijdna i te same persons
hehe huhu prima aprilis
cmoki cmoki staru cmoki
  Profil uzytkownika: munatit     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 11:41
Nie uwazam, ze to jest rozsadne, zeby trzymac tu dziecko w domu z polskimi babciami a jak skonczy 3 lata i bedzie dumny z tego, ze umie mowic to dopiero wtedy oddac go do szwedzkiego przedszkola w ktorym nikt jego ani on nikogo nie bedzie rozumial.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-04-01 14:27
S,ola to ta wies co mieszka w kupie nierozumiac nic po szwedzku robi taka propagande ,dziecko powinno byc dzieckiem,to nie te czasy gdzie matka wpieprzyla w tylek a jak sie poskarzylo to wiecej w dupe,jak sie do dzieci niema cierpliwosci to niech sie wykastruja zanim sobie ich narobia
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 15:14
A munatit jak zwykle
już od rana zalewa pale
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-04-01 15:40
ad Ronj@

"..."Z drugiej strony poprawność polityczna w tym temacie to jakaś histeria"...

Teraz to sie troche zapedzilas BDTR..i inni.."

Podkreślam jeszcze raz, że w pełni zgadzam się z zakazem bicia dzieci, sama nie stosuję i nie zamierzam stosować klapsów w wychowaniu mojego dziecka. Histerią nazywam reakcję na złamanie takiego zakazu i mówię tu o klapsie a nie o biciu, znęcaniu się itd.! Był głośny przypadek Włocha, któremu policja odebrała dziecko w Sztokholmie z ulicy, bo dał mu klapsa. Jak myślicie, co było dla dziecka większą traumą? Klaps czy to co się stało zaraz potem.

Ad Ronj@
Wydaje mi się, że co innego rozumiemy pod pojęciem bezstresowego wychowania. Moim zdaniem, to co Ty opisujesz odnośnie swojej rodziny, to normalne wychowanie bez klapsów, czyli droga, którą my zamierzamy podążać. Jako bezstresowe wychowanie rozumiem "róbta co chceta" i brak jakichkolwiek reguł, nakazów i zakazów, podporządkowanie się woli dziecka, a w efekcie wychowanie nieszczęśnika, zupełnie nieprzygotowanego do życia.

Pytam tutaj, bo zależy mi na wiarygodnej opinii Polaków, którzy tam żyją, a nie na szukaniu sensacji. Gdybym miała swoje doświadczenia, nie musiałabym nikogo pytać, więc nie dziwcie się proszę, że wyjeżdżam z dziwnymi pytaniami. Swoją drogą chyba niewiele rzeczy jest w stanie mnie zaskoczyć w kraju, którego ambasador wyraża żałobę pod spaloną tęczą
  Profil uzytkownika: BDTR     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-04-01 16:14
Dla mnie po tych twoich wypowiedziach, zostan lepiej w Polsce, bo zupelnie nie pasujesz do "otwartej" Szwecji i faktycznie mozesz miec klopoty.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 17:19
Był głośny przypadek Włocha, któremu policja odebrała dziecko w Sztokholmie z ulicy, bo dał mu klapsa. Jak myślicie, co było dla dziecka większą traumą? Klaps czy to co się stało zaraz potem.


Nie wiem czy klamiesz, zeby wprowadzic ludzi w blad czy wierzysz w to co piszesz.
Temu Wlochowi o ktorym piszesz nikt dziecka nie zabral bo jak policja go zatrzymala dlatego, ze byli swiadkowie, ze podniosl syna za wlosy i go spoliczkowal bo bylo ono z matka dlatego, ze oni tu byli cala rodzina na urlopie. On za to maltretowanie dziecka zostal skazany na grzywne. Aresztowanie jego wywolalo goraca debate we wloskich mediach bo kary cielesne dla dzieci nie są tam zakazane.
A mimo tego to we wloskim Save the Children Italia byli zadowoloni z tego wyroku i Valerio Neri, ktory jest sekretarzem generalnym tej organiozacji w Rzymie uwaza, ze sad szwedzki mial racje.
http://www.svd.se/nyheter/ inrikes/italienare-falld-for-slag-mot-bar n_6465498.svd
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-04-01 17:31
Wiarygodna opinia, to znaczy ?

R@nja, juz napisala cos na podtawie wlasnych doswiadczen, wiec czego jesdzcze oczekujesz ?

Nie, nie ma terroru panstwowoego, gdzie po telefonie sasiada idioty, przyjezdza policja i odbiera dzieci !

Przynajmniej, ja to wiem, bo mielismy psychicznie chora sasiadke, ktora slyszala placzace dzieci, w naszym domu co dla niej bylo jednoznaczne, ze sa bite...

Jasno, ktos napisal, ze jezeli nie jestescie rodzina, z marginesu, to nie ma sie czego obawiac.

Oczywiscie zadac pytanie, to tez uzasadnione, a do pewnych form odpowiedzi, ze strony paru wszedobylskich forumowych "ciotek", trzeba sie przyzwyczaic....

pzdr
  Profil uzytkownika: bolek1970     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 17:33
Jako bezstresowe wychowanie rozumiem "róbta co chceta" i brak jakichkolwiek reguł, nakazów i zakazów, podporządkowanie się woli dziecka, a w efekcie wychowanie nieszczęśnika, zupełnie nieprzygotowanego do życia.
Wlasnie na tym polega blad w twoim rozumowaniu bo takie wychowanie "robta co chceta" to nie jest wychowanie bezstresowe tylko zadne wychowanie.
Ja nie moge tego zrozumiec jak osoba wyksztalcona a tymb, taka co juz kiedys tu byla i widziala, ze Szwedzi sa kulturalni moze myslec, ze ich nikt nie wychowywal.
Jak chodzi o przygotowanie do zycia to Szwedzi na ogol juz po liceum opuszczaja dom rodzinny i ida na swoje.
Moje wnuczki w wieku 2 i 4 lata czasami wyniesa prawie wszystkie zabawki ze swoich pokoi do salonu a potem same to wszystko odniosza z powrotem do swoich pokoi.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-04-01 17:55
Ola, czy zdajesz sobie sprawe, ze piszesz do kogos, kto nigdy nie byl, w Szwecji ?

Boszzzzzz...

Po kiedgo gwinta, te cale litanie, jak dla kogos, jest to czysta teoria, ktora i tak odbierze po swojemu ?

Tu trzeb aprzyjechac, pozyc, ze 2 lata, zanim sie nawet zalapie, jakies podstawy tego, jak tu gunkcjonuje spolecznstwo, jak ajest mentalnosc itd

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 18:32
Ola, czy zdajesz sobie sprawe, ze piszesz do kogos, kto nigdy nie byl, w Szwecji ?

"BDTR
Wpisów: 4
Od: 2015-03-30
2015-03-31 01:31
(...)Zdaję sobie sprawę z różnic kulturowych (pracowałam w Szwecji przez sześć miesięcy)"
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-01 19:01
Bolus, nie wal juz tak glowa w mur bo krzywde sobie zrobisz.



W Szwecji nie stosuje sie wychowania bezstresowego w znaczeniu, ze to jest wychowywanie bez granic bo tu uwaza sie, ze wyznaczenie granic to podstawa ale jesli w znaczeniu zmniejszenie stresu dziecka, np jak cos zle zrobi to zamiast na niego krzyczec i go bic spokojnie mu wytlumaczycze dlaczego tak sie nie robi, to takie wychowanie jest tu stosowane.

Ja mysle, ze znajomi zalozycielki tego tematu zazdroszcza jej tego, ze dostala prace w Szwecji i dlatego strasza ja, ze tu zabieraja dzieci bez powodu bo chca zeby zrezygnowala z tej pracy.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-04-01 19:10
Czy w Szwecji trzeba się bać o dzieci?

zmienie to troszke,,,,,,czy w szwecji trzeba dbac o dzieci? odpowiem tak trzeba
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-04-01 20:11
Juz ?

Poczuliscie sie lepiej ?

Doladowane akumulatorki ?


Buahahaha....

Jacy, jestescie wspaniali i bardziej szwedzcy, od Szwedow, po kilu dakadach, w tym kraju...

Macie recepte, dla kazdego. tak, jedna uniwersalna i juz...

Nawet "ciotka", z Rajchu, wie kto tu powinien mieszkac, a kto nie....



pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-04-01 20:45
No widzisz jaka "ciotka" jest swiatowa . Mochery i inna ciemnote, mentalnosc szwedzka przerasta.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-04-01 21:33
"Mochery i inna ciemnote, mentalnosc szwedzka przerasta."

Spodziewalem sie, ze troche wyzsze masz standarty...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
munatit


Wpisów: 228
Od: 2013-08-06
2015-04-01 21:41
olasimpelku huhuhu trafiony zatupiony; -)
walnuc w stol a nozyczka SI odezwie
  Profil uzytkownika: munatit     
munatit


Wpisów: 228
Od: 2013-08-06
2015-04-01 21:45
prababciu z olu SI dwi ekspertku znalozly w szwecyju na tymot dziadkow. une wszystku najlepsze wiedzu Malin
nich nos Boch ochrania przyd takom ekspertyzum
  Profil uzytkownika: munatit     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2015-04-01 22:43
jak sama bylam mala slyszalam czesto powiedzenie " dzieci i ryby glosu nie maja"...
to wlasnie jest chyba ta podstawowa roznica, dzieci w Szwecji glos maja.. traktuje sie dzieci jak ludzi, ale o potrzebach dostosowanych do ich wieku.
nie zgadzam sie, ze przedszkole jest przechowalnia dzieci. mam 2 letniego synka, ktory chodzi od roku do przedszkola i widze same plusy tego.
przede wszystkim duzo wiecej sie uczy od innych dzieci, niz gdyby byl w domu z rodzicem. poza tym w tak mlodym wieku, dziecko nie ma perspektywy czasu i duzo lepiej znosi rozlake z rodzicami niz gdyby sie go zaczelo wdrazac w przedszkole w wieku 3 lat.
3 latek juz ten stres rozloki zapamieta na cale zycie.
oddac 3 latka do przedszkola nie znajacego jezyka laczy sie z podwojnym stresem. osobiscie nie zrobilabym tej "przyslogi" mojemu dziecku za zadne skarby!
male dziecko jest jak gabka i tak naprawde chlonie kazdy jezyk jaki slyszy, takze o znajomosc polskiego nie masz sie co martwic, nauczy sie od was, rodzicow.

i tak jak ktos napisal juz wczesniej, jesli nie jestescie patologiczna rodzina i traktujecie swoje dziecko jak malego czlowieka to nie macie sie o co martwic.
  Profil uzytkownika: paula_     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-04-02 02:19
Masz do wyboru mieszkac w Se a zyc po polsku i miec zawsze jakis problem albo zyc tak jak
inni to robia. Nie jestes pierwsza ktorej dziecko bedzie chodzilo do przedszkola od 16 miesiaca
zycia o ile jest wolne miejsce. Nie szukaj dziury w calym bo to nic dobrego i nie sluchaj glupot.
Zdaję sobie sprawę z różnic kulturowych (pracowałam w Szwecji przez sześć miesięcy)"
.....to bys nigdy nie planowala babci zycie jako nianka na caly etat. Tutaj rodzice angazuja sie w zycie dziecka pod kazdym wzgledem a nie wyreczaja sie babcia.

Ja bym bardziej martwila sie o warunki mieszkaniowe gdzie ....czy maz dostanie prace i jaka a
jak nie zawsze potrzebuja robotnikow budowlanych. Rozumien ze nikt nie che byc robotnikiem
kazdy chce byc kierownikiem po to chodzil do szkoly.. Bezrobocie ponad 8 % konkurencja jest duza.
Praca moze lezyc 100 km od domu. To sa prawdziwe problemy.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-04-02 09:35
paula
Dobrze napisalas. Wlasnie dzieci tutaj maja glos. Rozmawia sie z dzieckiem juz od malego i traktuje z respektem.

Przedszkole nie jest wcale przechowalnia. Dzieci duzo ucza sie w przedszkolu. Do tego czasu ma moja trójka dzieci swoje pärmy które panie im robily w przedszkolu. I w nich sa zdjecia, rysunki, opisy, bilety z teatru itd.

Przedszkole (dobre!) jest przygotowaniem do szkoly. Poza tym dzieci ucza sie wspólpracy, to co jest wazne pózniej w szkole i w pracy.

  Profil uzytkownika: Vendela     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-02 09:59
BDTR,

Wlasnie wyszlo na jaw, ze polozne i lekarze w SE wydawaja recepty na srodki antykoncepcyjne dla dzieci (nawet 12 letnich), ale to chyba jeszcze ciebie nie bedzie dotyczylo.

Wielki "skandal", poniewaz niektore apteki kwestionuja realizacje takich recept.

Wedlug przepisow szwedzkich aptekarz nie ma prawa do ocen moralnych i musi zrealizowac recepte.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-02 10:00
Zapomnialam dodac, ze rodzic nawet nie musi o niczym wiedziec, jesli takie jest zyczenie dziecka.

  Profil uzytkownika: Lunab     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-02 11:17
Jezeli rodzic najpierw zalatwia sobie prace za granica a dopiero potem pyta sie czy w tym kraju trzeba sie bac o dzieci to niestety ale nie swiadczy, ze jest odpowiedzialanym rodzicem.
A do tego w ogole nie pyta sie nas jakie sa tu przedszkola, jakie maja kierunki i pedagogike a roznica np miedzy Waldorf i Monterssori jest ogromna.

Aprpos tego Wlocha, ktory byl tu zatrzymany przez policje bo maltretowal dziecko na ulicy to ta sprawa nie nabralaby chyba takiego rozglosu gdyby nie to, ze on jest znanym politykiem we Wloszech ale tej grzywny, ktora mu sad wymierzyl to nie musial zaplacic bo uznali, ze odsiedzial ja bedac 3 dni w areszcie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-02 11:34
Wlasnie wyszlo na jaw, ze polozne i lekarze w SE wydawaja recepty na srodki antykoncepcyjne dla dzieci (nawet 12 letnich), ale to chyba jeszcze ciebie nie bedzie dotyczylo.
Jezeli umiesz liczyc to wiesz, ze nie bedzie dotyczylo ale piszesz o tym bo lubisz srac we wlasno gniazdo.

Podaj nam link do tego skandalu bo chyba nikt poza toba o nim nie slyszal.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-04-02 11:51
Lunab- jestes przeciwna aborcjom wiec te tabletki temu wlasnie zapobiegaja, tak?

Ale okazuje sie ze tabletkom tez jestes przeciwna....

Jak moher normalnie

(a w Szwecji 12 letnie dziewczynki najwyrazniej maja juz sex w tym wieku skoro lekarze/polozne przepisuja im te srodki...)

Jak chcesz zalozyc watek na ten temat to sobie zaloz.
W tym watku dziecko ma 1,5 roczku!
  Profil uzytkownika: iza     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-02 12:29
Lunabowej nie wyszlo z tym skandalem w tym temacie ale ma jeszcze szanse zostac w nim gwiazda jak napisze tak ze 20 wpisow( jeden po drugim) o pedofilii w przedszkolach bo kazdy mezczyzna, ktory tam prauje jest pedofilem, prawda?


  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-04-02 12:32
To ze 12 latkom mozna przepisac p-piller nie jest niczym nowym i zadna sensacja.
Biorac pod uwage, ze tak duzo dziewczynek zostaje wydawanych za maz (slyszala Lunab o barnäktenskap?) uwazam, ze bardzo dobrze, ze jest mozliwosc uchronic je przez rodzeniem dzieci.

Chce Lunab, a powinna, zaglebic sie w temat, polecam raporty UNICEF...miedzy innymi...

https://unicef.se/fakta/ba rnaktenskap

  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-04-02 12:43
Poza tym, moze Lunab wie, ze p-piller moga pomoc przy bardzo bolesnych i obfitych miesiaczkach, a dziewczynki w tym wieku zaczynaja miesiaczkowac i zaniom cykl sie ustabilizuje, to niejedna ma ogromne problemy.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-02 12:53
Iza,
nie mam czasu o tym pisac wiec podam Ci linki:
http://www.metro.se/nyhete r/tjejer-under-15-ar-nekas-preventivmedel -pa-apoteket/EVHocE!mJIyFJsApa2e/

http://www.ottar.se/artikl ar/apoteken-nekar-unga-tjejer-preventivme del
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-04-02 12:58
wiem, czytam gazety

Lunab niech sobie zalozy osobny watek jak chce.
W tym jest o czym innym dyskusja.

  Profil uzytkownika: iza     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-04-02 14:43
Iza a dzisiaj czytalas Expressen?????
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-04-02 15:12
08Lisabeth- Aftonbladet

ale co to ma wspolnego z tematem????

Wesolych swiat, zrobcie sobie przerwe od neta
  Profil uzytkownika: iza     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-04-02 15:21
Ja uwazam, ze wszystkie avarter powinny byc zebrane w jeden temat, tutaj jest okazja! Mozemy wyciagac najrozniejsze patologie, popierac linkami z brukowcow czy tez tlumaczeniami z polskich takowych. Byloby latwiej tym, ktorzy planuja zycie tutaj, wybrac... warto wybrac kraj, gdzie nie wolno dac dziecku klapsa, bo to jest podstawa zycia, gdzie cos jest...podobno...slyszalam...bo wiadomo ze w Szwecji....😱
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kawaler


Wpisów: 12116
Od: 2008-10-01
2015-04-02 16:20
jezeli bedzie duzo plakac po nocach to ktos moze zadzwonic do socjalu, kiedys taki donos czesto skutkowal zabraniem dziecka ze zlobka i umieszczenie w osrodku czy u opiekunki w celu przeprowadzenia dochodzenia,

przeprowadza sie wywiad z rodzicami, wywiad srodowiskowy, potem bada sie interekcje rodziców z dzieckiem pod czujnym okiem psychologów, okolo 2-3 godzin obserwuje sie zachowanie, czesto nagrywa na video, w celu glebszej analizy i dowodu w sprawie,

taki proces trwa okolo 4-6 tygodni, a w przypadku niejasnosci nawet do 3 miesiecy,

rodzice sa badani przez psychologa i kuratora,

jezeli to falszywy alarm to zwracane jest dziecko, taka rodzina jest jeszcze potem monitorowana przez kilka miesiecy
  Profil uzytkownika: kawaler     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-04-02 16:59
Iza Expressen
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2015-04-02 20:31
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-04-02 20:49
http://www.expressen.se/ny heter/2-arig-pojke-kvavdes-till-dods-pa-f orskolan/

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2015-04-02 21:02
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 08:01
BDTR,

Skoncentrowalas sie na jednym punkcie, zreszta bardzo negatywnym, a zycie z dzieckiem w Szwecji to nie tylko grozba odebrania przez socjal.

Na twoim miejscu skoncentrowalabym sie na jak najlepszym zorganizowaniu wyjazdu i zapewnieniu dziecku jak najlepszych warunkow.

Jesli masz kogos, kto moze zajac sie dzieckiem, to bardzo dobrze.

Jesli nie, to mozesz poslac dziecko po przedszkola.

W Szwecji wysyla sie dzieci do dagis/przedszkola jak najszybciej, aby mama i tata mogli kupic sobie kolejny samochod, nowy dom albo cos mtam jeszcze

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 08:05
Co do socjalizacji to w SE dzieci sa socjalizowane niemalze od urodzenia, bo gdyby zaczeto je socjalizowac pozniej, to pewnie by sie nie daly!

A w Se jest wazne, aby wychowac dzieci na poslusznych, bezkrytycznych obywateli, placacych podatki i majacych nadmuchane ego narodowe.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 08:08
Ja na twoim miejscu skorzystalabym z pomocy babc, aby tylko nie posylac dziecka do przedszlkola tak wczesnie.

Zwlaszcza, ze nie zamierzacie zamieszkac w Se na stale.

Co do ciebie, to wykorzystaj ten czas jak przygode.



  Profil uzytkownika: Lunab     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-04-03 09:25
Szwedzi planuja swoje zycie.

Dziecko jak kazdy dorosly rodzice, babcie maja potrzebe bycia z rowiesnikami.

Lun...rozumujesz jak w Pl. Babcia to tylko dobra do bawienia dzieci na caly etat i jeszcze pomoc finansowo rodzinie. Ty zawsze odwrotnie. zreszta nie ma co tobie dziwic bo planowac nie umiesz. Twoje wpisy to jak biegunka po trochu i czesto.

Babcia w Se ma inny status.

Wesolych swiat!

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-03 11:46
W Szwecji wysyla sie dzieci do dagis/przedszkola

Juz od 17 lat przedszkole nazywa sie förskola a nie dagis.
http://www.hoppetossa.com/ index.php/faq/10-f-a-q/35-varfor-heter-de t-forskola-och-inte-dagis
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-04-03 12:17
Wiedzialam, ze byly zeslania w glab Rosji, ale pierwszy slysze o zeslaniach do Szwecji. Przyznaj sie Lunab za co Cie zeslali?
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-04-03 12:35
Ja na twoim miejscu skorzystalabym z pomocy babc, aby tylko nie posylac dziecka do przedszlkola tak wczesnie

Co do ciebie, to wykorzystaj ten czas jak przygode.

nierozumiem ???zostawic dziecko dla babci i wykorzystac czas na przygode??? moze zle zrozumialem,dzieci ktore nie chodza do przedszzkola sa egoistami i na dluzsza mete moga tylko narobic krzywdy dla duzo ludzi,socjalizm w oczach polakow to to co bylo w polsce i niema nic spolnego ze szwecja, roznica jest taka ze ludzie w szwecji nie zapominaja swoje pochodzenie a w polsce zmieniaja sie jak pogoda
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 12:42
Przyjezdzajac do Szwecji na 4 lata (nawet na dluzej) sama mozesz zadecydowac, jak chcesz te lata spedzic.

Troska o dziecko jest jak najbardziej naturalna, jednakze odnodze wrazenie, ze jest w niej zbyt duzo leku.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 12:48
Lek nie jest dobrym doradca, rowniez w pracy.

Srodowisko uniwersyteckie to nie sprzatanie, wiec na pewno znajdziesz fajnych kolegow i kolezanki w pracy.

Byc moze zawiaza sie przyjaznie na dluzej.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 12:52
O tym w jaki sposob chcesz wychowywac swoje dziecko, nie musisz nikomu relacjonowac.

Byc moze koledzy beda zdziwieni, ze dzieckiem zajmuje sie babcia, ale tak naprawde to czesto kryje sie za tym po prostu zazdrosc.

Moje kolezanki z uniwersytetu podrzucaly swoje dzieci opiekunce mojej corki

Zatrudnianie opiekunek do dzieci jest po prostu za drogie i niewiele rodzin na nie stac.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 12:57
Tych co stac na opiekunki to m in politycy (hahaha), ktorzy najczesciej nie posylaja swoich dzieci do dagis/zlobka, dopiero po przedszkola. ok. 3r.z.

Taka typowa szwedzka podwojna moralnosc.
  Profil uzytkownika: Lunab     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-03 12:57
Ja tez od pewnego czasu przypuszczalam ze lunab to flatron i czekalam tylko jak napisze, ze w przedszkolu daja dzieciom plastikowe parowki ale i bez tego nabralam co do tego pewnosci po tym jej wpisie:
w Se jest wazne, aby wychowac dzieci na poslusznych, bezkrytycznych obywateli, placacych podatki i majacych nadmuchane ego narodowe.
Nie dosc, ze moher to jeszcze kretynka!
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 13:01
Moze ktos ze srodowiska uniwersyteckiego cos tutaj napisze na interesujacy cie temat (w co watpie).



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-03 13:07
A moze twoje babcie otworza prywatny dagis dla dzieci uniwersyteckiego personelu?!

To dopiero bylaby sensacja!


  Profil uzytkownika: Lunab     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-03 14:06
Wychowanie dziecka jest przede wszystkim obowiazkiem rodzicow a obowiazkiem nauczycieli jest nauczanie.

Dzieci w Szwecji maja prawo do opieki fizycznej i psychicznej. Opieka fizyczna polega na tym, ze beda zaspojone ich potrzeby materialne, tzn mieszkanie, utrzymanie a psychiczna, m. in. na tym, ze zapewni im sie troske, bezpieczenstwo, wyznaczy granice ich zachowania i otrzymaja wychowanie od swoich rodzicow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-04-03 16:55
Simly-Ola pisze
"Dzieci w Szwecji ... otrzymaja wychowanie od swoich rodzicow."

Tutaj jest chyba najwieksza roznica w wychowaniu dzieci pomiedzy Szwecja a Polska.

W Szwecji oboje rodzice wychowuja dzieci sami kiedy w Polsce czesto matki rodza dzieci swoim matkom, tesciowym aby starsza generacja je wychowywala.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Zenek Kowalski


Wpisów: 91
Od: 2015-03-14
2015-04-03 17:18
"Polsce czesto matki rodza dzieci swoim matkom, tesciowym aby starsza generacja je wychowywala."

W Polsce przeważnie opieka babci jest koniecznością. Dotkliwy brak miejsc w przedszkolach/żłobkach. Niewielu stać na prywatne przedszkole. W uproszczeniu 1 dniówka w SE = tygodniówka w PL. Koszty życia bardzo zbliżone. Zresztą wy o tym dobrze wiecie. Tak więc dobra babcia nie jest zła
  Profil uzytkownika: Zenek Kowalski     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-08 06:58
Pytasz, czy "Znacie przypadki gdzie dzieci są odbierane bez konkretnego powodu? , "

Tak, znam.

Generalnie jednak, zdarza sie to na szczescie relatywnie rzadko.

Szwedzkie prawo nakazuje wrecz zlozenie "donosu" do socjalu nawet przy najmniejszym podejrzeniu o tym, ze dziecku/dzieciom dzieje sie cos zlego.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-08 07:02
Personel medyczny oraz szkolny/przedszkoolny ma taki obowiazek.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2015-04-08 10:44
Ja tam bardziej "boje sie o dzieci" w Polsce. Przez to, ze nie ma tam takiego prawa jak w Szwecji to zdecydowanie za duzo polskich dzieci laduje na OIOMie. A w Szwecji po prostu dmuchaja na zimne zeby do tego nie doszlo... Byc moze wlasnie dzieki temu nie slyszy sie tak czesto o takich sytuacjach.

Ja tam uwazam, ze dopoki jestes normalnym, kochajacym rodzicem, ktory wychowuje glowa a nie pasem, to nie ma sie czego "bac".
  Profil uzytkownika: Snupi     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2015-04-08 16:16
Uważam,ze zawiadamianie odpowiednich służb jest całkiem na miejscu. W Polsce pracowałam kilka lat w placówce dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Każde najmniejsze objawy jak siniaki,zadrapania,ugryzienia itp z którymi dziecko pojawiło się w szkole były odnotowywane w karcie przez nauczycieli i personel medyczny. Niestety, nawet największe obrażenia nie były zgłaszane dalej.. ba, nawet dopuszczano się wydania dziecka opiekunowi pod wpływem alkoholu- mimo,że każda placówka ma ku temu odpowiednie procedury.

Zdecydowanie wolę szwedzki system. i nie jest taki zły jak go malują. Albo ja mam "normalnych" sąsiadów- w przeciwnym wypadku moja awanturująca się i płaczącą marudę już dawno by nam odebrali.

Jeśli nie stosujesz przemocy wobec dziecka- również psychicznej, dziecko nie jest zaniedbane itp- nie stwarzasz podstaw by rzucać cień podejrzenia na waszą rodzinę.
  Profil uzytkownika: jimjam     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-04-12 14:20
Jeszcze raz dzięki za odzew.
Simply_ola, cieszę się, że napisałaś o przypadku tego Włocha, bo to zmienia zupełnie postać rzeczy. Polskie media przedstawiły całe zajście jako klaps (w domyśle - w pupę), a to co opisujesz to jakiś hardcore!
Jak się naczyta takich newsów, w tym "zabrali im dzieci, bo karmili je rękami" (co prawda w Norwegii), to włos się na głowie jeży. Potem, tak jak ja teraz, popada się w paranoję, że siniak, plama na ubraniu, korzystanie z pieluch w wieku 3 lat, dzień smutku, a może jakaś zupełna głupota, która w tej chwili nie przychodzi mi do głowy, będzie pretekstem żeby aparat państwowy uznał, że się delikwenci na rodziców nie nadają.

Ktoś pisał, że dopóki nie bierze się pieniędzy od socjalu, to nikt nie ingeruje w życie rodziny. Czy pod pojęciem socjalu rozumie się alfa kassan i zasiłek dla bezrobotnych czy forsakringskassan? Rozważamy podanie o wyrównanie urlopu macierzynskiego (różnicę między szwedzkim a polskim), którą wypłaca (chyba) forsakringskassan, do czasu aż mąż nie dostanie pracy (najprawdopodobniej ok. 3 mcy). Jeśli jednak mielibyśmy ściągnąć na siebie jakieś problemy to odpuszczamy. Poprawcie mnie z tymi urzędami jeśli się mylę.

P.s. Swój pobyt w Szwecji traktuję zadaniowo - zrobię co mam zrobić w wracamy. Ktoś na pisał, że mentalnie nie pasuję do otwartej Szwecji - to prawda (polskość mi nie ciąży, a wręcz przeciwnie). Oczywiste jest dla mnie jednak, że gdy jadę "w gości" akceptuję zasady gospodarza. Nie chcę jednak, żeby gospodarz pakował się do mojego domu i przeglądał kąty.
  Profil uzytkownika: BDTR     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-04-12 14:27
"korzystanie z pieluch w wieku 3 lat"
ha, ha.. prosze cie...

socjal to chodzi o zasilek socjalny dla najbiedniejszych czyli po polsku o pomoc spoleczna.

zasiek dla bezrobotnych, chorobowe, macierzynskie, ojcowskie, rodzinne- to sa rzeczy ktore sie naleza.

po pomoc do opieki socjalnej chodzi sie i prosi... czesto bezrobotni bez zasilku, narkomani, alkoholicy, bezdomni, rodziny bardzo wielodzietne itp.
  Profil uzytkownika: iza     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-04-12 14:32
"Nie chcę jednak, żeby gospodarz pakował się do mojego domu i przeglądał kąty"

Jak nie pojdziesz po zapomoge do socjalu ,to nikt nie bedzie ci katow przegladal. Wyrownanie zasilku na dzieci ,to twoje prawa, podobnie jak zasilek z racji bezrobocia.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-04-12 15:03
"Swój pobyt w Szwecji traktuję zadaniowo - zrobię co mam zrobić w wracamy."

Jak twoj partner nie ma roboty ,to moze ci nie starczyc tego co zarobisz na wypelnienie warunkow prawa pobytu dla calej rodziny. O to powinnas sie martwic, bo to wracamy brzmi troche optymistycznie(liczba mnoga)
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-04-12 16:02
BDTR, notuje. ze uzywasz slowo klapsy. Gdybys bila wielkiego, silnego mezczyzne nie nazywalabys tego dawanie klapsa, ale bicie malego, bezbronnego dziecka nazywasz dawaniem klapsow. To daje do myslenia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-12 17:31
BDTR,

Przetsan juz wglebiac sie w problemy dotyczace zycia w Szwecji i skoncentruj sie na swoich planach.

Poczytaj tez na necie o zyciu w SE innych rodzin, ktore przyjezdzaja do pracy na uniwersytecie czy innej uczelni w Szwecji (najczesciej po angielsku).

Na tym forum raczej takich osob/rodzin nie znajdziesz.

  Profil uzytkownika: Lunab     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-04-12 17:58
Lunab pisze
"Na tym forum raczej takich osob/rodzin nie znajdziesz."

Pisz o sobie ze Ty takich osob nie znasz.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-12 18:09
Znac to mozna nawet ministra.

Ale to nie znaczy, ze ten minister korzystra z tego forum.
  Profil uzytkownika: Lunab     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-04-12 18:42
Jestes pewna
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-04-13 18:16
Anna_N - owszem zdarza mi się klepnąć otwartą dłonią dorosłego mężczyznę (męża oczywiście) w cztery litery, a duży jest... Jednak biciem bym tego nie nazwała. Tylko tak mogę skomentować Twój post. Czy samo wypowiedzenie lub napisanie słowa "klaps" jest wykroczeniem? A co z myślozbrodnią? Po raz kolejny piszę, że nie stosuję klapsów w wychowaniu swojego dziecka, ale Ciebie to niepokoi. Paranoja...

Lunab, Wacek z Polszy - dzięki za radę Jeżeli chodzi o pracę męża wszystko jest na dobrej drodze.
  Profil uzytkownika: BDTR     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2015-04-13 20:04
BDTR pisze
"Czy samo wypowiedzenie lub napisanie słowa "klaps" jest wykroczeniem? "

Uwazam ze uzywanie tego slowa czyli bagatelizowanie bicia slabszych bezbronnych dzieci jest wyrazem aktywnego wyboru. Mam nadzieje ze uzywasz te slowa bez przemyslenia co one wlasciwie znacza bo przemoc w Polsce w stosunku do slabszych dzieci od wiekow byla stosowana. Nie Ty jedna w Polsce uzywasz tego slowa i widac na ulicach w Polsce jak ludzie tluka male dzieci gdy im nerwy puszczaja.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-04-13 21:52
@Anna_N,

W pojedynku językowym wygrałaś. Klaps, niezależnie od siły, jest uderzeniem w pośladki, które wymierzane dziecku jest złe/głupie/bezsensowne/odziera dziecko z jego godności itd. Tylko, że rodziców, którym się wydaje, że to nic złego trzeba za pierwszym razem trzeba uświadamiać, edukować, ostrzegać, karać np. finansowo, a nie niszczyć rodzinę.

  Profil uzytkownika: BDTR     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-04-13 23:26
Kary cielesne sa zabronione w Szwecji od 36 lat wiec rodzice w Szwecji sa tego swiadomi i Szwedzi nie pojda na zadne ustepstwa od tego w stosunku do cudzoziemcow, ktorzy nie widza w tym nic zlego.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-04-15 09:52
BDTR,

Nikomu nie musisz wyjasniac ani tlumaczyc swoich metod wychowawczych.
To jest twoja sprawa i twojej rodziny.

Na pewno wszystko bedzie dobrze a jak beda jakies problemy to wtedy bedziesz je rozwiazywac.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Rafff


Wpisów: 70
Od: 2015-05-04
2015-05-06 20:04
bdtr: Zależy jak duże są dzieci. Czym większe tym większe ryzyko. W Szwecji dzieci mogą same zdecydować,że za dużo wymagasz od nich i socjal się włączy. Ryzyko jest duże, jeżeli dzieci mają ponad 10 lat.
  Profil uzytkownika: Rafff     
Rafff


Wpisów: 70
Od: 2015-05-04
2015-05-06 20:07
BDTR: W ogóle to odradzam. Moja przygoda ze Szwecją zaczęła się z dwuletnim kontraktem na uczelni. Teraz bardzo żałuje, że wyjechałem do Szwecji. Nie pchaj się w bagno.
  Profil uzytkownika: Rafff     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-05-06 21:38
"bdtr: Zależy jak duże są dzieci. Czym większe tym większe ryzyko. W Szwecji dzieci mogą same zdecydować,że za dużo wymagasz od nich i socjal się włączy. Ryzyko jest duże, jeżeli dzieci mają ponad 10 lat."

Rozumiem, ze to z obawy przed tym socjalem wyprowadzasz sie ze Szwecji?
Rozumiem taka co zna Szwecje z kolorowych gazet i sensacyjnych artukulow o "szwedzkim socjalu". Notabene bardzo frekwentnie odwiedzanym jak cos ma sie "nalezec bo przeciez jestesmy w Unii"
Ale ty przeciez mieszkasz tutaj 18 lat! gdzies ty sie czlowieku uchowal, ze nie masz pojecia o tym kraju?!
Najbardziej oporny, nawet niechcacy ogarnal by choc odrobine...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Rafff


Wpisów: 70
Od: 2015-05-04
2015-05-06 22:42
Dlatego ostrzegam innych, aby do tego bagna nie przyjeżdżali.
  Profil uzytkownika: Rafff     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-07 08:04
BDTR ..napisze tak...mieszkalam w szwecji ponad dwadziescia lat. potem w kandzie 9, teraz w usa 5.
gdy studiowalam w szwecji dorabiajac sobie kelnerowaniem socjal zalatwil mi zupelnie za darmo nianie, ktora przychodzila nocami pilnowac moje dzieci. to byla finka. do dzisiaj utrzymuje z nia konatakt a dzieciaki traktuja ja jako rezerwowa matke, a maja byki po trzydziesci lat. moje dzieci nigdy nie lubily przedszkola. wrecz nienawidzily. ja zreszta jestem rowniez przeciwna przybywaniu dzieci oniez trzeciego roku zycia w przedszkolu. miejsce malego dziecka jest przy matce a nie w stadzie. dziecko to nie trzoda chlewna.
za moich czasow szkola w malarhojden byla prawdziwa szkola. bardzo zreszta dobra. jedne dzici potrzebuja klapsa inne nie. na to nie ma reguly. normalny rodzic nie bije dziecka. klaps to nie bicie. natomiast szwedzkie znecanie sie nad dziecmi, typu mydlenie jezyka gdy przeklina lub tez zamykanie w pokoju jest duzo bardziej szkodliwe niz danie w dupe.
do szwecji nikt by nie wolami nie zawlokl spowrotem.
to kraj donosicieli, nienawidzacy wszystko co inne. paskudna mentalnosc. sa wyjatki. ale generalnie im nizej w dol tym gorszy rasizm i wieksze donosicielstwo. byl tutaj true...pracowal jako naukowiec w szwecji i nie mogl sie doczekac wygasniecia kontraktu i powrotu do polski. ja notamist nie wyobrazam sobie wychowywac dzieci w polsce.jednak z uporem bede tweirdzic, ze polskie przedszkola sa tysiac razy lepsze od szwedzkich. sa duuuzo bardziej ludzkie.
najfajniejsza do mieszkania z dziecmi jest kanada.
twoja coreczka jest mala. szwecja jej nie zaszkodzi. dopiero gdy podrosnie moze byc dla niej szkodliwa. ale to przynajmniej kilka lat. pojedz do szwecji, wykorzystaj to doswiadczenie zawodowe i staraj sie przenisc do kanady. kanada jest super. usa czyli ameryka jest dla byka. najlepiej tu mieszkac gdy albo sie dzieci nie ma albo tez sa dorosle tak jak moje. zreszta moj starszy syn, ktory jest urodzony i wychowany w szwecji wrocil z usa do kanady. o szwecji nawet myslec nie chce. wiele dzieci z polskich rodzin nie chce mieszkac w szwecji. ale to ciebie i twojej coreczki nie dotyczy. powodzenia w szwecji.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2015-05-12 08:54
W Szwecji rocznie umiera okolo 600 mlodziezy z powodu przedawkowania narkotykow.
Co jest chyba najwyzsza cyfra w Europie.
Wiec trzeba sie bac o dzieci.
  Profil uzytkownika: Ayla     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-05-12 10:05
Ayla podaj zrodlo twojej wypowiedzi
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2015-05-12 11:22
Okolo 600 osob rocznie umiera z przedawkowania w Szwecji.
Nie wszyscy z nich to mlodziez, ale duza czesc.

http://www.svt.se/nyheter/ regionalt/orebro/knark-skordar-allt-fler- offer

  Profil uzytkownika: Ayla     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2015-05-12 15:25
Za to w Polsce umiera trzy razy wiecej osob na milion mieszkancow niz w Szwecji w wypadkach samochodowych.
Tam to dopiero trzeba sie bac o dzieci!
http://www.europaportalen. se/2013/03/tretusen-farre-doda-i-europeis k-trafik
logika...
  Profil uzytkownika: häxa     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-05-12 16:45
dziecko to nie trzoda chlewna.

dziecko uczy sie samodzielnosci duzo szybciej jesli chodzi do przedszkola rok po urodzeniu,w usa zaczynaja szkole od 5 roku (tez trzoda chlewna??co do narkotykow ??szwedzi maja narabane jesli chodzi o statystyki,gdyby inne kraje liczyly w ten sam sposob jak to robia w szwecji to w szwecji by umieralo najmniej dzieci od narkotykow ze wszystkich krajow wysoko rozwinietych.amerykanie (tych co stac) wysylaja swoje dzieciaki do europy zeby nauczyli sie zyc jak ludzie.kanadolka niewie co pisze rozumy pozjadala ,jak restauracja pojdzie w bankructwo to pojedzie do nigerii i tez napisze ze tam najlepiej,czekac jak sie noga posliznie ktoremus z jej dzieci to beda sie czolgac do szwecji,,nawet jestem sie w stanie o to zalozyc,,,,,dzieci gdzie rodzice maja jakakolwiek lekka kontrole to szwecja jest najlepsza,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-05-12 17:55
" älskar du natur och jordnära människor är sverige det rätta valet."

to sa slowa kanadolki z 2009 r
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2015-05-12 20:28
Akurat zgadzam sie z toba BS. Kandolka Szwecja zmienila sie tak jak i inne kraje ,znam ludzi ktorzy wrocili z Kanady z powrotem do Szwecji .Kazdy wybiera co dla niego lepsze .a o ile dobrze pamietam to ty wyjechalas z innego powodu z tego kraju .Wszedzie dobrze, zalezy od czlowieka
  Profil uzytkownika: kratka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-13 09:30
black...moja knajpa raczej nie zbankrutuje...choc pewnie to byloby ziszczeniem twoich marzen. moze czas na zmiane prochow. w jakims innym watku napisales
"skonczonym idiota trzeba byc zeby sie niewstydzic" bycia polakiem. i tu lezy caly twoj problem. kompleksy kochany, paskudne kompleksy. ciagle opisujesz jakies patologie w stanach czy w kanadzie. ja tobie nie przecze, ze patologie istnieja. bowiem istnija. w kazdym kraju. jak to kajetan powiedzial, ja sama twierdze to samo. miejsce urodzenia jest przypadkiem. trzeba byc skonczonym niedorozwojem by sie swojego miejsca urodzenia wsytdzic jak rowniez totalnym kretynem by byc z niego dumnym. toc bowiem czysty przypadek. co do mojego cytatu, zaimponowales mi rzeczywiscie znajomoscia moich wpisow sprzed szesciu lat. szacun. ja nie mam pojecia w jakim kontekscie to napisalam. ale podtrzymuje, ze jesli ktos chce lowic ryby, zbierac grzyby, zyc z łapy do papy pracujac na budowie, lub jadac na mopie i przy tym udawac tubylca ciagle wstydzac sie swojego pochodzenia. to rzeczywiscie szwecja jest rajem. jesli natomiast ma sie ciut wieksze oczekiwania od zycia to szwecja to homofibyczny kraj, z syficznym klimatem i chorym spoleczenstwem. tak szwecje widzi reszta swiata i trzeba byc wyjatkowym nieudacznikiem zyciowym by wracac do szwecji z podkulonym ogonem z kanady czy usa. wyjatkowym nieudacznikiem i socjalowcem. to tyle. ja mam obywatelstwo i szwecji i polski o kanady. wiec JA MAM PRAWO WYPOWIDAC SIE CZY CHCE W TYCH KRAJACH MIESZKAC CZY TEZ NIE. TY BLACKIE JESTES SKAZANY NA SZWECJE. w usa i kanadzie mozesz jedynie popracowac na czarno za $5 na godzine. tak jak twoi znajomi na jackowie, ktorych ciagle gdzies tam wywlekasz. takie zycie to rzecywiscie syf, kiła i mogiła i szwedzki socjal jawi sie jak raj. pogadaj ze man jak bedziesz mial te trzy obywatelstwa i bedziesz mogl mieszkac gdzie chcesz. wtedy moge twoje wpisy potraktowac powaznie. jak na razie to twoje gadanie przypomina pogawedki ze ślepym o gwiazdach.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-13 09:39
chcialam jeszcze dodac, ze w szwecji w obojetnie jakim zawodzie sie pracuje to zycie polega na mniej lub bardziej komfortowym od pierwszego do pierwszego. ja tam zylam, miala wcale niezle platna platna i tez z łapy do papy. jak kazdy w szwecji. mieszkanie. buda na ingarö, lowieni ryb, zbieranie grzybow,tajlandia, tunezja, grecja - all-inclusive, plasma, udawanie szwedki i zadnych marzen. kogo chcesz oszukiwac i przekonywac, ze to takie klawe zycie? chyba tylko siebie. bo mnie nie musisz. przezylam ten szwedzki raj.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2015-05-13 12:09
Glupoty piszesz w Se zyje sie dobrze. Musialas samma na mopie albo zmywaku bo piszesz ze zylas od pierwszego do pierwszego.
Znam Se z innej strony masz wyksztalcenie dobry zawod to i zarabiasz tez pieniadze.
Jeszcze lepiej to wiedzic w jakim sektorze ma sie prace.
Ja nie narzekam mam bardzo dobrze po kazdym wzgledem.
Nie pamietam w jakiej gazecie w Pl ktos napisal ze Polacy za granica rzadko intergruja sie ze soba nawzajem, w biznesie chetnie podkladaja sobie nogi, nie pomagaja wzajemnie.
Chetnie asymiluja sie za to ze spoleczenstwem danego kraju.
Jest podzial na dwie Polski, dwoch Polakow lepszych i gorszych prawdziwych i sprzedanych , czerwonych i moherowych.
Rozpoczela sie klotnia i szacunek do samych siebie poszedl na drugi plan.
Kan....robi podzial swiata na lepszy i gorszy .......
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2015-05-13 12:23
Wszedzie zyje sie dobrze, jezeli ma sie dobre wyksztalcenie i dobry zawod.
W Szwecji na sluzbe w domu i prywatnego kierowce malo kogo stac.
Zalezy co kto rozumie przez dobre zycie.
  Profil uzytkownika: Ayla     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-05-13 17:42
moje marzenie???? ja robie to co lubie wiec zadne marzenie a nie obracac kotlety 24 godziny na dobe zeby pokazac ze mam mieszkanie 1500metrowkwadratowych.to jest USA ,kazdego w szwecji stac na pojechanie gdzie tylko mu sie to podoba, co do ayla ty tez sie filmow amerykanskich naogladala?????
Haniu wierz mi ameryke znam prawdopodobie lepiej niz ty ,co ty tam mieszkasz ,i ciesze sie ze tobie tam pasuje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-13 18:55
O8 Lisbet...nie wiem jakie masz wyksztalcenie, ale ze zrozumieniem to czytac nie potrafisz. skoczylas mi do gardla jak wsciekly pies. zrob sobie kawe, usiadz i skup sie nad slowem pisanym zanim zaczniesz robic z siebie samej anaflabetke. bowiem czytanie bez zrozumienia tekstu to anaflabetyzm. i nie wyjezdzaj mi z twoim wyksztalceniem bo to idiotyczne. wedlug twoich standardow to ja w szwecji mialam doskonale zycie. dla niektorych jednak pelna micha, dach nad glowa, plasma, drewniana szopa na ingarö, kanary itp to nie wszystko. na tym sie swiat nie konczy.
to tyle do ciebie.
black...prosze nie wmawiaj mi obracania kotletow 24/7 bo i ty rowniez osmieszasz samego siebie. wskaz mi moze wlasciciela doskonale prosperujacej, zapakowanej knajpy, na 150 ludzi w jakimkolwiek kraju, gdzie wlasciciel gotuje, sprzata i kelneruje. ja mam sztab ludzi, ktorzy te prace wykonuja.
szwecja to bida i komuna. zaden kreatywny czlowiek nie bedzie emigrowal do szwecji, kazde dziecko to wie. taka prosta rzecz jak zwykle inwestycje. tutaj moge sobie kupowac miezkanie za mieszkaniem na kampusie by je potem moc wynajmowac studentom by byc niezaleznym od konjunktury, w szwecji nawet mieszkania ci wynajc nie wolno. wiec o czym my mowimy. co do tych 150 metrow domow. w arizonie moj kucharz mieszka w takim domu poniewaz go na to stac. ja rowniez. bo na co mi wieksza chata. taki dom z basenem to standard. tylko prosze nie wyjezdzaj mi z detroit czy chicago. tam jest syf. ale ameryka to olbrzymi kraj, wiec w syfie nikt mieszkac nie musi. rozbawiles mnie tym ubijaniem kotletow. serio. nawet juz nie pamietam kiedy ostatnio tluklam kotleta. te czasy sie skonczyly gdy musialam osobiscie zapieprzac od rana do nocy. cztery lata mi to zajelo. CZTERY LATA.gdyby nie ten moj nieszczesny reumatyzm, dalej pewnie mieszkalabym w kanadzie. nie majac pojecia ze mozna sie calkowicie uniezalenic finansowo w ciagu czterech lat. blackie ...ja juz do konca zycia nie musze pracowac. do konca zycia.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-13 18:58
dokladnie tak ayla...
  Profil uzytkownika: kanadolka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-05-13 20:02
to znaczy ze juz niedlugo???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2015-05-13 20:42
kandolka ja juz piszesz to moze napiszesz dlaczego tak naprawde wyjechalas ze szwecji , dodam ze mielismy wspolnych znajomych
  Profil uzytkownika: kratka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2015-05-14 09:45
kratka...ja nie musze sie niczego wstydzic. wyjechalam najpierw na kontrakt do usa, gdzie poznalam przypadkowo mojego meza i potem wyjechalam do kanady.po prostu nienawidzilam szwecji i gdy moj maz szwed zszedl z tego swiata to moglam wreszcie zabrac stamtad moich synow. jakies watpliwosci? ja w szwecji mialam bardzo malo znajomych za to mialam kilku i dalej mam bardzo fajnych przyjaciol. polakow i szwedow. nie wiem kim jestes, ale jesli mamy wspolnych znajomych, jak twierdzisz, to ich odemnie pozdrow.ja bylam w szwecji baaardzo zintegrowana. duzo za bardzo. dlatego tak mi sie to na zdrowiu odbilo. latami tlumiona zlosc w stosunku do tego pacholkowatego narodu i robienie dobrej miny do zlej gry. dotyczy to wszystkich "utlanningow" zamieszkujacych ten kraj. czesc sie do tego przyznaje a czesc udaje glupa i probuje byc bardziej szwedzka od szwedow.moi znajomi ci to potwierdza. moja asymilacje w postaci doskonalej znajomosci szwedzkiego i moja nieukrywana niechec do tego kraju i jego ludnosci. dobrze wiedza, ze nie moglam sie ruszyc z tego kraju dopoki moj maz zyl, ja z tego nie robilam tajemnicy, ze czulam sie wiezniem w tym kraju. nigdy nie robilam z tego tajmenicy.zapytaj ich.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-05-14 10:33
to po jaka cholere wzielas szwedzkie obywatelstwo????sama niewiesz co chcesz te twoje trzy obywatestwa jest tego dobrym wykladnikiem ,jeszcze niedlugo to bedziesz miec czwarte ale bedziesz sie tego troche bala bo gdy jakis murzyn dostanie bolu brzucha i to bedzie powodem twojego "american dreem" to zawsze gdzies mozesz uciec,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-05-14 10:45
blackie- kazdy kto ma troche oleju w glowie to "bierze" skoro sie nalezy

zawsze jest to gwarancja ze nowa ojczyzna cie nie wyrzuci

radze to wszystkim moim znajomym, ktorzy mieszkaja tu juz tyle by sie o to obywatelstwo starac.
  Profil uzytkownika: iza     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2015-05-14 13:22
kandolka nie mam zamiaru bawic sie w plotki slyszalam inna wersje.Mimo ze tez jestem zdania ze ten kraj nie jest najlepszy i tez planuje zmienic po zakonczeniu pracy to nie obrazam ludzi . Wiem ze jest mnostwo ludzi ktorzy zrobili i robia duze pieniadze (sorry ale uwazam ze sie przechwalasz)Nie zyja od pierwszego do pierwszego .Sama widzialam akcje w banku polakow i moga kupic i ciebie i mnie z butami.Kazdy ma prawo wyboru i nie trzeba nikogo ponizac za wybor swojej drogi zycia .Glupota jest pisanie ze trzeba bac sie o dzieci w tym kraju jesli w USA masz o wiele gorzej .Polacy nie sa burakami i wyjazd do USA nie jest problemem ludzie wiedza jak wyglada zycie na drugim kontynencie Nie mozna tez obrazac ludzi ktorzy tu zostali ty wybralas taka droge inni inna powodzenia
  Profil uzytkownika: kratka     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2015-05-15 16:39
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
BDTR


Wpisów: 8
Od: 2015-03-30
2015-05-15 22:45
Rafff, nie chcę Cię wypytywać o szczegóły z prywatnego życia, ale czy możesz trochę rozwinąć wątek?
Moje dziecko jest bardzo małe i wyjedziemy ze Szwecji najpóźniej, gdy będzie mieć 5-6lat.
  Profil uzytkownika: BDTR     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Czy w Szwecji trzeba się bać o dzieci?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony