Odwiedzin 37801992
Dziś 2436
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - podatek co odliczyc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpodatek co odliczyc
kwiatkowska19999


Wpisów: 53
Od: 2014-06-07
2015-03-27 14:38
Witam czy ktoś się orientuję co mogę odliczyć z podatku mam na myśli np. bilet miesięczny bilety do polski leki itp. ? Jeżeli ktoś się orientuje to proszę pisać z góry dziękuje
  Profil uzytkownika: kwiatkowska19999     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-03-27 19:12
wlasciwie to nic .tylko to co przekracza granice 10000kr,przyklad bilet mies,koszt 790x12=8480 niewiem jak z biletem do polski ale suma wszystich kosztow musi przekroczyc 10000kr,paliwo jak dojezdzasz do pracy(tez uwarunkowane)jak daleko masz do pracy ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-27 19:49
To zalezy, czy jestes zatrudniona, czy masz firme.
  Profil uzytkownika: Lunab     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2015-03-27 21:04
Zwykly zjadacz chleba nie moze sobie nic odliczyc.
Chyba ze dojezdza samochodem ale jak tam wyzej napisane

WITAMY W SZWECJI
  Profil uzytkownika: sankas     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-27 21:23
Zalezy tez ile jestes w Szwecji. Przez pierwsze 2 lata mozesz odliczyc koszty podrozy do Polski oraz koszty wyzywienia za 1 miesiac.
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
kwiatkowska19999


Wpisów: 53
Od: 2014-06-07
2015-03-28 11:20
Witam jestem w Szwecji nie całe 2 lata. Nie mam firmy tylko pracuje w polskiej firmie
  Profil uzytkownika: kwiatkowska19999     
kwiatkowska19999


Wpisów: 53
Od: 2014-06-07
2015-03-28 11:24
Jenny czyli teraz mogę odliczyć koszty biletów do Polski? i jak jest z tym wyżywieniem możesz napisać coś więcej bo słabo się orientuje dziękuje serdecznie
  Profil uzytkownika: kwiatkowska19999     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 12:05
Kwiatkowska,jesli tyrasz w Polskiej firmie, to i rozliczasz sie w Polsce. Zapytaj w Urzedzie Skarbowym co mozesz odliczyc.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 12:10
Jesli pracujesz w polskiej firmie i jestes zatrudniona w Polsce to rozliczasz sie z polska skarbowka i wtedy to nie wiem jak to jest - ale jesli pracujesz w polskiej/szwedzkiej firmie i zatrudniona jestes w szwecji to poczytaj tutaj o odliczeniach wynikajacych z kosztami podwojnego zycia:
http://www.skatteverket.se /privat/svarpavanligafragor/avdrag.4.18e1 b10334ebe8bc80003674.html#h-Dubbelbosattn ing
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 12:17
Wklej ten fragment ,ktory dotyczy odliczania z podatku podwojnego zamieszkania. Czy na bank to ciebie dotyczy?

Przemysl jedna rzecz,dostales numer personalny ze wzgledu na prace i zostales uznany za zamieszkalego w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 12:41
"Przez pierwsze 2 lata mozesz odliczyc koszty podrozy do Polski oraz koszty wyzywienia za 1 miesiac."

Nie wprowadzaj ludzi w blad. Nie rozumiesz o czym pisze we wklejonych przez ciebie linkach.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 12:41
Om du på grund av ditt arbete vistas på en annan ort än din hemort kan du göra avdrag för kostnaden för en hemresa varje vecka. För att få avdraget
ska avståndet mellan arbetsorten och bostadsorten vara längre än 50 km och
du ska ha övernattat på arbetsorten.
Avdrag medges för hemresor inom hela EU/EES-området. Enligt Högsta förvaltningsdomstolens dom 2014-05-28 kan avdrag också medges för hemresor till Schweiz.
Du får normalt avdrag för det billigaste färdsättet. Du får dock göra avdrag för skälig utgift för flygresa och utgift för tågresa (även första klass och s.k. snabbtåg), även om detta färdsätt inte är billigast.
Om det saknas allmänna kommunikationer får du avdrag med bilkostnader med 18,50 kronor per mil. Om du använder egen, närståendes eller sambos förmånsbil får du avdrag med 6,50 kronor per mil för diesel och 9,50 kronor per mil för annat drivmedel.
Du som är gift eller sammanboende kan få avdrag för hemresor så länge som du bor på annan ort än din familj bor på. Detta gäller även om förutsättningarna för avdrag för ökade levnadskostnader för tillfälligt arbete eller dubbel bosättning inte är uppfyllda.
Du som är ensamstående kan få avdrag för hemresor så länge som du kan anses vara bosatt på annan ort än arbetsorten. Det innebär att du kan få avdrag för hemresor så länge som du har rätt till avdrag för ökade levnadskostnader för tillfälligt arbete eller dubbel bosättning.
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 12:46
No to Wacek wytlumacz - nie posilkowalem sie tylko tym linkiem tylko dzwonilem tez do agencji ktora zajmuje sie odliczeniami i oni twierdzili ze tak jest - wiec napewno tego nie zmyslilem - jednak jesli jest inaczej to przepraszam - watpie jednak zeby ktos sie sam rozliczal - chyba lepiej zaplacic 500 koron aby rozliczyla to firma sie tym zajmujaca - a wtedy dobrze ich chociaz zapytac o to czy w Twoim akurat przypadku jest taka mozliwosc
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 12:52
To co wkleiles dotyczy Szwecji ,gdy ktos znajdzie prace w innym rejonie niz mieszka. Odliczenie ma zachecac do szukania pracy, poza miejscem zamieszkania.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 12:54
To co znaczy ten fragment?

"Avdrag medges för hemresor inom hela EU/EES-området. Enligt Högsta förvaltningsdomstolens dom 2014-05-28 kan avdrag också medges för hemresor till Schweiz."

oraz ten?

"Du som är gift eller sammanboende kan få avdrag för hemresor så länge som du bor på annan ort än din familj bor på. Detta gäller även om förutsättningarna för avdrag för ökade levnadskostnader för tillfälligt arbete eller dubbel bosättning inte är uppfyllda."
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 12:56
Juz wczesniej napisalem co to znaczy i czego dotyczy.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 13:00
No wlasnie widze ze Ty nie wiesz o czym piszesz ale to nie wazne. Wystarczy zadzwonic do biura rozrachunkowego i u nich rozliczyc podatek - oni doradza najlepiej. Moi znajomi korzystali z tych odliczen w tamtym roku i Skatteverket przyjal ich rozliczenie i zaakceptowal te odliczenia.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 13:09
Ja klade ch** na biura "rozrachunkowe" ,Skatteverket jest dla mnie instytucja ,ktora jest partnerem do wnoszenia zapytan.

Ty mozesz sobie odliczac ,tylko nnych ludzi nie wprowadzaj w blad. W tym linku dokladnie pisze jezeli masz prace w innym rejonie niz zamieszkanie. Nawet nie ma mowy o innym panstwie. Zreszta jak moze byc mowa, skoro twoja rodzina nie jest uznana za zamieszkala w Szwecji? Ty musisz spelnic warunek ,ze twoja praca jest na tyle dobrze wynagradzana ,ze potrafisz utrzymac rodzine. Gdy twoja rodzine uznaja za zamieszkala w Szwecji ,bedziesz mial mieszkanie lub dom ,a bedziesz zmuszony pracowac w innym rejonie ,to zgadza sie ,bedziesz mogl odpisac to, co stoi w linku.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 13:31
"Avdrag medges för hemresor inom hela EU/EES-området. Enligt Högsta förvaltningsdomstolens dom 2014-05-28 kan avdrag också medges för hemresor till Schweiz."

Jak ktos nie jest uznany za zamieszkalego w Szwecji,pracuje tymczasowo i przyznano mu tymczasowy numer personalny ,to jego dotycza podroze do domu do Polski. W takim przypadku centrum jego interesow zyciowych znajduje sie w Polsce.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 13:50
No po co sie tu przegadywac. Ja wiem ze niektorzy sa najmadrzejsi i tyle. Skoro Skatteverket w tamtym roku przyjal bilety lotnicze moim znajomym i odliczyl im je od dochodu to znaczy ze tak jest. Wiecej przegadywac sie nie mam zamiaru ani przekonywac do swoich racji ani zachecac kogos do takich odliczen - ale jak juz wspomnialem wczesniej - warto napewno zapytac biuro ktore bedzie ci rozliczalo czy istnieje taka mozliwosc.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 13:57
Przestan pierdolic kocopoly ,ze Skatteverket przyjal bilety ,itp Nawet nie wiesz jak funkcjonuje Skatteverket i deklarowanie. Juz raz chciales mi kit wcisnac ,ze FK bedzie macierzynskie twojej zonie placic, nawet jak nie posiada szwedzkiego numeru personalnego. Duzo bys chcial ,ale malo mozesz. Witaj w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2015-03-28 14:03
Jenny co znaczy polsko/szwedzkiej ?

Jeżeli mieszkasz w szwecij masz numer personalny szwedzki i tu się rozliczasz to podróże do Polski możesz sobie odliczyć jak firma wyśle cie tam do pracy a nie jak jedziesz do cioci na imieniny czy wojka pogrzeb .

Ktoś podał że leki możesz odliczyć .
NIE NIE MOŻESZ
automatycznie w aptece jak wykupujesz receptę masz odliczenie .Wiem co pisze bo płacę 800 kr za leki dziecka za jedno opakowanie które starcza na miesiąc .Obecnie potrzebuje dwóch opakowan

Ludzie dlaczego wprowadzacie ludzi na minę

Skateverket jest wiarygodną instytucja i to u nich szukajcie info a nie w biurach rachunkowych .
Znajomą która ma jednoosobową firmę sprzątająca tak w tamtym roku taka super firma rozliczała ze musiala dopłacić prawie 100 tys koron ,druga 35 tys

Sory ale ciemne baby miały pretensje do Skateverket a nie do księgowej .Ale wytłumaczyć im się nie dało kto zawinił
Dalej szukajcie polskich firm a potem płaccie i płaczcie
Jak zmieniacie firmę zakład pracy to trzeba dostarczyć skattesedel gdzie napisane jest ile pracodawca ma odliczyć podatku .Najlepiej jak zaokrągli w góre to zawsze lepiej tą 100 dopłacić więcej i potem dostac zwrot
  Profil uzytkownika: sankas     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 14:11
I widzisz Wacek - mylisz sie. Razem z zeznaniem podatkowym znajomi zalaczyli bilety za samolot i otrzymali od Skatteverket informacje ze jest Ok i uznaja im te koszty wiec nie wyjeezdzaj na mnie i to jeszcze z przeklenstwami gdyz pisze prawde. Tak samo jest z FK - odstapilem swoje dni zonie i w tej chwili otrzymalem od FK wniosek gdzie zona ma zaznaczyc jakie dni chce wykozystywac macierzynski (mieszkajac w Polsce). Jedynie musiala wyrejestrowac sie z polskiego urzedu pracy a ja otrzymalem z FK zaswiadczenie S2 na podstawie ktorego w NFZ otrzymala ona i dzieciaki ubezpieczenie zdrowotne w Polsce na podstawie mojego ubezpieczenia w Szwecji. I o dziwo dalo sie to zalatwic i otrzyma ona siedziac w Polsce macierzynskie (to ktore przyslugiwaloby mi ale nie bede w stanie tego wykorzystac). Malo wiesz a strasznie wrzeszczysz
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 14:13
sankas - tak zartowalem z ta polsko-szwedzka firma gdyz duzo osob pracuje w szwedzkiej firmie gdzie wlascicielem jest polak i czesto mowia ze pracuja w polskiej firmie - wiec chcialem sie upewnic o jaka konkretnie firma chodzi
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 14:27
Udostepnienie swojego tacierzynskiego, to nie to samo co przyznanie zonie przez FK macierzynskiego. Tu z odliczaniem od podatku jest podobna sprawa. Ty jestes ze swoim numerem personalnym przypisany do konkretnego adresu w Szwecji. Ten adres jest twoim miejscem zamieszkania w rozumieniu szwedzkiego prawa. Twoja zona nie spelnia warunkow przebywania w Szwecji i ma adres inny,w innym kraju. Nie mozesz sobie odliczac od podatkow dojazdow do domu do Polski i innych,bo w Polsce nie mieszkasz. Spelniles warunek prawa pobytu i otrzymania numeru personalnego jakim jest praca i zostales uznany za zamieszkalego w Szwecji. Nie pisz takich bzdur,ktore opowiadaja ci idioci ,ze wyslali bilety i Skatteverket je uznal. Po pierwszej deklaracji w Szwecji, sam sie przekonasz, na jaka mine cie inni pasowali.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
kwiatkowska19999


Wpisów: 53
Od: 2014-06-07
2015-03-28 14:42
dziękuję za odpowiedzi
  Profil uzytkownika: kwiatkowska19999     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 14:55
"Malo wiesz a strasznie wrzeszczysz"



Potrafisz znalezc choc jeden moj wpis, gdzie sie mylilem?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 15:29
Pewno nie znajde ze sie myliles bo nie o to w tym wszystkim biega a i za experta sie nie mam - jednak wydaje mi sie ze tutaj nie masz do konca racji - zaczerpne info bezposrednio w Skacie. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 15:49
Jak bedziesz zasiegal informacji ,to przy okazji zapytaj ile czasu przechowuje sie dokumenty do odliczen , czy wysyla sie je do Skatteverket,no i czy Skatteverket potwierdza ,ze deklaracja zgodna z przepisami. Ktos cie calkiem dokumentnie zrobil w chu** ,a ty jeszcze na forum to jako pewnik i potwierdzenie swoich racji przytaczasz.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2015-03-28 15:54
Jenyyy, z tym odliczaniem biletow do Polski, to juz grubo przesadziles Jakby tak mozna bylo robic to byle wyjazd kazdyby odliczal Tak jak Wacek pisze, ktos Cie w balona zrobil, a Ty łykasz wszystko jak pelikan
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 15:57
Nikt mnie nie zrobil ani nie naopowiadal bajek. Kolega w deklaracji wpisal koszty biletow do Polski (8 tys koron) i deklaracje odeslal do Skatu. Dostal od nich pismo aby doslal potwierdzenie biletow lub numery rezerwacji. Doslal wydruki potwierdzenia zakupu biletow i jego deklaracja zostala zaakceptowana i dostal zwrot podatku. Nie rozumiem czemu twierdzisz ze zmyslam - i daje to jako pewniak na forum. Przytaczam autentyczna sytuacje i tyle.
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 16:08
polopiryna1987: nie kazdy wyjazd i nie kazdy by obliczal. Jak mi powiedzieli w biurze rozrachunkowym - przez pierwsze 2 lata jesli ja mieszkam w Szwecji a moja rodzina w Polsce to mozna odliczyc kosztu podrozy i tak tez kilka osob ktore znam robi - czy to jest zgodne z prawem - nie wiem juz po wpisac Wacka - jednak na stronie sztokholm.msz.gov znalazlem taki wpis - "Koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (jeśli praca wymagała od Ciebie zmiany miejsca zamieszkania i przez okres przeprowadzki musisz utrzymywać dwa mieszkania, od podatku możesz odliczyć wydatki na jedzenie, dojazdy czy inne drobne koszty. Prawo do ich odliczania przysługuje jednak tylko przez pewien krótki okres czasu)"

  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 16:39
Bylem zmuszony nauczyc sie szwedzkiego prawa podatkowego,bo "biuro rozrachunkowe" tak prowadzilo moje interesy,ze Skatteverket dojebal mi osiem dych do placenia. Pod deklaracja podpisuje sie deklarujacy, nie "biuro rozrachunkowe".
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 16:53
"jeśli praca wymagała od Ciebie zmiany miejsca zamieszkania i przez okres przeprowadzki musisz utrzymywać dwa mieszkania"

Z tym ,ze to dotyczy Szwecji. O Polsce zapomnij ,bo skladajac wniosek o numer personalny, juz miales prace i adres w Szwecji. Toc to proste jak pierdolenie, tylko ze ty nie chcesz tego zrozumiec ,bo to nie jest na twoja korzysc.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 17:10
Wacek te kilkaset koron z odpisu mam w dupie - ale lubie wiedziec jaka jest prawda - a wg mnie nie masz racji i tyle. Tutaj jeszcze raz wklejam waca informacje ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na temat pracy w Szwecji:

"Koszty podwójnego zamieszkania (Dubbel bosättning). Jeżeli zamieszkałeś w Szwecji ze względu na swoją pracę, to możesz dokonać odpisów jeżeli jesteś zmuszony do zachowania poprzedniego mieszkania z któregoś z następujących powodów:

- współmałżonek lub partner w związku nieformalnym pracuje zarobkowo,
- trudności ze znalezieniem mieszkania w nowym miejscu pracy,
- jakaś inna szczególna okoliczność.

Zasady te dotyczą też sytuacji gdy rodzina znalazła już wspólne mieszkanie w Szwecji, ale partner (mąż, żona, partner w związku nieformalnym) musi jeszcze przez pewien okres mieszkać w Polsce. Ty i twoja rodzina powinniście wykazać zamiar przeniesienia się na stałe do Szwecji i aktywnie poszukiwać mieszkania lub pracy dla swojego partnera w nowym miejscu zamieszkania.

Zazwyczaj można korzystać z odpisów związanych z podwójnym zamieszkaniem przez okres:

- najwyżej 1 roku jeśli jesteś osobą samotną
- najwyżej 3 lat jeśli jesteś współmałżonkiem, lub żyjesz w związku nieformalnym.

Kwota poniesionych kosztów na jedzenie i drobne wydatki w nowym miejscu zamieszkania, którą można odpisać od podatku wynosi tyle, ile wynoszą rzeczywiste, zwiększone i udokumentowane wydatki, lub jest ona obliczana szablonowo po 60 koron za dzień. Kwota poniesionych kosztów na mieszkanie, którą można odpisać wynosi tyle, ile rzeczywiste koszty mieszkania w Szwecji. Koszty te można odpisać nawet jeśli przeniosłeś się z rodziną do nowego mieszkania, lecz twój partner musi jeszcze przez pewien czas mieszkać w poprzednim mieszkaniu. Jeśli jednak nie możesz udokumentować tych wydatków, to nie masz prawa do ich odpisania.

Podróże do domu (Hemresor) Jeżeli pracujesz w Szwecji możesz odpisać od podatku koszty podróży do Polski. Odliczyć można koszty najwyżej jednej podróży na tydzień,
najtańszym środkiem lokomocji."

Wiec jak to w koncu jest? I czy Polskie MSZ jest tak niedoinformowane ze celowo wprowadza w blad?
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 17:19
Gdzie w tekscie MSZ jest napisane ,ze odpisy od podatku pracujacych w Szwecji, dotycza osob uznanych za zamieszkale w Szwecji? Ci co nie sa uznani za zamieszkalych w Szwecji placa nawet nizszy podatek SINK

Tyle,ze te osoby majace miejsce zamieszkania w Polsce maja tymczasowy numer personalny w Szwecji (do roku czasu) i nie maja zatrudnienia na czas nieokreslony w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-28 17:24
Jenyyy,
co jest powodem, ze nie wklejasz linka do tego co cytujesz jako info MSZ?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 17:25
Nie jest napisane ale z tekstu chyba mozna to wywnioskowac: "Ty i twoja rodzina powinniście wykazać zamiar przeniesienia się na stałe do Szwecji i aktywnie poszukiwać mieszkania lub pracy dla swojego partnera w nowym miejscu zamieszkania."

Słowo stale cos chyba oznacza.
A ten tekst:

"Zazwyczaj można korzystać z odpisów związanych z podwójnym zamieszkaniem przez okres:
- najwyżej 1 roku jeśli jesteś osobą samotną
- najwyżej 3 lat jeśli jesteś współmałżonkiem, lub żyjesz w związku nieformalnym. "

Pracujaca 3 lata w Szwecji nie ma sie umowy na stale i PN tylko tymczasowy numer?


Zreszta na stronie MSZ jest tez druga informacja dotyczaca pracy tymczasowej:
"Praca tymczasowa (Tillfälligt arbete)
Jeżeli pracujesz w Szwecji, a twoja rodzina lub mieszkanie znajdują się w Polsce, masz prawo do odpisów, wówczas gdy jest spełniony jeden z poniższych warunków:

- praca jest krótkotrwała tzn. do około 2 lat (Umowa o pracę dotyczy określonego czasu lub określonego projektu),
- praca nie jest krótkotrwała, ale ograniczona czasowo i o takim charakterze, że konieczne jest zachowanie mieszkania w Polsce,
- praca, jest wykonywana w różnych miejscach,
- istnieje jakiś inny powód do zachowania mieszkania w Polsce.

Ważne jest by wykazać, że od początku było ustalone, iż praca jest tymczasowa. Przykładem może być praca przy określonych projektach budowlanych. Kwota poniesionych kosztów na jedzenie i drobne wydatki w nowym miejscu zamieszkania, którą można odpisać od podatku wynosi tyle, ile rzeczywiste, zwiększone i udokumentowane wydatki, lub jest ona obliczana szablonowo po 100 koron dziennie w ciągu pierwszych trzech miesięcy, a następnie po 60 koron za dzień.

Kwota poniesionych kosztów na mieszkanie, którą możemy odpisać wynosi tyle, ile rzeczywiste koszty mieszkania w Szwecji, lub jeżeli nie można tego udokumentować jest ona obliczana szablonowo po 100 koron za noc. "
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 17:28
simply_Ola - nie wklejalem gdyz jest to w pliku PDF i trzeba troche przewertowac stron aby to znalesc - ale prosze -

http://www.sztokholm.msz.g ov.pl/resource/27344cc4-5d12-4fd0-a50a-12 d3fb37bb30:JCR

Strona nr 20 i 21
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-28 17:29
A zreszta nie musisz odpowiadac bo nie ma czasu, zeby tu sleczec i czekac na twoja odpowiedz.
Cytujac omineles bardzo istotna sprawe a mianowicie, ze to dotyczy osob wykonujacych prace tymczasowa (Tillfälligt arbete).
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=1035
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 17:32
Wlasnie o to chodzi ze co innego mozna odpisac jak jest praca tymczasowa a co innego koszty podwojnego zamieszkania


przy Koszty podwójnego zamieszkania : "Ty i twoja rodzina powinniście wykazać zamiar przeniesienia się na stałe do Szwecji i aktywnie poszukiwać mieszkania lub pracy dla swojego partnera w nowym miejscu zamieszkania."

Słowo stale cos chyba oznacza.
A ten tekst:

"Zazwyczaj można korzystać z odpisów związanych z podwójnym zamieszkaniem przez okres:
- najwyżej 1 roku jeśli jesteś osobą samotną
- najwyżej 3 lat jeśli jesteś współmałżonkiem, lub żyjesz w związku nieformalnym. "

Pracujaca 3 lata w Szwecji nie ma sie umowy na stale i PN tylko tymczasowy numer?
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-28 17:35
Aha, podales ten link.
Zaraz przeczytam co tam jest o tym napisane.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 17:43
"Ty i twoja rodzina powinniście wykazać zamiar przeniesienia się na stałe do Szwecji i aktywnie poszukiwać mieszkania lub pracy dla swojego partnera w nowym miejscu zamieszkania."

To jest moj ostatni wpis w tym temacie. Ty juz dokonales wyboru i spelniles warunki do otrzymania numeru personalnego i prawa pobytu. Zostales w mysl szwedzkich przepisow uznany za zamieszkalego w Szwecji.
Twoim domem jest Szwecja. Nabyles dzieki temu wszelkie prawa do swiadczen w zwiazku z tym przyslugujacych. Twoja zona nie ,ona mieszka w innym kraju, pod innym adresem. Znam osoby ,ktore juz ponad dziesiec lat maja numer personalny tymczasowy ,miejsce zamieszkania w Polsce,a w Szwecji pracuja sezonowo i nie spelniaja warunkow ,by zostac uznane za zamieszkale w Szwecji. Mimo,ze bardzo tego pragna.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 17:48
Ale jesli rowniez jestem uznanego za zamieszkalego w Polsce? Nie wymeldowywalem sie z Polski bo i w pewnym sensie nie moge (kredyt na moje nazwisko na dom).
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-03-28 17:53
W Polsce dotycza cie polskie przepisy w Szwecji szwedzkie. Ja w Polsce jestem Polakiem, mam dwa mieszkania ,a w Szwecji Szwedem i mam dom. Jak bede sprzedawal mieszkania w Polsce, to zaplace podatek w Szwecji ,bo jestem szwedzkim podatnikiem. To tez jest nie na moja korzysc,bo mieszkania mialem zanim zostalem Szwedem. No ale co na to poradze?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-28 18:02
chyba troche mieszasz bo ja w tym Vademecum Polka do ktorego podales link
http://www.sztokholm.msz.g ov.pl/resource/27344cc4-5d12-4fd0-a50a-12 d3fb37bb30:JCR
nie widze, zeby tam bylo napisane to co tu zacytowales "
"Koszty podwójnego zamieszkania (Dubbel bosättning). Jeżeli zamieszkałeś w Szwecji ze względu na swoją pracę, to możesz dokonać odpisów jeżeli jesteś zmuszony do zachowania poprzedniego mieszkania z któregoś z następujących powodów" i td
ale widze to tutaj: http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=1035
i to dotyczy pracy tymczasowej.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2015-03-28 18:10
No coz - ciezko to samemu interpretowac - tak jak pisalem wczesniej - zapytam w Skacie jak wyglada sytuacja bo ryzykowac za pare groszy nie mam zamiaru. Dziekuje za rzeczowa wymiane zdan. Milego weekendu
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-03-28 18:39
wlasciwie to mozna sobie odliczyc wszystko???? co tu jest wyzej opisywane ,a czy uznaja to ????? to ich sprawa(warunek ze pisze sie prawde) w razie czego to zawsze mozna zwalic wine na krotki okres pobytu w tym kraju???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
chrisw


Wpisów: 3
Od: 2005-01-22
2015-04-22 21:22
Jenyyy na rację : rok temu odliczałem takie koszty i w tym roku też zamierzam. Mam 2 miejsca zamieszkania w 2 krajach , stałą pracę w Szwecji i stały personnummer.
W ubiegłym roku rozliczała mnie duży koncern doradczy i sami zapytali czy takie koszty poniosłem. Odliczenie było na podstawie oświadczenia , nie musiałem przedstawiać żadnych rachunków tylko je muszę przechowywać w przypadku kontroli. Odliczałem wszelkie możliwe koszty podróży do i z Polski : samoloty, autobusy, taksówki itp.
  Profil uzytkownika: chrisw     
Forum -> Życie w Szwecji -> podatek co odliczyc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony