Odwiedzin 37804079
Dziś 403
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Pozbawienie ojca praw rodzicielskich

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPozbawienie ojca praw rodzicielskich
Arki


Wpisów: 30
Od: 2011-11-28
2015-03-24 18:19
Witam. Chcielismy z zona otworzyc corce konto w banku i okazalo sie ,ze wymagany jest podpis drugiego rodzica. Biologiczny ojciec dziecka mieszka w Polsce i ma wladze rodzicielska zachowana. Jedyna opcja jaka w tej sytuacji przychodzi mi do glowy to pozbawienie wladzy rodzicielskiej biologicznego ojca. Z tego co wiem sprawa powinna sie odbyc w miejscu zamieszkania dziecka. Czyli w tym przypadku w Szwecji. Czy ktos mial podobna sytuacje i staral sie o ograniczenie lub pozbawienie wladzy rodzicielskiej i orientuje sie jak Szwedzki Sad podchodzi do takich spraw?
  Profil uzytkownika: Arki     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2015-03-24 18:20
Majtek sie pozbaw...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-03-24 19:21
Arki
W Szwecji dzieci zawsze, podkreslam zawsze maja prawo do obydwóch rodziców. W Szwecji rodzice dziecka mieszkaja blizko siebie zeby ulatwic dziecku codzienne zycie. Dzieci mieszkaja tydzien u jednego rodzica i tydzien u drugiego. To jest powszechne.

Jezeli rodzice mieszkaja w róznych krajach bedzie sprawa bardziej skomplikowana. Ale zeby odebrac prawa ojcowskie to prawie niemozliwe.
  Profil uzytkownika: Vendela     
Lula3


Wpisów: 232
Od: 2014-08-25
2015-03-24 19:22
...... Jedyna opcja jaka w tej sytuacji przychodzi mi do glowy to pozbawienie wladzy rodzicielskiej biologicznego ojca .......



Np. opcja druga - Piszecie do biologicznego ojca
list
informujacy o Waszym problemie.
Ojciec powinien udac sie do
miejscowego Notariusza i tam za
niewielka oplata, napisac i
podpisac zgode na zalozenie
konta bankowego dla dziecka.
  Profil uzytkownika: Lula3     
Arki


Wpisów: 30
Od: 2011-11-28
2015-03-24 19:39
Zeby kontakt z ojcem byl taki prosty nie prosilbym o rade. Facet nie ma zadnego kontaktu z corka wogole sie nie iteresuje nia jak sie uczy, jak sie czuje, jedynie co to przesyla alimenty i to nie regularnie. Konto bankowe to tylko taki przyklad, jest to uciazliwe zeby za kazdym razem ustalac jego miejsce zamieszkania. Boimy sie o to ze kiedy corka juz sie usamodzielni, zalozy rodzine to taka osoba moze starac sie o alimenty dla siebie.
Wiem jak wyglada schemat rodzin szwedzkich po rozwodzie, dziecko tydzien jest u jednego rodzica a nastepny jest u drugiego. W naszym przypadku nie ma zadnego kontaktu juz od kilku lat. Co radzicie zrobic?
  Profil uzytkownika: Arki     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-03-24 20:09
To tak na powaznie, z tym pozbawieniem ojca praw rodzicielskich dla konta bankowego?

Ile dzieciak ma lat? i jaki bank ma wymagania podpisu obydwojga rodzicow?

  Profil uzytkownika: Ronj@     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2015-03-24 20:13
Facet nie ma zadnego kontaktu z corka wogole sie nie iteresuje nia jak sie uczy, jak sie czuje, jedynie co to przesyla alimenty i to nie regularnie.

to ty tak uwazasz,jest ojcem biologicznym i nic mu nie zrobisz,
a konto zalozyc to nie problem ,ktos z obecnej rodziny powinienen zalozyc konto na siebie i tam oszczedzac ,bedzie dziecko dorosle to sobie wybierze,,gdyby cos stalo sie dziecku to te pieniadze co sa na koncie beda podzielone beda miedzzy jego rodzicami biologicznymi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Arki


Wpisów: 30
Od: 2011-11-28
2015-03-24 20:54
Swedbank odeslal zone do skateverket i tam uzyskala informacje ze musi byc "ojca" podpis zeby mozna bylo otworzyc konto.
  Profil uzytkownika: Arki     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-03-24 20:59
Ile dziecko ma lat? i jakie konto chcieliscie otworzyc dla dziecka?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Arki


Wpisów: 30
Od: 2011-11-28
2015-03-24 21:46
14 lat, ungdomskonto w Swedbank
  Profil uzytkownika: Arki     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2015-03-24 22:02
Swedbank to nie jest jedyny bank w Szwecji.

Lepiej sprawdz inne banki, bardziej nowoczesne

https://www.icabanken.se/f ond-och-sparande/spara-till-barn/

http://www.lansforsakringa r.se/stockholm/privat/konton-betalningar/ konton/ungdomskonto/

http://www.skandiabanken.s e/hem/Kampanj/Spara-till-barn/

w ica wystarczy chyba jeden podpis
https://www.icabanken.se/g lobalassets/ansokan-konto-omyndig.pdf
"Ensam förmyndares rätt att företräda barnet ska styrkas av ett aktuellt personbevis från Skatteverket, och bifogas med denna ansökan"
  Profil uzytkownika: iza     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-03-25 22:22
"Boimy sie o to ze kiedy corka juz sie usamodzielni, zalozy rodzine to taka osoba moze starac sie o alimenty dla siebie."

Jezeli córka zdecyduje sie dalej mieszkac w Szwecji to nie masz sie co obawiac. W Szwecji nie a czegos takiego jak w Polsce, ze dzieci maja placic alimenty na swoich rodziców.

Nie wiem jak to funkcjonuje w Polsce ale zeby pozbawic biologicznego ojca, zamieszkalego w Polsce praw rodzicielskich to musicie zaczac od Polski. A potem przedstawic polski dokument w Szwecji ze ojcu biologicznemu odebrano prawo.

Problemy beda caly czas, nie tylko z zalozeniem konta.
  Profil uzytkownika: Vendela     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-25 23:49
"Nie wiem jak to funkcjonuje w Polsce ale zeby pozbawic biologicznego ojca, zamieszkalego w Polsce praw rodzicielskich to musicie zaczac od Polski"

Vendela,
nie wprowadzaj ludzi w blad.
"Sądami właściwymi do orzekania o władzy rodzicielskiej są sądy państwa członkowskiego, które jest miejscem zwyczajowego zamieszkania dziecka."
http://ec.europa.eu/civilj ustice/parental_resp/parental_resp_ec_pl. htm


  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 08:19
Arki,

Wyglada na to, ze trudnosci z zalozeniem konta dziecku w banku w SE chcesz/chcecie wykorzystac jako ew. adgument w pozbawieniu ojca praw rodzicielskich.

Nizaleznie od tego, gdzie odbywalby sie proces sadowy to sad nie uzna tego jako argumentu.

Wiek dziecka jest rowniez istotny, poniewaz dziecko ma rowniez prawo do wyrazania swoich opinii (dotyczy to zwlaszcza SE), ktore brane sa pod uwage w sadzie.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 08:22
Byc moze ojciec dziecka bedzie sklonny do wspolpracy i wyrazi zgode na zalozenie konta dziecku.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 08:25
Istnieje tez opcja zalozenia konta dziecku bez koniecznosci zgody rodzica/rodzicow.

Mozesz zalozyc konto dla tego dziecka, kontaktujac sie z bankiem i podajac warunki zalozenia takiego konta.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 08:46
Sklonnosc do wspolpracy z rodzicem nieinteresujacym sie dzieckiem zwykle poprawia sie w momencie zlozenia takiemu rodzicowi propozycji rezygnacji z alimentow.

Byz moze nie jest to aktualne w waszej sytuacji, ale taka opcja istnieje.
  Profil uzytkownika: Lunab     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-26 11:47
Mozliwe, ze to dotarlo do lunab, ze sadem wlasciwym do orzekania o wladzy rodzicielskiej sa sady panstwa czlonkowskiego miejsca zamieszania dziecka ale widac, ze nie rozumie, ze sady w Szwecji orzekaja zgodnie z szwedzkim a nie polskim prawem.
A tymczasem pomiedzy przepisami polskiego K.r. i op. o pozbawieniu praw rodzicielskich a szwedzkim Föräldrabalken o ensam vårdnad sa roznice w warunkach kiedy sad moze o tym orzec i w skutkach bo tu odebranie komus opieki nad jego dzieckiem nie daje podstawy, zeby adoptowac jego dziecko i odbiera mu prawo spotykania sie z dzieckiem.
Dam lunab rade, zeby przeczytala 6 kap. FB i to co jest w internecie jest napisane o ensam vårdnad a potem o tym szczegolowo, tak wpis za wpisem, o tym tu napala.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-26 11:54
Ja moge lunab ulatwic to zadanie podajac kilka linkow:
http://www.domstol.se/fami lj/foraldrar-och-barn/vardnad/

http://www.riksdagen.se/sv /Dokument-Lagar/Lagar/Svenskforfattningss amling/Foraldrabalk-1949381_sfs-1949-381/

http://www.socfamratt.se/v ardnad/vardnad/892-omstaendigheter-som-ka n-motivera-ensam-vardnad

http://lawline.se/answers/ 12974

http://www.vårdnadstvistt. se/vardnadstvist

http://www.nck.uu.se/kunsk apscentrum/kunskapsbanken/amnen/barn_som_ upplever_vald/vardnad_och_umgange/

https://www.ulricehamn.se/ ulh_templates/Information.aspx?id=5075
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 12:41
Jesli chodzi o obawy przyszlego placenia alimentow na rodzica to, jak na razie, reguluje to wewnetrzne prawo kazdego panstwa Unii.

Jednakze w przyszlosci moze to sie zmienic, poniewaz Unia generalnie dazy do ujednolicenia prawa.

Dane panstwo moze rowniez zmmienic swoje prawo wedlug wlasnych potrzeb, nawet jesli nie bedzie ono ujednolicone w calej Unii.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 12:45
Pytasz, "jak Szwedzki Sad podchodzi do takich spraw?"

Otoz, jak juz wyzej pisalam, szwedzki sad bierze pod uwage zdanie dziecka i bardzo sie z nim liczy.

Od 12 r.z. dziecko ma prawo podejmowania pewnych wiazacych decyzji prawnych.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 12:49
W waszym przypadku moze liczyc sie rowniez to, czy WY podejmowaliscie proby dobrych kontaktow pomiedzy ojcem i corka.

Argument np czestych zmian adresow i niemoznosc skontaktowania sie z ojcem dziecka z tego powodu, ma mala wage w sadzie.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 12:52
Generalnie warto zastanowic sie, czy warto jest wprowadzac zamet w zycie dziecka.

I przede wszystkim powinniscie rozmawiac o tym z corka a nie pytac ta tym forum.

To jest po prostu niepowazne i nieodpowiedzialne.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-03-26 12:57
Byc moze rzeczywiscie zalezy ci na dobru dzicka, ale mozna odniesc wrazenie, ze chodzi ci glownie o sprawy ekonomiczne.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2015-03-26 13:03
Rozmawialam z bankiem, socialtjänsten i överförmyndaren.

Twoja zona musi wystapic o förmyndarskap dla swojej corki. Nie znaczy to, ze ojciec dziecka bedzie pozbawiony praw rodzicielskich.
Förmyndarskap przyda sie w wielu innych przypadkach, kiedy decyzje w sprawie corki beda musialy byc podjete przez obydwoje rodzicow a nie bedzie mozliwosci nawiazania kontaktu czy dialogu z jednym z nich.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2015-03-26 14:27
Rodzice, ktorzy maja wladze rodzicielska nad dzieckiem sa jego opiekunami prawnymi( förmyndare) i pozbawienie tego prawa jednego z nich to nie jest takie sobie chop siup i do przodu tylko sad musi uznac go za nieodpowiedniego.
O tym jest w FB §§ 2,10,kap. 10 Om förmyndare

"2 § För barn som står under vårdnad av bägge föräldrarna är dessa förmyndare. Om någon av föräldrarna inte får vara förmyndare enligt 1 § eller blir entledigad från förmynderskapet, är den andre barnets förmyndare.
För barn som står under vårdnad av endast den ene av sina föräldrar är denne ensam förmyndare. Lag (1988:1251).
10 § En förmyndare skall entledigas, om förmyndaren vid utövandet av förmynderskapet gör sig skyldig till missbruk eller försummelse, om förmyndaren kommer på ekonomiskt obestånd och på grund därav är olämplig att vara förmyndare eller om förmyndaren av någon annan orsak inte längre är lämplig som förmyndare. Lag (1988:1251)."
https://lagen.nu/1949:381# K10P2S1
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2015-03-26 15:17
Ja występowałam o ograniczenie władzy rodzicielskiej będąc jeszcze w Polsce. Argument- ojciec nie utrzymywał kontaktu z dzieckiem od półtora roku, od momentu złożenia wniosku (tzn odkąd córka skończyła 10 mcy, dodatkowo Urząd ds ewidencji ludności i Sąd Okręgowy miały problem z ustaleniem miejsca pobytu ojca-to był dodatkowy argument na rozprawie. Rozprawa po 5 miesiącach od złożenia wniosku-przesłuchany jeden wskazany świadek, wyrok na pierwszej rozprawie. Sama byłam zaskoczona- żaden kurator, nawet oświadczeń ze żłobka czy ojciec odbiera,zaprowadza dziecko z placówki...

tak to wygląda w Pl...
tylko zastanawia mnie dlaczego wcześniej nie było z tym problemu-ja składając wniosek o PN musiałam podać wyrok z sądu.. I w zasadzie w każdej instytucji ten dokument muszę przedstawiać...
  Profil uzytkownika: jimjam     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-03-28 19:56
Arki
Mam nadzieje ze ojciec dziecka wyrazil zgode na wyjazd dziecka za granice. W przeciwnym razie mozecie miec problemy.
  Profil uzytkownika: Vendela     
Crazyol88


Wpisów: 2
Od: 2015-04-01
2015-04-01 09:03
Cześć. Moze ktoś z Was pomoże mi dowiedzieć sie jak zdobyć informacje dotyczące O podrobienie podpisu przez moja Ex żonę. Moja żona podrobiła moj podpis aby nasze dzieci mogły jej obecnego partnera odwiedzać w więzieniu. Gdzie ja nie zgadzam sie na to! Wysłałem wiele e-maili do głównej siedzimy i do tej gdzie siedzi ale tylko dostaje E-maile pouczające i to ze nie mogą mi powiedzieć kto odwiedza partnera mojej Ex. Nie wiem co robic. Utrudnia mi spotkania z dziećmi bo wozi dzieci do niego. Potrzebny jest mi dowód o podrobienie podpisu! Jak go zdobyć zeby mógł miec argument na którym bede sie opierać. Za wszelkie inf dziękuje.
  Profil uzytkownika: Crazyol88     
ArmstrongParadise


Wpisów: 52
Od: 2015-03-27
2015-04-01 11:08
Arki,nastepny co swiat chce ulepszac.

Odpowiedz na kilka pytan:
Wyrwales komus zone,a teraz jestes super tatus???(znowu gdybam)
Mam nadzieje ze biologiczny tatus wybije ci to z glowy.
Dziecko ma prawo do dwoch biologicznych rodzicow,wiec po co mieszasz???

Bolek mial racje,majtek sie pozbaw "tatusiu"
  Profil uzytkownika: ArmstrongParadise     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Pozbawienie ojca praw rodzicielskich
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 2 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony