Odwiedzin 37806417
Dziś 2741
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - emerytura w szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autoremerytura w szwecji
dr.wal


Wpisów: 717
Od: 2005-03-18
2015-02-19 03:15
czy mozna rowniez otrzymac emeryture z polski za lata 1968-1976 ? JESLI TAK to jak to zalatwiac ?

Zgóry dziekuje za porady.

Pozdrawiam

drwal Xystos
  Profil uzytkownika: dr.wal     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2015-02-19 08:26
Oczywiscie,ze mozna tylko musisz sprawdzic z polskim ZUS-em. A jesli polska emerytura bedzie uznana to musisz zapacic podatek w Szwecji do 20%. Jesli w Polsce podatek wynosi zero to w Szwecji musisz zaplacic podatek ustawowy od polskiej pensji taki jak kazdy szwed ktory placi podatki od emerytury. W Skatteverket musisz byc zarejstrowany, ze "Dubbelbeskattningsavtal tillämpas" w celu wyliczenia wysokosci podatku.

http://www.skatteverket.se /privat/skatter/arbeteinkomst/internation ellt/bosattutomlands/sinksarskildinkomsts kattforutomlandsbosatta/papension.4.6fdde 64a12cc4eee23080002614.html
  Profil uzytkownika: ewsa     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-02-19 08:52
Musisz isc do swojej instytucji emerytalnej i wystapic o emeryture z Polski, oni wydadza odpowiednie formularze, ktore musisz wypelnic. Zlozysz je w Szwecji i oni juz nadadza bieg calej sprawie. Co do opodatkowania, czesc emerytury polskiej moze byc opodatkowana w Polsce i tylko w Polsce. Musisz po jej wyliczeniu przez polski Zus, zobaczyc co CI sie bardzej co do podatkow oplaca. Emerytura nie moze byc podwojnie opodatkowana (emerytura polska).
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2015-02-20 10:49
Jezeli nadal Ciebie interesuje sprawa emerytury to i ja doloze pare informacji, z pierwszej reki (dostaje emeryture z PL).
Poniewaz przyznanie emerytury zaczelam, z wielu wzgledow, 10 lat temu wiec podanie skladalam via Försäkringskassan. W tej chwili zajmuje sie tym chyba Pensionsmyndighet. Mozesz tez zwrocic sie do oddzialu ZUS w Szczecinie, wydzial emerytur zagranicznych, aby otrzymac dodatkowe informacje. Najwazniejszymi dokumentami sa zaswiadczenia z polskich zakladow pracy w ktorych byles zatrudniony, czas pracy i wysokosc zarobkow. Takie zaswiadczenie dostawales za kazdym razem kiedy zmieniales zaklad pracy. Musza byc w oryginale ale wystarczaja rowniez poswiadczone (tu, na miejscu) kopie. Ode mnie zazadano rowniez zaswiadczenia z uczelni ktora ukonczylam.
Na tej podstawie ZUS oblicza podstawe emerytalna. Miedzy bogiem a prawda nic z tego zawiadomienia nie zrozumialam ale pieniadze dostaje. Za cztery lata i 4 miesiace pracy w PRL dostalam ok 400 zl miesiecznie od czego odciagnieto, w Polsce, 6,5% podatku. Przykre jest to ze polskie rozliczenie podatkowe musisz zlozyc rowniez w tutejszym urzedzie podatkowym, Skatteverket i niestety rowniez placisz od tego podatek umniejszony o odciagniety podatek polski, jezeli oczywiscie nie zapomnisz zaznaczyc ze chcesz uniknac dodatkowego opadatkowania. Poniewaz ja w dalszym ciagu pracuje wiec w sumie na reke dostaje jakies 50 % z polskiej emerytury. Jak to bedzie wygladalo finansowo po moim przejsciu na emeryture nie wiem bo nikt mi na to jeszcze nie potrafi odpowiedziec. Wziawszy pod uwage ze zdecydowana wiekszosc emerytow z normalnymi emeryturami tutaj ma prawo do zasilku mieszkaniowego to nie wiem czy oplaca sie skorka za wyprawke. Z drugie strony zasilek zawsze mozna zmienic a emerytura jest emerytura. W Twoim wypadku okres pracy jest dluzszy wiec i emerytura powinna byc wyzsza.
Mam nadzieje ze moje doswiadczenia przydadza sie Tobie.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2015-02-20 10:58
Najlepiej sie wszystko zalatwia w panstwie, w ktorym sie mieszka (unia). Osobiste Kontakts z polskim zusem odradzam. Ja pobieram polska emerytura czesciowa i pobieram emeryture niemiecka. Kontakts z polskim zusem przypominaly "droge przez meke". Moze zus w Szczecinie jest lepszy
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2015-02-20 11:09
Mieszkajacy w Szwecji podlegaja ZUS-owi w Szczecinie, bez wzgledu na poprzednie miejsce zamieszkania w Polsce. Jak juz napisalam zalatwialam moje sprawy przez tutejsze urzedy.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
wjw


Wpisów: 1
Od: 2008-07-25
2015-02-28 23:57
Przesylam pomocny link:http://www.poloniainfo.se/ obrazki/kalendarz/2015/dni_poradnictwa_zu s/dni_poradnictwa_szwecja_ulotka.pdf


pozdrawiam
  Profil uzytkownika: wjw     
Forum -> Sprawy polonijne -> emerytura w szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony