Odwiedzin 37806094
Dziś 2418
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - dentyści

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autordentyści
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-07 15:29
ja i moja żona jesteśmy dentystami.
mamy dość pracy w Polsce bo to tragedia, nawet kiedy pracujesz dobrze, masz specjalizacje, doktorat... zarabiasz mało.
nie mamy kasy na prywatna praktyke a kredyt to utopia w Polsce jak sie nie ma solidnego zabezpieczenia.

CHCEMY WYJECHAC DO SZWECJI, mozemy pracowac za male pieniadze ale wystarczajace na skromne zycie. szykamyw Szwecji NORMALNOSCI...a nie BOGACTWA. Jestemy lekarzamiz powolania i lubimy to robotę.

Czy wiecie cos na temat podjecia pracy w Szwecji jesli umiemy na poziomie srednim jezyk ??? Znacie jakiego dentyste Polaka ???

Serdecznie pozdrawiamy - dzieki za info.

Lukasz i Dorota
  Profil uzytkownika: hepar     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-07-07 15:41
witajcie!
w szwecji potrzeba dentystów bo wiekszosc wyjezdza do uk, napewno zaraz dostaniecie tu duzo cennych rad,
ja moge tylko dac wam linke do posrednictwa
http://tandteknikerjobb.co m/index.php
...techików dentystycznych ale napewno sa w temacie
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: piotrek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-07 22:59
znam Polaka dentyste...
pracuje 24 godziny na dobe 7 dni w tygodniu i ma serdecznie dosyc Szwecji...
moze zwolni sie jego gabinet..
dam znac,...
  Profil uzytkownika: darsim     
dziubek4
Mariehamn


Wpisów: 1409
Od: 2005-04-06
2005-07-08 01:19
hepar,nie sluchaj Darsima,i nie doluj sie.Nie mieszkam w Szwecji,ale zaloze sie z Toba,ze jak pojedziesz do Szwecji,to znajdziesz prace,tylko musisz znac dobrze szwedzki,jezeli chcesz pracowac w tym zawodzie...
powodzenia
  Profil uzytkownika: dziubek4     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-11 11:40
Czekam nadal na INFO...

Pozdrawiam WSZYSTKICH

Lukasz
  Profil uzytkownika: hepar     
Janina


Wpisów: 54
Od: 2001-02-20
2005-07-11 13:56
wejdz na www.ams.se i tam poczytasz o warunkach szukania pracy w Szwecji.Jest po polsku.
  Profil uzytkownika: Janina     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 17:09
jak pisalem znam Polakow dentystow..tu pracujacych...czemu nie pisza na Forum?
pewnie pracuja i nie maja czasu...
po studiach stomatologicznych w Szwecji..
z praca nie ma zadnego problemu..na dzien dobry dostaja 28- 30000 koron...
bo jak ktos napisal szwedzcy dentysci wyjezdzaja do:
Norwegi, Niemiec i Angli...
mam Szweda znajomego dentyste i ciagle slysze jak malo zarabia w porownaniu do wyzej wymienionych krajow USA i Szwajcari...
z drugiej strony jego opinia o polskich dentystach jest bardzo zla...
uwaza ze niewiele potrafia...
na ile ta opinia jest reprezentatywna wsrod Szedow nie wiem...
moja opinia jest niestety nie lepsza...
aczkolwik nie mam doswiadczen z Polski z dentystami z ostatnich lat...
moze poziom poprawil sie...
bo pogorszyc to raczej juz nie mogl...
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-11 17:52
DARSIM... nie Tobie oceniac jakim ja jestem dentysta i jakimi dentystami sa POLACY.

Widzisz... w Szwecji ksztalci sie DENTYSTOW, w Polsce lekarzy stomatologow. Roznica jest zasadnicza. Poziom ksztalcenia stomatologow w Polsce jest najwyzszy na swiecie. Liczba godzin dydaktycznych jest takze najwyzsza.
Wiem to bo pracuje na uzelni i wiem jak jest w innych krajach. Szwedzi sa uwazani takze za doskonalych fachowcow.

Wiekszosc prac naukowych publikowanych w czasopismach miedzynarodowych jest pisana przez Polakow. Prace te dotycza bardzo powaznych tematow. Dominuja prace z dzidziny chirurgii i stomatologii estetycznej oraz z ortodncji - piersztatnia sa uznawane za najtrudniejsze w stomatologii.

Z tego co mi wiadomo (a znam bardzo wielu dentystow z Polski, ktorzy wyjechali) ich umiejetnosci w innych krajach sa oceniane BARDZO wysoko, zakres uslug jakie swiadcza jest ogromny.

Takze lekarze medycyny z Polski sa uwazani za doskonalych specjalistow, czytalem na ten temat wiele opini, w tym Szwedow.

A co Ty mozesz wiedziec o stomatologii ??? Pewnie nie wiesz nawet jak jest zbudowany ząb... czy to ten polski czy szwedzki

Kolego... ocena kompetencji w tym zawodzie, trudnym, dotyczacym leczenia ludzkiego ciala... nalezy do ZNAWCOW... mysle ze nie podjal by jej sie nawet ktos bardzo WYBITNY... Moja opinie tu przytoczone nie sa moje, sa PRZYTOCZONE. Jestem tez dentysta wiec wiem lepiej niz Ty.

Jak widac, Twoje komentarze sa albo wynikiem zlosliwosci, albo wynikiem wrodzonego lub nabytego pesymizmu, albo tez objawem DEPRESJI. Nie wiem kim jestes i czym sie zajmujesz... Twoje wypowiedzi nie sa ani konstruktywne, ani uczace... sa za to NIEGRZECZNE i widac, ze ten kto je pisze raczej sie mocno nie zastanawia nad tym CO PISZE. Daruj wiec sobie...

Dziekuje wszystkim za komentarze, jestem wdzieczny za kazda rade, za pomoc.

Serdecznie pozdrawiam moich RODAKOW

DENTYSTA z Polski
  Profil uzytkownika: hepar     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-11 18:52
Kolego... ocena kompetencji w tym zawodzie, trudnym, dotyczacym leczenia ludzkiego ciala... nalezy do ZNAWCOW... mysle ze nie podjal by jej sie nawet ktos bardzo WYBITNY...

Kolego Hepar musisz sie przyzwyczaic do tego, ze w Szwecji kazdy ma takie samo prawo wyrazic poglad na dany temat, uczony jak i pozornie laik w temacie. Czesto jest tak, ze ci bez "papierow" maja wiecej racji niz ci z papierami.

Ja podzielam poglad Darsima co do dentystow bo mialem roznych i z poczatku byli to rzeczywiscie Polacy ale niestety musialem im podziekowac aby nie stracic zebow, uratowali je szwedzi po spartaczonej robocie. Niestety nie obylo sie bez dodatkowych kosztow ale jestem zadowolony, ze nie skonczylo sie gorzej. Nie mowie, ze wszyscy sa zli bo pewnie tak nie jest ale polscy dentysci czy stomatolodzy maja najczesciej ograniczone mozliwosci w porownaniu ze szwedem. Mowie tu o ograniczeniu finansowym (ubozszy i gorszy sprzet w gabinetach, mniejsze mozliwosci komunikacji z personelem czy kolegami po fachu ze wzgledu na jezyk - przynajmniej tak przez pierwsze kilka lat).

A co do publikacji naukowych to moze byc racja tylko to sie nie przeklada na predyspozycje konkretnego leczenia. Polska nauka i teoria jest jeszcze daleko od praktyki, zawsze tak bylo w wielu dziedzinach wiec dlaczego mialoby byc inaczej w stomatologii?
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 21:17
niestety mam podobne doswiadczenia jak gigge...zeby uratowal mi szwedzki dentysta...a jest wybitnym specjalista i moim przyjacielem...jego opinie juz cytowalem....
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 21:18
ps
gdybym mieszkal w Polsce nie mial bym juz zebow...
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-11 21:44
nie uogólniałbym tak, mam panią dentystkę na warszawskim Zoliborzu, do której jeżdzę z problemami, za których załatwienie w Niemczech musiałbym płacić średnio 3 razy wiącej, dobry gabinet i świetnie wyposażony
  Profil uzytkownika: Badboy     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-07-11 21:58
Mam troje znajomych Polakow ktorzy pracowali jako dentysci w Szwecji. Wszyscy wyemigrowali: - UK, Niemcy, Izrael i nie zamierzaja wracac.
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 22:16
ja chodze do polskiego dentysty w Sztokholmie i jestem zadowolony...
moj przyjaciel Szwed wzialby 3 razy tyle...
czekalbym 2 tygodnie i musialbym sie z pracy zwalniac...
polski dentysta przyjmuje od 6 rano do 22
soboty i niedziele...
jak potrzeba czas zawsze znajdzie...z dnia na dzien..
ale jak pisalem ma dosc Szwecji..
to jego slowa..nie moje..
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-11 22:35
bez urazy Darsim, ale nie chciałbym być pacjentem dentysty, który pracuje przez 16 godzin na dobę, np około godziny 21, strasznie pazerny na kasę musi być
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 22:43
nie sadze...
oplaty- gabinet, podatki...´
i co tam jeszcze...
jak na razie a znam go juz pare lat.., nie mialem problemu..., ale sa rozne opinie...
ja go podziwiam...
w Szwecji badboy uczciwa praca trudno sie dorobic..niestety...
ps
to szczera prawda...
z tym dentysta...
zreszta ten Szwed leczy ludzi z rzadu m.in Palme leczyl...
zebys jego posluchal jak zacznie porownywac i narzekac...
coz powodzi mu sie dobrze.., ale tez pracuje bardzo duzo...
kregoslup wysiada...
no i jakie ceny ma....za to ze do buzi zajrzy bierze chyba 1200 koron.., jesli juz nie wiecej...
ale zeby mi uratowal w swoim czasie...
tylko za material policzyl..a i tak bylo ok 20 000 koron..
i to 10 lat temu...
wtedy jeszcze doplacali troche..
teraz ludzi nie stac przewaznie..
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 22:45
ps
jak bylem rok temu na przegladzie w Polsce..
dentyska polka tylko spojrzala i powiedziala..
w polsce pan tego nie robil...
o czyms to swiadczy chyba...
pozdrawiam wszystkich biednych dentystow w Polsce...
  Profil uzytkownika: darsim     
ciotka


Wpisów: 128
Od: 2002-02-08
2005-07-11 22:48
super gabinet i bardzo dobrzy fachowcy:

http://www.esdent.pl/
  Profil uzytkownika: ciotka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 22:54
Kacuje, świdruje,
pacjentów drutuje.
A w bieli pościeli
przelicza, rachuje.
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
W nocy śni, śni o krwi,
wstaje dzień, jest jak cień.
Zmęczony, zmroczony
dentysta szalony.
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Pobije dla draki,
wybija mleczaki.
Za same siekacze
zarobił na daczę.
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Z trzyletniej dziewczynki
wyrywa jedynki.
Gdy czuję zmęczenie,
katuje korzenie.
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Z zawiści, po złości
da wiertłem po kości.
Zakleszczy, wyrywa,
z paszczęki ubywa.
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
Dentysta, sadysta
Sadysta, dentysta
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-11 22:56
LUDZIE !!! co Wy gadacie ???!!!

Nie wierze ze w Szwecji dentysta nie ma co jeść i zeby przezyc musi pracowac od 6 do 22 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To jakies bajki !!! W Polsce jak zapieprzasz od 8 do 20 masz 2000 zl na miesiac z czego 1000 to oplaty.

Nie wiem jaka ma motywacje czlowiek, ktory zasuwa od 6 do 22... ale jak dla mnie to on musi byc chory psychicznie albo musi tak ciezko pracowac by miec co do geby wsadzic.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: hepar     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-11 23:03
"Więcej jest rzeczy na ziemi i niebie,
niż się śniło waszym filozofom."
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-11 23:03
nie mieszkam w Szwecji, więc nie będę się wypowiadał, ale dziwię się, że pozwala mu się pracować w takim wymiarze godzin, organizm ludzki jest efektywny tylko do pewnego momentu, po przekroczeniu tej granicy może raczej zaszkodzić pacjentowi niż pomóc, co do tego, że zżerają go podatki...no cóż w Szwecji jest progresja, niech pracuje mniej to będzie płacił relatywnie mniejsze podatki
  Profil uzytkownika: Badboy     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-11 23:19
"Nie wierze ze w Szwecji dentysta nie ma co jeść i zeby przezyc musi pracowac od 6 do 22 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To jakies bajki !!! W Polsce jak zapieprzasz od 8 do 20 masz 2000 zl na miesiac z czego 1000 to oplaty."


No widzisz, ale tu piszemy o Szwecji. Jezeli masz wlasna firme/prywatna praktyke, to tyle pracujesz. Jezeli masz np. gabinet w centrum Sztokholmu, to jakies 20-40.000kr mozesz liczyc za sam czynsz, jak nie wiecej. Do tego trzeba pielegniarke oplacic (jakies 25-35 tysiecy lacznie z ZUSem), maszyny splacac, utrzymac ewentualna zone i dzieci, splaty za dom, samochod, itd. Samo sie to przeciez nie zaplaci.

Ale za to mozesz sobie z czystym sumieniem wziac 5 tygodni urlopu i gdzies sobie pojechac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-07-12 09:28
##Kolego... ocena kompetencji ..nalezy do ZNAWCOW##
- to jest przeciez pyszne i nadete cymbalstwo

Jedynym kto ma prawo decydowac o ocenie jakosci uslugi/towaru jest zawsze klient.
Tak jest zawsze niezaleznie czy usluge swiadczy dentysta, naukowiec, rzemieslnik czy sutener.
Zdanie "ZNAWCY" na temat uslugi wlasnej lub konkurenta nie ma zadnego znaczenia.

Co do tego miala miec depresja Darsima??
  Profil uzytkownika: janne1     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-12 10:23
przypadkowo wyszła w tej dyskusji subtelna różnica między Szwecją a Polską, której niektórzy wydają się nie dostrzegać, słysząc o tym, że jakiś dentysta tyra jak traktor na kołchozowym polu mieszkaniec Polski przypuszcza, że to z powodu niemożności wykarmienia żony i dzieci a okazuje się, że motywem są spłaty kredytu za dom i samochód
  Profil uzytkownika: Badboy     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 10:31
Na jedno wychodzi. Mieszkac gdzies trzeba. Czynsz w mieszkaniu spoldzielczym moze byc drozszy niz splacanie pozyczki za dom. Chodzi poprostu o mieszkanie + samochod + jedzenie + takie tam sprawy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-12 10:34
zgadza się, tylko że w przypadku 2 tys. zł rodzina w Polsce nie wynajmie mieszkania, nie kupi jedzenia, nie spłaci rat za samochód i takich tam spraw
  Profil uzytkownika: Badboy     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-07-12 10:41
Unikam wtracania sie do watkow o mozliwosci pracy w szwecji, ale ten jest zamieszczony w dziale ogolnym, wiec pozwole sobie.
Bez watpienia zachwyty nad krajowa stomatologia sa bezpodstawne.
Roznica w porownaniu do zachodu jest prosta - bardzo niejednolity standard uslug.
Od dobrej, "zachodniej" wlasnie jakosci, do zupelnego partactwa.
Ilosc publikacji naukowych z dziedziny stomatologii, jest mi (pacjentowi) dosc obojetna, co wiecej nie ma wartosciowych publikacji bez dobrej jakosci praktyki stomatologicznej.
To nie jest filozofia, lecz dziedzina wymagajaca nowoczesnego zaplecza technicznego.
No i oczywiscie, oceny dokonuje klient, a nie swiadczacy uslugi.
A gdzie mlody absolwent ma sie NAUCZYC zawodu w Polsce ?
Przez internet ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2005-07-12 11:33
...taa
Dentystka, która "leczyła" moje zęby kiedy byłem dzieckiem uczyła sie chyba na koniach.
Robiąc mi leczenie kanałowe dowierciła mi się do zatok, ale specjalnie się tym nie przejęła, zakleiła i spokój. Lepiej byłoby dla mnie, gdyby w ogóle tego nie ruszała a chore zęby same powypadały.
Przeszedłem kilkanaście lat po tym (!) skomplikowane zabiegi u chirurga szczękowego, które nie przyniósły pełnego skutku.
Od czasu "leczenia" przez ta panią mam do czynienia z "focal infection"- zatrucie krwi porażające tkankę łączną w całym organizmie.
Wielu sie wydaje, że dentysta odpowiedzialny jest za zęby.
Niestety nie.
Jedna krowa w ciągu chwili zniszczyła mi zdrowie na całe (przynajmniej dotychczasowe) życie.
Wytoczenie procesu jest poza zasięgiem moich możliwości finansowych jak również WYLECZENIE tego (!)
Bez obrazy, ale choćbym chciał, to nie mogę sławić polskiej stomatologii.
O zakażeniu krwi dowiedzałem się dopiero tu, w Szwecji.
Ot i moja historia choroby.

Jestem za tym, żeby znowu kowale, jak drzewiej, zajęli się stomatologią... A polscy dentyści niech jadą do Szwecji, UK, USA, LSD, PKS... słowem: gdzie chcą.
  Profil uzytkownika: broccoli     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2005-07-12 11:50
Nieźle wkurzony jeste broccoli, ale nie dziwię ci się, mam podobne doświadczenie i zgadzam się całkowicie z wypowiedzią. JEDYNĄ zaletą polskich dentystów jest to, że są tani. Chociaż co z tego, kiedy potem i tak trzeba pójśc do kompetentnego (czytaj szwedzkiego) dentysty i zeby naprawdę wyleczyc.
Typowy polski dentysta nie potrafi połowy tego co szwedzki, baaa zwykła tutejsza higienistka potrafi więcej.
Czy wiecie, że w PL dentysta najpierw rozwierca zęba, żeby sprawdzic czy go trzeba leczyc?

Albo wyrywa „bo nic się nie da zrobic”, tymczasem najczęściej okazuje się, że ząb jest ok, a conajwyżej trzeba zrobic rotfyllning.

Z drugiej strony są gorsi dentyści.... w Rosji to pewnie nadal „młotem i kowadłem” leczą
  Profil uzytkownika: maggie     
sorfi
Nacka


Wpisów: 296
Od: 2004-10-27
2005-07-12 12:28
a mi dentystka w wieku 9 lat w szkole wyrwala stalego zeba bo stwierdzila ze juz sie nie da z nim nic zrobic (czytaj nie chcialo jej sie ) a i tak tego braku zeba nie bedzie widac
  Profil uzytkownika: sorfi     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-07-12 13:02
Ja mam super doswiadczenia z Polski. Wprawdzie nie wszyscy dentysci byli super hiper - ale wiekszosc. Z uslug tych gorszych po prostu nie korzystalam gdy przekonalam sie o ich wartosci.
W Slupsku gdzie mieszka moja Mama - jest jeden po prostu najlepszy z najlepszych. Dosc drogi jak na Polskie realia - ale warto. Facet ma super nowoczesny sprzet, materialy. Jezdzi na szkolenia za granice. Kazdy zab ratuje do chwili gdy juz na prawde nie ma co z nim zrobic. Zabieg usuwania zeba madrosci, ktory wyrosl mi pod poprzednim zebem i go wypychal i dodatkowo byl w kanale nerwowym - wykonal osobiscie z asysta. Zrobil to super a przypuszczem, ze gdzie indziej uszkodzono by nerwy. Tak wiec i w Polsce mozna znalesc super lekarzy - dentystow. A "konowaly" zdazaja sie wszedzie. Tak jak ludzie w innych branzach - ktos moze byc lepszym albo gorszym specjalista pomimo tych samych szkol i przeczytanych pozycji.
  Profil uzytkownika: monilka     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-07-12 13:09
##JEDYNA zaleta polskich dentystow jest to ze sa tani##
Mam nadzieje ze nie kupujesz denaturatu jako drinkow z powodu tej jedynej zalety.

Ja tez mialem "przygody" z polskimi dentystami, mam kilka zebow mniej ale za to mam teraz swiadomosc ze:
## Wiekszosc prac naukowych publikowanych w czasopismach miedzynarodowych jest pisana przez Polakow. Prace te dotycza bardzo powaznych tematow ##.

Uwazam caly wpis tego dentysty za kapitalny
  Profil uzytkownika: janne1     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 13:12
Ja nie mialem wiele wspolnego z polskimi dentystami. Cos tam mi kiedys naprawiali, ale wiele nie pamietam. Material byl w tamtych czasach do niczego, wiec te plaby szybko mi tu w Szwecji musieli wymienic, bo zaczely sie wykruszac. Ale to w koncu nie wina polskiej dentystki.

Tu w Szwecji bylem u dentystki ktora mi katowala jednego zeba nie mogac go wyleczyc az mi sie infekcja w dziasle zrobila. To ona mi na to antybiotyk przepisala. Poszedlem do innego dentysty, prywatnie, i ten wyleczyl mi tego zeba w pol godziny. Roznie to bywa.

A wracajac do pytania z pierwszego postu, namiary na polska dentystke mozesz znalezc w dziale Zolte Strony w menu na gorze. Skontaktuj sie z nia i popytaj jak to jest od strony zawodowej.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-12 14:22
Ja w Polsce chodze tylko czasami na czyszczenie zebow jak jestem we wakacje ale i tak czasem szwedzka higienistka musi poprawiac, zeby bylo calkowicie dobrze. A wiecie, ze w Polsce czysci zeby dentysta!!! Panienka pomagajaca dentyscie jest zazwyczaj tylko od podawania roznych rzeczy.

Wlasciwie patrzac na ceny jakie sa w Polsce i ilu pacjentow w kolejkach (trudno dostac czas) to nie sadze, zeby zarobek dentysty wynosil 2000 zl. No moze to te 2 tys, ktore opodatkowuje,

Hm... cos Hepar nabral wody w usta i nie komentuje.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 14:57
W Szwecji pielegniarka pomagajaca dentyscie tez zazwyczaj jest od podawania roznych rzeczy. Higienistka ma wlasny gabinet.
  Profil uzytkownika: kajetan     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-12 15:45
Czytam Wasze posty... i musze powiedziec, ze ich poziom merytoryczny jest ROZNY.

Kolego od ZATOKI SZCZEKOWEJ: czasami jest tak ze kozenie zebow gornych trzonowych... wkraczaja do zatokiszczekowej, czego nie da sie w zaden znany ludzkosci sposob przewidziec, dzieje sie tak BARDZO RZADKO. Wtedy podczas leczenia kanalowego faktycznie moze byc tzw. polaczenie kanalowo-zatokowe lub nawet ustno-zatokowe. To nie jest wina dentysty. ZATRUTA KREW I FOCAL INFECTION... to dokladnie wymysl SZWEDOW. W USA nie ma czegos takiego... w Polsce powstalo na ten temat wiele prac, owszem, prezed zabiegami z naruszeniem ciaglosci blony sluzowej lub skory stosuje sie ANTYBIOTYKI oslonowo... ale tylko u ludzi z pewnymi chorobami, z oslabiona odpornoscia, glownie u ludzi z wadami zastawkowymi serca itp. Chce powiedziec tak: nie znam dokladnie okolicznosci... ale wydaje mi sie, ze byles WYJATKIEM... miales pecha, ze urodziles sie z korzeniami w zatoce szczekowej. FOCAL INFESTION to BARDZO powazne podejrzenie... miales posiew z krwi, moczu, biopsje itp. ze to Ci stwierdzili ??? To jest BARDZO trudne do stwierdzenia, mozna podejrzewac ale tez wydaje mi sie, ze trzeba miec SOLIDNE PODSTAWY.

Moja zona jest stomatologiem, nie ma wlasnego gabinetu. Pracuje w Instytucie Stomatologii, takze w prywatnym gabinecie w miescie. Zarabia 2700 zl ale 730 zl to ZUS. Nie oszukuje, nie kradnie, ma specjalizacje, doktorat, doszla do wszystkiego wlasna praca. Zostaje jej 2000 zl. Ostatnio byla na obowiazkowym kursie do specjalizacji, 3 dni w Gdansku i oplata 800 zl. Musiala jechac. Miesiecznie na materialy wydaje 200 zl (wypelnienia glownie). Bilet po miescie miesieczny to 120 zl. Wziecie kredytu na lokal i urzadzenia... to jakies 300 tys. zl. Boimy sie. Ludzie w Polsce nie maja pieniedzy, nie stac ich na prywatne leczenie, lecza sie TYLKO na NFZ, a ten placi nam np. 50 zl za leczenie zachowawcze ubytku na 3 powierzchniach w zebie trzonowym, robi sie to godzine porzadnie a 30 minut BYLE JAK (wszystko zalezy ile osob bluzga w poczekalni).

Moja zona uczyla sie 5 lat na studiach, 5 lat specjalizacja i w tym czasie tez doktorat obroniony na 5 i wyrozniony 2 nagrodami. Ona nie jest POLSKIM NIEROBEM tak jak wielu z Was mysli o POLAKACH, choc sami nimi jestescie. Pewnie niewielu z Was moze sie poszczycic takim stazem NAUKI, tytulem naukowym, wiedza. Nie chce WAS OBRAZIC, ale to trzeba USZANOWAC. Za taka ROBOTE trzeba czlowieka DOCENIC bo inaczej LECZY BYLE JAK, musi... bo nie ma czasu... a musi zarobic na CHLEB z MASLEM. Czy tak trudno w to uwierzyc lub tez ZROZUMIEC ??? Nie mozna wymagac od lekarza by leczyl DOKLADNIE GODZINE JEDNE ZAB za 20 zlotych kiedy w kolejce czeka 30 osob !!! Gdy kto ma prywatny gabinet... powinien leczyc IDEALNIE... bo sam sobie ustala ceny i limituje pacjentow. Na panstwowej posadce sie nie da. Wierzcie mi ludzie. Zreszta... pewnie i tak nie przyznacie mi racji, jednak moze Was oswiece troszke

Kto napisal ze dentystyka to PROCEDURA i ze zalezy od MASZYn. Bzdura, nie chce mi sie pisac ale to zupelna bzdura.

Zgadzam sie, w Polsce pracuje tez wielu KONOWALOW... nawet nie KOWALI.
Zab powinno sie leczyc do upadlego, ekstrakcja to OSTATECZNOSC.

Zgadzam sie tez z tym, ze leczyc powinno sie tylko NAJLEPIEJ, to etyka lekarska. Ale zasady etyki mowia tez ze jesli z braku srodkow i czasu nie mozna wyleczyc NAJLEPIEJ JAK SIE DA.... wtedy trzeba leczy jak sie da.

Pozdrawiam w Polski, zaraz ide do roboty na popoludnie, wracam o 21 (moze ??? a moze znow stara babcia z protezka ktora ja uwiera i opowiesc o tornieli na jajniku ???).

Dzieki za komentarze, sa uczace, a o to w nich przeciez chodzi.

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-12 15:56
Przepraszam... pielegniarka raczej nie zauwazy zmiany nowotworowej na tylnej scianie gardla, objawow bialaczki u dziecka, chorob hematologicznych objawiajacych sie na blonie sluzowej. Nie wiem z czego sie tu cieszyc

Ja uwazam, ze wszystkie prace w jamie ustnej powinny byc wykonywane przez lekarza, ktory sie uczyl patomorfologii, hematologii, interny, dermatologii itp.

Wiem, ze sa tez dobre tego strony.

hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-12 16:00
Aha... i jeszcze jedno. Mysle, ze wielu z Was uwaza stomatologie za rzemioslo... tymczasem to jest medycyna. Hmmm.... widzicie roznice ???
  Profil uzytkownika: hepar     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-12 16:22
widze roznice doskonale i na pewno i Ty i Twoja zona mozecie byc dobrymi lekarzami.., ale wielu to rzemieslnicy i to kiepscy...
co do tych korzeni w zatokach.., ktorych nie mozna w zaden sposob przewidziec..dziwi mnie troche ze rentgen tego nie pokazuje....
ale jestem laikiem...widocznie nie skoro tak piszesz....
z drugiej strony odnioslem wrazenie ze sie dziwisz ze w Szwecji tez ludzie musza pracowac...
wiem ze leczenie zebow stalo sie modne na zachodzie w krajach jak Wegry i Polska, bo duzo taniej...
tu tez ludzi niestac na dentyste coraz czesciej...
powodzenia...
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 16:29
"Aha... i jeszcze jedno. Mysle, ze wielu z Was uwaza stomatologie za rzemioslo... tymczasem to jest medycyna. Hmmm.... widzicie roznice ???"

Tak, ale... ktos moze byc super teoretykiem a bedzie do niczego praktykiem. To nie tyczy sie zreszta tylko stomatologii, ale tez np. chirurgii, czy elektroniki, czy czego kolwiek innego (co mi np. po tym, ze moj ojciec jest magister inzynier informatyk, jak na zwyklym PC nie potrafi duzej litery napisac ).

Powiedzmy, ze stomatologia to medycyna, a latanie dziur w zebach to rzemioslo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 16:37
"ZATRUTA KREW I FOCAL INFECTION... to dokladnie wymysl SZWEDOW. W USA nie ma czegos takiego..."

Ja wiem, ze jestem laikiem w temacie, ale wpisujac do googla "oral focal infection" wyskakuje mi 172000 znalezionych stron. Wiekszosc amerykanskich. Wpisujac tylko "focal infection" tych stron wyskakuje 532000.
  Profil uzytkownika: kajetan     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2005-07-12 17:59
Hmm... Tu Kolega Od Zatoki Szczękowej (KOSZ)

Moja fotografia rentgenowska była modelowa a zęby poddane "leczeniu" to górne czwórki (troche im więc do trzonowych).
Pani, która je "leczyła" była pod wpływem alkoholu raczej przez CAŁY czas: w pracy mniej, po pracy - więcej. Wychowałem się w małej wiosce i alternatywa innego dentysty przy możliwościach finansowych mojej matki była marzeniem.
Że miałem pecha, owszem, ale ta dentystka była pechem: chirurg nie mógł wyjść z "podziwu" a mógł wyjść z siebie, gdy mnie operował kilkanaście lat później... a moje korzenie zębów są (były?) pieknie na miejscu, jak u Kena (tego od Barbie). Wyjątkiem anatomicznym więc nie byłem.
- (...)miales pecha, ze urodziles sie z korzeniami w zatoce szczekowej (...);
- Urodziłem się w czepku, korzenie, te co zostały, mam w normie
- (...)"ZATRUTA KREW I FOCAL INFECTION... to dokladnie wymysl SZWEDOW" (...)
- nie jesteś pierwszym lekarzem, który twierdzi, że moje dolegliwości są moim wymysłem, niemniej bodaj jakieś gronkowce w posiewie czy wczymśtam o czymś świadczą.
Antybiotyków wybrałem tyle, że na połowę z nich jestem UODPORNIONY (m.in. na penicylinę)
Niestety to były tylko jakieś wyrywkowe badania bo nikt nie wiedział czego się złapać, a mi jest potrzebny totalny check-out; Teraz mnie na to nie stać, a moja "dentystka" pije teraz na emeryturze i chyba nie zgodziłaby się na pokrycie kosztów.

Poza tym znajomy pulsujący, ból w kanale zęba a kilka dni potem zwiotczenie więzadeł stawów do tego stopnia, że podczas snu jestem w stanie zwichnąć nadgarstek lub bark, albo wysunąć dysk... a przy krzywym stąpnięciu zwichnąć kolano o 90 stopni. Luzy w stawie kolanowym są wtedy takie, że rozciągając delikatnie staw można usłyszeć "ciamkanie". Mam wrażenie, że o czymś to świadczy? Poza tym towarzyszy temu arytmia i uczucie "stawania" serca (wymysł?). W końcu mięsień sercowy czy cośtam sercowe to też tkanka łączna.
Nawet celowo nie zagłębiam się w nazewnictwo i szczegóły, bo nie jestem typem hipochondryka, ja chcę po prostu normalnie żyć a jak medycyna klasyczna truje mi dupę, że jest wszysto spoko, gdy jest spory kawałek od "spoko" to ja nie chcę takiej medycyny.
Z zawodu jestem malarzem i grafikiem. Studiowałem anatomię, wprawdzie anatomię dla artystów, ale zawsze. Poza tym musiałem się nauczyć "nastawiać" zwichnięcia więc półprywatnie brałem lekcje od fizykoteraputów i rehabilitantów oraz jednej wiejskiej znachorki do której to wtajemniczeni lekarze mnie odsyłali gdy ich możliwości się kończyły.
Jeśli wymyśliłem sobie swoje dolegliwości, to poproszę kogoś by mnie obudził z tego matrixa.
Jeśli natomiast Szwedzi "wymyślili" focal infection to chwała im za to, bo właśnie tu, w Szwecji komuś przyszło do głowy, żeby postawić taką hipotezę.

W Polsce gdy udałem sie na badania do szpitala w wieku ok 18 lat lekarz kręcąc moim bolącym barkiem na obchodzie stwiedził, że "troche taki mientki i szczela, ale to jeszcze nic nie znaczy..." a ja w tym czasie mało się nie zesrałem z bólu. Na kolejnym obchodzie ordynator przyszedł łaskawie sprawić mi kolejny ból mówiąc do pielęgniarek i innych lekarek (fajnych takich, swoją drogą..): " no, to weźmy się za tego, co to nie chce iść do wojska i coś ze stawami robi"...
Ręce opadają.
Wypadało mi sie pogodzić i przy okazji po raz któryś straciłem wiarę Polską Służbę (Zdrowia?).
Zabrałem się (ostrożnie i umiejętnie) za delikatne sporty i ćwiczenia, bo ubzdurałem sobie, że jeśli nie więzadła to ćwiczone mięśnie będą mogły "trzymać stawy".

Kiedy pracowałem już na uczelni, postanowiłem iść do lekarza, który zbadałby mnie jak należy, no bo w końcu opłacałem składki i należałem do Śląskiej Kasy Chorych, ponoć najbogatszej wtedy w Krainie Naszej Jedynej.
Lekarz obejrzał wyniki, jak również obejrzał mnie twierdząc, że ładnie jestem zbudowany (gej?) popukał w plecy (chyba taki test: jak powiem "proszę" albo "kto tam" to wyśle mnie do kolegi psychiatry) i ... zasugerował łapówkę, no i że "bez tego to się nie da, bo kolejka długa, a to dziwny przypadek będzie, psze pana..." itpc
Poracha numer któryś.
Na łapówkę nie było mnie stać żadną. Moja pensja uczelniana, między rokiem 2000 a 2003 wahała się między 700 a 1000 złotych. Dorobić nie da rady, weekendy w pracy. A też były nagrody i ochyachy i dwa dyplomy z wyróżnieniem, terefere, sratadrata...
...tu mam rower ze śmietnika, komputer ze śmietnika, śmieci w śmietniku też mam oraz zaje..stą drukarkę od Kajetana; a "dzięki" ostatniemu atakowi wymyślonego przez Szwedów a spłodzonego przez Panią Pijącą Stomatolog (PPS)- Focal Infection nie zapłaciłem jeszcze czynszu...
Ale jestem wolnym człowiekiem i... mam swoje zdanie na temat medycyny w Krainie Naszej Jedynej
Amen.
  Profil uzytkownika: broccoli     
baśka


Wpisów: 196
Od: 2005-07-11
2005-07-12 18:42
Po jaką cholerę rozpisujecie się o tych pracach naukowych? I co ma to do moich zębów skoro żaden polski dentysta nie potrafi tych teorii zastosować w praktyce?

Każdy z nas ma swoją historię, więc ja też, mnie również tutaj wymieniono wszystkie plomby, a dentysta patrzył się na mnie jakbym przyjechała z u-landu. Zdecydowałam się jednak na odbudowanie zęba w Polsce bo jest tanio (zapłaciłam 280 zł)- i teraz wstydzę się pójść do mojego dentysty, bo wyraźnie widać, że kolor nie jest dobrany do moich zębów i to tworzywo wyraźnie odstaje od reszty zęba. Kiedy temu dentyście zwróciłam uwagę powiedział, „co pani narzeka, przecież to tylko szóstka więc nie widać”.
  Profil uzytkownika: baśka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-12 18:50
daje sie zauwazyc pewna wyrazna arogancje lekarzy..wobec pacjentow...
spokalem sie z nia w Szwecji, ale widze ze w Polsce jest taka sama...
smutne to bo co warty jest lekarz ktory nie slucha pacjenta..?
traktuje go przedmiotowo..widzi przypadek i badania a nie czlowieka....
taki lekarz jest zaprzeczeniem powolania lekarskiego...
a prace naukowe w dziedzinie medycyny?
coz moze lepiej poswiecic sie pisaniem ich a nie tracic czas z pacjentami...
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-07-12 19:24
hepar: " Pewnie niewielu z Was moze sie poszczycic takim stazem NAUKI, tytulem naukowym, wiedza. "

uwazaj co piszesz...
nie znasz ludzi na forum wiec nie wiesz...
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-12 21:15
przeciez my tu wszyscy prostaki o miotlem walczymy ostatiom, zeby nam nikt z reki nie wyrwal bo bez pracy bedziemy...
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-12 22:46
Nie no nie oszukujmy sie. TAKIM stazem nauki jak zona hepara to chyba naprawde niewielu na tym forum moze sie poszczycic. Bez obrazy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-12 22:48
przynajmniej nie w tej dziedzinie co ona.....
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-07-13 00:46
Hmmm.... piszecie madre rzeczy, milo mi czytac Wasze wypowiedzi. Lubie poznawac zdanie pacjentow... lubie spogladac na medycyne z innej strony. Dzieki za te obszerne komentarze.

Broccoli, wydrukowalem Twoj post, opis choroby. Zamierzam go pokazac jutro na zebraniu u nas. To co piszesz... powinien przeczytac kazdy dentysta.

Wiem, ze ludzie nie maja forsy na leczenie zebow. Wiem, ze rowniez Szwecja ma spore problemy w tym teamcie... Osobiscie uwazam, ze dentysci ustalaja zbyt wysokie ceny w Szwecji. Panstwo powinno to ograniczyc.

W polsce zle maja i pacjenci i lekarze.

Dzis pracujac 10 godzin zarobilem lacznie 90 zl.
Maly dzieciak ugryzl mnie w palec.
Panie pielegniarki sie lenia i nic nie robia... robia za to LASKE ze cokolwiek robia. SZOK...........
Ludzie jacys smutni. Jak slysza pytanie: komozyt (na swiatlo - doplata 60 zl) czy amalgamacik (za darmo) ... patrza na mnie jak na KOSMITE. Mialem dzis TYLKO jedna doplate. Z 60 zl tylko 35% moje.


Jest pozno... a ja nie moge zasnac.

POZDRAWIAM Was RODACY zza MORZA.
  Profil uzytkownika: hepar     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-13 01:20
No i w ten sposob broccoli napisales swoja pierwsza prace z dziedziny stomatologii, ktora bedzie prezentowana na zebraniu

Co do cen u dentystow w Szwecji. Biora w sumie takie ceny jakie chca. Jak jest popyt, to ludzie beda chodzic. A popyt zawsze bedzie. Panstwo to kiedys dofinansowywalo, ze placilo sie tylko maly procent tej ceny. Teraz tez niby ktos cos tam dofinansowuje, i jest jakas tam granica, powyzej ktorej placi sie malo albo nic. Tylko ze ta granica jest chyba dosc wysoko postawiona.
Teraz Szwecja w kryzysie, nie ma kasy na taki dobra jak finansowanie wizyty u dentysty.

A tak apropos mi sie przypomnialo... za tydzien ide do dentysty na druga czesc leczenia kanalowego.
  Profil uzytkownika: kajetan     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2005-07-13 01:51
...chorera, nie o taką popularność mię się rozchodziło

Powodzenia z kanałem.
Tak naprawdę kanał jest kul a niekompetencja to kanał... co?...
  Profil uzytkownika: broccoli     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-13 08:51
TAKIM stazem nauki jak zona hepara to chyba naprawde niewielu na tym forum moze sie poszczycic.

Kajetan nie przesadzajmy, 5 lat studiow to normalka dla wiekszosci. Specjalizacja i doktorat po nich to tak jak extra studia w Szwecji dla wielu z nas. Wieloletnie doswiadczenie zawodowe to tez sie liczy a ze nie ze stomatologii to chyba nie ma znaczenia.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-13 09:38
No to zwracam honor. Nie wiedzialem, ze mamy tu tylu doktorow

A tak na marginesie, to slyszalem niedawno, ze w zzwedzki doktorat to odpowiednik polskiego "doktora habilitowanego". Czyli ze polski doktorat jest tak jakby latwiejszy. Tak doszlismy do tego podczas rozmowy ze znajomymi z Polski ktorzy sie dziwili ze moja narzeczona musi napisac prace doktorska i oprocz tego miec 3 opublikowane artykuly zanim bedzie mogla bronic doktoratu. Ale obronila, wiec spoko. Tylko, ze ona sie nie liczy, bo nie pisze na forum.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-07-13 11:06
"Panie pielegniarki sie lenia i nic nie robia... robia za to LASKE" a ty jeszcze narzekasz?
  Profil uzytkownika: Badboy     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-13 11:27
Badboy
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-07-13 11:28
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-13 11:36
Kajetan nie chodzilo mi o sam tytul doktora ale o ilosc lat nauki, ktora w wielu przypadkach odpowiada takiemu polskiemu doktoratowi. Tak jak mowisz w Polsce jest latwiej zrobic doktorat. Nie wiem jak jest teraz ale kiedys po studiach robilo to sie w 2 lata. Ostatnio jest taki trend w Polsce, ze szefowie firm robia sobie doktorat z tego czym sie zajmuja bo jest to "trendy" napisac sobie na wizytowce "dr" przed nazwiskiem.
Hm... niektorzy pisza sobie dr nawet bez doktoratu

W dzisiejszych czasach w Szwecji doktorat stal sie jakby uniknieciem bezrobocia. Jest tu jednak pulapka bo zapotrzebowanie na doktorow jest male (nie kazda firme jest stac na to zeby placic pensje takiemu z tytulem doktora). W rezultacie tego wielu doktorow opuszcza Szwecje, jada najczesciej do Australii lub Ameryki Pn.
  Profil uzytkownika: gigge     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-07-13 12:15
Badboy Niezle to wyszlo!!!

Ja mysle, ze na pewno Hepar i jego zona sa dobrymi dentystami i sie staraja jak moga. Prawda tez jest, ze to nie jest regula ani tutaj ani w Polsce. Mozna natknac sie na kiepskiego specjaliste.

Mysle tez, ze my tutaj niewiele mozemy powiedziec o zyciu dentysty na obczyznie - moze to zrobic tylko ten, kto ma ten sam zawod i zmaga sie osobiscie z realiami.
Dlatego trudno powiedziec czy Szwecja to dobry kraj na emigracje dla stomatologa - lepiej -jak juz sugerowal Kajetan - napisac do kogos z "zoltych stron", kto ma swoj gabinet i wie co i jak.

Warto zrobic taki rekonesans w wielu krajach.

Hepar - niepotrzebnie sie unosisz i wszystko bierzesz do siebie. Nikt tutaj personalnie do Ciebie nie odnosi swoich zali. Po prostu napisales jaki masz zawod i wszyscy w tej dyskusji opisali swoje przezycia - ktore z TOBA ani Twoja zona - nie maja nic wspolnego. Tylko z kolegami z branzy.
To jest forum dyskusyjne dosc specyficzne. Klotnie, spory i dyskusje sa toczone na poziomie - ale czasem mozna uslyszec gorzkie prawdy i nieprzyjemne opinie, ktorych na pewno w normalnych warunkach (realu) nigdy byc nie uslyszal. No ale sa one jednoczesnie pouczajace.
Mysle, ze dobrze gdybyscie zrobili dosc szczegolowe "badanie rynku" zanim podejmiecie decyzje. Wysluchali wszystkich opinii ale wybrali tylko te, ktore wygladaja na obiektywne. Czesto ludzie gadaja rozne rzeczy i nie zawsze sa one zgodne z prawdziwymi realiami.
Na pewno dokonacie wlasciwego wyboru - gdy przyjdzie pora- ale nie ma sie co spieszyc - warto dobrze sie przygotowac. Moze Norwegia bylaby lepsza - a moze inny kraj?
Zreszta nawet pytajac innego dentyste - ten odpowiadajac moze miec swoje jakies interesy mowiac to czy tamto. Warto wiec i w tym wypadku byc ostroznym.

No ale to tyle z tego mojego wymadrzania.
W kazdym razie zycze Wam powodzenia w dokonywaniu wyborow i na pewno wszystko sie ulozy .
  Profil uzytkownika: monilka     
Janina


Wpisów: 54
Od: 2001-02-20
2005-07-13 13:04
hepar moze na forum w Polskim Zwiazku Medycznym w Szwecji bedzie blizej branzy. Pewnie otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania a napewno nawiazesz ciekawe znajomosci. Powodzenia
  Profil uzytkownika: Janina     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-13 13:16
Aby otrzymac rzetelna informacje to najlepiej rzeczywiscie zwrocic sie do jakiegos zwiazku tak jak proponuje Janina. Polacy beda tylko narzekac ale moze tez to narzekanie ma uzasadnienie.

Przyjazd do Szwecji, zaaklimatyzowanie sie, nauczenie sie jezyka i otwarcie jakiejs wlasnej praktyki wymaga nieslychanych inwestycji czasowych i ekonomicznych. Czy jestes gotowy Hepar na wziecie sie za miotelke, zeby sfinansowac nauke jezyka, oplacenie mieszkania i kupienie podstawowych srodkow do zycia? Z tego co piszesz z tych 2000zl duzo Ci sie nie da odlozyc? Dla stomatologow nie ma takiej pomocy jak dla lekarzy bo nie podlegaja oni pod sluzbe zdrowia. Przynajmniej ja nie slyszalem o jakims programie dla Polakow czy innych narodowosci. Wszystko trzeba zalatwiac prywatnie.
  Profil uzytkownika: gigge     
dziubek4
Mariehamn


Wpisów: 1409
Od: 2005-04-06
2005-07-13 14:58
Hepar.Jesli mieszkasz w Warszawie,to chetnie Cie odwiedze.Musze zrobic wpierw kontrole.Jesli cos wykryjesz,to zainwestuje i zaryzykuje aby naprawic zeby u Ciebie(wykryjesz napewno).licze takze na jakas znizkeJezeli bede zadowolony,obiecuje,ze zarekomenduje cie tutaj na forum,a wtedy bedziesz mial latwiejszy start w Szwecji!Pierwsza klienteria beda ludzie z forum.Chyba,ze nie uwieza w moja rekomendacje
  Profil uzytkownika: dziubek4     
wtele


Wpisów: 45
Od: 2005-04-09
2005-07-15 17:22
hepar zobacz tutaj
http://medena.com.pl/

poza tym czemu nie sprobojecie poszukac w UK - tam lepiej placa
  Profil uzytkownika: wtele     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-07-15 17:28
no i z jezykiem bedzie latwiej....
tak czy inaczej
powodzenia...
  Profil uzytkownika: darsim     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-07-15 20:06
Dopiero Badboy blyskotliwie wyjasnil tajemnice nadgodzin dentystow
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-07-26 16:06
Cos ten nasz dentysta Hepar zwatpil w Szwecje albo nie takie rady mu dawalismy jakie myslal, ze dostanie.
  Profil uzytkownika: gigge     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2005-07-26 20:24
no co ty, ja go wystraszyłem chyba...
  Profil uzytkownika: broccoli     
dziubek4
Mariehamn


Wpisów: 1409
Od: 2005-04-06
2005-07-26 20:29
moze nie chce wyleczyc moich zebow?Jak juz mowilem,gdyby bylo ok,to zarekomenduje go na forum...I tak ja duzo ryzykuje,bo rownie dobrze,moze byc nie ok,tym bardziej,ze sie nie odzywa juz na forum....
  Profil uzytkownika: dziubek4     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-02 19:56
Hepar sie nie wystraszyl a byl na wakacjach moi DRODZY.
Niestety z braku pieniedzy nie pojechalismy z zona do Szwecji. Pojechalimsy do Slowacji (tanio....).
Szkoda ze nie mozna zalaczac plikow bo wyslalbym kilka fajnych fotek.

Nie mieszkam w Wa-wie. Mieszkam w Lodzi. Nie mam prywatnego gabinetu (i pewnie za 10 lat tez nie bede mial).
Rady jakie mi dajecie sa DOBRE, bo kazda rada jesli szczera jest DOBRA.

Czy jestem wart polecenia ??? He he he. Robie ludziom zeby najlepiej jak umiem, przykladam sie do tego bo wiem, ze ingerencja w ludzkie cialo to cholernie powazna sprawa. Jak czegos nie wiem albo nie umiem... nie ucze sie na kims, wysylam do kogos kto wie i umie lepiej.

Leczyc.... To wielka satysfakcja. Pomagac komus, ulepszac jego zycie, samopoczucie...

Dzis mialem ciekawy przypadek w pracy. Kobieta z bardzo nietypowym zespolem genetycznym. Kariotyp 47, XXX. Nadkobieta, superkobieta. Kazda cecha kobieca wyeksponowana MOCNIEJ niz u 46, XX.
Dziecko tej kobiety mialo zespol WILIAMSA. Takie dzieci wygladaja jak SKRZATY, ELFY.... Maja szpiczaste uszka, bardzo charakterystyczny wyraz twarzy (piekne dzieci, wielkie slodkie oczy). Takie dzieci pieknie spiewaja, opowiadaja, recytuja. To bardzo rzadka choroba. Niestety zeby tego dziecka sa inaczej wyksztalcone... Dzieci takie maja wady serca (i to tez mialo - stenoze aortalna + foramen ovale persistens).
Dzieciaczek ten na wejsciu opowiedzial mi wierszyk a pozniej zaspiewal piosenke. Te dzieci dlatego sa wlasnie porownywane do elfow, bo te takze pieknie opowiadaly bajki itp. Uwaza sie ze ELFY w literaturze nie wziely sie znikad. To wlasnie byli ludzie z tym zespolem... i tymi cechami. Szpiczaste uszy robia niesamowite wrazenie.

Ok.... ide gotowac obiad bo zona wraca zaraz z pracy
  Profil uzytkownika: hepar     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-02 22:10
Jak nas nie pouczasz o znawcach to calkiem fajnie piszesz.
Kolega - dentysta ze Szwcji po wieloletnim pobycie w innym kraju przenosi sie do Polski (i jest zadowolony).
  Profil uzytkownika: janne1     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-03 16:44
A dlaczego Twoj znajomy dentysta sie wyprowadza i wraca do Polski ???

Napisz mi prosze lub podaj jego e-mail.

Mozesz mi napisac na lukasz@eraur.com

Dzieki bardzo !!!
  Profil uzytkownika: hepar     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-03 17:39
Powodem jest oczywiscie kobieta...
Wysle mu Twoj Email.
Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: janne1     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-06 00:44
jestem stomatologiem, ale z bardzo krotkim stazem pracy w Szwecji, niemniej co nieco juz widzialam i wnioski wyciagam Dobry (lub przynajmniej przyzwoity) polski stomatolog nie musi miec od strony merytorycznej zadnych kompleksow wzgledem szwedzkich kolegow po fachu. BARDZO dobry polski stomatolog bylby zdegustowany niskim poziomem szwedzkiej stomatologii... Na pewno Szwedzi maja niedobory dentystow i chetnie zatrudnia, niemniej bezwzglednie wymagany jest jezyk szwedzki. Istnieja zarowno przychodnie publiczne, "panstwowe", jak i prywatne. Nie ma obyczaju zatrudniania dodatkowych lekarzy w prywatnych gabinetach, kazdy pracuje na swoj szyld i nazwisko. Zeby moc pracowac, trzeba uzyskac szwedzka legitymacje (odpowiednik prawa wykonywania zawodu)- przy minimum 5-letnim stazu pracy to niemal automat ( szczegoly na http://www.socialstyrelsen .se/ ). Minimalna pensja dentysty zaraz po studiach to ok. 28000 SEK brutto na miesiac. Oczywiscie, gdybyscie wyladowali na jakiejs rozmowie kwalifikacyjnej, a jestescie pewni swojej wiedzy i umiejetnosci, to warto negocjowac wyzsze stawki . Nie wiem, jak w Sztokholmie, ale "na prowincji" jedna taka pensja wystarcza na utrzymanie 4-osobowej rodziny, moze bez wielkich ekstrawagancji i znaczacego przyrostu oszczednosci, ale tez bez specjalnego zaciskania pasa. No i da sie przynajmniej wakacje spedzic w nieco cieplejszych krajach, niz Slowacja...pzdr.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
sorfi
Nacka


Wpisów: 296
Od: 2004-10-27
2005-08-06 20:08
http://www.dn.se/DNet/jsp/ polopoly.jsp?d=147&a=447066&previousRende rType=3

a tu bardzo ciekawy artykl na temat nauki jezyka szwedzkiego w 6 miesiecy
  Profil uzytkownika: sorfi     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-08-07 13:36
I jak widac to nie dla pieniedzy to robia. Chca miec spokoj w zyciu i czas dla rodziny, a w tym Szwecja jest akurat dobra
  Profil uzytkownika: iza     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-07 21:08
Sorfi, z tym to sie nabijasz? bo Medena to zadna lipa- oni naprawde w 6 miesiecy sa w stanie nauczyc szwedzkiego w stopniu umozliwiajacym podjecie pracy w Szwecji. Juz blisko 300 osob wyszkolili w tym trybie. Moze Ciebie tez? Z tym, ze to nie jest normalny kurs, ale pranie mozgu (w pozytywnym znaczeniu). Hepar, jesli dalej rozwazasz wyjazd, polecam- zasiegnij informacji www.medena.com.pl, to chyba najbardziej komfortowy sposob, zeby wyjechac. pzdr.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-08 01:00
Dzieki Kacha3. Dzieki Wam wszystkim za naprawde wazne dla nas informacje.
Obecnie ucze sie wraz z moja zona jezyka szwedzkiego. Idzie nam ciezko ale mamy dobrego nauczyciela (placimy mu slono... wiec stara sie jak moze). O firmie MEDENA slyszelismy, pisalem do nich maile, ale oni nigdy nie odpowiedzieli. Wiem, ze to najlatwiejszy sposob na wyjazd... ale slyszelismy tez, ze BARDZO ciezko sie tam dostac, ze czasami ta firma jest troche niepowazna itp. Myslimy by samemu sie nauczyc dobrze szwedzkiego i wyjechac na wlasna reke.

Dentysci w ciagu tygodnia moga z Polski wyjechac do Anglii, nie ma z tym problemu. Jednak my upodobalismy sobie Szwecje. Tam wlasnie myslimy spedzic kilka lat naszego zycia, a moze cale ???

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-08 01:17
Nie miej pretensji do medeny, ze nie odpowiedziala na maile. Zawsze mozna zatelefonowac! A tak na powaznie, to oni nie rekrutuja indywidualnie, organizuja cykle szkoleniowe dla lekarzy, na ktorych landstingi zloza zapotrzebowanie. Wlasnie konczy sie (lub skonczyl?) kurs z kilkunastoma stomatologami. Na stronie Medeny mozesz zlozyc swoja aplikacje (wypelnic odpowiedni formularz) i czekac. Jesli bedzie nowa rekrutacja i bedziesz interesujacy jako potencjalny pracownik, a wczesniej kursant, zostaniesz zaproszony na kolejny etap rekrutacji- testy jezykowe + probne lekcje szwedzkiego. Wszystko znajdziesz w internecie na www.medena.com.pl. Nie ponosisz zadnego ryzyka finansowego skladajac aplikacje, mozesz tylko zyskac, mozesz takze oczywiscie sie wycofac. Powodzenia!
  Profil uzytkownika: Kacha3     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-13 19:10
Tak sie zastanawiam dlaczego dentysci chca sie przeprowadzac do Szwecji. Bylem ostatnio w Polsce u dentysty na usunieciu kamienia. Nie bylo tego duzo bo staram sie chodzic do higienistki regularnie - zaplacilem 100 zl (jakies 230 koron). Zajelo to pani stomatolog 20 min. W Szwecji robi to higienistka duzo dokladniej i trwa to ok 45 min. Przeliczajac na czas pracy i dokladnosc wychodzi, ze w Polsce jest tak samo drogo jak w Szwecji a podatki i czynsz lokalowy napewno duzo wyzszy wiec realny zarobek w Polsce musi byc wyzszy.

Czy to nie kolejny mit, ze w Polsce dentysci przymieraja z glodu?
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-14 11:52
tez sobie tak pomyslalem, ale balem si ze mnie zlinczuja jak to napisze...
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-14 23:01
Zgadzam sie. Masz racje. Twoje uwagi sa sluszne. My to wiemy i zgadzamy sie z Wami

Jesli skaling ultradzwiekowy trwal 20 minut to mozna powiedziec jedno: nie byl zrobiony dokladnie. A po tym skalingu bylo jeszcze czyszczenie zebow szczoteczka ??? A piaskowanie bylo ??? Dobrze wykonane zdjemowanie złogów nazębnych (prawidłowa nazwa) trwa u jednego pacjenta jakies 45-60 minut + jeszcze 10 minut na badanie lekarskie (przegląd) bo jak wiecie po usunieciu zlogow uwidaczniaja sie niekiedy odwapnienia (próchnica powierzchowna itp.).

Powiem tak: wydales pewnie kase, wydawalo Cie sie, ze jest taniej. Pewnie w Szwecji za 2 razy wyzsza cene mialbys to 10 razy lepiej i dokladniej zrobione. Jaki jest sens takiej oszczednosci ??? Cieszy Cie iluzja ??? Przeciez tu nie o to chodzi by "zaliczyc wizyte u dentysty" ale o to by miec zdrowe zeby !!!
Wiesz, ze skaling ultradzwiekowy (taki miales ???), ktory jest NAJCZESTSZA w POLSCE forma zdejmowania zlogow nazebnych USZKADZA SZKLIWO, USZKADZA WYPELNIENIA ??? Tego nie powinno sie robic czesto ale jak NAJRZADZIEJ !!! Lepszy zdecydowanie jest sposob RECZNY... czyli zglebnik + sierp + kiretka ewentualnie. Wtedy zdejmujesz KAMIEN a nie SZKLIWO Pozniej piaskowanie i zeby sa CZYSTE i ślnią jak "psu jaja" (przyslowie spod lowickiej wsi). Nastepnie OBOWIAZKOWO lakier fluorkowy (np. FLUORPROTECTOR) jesli sa wskazania... i to co napisalem to NAJLEPSZY ZNANY sposob na ZABEZPIECZENIE CZYIS ZEBOW na dlugi czas !!!
Ja za to wszystko wzialbym od Ciebie 150 zł, i dalbym Ci slowo, ze lepiej sie juz tego nie da zrobic. Ale nie mam swojego prywatnego gabinetu i nie bede mial bo mnie nie stac, a kredyt to TRAGEDIA (nie mam zabezpieczenia, moge liczyc na siebie i zone), zreszta oprocentowanie w Polsce jest chyab najwyzsze we WSZECHSWIECIE i koszty kredytu takze. No i konkurencja w postaci takich dentystow jak Twoja dentystka, ktora SKALING MACHNĘŁA Ci w 20 minut (i tak sporo, w prywatnych gabinetach widzialem jak sie robi w 10 minut), i jak stane sie jej konkurencja przegram bo ona jest STARSZA, ma "doświadczenie", ma niskie CENY (bo nie musi splacac KREDYTU itp.), ma swoja klientele.... Zreszta leczy GORZEJ niz ja, mlody, przesycony idealami, z dua nowoczesna wiedza... ale kogo w POLSCE TO OBCHODZI ??? LUDZIE PATRZA NA CENE !!!!!!!!! Jak maja miec cos zrobioen SUPER za 200 zl to ida tam gdzie kosztuje 50 zl i wmawiaja sobie ze ten co chce 200 to PIER... kapitalista i cham, zdzierus, świnia, a pewnie nic nie umie. Nawet kiedy fakty temu przecza to i tak IDA tam gdzie TANIO. Nic dziwnego, w Polsce ludzie nie maja zwykle KASY, a jak maja to i tak oszczedzaja na zdrowiu. Zreszta... w Polsce przecietne dziecko ma srednio wyrywanych 6 zebow mlecznych. W Szwecji, Norwegii, Anglii... średnio 0,2 zęba. Znam dzieci, ktore w ieku 3 lat maja usowane WSZYSTKIE zeby mleczne z powodu PROCHNICY powiklanej zakazeniami ropnymi.

Ja chce LECZYC w NORMALNYM KRAJU, w normalnych warunkach. Chce tez w takim NORMALNYM kraju zyc. Ja, moja zona, a w przyszlosci nasze dzieci. Wy, ludzie, ktorzy z medycyna sie na codzien nie stykacie jako lekarze, pielegniarki itp. w POSLCE, nie wiecie jaki to SYF, TRAGEDIA, KORUPCJA, CHAMSTWO, BIEDA, NEDZA. Czlowiekowi moze sie ODECHCIEC WSZYSTKIEGO !!!

Napisze to raz jeszcze: ja i moja zona wyjedziemy NIE SZUKAC PIENIEDZY... ale NORMALNOSCI. Czy rozumiecie co to znaczy ??? I nie piszcie mi, ze Szwecja to tez NIENORMALNY KRAJ bo umre ze smiechu. Wiem, ze "wszedzie dobrze gdzie nas nie ma", ale generalnie Polska to TOTALNY CHLEW. Ogladacie polska telewizje ??? Czytacie polskie gazety ??? Zalatwialiscie cos w URZEDACH ??? Dawaliscie lapowki za to co NALEZY WAM SIE JAK PSU KOŚĆ ??? Ja to przezywam KAZDEGO DNIA. I to mnie wlasnie motywuje do WYJAZDU (gdziekolwiek gdzie jest LEPIEJ, NORMALNIEJ).

Pozdrawiam WSZYSTKIC serdecznie !!!
  Profil uzytkownika: hepar     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2005-08-14 23:57
je... też tu przyjechałem szukać normalności. Biorąc pod uwagę polską rzeczywistość to tu jest zajenormalnie...
  Profil uzytkownika: broccoli     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-15 00:23
Jejku, Hepar, nie goraczkuj sie tak! A skad wiesz, ile tych zlogow bylo u ..(nie pamietam, u kogo), ze scaling zajal 20 minut? Moze to byly tylko 2-3 zeby? Jesli spodziewasz sie, ze merytorycznie stomatologia szwedzka jest az tak bardzo zaawansowana w stosunku do polskiej, to sie mozesz zdziwic Oglednie miowiac- nie trzeba miec kompleksow..tylko ten jezyk... Mysle, ze standardowy scaling w Szwecji to taki sam scaling z wykorzystaniem ultradzwiekow, jak sie powszechnie wykonuje w Polsce. Ale tu juz zbaczamy na tematy zawodowe, ktore nie maja nic do rzeczy. Wiadomo, ze w Szwecji szuka sie normalnosci. Nie musisz sie z tego tlumaczyc. Jesli podjeliscie decyzje o wyjezdzie- ruszcie z formalnosciami i pakujcie walizki- pomiescimy sie w tej Szwecji
  Profil uzytkownika: Kacha3     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-15 00:51
Nigdy nie mialem czyszczonych zebow jakims ultradzwiekiem

Zawsze mialem robione dokladnie tak jak napisal hepar:

"Lepszy zdecydowanie jest sposob RECZNY... czyli zglebnik + sierp + kiretka ewentualnie. Wtedy zdejmujesz KAMIEN a nie SZKLIWO Pozniej piaskowanie i zeby sa CZYSTE i ślnią jak "psu jaja" (przyslowie spod lowickiej wsi). Nastepnie OBOWIAZKOWO lakier fluorkowy (np. FLUORPROTECTOR) jesli sa wskazania... i to co napisalem to NAJLEPSZY ZNANY sposob na ZABEZPIECZENIE CZYIS ZEBOW na dlugi czas !!!"

Powoli, dokladnie, i drogo
  Profil uzytkownika: kajetan     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 01:19
Ot, normalka.
Histeria, bezradnosc wobec problemow i naiwna nadzieja, ze za granica zalatwiaja sie same.
I ponownie chec rabniecie podatnikow na koszt ksztalcenia, tym razem stomatologa.
Studia powinny byc odplatne i kredytowane.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 08:55
Nic dziwnego, w Polsce ludzie nie maja zwykle KASY, a jak maja to i tak oszczedzaja na zdrowiu

Zebys sie nie zdziwil jak jest w Szwecji Hepar. Coraz wiecej oszczedza i ich nie stac na dentyste! Dla mnie wizyta w Polsce wynikala po prostu z kwestii czasowej a nie finansowej bo jak widzisz nie jest taniej.

Dziwie sie tez, ze w Polsce jest tak drogo w porownaniu do srednich zarobkow. Wyglada to tak, ze dentysci czekaja na "smietanke" z kasa bo po co sie przemeczac i leczyc "normalnych" ludzi gdy mozna zredukowac liczbe pacjetow o 1/3 za te same pieniadze.

Piszesz tez: w Polsce przecietne dziecko ma srednio wyrywanych 6 zebow mlecznych. W Szwecji, Norwegii, Anglii... średnio 0,2 zęba. Znam dzieci, ktore w ieku 3 lat maja usowane WSZYSTKIE zeby mleczne z powodu PROCHNICY powiklanej zakazeniami ropnymi

Czyz nie jest zadaniem stomatologa leczyc chore zeby? W Polsce sa tacy swietni lekarze wiec dlaczego tyle problemow? Ano dlatego, ze wszyscy maja gdzies wyleczenie pacjeta lecz tylko patrza aby sciagnac jak najwiecej kasy.

Normalnosc mozna znalesc wszedzie jezeli zacznie sie ja samemu wdrazac. Tu tez sa przekrety typu robienie dziur w zdrowych zebach, byle jak robione wypelnienia korzeni itd... aby tylko wydrzec jak najwiecej kasy. Mialem tego typu problemy ale zrezygnowalem z dentysty pochodzenia nie napisze jakiego i teraz chodze do Szweda w Folktandvården jest wszystko OK na medal. Ta wiedz widzisz "normalnosc" siedzi w przyzwyczajeniach chyba.
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-15 09:16
##Studia powinny byc odplatne i kredytowane.##
Teraz tak mowisz bo skonczyles darmowe za Bieruta
  Profil uzytkownika: janne1     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-15 11:24
No moze nie do konca tak wszystko wyglada.
W Lodzi sa gabinety gdzie za leczenie jednego kanalu lekarz dostaje od pacjenta 25-35 zl.
Problemem nie jest zdzierstwo stomatologa ale BIEDA ludzi... a sprzet, materialy, ubezpieczenia kosztuja SLONO !!! Jesli ja wezme kredyt na 300 000 zł to musze ZARABIAC jakas sensowna sume by to chociaz SPLACAC !!!
Owszem, sa stomatolodzy, ktorzy maja wysokie ceny, a wynika to z tego ze maja bardzo bogatych pacjentow... albo nie maja konkurencji i to, ze zwieksza ceny i tak nie ma znaczenia, pacjent przyjdzie bo bedzie musial.

Nic nie jest proste, ani tu ani zagranica (w Szwecji). Denerwuje mnie np. wypowiedz BORRKI, ktora chyba uwaza, ze ja sie urodzilem wczoraj, i ze licze na to ze wyjezdzajac zagranice nie bede musial pracowac Mylisz sie moja droga, nie licze na to, wierz mi. I tak wiem, ze nic gorszego mnie juz nie spotka

Studia nie byly darmowe... moi rodzice placili podatki, dziadkowie takze. Na studiach i tak nie ma pomocy i trzeba utzrymac sie samemu Rok stazu po studiach moja droga za 900 zl na miesiac, gdzie masz bardzo duzo pacjentow... to ZAPLATA za studia. Smieszne pensje dla lekarzy i punkt NFZ wyceniany na 0.056 zł (wypelnienie amalgamatowe MOD, najwieszke jakie jest to 600 pkt) to tazke REKOMPENSATA dla PANSTWA POSLKIEGO za te KOSZTOWNE (sic !!!) studia.

Ech... dzis przychodzi kumpel, napijemy sie

Pozdrawiam !!!
  Profil uzytkownika: hepar     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 12:12
Po pierwsze nie jestem TA Borrka.
Nastepnie wytlumacz prosze, dlaczego z MOICH miedzy innymi, podatkow maja byc ksztalceni lekarze
dla Szwecji ?
Nijak nie rozumiem.
Tego rodzaju postepowanie jest niemoralne i sprzeczne z interesem Kraju.
Oraz zdrowym rozsadkiem.
Wreszcie, lekarz, jak sam piszesz "z powolania", powinien miec poczucie obowiazku wobec tych, ktorzy zaplacili za jego studia.

Studia odplatne eliminuja powyzsze problemy "natury moralnej" i finansowej.

PS. Juz tylko na marginesie wspomne o Twym biadoleniu i szukaniu zrodla swych niepowodzen w przyczynach "obiektywnych". Sam sie przekonasz, jak powita Cie Szwecja.
Otwartymi ramionami oczywiscie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 12:14
To ze ludzie wyjezdzaja w poszukiwaniu pracy czy lepszych warunkow do zycia czy pracy to nic zlego samo w sobie. Argumenty pani Borrki ze trzeba jakoby odpracowac za nauke traca troche kpina. Sam probowal za granica wiec nie mial kiedys takich skrupulow.

Chodzi tylko tutaj uwazam o wyobrazenia ludzi myslacych, ze gdzie indziej jest lepiej bo nie ma takich problemow jak w kraju. Nie ma takiego miejsca na ziemi pozbawionego problemow. Wszedzie sa ale roznego rodzaju. Nie jest wiec powiedzane, ze problemy dla Polaka w Szwecji sa lzejsze od tych w kraju. Wszedzie napotkasz na przeciwnosci i mysle, ze lepiej czlowiek moze sobie poradzic z nimi we wlasnym kraju niz za granica. Chociaz jezeli sie bardzo chce sprobowac czegos innego to dlaczego nie. Nie nalezy sie jednak nastawiac na miody.
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 12:20
Za nauke nie trzeba "odpracowac", lecz zaplacic.
Nie mam ochoty finansowac studiow kolejnych pokolen potencjalnych emigrantow.
A co mojego braku skrupulow...nie wiesz doslownie NIC na moj temat, wiec powsciagnij swe komentarze.
  Profil uzytkownika: Borrka     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-15 12:23
Co do dzieci i mlecznych zebow - to problemem sa w wiekszosci nieswiadomi rodzice. Oni mysla, ze mleczne i tak wypadna i nie dbaja o to by dzieci leczyly i mleczaki. Polowa spoleczenstwa to prosci ludzie i takie rzeczy sa dla nich niezrozumiale. Dlatego pwoinno byc wiecej informacji dla rodzicow. Kuleje caly system.

Ja rozumiem zmeczenie Hapera codziennoscia w Polsce i problemami, ktorych nie powinno byc w normalnym kraju. Jedno bym tylko dokladnie zrobila - przeanalizowala sytuacje rozych krajow. Ogolnie znany fakt jest taki, ze Szwecja stacza sie po rowni pochylej. Kryzys jest coraz wiekszy i bedzie raczej jeszcze gorzej. Stad moze pytanie, czy z takim krajem wiazac plany na cale zycie. Szczegolnie gdy nie ma innych czynnikow, ktore wymuszaja kraj do emigracji ( jak milosc, rodzina w tymze kraju itp ). Jezeli juz Skandynawia to moze jakis inny kraj, ktory ma tendencje wzrostowa. Ja bym raczej myslala o Norwegii lub Finlandii.
To powazna decyzja. Z tego co widac - jestescie zdecydowani na wyjazd. Macie ku temu wszelkie prawo i do tego mozliwosci ( dobry zawod ). Tylko aby nie musiec zbierac manatek zbyt czesto warto najpierw dobrze rozeznac sie w sytuacji.
Ludzie tutaj na forum wiedza co pisza gdy odradzaja czasem Szwecje. Oni nie maja wyjscia - bo tutaj juz maja od lat dom, powiazania i rozne zobowiazania. Ale maja tez dobra wiedze jak wyglada sprawa zycia w Szwecji i jak mozna przewidywac przyszlosc ( widza ile sie zmienilo i orientuja sie w sprawach wewnetrznych kraju ). Wiec Tobie mowia jak jest bo Ty masz wybor jeszcze poki co.

W kazdym razie powodzenia i oby u Ciebie tendencja byla jedynie wzrostowa.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 12:37
Nie mam ochoty finansowac studiow kolejnych pokolen potencjalnych emigrantow.

Nikt Cie o to nie prosi Borrka. Jezali rzad, ktory wybrales prowadzi taka polityke to masz o to pretensje do nas? Ja tez np. nie mam ochoty placic na emigrantow wiec co?

Nie napisalem, ze nie masz skrupulow lecz, ze kiedys nie miales. Ze Szwecji tez wyjezdza duzo ludzi po studiach do USA, Australii, Anglii i jakos nikt nie wytyka im, ze nie zaplacili za nauke.
  Profil uzytkownika: gigge     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-15 12:42
BORRKA....

Trochę mętnie piszesz.

Pozdrawiam

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 12:43
J tego rzadu oczywiscie nie wybralem.
Co wiecej jestem przekonany, iz wybierali go ci, ktorzy teraz emigruja "z tego strasznego kraju".

I powtarzam, nic o mnie nie wiesz, wiec nie komentuj mojej przeszlosci.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 12:45
Hepar, jesli pisze "metnie", to tylko ze wzgledu na netykiete.
Mysle calkiem jasno.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 12:48
I powtarzam, nic o mnie nie wiesz, wiec nie komentuj mojej przeszlosci

Pisze tylko tyle ile Ty sam o sobie napisales tu na forum wiec o co Ci chodzi?
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-15 12:50
Heppar, niestety nie istnieje kraj bez problemow, nie masz problemow materialnych masz inne..

Jezeli dozyjesz wieku pani Borrki tez bedziesz metnie pisal Jego przykre doswiadczenia emigracyjne nie sa az tak bardzo unikalne.

Poglad o placeniu za studia jest popularny wsrod emerytow ze zrozumialych wzgledow.
  Profil uzytkownika: janne1     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 12:54
Chyba nie sadzisz, ze zamiescilem CV na forum internetowym ?
To byly zaledwie jakies "napomknienia" z ktorych nic nie wynika.
Brak Ci jakichkolwiek podstaw do formulowania sadow
o moim rzekomym "braku skrupulow" itp.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 13:02
OK sorry za jezeli te "skrupuly" Cie tak dotknely. Co do reszty to moglbym polemizowac bo nie wiem ile razy tu na forum wspominales o swoich wojazach przynajmniej na maszyna w Södersjukhuset. Przegladajac Twoje wpisy moznaby bylo wlasciwie takie CV napisac bez problemu.
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 13:19
Mylisz sie Gigge.
Ja pisze prawde, ale unikam informacj istotnych.
W koncu to internet, a nie konfesjonal.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 13:27
Wiec co insynujesz Borrka? Moze nie pisales o swojej emigracji w prawdzie bez dat ale jednak? Jezeli nie pamietasz w takm razie dopada Cie w dodatku skleroza. jak bede mial czas to ci znajde i odswieze pamiec.
  Profil uzytkownika: gigge     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-15 13:29
proponuję żebyśmy raz na zawsze skończyli z idiotycznym argumentem na temat bezpłatności studiów, bo biorąc pod uwagę, że przynajmniej do 90 roku Polacy zarabiali średnio równowartość 15-20$ miesięcznie to właśnie z tej niewypłacanej im nadwyżki, którą wypracowywali pokrywano koszty "bezpłatnej" edukacji, taniej komunikacji miejskiej czy wczasów pracowniczych, więc patrząc na to realnie to za nasze wykształcenie płacili nasi rodzice tak jak i my płacimy obecnie w formie podatków za wykształcenie naszych dzieci, więc gadanie o tym, że ktoś się wykształcił na koszt państwa jest bzdurą powtarzaną za komunistami, którzy za wszelką cenę chcieli nas przekonać ile to zawdzięczamy socjalistycznej ojczyźnie, a ta ojczyzna (jak i wszystkie inne)żeby coś dać to musiała najpierw zabrać
  Profil uzytkownika: Badboy     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 13:48
Do 90 roku, o ile pamietam podatkow w Polsce nie bylo.
Byla komunistyczna samowola, ktora sprawiala, ze "lud" mial wszystko prawie za darmo.
Rowniez szkole.
Marnie, ale po rowno.
O tych czasach nie mowie.

Teraz czasy sa inne i ja nie odczuwam potrzeby placenia Z MOICH JAK NAJBARDZIEJ REALNYCH PODATKOW
za wyzsze wyksztalcenie corki ciecia.
Sa jakies stypendia pozarzadowe, znany od lat system grantow moze byc wprowadzony i w Polsce, wreszcie kto powiedzial, ze bedzie sprawiedliwie ?

A bylo sprawiedliwie, gdy ciec jadl szynke, a ja serek topiony, bo nie mialem czasu i ochoty stac w kolejce ?
A zona ciecia pracowale w miesnym.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 13:50
Nie wysilaj sie Gigge.
Nie warto, choc mamy juz szukarke.
Informacji odnosnie przyczyn mojej emigracji i jej przebiegu nie znajdziesz.
Glownie chodzi zreszta o przyczyny.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-15 14:09
"komunistyczna samowola, ktora sprawiala, ze "lud" mial wszystko prawie za darmo"

lud nie miał niczego "prawie za darmo" tylko z tego, co sam wcześniej wypracował, ale widzę, że komunistyczne slogany niektórym mocno wryły się w pamięć

"Teraz czasy sa inne i ja nie odczuwam potrzeby placenia Z MOICH JAK NAJBARDZIEJ REALNYCH PODATKOW
za wyzsze wyksztalcenie corki ciecia"

gdybyś przypadkowo zszedł z tego świata osierocając swoją latorośl to jest pewna niewielka szansa, że wykształciłaby się ona na studiach finansowanych z podatków płaconych przez owego ciecia, zjawisko to nazywa się chyba solidaryzmem społecznym
  Profil uzytkownika: Badboy     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 14:44
Nie wysilaj sie Gigge. Nie warto

Skonczmy ta przepychanke Borrka. Nie interesuja mnie Twoje motywy wyjazdu czy Twoja historia ale to co napisales na forum.

Dyskusja na temat zwracania pieniedzy z cos co bylo i jest dostepne dla wszystkich jest tez bez sensu.
  Profil uzytkownika: gigge     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2005-08-15 14:49
Inne spojrzenie na polsko-szedzka "dentystyke" w dzisiejszej SVENSKA DAGBLADET:

http://www.svd.se/dynamisk t/inrikes/did_10319050.asp

PS. Borrka i Gigge - ale sobie rozmawiacie, jak prawdziwy chemik z chemikiem, az (nie)milo popatrzec...
  Profil uzytkownika: j23     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-15 14:59
Cos ta chemia im sie nie zgadza

Ludzie zawsze migrowali, i argument trzymania na sile ludzi w kraju dlatego ze "dostali darmowe wyksztalcenie" jest smieszny. Oczywiscie, mozna by o tych swoich wyksztalconych specjalistow ZADBAC, ale tego w Europie juz sie raczej nie widzi.

Mam kolege Szweda, ktory wyniosl sie do Stanow. Tam sobie postanowil studiowac i zalatwil to sobie jakos tak, ze szwedzkie panstwo placi mu za te studia (diabli wiedza czemu). Oprocz tego, szwedzki CSN daje mu tez zapomoge (mala, ale na jedzienie starczy) na te studia. A on z zalozenia nawet nie planuje do Szwecji wracac. TO sie powinno tepic, a nie jakiegos wyksztalconego ludzika ktory chce wyjechac za granice.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 15:17
Zaraz, zaraz, a gdzie widzisz istotna roznice ?
Mnie chodzi o to, by studia nie byly AUTOMATYCZNIE bezplatne.
O roznych formach pomocy zawsze mozna pomowic.
A porownywanie bogatej Szwecji i Polski jest nieporozumieniem.
Tak jak nieporozumieniem jest ksztalcenie kadr dla bogatych krajow w Polsce.
I nie chodzi o to, by "kogos na sile trzymac".
Jedynie notarialnie zawierac umowy kredytowe.
  Profil uzytkownika: Borrka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-15 15:52
Widze roznice w tym ze ktos ksztalci sie "u siebie" z zamiarem pracy i mieszkania "u siebie" a po ilus tam latach sytuacja sie zmienia i czlowiek sie z kraju wyprowadza, a tym, ze ktos kto JUZ WYJECHAL, wraca do kraju po nauke. Nawet nie po nauke, tylko po pieniadze na nauke gdzies indziej.

Zasadniczym jednak pytaniem, skoro to panstwo kieruje ta "darmowa nauka" jest PO JAKA CH*LERE tylu tych specjalistow ksztalcic, skoro pozniej nie maja co ze soba zrobic i musza za granice wyjezdzac. W Szwecji to wiem po co tylu na sile ksztalca, zeby zatuszowac bezrobocie, a w Polsce?

I nie mow o "bogatej Szwecji", bo to bylo, minelo i juz nie wroci. Jakos tak niedawno nawet jacys znawcy krzyczeli na alarm, ze jak nie zmieni sie polityka w Szwecji, to za 10 lat bedzie tu tak jak w Polsce albo Rumunii w latach '80-tych. Wtedy bedziesz mogl miec satysfakcje z tego jak wysoko wyksztalceni szwedzcy naukowcy sprzataja podlogi w szpitalu na Pradze.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-15 16:06
No, to sie z grubsza zgadzamy.
Panstwo powinno lepiej sterowac iloscia studentow na bezplatnych studiach i nie produkowac niepotrzebnych absolwentow.
Tyle, ze zapotrzebowanie zmienia sie w czasie.

Co do Szwedow pracujacych w Polsce, to nie jest to nierealne.
Sa historyczne precedensy (choc nie byla to wtedy Polska) gastarbeiterow szwedzkich na Gornym Slasku.

Ja nie uwazam Szwecji za kraj permanentnego dobrobytu.
Niemcy tak.
W.Brytanie, Francje, Wlochy tak.
Czechy.
  Profil uzytkownika: Borrka     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-15 16:22
Wyjatkowo, powaznie:
Mnie sie wydaje ze Hepar chcial sie dowiedziec czegos o sytuacji dentystow w Szwecji. Najwiecej chyba informowal Borrka ktory kilkadziesiat lat temu sprzatal tutaj w jakims szpitalu i o Szwecji wie tyle co Hepar
Nawet reszta ktora tu mieszka niewiele wie o obecnej sytuacji dentystow emigrujacych z Polski.
Jedyne wartosciowe uwagi zamiescila mila pani Kacha3
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-15 16:37
przy okazji dowiedzial sie troche o Szwecji...
co do sytuacji dentystow to praca powinna byc i w miare ok platna...
jesli jest ich dwoje to moga sobie zyc bez materialnych klopotow...

a ze Szwedzi do polski beda do pracy jezdzic w przyszlosci to dosc prawdopodobne...
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-15 16:54
Z artykulu J23 dowiedzial sie tez, ze Szwedzi coraz czesciej jezdza do Polski od dentysty wiec po co ma przenosic gabinet tu jak klienci przyjezdzaja na miejsce? lepiej wydac pieniadze na dobra reklame gabinetu niz na przeprowadzke.
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-15 16:57
swiete slowa...
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-16 17:33
Przychodzi facet do dentysty pierwszy raz.
Siada na fotelu.
Dentysta zalozyl maske, rekawiczki, przygotowal instrumentarium i siada kolo pacjenta.
Oglada mu zeby i mowi: bedzie wiercenie i plomba w 6 gornej lewej.
Facet skinal glowa i siega reka w kierunku krocza lekarza, po czym lapie go tam mocno.
Dentysta na to: "co pan k... robisz ???"
Facet: "to tak panie doktorze zebysmy sie dobrze zrozumieli"


Kolega mi dzis opwiedzial w robocie
  Profil uzytkownika: hepar     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-16 17:41
ANKIETA

Prosze o odpowiedzi + krotkie uzasadnienie.

1. Czego sie najbardziej boisz u dentysty.
2. Jaki gest stomatologa (zachowanie) wzbudzaja Twoje zaufanie.
3. Czy lubisz gdy stomatolog obszernie Ci wyjasnia co bedzie robil i jak wygladac bedzie leczenie (czy tez wolisz zamknac oczy i oddac sie w jego rece bez zbednych tlumaczen).
4. Jakie schorzenia moga sie wywiazac jako powiklanie choroby prochnicowej zebow (o ktorych wiesz i boisz sie tego).
5. Czy zawsze wolisz znieczulenie (nawet kiedy iniekcja jest bolesna) czy jednak chcesz wpierw sprobowac bez niego... ???

Odpowiedzi (powazne) posluza do badan naukowych z zakresu psychostomatologii. Jesli nie chce Ci sie odpowiedziec na WSZYSTKIE... odpowiedz na chocby jedno.

Pozdrawiam serdecznie - Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-16 17:59
Prosze bardzo!

1. Czego sie najbardziej boisz u dentysty.

- Spartaczonej roboty

2. Jaki gest stomatologa (zachowanie) wzbudzaja Twoje zaufanie.

- Podanie reki na powitanie

3. Czy lubisz gdy stomatolog obszernie Ci wyjasnia co bedzie robil i jak wygladac bedzie leczenie (czy tez wolisz zamknac oczy i oddac sie w jego rece bez zbednych tlumaczen).

- Tak, lepiej jak wytlumaczy to moze mozna juz wtedy odroznic tumana od profesjonalisty i uciec z fotela

4. Jakie schorzenia moga sie wywiazac jako powiklanie choroby prochnicowej zebow (o ktorych wiesz i boisz sie tego).

- Chyba to sie nazywa parodontoza - wypadanie zebow ("tandlossning" po szwedzku...) ale sie nie boje.

5. Czy zawsze wolisz znieczulenie (nawet kiedy iniekcja jest bolesna) czy jednak chcesz wpierw sprobowac bez niego... ???

- mozna najpierw znieczulic miejscowo a potem wbic igle.
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-16 18:13
dziekuje za dowcip, dobry, juz wiem jak z dentysta postepowac...
ankieta:
1
boje sie jego niekompetencji, bledow i partactwa...
2
usmiech budzi zaufanie..
3
tak chce wiedziec dokladnie co robi i dlaczego..i za ile...
4
mase od chorob jamy ustnej, przez choroby praktycznie wszystkich narzadow z ukladem kostnym...
5
zawsze znieczulenie to z reszta regola w Szwecji...
pozdrawiam..
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-16 18:21
1. Czego sie najbardziej boisz u dentysty.
- bolu
- tego, ze zab bedzie niewlasciwie leczony

2. Jaki gest stomatologa (zachowanie) wzbudzaja Twoje zaufanie.
a) schludny wyglad + czystosc + zachowanie wszelkich zasad higieny - mycie rak, wypazanie narzedzi, rekawiczki, itp
b) informowanie mnie na biezaco co i dlaczego robi

3. Czy lubisz gdy stomatolog obszernie Ci wyjasnia co bedzie robil i jak wygladac bedzie leczenie (czy tez wolisz zamknac oczy i oddac sie w jego rece bez zbednych tlumaczen).
- lubie gdy obszerni mi wyjasnia ale operujac przystepnym dla mnie slownictwem

4. Jakie schorzenia moga sie wywiazac jako powiklanie choroby prochnicowej zebow (o ktorych wiesz i boisz sie tego).
- paradontoza - chociaz nie wiem czy jest to zwiazane z chorba pruchnicowa
- zgorzel
- choroba serca i reumatyczna ( poglebienie jej )

5. Czy zawsze wolisz znieczulenie (nawet kiedy iniekcja jest bolesna) czy jednak chcesz wpierw sprobowac bez niego... ???
- wybieram zawsze znieczulenie. Chyba, ze lekarz wyraznie chce aby go nie stosowac bo pomoze to w leczeniu zeba ( musi wiedziec gdy cos czuje ).

  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-08-17 15:29
ANKIETA

Prosze o odpowiedzi + krotkie uzasadnienie.

1. Czego sie najbardziej boisz u dentysty.
ze dostanie zawalu jak mnie bedzie borowal,to oczywiscie skrajny przypadek , boje sie ze bedzie mnie dlugo meczyl na fotelu.
2. Jaki gest stomatologa (zachowanie) wzbudzaja Twoje zaufanie.
moje zaufanie wzbudza wyluzowany dentysta, dlatego jezeli sobie chwile pogadam z dentysta i sobie pozartujemy przed zabiegiem to pomaga mi zaufac dentyscie. Dentysta musi byc pewny siebie i z poczuciem humoru.

3. Czy lubisz gdy stomatolog obszernie Ci wyjasnia co bedzie robil i jak wygladac bedzie leczenie (czy tez wolisz zamknac oczy i oddac sie w jego rece bez zbednych tlumaczen).
Lubie widziec jak najwiecej.

4. Jakie schorzenia moga sie wywiazac jako powiklanie choroby prochnicowej zebow (o ktorych wiesz i boisz sie tego).
Boje sie ze przerzuci sie na reszte zebow, oslabi moj system ospornosciowy. Boje sie stracic zeby , czytalam chyba w nature ,ze proces starzenia ropoczyna sie tym pozniej im dluzej mamy swoje zeby.

I kiedys cos mi dentysta tlumaczyl o zaleznosci pomiedzy flora bakteryjna w buzi i w pochwie. Nie bardzo wiem co o tym myslec.


5. Czy zawsze wolisz znieczulenie (nawet kiedy iniekcja jest bolesna) czy jednak chcesz wpierw sprobowac bez niego... ???
Niecierpie znieczulenia, nie czuje sie polowe twarzy a potem czlowiek jest lekko zamroczny.
W Polsce nigdy nie prosilam o znieczulenie w wypadku leczenia zebow. To taka moja dewiacja- praca nad odpornoscia na bol.
Natomiast w Szwecji standardowo uzywa sie znieczulenia.
I zanim sie zorientowalam juz bylo po zastrzyku.
Ale ostatnie leczenie kanalowe robilam bez zastrzyku. Zdazylam zaprotestowac.
Ale teraz jestem po wielu wielu operacjach i jestem nadwrazliwa na bol, wiec bede na pewno kombinowac ze znieczuleniem.
Odpowiedzi (powazne) posluza do badan naukowych z zakresu psychostomatologii. Jesli nie chce Ci sie odpowiedziec na WSZYSTKIE... odpowiedz na chocby jedno.

  Profil uzytkownika: karolina68     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-17 16:26
"1. Czego sie najbardziej boisz u dentysty."
Bolu.
"2. Jaki gest stomatologa (zachowanie) wzbudzaja Twoje zaufanie."
Ciii, spokojnie nic nie bedzie bolalo...
"3. Czy lubisz gdy stomatolog obszernie Ci wyjasnia co bedzie robil i jak wygladac bedzie leczenie.. "
Lubie.
"4. Jakie schorzenia moga sie wywiazac jako.."
Nie wiem i nie chce wiedziec.
"5.Czy zawsze wolisz znieczulenie..."
Zawsze.
  Profil uzytkownika: janne1     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-17 16:44
Ja odpowiem dokladnie tak jak janne1. Zastanawialem sie czy wypada tak krotko odpowiadac, czy jakos rozwinac, ale skoro janne juz odpowidzial.....
  Profil uzytkownika: kajetan     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-18 12:27
Prosze o wiecej !!!

Wasze odpowiedzi sa KOPALNIA wiedzy dla lekarza dentysty.
Kazda z tych wypowiedzi bedzie brana pod uwage w badaniach jakie prowadzi nasz zaklad.

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-08-18 13:10
kopalnie wiedzy ..
a napisz mi przy okazji czy te polaczenie miedzy dolem a gora faktycznie istnieja.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-18 17:22
przy seksie oralnym, takie polaczenie moze wystepowac...
na marginesie...
zaczynam powaznie watpic czy to NORMALNY kraj hepar...
jakbys wiedzial to co ja tez bys zwatpil, nie o wszystkim pisze...
i tak nie uwierzylibyscie...
materialy do ksiazki zbieram...
napisze na forum jak gotowa bedzie do druku...
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-18 17:24
A tytul juz jakis masz? Hjälp, jag heter darsim?
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-18 18:16
dzieki za sugestie...i szeroki usmiech...to mi sie podoba...
sa jakies inne propozycje?
"polacken"
moze?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-18 18:20
kajetan szybki jak blyskawica dzisiaj, podziwiam refleks...
odpowiedz w 2 minuty...
chyba rekord Forum...?
  Profil uzytkownika: darsim     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-08-18 22:26
Moi DRODZY (moje DROGIE !!!)

Nigdy nie slyszalem by jakis zwiazek miala flora bakteryjna w jamie ustnej z flora pochwy.
Wiadomym jest jednak, ze flora jamy ustnej ma zwiazek z flora (patologiczna) zoladka... (helicobacter pylori), zatok szczekowych i pozostalych, trabki sluchowej, pluc. Pamietajmy, ze "czlowiek jest tym co zje i tym czym oddycha" wiec jako ze pokarm przechodzi ZAWSZE przez jame ustna... i do tego slina jest polykana i trafia do przewodu pokarmowego... to musi sie ona jakos uwspolniac.

Wiele jest sugestii dotyczacych zakazen odogniskowych... i moze tu cos by sie znalazlo ???

Ktos slusznie napisal, ze seks oralny... to dobre wytlumaczenie tego zwiazku Opwoeim Wam historie, PRAWDZIWA !!!
Otoz pewnego razu, kiedy bylem studentem, na zajeciach z mikrobiologii badalismy sobie sline i po tygodniu sprawdzalismy co wyroslo na pozywakach i ile tego bylo w 1 mililitrze sliny. Kolega, ktory odczytal swoj wynik ZBLAZDL..... Zawolal asystenta i powiedzial: PANIE DOKTORZE, dlaczego ja mam tak duzo paleczek kwasu mlekowego ??? Doktor... chwile sie zastanowil... i zapytal: a czy ma Pan dziewczyne ??? .... MAM ....
A doktor: no to niech sie pan nie martwi... nic Panu nie jest

He he he... kolega nie zalapal... ale jak sprawdzil jaka flora wystepuje w pochwie... to zrozumial... i tylko sie usmiechnal


Pozdrawiam !!!
  Profil uzytkownika: hepar     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-18 22:37
nie ktos, tylko jag...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-19 23:32
kochani dentysci..
wrocilem wlasnie z imrezy...wesolo bylo....hyp...
no i zaczeli nie wypytywac miedzy innymi o dentystow w Polsce...Szwedzi znaczy zaczeli wypytywac...
bo oni chca jechac do POlski zeby leczyc i wstawiac.., bo tu drogo.., nie stac ich zwyczajnie...
wiec pytali gdzie jak i za ile...
najlepiej w Gdansku albo Szczecinie chcieli...
a ja nic nie wiedzialem..
ostrzeglem ich tylko, ze jakosc moze byc znacznie gorsza i nie warta ceny...
ale ze pewnie dobrych dentystow w Polsce tez mozna znalezc...
niedlugo dojdzie do paradoksu...
Polscy dentysci w Szwecji bez pacjentow i Szwedcy pacjenci w Polsce bez dentystow....
no kanal....bedzie...
tak na marginessssie..
zakladajac, ze dentysci sa powiedzmy rownie dobrzy w Polsce..
no tak teoretycznie....
to jak jest z technikami..?
bo dobry dentysta bez dobrego technika to jak no nie wiem co ale nic dobrego...hyp...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-21 00:15
tu co prawda nie dentysci ale lekarze...
warto zapoznac sie...tyle ze po szwedzku..
Mindre lyckad satsning på polska läkare
Satsningen på att locka polska läkare till länet har inte varit helt lyckad. Många av de tio polska läkare som jobbar i länet har haft problem med språket och dessutom har de ofta saknat rätt medicinska kunskaper. Det visar en undersökning som landstinget har gjort. Dessutom har de polska läkarna haft svårt att komma in i det svenska samhället - vännerna har varit få och de anhöriga har haft svårt att få jobb.

http://www.sr.se/gavleborg /nyheter/arkiv.asp?DagensDatum=2004-01-27 &Artikel=358844

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-21 08:29
ja to cholera przetlumacze...
warto
co o polskich lekarzach tu pisza.....
wiec chodzi tu o grupe 10 polskich lrkarzy sciagnietych do Gävle, komunu na polnoc od Sztokholmu...
cutuje;
mniej udana proba z polskimi lekarzami...
Proba ze sciaganiem polskich lekarzy do okregu nie byla calkiem udana.
Wielu z tych 10 polskich lekarzy ktorzy pracuja w okregu ma problemy z jezykiem i poza tym brakuje im czesto wlasciwej wiedzy medycznej.jak wykazuja badania, ktore zrobiono.
Poza tym
CIEZKO POLSKIM LEKARZOM WEJSC W SPOLECZENSTWO SZWEDZKIE.
przyjaciol nie maja (niewielu)
a krewnym trudno dostac prace.
tak pisza Szwedzi czesto o Polakach...
nie tylko o lekarzach...
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-21 11:19
No i mamay 2 najwazniesze aspekty polskich nowoprzybylych lekarzy:

1. Problemy z jezykiem
2. Brakuje wlasciwej wiedzy medycznej

Bo jak mozna nauczyc sie tego jezyka w kilka miesiecy, tak zeby zrozumiec i leczyc pacjentow jak rowniez porozumiec sie z personelem na poziomie zaawansowanym a nie jezykiem sprzatacza z Rinkeby.

Po drugie czesto wyksztalceni w Polsce ludzie przeceniaja swoje umiejetnosci. Polska szkola pozostawia nadal luki w wiedzy praktycznej (odbiega od rzeczywistosci i jest bardzo teoretyczna).
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-21 12:15
Opowiadasz Gigge.
Skonczylem studia w Polsce i dlugie lata pracowalem
w Niemczech jako chemik.
Zadnych "luk" nie stwierdzilem, mimo, ze chemia to narodowy niemiecki sport.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-08-21 12:18
Pewne braki moga wynikac ze slabszego wyposazenia laboratoriow i pracowni w kosztowny sprzet, ale tego i tak kazdy uczy sie juz w pracy.
  Profil uzytkownika: Borrka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-21 12:55
To co innego Borrka pracowac z chemikaliami a z ludzmi. W Twojej pracy pewnie bardziej sie liczyla wiedza teoretyczna i dlatego nie miales problemow.
  Profil uzytkownika: gigge     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-22 10:47
Ale z drugiej strony: http://www.medena.com.pl/p ol/index.html Wyniki ankiety przeprowadzonej wsrod lekarzy, ktorzy wyjechali. Tu- 93% zadowolonych z wyjazdu. 90% deklaruje chec przedluzenia kontraktu ponad ustalone 3 lata, 10 procent nie wie. Duzo zalezy, czy lekarze ci byli zwerbowani i zostawieni sami sobie, czy uzyskali jakas pomoc w poczatkowym okresie (np. kontynuacja kursu jezykowego).Co do trudnosci w nawiazywaniu znajomosci- tu jest nam osobiscie o to latwiej, niz w Polsce, gdzie czlowiek pracowal swiatek-piatek. Po prostu jestesmy zewszad otoczeni fantastycznymi Polakami, tak wiec na brak znajomych bynajmniej nie narzekamy. Jesli chodzi o dystans miedzy wiedza lekarzy polskich i szwedzkich, to polscy lekarze czesto zaczynaja w Szwecji z nizszego pulapu, niz w Polsce: tu startuja z 3etapu (miedzy innymi placowego) jak AT-läkare (stazysci podyplomowi), ale w krotkim czasie sa w stanie dogonic szwedzkich lekarzy, zwlaszcza, jesli zostanie uznana polska specjalizacja (niektore polskie specjalizacje tu nie istnieja i konieczna jest zupelna zmiana specjalizacji). Z pozytywow- szkolenie podyplomowe (ustawiczne!) odbywa sie w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. Ma sie wolne weekendy i w ogole sporo wolnych dni.Ma sie szanse na ustabilizowane zycie i w miare przewidywalny awans, zarowno zawodowy, jak i finansowy (uzyskanie tytulu specjalisty ma konkretne przelozenie na wzrost dochodow i prestizu). Wady: trudno o prace dla partnera, o ile jego zawod nie jest zwiazany z medycyna. Sama mam (mam nadzieje, ze chwilowe) problemy ze znalezieniem pracy: Szwedzi wykazuja zainteresowanie osobami chetnymi do pracy na pelnym etacie. Jesli chce pracowac maksimum na pol etatu (male dzieci)- juz nie sa tacy chetni Jak tak dalej pojdzie bede sie musiala przekwalifikowac?..Otworze polska piekarnie
Te Szwecje przyjazna rodzinom z malymi dziecmi tez mozna pomalu miedzy bajki wlozyc: mnie zwolniono z pracy (skrocono okres zatrudnienia) z powodu ciazy, a teraz- jak wspomnialam- nie chca mnie przyjac z powrotem z powodu niemoznosci pracy na pelnym etacie. Inna "ciemna strona" emigracji do Szwecji- nie ma szans na znalezienie kogos do pomocy w domu, jest sie zdanym zupelnie na siebie. Nie mozna zatrudnic nikogo do pomocy w domu czy przy dzieciach. Tyle moich doswiadzczen po krotkim, jednorocznym pobycie w Szwecji. Ale wrocic i tak do Polski bym nie chciala
Darsim, przykro, ze straszysz Szwedow niskim poziomem poslkiej stomatologii- choc czesciowo masz racje (o ile szuka sie jak najtanszego gabinetu), to coraz wiecej dentystow w Polsce reprezentuje tak wysoki poziom, jakiego ze swieca szukac w Szwecji. Hepar, jesli moge cos doradzic- jesli macie z zona zamiar wyemigrowac- uczcie sie jezyka rownolegle, nie liczac, ze np. Twoja zona ma sie go nauczyc na kursach typu sfi w Szwecji- w ten sposob zafunduje sobie kilkuletnia przymusowa przerwe w pracy.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-22 11:32
"nie ma szans na znalezienie kogos do pomocy w domu, jest sie zdanym zupelnie na siebie. Nie mozna zatrudnic nikogo do pomocy w domu czy przy dzieciach."

jako że ten wątek wraca jak bumerang w wielu postach, czy ktoś mógłby wytłumaczyć bywalcom forum mieszkającym poza Szwecją o co tu chodzi? zwłaszcza w kontekście innego wątku "sprzedam grafik sprzątań"
  Profil uzytkownika: Badboy     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-08-22 11:45
Nie mozesz zatrudnic nikogo na bialo (co powinno byc odpowiedzia na obydwa twoje pytania).

PS. To znaczy mozesz, ale jest to strasznie uciazliwe i tak drogie, ze sie praktycznie nie oplaca. Do dzieci mozna sobie jednak zatrudnic au-pair, stosunkowo tanio, tylko trzeba miec mozliwosc zapewnic jej mieszkanie, kurs jezyka, itd.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-22 11:51
ok, ale w Polsce czy w Niemczech też nikt nikogo "na biało" do sprzątania czy dziecie nie zatrudnia, więc z czego tu robić problem
  Profil uzytkownika: Badboy     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-22 12:02
W Szwecji nie ma zadnych problemow z pomoca do dziecka, tak jak w Polsce czy innych krajach Europy i Ameryki na czarno.
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-22 12:04
więc z czego tu robić problem

Z tego, ze w Szwecji Cie zaraz podkabluja, ze zatrudniasz na czarno i nie placisz podatkow co jest najwiekszym przestepstwem w tym kraju.
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-22 12:09
Mialem "barnflicke" do dzieci, moi znajomi, znajomi znajomych.. i nigdy nie slyszalem o podkablowaniu
  Profil uzytkownika: janne1     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2005-08-22 12:39
Większośc nei słyszała. A ci co słyszeli to tacy, którzy cierpią na manię prześladowczą/ nie wiedzą co to jest au-pair/sami są nieuczciwi (niepotrzebne skreslic).
  Profil uzytkownika: maggie     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-22 14:20
No tak, "badania" oparte na "reprezentatywnej grupie" az 10 polskich lekarzy w jakims Gävle dowadza niezbicie, ze polskie doktory to glaby i niedouki.I tak dalej, i tak dalej. Nagle okazuje sie tez,ze szwedzcy stomatolodzy to super specjalisci a polscy to kowale. Jakbym sluchala radia Erewan (kto pamieta serie dowcipow na ten temat?)
Kolego Doktorze Watrobka - nie przejmujcie sie w ogole tymi smedzeniami tutaj, bierzcie zonke i fru do Szwecji!
Bedzie Wam z miejsca lepiej, choc na poczatku pewnie bedzie trudno.
Zas co do opinii pacjentow, no coz, sa rozni stomatolodzy, lekarze, hydraulicy, ministrowie, kierowcy, politycy....sa rozni ludzie po prostu.....raz sie trafia dobrze innym razem nie....ale generalizowac nie wolno, bo to rasizmem niemal traci.
  Profil uzytkownika: buster     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2005-08-22 14:56
Wydaje mi sie, ze problem zwiazany jest w tym wypadku z samym miatem Gävle i okolica.
Miejscowosc ta wygrywala swego czasu plebiscyty na najnudniejsze miasto Szwecji. Bylam tam wprawdzie tylko raz i tylko przez jeden dzien, ale moge potwierdzic - bardzo ponure i smutne miejsce.
Wcale nie dziwie sie, ze ci lekarze nie czuje sie tam dobrze! Pisanu tu juz zreszta na Forum o Gävle (chyba pisal to ktos kto tam dluzej mieszkal, ale dokladnie nie pamietam) - same negatywne rzeczy.
  Profil uzytkownika: j23     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-22 15:46
Nie dziwota, wymawia sie wszak jak Jävle
  Profil uzytkownika: buster     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-22 18:27
tak na marginesie nie wnikajac w szczegoly
to chyba oczywiste, ze firma wysylajaca pracownikow medycznych do Szwecji...
pisze ze wedlug jej ankiet wszyscy sa zadowoleni...
a co maja napisac?
ze chca wrocic?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-22 18:41
acha
w Gävle bylem...
miasto jak miasto, ani lepsze ani gorsze...
dosc przecietne szwedzkie miasto...
sa znacznie gorsze...
wiekszosc miast szwedzkich to nuda i nie ma co robic...
a co maja ci z
Åmål powiesziec?
"Fucking Åmål"
  Profil uzytkownika: darsim     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-23 00:15
ale w Gävle jest Järnvägsmuseum! Polecam! I IKEA...
Wracajac do watku au pair- barnflicka, to czemu mam sciagac od razu kogos i fundowac utrzymanie (zwlaszcza przy marnych warunkach lokalowych), jesli potrzebuje pomocy przez 2 godziny dziennie? Nie moge tego pojac, czemu w tym kraju jest to niewykonalne.. ja za uczciwa jestem na zatrudnianie kogokolwiek na czarno, ale nawet w UK mozna zatrudnic kogos indywidualnie, do jakiegos (nie pamietam, jakiego) limitu zarobkow nie trzeba sie od razu przeksztalcac w kapitaliste, placic ubezpieczen, podatkow jako pracodawca, itd..Szwedzi wylali dziecko z kapiela i teraz radz sobie, czlowieku, sam
  Profil uzytkownika: Kacha3     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-23 08:37
"..ja za uczciwa jestem.." Nadmiar uczciwosci jest karany w kazdym kraju nie tylko w Szwecji.
Moja barnflicka byla dochodzaca i jak wiekszosc ludzi w tej sytuacji nie rejestrowalem tego nigdzie.
Kasiu, chyba "produkujesz" problemy.
  Profil uzytkownika: janne1     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-23 08:39
Darsim, wez juz nie chrzan, naprawde.
Przestan ludziom obrzydzac Szwecje i z uporem gorszym od uporu maniaka powtarzac, ze
"Ty po prostu piszesz jak tu jest".
Gdzie sie tylko nie pojawi jakis watek, ze ktos szuka pracy albo chce tu przyjechac zaraz zjawiasz sie Ty ze swoim smedzeniem. Sorry, ale to jest troche nie fair.Niech sobie kazdy sam wyrobi zdanie o Szwecji.
Poza tym, ze robiac taka negatywna reklame tak naprawde...zachecasz ludzi do przyjazdu tutaj na zasadzie przekory tudziez znajomosci stereotypu mentalnosci Polakow za granica, wedlug ktorego oni niemal zawsze smedza i narzekaja (oj, jak tu ciezko, kamieniolomy, Auschwitz, Alcatraz) tylko......siedza dalej w najlepsze i jakby tak sie im dokladnie przyjrzec, to swietnie sobie radza... Nie chce uogolniac, ale cos takiego jest i daje sie zauwazyc.
  Profil uzytkownika: buster     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-23 13:24
Moze rzeczywiscie produkuje sobie problemy, ale ja taka bojazliwa..i uczciwa.. i boje sie deportacji , no i za krotko tu mieszkam... Ale dzis bylam z dzieckiem w BVC i spytalam pielegniarki, jak Szwedzi sobie z tym radza, no i dowiedzialam sie, ze po polsku..ze moge sie albo spytac w Arbetsförmedlingen, albo rozwiesic ogloszenia w sklepach i na osiedlu, ze zatrudnie barnflicke. Spytalam, co w takim razie z podatkiem, ubezpieczeniem, etc., no i uslyszalam, ze JESLI JUZ chce byc taka akuratna, to moge spytac w Skatteverket, co z tym zrobic. Wniosek- moze nie jest tak zle i az tak trudno?.. pzdr.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-23 13:42
Oczywiscie ze nie jest tak zle. Arbetsförmedlingen przyslal mam kandydatki, zona wybrala i na tym koniec.
Tak robia mieszkancy krolestwa Szwecji. Powodzenia.
  Profil uzytkownika: janne1     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-23 14:11
Koniecznie spytaj w Skatteverket, Kasia, poprawisz publicitet Polaczkom (Poleczkom)
  Profil uzytkownika: buster     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-23 22:17
buster
ja sie konkurenci boje i staram sie zniechecic, zeby mi pracy nikt nie zabral...
stad te komentarze...
bo naprawde jest SUPER...

Welcome to Paradise
  Profil uzytkownika: darsim     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-23 23:22
DARSIM- Juz nie badz taki ironiczny, dobra?
Sam poczytaj sobie swoje wlasne wpisy- zobaczysz, o co mi chodzi....
  Profil uzytkownika: buster     
baśka


Wpisów: 196
Od: 2005-07-11
2005-08-24 15:08
Hepar, jesli nie jestescie partaczami jakich pelno w Polsce to sobie poradzicie. Licz sie jednak z tym, ze tutaj bedziesz musial naprawde pracowac. Klienci nmaja tak wyznaczone godziny, ze sam nie bedziesz mial czasu na kawe itp.
  Profil uzytkownika: baśka     
baśka


Wpisów: 196
Od: 2005-07-11
2005-08-24 15:11
Wiecej takich jak ty Kacha a moze wreszcie zmienimy wizerunek Polakow. Podoba mi sie, ze zamiast od razu kombinowac, probujesz sprawy zapatwic w legalny sposob.

A opiekunke do dziecka mozesz miec zupelnie legalnie bez placenia podatkow.
  Profil uzytkownika: baśka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-24 16:22
znow sie ktos pytal mojej ciotki tym razem o dntystow w Polsce..
bo tu go nie stac..
to tak na marginesie...
jak tu takie ceny jak w Polsce bedziecie mieli i podobna jkosc jak w Szwecji..
mozecie pracowac dzien i noc to pewne...
sam bede prz
  Profil uzytkownika: darsim     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-08-25 00:37
Baska, nie strasz Hepara (po naszemu: nie ucz ojca dzieci robic!), bo dopiero w Szwecji mialam okazje zaznac przyjemnosci pt. kafferast, lunchrast.. W Polsce standardowy stomatolog zasuwa po kilkanascie godzin na dobe, takze w weekendy, czesto z trudem znajdujac czas na wyjscie do toalety (nie wiem, jak dlugo mieszkasz w Szwecji, ale jesli dlugo, to niesmialo uzmyslowie, ze niemal cala stomatologia w Polsce sie sprywatyzowala i praktycznie kazdy pracuje wylacznie w gabinecie prywatnym, swoim lub cudzym. Kliniki i specjalistyczne przychodnie to wyjatek). Wlasnie w Szwecji dentysta zaznaje w pracy komfortu i luzu, jakiego w Polsce praktycznie sie nie miewa..bo fika rzecz swieta. Nawet, jesli nie dla Ciebie, to dla Twojej asystentki.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-25 09:20
Kacha, tak to juz jest,ze ci, ktorzy wiedza najmniej sadza, ze wiedza najwiecej. "Wiedze" te czerpia najczesciej z gazet codziennych
  Profil uzytkownika: buster     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-25 09:35
Nie pierwszy raz zdarza sie na forum, ze ktos pisze "gdy tutaj przyjedziesz - bedziesz musial zabrac sie na prawde do roboty a nie tak jak w Polsce".Jakies mity z dawnych czasow. Ludzie - nawet nie wyobrazacie soebie jak inni w PL zasuwaja. Jest swietny artykul w Polityce ( nr29 ) "Nowa doba w Polsce". Wg statystyk Polska jest trzecia po Korei Poludniowej, Czechach pod wzgledem Lacznego czasu pracy ( godzinowo ). Niestety nie moge wkleic linku do artykulu - bo przebudowauja strone i archimum jest niedostepne. Ale ta lektura przydalaby sie dawnym emigrantom, wsrod ktorych nadal pokutuje obraz Polaka co to "czy sie stoi, czy sie lezy...". Te opowiastki mozna wsadzic juz miedzy bajki. Wiec przestancie juz z wyzszoscia oswiadczac, ze przybyly bedzie musial wreszcie zaczac pracowac. Wielu z Was nawet nie moze sobie wyobrazic jak trzeba PL harowac - bo sama tego nigdy nie zaznala. I nie mowicie o kawkach, obiadkach, wyjsciach na zakupki - to tez ( poza moze urzedami ) dawno i nieprawda.
Ufff - zdenerwowalam sie
p.s. przypilnuje tego archiwum Polityki i wkleje artykul gdy bedzie dostepny.
  Profil uzytkownika: monilka     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2005-08-25 11:45
Co prawda to prawda. Te przerwy na kawe i luncz to jedna z niewatpliwych zalet Szwecji. Chocby sie walilo i palilo to przerwa musi byc.
Sa b. rzadkie wyjatki, ze gdzies sie tego moze nie przestrzega, ale to chyba tylko w malutkich (jednoosobowych?) firmach prywatnych prowadzonych przez nie-Szwedow, nigdy w sektorze publicznym (a pracuje w nim polowa wszystkich zatrudnionych).
Np. zetknalem sie kiedys z polskim (notabene) dentysta, ktory zadnych przerw w pracy z reguly sobie nie robil (nie zatrudnial tez zadnej asystentki), ale to byl jego wolny wybor, a nie efekt ekonomicznej czy jakiejs innej koniecznosci.
  Profil uzytkownika: j23     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-25 11:58
No to prawda Monilka. Ja znam takich w Polsce co od 5 lat nie mieli ani dnia urlopu. Czesciowo z obawy, ze jak pojada na urlop to pracodawca znajdzie zastepstwo i pozniej bedzie konkurencja a czesciowo z nawalu pracy. Dzieje sie to w przypadkach kiedy ktos kto ma wlasna jednoosobowa firme pracuje na kontrakcie/zleceniu w duzej firmie. Normalnie zatrudnieni chyba prawnie musza wybrac jakis minimum urlopu w roku tak jak i tu w Szwecji
  Profil uzytkownika: gigge     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-25 12:13
Nie musza i tego nie robia. W zamian wola dostac ekwiwalent w formie pienieznej a to jest zgodne z prawem. W wiekszosci przypadkow i pracodawca woli taka forme. Sama gdy pracowalam w PL (7 lat) mialam tylko jeden urlop w tym czasie. Pracodawcy woleli dac mi pieniadze niz byc bez pracownika, ktory odwala robote za dwuch. A ja z kolei placilam z tych pieniedzy za studia zaoczne.
Teraz mysle, ze to bylo bez sensu - bo prawde mowiac czuje sie zmeczona do dzis
No ale studia skonczylam bez kredytu.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-25 12:19
Ja mysle, ze dlatego boimy sie wziasc urlop bo tak jak napisal ZK czujemy sie mali i niepewni. Pracodawca na pewno nie zrezygnuje z dobrego, uczciwego i wydajnego pracownika tylko dlatego, ze pojdzie na urlop. Chyba, ze jest kompletnym idiota a tacy sie zdarzaja czasem, nietety.
  Profil uzytkownika: gigge     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-25 12:30
O Gigge - zrezygnuje zrezygnuje - szczegolnie gdy ten czuje sie pewny i zna swoja wartosc.
Pracodawcy w Polsce sa krotkowzroczni i zapetleni. Nie mysla racjonalnie ani perspektywicznie. rezygnuja czesto ze "skarbow" zatrudniajac kolejnych pracownikow i myslac, ze tak jest lepiej lub chcac pokazac, ze nikt nie jest niezastapiony. Bylam swiadkiem podobnych "pokazowek" i bylam uczestniczka jednej z nich. Do dzisiaj zaczynam sie denerwowac gdy o tym pomysle z glebokim poczuciem niesprawiedliwosci i buntu wewnetrznego
To male piekielko niestety trwa i sie rozwija. Dlatego ludzie chca wyjezdzac. Osobiscie pierwszy raz zaznalam przestrzegania moich praw - gdy przeprowadzilam sie tutaj. Dosc szybko przywyklam zreszta

Pracownik sam sobie narzuca rozne postawy i wtapia w role pracoholika. Ale zmusza go do tego sytuacja na rynku i podejscie do pracownika uprawiane przez 90% pracodwacow. Bo jakos trzeba zyc.
  Profil uzytkownika: monilka     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-25 15:09
""""Pracownik sam sobie narzuca rozne postawy i wtapia w role pracoholika. Ale zmusza go do tego sytuacja na rynku i podejscie do pracownika uprawiane przez 90% pracodwacow. Bo jakos trzeba zyc.""""

Monilka, nie jestem pewna, czy Ty to na pewno piszesz o Polenie , ale tak zakladam.

Wiesz, pracodawcy w Polsce sa rozwydrzeni na skutek bezrobocia,bardzo wielu mlodych, wartosciowych ludzi czeka "za brama".
Takiego zchamienia i zbydlecenia (bez obrazy dla poczciwych zwierzatek) w stosunkach pracodawca-pracownik (i to jeszcze co poniektorzy powoluja sie na wzorce amerykanskie!) to ja mam nadzieje nigdy w Szwecji nie zobacze.
I dlatego...miedzy innymi...jest mi tu dobrze!
Oj, dobrze!
A taki Darsim narzeka i narzeka, szkoda mi go, bo jest niczym biedak siedzacy na plazy ze zlota (beggar on a beach of gold- byla taka piosenka)
Terapia wstrzasowa bylaby przydatna- cos a la oboz przetrwania (survival)w polaczeniu z "Fear Factor"

Hihi, tylko komentarza Borrki tu brakuje!
  Profil uzytkownika: buster     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 16:23
znam dobrze 3 dentystow 2 Szwdow, z jedym sie przyjaznie
i Polaka maja prywatne praktyki w centrum Sztokholmu
i pracuja bardzo duzo...
i wszyscy 3 narzekaja...
pewnie takie charaktery maja..
to tylko tyle w tym temacie...
  Profil uzytkownika: darsim     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-25 16:27
Borrka szykuje miejsce dla Darsima w hospicjum.

Co prawda dawno wyjechalem z Polski ale trudno mi uwierzyc zeby wlasciciel firmy wyrzucal dobrego pracownika bez ekonomicznego przymusu.
Przeciez musi wtedy szukac innego, ma przestoj i ryzykuje ze nastepny bezie gorszy.
Normalny przedsiebiorca tak chyba nie postepuje.
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 16:34
buster jak Ty niewiele wiesz o szwedzkiej rzeczywistosci...
widzialem wiele razy jak wyrzucano dobrych pracownikow bez zadnego powodu..
placzac jednoczesnie ze ludzi do pracy nie mozna znalezc...
widzialem to wiele razy w roznych firmach w Szwecji...
raz wyrzucono goscia bo byl czarny- adoptpowany z afryki jak mial 2 lata...
przez telefon go zatrudnili nie mial akcentu, przychodzi do pracy i czarny wiec okazalo sie ze nagle pracy dla niego nie ma...
jak Ty malo wiesz o tym kraju...
Ty chyba nie pracujesz?
Takie mam erazenie...
  Profil uzytkownika: darsim     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-25 16:35
Darsim, oczywiscie, ze maja takie charaktery, niektorym nigdzie nie jest i nie bedzie dobrze chocby w mysl zasady o trawce u sasiada.
  Profil uzytkownika: buster     
buster


Wpisów: 2027
Od: 2004-09-04
2005-08-25 16:37
Darsim, pracuje i wiem wystarczajaco duzo. Ty za to nigdy nie pracowales w Polenie. Ja mam porownanie, Ty nie. I tym sie m.in. roznimy.
  Profil uzytkownika: buster     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-25 16:37
"Normalny przedsiebiorca tak chyba nie postepuje"

podejrzewam, że mocno zakorzeniona w organizmie natura chama, bierze często górę nad bardzo cienką powłoką "przedsiębiorcy"
  Profil uzytkownika: Badboy     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-08-25 16:42
"przez telefon go zatrudnili nie mial akcentu, przychodzi do pracy i czarny wiec okazalo sie ze nagle pracy dla niego nie ma..."

przez telefon to mogli mu, co najwyżej kazać przyjść, nie spodobał się, więc go nie zatrudnili-mieli prawo, gdyby już był zatrudniony i próbowali go zwolnić, bo czarny to mieliby na głowie zaraz i związki zawodowe i Betriebsrat i w końcu prawnika, ty chyba Darsim naprawdę niewiele wiesz o obecnej Polsce i porównujesz dwie kompletnie różne galaktyki
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 16:47
nie obircali mu przez telefon, kazali przyjsc do pracy i papiery mieli gotowe do podpisania, wiec nie mogli sie wykrecic...
zwiazki na karku?
naiwny jestes...
po okresie probnym powiedzieli mu ze nie ma wiecej pracy i do widzenia, zadzwonimy jak bedzie znow..
a ze to dlatego ze byl czarny to ja wiem bo mi powiedzieli...
jemu nie i ja mu tez nie mowilem, ale to regula
nie wyjatek...
  Profil uzytkownika: darsim     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-25 16:51
Ja jeszcze nie slyszalem o wypadku zeby kogos zatrudnili w Szwecji na telefon, nie widzac go.
Moze to jednak telefon byl czarny?
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 16:57
no to teraz uslyszales...
potrzebowali akurat takiego specjalisty, a wyboru nie bylo...
zreszta o czym ta dyskusja...?
ja podaje fakty ktore sam widzialem i znam...
zreszta to material na nizla ksiazke a nie na glupie dyskusje na Forum...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 17:01
ps
zreszta szczegoly znam od szefa, opowiadal to jako anegdote jaka glupote walnal...
zatrudnil czarnego
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-25 20:06
Buster "Monilka, nie jestem pewna, czy Ty to na pewno piszesz o Polenie , ale tak zakladam."
No pewnie, ze pisze o Polsce i do tego pisze wlasciwe to o czym Ty piszesz potem. Przeczytaj jeszcze raz wszystko co napisalam. W tym wypadku ( stytuacja pracodwaca-pracownik ) zgadzamy sie obie b. dobrze i chyba jestesmy nielicznymi z dyskutantow, ktorzy przezyli prace tutaj i tak w nieodleglych czasach.
  Profil uzytkownika: monilka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 20:13
tak na marginesie jaki jest sens pisania o pracy w Polsce...w negatywnym swietle na Forum poloni szwedzkiej?
zeby sie dowartosciowac, ze tu mamy lepiej?
w dodatku w temacie o dentystach...
ciesze sie ze macie lepiej...
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2005-08-25 21:34
No jeśli macie takie ciepłe posadki w Szwecji z przerwami na kawę itp to się ich trzymajcie jak możecie bo to już dawno prawie historia, passè, no może jeszcze tak jest w miejcach państwowych miejscach pracy i niektórych szwedzko- zarządzanych firmach.
W Szwecji powiał wiatr globalizmu....

A co do tych „fantastycznych pracodawców” - mój szef ostatnio wyleciał z pracy, w środę wieczorem układaliśmy strategię na spotkanie z głównym szefem, a następnego dnia rano już go nie było.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-25 22:02
dokladnie jak piszesz maggie...
milo,
bo juz mylalem ze zwariowalem....
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-08-26 00:41
nie obircali mu przez telefon, kazali przyjsc do pracy i papiery mieli gotowe do podpisania, wiec nie mogli sie wykrecic...

Darsim ja tez uwazam, ze to lekkie przegiecie z twojej strony. To musialabyc jakas firma spod ciemnej gwiazdy skoro zatrudnila czlowieka przez telefon i jeszcze specjaliste i pozniej sie wycofali. Troche traci przesada ale nie mowie, ze tak nie bylo.
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-08-26 05:38
normalna szwedzka firma....
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-08-26 10:54
W takim razie zaczyna sie i w Szwecji tego typu piekielko. Mysle jednak, ze daleko im do Polskich pseudo-taktyk. I w sumie nie chodzi tutaj o jakis kawkowanie w czasie pracy w tej calej sprawie. Chodzi o ludzkie traktowanie. Mnie w PL nikt nigdy nie zaplacil za sleczenie nad przetargiem do 24-tej itp Na Wyspach placa mi za kazda przepracowana godzine po poludniu ekstra itd Nie wiem jak jest z tym w Szwecji. ale to tylko jeden z przykladow, ktore sa dla mnie odmienne niz sytuacja w PL. Czyms fascynujacym jest tez fakt, ze pensje mam na konkretny dzien i nie ma mozliwosci zeby nie. Wiec jezeli tego typu, wydawaloby sie -podstawowe rzeczy - wprawiaja mnie w euforie, to mozecie sobie wyobrazic jak musialo byc z tymi powazniejszymi w PL.
Nie chce sie rozpisywac nad przykladami traktowania po prostu nieludzkiego - jakie ma miejsce w PL i wymaganiami stwaianymi pracownikom. Chce tylko Was prosic byscie na prawde zrewidowali ( poniektorzy ) swoj poglad na to jak sie pracuje w Pl ( i to za ile mniej i pod batem poracodwcy ). Bo to na prawde niesprawiedliwe gdy tego typu teksty padaja notorycznie tutaj.
No ale aby nie brzmialo to az tragicznie to napisze, ze istnieja jeszcze firmy, ktore sa ludzkie. Stosuja pozytywne metody motywacji pracownika i szanuja tych, ktorzy chca sie rozwijac. Znam i takie przyklady. Ale sa one w znakomitej mniejszosci.
  Profil uzytkownika: monilka     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-08-26 11:05
Mnie sie wydaje ze tragiczne opisy srodowiska pracy w Szwecji (Darsim) sa naprawde mooocno przesadzone.
Znam srodowisko pracy (mojej "globalnej" firmy) UK, Niemiec, Francji, Szwajcarii. W Szwecji "arbetsmijö"
jest zdecydowanie lepsze! Dla sprawiedliwosci musze dodac ze pensje sa zdecydowanie gorsze.
Wyjatkiem sa dobre pensje robotnikow w Szwecji (socjalizm) i dlatego szwdzkie firmy przenosza produkcje za granice.
Sytuacji w Polsce nie znam.
  Profil uzytkownika: janne1     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-09-03 22:15
tego kto pracuje w Polsce ciezko jest przestraszyc warunkami pracy w Szwecji czy nawet w Kongo

praca, praca, praca... a po oplaceniu rachunkow starcza na jedzenie... jako takie

Darsim... jak Ci zle... zapraszam do Polski Zobaczymy jak bedziesz gadal po roku tutaj

Zreszta... czy znacie Szweda, ktory w pogoni za praca i normalnymi jej warunkami przyjechal do Polski ??? Ja nie

Szkoda gadac... 2000 zł za 12 godzin na dobe roboty, 730 zł ZUS, 550 zł rachunki... Ma ktos ochote jeszcze dyskutowac ???

Liczby nie klamia moi drodzy

Pozdrawiam !!!

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-09-05 14:25
robilem zeby w polsce jedna plomba 150 zlotych !!!
zrobil mi dwie w 30 minut + piaskowanie 80 zlotych + 20 znieczulenie = zaplacilem 400 zlotych za 50 minut wizyty...
zyc nie umierac w polsce
  Profil uzytkownika: piotrek     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-09-05 14:27
"Zreszta... czy znacie Szweda, ktory w pogoni za praca i normalnymi jej warunkami przyjechal do Polski ??? Ja nie "

Osobiscie nie znam, ale slyszalem o niejednym. Na odpowiednim stanowisku w Polsce sa o wiele "normalniejsze" warunki niz w Szwecji. Zalezy co sie lubi.

Kiedys za to poznalem w knajpie mlodych Szwedow, ktorzy byli w Polsce na truskawkach (taki odpowiednik Polakow zbierajacych runo w Szwecji).

Wiec cos sie dzieje.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-09-05 14:38
Szkoda gadac... 2000 zł za 12 godzin na dobe roboty, 730 zł ZUS, 550 zł rachunki... Ma ktos ochote jeszcze dyskutowac ???

Dyskutowac zawsze mozna.

2000-730=1270-550=720/12=60zl/godzine = 140 SEK/h

140 x 8h= 1120 x 22 dni = 24640 SEK/miesiac jak na Polskie warunki to nie mam pytan, zyc nie umierac.
O co wiec chodzi?
  Profil uzytkownika: gigge     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-09-05 16:39
2000 zl na miesiac pracy po 12 godzin dziennie... chyba zle sie zrozumielismy.

Stomatologow co zarabiaja 450 zl na godzine to ja nie znam (moze jest kilku takich w moim miescie).


Szkoda gadac
  Profil uzytkownika: hepar     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2005-09-06 01:45
Gigge, a gdzie wliczyles pensje asysty i rejestratorki + ZUS? A leasingi, kredyty za sprzet? A oplaty za media- wode, scieki, prad, telefon, utylizacje odpadow medycznych? A biezace zakupy materialow i drobnych narzedzi? Caly jednorazowy sprzet (kubeczki, rekawiczki, sliniaki, slinociagi, itd). A koszty szkolen i kursow? Moze nie wiesz, ale w Polsce lekarze musza sie szkolic w swoim prywatnym czasie (weekendy) i za swoje prywatne pieniadze (jednodniowe kursy- 6-godzinne- to koszt czasem 1600 zl).Dlugo mozna wyliczac. Juz polscy dentysci kiedys sprobowali oszacowac -wzorem taksowkarzy- koszt "zlamania choragiewki", czyli ile kosztuje utrzymanie gabinetu- wyszlo, ze samo posadzenie pacjenta na fotelu, jeszcze nikt sie do niego nie zblizyl, to dla gabinetu koszt co najmniej kilkadziesiat zlotych. (w najtanszych gabinetach bez dlugow i kredytow to co najmniej 30 zl). Dopiero od tej kwoty zaczyna sie wychodzenie na plus.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-09-06 01:53
No to nic tylko hepar powinien zaczac prowadzic te kursy. 1600zl za 6 godzin * x kursantow...
A i klase na pewno latwiej wyposarzyc niz gabinet stomatologiczny.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-09-06 08:40
2000 zl na miesiac pracy po 12 godzin dziennie... chyba zle sie zrozumielismy.

To sie wogole nie zgadza teraz. 2000zl/22dni=90 zl/dzien. Czyli musialbys miec 1 albo 2 pacjetow na dzien? W takim wypadku to albo musisz cos zrobic zeby pozyskac pacjetow albo zamknac zaklad.

Kacha3 te zakupy sprzetu czy innych rzeczy to chyba wliczyl w kwote rachunkow? Chyba wystarczajaca kwota bo co ma duzo kupowac jezeli ma 2 pacjetow na dzien?

Nie chce byc tu zlosliwy ale zaczeliscie podawac rozne sumy, dochody, wydatki wiec probuje to jakos przeliczyc ale sie racjonalnie nie da. Cos sie wiec nie zgadza ale co? Poza tym po co liczyc prywatne kursy jezeli sie na nie nie zarabia. Ja majac firme nie zapisywalbym sie na cos na co mnie nie stac chociaz bardzo bym chcial. Logiczne chyba? Moze na stomatologii powinni dodatkowo uczyc marketingu i zasad dzialalnosci malych firm?
  Profil uzytkownika: gigge     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-09-06 10:26
KACHA ja widze, ze Ty chyba musialas sobie niezle popracowac w Polsce w zawodzie stomatologa bo naprawde doskonale sie orientujesz. Jest dokladnie tak jak piszesz. Ale wiesz co ??? Wszyscy tu chyba wychodza z zalozenia, ze jak ktos jest stomatologiem to niemozliwe by nie byl MILIONEREM

Rzeczywistosc w Polsce jest taka jaka jest... Marketing w momencie kiedy spoleczenstwo nie ma pieniedzy, kredyty sa bardzo drogie (sprzet stomatologiczny jest bardzo drogi takze), oplaty za media, czynsze... nie jest przydatny wcale To jest powod tego, ze ja prywatnej dzialanosci nie mam (ja i moja zona).

Ludzie, czasami jak czytam te wasze analizy, zdziwienia... smieje sie w duszy i mysle, ze nie macie zielonego pojecia co to jest zyc w Polsce. Prowadzenie malej dzialnosci (gabinet stomatologiczny jest mala dzialanoscia) jst drogie, wiele osob by naprawde chcialo, ale jak sie juz do tego zabieraja, jak zaczynaja liczyc itp. to zdecydowana wiekszosc widzi, ze to ogromne ryzyko, ze to sie nie oplaci. Ja osobiscie nie chce by ktos przyszedl i zabral mi WSZYSTKO tylko dlatego, ze nie stac mnie na splate kredytu.

Z pacjentami problemu nie ma, ani troche. Doslownie wcale. Ludzie chca leczyc zeby w Polsce. Lecz jak slysza jaka jest CENA leczenia... to mowia: a to moze innym razem.

Do CZYSTO prywatnego gabinetu przyszliby TYLKO najbogatsi. Ceny jakie musialbym ustalic byly by duze, przecietnego Polaka na to by nie bylo stac. Z koleji umowa z NFZ i robienie na tzw. punkty... to doslownie praca PONIZEJ kosztow !!! Dlatego tez miedzy innymi placowki panstwowe (szpitale, przychodnie) zadluzaja sie !!! To jest bledne kolo.

W Polsce kwitnie DZIKI kapitalizm. Sa ludzie, ktorzy sie BOGACA, zarabiaja krocie, jest ich MALO. Ja KAZDEGO dnia spotykam w swojej pracy roznych ludzi i powiem Wam, ze prawda jest, ze w Polsce zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa, to ludzie, ktorych nie stac na doslownie podstawowe uslugi !!! To jest gorzka prawda.

Chce zakonczyc ten tamat. Na zakonczenie chce dodac, ze prawdziwe wydaje mi sie powiedzienie "wszedzie dobrze gdzie nas nie ma". Ja tak mysle o Szwecji, Wy o Polsce... ale u licha... dlaczego wiec mieszkacie w Szwecji ??? Niech to pytanie pozostanie bez odpowiedzi

Pozdrawiam wszystkich - to moj ostatni dzien urlopu

Hepar
  Profil uzytkownika: hepar     
wtele


Wpisów: 45
Od: 2005-04-09
2005-09-06 12:48
gigge napisał:
"Poza tym po co liczyc prywatne kursy jezeli sie na nie nie zarabia. Ja majac firme nie zapisywalbym sie na cos na co mnie nie stac chociaz bardzo bym chcial."

Tyle ze w PL sa takie przepisy ze lekarz lub dentysta MUSI na takie kursy chodzic i oczywiscie samemu za nie placic.
  Profil uzytkownika: wtele     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-09-06 16:43
ale u licha dlaczego Ty mieszkasz w Polsce?
skoro tak Ci zle..
mnie jest tu bardzo dobrze dlatego tu mieszkam....
  Profil uzytkownika: darsim     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-09-06 16:48
doprawdy zastanawiam sie skad ta zacieklosc w odstraszaniu Polakow dobrze wyksztalconych , dobrym fachem w reku przed probowaniem szczescia tu. Czyzby zazdrosc ze moze komus sie lepiej powiedzie niz tym co tak narzekaja ze w Szwecji im zle?
  Profil uzytkownika: leo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-09-06 16:50
Svenska Avundsjuka
  Profil uzytkownika: darsim     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-09-06 16:51
Mysle ze jest pewna analogia do badan jakie przeprowadzono wsrod Murzynow a potem kobiet, ktorzy odniesli sukces ekonomiczny lub polityczny. Wynik byl taki ze byli bardzo niechetni, aby udzielac pomocy wsparcia itp wspolbratymcom.Wrecz utrudniali im zycie, i skutecznie zniechecali do podejmowania wysilkow w celu poprawienia wlasnej sytuacji. Badania przeprowadzono w USA.
Podobienstwo nasuwa sie samo....
  Profil uzytkownika: leo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-09-06 16:53
ja nikogo nie zniechecam..
tylko pokazuje druga strone medalu...
co nie wszyscy potrafia zrozumiec...
trudno...
z czasem zrozumieja..albo i nie...
to tyle w tym temacie..
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-09-06 17:37
Ja nie odebralem narzekan Darsima jako "odstraszanie" Ukazuje on tutejsza rzeczywistosc ale moze troche spod swojego troche pesymistycznego punktu widzenia co wcale nie musi byc zle. Daje do myslenia przed pochopnymi krokami po prostu. Ma tez w wielu przypadkach duzo racji bo niespodzianek tutaj moze byc wiele, wiecej nawet niz w Polsce.

  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-09-06 18:27
Ja mysle, ze Darsim kieruje sie czysta zawiscia.
Zeby przypadkiem ktos nie mial tak jak on,
albo (nie daj Boze) lepiej.

I dlatego stara sie wszyskich zniechecic, wbrew zdrowemu rozsadkowi.

Tak mysle, bo w moim wypadku przemawia glownie starcza zlosliwosc hospicjanta, ktory gdyby mial skrzydelka jak gaska, sam polecialby za Jaskiem do Sverige.

Niesmacznie jakos zabrzmialo.
  Profil uzytkownika: Borrka     
hepar


Wpisów: 99
Od: 2005-07-07
2005-09-06 18:46
Zgadzam sie z LEO.... doslownie tak samo mysle.

Darsim, ja niedlugo wyjade... a Ty powrocisz ze Szwecji skoro piszesz o niej w samych negatywach ???
Ja narzekam na Polske, ale mam logiczne prawo... bo w koncu chce ja opuscic.

Ach ta logika....

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: hepar     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-09-06 18:49
czekam na wrazenia ze Szwecji..
jakos wszyscy Ci co niedlugo wyjezdzali zamilkli na zawsze...
Anna_81 itp...
ciekawe czemu?
zycze Ci tylko powodzenia...
masz wszelkie dane zeby Ci sie udalo...
przynajmniej prace znalezc...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-09-06 18:53
z niecierpliwoscia czekam na Twoje wrazenia..
mam nadzieje ze wylacznie pozytywne...
milo poczytac jak komus sie udaje...
naprawde...
jakies swiatelko w tunelu...
mozesz napisac:
ten darsim to glupi jest...
to co pisze jest chore i nieprawdziwe..
nie obraze sie
uciesze...
  Profil uzytkownika: darsim     
u1478


Wpisów: 24
Od: 2005-08-29
2005-09-06 20:33
Hepar moge ci cos podpowiedziec jesli chodzi o mozliwosc przeniesienia sie tutaj
kontakt: gg 1961991 e-mail: u1478@edu.falkoping.se
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: u1478     
Forum -> Na każdy temat -> dentyści
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony