Odwiedzin 37806233
Dziś 2557
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - brak prawa jazdy, kontrola policji.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorbrak prawa jazdy, kontrola policji.
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-09 18:31
Moja zona zostala zatrzymana za przekroczenie predkosci o 21km (na e4 na ograniczeniu 70)
Pech chcial ze zapomniala zabrac z pracy torebke gfzie znajdowalo sie prawko (polskie) po stresujacej rozmowie powiedziala w koncu ze nic nie rozumie. Policja cos wypisala powiedzieli ze ma zakaz jezdzenia i sobie pojechali nie zostawiajac zadnego papieru.
Jak obstawiacie czego mozemy sie spodziewac.
  Profil uzytkownika: szymon11     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-12-09 20:00
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-12-09 20:00
2800kr kary,za zapomnienie prawka tez kara pieniezna,pytanie czy pokazywala jakis inny dokument? auto jakie ma numery? polskie czy szwedzkie?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2014-12-09 20:47
Mój mąż za przekroczenie predkości na autostradzie o 14 km przy ograniczeniu 90 dostał 3500 kr i zatrzymali mu prawko na 2 msc .
Po interwencji szefa że jest jedynym zaopatrzeniowcem w firmie itp oddali po 1,5 msc
  Profil uzytkownika: sankas     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-09 20:47
Auto na szwedzkich nr. Pokazala dowod i chciala zeby poczekali ze ktos przywiezie prawko albo wysle zdjecie. Tylko ze oni nie mogli czekac az ktos znajdzie czas zeby to zrobic. Wtedy zona sie rozplakala i powiedziala ze nic nie rozumie. Oni z kolei zaczeli wypisywac jakies papiery i zaraz pojechali.
  Profil uzytkownika: szymon11     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-09 20:57
Hmm. To nieciekawie. Kare pieniezna zniose ale to ze strace kierowce na swieta to nie brzmi za wesolo. 😢
  Profil uzytkownika: szymon11     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-12-09 21:07
http://www.trafikjuristen. se/foretaget/TrafikjuristplanschA3.pdf
  Profil uzytkownika: Lunab     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-12-09 21:21
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2014-12-09 21:26
Aby ale jak masz prawko szwedzkie to widniejesz w rejestrze ze takowe posiadasz
  Profil uzytkownika: sankas     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-12-09 21:49
szymon 11:

"Moja zona zostala zatrzymana za przekroczenie predkosci o 21km (na e4 na ograniczeniu 70)
Pech chcial ze zapomniala zabrac z pracy torebke gfzie znajdowalo sie prawko (polskie) po stresujacej rozmowie powiedziala w koncu ze nic nie rozumie. Policja cos wypisala powiedzieli ze ma zakaz jezdzenia i sobie pojechali nie zostawiajac zadnego papieru.
Jak obstawiacie czego mozemy sie spodziewac."

Sluchaj Szymon - to jest jakas sciema.
Nie miala dokumentow uprawniajacych ja do kierowania pojazdem mechanicznym ( w tym przypadku auto)i nie mozna sie bylo z nia porozumiec.Jezeli ma obce prawojazdy to nie byli w stanie sprawdzic czy mowi prawde ze takowe ma.Szedzkie personalia mozna sprawdzic przez komputer ktory jest w kazdym radiowozie.( Wtedy mandat za jedno albo za drugie ,( ktore ciezej wazy ) albo za obydwa przekroczenia , albo wezwanie do sadu.
Powinni byli zabronic jej jechac, auto odstawic na pobocze i wezwac bärgningsbil, zaczekac do jego przyjazdu.Powinni byli tez nawiazac kontakt z wlascicielem auta ( jezeli taki kontakt byl mozliwy ) i powiadomic go o tej sytuacji ( moglo byc mu skradzione) oraz gdzie auto zostanie przetransportowane i kto zajmuje sie jego transportem.
Ta procedura ktora opisujesz jest bardzo dziwna i podejrzana.Chyba nic z tego nie bedzie bo popelniono tjänstefel.
  Profil uzytkownika: skoczek     
aktualnie


Wpisów: 125
Od: 2006-06-30
2014-12-09 21:50
Wiele zalezy na kogo sie trafilo.
Mnie zatrzymali kazali dmuchac i powiedzieli zeby nastepnym razem pamietac ze brak papieru kosztuje 500

Jak cos wypisywali to pewnie mandat.
  Profil uzytkownika: aktualnie     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-12-09 21:57
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-09 22:54
Slyszalem prawie caly ten proceder przez tel. Jako ze jestem wlascicielem auta to chcialem z nim porozmawiac przez telefon ale chyba strzelil focha bo powiedzial ze nie bedzie z nikim rozmawial przez telefon. Auto na bank sprawdzili tozsamosc zony tez a ze wyszlo te same nazwisko i adres co wlasciciela (mnie) i zony to moze zorientowali sie ze auto nie jest walone.
Zona oczywiscie dostala zakaz poruszania sie autem i przykaz ze albo ktos odbieza ja i auto albo laweta to zrobi. A ze bylem juz w drodze i powuedziala im ze bede za 20 minut po auto albo za 40 minut z prawkiem w reku to stwierdzili ze nie moga tyle czekac. I wtedy zaczeli cos pisac w miedzy czasie tlumaczyc jej jakie wykroczenia popelnila i zaraz pojechali.
Nie ma tu zadnej sciemy. Co prawda po paru minutach podiechal tylko radiowoz oznakowany postali chwilke i odjechali.
  Profil uzytkownika: szymon11     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-09 22:55
Czy mandatu za przekroczenie predkosci nie powinni dac od reki?
  Profil uzytkownika: szymon11     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-12-10 10:46
szymon:
"Slyszalem prawie caly ten proceder przez tel. Jako ze jestem wlascicielem auta to chcialem z nim porozmawiac przez telefon ale chyba strzelil focha bo powiedzial ze nie bedzie z nikim rozmawial przez telefon. Auto na bank"

- A tego wczesniej nie napisales.
Dostaniesz wezwanie od policji do stawienia sie w odpowiednim do Twojego zamieszkania miejscu.
  Profil uzytkownika: skoczek     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-10 11:07
Jak na razie zona miala telefon od owego policjanta z prosba o wyslanie zdjecia prawa jazdy na maila lub osobiste dostarczenie do godz 15.
Zobaczymy co z tego bedzie 😌
  Profil uzytkownika: szymon11     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2014-12-10 13:02
"ale to ze strace kierowce na swieta to nie brzmi za wesolo"

A ty Szymon nalezysz do takich co zawsze jedziesz na fest a zpowrotem zawsze prowadzi zona? A co ona na to? Nie czuje sie pokrzywdzona?

  Profil uzytkownika: Vendela     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-12-10 13:57
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-12-10 15:54
Mój mąż za przekroczenie predkości na autostradzie o 14 km przy ograniczeniu 90 dostał 3500 kr i zatrzymali mu prawko na 2 msc .

saknas nie uwierze w to co piszesz,nie p14km…moze 34 to tak,,,,szymon zaplacisz kare i nic wiecej,o reszte sie nieboj,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2014-12-10 20:50
dokladnie.nie zabrali by prawka o 14km na 90tce...
  Profil uzytkownika: spagetti     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2014-12-10 21:44
"Vendela, a moze to ich uklad? Ty zawsze pijesz? Nieladnie.... "

Aby

Przez prawie 10 lat ja prowadzilam: bo albo bylam w ciazy albo karmilam. Teraz jak jest sytuacja ze biezemy samochod to umawiamy sie przed wyjsciem z domu: kto pije a kto jedzie. Zarowno ja jak i maz nie wiele pijemy wiec to dla nas nie jest wielki problem. Gozej jak zapraszamy pary, które zaczynaja dyskutowac na obiedzie kto pije a kto jedzie.
  Profil uzytkownika: Vendela     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2014-12-10 22:20
Dziwna sprawa. Kazda dotkliwa decyzja dla kierowcy od Policji jest udokumentowana - również dla kierującego ( oddzielnym jakimś blankietem albo kopia czegoś tam. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to stara sie temu komuś w jakiś prosty sposób wytłumaczyć - dlaczego, jak długo i ile to kosztuje. Również po Angielsku.

Nie można tak sobie powiedzieć ze ZAKAZ JEŻDŻENIA i nikt nie wie o co chodzi, ktoś sobie pojechał i jest tysiąc pytań.

W pierwszej kolejności ustala się dane kierującego. Jeśli nie ma możliwości zrobić tego na miejscu ( np. w przypadku braku jakichkolwiek dokumentów ) taka osoba może, jest tymczasowo zatrzymywana do wyjaśnienia. Moze jasno zachodzić podejrzenie ze osoba jest poszukiwana listem gończym / do doprowadzenia, itd. albo ze posługuje się fałszywym prawem jazdy i nie chce go okazać.

W przypadku jak masz szwedzki np. paszport, policja może twoje dane ustalić na miejscu poprzez swoje sprawdzone metody. W przypadku obcokrajowca sprawa jest utrudniona.

Moze pod wpływem stresu czegoś zapomniała szybko odjeżdżając, zgubiła. Nie chce mi się za bardzo wierzyć, ze coś powiedzieli i odjechali. Jakieś potwierdzenie, jakiś wydanych decyzji musi / powinno być na piśmie.

Policja zatrzymując typowego sztokholmskiego Svenssona, czyli przeważnie to ktoś po 40, w okularach, który się spieszy i jeździ jak idiota zmieniając pasy co parę sekund - bierze go do radiowozu. Tam Pany Policjanty się przedstawiają ( pokazują i mówią skąd są i za co zatrzymują ). Na spokojnie temu zestresowanemu człowieczkowi tłumacza czego się dopuścił, co zrobił źle i jaka będzie za to kara ( pokazując ciężki dowód w postaci nagrania video ). Następnie ( gdy ten gryzie paznokcie i się unosi ) - tłumacza spokojnie ze w ruchu ulicznym należy jeździć tak i tak, ze powinno sie to i to i ze jego jazda nie jest bezpieczna i wymaga ukarania, itd.

Ogólnie jest wielkie zawieszanie i afera z fałszywymi prawami jazdy. Zatrzymują i sprawdzają na potęgę. Oprócz swojej UV LAMPY policja stara się sprawdzać wiarygodność prawa jazdy poprzez łączność z centrala i to odbywa się na miejscu - zbyt długo trwa!. Co raz więcej pseudo kierowców jeździ na prawkach z Ukrainy, Tajlandii, krety itd + Tiry z Macedonii, Litwy i Rosji - tam fałszywe prawka ma prawie ze co 5. Aktualnie Policja jak i cala UE stara sie opracować jakiś wspólny system, coś szybkiego i prostego aby na miejscu moc sprawdzić kierowce EU i nie tylko. To jednak nie takie proste.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2014-12-10 22:24
Sprawa się również właściciela auta, jego ^legalność^`. Przeprowadza się szereg czynności - to są procedury, wymagane jakieś działania. Ustala się na miejscu wszystko i każda kontrola / każde zatrzymanie ma swoje Ordernummer/Ärende które później podlega weryfikacji, kontroli itd.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2014-12-10 22:36
Mój mąż za przekroczenie prędkości na autostradzie o 14 km przy ograniczeniu 90 dostał 3500 kr i zatrzymali mu prawko na 2 msc .
Po interwencji szefa że jest jedynym zaopatrzeniowcem w firmie itp oddali po 1,5 msc

Nie gadaj. Nikt nikomu nie zatrzyma prawa jazdy w Szwecji jeśli na autostradzie przy ograniczeniu 90 - jechał 104 na godzinę. Skoro zatrzymali - dopuścił się czegoś innego / niebezpiecznego i wymagającego dodatkowej kary.

http://trafikjuristen.se/k orkortingripande/aterkallelsepraxis/aterk allelse1.htm

Tak umownie, tak się mówi ze jest coś takiego jak tolerancja. Wiadomo nikt na 90 nie jedzie równe 90 - ciężko utrzymać nogę na gazie i jak masz patrzeć cały czas i grysc pazury aby jechać DOKŁADNIE 90 - lepiej jedz normalnie, MNIEJ WIĘCEJ 90. Tak się mówi - do 10 jest tolerancja ( NIE NA 30 ). Czyli jak masz 70 i jedziesz 78 to powinni cie pościć dalej ( i tak będziesz jechała najwolniej prawym pasem ). Laser skierują później za tobą a tam 5 zestresowanym Svenssonow jadących 120 ( zmieniając pasy jak idioci ).

  Profil uzytkownika: Tumpi     
Leed Zeplin


Wpisów: 212
Od: 2013-01-25
2014-12-11 05:13
saqnkas napisala "Mój mąż za przekroczenie predkości na autostradzie o 14 km przy ograniczeniu 90 dostał 3500 kr i zatrzymali mu prawko na 2 msc .
Po interwencji szefa że jest jedynym zaopatrzeniowcem w firmie itp oddali po 1,5 msc "
Cos malzonek sciemnia z tymi 14 km Lunab wkleil/a fajny link co do wartosci botow i zatrzyman prawa jazdy za 14 na 90 nie zabieraja prawka
  Profil uzytkownika: Leed Zeplin     
Leed Zeplin


Wpisów: 212
Od: 2013-01-25
2014-12-11 05:18
http://www.trafikjuristen. se/foretaget/TrafikjuristplanschA3.pdf

Lunab jednak wysokosc mandatow jest chyba przestarzala za jazde 81 km na godzine na västerbron gdzie obowiazuje 50 km /h zabrali mi prawko na 2 miechy a bota wrzepili 4000 kr
  Profil uzytkownika: Leed Zeplin     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-12-11 16:14
Tak się mówi - do 10 jest tolerancja ( NIE NA 30 ). ta tolerancja zostala zmniejszona do 6 km,,,,,,,,prawko leci jak jedzie sie ponad 30 km na 50,70,90 110 natomiast na drodze gdzie jest 30 to prawko leci jak sie przekrocy 20 km
  Profil uzytkownika: black sabbath     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-11 23:38
Prawko zostaje. 😆
Kara 2800, mamy czekac na papiery od policji. 😩
  Profil uzytkownika: szymon11     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-12-12 00:58
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2014-12-12 13:55
Uff czyli ze to ta nizsza granica.
  Profil uzytkownika: szymon11     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2014-12-13 09:18
Sankas,maz poprostu nie chcial cie denerwowac bo 3500 i dwa miesiace bez prawka to na moje oko predkosc okolo 130 na 90tce

Ja codziennie smigam na 110tce okolo 135 od dobrych paru lat i odpukac bez kar Ale czy tez macie wrazenie ze jakby policij tez duzo mniej?Kiedys to od groma po cywilnemu,a to lapanki tzw.razzie a teraz pusto... chyba w biurach leza
  Profil uzytkownika: spagetti     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2014-12-13 09:43
Ja codziennie smigam na 110tce okolo 135 od dobrych paru lat i odpukac bez kar Ale czy tez macie wrazenie ze jakby policij tez duzo mniej?

Wszystko jest do czasu. Jest duzo nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w video rejestratory. Nie wszystkich zatrzymują i nie za wszystko. Tutaj nie chodzi aby karać każdego za każde przewinienie tylko o to aby z ruchu ulicznego wyeliminować największe zagrożenie, tych największych idiotów, m.in zabierając prawa jazdy.

Szkoda pieniędzy, nerwów, paliwa i auta na pospiech. Jedziesz 20 km - 135 na liczniku przejedziesz może 10 min, jedziesz 110 spokojnie popijając kawkę ( nie siedząc nikomu na zderzaku ) - jedziesz 14 min. Tutaj chodzi o minuty, dużo nie nadrobisz kładąc nogę na gaz. Po za tym zawsze ktoś cie przyblokuje na lewym pasie, potem zaczyna się zmiana pasów, gazowanie, hamowanie, denerwujesz się, stwarzasz sytuacje groźne dla innych, auto dostaje po dupie, wir w baku. Jeszcze Policja ci z tylu siadzie zrobią ci filmik nie tylko z prędkości ale i z wyczynów i będzie po sprawie. PO CO TO WSZYSTKO.

Jadąc 110, spokojnie, oszczędzasz paliwo, nie zagrażasz nikomu, oszczędzasz kupę nerwów dojedziesz i ogólnie przyjemność z jazdy. Albo 135 i jechać ALE JAK. Rozumiesz tutaj chodzi o minuty.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-12-13 10:10
Jadąc 110, spokojnie, oszczędzasz paliwo, nie zagrażasz nikomu, oszczędzasz kupę nerwów dojedziesz i ogólnie przyjemność z jazdy. Albo 135 i jechać ALE JAK. Rozumiesz tutaj chodzi o minuty.
oczywiscie ze racja.ale tez pierd,,, kotka za po……. jak jade i wracam do pracy(sztokholm) to jak ktos jedzie 70 na essingeleden( a 70 jest dozwolone) to po prostu zawalidroga 99% jedzie za szybko,poprostu trzeba miec pecha zeby glina gdzies stala i prowadzila kontrole,osobiscie jak zostalem zatrzymany 3 razy wciagu ostanich 40lat to byla kontrola trzezwosci ,,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2014-12-13 15:25
oczywiscie ze racja.ale tez pierd,,, kotka za po……. jak jade i wracam do pracy(sztokholm) to jak ktos jedzie 70 na essingeleden( a 70 jest dozwolone) to po prostu zawalidroga 99% jedzie za szybko,poprostu trzeba miec pecha zeby glina gdzies stala i prowadzila kontrole,osobiscie jak zostalem zatrzymany 3 razy wciagu ostanich 40lat to byla kontrola trzezwosci ,,

--------------------------------------- -----------------

A co ciebie inni interesują, niech oni sobie jada jak tylko chcą, patrz na siebie i miej na uwadze pasażerów z którymi podróżujesz ( o ile sa ) i wszystkich innych wokół ciebie którzy uczestniczą w ruchu drogowym. Tutaj nie chodzi o policje i pieniądze, ale o bezpieczeństwo i to jest najważniejsze i stoi ponad wszystkimi pieniędzmi.

Po co cwaniakować i grzać jak wariat? - i tak dojedziesz i tak, co za różnica czy za 10 min czy za 15?.

Robie codziennie kupę kilometrów po Sztokholmie ciężkim zestawem i widzę co się dzieje. Ja wiem jak tu ludzie jeżdżą i wiem jak wygląda sprawa na tych newralgicznych odcinkach jak Essinge czy Länken itd. I CO ZE INNI JEZDZA JAK DEBILE? TO ZNACZY ZE TY TEZ MUSISZ JAK DEBIL JEZDZIC ? Daj dobry przyklad i jedz normalnie. Nikt nie mowi ci ze masz miec dokladnie 70%, mniej wiecej 70 wystarczy. Jazda ma byc przyjemnoscia A NIE WALKA O PRZEZYCIE! O TO CZY DOJEDZIESZ DO CELU ALBO NIE DOJEDZIESZ I TRZEBA BEDZIE KREW ODDAWAC BO MOZESZ TEJ NOCY NIE PRZEZYC? - a ja juz przez to przechodzilem i takich cwaniakow przerabialem. Ale co poradzic NA GLUPOTE NIE MA RECEPTY.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2014-12-13 15:41
Tumpi uwierz ze jezdze ostroznie i dobieram predkosc do warunkow...135 jade na odcinku z Jordbro czyli Nynäsv.Tu nie ma takiego trafiku zeby komus na zderzaku siedziec,a jazda 110 na tej 3 pasmowce jest poprostu nudna...dlatego tez pewnie i policja przymyka oko za predkosc
  Profil uzytkownika: spagetti     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2014-12-13 15:47
A jesli chodzi o czas to wiadomo ze na tak krotkich odcinkach nie nadrobisz nic...Tak jak pisalem,sa miejsca w ktorych grzechem jest sie wlec,i nie pisze tu o drogach z ograniczeniem do 50 czy 70 a naprawde o 3 pasmowkach na ktorych mozna bezpiecznie przejechac z predkoscia o 30 wieksza..
  Profil uzytkownika: spagetti     
Forum -> Życie w Szwecji -> brak prawa jazdy, kontrola policji.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony